Gönderen Konu: E.BRETON' A DOĞRU  (Okunma sayısı 20086 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Nuri ÖNEL

• Müdavim Üyemiz
    • www.ekomakkazan.com.tr
E.BRETON' A DOĞRU
« : 22 Aralık 2011, 23:57:40 »
Avcılığa başladığım yıllarda herkeste olduğu gibi bizde yerli pointer lerimizle avlanıyorduk,
Yerli pionterlerimizin içlerinde uzak kokulu çok iyi köpeklerimiz oldu.
Tabiî ki şimdiki gibi seçici olma şansımız yoktu aslında. İlk dergilerden olan  AVDOĞA SİLAH dergisi çıktığında orada bazı yazarlarımız İngilizleri kurzhaar’ları ve drahtarları anlatırlardı bizde öyle iştahla bakardık.
Ama gün geldi artık Türk avcısı da bu tip köpeklere sahip olma şansını yakaladı.
Bu gün ise çoğu ülkeden ileri durumdayız, hatta bir zamanlar karaborsa olan köpekler nerdeyse her avcının alabileceği düzeylere indi. Buda memnuniyet verici.
İlk olarak 93 yılında 1992 yılı Belçika doğumlu Taifun (tayfun) adında bir kurzhaar edindim.  Aynı anda Dr.Ali Bürkev in İtalyadan getirdiği İngiliz pionterlerinden 2 yaşında siyah beyaz bir İngiliz (Pars)edindim. Ancak bizim dağlarımız sık ve ağaçlık olduğundan ve açık aramasından dolayı kokusu ve aportu çok iyi olduğu halde Tayfunla avlanmayı  tecih ettim. İngilizi bir dostuma verdim. Yine Tayfun la avlanırken anne baba secereli almanyadan bir drahtar yavru edindim. Ancak Drahtarımında kokusu yakın olduğundan yine tayfun ağır bastı Drahtarımıda  bir dostuma verdim. Tayfun bana 1,5 - yaşlarında iken bana geldi. Yaklaşık 8-9 yıl çok süper avlar yaptırdı bana, Geçtiği yerde ne keklik ne çulluk nede tavşan kalırdı, koku ferma ve çelgin aportu tam anlamıyla süperdi. Öyle yerlere ferma duruyorduki geçtiği yerin 50-60 metre altında üstünde av kalması mümkün değil di. Ancak yaşlanınca tayfun dan edindiğim yavrularla avlanmaya çalıştım. Secereli annelere çektiğimiz halde tayfun gibi avcı çıkmadı içinden. 5-6 yıl tayfuna göre daha alt kapasitedeki bady adlı yavrusuyla avlandım. Bady nin erken ölümünden sonra bir arkadaşım aracılığı ile İzmir’den İtalya’dan gelme anne baba dan olma İngiliz edindim. 8-9 aylıkken bana gelmişti ve kısmen av görmüştü, 3-3,5 sene keklik ve bıldırcında çok iyi avlar yaptım. Daha sonra İngiliz pointerim dururken. bretonlara olan merakımdan dolayı Breton sahibi oldum.
Bursa’dan bir çiftlikten ve Burdur’dan Mustafa hocadan sahiplendiğim 2 adet bretonum oldu.
Sezon kapalı olmasına rağmen test etmediğim fakat güvenerek aldığım bretonlar için bir yerde riskede girerek İngilizimi başka bir arkadaşa devrettim. (Ege bölgesi sıcak olduğundan hiç seter beslemeyi düşünmedim)
Şimdi ise diğer ırklardan cüssesi dışında bir farkı olmayan büyüklerde ne varsa hepsinin breton’dada olduğunu gördüm. Av hırsı akşama kadar bitmeyen performansı hatta 2 günlük avlarda bile bana mısın demeyen bir performasları var. Sıcak soğuk demeden sabahtan akşama  hiç performans düşmüyor. Çalı çırpı dikenlik fark etmiyor, Çok pratik hırslı çevik arayan bir ırk, ancak kokuya girince sanki o hızlı köpek gidiyor  el frenini çekiyor. Artık başlıyor adım adım gitmeye.  Aport çok yumuşak ve sağlam, çelgini ise diğer köpeklere nazaran daha fazla. Tabi bu anlattıklarım diğer ırklarda da var demek istediğim diğer büyük ırklarda ne varsa bretonlar’da da var. Tek eksik belki kimine göre görsellik olabilir. Buna bende katılıyorum ama bu bıcırıklarında görsellerini göz ardı etmemek gerek.
En güzel tarafı ise arabada evde kafesinde yer tutmaması özellikle uzun yolculukta çok rahat ediyorsunuz. Daha uzak av yeri içinde küçük bir taşıma çantası uçağa teslim edebilirsiniz.
Ben arabada küçük taşıma çantasında taşıyorum. Yolculukta konaklamada evde. havlama uluma gibi problemleri yok  Günlük bakımı çok kolay 200-250 gr yemle yetiniyorlar. Kısacası arkadaşlar Eponyol breton lar öz anlatımıyla notbook gibi nerdeyse çantada taşısak olacak.
Ben bu yıl bretoncu’yum herhalde öyle de kalacak görünüyorum. Arkadaşlar her ırkın kendine özel bir meziyeti bir görüntüsü ve avlanma tipi şekli var. Zevkler ve renkler tartışılmaz, herkese göre güzelin tarifi değişiktir. Herkesin gönlüne göre olması dileğiyle hepinize rasgele

