Gönderen Konu: 16 lık Çifteyle Yeni domuz Avım  (Okunma sayısı 13782 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Nurettin AYDIN

• Müdavim Üyemiz
Ynt: 16 lık Çifteyle Yeni domuz Avım
« Yanıtla #25 : 12 Kasım 2013, 10:17:20 »
abdullah kardesim,  cok faktór  olur,

biz fisek  doldurgumuzda,   sacmanin, ústúne  pul denilen yuvarlak kesilmis, kagit koyardik, deden bilir,  bu  pul dedgimiz kagit parcasi sacmanin ústúne iki tane konmasi ile,  tek konmasi  arasinda,  túfekteki tepme  ve basinc hemen denisir, túfek tek pulda oldugu  gibi tepmez daha fazla teperdi,

barut farkliligi, barutlarin yanma  farkliligi,, tapanin sertligi, misketin yumusak sertligi,  namlu capi,  barutun az miktarda azaltilmasi ve cogaltilmasi,

túfekteki  bunan namlu celik kalitesi, hava  sartlari  yazin túfeyin namlusunun sicak olusundan barutun namluda daha hizli ve dúzgún yanmasi,

kisin túfeyin namlusu soguk ve nemli olusundan veya barutun nemli olusu,  túfeyin patlamasi ve tepmesi denisir,

yumusak dolgusu az  yumusak hafif kursun,  sert dolgusu  cok agir kursunun,  gibi durumlar, túfeyin tepmesinde sarsilmasinda  cok faktór oynar,

sundandir bundandir  demek hata olur, 

bir avci  túfeyine kullandigi mazemeyi en iyi sekilde tanir ve túfeyinde kullanir,  YANI BÍR AVCI BÍLÍR ELÍNDEKI TÚFEYÍ NASIL BÍR FÍSEKLE MAZEME  ÍLE KULLANACAGINA,

SUNU UNUTMA TÚFEYÍ COK MAZEME KOYMAKLA TÚFEK COK AV FURMAZ ÍYÍ AV ÓLDÚRMEZ.

mísket  konusuna gelince,  domuza  híc misket atdigima hatirlaman  hep tek kursunla furmusumdur,  harbimde cok az misket bulunurdu,  eskiden  cok av selbesti domuz yil boyu avlanirdi, tilki górdúgúmde  misket atdigim oldu,  oda bir kac atisi gecmez,

misket neden kullanmadin,  misket,  cok yakin  olursa av atis yapmak saglikli olurdu,  mesafeli  atisda avin yarali gitmesine neden olduguna górdúm,

bu durumdan dolayi   domuza hic misket atmadim,  av cok yakin olmali ve hatali atis yapmaman gerekir misketde,   domuzun ras gele yerine atis yapilacak bir olay  deyil misket,

zor durumda kalan bir avci belki,  yoksa  pek misket  iyi sonuc vermiyor,  yaklasmasi zor avlardan  kaz icin kullanmislar, bir tena  kaza misket yepmis,yeter.

ama  domuz gibi gúclú hayvanlarda, gúcsúz kaliyor misket, hele  biraz mesafeli atisda, birde domuz bóyúkse,

eskiden dolma túfeklerle avlanmislar,  dolma túfeklerin ucundan dolduruldugundan,  túfeyi uygun bóyúklúkte kursun bulamadiklari zaman  misket kullanmislar. veya kendilerinin yaptigi  bólme  denilen misketi benziyen misket túrú kullanmislar, avlarda,

sanuc  yari olumlu  yari olumsuz avlanmislar,  ben eski avcilari sordugumda hangi  avlarda   iyi sonuc veriyordu misket dedigimde,

eskiden  50.60. yil ónce kurt cokmus  besli onlu súrú halinde kurt  súrúleri gezermis, zirtlanda  varmis o tarihlerde, zirtlan veya  kurt  beli bir mesafedesi,  misket daha iyi oldugunna,  ve domuz yakin ufaksa misket daha iyi oldugunna sóglerlerdi, bazi  sacmasi iyi olmuyan túfeklerde tilki icinde misket iyi olduguna sóglerlerdi, cúnkú tilki cok  túglú bir hayvan oldugundan,  biraz iri oldugundan,  sacmasi bozuk ufak sacma mesafeli atislarda túfek tilkide etkisiz kalir yarali gider tilki,

avcilik cok  hassas   bir  ince  yolda gider,

« Son Düzenleme: 12 Kasım 2013, 20:22:20 Gönderen: Nurettin AYDIN »
Nurettin AYDIN
1966-Hollanda

