Gönderen Konu: 2017-2018 ördek avı planları  (Okunma sayısı 3120 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Alp BALABAN

• AvlakForum Üye
  • *
2017-2018 ördek avı planları
« : 22 Eylül 2017, 09:18:45 »
Değerli avcı arkadaşlarım ve abilerim bu sezon bizim bölgemizde göl çok çekildi. Duyuyorumki diğer bölgelerde durum aynıymış. Bizim burada geçen sene arasına girip saklanıp avlandığımız sazlar şuan kara saklanılacak hiç bir yer yok. Geçen sezon güzel av olmasından dolayıda bu sene her yer duba oldu herkes ördek avı planı yapıyor. Eminim göle giren bot sayısıda artacaktır. Hal böyle olunca ördek vurmakta zorlaşacaktır diye düşünüyorum.Çünkü hem göl daraldı sazlıklar dışarıda kaldı avcı sayısı çoğaldı. Farklı bölgelerdeki bazı arkadaşlarımla konuştum onlar bana genelde açık alanda avlandıklarını söylediler ama ben hala botta açık alanda nasıl avlanacağız bilemiyorum. Nekadar maske yapsanda sazda bile farkedebiliyor ördek heleki bu sezon bence baya antremanlı olur kuşlar çünkü her karaya yaklaştığında sıkı atılacak. Gölede avlanılan bölgeye kapanca tarzı saklanma yeri kursan fazla uzun ömürlü olmaz birinin yaptığını öbürü bozuyor çünkü. Ben gizlenme ağlarıyla botu saklamaya çalışacağım birde yanıma sığdırabildiğim kadar kargı alacağım. Farklı fikirleri ve avlanma taktikleri olanlar var mı? Fikirlerini paylaşırsa sevinirim.
Alp BALABAN
1984-Manisa

Çevrimdışı Menderes NUR

• AvlakForum Üye
  • *
  • Ya Nasip Ya Kısmet
Ynt: 2017-2018 ördek avı planları
« Yanıtla #1 : 22 Eylül 2017, 13:41:51 »
Selamlar,
Sezon açılışı normalde en verimli geçen av günleridir. Bir de beklenen o kadar zaman olunca haliyle açılışta fazlasıyla avcı olacaktır. Ne kadar avcı çok olursa olsun ördek ilk günler alışkanlığını bırakmaz ve alışmış olduğu yerleri kontrol etmek için  o bölgelere gider. Bu alanlar mutlaka dolu olacaktır. Biz sezon açılmadan bir gün önce göle girer kalkan ördek alaylarını takip eder nereden nereye geçiyor, nereye alçalıyor ve nereye iniş yapıyor onu tespit ederiz. Ona göre hazırlık yaparız.  Geçiş yaptığı alanlara yakın adalara alçak güme yaparsanız çok daha şanslı olursunuz.
Rast geleyin.
Menderes Remzi NUR / 1978 / Serik / Antalya

The following users thanked this post: Alp BALABAN, Gökhan AKDOĞAN, Burak BİLGİLİ

Çevrimdışı Burak BİLGİLİ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 22 Eylül 2017, 14:05:06 »
Selamlar,
Sezon açılışı normalde en verimli geçen av günleridir. Bir de beklenen o kadar zaman olunca haliyle açılışta fazlasıyla avcı olacaktır. Ne kadar avcı çok olursa olsun ördek ilk günler alışkanlığını bırakmaz ve alışmış olduğu yerleri kontrol etmek için  o bölgelere gider. Bu alanlar mutlaka dolu olacaktır. Biz sezon açılmadan bir gün önce göle girer kalkan ördek alaylarını takip eder nereden nereye geçiyor, nereye alçalıyor ve nereye iniş yapıyor onu tespit ederiz. Ona göre hazırlık yaparız.  Geçiş yaptığı alanlara yakın adalara alçak güme yaparsanız çok daha şanslı olursunuz.
Rast geleyin.