TAYFUN

İNGİLİZ POİNTERİM PARS ve DRAHTAR IM

DRAHTARIM

TAYFUNUN KIZI BADY

2. İNGİLİZ POINTERİM MAYK

E.BRETONUM LADY

E.B. LADY ve  CON

« Son Düzenleme: 23 Aralık 2011, 07:53:56 Gönderen: Nuri ÖNEL »
Nuri ÖNEL
1957 NAZİLLİ

Çevrimdışı Ahmed DEMİRTAŞ

• AvlakForum Üye
  • *
Ynt: E.BRETON' A DOĞRU
« Yanıtla #1 : 24 Aralık 2011, 12:22:45 »
YILLARIN USTASINDAN MÜTHİŞ BİR ANALİZ ,TEK EKSİK KALAN NOKTA BANA GÖRE BRETONLARIN ZEKA OLARAK DİGER IRKLARDAN ÜSTÜN OLDUGUDUR,ÇOK ZEKİ KÖPEKLER
Ahmed DEMİRTAŞ
1975 İSTANBUL

Çevrimdışı Erhan ACAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 24 Aralık 2011, 12:47:01 »
Çok güzel paylaşım... Ellerine sağlık Usta..
Erhan ACAR
BODRUM MUĞLA/İstikamet Diyarbakır

[url=ht

Çevrimdışı Bülent HAZIR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 24 Aralık 2011, 13:27:02 »
nuri usta bendede breton var ılk av kopegım. bulundugum yer ıtıbarı ıle bu yıl ava gıdemedık gelecek sezon gıdecez artık ama gercekten ıddalı bır bretonum  var. gercekten guzel bı ırk. bence tek sorun boyu cok kucuk
Bülent HAZIR
1981 DENİZLİ şuan eğirdir

free image hosting

Çevrimdışı Nuri ÖNEL

• Müdavim Üyemiz
    • www.ekomakkazan.com.tr
« Yanıtla #4 : 24 Aralık 2011, 19:17:13 »
AHMET CİM DAHA ÖNCE İNTERNETTE BULDUĞUM BİR SIRALAMA AŞAĞIDA DIR.
Koruma köpekleri av köpeklerine göre IQ su daha yksek görünüyor. Ancak Eponyol Breton' un sırasıda bayağı iyi bir yer yani
Hepsinin başında numara yok ancak sıralamada kolaylık olması için bazı aralara sıra numarası koydum

