Gönderen Konu: Baikal mp 155 test  (Okunma sayısı 20436 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Cüneyt ESMER

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
Ynt: Baikal mp 155 test
« Yanıtla #25 : 18 Ekim 2016, 19:04:36 »
benelliyi kıracak arkadaş zahmet etmesin  benelliden tüfek parçası 3-4 ay sonra geliyor. 17 saçmamı  arkadaş tam ortalayamamış galiba  :o :o :o :o-12 de benelli  sb2 ,beretta a400 ve 153 baikal denendi federal browning fişek ile

Hocam siz atın da zahmeti bana kalsın? İstediğiniz zaman hatta haftaya domuza gelebiliriz isterseniz beraber atarız...
  • Yan-yana Patlar
  • Alt-üst Patlar
  • Sıralı Patlar

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #26 : 18 Ekim 2016, 19:18:24 »
benelliyi kıracak arkadaş zahmet etmesin  benelliden tüfek parçası 3-4 ay sonra geliyor. 17 saçmamı  arkadaş tam ortalayamamış galiba  :o :o :o :o-12 de benelli  sb2 ,beretta a400 ve 153 baikal denendi federal browning fişek ile
Sonuç ?
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimiçi Mustafa YAKAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #27 : 18 Ekim 2016, 21:45:41 »
suat bey sonuç mu baikallar 4 tane oldu tabi farklı farklı kırması otosu beretta satıldı benelli hala bizde kenarda küflenip duruyor .cüneyt arkadaşım  ben o yarışma işlerini bırakalı çok oldu domuz  vurmak falan allah sana rast getirsin ama önce bir dene baikalı, tüfegin parası çok diye çok iyi vurmuyor  yinede kişiye kalmış bu benim düşüncem
  • Baikal 54 ussr
  • baikaltoz34 sscb
  • valmet finland
  • remington 11-87 premier
  • toztula 16 ussr vursan a92
  • franchi 48 al ,franchi prestij ,beretta 303
Mustafa YAKAR
1985 EDİRNE

The following users thanked this post: M.Cihad GÜL, Suat ÇALIŞKAN, Cüneyt ESMER, Sonay ŞEMEN

Çevrimdışı Ayhan TAŞDEMİR

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #28 : 18 Ekim 2016, 21:51:55 »
benellilerin hangisinin grupmanı iyi,ben benelli m2 15gün  zor dayandım.hayatımın en iyi avlarını baikal mp 153 ile yaptım.
  • remington 1187 premier lc
  • remington 870
  • labrador
Ayhan TAŞDEMİR
1966-Samsun

The following users thanked this post: Abdullah GÜLTEPE

Çevrimdışı Cüneyt ESMER

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #29 : 19 Ekim 2016, 08:42:44 »
suat bey sonuç mu baikallar 4 tane oldu tabi farklı farklı kırması otosu beretta satıldı benelli hala bizde kenarda küflenip duruyor .cüneyt arkadaşım  ben o yarışma işlerini bırakalı çok oldu domuz  vurmak falan allah sana rast getirsin ama önce bir dene baikalı, tüfegin parası çok diye çok iyi vurmuyor  yinede kişiye kalmış bu benim düşüncem

Mustafa hocam çok oldu diyorsunuz ama a400,sbe2,mp153 karşılaştırması yapıyorsunuz. Ortaya bir laf attınız Suat hocamda sordu "sonuç" diye? 

Kaldı ki siz ortaya bir iddia da attınız? "boşuna kırmayın parça 3-4 ayda geliyor" gibisinden. Bu laf bana geldi ve ben altında pek kalacak insan değilim. İSTEDİĞİNİZ ZAMAN VE İSTETİĞİNİZ YERDE, (Uzunköprüden ipsala 30 dakika) -15'lerde istediğiniz fişeği atarız. Hiç baikal görmeyen insan değiliz...  SÖZÜMÜN ARKASINDAYIM 4şok/Fiocchi 34gr 3no saçma/70metre  A4 kağıdına 17saçma gelsin ben TÜFEĞİ KIRARIM, GERÇEKÇİ OLUN.... 

