Gönderen Konu: Arpacıkmı Hedefmi  (Okunma sayısı 19306 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ömer ÖZSOY

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Arpacıkmı Hedefmi
« : 24 Kasım 2015, 14:06:27 »
Önlemeli avlarda arpacığamı bakılır yoksa avamı ben trap atışlarında heycan yapmadığımdan arpacığa bakıyorum çoğu zaman vuruyorum ama av kalktığı zaman heycandan arpacığı filan unutuyorum(ava bakıyorum) ve sonuç manke bu işin doğrusu nedir ne değildir ustalardan yardım lütfen...
1992-Ankara
Avcılık  spor veya hobi değildir bir tutkudur

Çevrimdışı Onur ÇELİKOĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Arpacıkmı Hedefmi
« Yanıtla #1 : 24 Kasım 2015, 16:18:50 »
Bende trap atıcısıyim 2 senedir atiyorum. Trapta bir zaman sonra atışlar reflex ile yapılmaya başlıyor avdaki gibi arpaciga odaklanıp plak çıktığı zaman takip edip önleme ile atış diye bir şey yok zaten.
Ama avda arpaciga odaklanıp hedefi flu arpacığı net görüp takip ederek mesafeye göre önleme verilip ateş edilir.
Bu benim kendi düşüncem yani ben bu şekilde yapıyorum. Avda ve trapta başarılı oluyorum
  • Ata Arms Venza 12 Kalibre 71 cm Yarı Otomatik
  • Kral Azarax 71 cm Y.Oto - Sarsılmaz Trapper Trap Tüfeği
  • Akkar Churchill 12 Kalibre 71 cm Süperpoze Av Tüfeği
  • Deustch Kurzhaar EFE & English Pointer TOMMY
Onur ÇELİKOĞLU  A rh +
1994 İzmir / Bayındır
Bayındır Avcılar Derneği
Trap Shooting

The following users thanked this post: Ömer ÖZSOY, Ömer DEMİRÖZOĞUL

Çevrimdışı Sonay ŞEMEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 24 Kasım 2015, 16:45:19 »
Bütün ateşli silahlarda ( yivli-yivsiz ) atış yaparken arpacık net, hedef flu görülmelidir. Eğer hedefi net görüyorsanız tüfek kesinlikle başka bir yöne bakıyordur ve vuramazsınız. Özellikle avda bu durum dediğiniz gibi heyecan kaynaklı gerçekleşir, tecrübeyle ve sakin olmaya çalışarak bunu düzeltebilirsiniz. Vurduğunuz avlarda nasıl atış yaptığınızı ve avı nasıl gördüğünüzü aklınıza kazırsanız atışlarınızı geliştirirsiniz. Bu ilerledikçe istikametine atarak vurmaya bile başlarsınız, örneğin meşelerin arkasında giden bir çulluğu bu şekilde vurabilirsiniz. Aradaki farkı sabit hedefe tek kurşun atıp deneyin derim, bir atışta hedefi net görün diğerinde arpacığı, kurşunların nereye gittiğine bakın ne demek istediğimi anlarsınız.
  • IJ 58 MA SXS Baikal ( 73,5 cm )
  • Churchill Maxi-Mag 12/89 ( 61 cm - 71 cm ported)yarı otomatik
  • Ata CY ( 71 cm ) yarı otomatik
  • Kopay - Kurzhaar
1986 Tekirdağ

The following users thanked this post: Erkan ÜNAL, Ömer ÖZSOY

Çevrimdışı İbrahim ÖZTÜRK 27

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 24 Kasım 2015, 17:13:59 »
ben aacemı bır avcıyım ama sunu fark ettım eger tufek olculerınız sıze uyuyorsa ne bılıyım tetık cekme mesafesı dıpcık egımı yukseklıgı falan zaten yuzunuze aldıgınızda arapacık cartadak gozunuze gelıyor sonrada avın gıdısatına gore yukarı asagı saga sola onleme yapıp  ateslıyorsunuz...zaten bıtr muddet sonra usta avcıların yorumu bu bır refleks ıcgudusel bır olaya donusuyor eger oncekı ısabetlı atıslarınızı beynınızın hafıza karttına kaydetmıssenız olay tamamem kendılıgınden gelısıyor...
bazen anlık hızlı atıslar gerekıyor ama bence sakın olup nısan alıp atıs etmek daha basarılı avda goruyorum bazı arkadasları dugunde sıkar gıbı pes pese atıs yapıyorlar hangı ara nısan alıyorlar mechul boyle atıslarda sans dısında genelde karavana oluyor..