1   Border Collie
 2  Kaniş
    Alman Çoban Köpeği
 4   Golden Retriever
5  Doberman
    Shetland Sheep Dog
    Labrador Retriever
    Papillon
    Rotthweiller
10  Avustralya Çoban Köpeği
    Pemproke Welsh Corgi
    Cüce Scauntzer
    English Springer Spaniel
    Tervueren
    Schipperke
    Collie
17Alman Kurzzhaar
    Flat Coated Retriever
    English Cocker Spaniel
 20 Orta Boy Snautzer
21 Brittany Spaniel  BRETON
    Cocker Spaniel
    Weimaran
    Malinois
    Fino
    Irısh Waterspaniel
    Vizsla
    Cardigan Welsh Corgi
    Cheapeake Bay
 30 Retriever Puli
    Yorkshire Terrier.
    Dev Snautzer
    Portuguese Waterdog
    Airdale Terrier
    Border Terrier
    Briard
    Welsh Springer Spaniel
38 Manchester Terrier
39 Samoyed
    Field Spaniel
    Newfoundland
    Avustralya Terrier
    American Staffordshire Terrier
44 Gordon Setter
    Bearded Collie
    Cairn Terrier
    Kerry Blue Terrier
48Irısh Setter
    Norveç Elkhound
    Affenpinscher
    Silky Terrier
    Cüce Pincher
53 English Setter
    Firavun Köpeği
    Clımber Spaniel
    Norwich Terrier
57Dalmaçyalı
    Soft Coated Wheaten Terrier
    Bedlington Terrier
    Curly Coated Retriever
    Irısh Wolfshound
    Kuvasz
    Saluki
    Cavalier King Charles Spaniel
65 Alman Drahthaar
    Coonhound
    American Water Spaniel
    Sibirya Husky
    English Toy Spaniel
    Tibet Spaniel
    English Foxhound
    Otterhound
    American Foxhound
    Greyhound
    West Highland White Terrier
    Boxer
    Danua
    Dakel
79Staffordshire Bull Terrier
80 Malamut
    Whippet
    Shar-Pei
    Drathaar Foxterrier
    Rhodesian Rigaback
    Welsh Terrier
    Boston Terrier
    Akita-Inu
    Skye Terrier
    Norfolk Terrier
    Sealyham Terrier
    Mops
    French Buldog
93Griffon Burxellois
    Maltes
    English Rundoh
    Chinese Creatested
    Dandie Dinmont Terrier
    Tibet Terrier
    Lakeland Terrier.
    Old English Sheepdog
    Pyreneen Dog
    Scotch Terrier
    St.Bernard
    Bullterrier
    Chihuahua
    Lahasa Apso
    Bullmastiff
    Shih-Tzu
    Basset
    Mastiff
    Beagle
    Pekinese
    Bloodhound
    Barsoi
    Chow-chow
116 Buldog
    Basenji
    Afgan Tazısı

Arkadaşlar internetten bulduğum Köpeklerdeki IQ Sıralaması Stanley COREN Adındaki bir merikalı tarafından Amerika ve Canada da 200 köpek çiftliği üzerinde yaptığı araştırmalara göre sıralamıştır.
1-10 sıra arası köpekler 5 kere tekrarda komutu algıladıkları ve %95 başarı sağlandığı
11-26 sıra arası 5-15 kere tekrardan sonra komutu algıladığı ve %85 başarı sağlandığı
27-39 sıra arası 15-20 kere tekrardan sonra komutu algıladıkları ve %70 başarı sağlandığı
40-54 arası 15-20 tekrarda algıladıkları ancak 25-40 tekrarda kavradıkları ve başarı %50 olduğu
55-60 arası sıralardaki ise çalışma ve itaat zekası sınırlı olanlardır başarı oranı %30 olarak saptanmış
70-79 arası ise en düşük zeka ve öğrenme kapasitesine sahip olanlarmış en ufak anlayış için 30-40 tekrar yapmaları ve kavramaları için ise 100 üzerinde tekrar gerektiği görülmüştür.
Bulabildiklerim ve paylaşabildiklerim bu kadar
RASGELE