benellilerin hangisinin grupmanı iyi,ben benelli m2 15gün  zor dayandım.hayatımın en iyi avlarını baikal mp 153 ile yaptım.
   Ayhan hocam, Benelli grupmanına girmedik ki? Gideriz beraber atarız dedik. Siz nasıl MP153 ile en iyi avlarınızı yaptıysanız Bende şu anda benelli ile aynı avlarımı yapıyorum. Grupman konusuna hiç girmeyelim.. Cordoba alıp bir hafta sonra satan, 2 sene ATA NEO ile avlanıp "Benelli ile aynı kalite" diyen, BERETTA A390 aldıktan sonrada "Makina bu başka tüfek kullanmam" diyen ;D bir abimi hatırlattınız bana. Sizin MP153' ünüz daha iyi olsun. En iyi tüfek insanın kendi tüfeğidir. Saygılar.
  • Yan-yana Patlar
  • Alt-üst Patlar
  • Sıralı Patlar

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #30 : 19 Ekim 2016, 09:11:25 »
"4şok/Fiocchi 34gr 3no saçma/70metre  A4 kağıdına 17saçma"iddialı bir söylem olunca bir deneyeyim dedim.
3 numara bulamadım 32 g.5 no varmış, 76cm üzümlükoop. poze ful şok(fix) ile a4 kağıdına atış yaptım 70(66 m) metrede 5-9 arası saçma değdi adımla 70 metre ölçtüğüm yer metreyle 66 metre geldi,her tüfek kendine özeldir lakin  söylem hala çok iddialı benim açımdan.

Yenileri bulamadım lakin çöplüğü karıştırınca şunları buldum. Penetrasyon 70 metrede çok çok zayıftı,test 2013 aralıkta yapılmış.

jpg upload
jpg upload
jpg upload
bmp resim yükle
« Son Düzenleme: 19 Ekim 2016, 10:29:08 Gönderen: Tevfik GÜN »
1978 Eğirdir-Isparta

The following users thanked this post: Cüneyt ESMER, Selim UYGUN

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #31 : 19 Ekim 2016, 10:26:52 »
Değişik bir kaç tüfek kullanma  ve kıyaslama şansı bulmuş birisi olarak:

Av tüfeklerinde marka model sistem gözetmek sizin etkili mesafelerin çok farketmediği ni söyleyebilirim.

Kullanılan şok ve mühimmata atıcının yeteneğine göre bu mesafe 10  15 mt daha fazla arttırılabilir.

Normal kurşun saçmalı fişeklerde avın büyüklüğüne göre 50 mt mesafelerde  bile av vurmak gerçekten çok zordur.
Vurulmaz demiyorum ama yüzde 20 den ileride başarı sağlanamayacağını tahmin ediyorum.

3 inç ve 50 gr fişekle vuruş yüzdesi dahada yukarı çıkarılabilir.

Genelde 18.2 mm gibi daha eski Rus tüfeklerinde  32 gr fişekler iyi performans verdiği söylenmektedir.
Çok değerli bir abimizin Bir ad IJ 58 MA  çift kırma  tüfeğiyle biz üç kişinin tüfek dahi doğrultmadığı bir karabatağı iddia sonucu (günahı da  bizim boynumuza çünki kesin düşüreceğini  söylemişti atmadan önce)  ayaklarımızın önüne sermişti.

Tabi burada tüfek kadar atıcıda önemliydi.
Hayatının tamamını saçı sakalı ağarana kadar İpsalada dahil ördek avında geçirmiş bu abimiz in 3 tüfeğinden ikisinin rus BAİKAL birininde  BERETTA oldugunu söyleyeyim.
Bu arada Beretta yı da  saçma açtığı için pek sevmez.😀😀😀😀😀😁

Ve bu abimiz yıllarca Av bayiiliği yapmış elinden gecmedik tüfek kalmamıştır.

Velhasıl uzun ve sıkıcı oldu biraz ama  ben bu tarz iddialı söylemlere girmeyi sevmem.

Hiç olmayacak şeyler olabiliyor.

Denemek ve en sağlıklı sonucu görmek lazım.

« Son Düzenleme: 19 Ekim 2016, 10:30:09 Gönderen: Suat ÇALIŞKAN »

BİGA/1979

The following users thanked this post: Cüneyt ESMER, Tevfik GÜN, Sonay ŞEMEN, Selim UYGUN

Çevrimdışı Cüneyt ESMER

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #32 : 19 Ekim 2016, 11:41:15 »
Denemek ve en sağlıklı sonucu görmek lazım.

Şu grupmanı toplayabilmek için 5tane şok paraladık Briley, high flayer,... En son 1nolu şokla oynadık bu hale geldi.