tabı usta avcılarımız bunlara katılır mı bılemem..
1976 gaziantep

The following users thanked this post: Ömer ÖZSOY

Çevrimdışı Kadri AĞRALI

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #4 : 24 Kasım 2015, 18:30:50 »
Avda arpacığı görcen,arkadaki hedefi flu görcen... :) Hızlı avlarda,ani kalkan avda,sıkta biraz işiniz zor..Dedikleriniz atışa zaman tanıyan bazı ördek,tahtalı gibi avlarda olabilir.Tüfeğinizin boy kundağı vücudunuza uygunsa,el kundağındaki sol elinizin avı takip ettiği yere veya önüne refleks atışı yaparsın..Tamamen içgüdülerinle tetiği çek..
Kadri AĞRALI
1974 - Balıkesir

The following users thanked this post: H.Hüseyin ATEŞ

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #5 : 24 Kasım 2015, 19:01:40 »
Avda arpacığı görcen,arkadaki hedefi flu görcen... :) Hızlı avlarda,ani kalkan avda,sıkta biraz işiniz zor..Dedikleriniz atışa zaman tanıyan bazı ördek,tahtalı gibi avlarda olabilir.Tüfeğinizin boy kundağı vücudunuza uygunsa,el kundağındaki sol elinizin avı takip ettiği yere veya önüne refleks atışı yaparsın..Tamamen içgüdülerinle tetiği çek..
sağ atıcılar için durum  böyleyken sol atıcılar için tam tersi durum geçerli.
Yivsiz tüfeklerde arpacığın pek önemi bulunmuyor......
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Ömer ÖZSOY

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 24 Kasım 2015, 20:14:03 »

Tüfeğin ölçüleri bana yeterince uygun ama işte av heyecanıyla çıkan ava görme hissi namluya üstten bakmama sebep oluyor. Bilakis tavşanda oluyor bu durum yeter ya bu sene kaç etti kaçırdığım kocakulaklar rüyalarıma kadar giriyolar. :-\
1992-Ankara

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #7 : 24 Kasım 2015, 20:32:59 »
ani ve hızlı atışlarda arpacığa bakan kim :) ben bir ay arpacıksız avlandım daha önce  otomatikle hiç bir sıkıntı çekmedim arpacıksız avlarımdan bir kaç foto ilk fotoyo dikkatli bakarsan arpacık olmadığı net belli :)

« Son Düzenleme: 24 Kasım 2015, 20:34:41 Gönderen: Özgür ATAŞ »
Özgür ATAŞ
1976 MANİSA  Retay masaı mara 66 namlu   , Retay Antalya ss 71-66 ve 61 namlu ,   huğlu ventus çulluk , Browning maxus
[img width=250 height=250]https://preview.ibb.co/bV45Bx/8_D94_F9_EF_84_BD_4407_8_FF6_1_FA05_

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
Özgür ATAŞ
1976 MANİSA  Retay masaı mara 66 namlu   , Retay Antalya ss 71-66 ve 61 namlu ,   huğlu ventus çulluk , Browning maxus
[img width=250 height=250]https://preview.ibb.co/bV45Bx/8_D94_F9_EF_84_BD_4407_8_FF6_1_FA05_

Çevrimdışı Ömer ÖZSOY

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 24 Kasım 2015, 21:44:30 »
Tanıdığım pek çok avcıya bunu sorduğumda nereye baktığını kendi dahi bilmiyor :) bu konu çok su götürcek gibi...

1992-Ankara

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 24 Kasım 2015, 22:22:45 »
Tüfeğin ölçüleri bana yeterince uygun ama işte av heyecanıyla çıkan ava görme hissi namluya üstten bakmama sebep oluyor. Bilakis tavşanda oluyor bu durum yeter ya bu sene kaç etti kaçırdığım kocakulaklar rüyalarıma kadar giriyolar. :-\
neye gore uygun tufek sıze acaba nısan aldıgınızda sadece arpacıgı goruyor olmalısınız o zaman ust atıslar genelde bandıda gorerek yapılan atıslardır
1976 gaziantep

Çevrimdışı Ömer ÖZSOY

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #11 : 24 Kasım 2015, 22:59:28 »
neye gore uygun tufek sıze acaba nısan aldıgınızda sadece arpacıgı goruyor olmalısınız o zaman ust atıslar genelde bandıda gorerek yapılan atıslardır
Tüfeğin uygun olması yeterli değil  bu nasıl  anlatılır bilemiyorum avı heycanıyla ava bakıp atış yapmak bunun sonucunda da dipçiğe yanağı tam oturtmazsan oluyo işte zaten anlıyorsun saçmaları tozutmasınsan toprağı tabi tüfeği doğru yüzlemek başka bii konu ...
« Son Düzenleme: 24 Kasım 2015, 23:07:55 Gönderen: Ömer ÖZSOY »
1992-Ankara

