Gönderen Konu: BARUT TÜRLERİ - SHOTSHELL  (Okunma sayısı 66860 defa)

0 Üye ve 11 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
Ynt: BARUT TÜRLERİ - SHOTSHELL
« Yanıtla #75 : 25 Ocak 2021, 13:46:58 »
Abdullah bey
Nobel sport 686 öneriyor.
Muhtemelen yanmamış barut kalıntıları ateşlemeyle ilgili olabilir.

• HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

The following users thanked this post: Abdullah GÜLTEPE, Tevfik GÜN

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #76 : 25 Ocak 2021, 19:27:49 »
Bir barut neden yanmamış tanecik bırakır?
Olası sebepler;
1-Barut, saklama koşulları uygun olmayan şekilde muhafaza edilmiştir.
2-Uygun kapsül seçimi yapılamamıştır, tam yanma gerçekleşmemiştir.(Her barutun istikrarlı yandığı bir kapsül türü vardır)
3-Magnum ve semi magnum barutları ağır yük altında yada dar çap gerektiren kovanda tam yanma gerçekleştirirler eğer barut üstüne konan yük hafifse tam yanma gerçekleşmez.(Ör: Sp3 barutu 66 gram fişekte katalizör yardımıyla tam yanma sağlarken .410 çapta(36 ga) kolayca yanabilmektedir,bu barutla 12 ga 30 gram civarlarında yük hafif olduğundan yanma gerçekleşmez kapsül yanar geçer.(A0 barutta tek tabanlı magnum ve semi magnum barutudur)

Basınç meselesi ayrı bir mevzudur kullanılan barut çeşidi ve  barutun üstüne konan yükün ağırlığıyla doğrudan alakalıdır örneğin silah üreten firmalarımızın denediği sürşarjlı fişekler 34 gram olmasına rağmen 1400 bar basınç üretirler sebebi 24 gram dolularında kullanılan barut ve üzerine konan ağırlıkla alakalı bir durumdur bir tarafta 66 gram fişek tüfeğinize zarar vermezken diğer tarafta 34 gram bir fişek sizde ve tüfeğinizde kalıcı yaralar açabilir,fişek dolduranların bu konuya dikkat etmesi gerekir.

Abdullah Bey içine 8 beyaz 2 kırmızı bilye konulmuş torbadan 2 kırmızıyı çekme başarısı(başarısızlık) göstermişsiniz.

Piyasada barutların fazlalaştığını görünce çok şaşırdım çünkü A0 barut elde etmek için yıllarca koliler dolusu sterling kurşun ve şevrotin kesmiştim A0 barutun bu kadar bol olması beni şaşırtmıştı denemek için 0.5 kg aldım ölçüm cihazım olduğundan daha önce ölçülmüş değerlerim mevcuttu hemen 2.25 gram A0 barutla 31.5 gram kurşun dolusu yaptım ölçtüm cx2000 kapsülle ancak v1.5= 1450 fps hıza çıkabildim ama daha önceki serilerde aynı oranlarla 1550 fps ye kadar hıza ulaşmak mümkündü ayrıca yanmamış tanecikte bırakınca devamını almadım aynı durum A6sp içinde oldu yani bana göre çok büyütülecek bir durum değil ama piyasadaki bu iki barut bir miktar düşük hız üretiyor ve yanmamış tanecik bırakabiliyor ama A1,s4 ve Csb1 barutları olması gereken hızın üstüne bile çıkıyorlar barut alacak arkadaşların bu seçenekleri değerlendirmesini tavsiye ederimki kurşun dolusunda hem hız hemde basınç olarak tecna n baruta en yakın değerleri A1 barut veriyor.
Abdullah Bey elinizdeki barutları cx2000 yada nsi 686,cx1000 gibi kapsüllerle bir deneyin hala yanmamış tanecik bırakıyorsa av değilde(A0 dolusu kurşunları av dada kullanabilirsiniz) atış kurşunu doldurarak değerlendirmenizi tavsiye ederim.

Not:Bir şeyde özel ibaresi varsa tecrübelerim ondan uzak durulması gerektiğini söylüyor ör:special,bıldırcın özel,öz muhittinoğulları vs.)
Saygılarımla.
« Son Düzenleme: 25 Ocak 2021, 20:00:35 Gönderen: Tevfik GÜN »
1978 Eğirdir-Isparta

Çevrimdışı Necdet GÜNEY

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #77 : 25 Ocak 2021, 19:49:26 »
Merhaba
O kadar çok bayi dolaştım ki artı bir o kadar internet ve telden aradığım yerlerde oldu ancak Orta ve yavaş yanışlı hiç bir markanın kapsülünü bulamadım 🤔
  • 104A. 71
  • Ata Neo. 66
  • Armsan Phenoma Aura Lamine Granite 71
Necdet GÜNEY
1966 izmir