Suat hocam daha önce İJ 27EM kullandım. Çift tetik, ekstraktörlü  :D.  Az çok rusları bu forumdaki rus kullanıcıları kadar iyi bilirim. Fişek incelemek ve grupman testi yapmak nasıl bir hastalık haline geliyorsa, belli bir süreden sonra inanın tüfek değiştirmekte aynı  hastalık haline geliyor. 
   Tavşan yarışmaları için devamlı değişik şok tüfek kombinasyonları deniyoruz. Mob zımpara ile şok içlerinimi genişletmedik 0,05 0,07mm değerlerinde... Şokmu kesmedik, şokmu yapmadık, akla gelecek binbir çeşit tilki oyunları..., Olacak iş var olmayacak iş var. Hedefe 1 kutu atarsanız 16-17 saçma gelir 1 tane yada 2 tane fişek çıkar 50 küsür saçma değer... Her türlüsünü gördük çok şükür, Fişeğin içine japon döküp ağzını tekrar kapatanları, içindeki saçmaları değiştirenleri, tapayı değiştirenleri, daha neler neler bu işte binbir çeşit hile var. Tekirdağ' dan Osmaneli' lere gittik yarışmalar için, git gel 20-25 bilet al 500-1000lira kapısı, aldığınız tüfek 500lira ama asıl maksat tüfeğiniz toplu attığını göstermek.  Bunlara birşey diyemem ama tekrar söylüyorum olcak iş var olmayacak iş var.
   Bu işle bu kadar çok uğraşıp böyle bir olayla karşılaşıyorsam ben "TÜFEĞİ KIRARIM" demem iddia değil tamamen şahsi tepkimdir. Hatta tüfekle birlikte dişlerimi bile kırarım diyesim geliyor. 3-5 grupman testi yapıp gelip insanlara öyle yada böyle bir şeyleri ispat etmeye çalışacak birisi değilim. 

• Yan-yana Patlar
  • Alt-üst Patlar
  • Sıralı Patlar

The following users thanked this post: Selim UYGUN

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #33 : 19 Ekim 2016, 11:53:49 »
Bu resimdeki dairelerin ebatları nedir ?

BİGA/1979

Çevrimiçi Mustafa YAKAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #34 : 19 Ekim 2016, 12:03:55 »
Yeni bir iddia daha 60 m 5_6-7 no sacma ile 38 ve uzeri sacma buyrun burdan yakin .birde uzunkopru degil enezliyim bu atis remington ile yapildi yanlis anlasilmasin
  • Baikal 54 ussr
  • baikaltoz34 sscb
  • valmet finland
Mustafa YAKAR
1985 EDİRNE

The following users thanked this post: M.Cihad GÜL, Selim UYGUN

Çevrimiçi Mustafa YAKAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #35 : 19 Ekim 2016, 12:05:35 »
3 tufegin denemesi 2008 yada 2010 du
  • Baikal 54 ussr
  • baikaltoz34 sscb
  • valmet finland
Mustafa YAKAR
1985 EDİRNE

Çevrimdışı Cüneyt ESMER

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • Yan-yana Patlar
  • Alt-üst Patlar
  • Sıralı Patlar

The following users thanked this post: M.Cihad GÜL

Çevrimdışı Cüneyt ESMER

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #37 : 19 Ekim 2016, 12:26:04 »
Yeni bir iddia daha 60 m 5_6-7 no sacma ile 38 ve uzeri sacma buyrun burdan yakin .birde uzunkopru degil enezliyim bu atis remington ile yapildi yanlis anlasilmasin
Güzel arkadaşım ben Uzunköprülüyüm, Enez yerine İpsala yazmışım. Birde şu iddiayı düzgün yazsanız anlayabilsek... 60m' de hedef ne? 60m 'yi neyle ölçtünüz?  Kaç gram attınız?  ;D "Neyse anlaşılan biz boşa uğraşmışız, bir remington ya da bir baikal çözecekmiş bu işi. Gelirseniz seneye bekleriz yarışmalara  ;D Masrafları ben çekeyim, yeterki tüfeğiniz dediğiniz gibi atsın." diyesim geliyor ama siz o işleri bırakalı çok olmuş...
  • Yan-yana Patlar
  • Alt-üst Patlar
  • Sıralı Patlar

Çevrimdışı Ayhan TAŞDEMİR

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #38 : 20 Ekim 2016, 00:39:16 »
Cüneyt hocam,neden üzerinize alındınız ki!yorumu genel olarak yazdım,en üst seviye benelli ve en alt seviye baikal,ithal olarak tabii.fark olmadığını belirttim grupman açısından ,konunun mevzusu da mesafe ve grupman.
sizin yarışma yapmanız,iddiaya girmeniz beni alakadar etmez,isterseniz de kırarsınız tüfeğinizi.bu arada benelliyle size mutluluklar.
  • remington 1187 premier lc
  • remington 870
  • labrador
Ayhan TAŞDEMİR
1966-Samsun