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #12 : 24 Kasım 2015, 23:34:30 »
Tüfeğin uygun olması yeterli değil  bu nasıl  anlatılır bilemiyorum avı heycanıyla ava bakıp atış yapmak bunun sonucunda da dipçiğe yanağı tam oturtmazsan oluyo işte zaten anlıyorsun saçmaları tozutmasınsan toprağı tabi tüfeği doğru yüzlemek başka bii konu ...
egzersız yapın bol bol youtube bolca vıdeo var
1976 gaziantep

Çevrimdışı Ömer KARABÖRK

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #13 : 25 Kasım 2015, 06:48:48 »
Araba kullanmayı düşünün bir arkadaşlar. Siz hiç  arabanın motor kaput una bakıp yolu flu görüp araba yi sürebilir misiniz..Eğer çift göz nişan alabiliyorsanz tüfek ölçü leri size uygunsa hedef gözlenir Arpacık flu olur..arpa çığın Fosforlu olması avantajDr.
  • Franchi first class
  • Benelli montefeltro
1986- AFŞİN

The following users thanked this post: Mehmet AKKUŞ

Çevrimdışı Sonay ŞEMEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #14 : 25 Kasım 2015, 08:50:04 »
Araba kullanmayı düşünün bir arkadaşlar. Siz hiç  arabanın motor kaput una bakıp yolu flu görüp araba yi sürebilir misiniz..Eğer çift göz nişan alabiliyorsanz tüfek ölçü leri size uygunsa hedef gözlenir Arpacık flu olur..arpa çığın Fosforlu olması avantajDr.

Bu örnek biraz yanlış olmuş, araba kullanmanın mantığı arabayı ilerideki sabit veya hareketli bir noktaya çarpmak değil, belirli sınırlar içerisinde tutarak hareket etmesini sağlamaktır. Atış yaparken mantık, namluyu bir noktaya doğru tutup o noktayla saçma ya da kurşunları birleştirmektir. Eğer çok tecrübeliyseniz içgüdüsel olarak atış yaparsınız ancak arkadaşın bahsettiği gibi kalkan tavşana bakarsanız, ne güzel koşabildiğini görürsünüz sadece bunun farkında değilseniz de, bu tüfek vurmuyor, bu fişek kötü diye söylenmeye başlarsınız.
  • IJ 58 MA SXS Baikal ( 73,5 cm )
  • Churchill Maxi-Mag 12/89 ( 61 cm - 71 cm ported)yarı otomatik
  • Ata CY ( 71 cm ) yarı otomatik
  • Kopay - Kurzhaar
1986 Tekirdağ

Çevrimdışı Ömer KARABÖRK

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #15 : 25 Kasım 2015, 17:34:35 »
Verdiğim örnegin gayet doğru olduğunu benim gibi atış yapan biçok Avcı bilir...araba örneği nde kastedilen şey aracı ilerletirken yada döndörürken kaput a bakmazsın ama istikameti ni tahmin edersin..Sağ ve sol tekerin  nerden geçecegini tecrübeyle bilirsin..tüfekle atış yapmakta aynen bunun gibidir..hedefine bakarsın arpacığı flu görüp nereye tuttugunu beyin  Tecrübeyle mükemmel şekilde tahmin eder ve bilir..ve koşan Tavşanı çok rahat benim gibi vurursun..skeet takımındayken yanlış ögretmedilerse bu teknik Atıcılık da en çok tercih edilen yöntemdir..Allaha Şükür kolay kolay ava 2 fisek atmiyorum bu teknikle
  • Franchi first class
  • Benelli montefeltro
1986- AFŞİN

Çevrimdışı Kadri AĞRALI

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #16 : 25 Kasım 2015, 17:45:32 »
OLAY BUDUR..Aynen katılıyorum.
Kadri AĞRALI
1974 - Balıkesir

The following users thanked this post: Mehmet AKKUŞ, Ömer KARABÖRK

Çevrimdışı Mehmet AKKUŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #17 : 25 Kasım 2015, 19:02:55 »
  • Webley Scott (AKUS) SxS 20/66
  • Akus SxS 12/66
  • Özkanlar FX017 12/66
Mehmet AKKUŞ
1973 Kemaliye-ERZİNCAN

The following users thanked this post: Ömer KARABÖRK

Çevrimdışı Ömer ÖZSOY

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #18 : 25 Kasım 2015, 20:59:49 »
 Anlaşılan herkesin doğrusu farklı   yapcak bişiy yok tavşan çıkmasın diye dua eder olduk   ;D ;D ;D
1992-Ankara