Çevrimiçi Abdullah ORUÇ

• Müdavim Üyemiz
  • "Yaradılanı Sev, YARADAN'dan Ötürü"
« Yanıtla #26 : 12 Kasım 2013, 11:10:22 »
Abi o saçma pullarını ben hala kullanıyorum. kendi saçmamaı kendim dolduruyorum. Bu sene daha av yapmadım. LAMBRO fişeği deneyeceğim. onun için bu yıl pek saçma doldurmadım.
Senin de dediğin gibi fişekte bütün şartlar atışı etkiliyor. ama ben aynı şartlarda aynı tüfek ile yapılan denemeyi söylüyorum. 18,4 mm tüfeğe sıvandığı, çok teptiği için kullanmak istemiyorum. diğer şekilde 17,2 mm misket kurşunu pover tapa ile attığımda grupman da güzel, tepme de kabul edilebilir düzeyde, tüfekte sıvanma da olmuyor.
Bende şuan LEE marka foster tipi 28 gr lik kurşun kalıbı da var. Foster kurşun ile 35 mden atış yaptığımda kursunlar hedefi bulmuyor. hedeften çok sapıyor (40-50 cm kadar) ama misket kurşunda sapma olmuyor. Domuz üzerindeki etkisini bılmıyorum. o kadar domuz kurşunu doldurmama ve bu konuda çalışma yapmama rağmen, hayatımda 3 defa domuz avıne gittim. ve bu avların sadece birtanesinde domuzun arkasından atış yaptım. onun haricinde domuz avım olmadı.
  • Armsan Phenemo 28" - 21" Barrel
  • Best Arms 24" Slug Barrel
Abdullah ORUC
 1982 BURSA

"Yaradılanı Sev, YARADAN'dan Ötürü"

musa karakuşçu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #27 : 12 Kasım 2013, 11:25:50 »
mustafa bey 16 cal , çiftenizin şok değerleri nelerdir,,eğer 1*ve 3* ise bu şok değerlerindeki bir tüfekle misket kurşun atmanın avntajları yahut dezavantajları varmıdır,, birde hazır 16 cal. tek kurşunlar la atış yaptınızmı yaptıysanız misket kurşunla aynı verimi veriyormu,

Çevrimdışı Mustafa CİVAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #28 : 12 Kasım 2013, 18:33:59 »
Musa Bey  16 kalibre Çiftemin şok değerleri sağ göz  full Şok, sol göz ise  5 no (şoksuz) olarak özel yaptırdım. Misket kurşunlarımı devamlı Şoksuz namlu ile atıyorum... bu güne kadar hiç bir  sıkıntı yaşamadım. Hazır kurşun  da denedim fakat ne hızı ne de isabet olarak beni tatmin etmedi . Bu yüzden kurşunlarımı kendim yapıyorum ,silahı ateşlediğimde ise bana güven veren bir ses ve tatmin edici bir hız oluşuyor. Tabiri caizse kurşunumun avı vuracağını hissediyorum...
  • CZ550 WIN MAG
  • Baretta s56 E
  • Huglu 201 A
Mustafa CİVAN
1980 DENİZLİ 0Rh-

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #29 : 12 Kasım 2013, 21:08:46 »
addullah kardesim,   misket  icin ,50,  metre mesefe cok  bir domuza,  misketin domuz ústúnde  etkili kilmak  icin,  veya cok misketin  domuza isabet etdirmek icin,  saglikli ve basari  bir atis yapmak icin, 25, metre  gibi  domuza atis  yapilmasi iyi sonuc verir,

