Gönderen Konu: beretta 303 fisek secimi  (Okunma sayısı 16115 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İbrahim ÖZTÜRK 27

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
beretta 303 fisek secimi
« : 01 Şubat 2016, 19:02:59 »
usta tecrubelı avcılarımıza bır sey sormak ıstıyorum..beretta 303 71 namlu 2 nolu sokla genelde tahtalı avına cıkıyorum...genelde yuksekten gecen kuslara atıs yaptıgımız ıcın yaf 5 numara 32 gr fısek kullanıyorum...
kuslar sacmayı yedıklerınde dusuyorlar bunda bır sorun yok ama genelde hemen ölmüyorlar ve çok kan çıkıyor.
acaba normal mi bu durum normal degılse fısek sok secımınde negıbı degısıklıkler yapmalıyım yada fısek tavsıyenız var mı?
tercihım yerliden yana....
asagıdakı lınkten bır kac vurus anı var bakmak ıstersenız...

https://www.facebook.com/profile.php?id=100007841026129
« Son Düzenleme: 01 Şubat 2016, 19:04:27 Gönderen: İbrahim ÖZTÜRK 27 »
1976 gaziantep

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: beretta 303 fisek secimi
« Yanıtla #1 : 01 Şubat 2016, 23:47:38 »
hadın genelleme yaparak soralım soruyu herhangı bır tufek ve fısekte bu durum soz konusu ıse ne yapılabılır
1976 gaziantep

The following users thanked this post: Özgür UYAR

Çevrimdışı Alper KAYAR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 02 Şubat 2016, 01:17:41 »
avlak ve atışlar harıka.
sürüler ve pozisyonlarda öyle.avınız daim olsun.
sorunuza gelınce.
tufekle fişek uyumlu değil.
delip geçermi dicem ama söylediğiniz fişek o gucte bir fişek değil.
fişek değişimini öneriyorum benım basımada gelmişti.
hayvanlar canlı dusuyor vıcır vıcır kan akıyordu sureklı.
bp yada mirage ile denedinizmi hiç.
  • Fabarm xlr5
  • Beretta s-55
evdekı huzur zengınlık budur.

1985-SAKARYA

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 02 Şubat 2016, 01:44:35 »
avlak ve atışlar harıka.
sürüler ve pozisyonlarda öyle.avınız daim olsun.
sorunuza gelınce.
tufekle fişek uyumlu değil.
delip geçermi dicem ama söylediğiniz fişek o gucte bir fişek değil.
fişek değişimini öneriyorum benım basımada gelmişti.
hayvanlar canlı dusuyor vıcır vıcır kan akıyordu sureklı.
bp yada mirage ile denedinizmi hiç.
oncelıkle tesekurler..
sadece markaylamı alakalı dersınız yoksa gramaj yada bır numara kucuk yada buyuk sacmamı kullanmalıyım...
valla ne yalan soyleyım bu sene hoppal coktu burda haftanın 3 gunu ava gıdınce fısek dayanmıyor dıye bıraz daha ekonomık olsun dıye yerlıden yana oldu tercıhım...
benım gozlemledıgım gruptakılerın cogu yuksek dıye sıkmadıkları kusa ben atıyorum ve kanama canlı dusme oranı genelde yuksek gecıslerde oluyor alakası varmı bılmıyorum
1976 gaziantep

Çevrimdışı Taner MEMET

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 02 Şubat 2016, 02:20:14 »
İbrahim Bey bende 390 doksan modelini kullanıyorum bp f2 34 gr rc s4 olmadı rc 32  bp 32 bunlarla bir deneyinben şahsen bp f2 32 gr  la özellikle 4 no ile muazzam randuam alıyorum 18.3 namlu çapı benim yine bp 36 gram long range çok uyuyor
Taner MEMET
Bursa-1988