Nuri ÖNEL
1957 NAZİLLİ

Çevrimdışı Ahmed DEMİRTAŞ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 24 Aralık 2011, 19:32:47 »
EVET ÇOK GÜZEL BİR ÇALŞMA AMA BENİM KAFAMA TAKILAN KUZAAR İLE DRAHTHAAR  ARASINDA ÇOK FARK VAR BEN İSE DRAHTHAAR DAHA AKILLI BİLİYORDUM ,DRAHTHAARCI ARKADAŞARIN İTİRAZI OLUR BUNA ÇOK,POİNTER İSE HİÇ YOK DEGERLENDİRMEYE GİREMEYİP SIFIR MI ÇEKTİ ACABA
Ahmed DEMİRTAŞ
1975 İSTANBUL

Çevrimdışı Nuri ÖNEL

• Müdavim Üyemiz
    • www.ekomakkazan.com.tr
« Yanıtla #6 : 24 Aralık 2011, 20:11:15 »
Bende merak ettim Ahmetcim ingiliz pointerini gerçi IQ leri düşük grupta yer aldığını daha önce de duymuştum ama yazılı bir şey bilmiyorum yanlış bişi söylemek istemiyorum. Ancak av konusundadaki  yerleri tabiki tartışılmaz. Drahtara gelince bende merak ettim . Çünkü drahtarlar tam bir emir köpeğidir. benim beslediğim yavru öyleydi devamlı gözleri bende idi emret yapayım gibi. bu çalışmayı yapan bir kişi ama yaklaşık 150-200 yetişticri ve hakemle ile konuşarakta hazırlamış bu yazıyı. yazı uzundu aslında ben biraz anlatma kısmını kısalttım. Başka arkadaşlarda buldukları böyle sıralamalar varsa ve burada paylaşırlarsa belki daha fazla bilgiye ulaşmış oluruz.
RASGELE
Nuri ÖNEL
1957 NAZİLLİ

Çevrimdışı Ümit ÇAGLAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • Herkese rastgele
« Yanıtla #7 : 24 Aralık 2011, 20:21:47 »
E
Bende merak ettim Ahmetcim ingiliz pointerini gerçi IQ leri düşük grupta yer aldığını daha önce de duymuştum ama yazılı bir şey bilmiyorum yanlış bişi söylemek istemiyorum. Ancak av konusundadaki  yerleri tabiki tartışılmaz. Drahtara gelince bende merak ettim . Çünkü drahtarlar tam bir emir köpeğidir. benim beslediğim yavru öyleydi devamlı gözleri bende idi emret yapayım gibi. bu çalışmayı yapan bir kişi ama yaklaşık 150-200 yetişticri ve hakemle ile konuşarakta hazırlamış bu yazıyı. yazı uzundu aslında ben biraz anlatma kısmını kısalttım. Başka arkadaşlarda buldukları böyle sıralamalar varsa ve burada paylaşırlarsa belki daha fazla bilgiye ulaşmış oluruz.
RASGELE

>

Elinize sağlık çok güzel bir anlatım olmuş.
benimde size bir sorum olacak neden dışarıdan gelen köpekler daha iyi de ; yavru aldığımız zaman aynı özellikleri bulamıyoruz.?_
  • Fabarm xlr 5
Ümit ÇAGLAR
1977 KARS