TÚFEKLERDE MÍSKET  HEDEFTEN SAPMAZ, CÚNKÚ SACMA  gibi túfekten tert ediyor,   kursun tek bir bútún, onun icin misket hedefte sacma gibi hedefi fururken kursun tekparca birsey oldugundan túfekten cikisi farkli oldugundan kursunun misket gibi olmaz,
kursun hedeften saparken misket hedeften satmaz, cúnkú misketle  kursunun namludan cikislari farkli, misket  adet olarak konuyor fiseyi, sacma gibi,  túfeyin sacmasi hedefi iyi fururken kursun hedefi furmaz,
sacma, misket,  túfekte ayni cikislari yaparken, kursun tek olusundan túfekten farkli cikmasi,

barut  konusuna,  kara  barut vardir, 

bu  kara  barutlarin, iki cesidi vardir,  halbuki her ikiside ayni kara barutdur, tek aralarindaki fark,  barutun biri ince,  biri  kalin,

ne oluyor,  bu iki  farkli irilikteki  ayni  olan  karabarutlari, bir  ólcekle ólcúp  túfeyi  doldurdugunda,   ve  túfeyi   ateslediginde,

túfekte farkli patliyor ve  farkli av yapiyor barutlar,,

soruyorsun   ayni kara barut, ve ayni ólcekle  ólcúldú dolduruldu  ama  túfek farkli av yapiyor  farkli tepiyor,neden diyorsun,
sebet,  BARUTUN BÍRÍ  ÍRÍ  TANELi OLSU,  DÍYER  BARUT ÍSE ÍNCE OLUSU,sebet bu.

iri  barut  ólcekte iyi yerlesmiyor  iri olusundan barut, iri barut yer kapliyor, ólcekte barutlar  ayni  olsada,  iri barutda  daha az barut  konulmus oluyor túfeyi, túfek farkli tepiyor, túfeyin farkli av yapmasida denisiyor, barutun iri olusundan dolayi, túfeyin  ihtiyaci olan karabarut túfeyi konmadigindan túfeyin av yapmasi denisiyor,

ve kalin kara barutun yanma sekli bile denisik oldugundan gene túfek  farkli sekilde av furuyor,

ínce kara barut  ince oldugundan ólcekte  daha iyi  yerlesiyor,   ólcekte  daha fazla  barut olmus oluyor, túfek daha sert patliyor tepiyor,
vede  ince  barut  daha hizli  yaniyor, túfek yine  farkli av yapiyor,

32,gr,  bir fisek,,  iki  tane ayni  ózeklikleri sayip,  iki tane farkli  ayni capta 12, cap  túfek  var sayalim, ayni  fiseyi  ates etdik diyelim túfeklerde, her ayri  túfekte  farkli  patlamasi fiseyin ,túfeklerin denisik sekilde tepmesi,
túfeklerdeki  iscilik ve kaliteden kaynaklanir,

iki  tane ayri ayri marka,  32,gr,  fisek,  ayni  ózelikleri  sayip fisekleri, sacma numarasi, tapa ózellikleri gibi,   ayni  túfekte  ates etdik  diyelim ayni grim fisekleri, ayri ayri fisekleri,,   túfek farkli av yapti veya farkli teperse,farkli ses yaparsa,
fisekler  ayni giramda olsa bile, ayni sacmayi sayip olsa  bile,  iki farkli  fisekteki  mazemenin  kalitesinden  kaynaklanir,   

gelelim,  kursunlarin   hedeften  sapmasina,  birinci  neden, kullandigin atdigin kursunlar  iyi deyildir,

ikinci  neden túfeyin  kursun  kullanimina  uygun deyildir,    eski avcilardan ben sunu ógremdim,  her nedense,  kursunu  bozuk olan túfeyin sacmasi gúzel oldugu,  sacmasi bozuk olan túfeyin  kursunu  iyi oldugu,
bunun nedenleri,  túfeyin capi, soku, ve namlu kalitesi ve isciligi ile alakali bir durum oldugu,