Çevrimdışı Yusuf SAĞLAM

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 02 Şubat 2016, 08:38:44 »
ibrahim bey ;

fişek anatomilerinin incelenmesi bölümünde , bu fişeklerin içlerinde neler olduğunu gösteren çok güzel bilgiler var . bir çok fişeğin ya barut miktarı az , yada saçmaları yamuk yumuk . 50 gram magnum bir fişekte , 1 , 34 gram barut miktarı bulunduğuna göre , gerisini varın siz düşünün . .

kanlı ve canlı düşmesinin en büyük nedenlerinde biriside , istiktarsız ve ucuz fişeklerdir . delip geçmesi değil  .

size acizane olarak 3 adet fişek markası tavsiye ediyorum . bu fişeklerde biz herhangi bir sorunla karşılaşmadık . kışın karlı ve tipili havalarda bile gümbür gümbürler maşallah . birincisi , remington 34 gram , ama kapsülü beyaz olanlardan . ikincisi , lambro 34 gram , üçüncüsüde rc jk 6 . fiyat olarak yaf fişeğe göre bir miktar pahalılar ama , 10 atıp hiç vuramamak nerde , 5 atıp bir vurmak nerde . matematiksel olarak bile karda sayılırsınız . .

şuda ayrıdır tabi ki , tüfek fişeğini kendi seçer . size düşen sadece fişeğini aramak . .
  • SKB 3000
  • Gardone bignotti çifte
  • büyük huğlu conkuest
  • irlanda setter
1974 samsun . .  104 a 71 o/u . . kral 76 O/U . . Android magnum 76  yarı otomatik  . .

resim gönder

The following users thanked this post: Abdullah ŞAHİN 07, Hüseyin ÜSTÜN, İbrahim ÖZTÜRK 27

Çevrimdışı Abdullah ŞAHİN 07

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #6 : 02 Şubat 2016, 09:35:14 »
ibrahim bey 303 namlu iç çapı dar bir silahdır muhtemelen 18,3 dür dar çaplı silahlar düşük gramaj ve ince saçmayı sever bu nedenle 2 nolu şok biraz dar gelip grupmanı dağıtıyor olabilir saçmalar avı delip geçiyor olabilir tüfeğiniz mobil şoklu ise 3 nolu şoku deneyin fix şok ise B&P veya MİRAGE 30-32 gr 6 -7 numara fişek deneyiniz tahtalı dayanıklı ve yüksek geçişlerde yeterli önleme hesaplanamadığından bazen vurması zor bir hayvandır bence biraz kaliteli fişek kullanmakta fayda vardır diye düşünüyorum. 
« Son Düzenleme: 02 Şubat 2016, 19:58:17 Gönderen: Abdullah ŞAHİN 07 »
  • Pietro Beretta S 687 SP O/U
  • Benelli Raffaello Special Lusso
Abdullah ŞAHİN
1972  ANTALYA

The following users thanked this post: İbrahim ÖZTÜRK 27

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #7 : 02 Şubat 2016, 10:00:33 »
ibrahim bey 303 namlu iç çapı dar bir silahdır muhtemelen 18,3 dür dar çaplı silahlar düşük gramaj ve ince saçmayı sever bu nedenle 2 nolu şok biraz dar gelip grupmanı dağıtıyor olabilir avı delip geçiyor olabilir tüfeğiniz mobil şoklu ise 3 nolu şoku deneyin fix şok ise B&P veya MİRAGE 32 gr 6 numara fişek deneyiniz tahtalı dayanıklı ve vurması zor bir hayvandır bence biraz kaliteli fişek kullanmakta fayda vardır diye düşünüyorum. 
sn.şahin
açıklamalarınızın büyük bölümüne katılmakla birlikte salına ,,salına ,,aheste ,, aheste uçan bu kuşun vurmanın zor olduğu bölümüne katılamayacağım..hadi üveyik,,ördek ,,hatta kaya güvercini deseniz anlayacağım ancak TAHTALI denildiğinde bu durum benim kriterlerime pek uymuyor..avcılarımızın genel olarak yaptığı en büyük hata mesafe tahminini iyi yapamamaları ve iyi grupman yapan fişek kullanmamalarından kaynaklanıyor..
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