Çevrimdışı Nuri ÖNEL

• Müdavim Üyemiz
    • www.ekomakkazan.com.tr
« Yanıtla #8 : 24 Aralık 2011, 21:16:23 »
Umit cim herhalde muhakkak bir tarafın kanında bir bozukluk oluyor. tek taraflı çok iyi olması yetmiyor.
hala dışarıda 4 yavru dan sonrasını seçim yaparak daha doğumun başında ayıklıyorlar. hem ırk kalitesini yükseltmek için hemde annenin yavrulara iyi bakabilmesi için. bizde her yavru ticari amaçlı bakıldığından  ayıklanmıyor ve ya avcılık dışına bırakılmıyor. ama o yavrular filancının yavrularından diye çoğaltılmaya devam ediyor ve ırk güzel görünsede avcılıkları bozulabiliyor.Ama anne ve baba nın soyu nekadar temizse yavru larında iyi olma oranı o kadar artıyor. Aslınd bizde de her doğumda bu işi bilenler tarafından  bir eleme olsa, elenen diğerleri B katogorisine ayrılarak en azından üretimleri kısıtlansa daha iyi ırklar elde ederiz herhalde.
Ama böyle bir şey şimdilik bizde imkansız gibi. Merak ettiğiniz konuda bu olsa gerek.
bu konuda üretici arkadaşlarda katkıda bulunurlarsa sevinirim.
RASGELE
Nuri ÖNEL
1957 NAZİLLİ

Çevrimdışı Yener HACIOĞLU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #9 : 24 Aralık 2011, 21:23:48 »
Nuri bey bazı bretonların tüylü tüysüz diye bir farkları varmı yada az tüylü çok tüylü şeklinde. bana bazı bretonların daha seter vari tüylü bazılarınında daha düz ve kısa tüylüler iş gibi geliyor.yoksa bir göz yanılması mı.Bu gün gördüğüm bretonda epey tüylüydü.
lYener.HACIOĞLU-1977-SAKARYA_İSTANBUL

Çevrimdışı Nuri ÖNEL

• Müdavim Üyemiz
    • www.ekomakkazan.com.tr
« Yanıtla #10 : 24 Aralık 2011, 21:42:10 »
YENER bey seteri çok andıran daha uzun tüylü ve sanki biraz daha kalıplı bretonlar gördüm. bretonla seter arası gibi. Fakat benim gözüme pek hoş görünmedi yani breton gibi kabul etmek biraz zor bence. Ama göz aldanması da kabul edilebilecek bir fark. dikkatli bakınca daha önce bretonlara alışan gözler bunları iri breton veya küçük seter gibi algılayabiliyor. Ama ırk tescillerinde verilen fiziki değerler ve anotomisi belli. Ancak her ırkda olduğu gibi gerek atalarından gerekse yaşadığı bölgelere göre böyle değişiklikler olabilir sınırlar içersindedir sanırım. Aynı şekilde özellikle Kurzhaar larda böyle fiziki değişiklikler fazla görülüyor. özellikle boy ve cüssede.
RASGELE
Nuri ÖNEL
1957 NAZİLLİ

Çevrimdışı Nuri ÖNEL

• Müdavim Üyemiz
    • www.ekomakkazan.com.tr
« Yanıtla #11 : 28 Aralık 2011, 19:31:34 »
nuri usta bendede breton var ılk av kopegım. bulundugum yer ıtıbarı ıle bu yıl ava gıdemedık gelecek sezon gıdecez artık ama gercekten ıddalı bır bretonum  var. gercekten guzel bı ırk. bence tek sorun boyu cok kucuk
Bülentcim boy küçük ama önemli olan büyüklerden farklı olmaması heryere her derde deva bir tip.
ben diğer ırklarıda seviyorum, Ancak bunlar dediğim gibi notbook gibi kolay taşınması ve Yer tutması
göreceksin sezonda ava çok hızlı girecek senide şaşırtacak.
İnşallah önünde bol avlar vurursun.
RASGELE
Nuri ÖNEL
1957 NAZİLLİ

