Gönderen Konu: YILDIZMI YOKSA DÜZMÜ  (Okunma sayısı 9697 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mehmet Sabri MUTLUER

• Expert Üye
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Ynt: YILDIZMI YOKSA DÜZMÜ
« Yanıtla #25 : 13 Aralık 2020, 16:01:32 »
Kullandığım sterling yeşil fişekleri (malzemesi biraz sert kıvırma az oldu) haddeleyip 688 kapsülle D20 1,85 gr barut, 5 numara 32 gr kurşun saçma ve power tapa ile karton kapakla düz kıvırma yaptım roket gibi oldu

Düz kapatmada fişek patladığı an yüksek basınç fişek içinde oluşur ama düz kapatmada kıvırma fazla ise basınç biraz daha artar (; kapalı kaplardaki basınç muhabbeti) ancak basıncın bir bölümü kıvırmayı açmak için gideceğinden saçmalara daha az enerji kalacaktır. Dolayısıyla benim başıma geldiği gibi saçmalar cuk önünüze düşer..

Ahmet Bey,

D20 barut için 1.85 gram dolum verisini neye göre kullandınız?

Düz kapatmada basıncın kıvırmayı açmak için harcandığını, saçmalara enerji kalmadığını hangi fizik kuralına oturtuyorsunuz?
  • Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #26 : 13 Aralık 2020, 16:22:10 »
Ahmet Bey,

D20 barut için 1.85 gram dolum verisini neye göre kullandınız?

Düz kapatmada basıncın kıvırmayı açmak için harcandığını, saçmalara enerji kalmadığını hangi fizik kuralına oturtuyorsunuz?
Duymuş demekki birilerinden Mehmet bey.
Halbuki D 20 de iki çeşit bildiğim kadarıyla.
28 ve 30 g dolular için kullanılabilir.
En güzel aralığı bu.
Birde CSB 1 diye bir barut var ne koyarsanız oluyormuş bu barutla.
🤭🤭
Halbuki B&P fişeklerinin barutlarına bakınca insan bu durumu biraz hayıflıyor.
Her fişeğe ayrı barut mu olur canım.
Her gramaja ve havaya gôre fişek mi olur yahu ? Her fisekte ayrı barut ve tapaya ne gerek var.
Fuzuli masraf.Zaten bu fuzuli masraflar yüzünden pahalılar🤭🤭🤭😁
Ben 32 g 12 ga fişeklerimde ve 20 ga fişeklerimde kombine bir barut olan AQUİLA kullanıyorum.
30 g larda  D 20
35/36 g larda A1SP kullanıyorum.
Kış avlarında ise MG2, M92 S, MB 36 ,Tecna ,S4 ,A0 gibi barutlu fişekleri tercih etmekten yanayım.
Sonbahar aylarında Aquila,jk6 ,ve Drago barutlu fişekleri de  kullanmaktayım.
Bu arada barutlardaki ısı ,enerji ve basınç değerleri çok ônemli.
Her barutla  her fişek olur deyip ,oran orantıyla hareket edenler bir gün bunun bedelini ödemek zorunda kalabilirler.

Bu sebeble burada yazarken ve insanlara yardımcı olmak isterken işi tehlikeli boyutlara getirecek tarifler vermemek gerekir.

Bu arada B&P firmasının çok sevdiğim Big game serisi 0.3 ,0.5 0.7 numaralı 36 g fişekleri düz kapamadır.
.45/50 m ye giren sakarca kazlarını hoşaf ediyor.
Kemikleri kırmıyor,parçalıyor.

« Son Düzenleme: 13 Aralık 2020, 16:24:45 Gönderen: Suat ÇALIŞKAN »
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

The following users thanked this post: Hüseyin İŞCEN, Mustafa ATEŞ

• Expert Üye
« Yanıtla #27 : 13 Aralık 2020, 17:13:10 »
Duymuş demekki birilerinden Mehmet bey.
Halbuki D 20 de iki çeşit bildiğim kadarıyla.

Bu sebeble burada yazarken ve insanlara yardımcı olmak isterken işi tehlikeli boyutlara getirecek tarifler vermemek gerekir.

• Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

The following users thanked this post: Hüseyin İŞCEN, Mustafa ATEŞ

Çevrimdışı Hüseyin İŞCEN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #28 : 13 Aralık 2020, 18:25:49 »

Mehmet sabri hocam bu olay galiba özkursan kama fişek ile meydana gelmişti  kama adında  cnc tezgahinda  bildiğimiz  demirden yapılmış   kursun formu verilmiş  çekirdek ile oluşmuştu  öyle hatırlıyorum  sanki
Saygılar
« Son Düzenleme: 13 Aralık 2020, 18:29:57 Gönderen: Hüseyin İŞCEN »
  • huğlu kooperatif 12 calibre 76 namlu süperpoze
  • Üzümlü kooperatif 16 calibre 71 namlu çifte
  • Akdaş ah 212 w hybrit 71namlu yarıotomatık
Gerçek avcı doğayı  koruyan nefsini dizginleyebilendir.