The following users thanked this post: Abdullah ŞAHİN 07, İbrahim ÖZTÜRK 27

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 02 Şubat 2016, 11:31:14 »
ibrahim bey ;

fişek anatomilerinin incelenmesi bölümünde , bu fişeklerin içlerinde neler olduğunu gösteren çok güzel bilgiler var . bir çok fişeğin ya barut miktarı az , yada saçmaları yamuk yumuk . 50 gram magnum bir fişekte , 1 , 34 gram barut miktarı bulunduğuna göre , gerisini varın siz düşünün . .

kanlı ve canlı düşmesinin en büyük nedenlerinde biriside , istiktarsız ve ucuz fişeklerdir . delip geçmesi değil  .

size acizane olarak 3 adet fişek markası tavsiye ediyorum . bu fişeklerde biz herhangi bir sorunla karşılaşmadık . kışın karlı ve tipili havalarda bile gümbür gümbürler maşallah . birincisi , remington 34 gram , ama kapsülü beyaz olanlardan . ikincisi , lambro 34 gram , üçüncüsüde rc jk 6 . fiyat olarak yaf fişeğe göre bir miktar pahalılar ama , 10 atıp hiç vuramamak nerde , 5 atıp bir vurmak nerde . matematiksel olarak bile karda sayılırsınız . .

şuda ayrıdır tabi ki , tüfek fişeğini kendi seçer . size düşen sadece fişeğini aramak . .
sımdı bırtane fısegı kesıp sacmalarına baktım baruttan cok anlamamda sacmaların hepsı aynı buyuklukte degıl ırılı ufaklı hatta ortadan ıkıye bolunmus bıle vardı...
bunun dagılımda yada av uzerınde etkısı ne oluyor abıcım...
1976 gaziantep

The following users thanked this post: Yusuf SAĞLAM

Çevrimdışı Yusuf SAĞLAM

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 02 Şubat 2016, 13:51:49 »
sımdı bırtane fısegı kesıp sacmalarına baktım baruttan cok anlamamda sacmaların hepsı aynı buyuklukte degıl ırılı ufaklı hatta ortadan ıkıye bolunmus bıle vardı...
bunun dagılımda yada av uzerınde etkısı ne oluyor abıcım...

grupmanda bozukluk , delicilikte zayıflık gibi . grupmandaki bozukluklarda , ölü bölgeler çoğalır . üç beş saçma değeceği yerde , bir saçma değer . o bir saçmada , bazen çok yetersiz kalır . kuş saçma alsa bile yoluna devam edebilir . eğerki saçmalar yamuk yumuk isede , düzgün gidemediği için sağa sola savrulur , etek saçması olur .

• SKB 3000
  • Gardone bignotti çifte
  • büyük huğlu conkuest
  • irlanda setter
1974 samsun . .  104 a 71 o/u . . kral 76 O/U . . Android magnum 76  yarı otomatik  . .

resim gönder

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 02 Şubat 2016, 14:21:45 »
grupmanda bozukluk , delicilikte zayıflık gibi . grupmandaki bozukluklarda , ölü bölgeler çoğalır . üç beş saçma değeceği yerde , bir saçma değer . o bir saçmada , bazen çok yetersiz kalır . kuş saçma alsa bile yoluna devam edebilir . eğerki saçmalar yamuk yumuk isede , düzgün gidemediği için sağa sola savrulur , etek saçması olur .
[/quote
Insan bildiginden sasmayacakmis yerli tufegede fisegede bir turlu isinamamistim bi sans verelim dedim ama sonuc ortada ucuz etin yahnisi bu oluyormus demekki
1976 gaziantep