civtelerde,  sag namlunun kursunu hedefin  soluna gidiyorsa,  sol namlununda ayni sekilde hedefin sagina gidiyorsa,
túfeyinde capraz  var demektir, túfeyi birlestirirlerken  dogru ólcúde birlestirilmemis túfek,

súper pozelerde,túfeyin  kursunu  hedefde,  alt namlu yukari,   úst  namlu asagi  atiyorsa kursunu,  túfeyin namlu birlesimi tam deyil, capraz var,

eyer  túfeyin kursunu  hedefi furmuyor  hedefin olur olmaz yerine gidiyorsa kursunlar,   bunun nedeni túfekte dar sok, olabilir, atis hatasi olabilir, túfekte atilan kursun fiseyi iyi olmuyabilir, fisekteki kursun iyi olmuyabilir,

EN  DOGRU EN ÍYÍ  FÍSEK,    AVCININ TÚFEYÍ ÍCÍN  KENDÍ DOLDURDGU FÍSEKTÍR,    COK COK HASSAS CALISMA  GEREKTírír.  TÚFEYÍ FiSEK TUTDURMAK AYARLAMAK,

BENiM BÓYÚKLERÍM, BiR KILO  SACMA ATARLARMIS DÓRT BES USTA AVCI BÍR ARAYI GELiR  TÚFEYÍ UYGUN FiSEYi VE  TÚFEYiN  KURSUN ÍCÍN OLMASI GEREKEN BARUT MÍKTARINA BULMAK ÍCÍN,

bírgún uyrastiklari olurmus,  COK ÍNCE  AYAR YAPARLAR, ONDAN SONRA TÚFEK  ZEHÍR  KUSAR,

COK AVCININ AV YAPMIYACAK BU TÚFEK DEDÍGÍ AV YAPMIYOR BU TÚFEK DEDÍKLERÍ TÚFEKLERÍ AV YAPTIRIRLAR VE YAPTIRMISLAR,

ADDULLAH,  OKADAR  HASSAS  BÍRSEYKÍ   YAZ YAZ BÍTMEZ,  HER ZAMAN DERÍM ELiNE  BiR TÚFEK ALIP; BiR KÓPEK ALIP,BÍR KUTU físek alip, AVA GiDiP AVCI OLUNMAZ DiYE HER ZAMAN DERiM,

túfeyin kursunu  hedefi  furmamasi, túfekden, kursundan, barutdan, olur,  aticida hata yoksa,  túfeyin kursunu  iyimi kótúmú diye túfekde  kursun atisi denenirken, túfek sabit ve desdekli atilir,  neden yapilir  atis hatasindan olusacak unsurlari, gidermek icin,

ondan sonra nasil atarsaniz atin kursunu túfekte,

« Son Düzenleme: 13 Kasım 2013, 10:08:42 Gönderen: Nurettin AYDIN »
Nurettin AYDIN
1966-Hollanda

Çevrimdışı Caner COŞAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #30 : 12 Kasım 2013, 21:46:26 »
selamlar ustalarım nurettin bey avınız her zaman daim bereketli olsun Abdullah bey misket kursun bende süper pozemde  denedim izlenimlerim söyle diğer tek kurşunlara göre

12 ga da 34 gram biraz ağır (fabrika yapımı)
geri tepmesi biraz fazla (s.pozede ve çiftede)
yivli kursuna kıyasla sapma olayı neredeyse hiç yok
namluda fazla sıvama yapmıyor
4 ve 5 no şoktan çok rahat geçiyor
15 ve 30 metre atışlarında yivli kursundan daha tesirli
ama taşa toprağa suya değerse diğer kursun gibi mantarlaşmıyor sekme olayı çok yüksek
bihasssa domuz avında yeterli görüş ve alan yoksa misket kursun atışında çok dikkatli olmak gerek
1985
BURSA