Çevrimdışı Erdem BOZKURT

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #19 : 25 Kasım 2015, 21:50:12 »
Kardeş sizin oralarda tavşan bol ve tadını çıkartmak için düşük bant bir çifte al dene farkı göreceksin.hedefe baktığın için muhtemelen hep üst atıyorsun.düşük bant bir çifte de rahat edersin. Rastgele
1982-İstanbul

Çevrimdışı Ömer ÖZSOY

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #20 : 25 Kasım 2015, 22:25:06 »
Kardeş sizin oralarda tavşan bol ve tadını çıkartmak için düşük bant bir çifte al dene farkı göreceksin.hedefe baktığın için muhtemelen hep üst atıyorsun.düşük bant bir çifte de rahat edersin. Rastgele
Aynen  öyle Erdem bey ama suan yeni tüfek alamam bi §ekilde düzgün atis yapmayí ögrenmem gerek hata  kendimde biliyorum
1992-Ankara

Çevrimdışı Orhan AKSOY

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #21 : 26 Kasım 2015, 09:12:12 »
       Duran hedefe atışla hareketli hedeflere yapılan atışlar birbirinden çok farklı şeylerdir. Saçma kullanılan bir avda yapılan doğru ya da yanlışı tek kurşun atışı ile test etmek doğru değildir.
       Hareketli hedeflerde bilhassa parlama ya da önünden fırlayan ava ateş ederken arpacığı görüyor yani net görüyorsan geçmiş olsun namluyu durdurdun demektir.
Fikrim ve görüşüm aynen şudur;
- Duran hedeflerde arpacık net  hedef  flu
- Hareketli avlarda (Özellikle parlama ve tavşan vs ) hedef net arpacık flu olarak görülür.
  • Benelli Raffaello Special Lusso
  • Fabarm Elos C
  • Perazzi mx8
  • Pointer ve Setter
Orhan AKSOY
1969 Serik/ANTALYA  BRh +

The following users thanked this post: Zafer KARA, Onur TAVACI

Çevrimdışı Zafer KARA

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #22 : 26 Kasım 2015, 10:18:48 »
       Duran hedefe atışla hareketli hedeflere yapılan atışlar birbirinden çok farklı şeylerdir. Saçma kullanılan bir avda yapılan doğru ya da yanlışı tek kurşun atışı ile test etmek doğru değildir.
       Hareketli hedeflerde bilhassa parlama ya da önünden fırlayan ava ateş ederken arpacığı görüyor yani net görüyorsan geçmiş olsun namluyu durdurdun demektir.
Fikrim ve görüşüm aynen şudur;
- Duran hedeflerde arpacık net  hedef  flu
- Hareketli avlarda (Özellikle parlama ve tavşan vs ) hedef net arpacık flu olarak görülür.

özetle + 1
Zafer KARA 1980 Menderes İZMİR
BERETTA A400 XPLOR ACTION PRED GUN POD KICK OFF
SARSILMAZ SÜPER VURUCU POZE
HUĞLU 101 BE TRAP TÜFEĞI

Çevrimdışı Zafer KARA

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #23 : 26 Kasım 2015, 10:36:13 »
ŞAHSEN
kekliğin tırlamasıyla tüfeğini doğrultup tetik çekiyoruz bu zaman diliminde neler oluyor
''önleme +nişanlama+tetik çekme +vurulma anı görüyoruz''beynimizin yaptığı işler ''anlık'' zaman dilimi. yani tüfek vücudumun bir parçası gözlerim hedefe kilitlenmiş ne olduğunu görebiliyor
eğer diğer kekliklere atış yapabiliyorsam ne yöne kalktığını/uçtuğunu/gittiğini görebiliyorsam çift göz atış yapabildiğim anlamına geliyor arpacığı gördüğümü hiç hatırlamıyorum ani önüme çıkan avlarda(tavşan/keklik/çulluk/bıldırcın )
ördek ve diğer bek avlarında sen sabit durup av senin üzerine veya sağa sola geçitte iken  önceden tüfek omuzlayıp beklediğimizde bu tüfekte bir arpacık olduğunu fark ediyorum ŞAHSEN
HUĞLU 101 BE TRAP TÜFEĞI

The following users thanked this post: Orhan AKSOY

Çevrimdışı Zafer KARA

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #24 : 26 Kasım 2015, 10:38:45 »
başka bir değişse tüfeğinizde arpacık yok ise ne olacak :) ava gitmeyecekmisiniz
HUĞLU 101 BE TRAP TÜFEĞI