Gönderen Konu: Av Barutları'nın yanma hızları ile ağırlıkları arasındaki orantı.  (Okunma sayısı 2902 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Osman KÜÇÜKMUMCULAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Av barutlarının yanma hızları'nın ağırlıkları ile ters orantılı olduğunu bir kaç yerde okumuştum.Yanma hızı azaldıkça birim miktarda'ki barutun ağırlaştığını,hız arttıkça hafiflediğini yazıyordu okuduklarım.Bu konuyu tartarak ele almak istedim.
Dört çeşit barutu plastik ölçekle 1.50 silme doldurup 0.00 hassasiyetli terazide tarttım.
MKE Tip 1:1.55 gr   C7:1.73 gr  D 20:1.65 gr  S4:2.25 gr  geldi
C 7    D20 ye göre daha küçük hacimli tanecikte olduğu için arada'ki farkı,doldurulamayan boşluklara sayarak birbirine yakın ağırlıklar olarak alabiliriz.
Bu rakamlara bakarak MKE Tip 1 hızlı yanmalı
D20,C 7 orta hız yanmalı
S4 yavaş yanmalı  barutlar olarak sıralayabiliriz.Tabii'ki bu sıralama söz konusu ettiğimiz barutlar arasında yaptığımız bu karşılaştırma içindir.Konu hakkında bilgi sahibi olan arkadaşlar'da ilave veya tenkidleri'ni yazarlarsa memnun olurum.

« Son Düzenleme: 16 Şubat 2021, 15:53:46 Gönderen: Osman KÜÇÜKMUMCULAR »
  • Yıldız spz sm 28 cal.71 Namlu.
  • Huğlu 202 B Çifte 12 cal.71 Namlu.
  • Dağdelen Magnum y.otm.12 cal. 62 Namlu.
  • Kırıcı s.poze 16 cal.71 Namlu.
1961 KONYA

The following users thanked this post: Orkun ÜNLER, Necdet GÜNEY

Çevrimdışı Abdullah GÜLTEPE

• Müdavim Üyemiz

barutlardaki yoğunluktan yola çıkarak yanma hızı hakkında yorum yapmak hatalı olabilir, kesin bilgi sahibi olmak için fabrika verilerine bakmak daha uygun olur. yeni barutlarda ölçekle dolum çok sağlılık değil bu yapılan ölçü ve gr karşılaştırılmasında da görülüyor. d20 ve s4 barut hızlı yanmalı c7 mke tip1 orta yanmalı baruttur, mke tip 1 barut ölçekle doluma uygun gözükmekte yinede hepsiylede dolum yaparken hasas terazi ile dolum yapılması uygun olur.
  • baikal mp 153 0tomatik
  • yıldız p71 otomatik
  • turkuaz sn12 otomatik
  • akdaş ah 212
Abdullah GÜLTEPE 1984 KARABÜK-İSKENDERUN/HATAY
 Tel: 05354083156

The following users thanked this post: Osman KÜÇÜKMUMCULAR

Çevrimdışı Ziyaettin AYHAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
çok kıymetli Osman abi  kullandığım barutlar  s4,mke,d20,ölçeği kullanıyorum ama teraziyle iş yapıyorum,kurşun dolumu yaparken ölçek 1.50 deyken d20 barutu terazide 1.60 geliyor,bunun içindirki net sonuçlar teraziyle mümkün oluyor.
1970
Kartepe/KOCAELİ
0531 257 3434
Dost, zor zamanında bulur seni.

Çevrimiçi Mehmet Sabri MUTLUER

• Expert Üye
Av barutlarının yanma hızları'nın ağırlıkları ile ters orantılı olduğunu bir kaç yerde okumuştum.Yanma hızı azaldıkça birim miktarda'ki barutun ağırlaştığını,hız arttıkça hafiflediğini yazıyordu okuduklarım.

Okuduklarınızın kaynağını merak ettim, ben böyle bir bilgiye sahip değilim. Barutun yanma hızını belirleyen 1. Kimyasal yapısı (tek veya çift bazlı) 2. Barut taneciklerinin şekli ve kalınlığı 3. En önemlisi Barut taneciklerinin kaplandığı malzeme

Barut tanecikleri dışarıdan içeriye doğru yanarlar. Sonuçta hepsi nitrosellüloz, yani yanan malzeme aynı.Taneciklerin silindirik, küresel, kare, yassı yuvarlak oluşları yanma hızını etkiler. Barutun esas yanma hızını belirleyen taneciklerin üzerine kaplanan malzemedir.