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #12 : 04 Ocak 2012, 10:11:01 »
Tayfun yıllarca ege bölgesinde nam yapmış bir kurzhaar dı tabi böyle köpekler ele çok zor geçiyor.Selamlar Nuri Abi
  • Le Fusil Darne Saint-Etienne V 19 Paris France

enis kıran

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : 04 Ocak 2012, 11:02:16 »
Ben tam bir setterci olaraktan bu bretonlara ayrı bir ilgim var.gözüme çok hoş geliyor yapı olarak olsun tip olarak olsun.Hiç beslemedim ama çok itaatkar olarak geliyor gözüme.Yani av yapmaması imkansız gibi hisse kapılıyorum.Bi breton beslemek istiyorum ama nasip artık.Maşallah bu sizinkilerde atom karınca gibi görünyorlar.Allah uzun ömür versin

Çevrimdışı Nuri ÖNEL

• Müdavim Üyemiz
    • www.ekomakkazan.com.tr
« Yanıtla #14 : 04 Ocak 2012, 12:26:59 »
Tayfun yıllarca ege bölgesinde nam yapmış bir kurzhaar dı tabi böyle köpekler ele çok zor geçiyor.Selamlar Nuri Abi
Emin cim inanın daha öyle yapan başka bir köpeğe sahip olmadım. İyileri ile avlanınca ondan dahada iyileri gelmeyince bir türlü olmuyor.
Onda acayip bir his ve koku vardı . Aramıyorum dersem yalan olur. Tek kelimeyle müthiş di. Sadeece egede namlı değildi. Hala düzce avcılar klübü ile Kahraman MARAŞ klübünde resimleri asılıdır. Ya nasip bakarsın bir daha denk geliriz.
Selamlar
ENİS bey Yukarıda da yazdıklarım köpeklerim konusunda  kısa bir özetti. dediğim gibi zevkler ve renkler tartışılmaz, Avcılıkta arayış da hep devam ediyor biliyorsunuz. Ama bretonlara geçtikten sonra inanın bu güne kadar büyük külfet taşımışım. Bretonlar yükte hafif değerde kıymetlidir diye bir laf var ya ben ona benzetiyorum. Bakım taşıma ve  yükte hafif, ama çalışkanlıkta hizmette performans maksimum, diğerlerinde ne varsa inanın hepside bunda var. Artık geriye zevk ve renk meselesi kalıyor  
Hepinize RASGELE
« Son Düzenleme: 04 Ocak 2012, 12:28:27 Gönderen: Nuri ÖNEL »
Nuri ÖNEL
1957 NAZİLLİ

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #15 : 07 Ocak 2012, 10:31:55 »
İnşallah abi umarım her şey gönlünce oluriyi bir kurzhaar herzaman çanta doldurur.
  • Le Fusil Darne Saint-Etienne V 19 Paris France

Çevrimdışı Alp BALABAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #16 : 07 Ocak 2012, 12:11:55 »
Çok güzel köpekler besleyen herkez çok memnun bende çok düşündüm almayı ama tip yok bence tek kusuru.  küçük olması avantaj olarak görülebilir ama alışmışız koca köpeklere ufak geliyor bakınca . Fino gibi  ondan çok tereddüt ettim almadım. Yağlı boya tablolara bak avcı resimlerine genelde pointer olur avcının yanında çünkü yakışıyorlar birbirlerine benim düşüncem tabi.Ama bretonlarda güzel köpek çok işlevsel.
Alp BALABAN
1984-Manisa

Çevrimdışı Alp BALABAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #17 : 07 Ocak 2012, 12:18:35 »
Bende bu arada musnterlander besliyorum benim köpekte ufak olucak heralde.
Alp BALABAN
1984-Manisa

The following users thanked this post: Osman LİMAN

Çevrimdışı Rıdvan KOCATAŞ

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #18 : 07 Ocak 2012, 12:46:34 »
Bize av köpeği lazım felsefesi ile bakarsak Ali beyin dediklerine katılmıyorum.

