Gönderen Konu: Kendi Saçmamı Kendim Dökebilirmiyim ???  (Okunma sayısı 34185 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Murat BOZOK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Kendi Saçmamı Kendim Dökebilirmiyim ???
« Yanıtla #125 : 15 Kasım 2015, 15:15:28 »
Sonuç olarak videolarını seyrettiğim bir aparatı yapmanın mutluluğu içerisindeyim. Kurşunun akmasında bir problem yok. Gene yuvarlak bir saçma elde edemedim. Ama aşama aşama ilerlediğimi düşünüyorum. Sadece suya karıştaracağım o yağ kaldı sanırım olacak gibi.
Tavsiyeleriniz varsa almak isterim.
Benelli Süper Nova Pompalı
Huğlu 104 A

1973-İSTANBUL

The following users thanked this post: Hüseyin ÜSTÜN

Çevrimdışı Muhsin UYSAL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #126 : 15 Kasım 2015, 15:16:55 »

murat bey urettiginiz sacmalar ne kadar duzgun daha kapsamli bir video yada foto yayinlar misiniz?
1992 HATAY

Çevrimdışı Murat BOZOK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #127 : 15 Kasım 2015, 15:22:53 »
Muhsin bey olayın özü galiba sadece saçmayı eritmekle olmuyor sanırım.youtubeden videoları izlediğim kadarı ile saçmanın suya dökülme esnasında suyun içene katılan ve saçmanın o yoğun kıvamda oluşmasını sağlayan etkende o yağ sanırım.

Huğlu 104 A

1973-İSTANBUL

The following users thanked this post: Hüseyin ÜSTÜN, Şahin GENÇOĞLU

Çevrimdışı Muhsin UYSAL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #128 : 15 Kasım 2015, 15:24:59 »
rampa kisa gelmis olabilir mi?
1992 HATAY

The following users thanked this post: Hüseyin ÖZCAN

Çevrimdışı Murat BOZOK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #129 : 15 Kasım 2015, 15:58:19 »
Ah bir bilsem :)
rampa kisa gelmis olabilir mi?
Huğlu 104 A

1973-İSTANBUL

Çevrimdışı Hüseyin ÜSTÜN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #130 : 15 Kasım 2015, 17:57:32 »
.
« Son Düzenleme: 09 Ocak 2017, 06:00:45 Gönderen: Hüseyin ÜSTÜN »
  • Mertmak MX5 Combo 61cm Slug 71cm mobil şoklu
OSMANİYE / 1980

The following users thanked this post: Murat BOZOK, Selim UYGUN

Çevrimdışı Murat BOZOK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #131 : 15 Kasım 2015, 18:15:16 »
Hüseyin bey bilmeden iyi mi yaptık kötü yaptık bilmiyorum :)

Ama adım adım gitmeye çalışıyorum.

Aslında bu yaptığım saçmalardan 20 tane kadar fişek yapacağım. Allah nasip ederse Aralık ortalarında iznim var. Hem test ederim, hemde fırsat bulursam avda da denemek istiyorum.

Sanırım bendeki bir hata bir video da slow olarak gözükmekte.

Huğlu 104 A

1973-İSTANBUL

Çevrimdışı Hüseyin ÜSTÜN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #132 : 15 Kasım 2015, 19:07:29 »
.
« Son Düzenleme: 09 Ocak 2017, 06:00:59 Gönderen: Hüseyin ÜSTÜN »
  • Mertmak MX5 Combo 61cm Slug 71cm mobil şoklu
OSMANİYE / 1980

Çevrimdışı Murat BOZOK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #133 : 15 Kasım 2015, 19:13:25 »
Aynen Hüseyin bey;

RAmpada sıkıntı var. Dikkat ettim rampa aslında saçmanın döküldüğü yerde bir düzlem ve sonrasında iniş mevcut. Damlanın düştüğü yere dikkat !!!
Yaparımda zaman meselesi, bir pazarım var onuda ancak bu şekilde değerlendirebildim. İlerleyen zamanlarda yapmayaya devam.
SAygılar.
Huğlu 104 A

1973-İSTANBUL

Çevrimdışı Muhsin UYSAL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #134 : 15 Kasım 2015, 19:17:31 »

bu linkteki videoda daha uzun gibi ve hatalar gorunuyor
1992 HATAY

Çevrimdışı Şahin GENÇOĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #135 : 15 Kasım 2015, 19:32:08 »
Tebrik ederim.
Rampaya düşen saçmalar çarpmanın şiddetiyle yayılıyor ve yuvarlanıp toparlanamadan suya giriyor. Sizin rampa boyu yeterli belki ama saçmalar rampanın ucuna vuruyor.
Rampa biraz daha uzun olsa ve saçmaların yuvarlanmasına imkan olsa durum düzelecek gibi. Rampanın açısı da ayarlanırsa belki saçmanın rampaya çarpma şiddeti azaltılabilir. Daha az yayılan bir saçma daha çabuk toparlanabilir.