The following users thanked this post: Cüneyt ESMER

Çevrimdışı Cüneyt ESMER

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #39 : 20 Ekim 2016, 08:38:04 »
Cüneyt hocam,neden üzerinize alındınız ki!yorumu genel olarak yazdım,en üst seviye benelli ve en alt seviye baikal,ithal olarak tabii.fark olmadığını belirttim grupman açısından ,konunun mevzusu da mesafe ve grupman.
sizin yarışma yapmanız,iddiaya girmeniz beni alakadar etmez,isterseniz de kırarsınız tüfeğinizi.bu arada benelliyle size mutluluklar.
  Ayhan hocam kusura bakma, benim ilk yorumlarımda BENELLİ yazısı geçtiği için ben yanlış anladım herhalde, herkes mutlu olduğu tüfekle avlanır haliyle, tercih meseli. AMA böyle bir yazı yazarsanız kusuruma bakmayın bende söylerim bir şeyler... 
  Benelli' den memnun kalmayabilirsiniz. Baikalla da daha mutlu olabilirsiniz, birşey diyemem. AMA BENELLİ ile ilgili bir genelleme yapmayın, ayıp oluyor.
  Evet 1500-2000 liraya alınacak en iyi ithal tüfek BAİKAL... Benelli 2250 liraya belmento serisini çıkardı yok sattı...

• Yan-yana Patlar
  • Alt-üst Patlar
  • Sıralı Patlar

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #40 : 20 Ekim 2016, 11:18:07 »
Değerli Arkadaşlar

Burada marka polemiği yapmanın kimseye faydası olmayacaktır.

Bir tüfeğin iyi olması sahibine av vurdurmasıyla alakalıdır bence.
Daha önce 500 tl lik merdiven altı tüfeklerin dünya da marka olmuş birçok tüfeği grupmanda bozduğuna şahit olduk. İnternette bir dünya örneği mevcut.
Ben prensip olarak fiyat kalite performans skalasına bakarım.
Burada ucuz tüfek kötü ,pahalı tüfek iyi olacak gibi bir denklem asla kuramayız.
 Pahalı her tüfek iyi olsa neden bu kadar marka olmuş tüfek satışa çıkar anlam veremiyorum.

Demekki bir problem var.Ya verilen paranın karşılığını vermiyor yada sıradan olandan pek farkı yok.

En azından 3 yada 5 katı gibi bir fiyatı hak edecek performansı yok.

Burada biz tüketicinin yapması gereken ne istediğimizi bilmek bence.

Siz evladiyelik bir tüfek alıp çoluğuma çocuğuma miras kalsın derseniz iyi fiyata standart üretim yeni teknoloji ve birazda pahalı bir ürün alabilirsiniz.

Yada ucuz fiyata merdiven altı sizi avlandırabilecek bir tüfek alırsınız.

İkiside performans olarak birbirinden çok farklı olmayacaktır.

Ama malesef çok kaliteli bir ürün tercih edenler bu farkın hep olmasını beklemektedirler.

Bunu bekleyerek tercih edenler yanılmaktadır.

Ve yanıldıklarınıda çok zaman itiraf dahi edememekteler.

Sonuçta tercih meselesi.Arpacığın gösterdiği yeri vuran her tüfek benim için iyidir.

Geri kalan kombinasyonlar her şekilde ayarlanabilir.....

BİGA/1979

The following users thanked this post: Cüneyt ESMER, Halit YILDIRIM, Bilal AYDIN

Çevrimiçi Mustafa YAKAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #41 : 20 Ekim 2016, 13:18:46 »
aynende öyle o 2 markaya isim yazmıyorum verdiğimiz para haram olsun isteyen su borusu ile avlansın isteyen soba borusuyla  >:D >:D >:D
  • Baikal 54 ussr
  • baikaltoz34 sscb
  • valmet finland
Mustafa YAKAR
1985 EDİRNE