Ama işin birde başka taraflarınıda düşününce Ali beye katılmamak elde değil.

Bulunduğumuz bölge itibari ile ava çıktığımız anda tavşan keklik güvercin domuz hatta kurtla karşılaşma dahi bir günde olunca breton bizim avlanabileceğimiz köpekler listesinden çıkıyor. Ayrıca breton ile çokgüzel avlar yaptığını söyleyen abilerimden 3 tanesinin dedikleri cümlelerde bretona karşı ilgimi zayıf tuttu her zaman için.

1. Ankara Polatlıdaki bir avcı abim anlatıyor. "Bir gün avdayım. Fermayı çaktı breton. Hadi oğlum dedi fart diye tavşan çıktı. 2 el silah patlattım. Tavşan takla attı ama kaçmaya devam etti. Bretonumda peşinden gitti. 10 dakka oldu gelen yok 20 dakka oldu gelen yok. Gittikleri istikamete doğru gittim. 300 metre kadar ileride tavşanı ve yanı başında bretonu buldum. Tavşanı öldüğü yerden 20 metre kadar anca sürükleyebilmiş daha sonra takati kesilince başında oturmuş beklemeye başlamış. Üstelik tavşanla biraz boğuşmuşlar köpeğin karnı kaşı gözü vs heryerleri tırnak iziyle doluydu" diyor.

2. İzmirli bir abim anlatıyor. "Avı vs. her şeyi çok güzel ama yanına alıpta avcılar kulübünde işte benim köpeğim budur diyemiyorsunuz minyatürlüğünden. Avını vs, her şeyine kulüp şahit ama yinede dalga geçmelerine mani olamıyorum.

3. Birgün tuvalete saldım. Üniversiteli erkek ve kızlardan oluşan 7-8 kişi gençler köpeği sevmeye başladılar. Bundan bizde isteriz .Hangi petshopta satılıyor. İlla bizde alıcaz. Ne kadar av köpeği olduğunu söylesemde  1 kişiyi bile inandıramadım diyor. Yani geleceği bazı seterler ve dalmaçyalılar gibi süs köpeği olmaya doğru gidiyor.

Bu saydığım maddeler beni her zaman için bretona karşı uzak durmama neden olmuştur.

Rıdvan KOCATAŞ - 0545 464 4805
1980 Antalya - İkamet  ISPARTA

Çevrimdışı Mustafa KARDEŞ

• Müdavim Üyemiz
    • www.fencimustafahoca.tr.gg
« Yanıtla #19 : 07 Ocak 2012, 17:35:40 »
Nuri bey, köpeğinizle bereketli avlar dilerim, benimde çok ilgimi çekiyor bu küçük sevimliler. selamlar.
Cahille Oturup Bal Yiyeceğine, Alimle oturup Kuru Ekmek ye...! [Hz Mevlana]
emekli eğitimci 1957 BURSA-ESKİŞEHİR