Çevrimdışı Yasin TORAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #11 : 02 Şubat 2016, 14:37:43 »
İbrahim abi yerli hem tüfekte hem fisek te olmuyor.olsada istikrar surmuyor tamamen şans yani.
  • Franchi affinity 12 / 66
  • Sarsılmaz super champion 12 / 71
  • Atüs tek kırma 36 / 71
  • Huglu tek kırma (stetienne namlu ) 12 / 71
Antalya- Konyaaltı 1992

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #12 : 02 Şubat 2016, 15:46:37 »
İbrahim abi yerli hem tüfekte hem fisek te olmuyor.olsada istikrar surmuyor tamamen şans yani.
Aynen
1976 gaziantep

Çevrimdışı Mehmet AKKUŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #13 : 02 Şubat 2016, 15:56:33 »
Tüfeğiniz  izlenimlerime göre yurdumuz avcıları tarafından efsane olarak aranan ve  tutulan bir modeldir. hava şartlarına göre uygun fişeği bulduğunuz anda sorun çözülecektir. bıldırcın avı hariç yaf fişeklerini önermem
« Son Düzenleme: 02 Şubat 2016, 15:58:37 Gönderen: Mehmet AKKUŞ »
  • Webley Scott (AKUS) SxS 20/66
  • Akus SxS 12/66
  • Özkanlar FX017 12/66
Mehmet AKKUŞ
1973 Kemaliye-ERZİNCAN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #14 : 02 Şubat 2016, 17:33:12 »
Tüfeğiniz  izlenimlerime göre yurdumuz avcıları tarafından efsane olarak aranan ve  tutulan bir modeldir. hava şartlarına göre uygun fişeği bulduğunuz anda sorun çözülecektir. bıldırcın avı hariç yaf fişeklerini önermem
benelli ve beretta 687 sılver pıogen vardı bende ıkısındende bu eskı tufegın tadını alamadım kaba saba ama ben sevıyorum 303 u...
yaftan vazgectım zaten yerlıdende arkadasın dedıgı gıbı yerlı sansa kalmıs bır olay ...
varsa fısek onerılerınız alabılırım
1976 gaziantep

Çevrimdışı Ali DELİOĞULLARI

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #15 : 02 Şubat 2016, 19:47:09 »
Slm İbrahim abi bendede vardı 303 sattım bin pişmanın, bende 32 gr yaf attığımda aynı olayı gördüm, size tavsiyem yaf atacaksanız 30 gr 7 numara bior tapa kullanmanız 3 no şok,.... bunun dışındaki yaf lar ile bende randıman alamadım... diğer markalrdada tavsiyem değişmiyecek 30 gr 7 no.... ben konyada -10 derecelere varan havalarda bile 30 gr 7 numara fişek atardım çok güzel randıman alırdım... sebebi hedef kağıtlatında görülüyor... namlu iç çap dar olduğundan 1ve 2 nolu şoklar kutuplaşma yapıayor, saçmalar heterojen dağılım gösteriyor, hele saçma iri ise daha da çok kutuplaşıyor... ama ince saçma bu açığı kapatıyor, daha homojen dağılım gösteriyor...
İbrahim Abi 3 no şok, 30 gr 7 no saçma eger yaf ise bior,,.. markanında etkisi var tabi 32 gr yaf yavaş fişek o yüzden kan çıkıyor...
Abi tavsiyemi kulak ardı etme lütfen 30 gr 7 numara.........
  • Beretta S56E
  • Beretta Ultralight DELÜX
  • Benelli Raffaello Standart
  • Franchi Black Magic
  • Retay Masai Mara
  • Franchi black magic
1985 KONYA