Çevrimdışı Celal KALABALIK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #78 : 25 Ocak 2021, 21:16:17 »
Ben A0 barut  cx 2000 kapsül 34 gram 04 no şevrotin ve 37,40 gram saçma dolumu yaptım. 34 gram fişekte namluda yanmamış barut kalmıştı fakat saçması çok etkiliydi. 37 gram barutta namluda yanmamış barut yoktu. Ağır dolumlar için on numara bir barut. 34 gramda A1 daha iyi bir performans sergilese de 38 gramda A0 her halükarda daha başarılı olur. Bu ara piyasada bol çeşit barut olduğu için stok etmek en iyisi. Yarının ne olacağı belli değil yasak gelebilir.
  • Akkar Altay silver 12ga 71cm
  • Stoeger m2000 deluxe 66 cm
  • Robust çiftkırma 16 ga 71 cm
1979 BİNGÖL

Çevrimdışı Abdullah GÜLTEPE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #79 : 26 Ocak 2021, 23:30:40 »
"Abdullah Bey içine 8 beyaz 2 kırmızı bilye konulmuş torbadan 2 kırmızıyı çekme başarısı(başarısızlık) göstermişsiniz."   😊🤣

Tevfik bey yorumunuz için teşekkür ederim, epeydir piyasada barut bulunamıyordu benim elimde bir miktar mke barutu vardı soğuk havalarda kullanmak için kış fişekleri ve yerine göre tek kurşunda kullanırım diye a0 ve a6sp yi araştırdım daha önce kullananların yorumlarına istinaden elinde bulunsun diye bu barutlardan biraz fazla aldım yarım kilo s4 yarım kilo a1 sp 250 şer gr aquali ve a1  aldım tek çeşit yok elimde fişek fiyatları yükseldikçe mirage gibi uzun zamandır kullandığımız fişektende  kış aylarında performans kaybı yaşayınca bulmuşken a0 ve a6sp yi ihtiyacımdan fazla aldım, krona olan bir arkadaşa saçma ve tek kurşun doluları yapıp denettirmekte fayda var. Sonra çıkan sonuçlara  göre  değerlendirmek lazım tabiki. Sp li olan barutları kış şartlarından etkilenmiyor diye yazıyor görülen fabrika verilerinin altında sonuç veriyor saçma için fazla hız çok önemli değil yeteri kadar hızı eksi derecelerde de  koruyabilirse sorun olmaz  herhalde .
 İmkan ölçüsünde a1 ve Aquali den buldukça bir miktar daha alabilirim a1 sp için olumsuz yorum yok şimdilik 35 36 için onuda değerlendirebilirim, uzun zamandır barut bulunamayınca her baruta bir anda saldırdık bakalım çeşit artar inşallah ilerde...
  Csb 1 barutun eski serisini mi kullandınız yeni seri mi var elinizde, yeni serilerde renk değişti performansı nasıl bilmiyorum csb1 ve csbp alacaktım onlardan vazgeçtim biraz bekleyip yorumlara göre denkgelirse almak en iyisi
« Son Düzenleme: 26 Ocak 2021, 23:33:49 Gönderen: Abdullah GÜLTEPE »
  • baikal mp 153 0tomatik
  • yıldız p71 otomatik
  • turkuaz sn12 otomatik
  • akdaş ah 212
Abdullah GÜLTEPE 1984 KARABÜK-İSKENDERUN/HATAY
 Tel: 05354083156

Çevrimdışı Kubilay SARIOĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #80 : 20 Eylül 2021, 13:29:41 »
Emrah bey emeğinize sağlık , çok faydalandım teşekkür ederim.
  • akdaş ah 212
DOĞUM TARİHİ YAZINIZ-Ankara

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Ahmet DİVAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #81 : 28 Şubat 2022, 13:04:42 »

Resimdeki kapsül ve barut ile fişek dolduruyorum. Çifte de 28 gr saçmada 1.4 ila 1.35 arası barut denemelerim oldu. Namlu içinde partikül veya yanmamış barut olabilir, kalıyor. Kullandığım kapsülün
markasını bilmiyorum. Bu barut veya kapsüle uygun öneriler olabilir mi?
  • kartal otomatik
  • magic otomatik
  • 79huğlu çifte
1953-Nevşehir

Çevrimdışı İsmail YALÇINKAYA

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #82 : 01 Mart 2022, 14:24:09 »
Nobel sport resmi İnternet sitesindeki veriler foto da mevcut. Bunun haricinde yapacağınız kapsül değişikli, barut veya saçma gramajları yanmamış barut, yüksek veya düşük basınç ile grupman bozukluğuna neden olacaktır. En ideal ölçü fabrika verilerine sadık kalınarak yapılması gerektiği düşüncesindeyim.

« Son Düzenleme: 01 Mart 2022, 14:32:13 Gönderen: İsmail YALÇINKAYA »
  • NORİS-JAGDHERR İSPANYOL ÇİFTE
  • HUĞLU SÜPERPOZE
  • ATA NEO
1973 - Yalova