Çevrimdışı Nuri ÖNEL

• Müdavim Üyemiz
    • www.ekomakkazan.com.tr
« Yanıtla #20 : 07 Ocak 2012, 20:15:13 »
Arkadaşlar  yazımda da dediğim gibi renk ve zevkler misali hergese göre güzel değişiktir. Bretonlar boyunun küçük olmasından dolayı tavşanı taşaıyamması doğal ancak tavşanıda metrelerce takip eden hatta 1 saat sonra dönenleri bile var. bretonların  en eksi tarafı bu. Benim beslediğim kurzhaar 4x4 bir kurzahaar dı birdaha aynı seviyeyi hiç bir köpekte yaklayamadım. Soraki en iyi secerelilerle denemelerimde ve diğer avcılarda gördüğüm hiç bir köpek aynı seviyede değildi. Bizim arazimi sıklı ve meşelik ayrıca engebeli dağlık. İngilizlerle avlanmak mümkün değil hem köpek sıklığa girmekte zorlanıyor hemde uzak aradığında arazimize uymuyor. Secereli almanyadan getirilen anne babadan aldığım drahtar da ise kurzahhar tipinde arayışı vardı, ancak gerek benimkinde gerekse arkadaşların drahtarlarında uzun kokulusunu göremedim. belki bana rasgelmedi. Yıllardır devamlı ava gittiğim arkadaşım bundan önce bretonla 8-9 sene avlandı hakikaten kokusu arayışı ve çelgini çok iyiydi bende Kurzhaarım tayfun'dan sonra aradığım köpeği bulamayınca Bretonu denedim bu sene. ve ben yıllar sonra tekrar eski avlarım gibi av yapmaya başladım.
dediğiniz gibi süs köpeği olarak besleyenlerde çok büyük şehirlerde. Ama seteri özellikle irlanda seterini evlerde besleyenler dahada çok. tabi zevk  ve görüntü meselesi. Dediğiniz gibi görüntüde av köpeği görüntüsü yok. ama ses var ve sonuç var. Üstelik bakım ve taşıması inanın köpek var gibi değil. iyi idman yapmış bir breton hergün avlanır. Ayaklarının altı özellikle ingilizere göre daha dayanıklı. Ağırlıkta az olunca kendisi ezilmiyor. Tabiki görüntüye bakacaklar breton kullanamazlar. Dediğim gibi ben diğer hiç bir ırka karşı değilim her ırktan ve seceresi olan köpeğim oldu. ben iyi av yapan ve benim kriterlerime arazime uyan her köpekle av yaparım. Zaten herkes zevkine ve rengine göre köpek seçerken avlandığı araziyide göz önünde tutmalıdır.
Arkadaşlar zaten teknoloji geliştikce boyutlar küçülüyor biliyorsunuz, örneğin büyük arabaların yerine küçük arabalar ın tercih edilmesi, Eski hantal PC ler yerine notook lar hatta IPAD lerin tercih edilmesi gibi bir şey herhalde bu işSaygılarımla
HEPİNİZE RASGELE
« Son Düzenleme: 07 Ocak 2012, 21:24:41 Gönderen: Nuri ÖNEL »
Nuri ÖNEL
1957 NAZİLLİ

Çevrimdışı Bülent HAZIR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #21 : 07 Ocak 2012, 22:59:43 »
herkez aynı şeylerden hoşlansaydı dünyada bir tane araba olurdu, dünyadaki herşey tek renk olurdu, tek marka tüfek kullanılırdı kısaca herseyin değişik versiyonu olmazdı. o yüzden renkler ve zevkler tartışılmaz. kopaylar dısında da havlayarak tavşanın arkasından gıden başka ırk da yok diye biliyorum
Bülent HAZIR
1981 DENİZLİ şuan eğirdir

free image hosting

Çevrimdışı Kenan ÇITAK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #22 : 12 Nisan 2015, 23:12:50 »
Evde bakilabilirmi bu irka gorusleriniz nelerdir
1978 istanbul

Çevrimdışı Nuri ÖNEL

• Müdavim Üyemiz
    • www.ekomakkazan.com.tr
« Yanıtla #23 : 14 Nisan 2015, 21:30:11 »
Evde bakmak için diğer ırklara göre fiziksel, huy ve uyum olarak çok daha avantajlıdır. Ancak hepsininde doğaya ve koşmaya ihtiyacı vardır.. günü belli zamanlarında bunu sağlarsanız balkonunuzda rahatca bakabilirsiniz...
Nuri ÖNEL
1957 NAZİLLİ

Çevrimdışı Kenan ÇITAK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #24 : 14 Nisan 2015, 22:31:30 »
Abi bu bilgi icin tsk ederim insallah kismet olursa alicam..
1978 istanbul