Dışarıdan bakarak, ağırlığına, hacmına bakarak o barutun yanma hızını bilemezsiniz. Abdullah beyin belirttiği gibi doğru bilgi fabrika verileri ile veya bu konudaki listelere bakılarak sağlanabilir.
« Son Düzenleme: 18 Şubat 2021, 11:14:21 Gönderen: Mehmet Sabri MUTLUER »
  • Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

The following users thanked this post: Abdullah GÜLTEPE, Aydın MERİÇ

Çevrimdışı Mahmut ÖZTÜZÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK = DÜRÜSTLÜK
    • http://img199.imageshack.us/img199/690/6094299.jpg
Hacmi düşük olan barut türlerin hepsi genel de düşük gramajlı fişekler de yada sporting fişekler de  bulunuyor ve bu türler hızlı yanmalı barutlardır, aguila barutları renk olarak hepsi bir birine benzer kırmızıya çalar, aynı ölçek ile hepsini tartıp bakılsa en düşük hacim aguila sv de çıkar, bu olay yeşil yuvarlak barut türleri içinde geçerlidir, en düşük hacim 206 sv dir, ayrıca a24 de bu katagoride dir, genelle me olarak bakılır sa Osman beyin dedikleri doğru dur, diğer taraftan hacmi ağır olan türlerde yavaş yanmalıdır ve yüksek gramaj barutlardır,
  • fabarm xlr compozit
Mahmut ÖZTÜZÜN
0 Rh + 1981 KONYA
Avcilik  bir yaşam tarzidir babadan oğula kalan mirastır

Çevrimdışı Celal KALABALIK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Nobel sport kendi sitesinde ürettiği barutların kütle /ağırlık oranlarını şu şekilde vermiştir; A0=550gram/litre,A1=540g/lt. A1sp =560gr/lt, A6sp =540gr/lt, 206sv=440gr/lt, 206v=500g/l. D20=510g/l, 206s =520g/l,  c7v=500g/l,  c7=560g/l,   C7 L =600g/l, prima lawsonic=520g/l,  prima v=560g/l,  GM3=620g/l,  prima s =660g/l,  S4n=620g/l,   SİPEn=690g/l,  TEKNA =590 g/l,  sp2=930g/l,   sp3=950 gram/litre'dir. Buradaki ağırlık oranlarına baktığımızda A0 tek bazlı 550 gr/litre ve en yavaş yanan baruttur, yine buradaki listede D20 hızlı yanan tek bazlı ve ağırlığı 510g/litredir.sabri Hocamızın dediği gibi kullanılan kimyasalların çeşit ve oranları barutun yanma hızına ve kütlesine etki eder.
  • Akkar Altay silver 12ga 71cm
  • Stoeger m2000 deluxe 66 cm
  • Robust çiftkırma 16 ga 71 cm
1979 BİNGÖL

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Değerli arkadaşlar barut yanma hızları ile ilgili Sabri Hocamızın yaklaşımı kabul gören bir yaklaşımdır ağırlıkla yanma hızı arasındaki ilişkiyi  barutların kendi sınıfı içinde değerlendirmek daha doğru olacaktır, nobel sportun sayfasındaki sınıflandırmada bu yöndedir(kare kesimliler,dairesel kesimliler,çift bazlılar,granül şeklinde olanlar) yanma hızı konuşulurken kapsüllerde büyük önem arzeder.

Sıradışı iki  örnek s4 barutu hem ağır hemde çift tabanlıdır ama yanma hızı en az As barut kadar hızlıdır.
Mesela vectan sp3 barutunu normal kapsüllerle 12 ga kovanda çok ağır yük altında ve  katalizor kullanmadan yakamazken aynı barutu 36 ga kovanda daha düşük yük altında normal kapsüllerle rahatça ateşleyebilirsiniz.(Barutların yanmasında sıkıştırma alanı yani hacimde etkilidir)

Barutlarda kesim şekli,kalınlık ve kaplama malzemesi yanma hızını belirler.
Esasında birçok firma barut kataloglarının kenarına yanma hızını belirten bir sıkala koyar nobelsportta göremedim ama maxam firmasının kataloğunda var.Alttaki linkte csb türevlerinin yanma sıkalası mevcut açılan sayfayı sağa sola kaydırırsanız görebilirsiniz.
https://view.publitas.com/oracle/maxam-components/page/12

Bu konu su götürmeye açık bir konudur. Saygılarımla.
« Son Düzenleme: 20 Şubat 2021, 21:30:26 Gönderen: Tevfik GÜN »
1978 Eğirdir-Isparta

• Expert Üye
Bugün elimdeki barutlarla, açık havada her türlü güvenlik önlemini alarak, yanma hızlarını karşılaştıran bir test yaptım. Bu çalışma bilimsel bir değer taşımamakla birlikte, yanma hızlarını karşılaştırma açısından yararlı olacağını düşünüyorum.