Çevrimdışı Yücel SARIÇAM

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #31 : 13 Kasım 2013, 08:50:13 »
selamlar Caner hocam yazını görünce cevap yazmak istediğim fabrika dolumları saf kursun olmadığından iyi mantarlaşmıyor heleki sekmesi sert oluşundan hazır dolu misketler par parparlıyor ben hazır dolu misketlere hiç yanaşmıyorum saf kursun kesinlikle sapmıyor cok güzel sıvanıyor.ben bu sene lambro palla kullandım cok hoşuma gitti isabet oranıda cok tatmin etti domuzdada denedim 10 metre gidebildi domuz adamlar kullandıkları malzemenin markasını yazmış tapa kapsül barut boş kovan balistik değerleri cabası.ben dün meca kursun aldım üstünde gramı bile yazmıyor birazcıkta yafı beğeniyorum saygılar.
Yücel SARIÇAM
1990 zonguldak

Çevrimiçi Abdullah ORUÇ

• Müdavim Üyemiz
  • "Yaradılanı Sev, YARADAN'dan Ötürü"
« Yanıtla #32 : 13 Kasım 2013, 11:25:13 »
Nurettin abi; dediğin gibi avcılık konusunda fişek-tüfek etkileşimi çok önemli. Eğer tüfeğine uygun fişeği seçemez isen tüfeğin av vurmaz. ben bunun örneğini yaşadım. gecen yıl yılbasında 8-10 gün tatılım vardı. İhlas armutlu da yer kiraladım. av günlerin de de dağa tahtalıya gidiyorum. bir günde yaklasık 40 kadar fişek attım. bir tane bile TAHTALI düşüremedim. ama fişekleri kendim doldurmuştum. barutu hacim ölçeği ile, saçmayı göz kararı ölçeği ile doldurdum. cumartesi kuş düşüremeyince aksam biraz daha fişek sardım. gene düşmedi.
bu yıl hassas terazi aldım. o zamndan kalan fişeği kesip saçma ve barutu ölçtüğümde 2,1-2,3 gr tekna barut, 42-45-48 gram saçma olduğunu farkettim.

Ve o zamn şunu da farkettim. Fişeğe çok barut, çok saçma koyarak kuş düşmüyor.

Domuz avı pek yapmadığım için bilmediğim, tecrübe etmediğim konuda yorum yapmak istemiyorum.
  • Armsan Phenemo 28" - 21" Barrel
  • Best Arms 24" Slug Barrel
Abdullah ORUC
 1982 BURSA

"Yaradılanı Sev, YARADAN'dan Ötürü"

Çevrimdışı Caner COŞAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #33 : 13 Kasım 2013, 21:16:05 »
selamlar Caner hocam yazını görünce cevap yazmak istediğim fabrika dolumları saf kursun olmadığından iyi mantarlaşmıyor heleki sekmesi sert oluşundan hazır dolu misketler par parparlıyor ben hazır dolu misketlere hiç yanaşmıyorum saf kursun kesinlikle sapmıyor cok güzel sıvanıyor.ben bu sene lambro palla kullandım cok hoşuma gitti isabet oranıda cok tatmin etti domuzdada denedim 10 metre gidebildi domuz adamlar kullandıkları malzemenin markasını yazmış tapa kapsül barut boş kovan balistik değerleri cabası.ben dün meca kursun aldım üstünde gramı bile yazmıyor birazcıkta yafı beğeniyorum saygılar.
a.s yücel kardeşim evet saf kursun kullanmak çok önemli dediğin  gibi yerli olarak saf kursun ve kalitesini bulmak çok zor tek kursunda yerli olarak beğendiğim sadece 2 marka var yaf ve meca ama onlarda maalesef mesafe uzadıkça etkisi az oluyor domuz yaralı gidebiliyor bu aralar pek fazla yerli kullanmıyorum yabancı olarak rc palla kullanıyorum hem fiyatı uygun hemde çok etkili sadece geri tepmesi biraz fazla o kadar tabi sadace iş fişekte bitmiyor tüfekte çok önemli uzun namlu tüfekle asla tavsiyee etmiyorum domuz avını  kursunu oldukça yavaşlatıyor bu avda en iyi verimi 61 slug namlulu yarı otomatikler veriyor
1985
BURSA