1986 sivas

• Expert Üye
« Yanıtla #29 : 13 Aralık 2020, 20:01:01 »
Mehmet sabri hocam bu olay galiba özkursan kama fişek ile meydana gelmişti  kama adında  cnc tezgahinda  bildiğimiz  demirden yapılmış   kursun formu verilmiş  çekirdek ile oluşmuştu  öyle hatırlıyorum  sanki
Saygılar

Hüseyin bey,

Yorumunuz doğrudur. Ben "mesela" diye koydum. Ancak SAAMI standartlarına göre 12 çap tüfek için öngörülen en yüksek basınç 12500 PSİ (=860 Bar) dır. Her ne kadar atım yatağı  20000 PSİ (1300 Bar) basıncı karşılayacak şekilde yapılsa da, dolum için önerilen 900 bar üzerine geçmemektir.  Mazallah bir kaza durumunda ortaya çıkacak durum hayati olabilir.

D20 için verilen en fazla dolum verisi 1.65 gramdır. Bunun üzerini zorlamamak gerekir, zira basınç verileri hesabın üzerinde artabilir. Suat bey yazdı, 2 çeşit D20 var diye. Evet D20V görüntüsünden zor ayırdedilir ve daha yüksek basınç üretir, 1.45 gram üzeri önerilmez.

Bunun ötesinde (daha önce yazmıştım) "Hız saçmanın düşmanıdır". Genelde saçma sıkıları 1350 fps ( 411 m/s) üzerinde bir hıza çıkmaz basınç da 800 Bara ulaşmaz. Bunun amacı saçmaların "set back" denilen olayla ezilmemesi, dolayısıyla balistiğin bozulup dağılmaması içindir. Eğer saçmayı daha uzun mesafeye ulaştırmak istiyorsanız Numarayı ufaltıp, çapını ve ağırlığını arttırırsız.

Yıldız kıvırmada basıncın düz kıvırmaya göre daha yüksek olduğu da bilinen bir durumdur. Ancak düz kıvırmanın da daha tutarlı namlu çıkış hızları verdiği bilinmektedir.

Yıldız kıvırmada en dıştaki yükseklik 1 mm farkta 100 PSİ basınç farkı ortaya çıkmaktadır. Buna da dikkat etmek gerekir. Benim yaptığım bir çalışmada düz kıvırmada 2 mm kıvırma farkının 60 fps namlu çıkış hzını farkettirdiğini bulmuştum. Basıncı tabii ki ölçemiyorum.

Fişek dolumu, yaptım oldu denilecek bir iş değildir. Ciddi riskler içerir. Denenmiş dolum verilerinin dışına çıkmamak gerekir
  • Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

Çevrimdışı Hüseyin İŞCEN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #30 : 13 Aralık 2020, 20:22:18 »
Hüseyin bey,

Yorumunuz doğrudur. Ben "mesela" diye koydum. Ancak SAAMI standartlarına göre 12 çap tüfek için öngörülen en yüksek basınç 12500 PSİ (=860 Bar) dır. Her ne kadar atım yatağı  20000 PSİ (1300 Bar) basıncı karşılayacak şekilde yapılsa da, dolum için önerilen 900 bar üzerine geçmemektir.  Mazallah bir kaza durumunda ortaya çıkacak durum hayati olabilir.

D20 için verilen en fazla dolum verisi 1.65 gramdır. Bunun üzerini zorlamamak gerekir, zira basınç verileri hesabın üzerinde artabilir. Suat bey yazdı, 2 çeşit D20 var diye. Evet D20V görüntüsünden zor ayırdedilir ve daha yüksek basınç üretir, 1.45 gram üzeri önerilmez.

Bunun ötesinde (daha önce yazmıştım) "Hız saçmanın düşmanıdır". Genelde saçma sıkıları 1350 fps ( 411 m/s) üzerinde bir hıza çıkmaz basınç da 800 Bara ulaşmaz. Bunun amacı saçmaların "set back" denilen olayla ezilmemesi, dolayısıyla balistiğin bozulup dağılmaması içindir. Eğer saçmayı daha uzun mesafeye ulaştırmak istiyorsanız Numarayı ufaltıp, çapını ve ağırlığını arttırırsız.

Yıldız kıvırmada basıncın düz kıvırmaya göre daha yüksek olduğu da bilinen bir durumdur. Ancak düz kıvırmanın da daha tutarlı namlu çıkış hızları verdiği bilinmektedir.

Yıldız kıvırmada en dıştaki yükseklik 1 mm farkta 100 PSİ basınç farkı ortaya çıkmaktadır. Buna da dikkat etmek gerekir. Benim yaptığım bir çalışmada düz kıvırmada 2 mm kıvırma farkının 60 fps namlu çıkış hzını farkettirdiğini bulmuştum. Basıncı tabii ki ölçemiyorum.

Fişek dolumu, yaptım oldu denilecek bir iş değildir. Ciddi riskler içerir. Denenmiş dolum verilerinin dışına çıkmamak gerekir

Teşekkürler  hocam
  • huğlu kooperatif 12 calibre 76 namlu süperpoze
  • Üzümlü kooperatif 16 calibre 71 namlu çifte
  • Akdaş ah 212 w hybrit 71namlu yarıotomatık
Gerçek avcı doğayı  koruyan nefsini dizginleyebilendir.

1986 sivas