Cam bir plaka üzerinde hepsinin ayni ayarda olması için yaptığım 10 cm uzunluk 6 mm genişlikte bir yarığı olan kalıp içine, standart barut ölçeği ile hacım olarak hepsi ayni miktarda barutları yerleştirerek bir ucundan ateşledim. Kronometre ile yanma süresini kaydettip (videolarla da doğruladım)

Elimde Maxam CSB3, Nobel Sport AS , A0, D20, S4, Prima S barutlarını yakarak değerlendirdim. (MKE barutum da vardı ama bulamadım)
S4 barutun kaydında sorun olmuş onu aşağıdaki videoda yanmış halinde en üstün bir altında göreceksiniz. Bu arada yanma sonrası camda kalan kalıntıları da değerlendirebilirsiniz.

En hızlı yanışlı barut elimdekilerde D20 ve CSB3 çıktı.  AS, A0, S4 yakın değerlede orta yanışlı, Prima S yavaş yanışlı olarak göründü.

İyi seyirler:

• Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

Çevrimdışı Osman KÜÇÜKMUMCULAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Üstad,çok değerli bir çalışma olmuş.Elinize sağlık.
  • Yıldız spz sm 28 cal.71 Namlu.
  • Huğlu 202 B Çifte 12 cal.71 Namlu.
  • Dağdelen Magnum y.otm.12 cal. 62 Namlu.
  • Kırıcı s.poze 16 cal.71 Namlu.
1961 KONYA

Çevrimdışı Celal KALABALIK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Bugün elimdeki barutlarla, açık havada her türlü güvenlik önlemini alarak, yanma hızlarını karşılaştıran bir test yaptım. Bu çalışma bilimsel bir değer taşımamakla birlikte, yanma hızlarını karşılaştırma açısından yararlı olacağını düşünüyorum.

Cam bir plaka üzerinde hepsinin ayni ayarda olması için yaptığım 10 cm uzunluk 6 mm genişlikte bir yarığı olan kalıp içine, standart barut ölçeği ile hacım olarak hepsi ayni miktarda barutları yerleştirerek bir ucundan ateşledim. Kronometre ile yanma süresini kaydettip (videolarla da doğruladım)

Elimde Maxam CSB3, Nobel Sport AS , A0, D20, S4, Prima S barutlarını yakarak değerlendirdim. (MKE barutum da vardı ama bulamadım)
S4 barutun kaydında sorun olmuş onu aşağıdaki videoda yanmış halinde en üstün bir altında göreceksiniz. Bu arada yanma sonrası camda kalan kalıntıları da değerlendirebilirsiniz.

En hızlı yanışlı barut elimdekilerde D20 ve CSB3 çıktı.  AS, A0, S4 yakın değerlede orta yanışlı, Prima S yavaş yanışlı olarak göründü.

İyi seyirler:

sabrı hocam emeğinize sağlık. Okuduğum bir makalede çift bazlı  barutlar yük altında patlama esnasında kütlesinin 1200 katı kadar gaz meydana getirebiliyor. Çift bazlı barut 60 derecede tutuşabiliyorken tek bazlı barutlar 160,170 derecede tutuşabiliyor. Deneyinizde D20 olması gerektiği gibi hızlı yanmışken prima s barutunun A0 barutundan daha yavaş yanması benim için bir sürpriz oldu. Tahminimce yük altında prima s daha farklı bir sonuç çıkarabilir.Yine Deneyinizde S4 ile A0 barutunun birbirine yakın değerlerde sonuç vermesi de ilginç. S4 çift bazlı hızlı ve asabi bir barut iken A0 tek bazlı ve daha dengeli olması beklenirdi. Acaba  barutlar yük altında iken daha farklı sonuç meydana getirebilir mi?
  • Akkar Altay silver 12ga 71cm
  • Stoeger m2000 deluxe 66 cm
  • Robust çiftkırma 16 ga 71 cm
1979 BİNGÖL

The following users thanked this post: Mehmet Sabri MUTLUER

• Expert Üye
Acaba  barutlar yük altında iken daha farklı sonuç meydana getirebilir mi?

Biz tıpta canlı vücutta gelişen olaylara "in vivo", deney tüpündekilere "in vitro" diyoruz. Elbette deney ortamında aynı basınç ve ısı şartlarını gerçekleştirmediğimizde farklı sonuçlar alabiliriz. Basınç ortamında milisaniye (milisaniye=saniyenin 1000 de biri) içinde gerçekleşen barut yanması, dış ortamda saniyelerle sürüyor. Ateşlemekte kullandığımız KAPSÜL, atım yatağı çapı, BARUT MİKTARI ve TÜRÜ, Barutun önündeki YÜK hepsi sonuçları farklılaştırıyor. Tüm bunlar iç balistik kavramlar içinde.

Elbette, saydığım faktörlere bağlı olarak yük altında barutların davranışları farklı oluyor.

• Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

The following users thanked this post: Celal KALABALIK, Bilal AYDIN