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #34 : 14 Kasım 2013, 18:16:51 »
evet  abdullah kardesim,  túfeyin  namlusu kirli olmasi bile túfeyin avi bozulur,

gerci dumansiz barut túfekte temiz yaniyor ama belli bir zamandan sonra  etkiler túfeyi barut pisligi  túfeyin iyi  av yapmasinda,

dolma túfeklerde  kara barut  kullanildigindan kara barut  túfeyin namlusuna  cabuk kirletir,  úc bes  el atis yapildiginda túfekte  av yapma  durumu  bozulur,

túfeyi  en cok  uyugun dúsen  sacma,  gurubu, 4,5,6,7,  numaralardir,   hem mesafeli  atislardada  avciya fayda  saglar,

caner kardesin dedigi gibi  saf  kursun  daha iyidir, kursun olsun  sacma olsun,  eskiden  kursunlar  sacmalar,  saf kursundan yapilirdi,  biz gene  sacma tanesine agzimiza alir  dislerimizle  sacmayi ezerdik, eyer  sacma  dislerimizin arasinda hamur gibi eziliyorsa,  o  sacmanin avi súper olurdu,

saf kursun agir olur ve yumusak olur,  kursun  yumusak oldugundan túfekten rahat cikar, kursun kolay ezilir túfeyin namlusunda,

kursun agir oldugundan   uzak atislarda kursun yelmez hedeften sapmaz,

yumusak  kursunla furdugun domuz daha hizli  avlanilir   ve yarali kalmaz,

defalarca   yazdik kursun  icine  enerji  hapseder   diye,

Nurettin AYDIN
1966-Hollanda

Çevrimdışı Yücel SARIÇAM

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #35 : 16 Kasım 2013, 10:29:03 »
a.s yücel kardeşim evet saf kursun kullanmak çok önemli dediğin  gibi yerli olarak saf kursun ve kalitesini bulmak çok zor tek kursunda yerli olarak beğendiğim sadece 2 marka var yaf ve meca ama onlarda maalesef mesafe uzadıkça etkisi az oluyor domuz yaralı gidebiliyor bu aralar pek fazla yerli kullanmıyorum yabancı olarak rc palla kullanıyorum hem fiyatı uygun hemde çok etkili sadece geri tepmesi biraz fazla o kadar tabi sadace iş fişekte bitmiyor tüfekte çok önemli uzun namlu tüfekle asla tavsiyee etmiyorum domuz avını  kursunu oldukça yavaşlatıyor bu avda en iyi verimi 61 slug namlulu yarı otomatikler veriyor
Evet Caner hocam yaf iyi birde lambro palla yı denemeni isterim Yunanistanda yapılıyo değişik bi gualandi kursun kullanmışlar avanslı falan filan diye aklımda kaldı biyerlerden.bende 61 mobil şoklu var abi slug namlu sık ormanda nasıl olur bilmiyorum birde sıfırlamayla ugrasmak işime gelmiyor içim rahat etmez diye abi farklı kurşunlarda vuruş yeri değişir diye düşünüyorum abi.
Yücel SARIÇAM
1990 zonguldak