alp bey remzi beye bence güvenin ördek avında yanıldığını neredeyse görmedim kendisi ustamdır. Şu zamana ki öğrendiğim bir çok bilgiye onun sayesinde ulaştım denebilir ilk mühre ve düdük alışımdan şuana kadar bir çok konuda hep ondan yardım almışımdır. Bu konuda da ona katılıyorum fişek sıkılmamış kuşlar alışkanlıkları o günde devam ettirmek isteyeceklerdir. Bu yüzden geçiş noktaları çok önemli  uygun pozisyon alındığında mühre ve düdükle yine güzel bir av çıkartabiirsiniz bence.
  • Luger otomatik
  • Huğlu 20 ca. süperpoze
1987 Iğdır-Hatay

The following users thanked this post: Alp BALABAN, Menderes NUR

Çevrimdışı Alp BALABAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 22 Eylül 2017, 14:51:21 »
Şuan ördeğin yayıldığı yer belli ilk bende orada avlanacağım ama tabi o bölge en fazla 1 hafta iş yapar sonra ördek ya açığa gidecek yada karşı tarafa geçicek. Bende birkaç hafta önceden girip şimdiden oraları kargılarla sazlıycam  bot için girecek yer yapacağım hem kuş o sazlara alışsın hem ben av günü sabah karşı girdiğimde fazla saklanmak için uğraşmıyım. Ama ilk avlanacağımız yer normalde sürekli avlandığımız bölge değil gölün çekilmesiyle kuşun yeride değişti. Kuşun olduğu nokta şuan belli ama bunu ben değil herkes biliyor çok dövülecek yani.Şuan kuşun yayıldığı yer yol üstü ulaşım rahat kenardan vurulmaz ama tüfek atan çok olur. Zaten beni düşündüren ilk avımız değilde ilerleyen zaman neler yapacağımız çünkü saklanılacak yer yok . Kalkan alayların indiği yeri takip etmek çok mantıklı ama bizim göl nekadar çekilsede hala büyük kalkan alayın ineceği yeri takip etmek zor olabiliyor.Ama takip şart.Bizim geçen seneki avlanma ve gizlenme taktiklerimiz bu sene işe yaramaz. Bu sene göl değişti. Nasip bakalım. Bilgiler için teşekkür ederim.
Alp BALABAN
1984-Manisa

The following users thanked this post: Menderes NUR

Çevrimdışı Menderes NUR

• AvlakForum Üye
  • *
  • Ya Nasip Ya Kısmet
« Yanıtla #4 : 22 Eylül 2017, 15:10:49 »
@Burak BİLGİLİ, düşüncelerin ve iltifatların için teşekkürler.
Sayın Balaban, hemen hemen aynı şatlarda avlanıyoruz. Biz de Işıklı Gölüne gideriz sürekli. Ortam inanın farklı değil. Suyun çekilmesi çok iyi diye düşünüyoruz biz. Çünkü su arttıkça ördeğin beslenme imkanı da artacak. Bu nedenle suyun yükselmeye başlamasını takip edin ve suyun ilerlediği yerleri tercih edin. Tabi ki göle dökülen akarsu vb döküldüğü yerleri. Yeşil başların en sevdiği ortamlardır yükselmeye başlayan su ve dere ağızları. Siz mecbur açık alanda avlanacağım derseniz mühreniz bol olmalı. Biz açık suya çıktığımızda en az 70 civarı mühre atıyoruz. Zor oluyor ama mecburuz. Bu arada açık suda bot tehlikeli değil mi?

The following users thanked this post: Alp BALABAN, Gökhan AKDOĞAN

Çevrimdışı Alp BALABAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 22 Eylül 2017, 16:25:49 »
Biz açıkta avlanacağiz derken derinden bahsetmiyorum yani çıplak alanda avlanacagiz ben derinde avlanmayı sevmiyorum vede tehlikeli.Ben motorumu civrilde Ali ye yaptırdım Özarya belki tanırsınız. Birde orada avlanan mustafa eren arkadaşımız var oda bana herzaman çok yardımcı olmuştur. Geçen konuştuğumda oda bana biz hep açıkta avlaniyoruz demişti hatta ben bu sene biz nasıl yapıcaz dedim beni davet etti gel bizim avlanma yöntemlerimize bak dedi sağolsunlar. Işıklı gölde dediklerine göre baya çekilmiş. Ben 40 adet mühre 3 adet de kanatlı mühre ile avlanmayı planlıyorum bu sene. Adet çoğaltirim ama kargi tasiycam her gidişimde ondan çok yer kalmayacak
Alp BALABAN
1984-Manisa