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #16 : 02 Şubat 2016, 20:02:19 »
Slm İbrahim abi bendede vardı 303 sattım bin pişmanın, bende 32 gr yaf attığımda aynı olayı gördüm, size tavsiyem yaf atacaksanız 30 gr 7 numara bior tapa kullanmanız 3 no şok,.... bunun dışındaki yaf lar ile bende randıman alamadım... diğer markalrdada tavsiyem değişmiyecek 30 gr 7 no.... ben konyada -10 derecelere varan havalarda bile 30 gr 7 numara fişek atardım çok güzel randıman alırdım... sebebi hedef kağıtlatında görülüyor... namlu iç çap dar olduğundan 1ve 2 nolu şoklar kutuplaşma yapıayor, saçmalar heterojen dağılım gösteriyor, hele saçma iri ise daha da çok kutuplaşıyor... ama ince saçma bu açığı kapatıyor, daha homojen dağılım gösteriyor...
İbrahim Abi 3 no şok, 30 gr 7 no saçma eger yaf ise bior,,.. markanında etkisi var tabi 32 gr yaf yavaş fişek o yüzden kan çıkıyor...
as ali kardes
denemekte fayda var enı sonu deneye deneye bulacagız sevdıgı fısegı 303 le duygusal bag olustu aramda ne satarım nede baska tufek alırım elıme
1976 gaziantep

Çevrimdışı Abdullah ŞAHİN 07

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #17 : 02 Şubat 2016, 20:16:09 »
Baschıerı&pellagrı 30-32 gr.
Mirage clever 30-32 gr.
RC 30 gr 7 numara.

İtalyan tüfekleri italyan fişeklerini sever.
  • Pietro Beretta S 687 SP O/U
  • Benelli Raffaello Special Lusso
Abdullah ŞAHİN
1972  ANTALYA

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #18 : 02 Şubat 2016, 20:20:09 »
Baschıerı&pellagrı 30-32 gr.
Mirage clever 30-32 gr.
RC 30 gr 7 numara.

İtalyan tüfekleri italyan fişeklerini sever.
bu ıyıydı
1976 gaziantep

The following users thanked this post: Abdullah ŞAHİN 07

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #19 : 03 Şubat 2016, 14:12:36 »
elbette tavsıyelerınız benım ıcın onemlı dıkkate alıyorum sonucta bır tecrubenız var...

1976 gaziantep

Çevrimdışı Cihangir GÜNEL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • "Sabır Her Kişinin Değil Er Kişinin Harcının"
« Yanıtla #20 : 03 Şubat 2016, 14:42:01 »
İbrahim abi Yafı bırak kaliteli bir fişek kullan hayvanları üzme :)
  • Beretta Poze S56
  • Browning A5
  • Deutsch Black Kurzhaar (Rockey)
1987 - ANKARA

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #21 : 03 Şubat 2016, 15:13:13 »
İbrahim abi Yafı bırak kaliteli bir fişek kullan hayvanları üzme :)
bır arkadasımızın tavsıyesı uzre son bı kutu daha aldım zaten avrupa ya kesın donus yapacagım...
1976 gaziantep

Çevrimdışı Ali DELİOĞULLARI

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #22 : 03 Şubat 2016, 19:53:28 »
İbrahim abi yafı denedikten sonra sonucu mutlaka yazar mısın? teşekkürler...
  • Beretta S56E
  • Beretta Ultralight DELÜX
  • Benelli Raffaello Standart
  • Franchi Black Magic
  • Retay Masai Mara
  • Franchi black magic
1985 KONYA

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #23 : 03 Şubat 2016, 20:03:00 »
İbrahim abi yafı denedikten sonra sonucu mutlaka yazar mısın? teşekkürler...
ılk avda ucunude deneyıp gozlemlerımı yazarım ben cek fısegı sb den cok umutluyum dıger avlarımda kullanmıstım tahtalıya ya attmaya kıyamamıstım
1976 gaziantep

Çevrimdışı Hüseyin ÜSTÜN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #24 : 03 Şubat 2016, 22:34:18 »
ibrahim bey ;

Yusuf ustam diline saglık
  • Mertmak MX5 Combo 61cm Slug 71cm mobil şoklu
OSMANİYE / 1980