Çevrimdışı Caner COŞAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #36 : 16 Kasım 2013, 15:50:02 »
Evet Caner hocam yaf iyi birde lambro palla yı denemeni isterim Yunanistanda yapılıyo değişik bi gualandi kursun kullanmışlar avanslı falan filan diye aklımda kaldı biyerlerden.bende 61 mobil şoklu var abi slug namlu sık ormanda nasıl olur bilmiyorum birde sıfırlamayla ugrasmak işime gelmiyor içim rahat etmez diye abi farklı kurşunlarda vuruş yeri değişir diye düşünüyorum abi.
yücel kardeşim lambro kursunu duydum oldukça iyi olduğunu söyleniyor bizim buradaki av bayilerinde yok internetten almaya çalışacağım bahsettiğin namlu boyu çok ideal 61 cm sulug çok verimlidir domuz avında namlu içnde barutun tam yanma mesafesinde kursunu çıkarrır ayrıca bu namluyu bıldırcın çulluk ve sık çalılık derin ormanda rahatlıkla kullanabilirsin 66 cm den uzun namlular orman içinde bıldırcında çullukta iyi sonuçlar vermiyor ve hedefe yöneltmen uzun sürüyor 61 sulug bu saydığım avlar için cok ideal
1985
BURSA

Çevrimdışı Mustafa DEMİRTAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #37 : 16 Kasım 2013, 18:11:39 »
nurettın abi 16 lıkların domuzda daha iyi oldugunu söylemişti rastgelsin...
1968/amasya-istanbul-sarıyer
Hâlıkın dururken mahlûka tapma,
Şeytana uyup da yolundan sapma.(Lâ Edri)

VEFAT ETMİŞTİR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #38 : 17 Kasım 2013, 17:10:04 »
M.BÍROL  KARDES  tesekúrler,

12,  munara  kursunda  domuz neden yarali  kaliyor  domuzdan neden cok  kan akiyor.kullanilan mazamenin etkisi ve kullanilan kursunlarin kalite etkisi olsada, asil benim  inamdigim baska bir olay var,

bunun nedeni su olduguna  dúsúnúyorum,  12, cap túfekte, 12, numara kursun  atimi  uygun ve dengeli olmadigina  dúsúnúyorum,

12, numara kursun, 12, túfekte  atilmasi  kursunda  tam etkili av furma gúcúnún kursunda olusmadigidir,

12, kursunun,  12, túfekte  tam hizina gúcúne  ulasmadigina dúsúnúyorum,  bundan dolayi domuz yarali veya kan revan icinde kaliyor.

12, numara  kursun, 10, numara capinda bir túfekte  atilirsa  kursun, kursunda olmasi gereken gúcú  ulasacagina inananlardanim,

bu durumu nereden ganahat  getirdin ve tesbit edin derseniz,  eskiden 10, numara ve capinda dolma túfekler varmis, bu túfekler  domuz ústúnde cok etkili  olduguna  bóyúk avcilardan dinler duyardik,
bu dolma túfeklerin namlusu genis  ve capli bir dolma  túfekmis,  túfeyi doldurmak icin bir avuc barut sacma  kullanilirmis, her avci kullanmazmis, masrafli túfek diye, cebi dolu avcilar tercih edermis kulanirmis 10, numara capindaki túfeyi,

ve av ústúnde  cok etkili túfeklermis,

iste bu genis namlulu  dolma  túfeklerin  ucundan girermis 12, numara bir kursun,  bukadar genis namluya sayip bir dolma túfeklermis,
iste  bu túfeklerde 12,lik kursun atildiginda cok etkili olurmus,  iste  12, no, bir kursun   domuz ústúnde etkili olmasi icin, 

olmasi gereken gúcú ve etkiye ulasacak  bir túfekte atilirsa,12, kursun  av ústúnde cok etkili olacagina inaniyorum,

12, cap bir túfekle atilan, 12, numara kursun istenilen enerjiye ulasmadigina inaniyorum,  bundan dolayi domuzda yirtilmalar bol kan akmasi domuzun yarali kalmasina neden olduguna dúsúnúyorum,

16, cap bir túfekte,  16, no, cap bir kursunun olmasi gereken gúce enerjiye ulastigina dúsúnenlerdenim, bundan dolayi, enerji yúklú bir 16, cap kursun av ústúnde son derece etkili oldugudur,

saygilar, 8)
« Son Düzenleme: 20 Kasım 2013, 10:05:51 Gönderen: Nurettin AYDIN »
Nurettin AYDIN
1966-Hollanda