Çevrimdışı Kazım FAKİR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #42 : 24 Aralık 2016, 20:48:55 »
Vay arkadaş ne mesele olmuş tüfek kıracak olanlar filanlar falanlar. Birincisi kime niye yalan söyleme gereği duyayım. İkincisi basit bir matematikle ortalama bir erkeğin ayak uzunluğu 25 cm falan, ayağını büyük açtığın zaman, bir ayağının topuğundan öteki ayağının ucuna kadarki mesefenin iki namlu boyu olabileceği niye imkansız geliyor? 25+25 iki ayak toplamı zaten 50 cm iki ayağının arasını hızlı tempoda 90 cm açamıyorsan bilmiyorum. Siz şuan tek adım atıp zorlandığınız için bunu söylüyorsunuz. fakat hızlı tempoda insan yürürken büyük adım attığı için 140 cm oluyor. Haa 1.5 metre boyunuz varsa onu bilemem. Ben atışımı yaptım o kadar saçma değdi. belki o kadar(77 m) belki daha fazla mesafeden tavşan aldık bu sezon. bunu yediremeyip silah kıracaklar kırsın. :) Hadi eyvallah.
1990 MERSİN

Çevrimdışı Şaban BİÇİCİ

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #43 : 29 Mayıs 2017, 11:07:25 »
Baikal mp 155   89 yatak 71 namlu tüfek aldım özellikle ördek avında şok ve fişek bir türlü randıman alamadım acaba ustalardan tavsiyelerini ala bilir miyim.
1977 Kahramanmaraş

Çevrimdışı Bilal AYDIN

• Müdavim Üyemiz
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #44 : 29 Mayıs 2017, 11:15:54 »
Değerli Arkadaşlar

Burada marka polemiği yapmanın kimseye faydası olmayacaktır.

Bir tüfeğin iyi olması sahibine av vurdurmasıyla alakalıdır bence.
Daha önce 500 tl lik merdiven altı tüfeklerin dünya da marka olmuş birçok tüfeği grupmanda bozduğuna şahit olduk. İnternette bir dünya örneği mevcut.
Ben prensip olarak fiyat kalite performans skalasına bakarım.
Burada ucuz tüfek kötü ,pahalı tüfek iyi olacak gibi bir denklem asla kuramayız.
 Pahalı her tüfek iyi olsa neden bu kadar marka olmuş tüfek satışa çıkar anlam veremiyorum.

Demekki bir problem var.Ya verilen paranın karşılığını vermiyor yada sıradan olandan pek farkı yok.

En azından 3 yada 5 katı gibi bir fiyatı hak edecek performansı yok.

Burada biz tüketicinin yapması gereken ne istediğimizi bilmek bence.

Siz evladiyelik bir tüfek alıp çoluğuma çocuğuma miras kalsın derseniz iyi fiyata standart üretim yeni teknoloji ve birazda pahalı bir ürün alabilirsiniz.

Yada ucuz fiyata merdiven altı sizi avlandırabilecek bir tüfek alırsınız.

İkiside performans olarak birbirinden çok farklı olmayacaktır.

Ama malesef çok kaliteli bir ürün tercih edenler bu farkın hep olmasını beklemektedirler.

Bunu bekleyerek tercih edenler yanılmaktadır.

Ve yanıldıklarınıda çok zaman itiraf dahi edememekteler.

Sonuçta tercih meselesi.Arpacığın gösterdiği yeri vuran her tüfek benim için iyidir.

Geri kalan kombinasyonlar her şekilde ayarlanabilir..... güzel bir açıklama
1988-Denizli

The following users thanked this post: Mehmet Sabri MUTLUER

Çevrimdışı Kemal HÜSEYİNOĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #45 : 09 Ekim 2019, 14:20:25 »
Sacma isabet oranında dunyadaki standart uygulama 40yarda yani 36m.dir. 1m.capindaki hedefe atis yapilir 70cmlik dairedeki sacma sayisi hesaplanir. 30grlik 6 no.sacma kullanilir
  • Akdaş Superpoze
M.Kemal HÜSEYİNOĞLU
1961 İstanbul-Kadıköy

Çevrimdışı Abdullah GÜLTEPE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #46 : 10 Ekim 2019, 01:52:48 »
Ayhan bey bendede mp 153 var 66 namlu namlu pas yapıyor diye satmıştım 5-6 yıl önce bir sene sonra geri aldım bu yılda konyada Ali Ağır ustaya namluya krom yaptırdım ilk 2007 de almıştım çok memnunum
  • baikal mp 153 0tomatik
  • yıldız p71 otomatik
  • turkuaz sn12 otomatik
  • akdaş ah 212
Abdullah GÜLTEPE 1984 KARABÜK-İSKENDERUN/HATAY
 Tel: 05354083156