Çevrimdışı Menderes NUR

• AvlakForum Üye
  • *
  • Ya Nasip Ya Kısmet
« Yanıtla #6 : 22 Eylül 2017, 17:37:23 »
Açıkta avlanmamanıza sevindim botla tabi...  Açıkta mühre ne kadar çok ise o kadar çok fayda sağlıyor. O halde dediğiniz gibi önce gözlem sonra ördeğin alışması için bir iki gün evvel  yapılmış güme şart. Sabit güme yapma şansın var mı? Kalın dallardan sabitleyip ara sıra onarsan nasıl olur?

The following users thanked this post: Alp BALABAN

Çevrimdışı Alp BALABAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 22 Eylül 2017, 19:37:39 »
Benim bir planımda tahtalardan saklanılacak yer yapmak yani çok basit birşey aslında tam benim botun girip çıkacağı kadar iki tarafa uzun tahtalar çakıcam aralarına iki tane kiremit altı bi dk fotosu var ekliyorum. Bu fotodaki sistemi yapmayı düşünüyorum geçen sene yaptım aslında çok basit ve faydalı ama nekadar süre yerinde kalır onu bilemiyorum.Geçen sene 2 hafta kaldı çünkü o kadar saklanılacak saz olmasına rağmen alıp götürdüler.

« Son Düzenleme: 22 Eylül 2017, 19:39:26 Gönderen: Alp BALABAN »
Alp BALABAN
1984-Manisa

Çevrimdışı Menderes NUR

• AvlakForum Üye
  • *
  • Ya Nasip Ya Kısmet
« Yanıtla #8 : 22 Eylül 2017, 19:50:21 »
Evet, sabit güme derken bahsettiğim de buydu, İpsalada görmüştüm ben, çok kullanışlı, size zaman kazandırıp yükünüzü azaltır. İyi tercih olur açıkçası.

Çevrimdışı Alp BALABAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 22 Eylül 2017, 19:52:39 »
Bu sene ne yapsak gölde kalacak olan bir hafta dayanmaz seyyar bir çözüm bulmam lazım. Aslında güzel gizlenme ağlarım var Ama sadece ağlarla ne kadar performans alırım bilemiyorum.  Ama şuan en iyi çözüm bu gibi duruyor.
« Son Düzenleme: 22 Eylül 2017, 19:54:18 Gönderen: Alp BALABAN »
Alp BALABAN
1984-Manisa

Çevrimdışı Alp BALABAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 22 Eylül 2017, 19:55:26 »
Menders bey Gölmarmara ya ava  yolunuz düşerse beklerim yardımlarınız için sağolun.
Alp BALABAN
1984-Manisa

Çevrimdışı Menderes NUR

• AvlakForum Üye
  • *
  • Ya Nasip Ya Kısmet
« Yanıtla #11 : 22 Eylül 2017, 20:52:45 »
Davetiniz çok teşekkürler Sayın Balaban. Kısmet belki orada karşılaşırız belki ışıklı da. Görüşmek dileği ile...

Çevrimdışı Menderes NUR

• AvlakForum Üye
  • *
  • Ya Nasip Ya Kısmet
« Yanıtla #12 : 22 Eylül 2017, 20:56:22 »
Belirttiğiniz gibi ağlar çok sağlıklı olmuyor özellikle açık suda. Sazlık alanda yine iş görüyor ama. Malesef emek harcayıp uğraşan az, avantacı çok. Dediğiniz gibi iyi seçenek şimdilik bu gibi, ya da küçük bir fiberi yine etrafını kapatarak arkanızda dolaştıracaksınız. O da uğraştırır biraz.