Çevrimdışı Murat BOZOK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #136 : 15 Kasım 2015, 19:41:25 »
Teşekkürler Şahin bey;

Aslında basit gibi gözüksede yapılan bir hata bunca emeği bir anda olumsuzluğa itebiliyor. Kimseden birşey öğrenemedik yaptıkça görüyor ve hataları düzeltmeye çalışıyor olacağım :)

RAmpa basit bir demirciye gidip tekrardan biraz daha uzun bir şekilde yaptırılabilir. Yada bir parçada kendimde yapabilirim. SAnırım birde Bor yağı var suya karışan onuda alıp bir daha deneyeceğim, bakalım sonuç ne olacak.
« Son Düzenleme: 15 Kasım 2015, 21:16:27 Gönderen: Murat BOZOK »
Huğlu 104 A

1973-İSTANBUL

The following users thanked this post: Şahin GENÇOĞLU

Çevrimdışı Murat BOZOK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #137 : 22 Kasım 2015, 14:05:04 »
Bugünde böyle oldu,  bu sefer suda deterjan kullandım, istediğim gibi olmuyor kurşunun akmasında sıkıntı yok geçen hafta kullandığım ve dar denilen yeri genişlettim gene belli bir standart da olmuyor saçmalar? ilk akmasında kurşunlar yapıştı ısındıkça akmada yuvarlanmada sıkıntı olmadı akan yeri genişlettiğim için bu seferde uçlarda birikme oluyor mum sürdüm genede ne kadar uğraşsan takılmalar oluyor.
Sonuç olarak irili ufaklı yarım saat içerisinde yaklaşık 2 kg kadar saçma edebiliyorsun.  Elek tellerle dar dan genişe kadar elenebilir, kim uğraşır???
Amacım amatör olarak bir şeyleri yapmak istememdir. Ne kadar olur, olmaz tartışılır. Hani yaptığım masraflarla birçok güzel fişekler alırdım ama hobi olarak gördüğüm için severek uğraşıyorum.
Pes etmek yok devam.

Huğlu 104 A

1973-İSTANBUL

Çevrimdışı Muhsin UYSAL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #138 : 22 Kasım 2015, 16:24:59 »
abi sacmalarin guzel bence ama biraz kalinlar ve standart yok az bi yolun kaldi gibi son denemelerin videosunu atarsan daha net biseyler soylenebilir belki.. :)
1992 HATAY

Çevrimdışı Murat BOZOK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #139 : 22 Kasım 2015, 17:56:28 »
Muhsin bey video çekmedim maalesef.
Yaptıkça eksikleri görmeye tamamlamaya çalışıyorum. Bendeki tüpe takılan aparat var sanırım o da dereceyi çok fazla artırıyor alt dan ısıtmalı ve derecesi aynı sıcaklığa da sabitlemek gerek.  Isıyı direk tutunca musluk gibi akarken uzaklaştırınca normale dönüyor yuvarlağa yakın şekil alabiliyor.
abi sacmalarin guzel bence ama biraz kalinlar ve standart yok az bi yolun kaldi gibi son denemelerin videosunu atarsan daha net biseyler soylenebilir belki.. :)
Huğlu 104 A

1973-İSTANBUL

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #140 : 22 Kasım 2015, 17:57:21 »
eritilen kurşunun içine antimon koymak gerek..saf kurşun çok temiz olmuyor..
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 800 SW Grade 4
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

Çevrimdışı Muhsin UYSAL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #141 : 22 Kasım 2015, 19:13:34 »
evet murat bey size katiliyorum bende kendi denemelerimde farkettim isi sabit kalmali..
1992 HATAY

Çevrimdışı Muhsin UYSAL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #142 : 20 Ocak 2016, 21:27:10 »

yorumlarda sudaki maddenin madeni yağ olduğu yazıyor %5 oranında suya katıyorlar S741 yada castrol Hysol MB 50 kullanıyorlarmış..  ???
« Son Düzenleme: 20 Ocak 2016, 21:28:34 Gönderen: Muhsin UYSAL »
1992 HATAY

Çevrimdışı Cevdet TAŞDEMİR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #143 : 27 Ocak 2016, 02:23:55 »
arkdaşlar  uydu alıcıların f konektör  dişisini alın içini boşalt  aynı kalıp hemde 7  8 9  no oluyor
Cevdet TAŞDEMİR 
AB Rh + 1967  Ahlat BİTLİS PATNOSTA ESNAFIM

Çevrimdışı Ahmet KUYUMCU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #144 : 26 Şubat 2016, 23:59:07 »
selamlar
çalıştığım metal sektöründe kumlama makinaları için kullanılan pik veya paslanmazdan mamül grid adı altında satılan misketler vardır. hadımköyde imal edildiği fabrikaya gitiğimde görmüştüm tam yuvarlak yapmak için ihtiyacınız olan eğimli sarsıntılı masa . elekten düşen sıvı taneçikler 25 30 derece gibi eğimli masadan aşağıda bulunan su dolu bölüme düşerken  sağa -sola  titreştirecek bir vibratör olması gerekli. bu işlem kuresel olmalarını sağlıyor. taneciklerin çaplarını büyüklük ve küçüklüklerini  ayarlamak için ise zıt yönlere kısa hareketler yapan elekler kullanılıyordu. eleklerin hareket hızıda taneciklerin büyüklüklerini belirliyor.
eritiğiniz kurşunun oksidini curufunu sofra tuzu ilavesi ile alıp ,döktüğünüz suyun içinede bir miktar tuz koyar iseniz katkı yağlarının görevini görecektir.
yapmış olduğunuz kurşun taneciklerin formları bana şunu hatırlattı :yakıcı denilen fişeklerin etkisi bir kaç tanesi vurduğunda uçarın hemen düşmesini sağlayan şey  ise kullanılan kurşunun yumuşak olması ve namludan çıkarken hafif deforme olması sonucu yuvarlaklığını bir miktar kaybetmesi temas etiği hedefi delip geçmesi yerine içinde belirsiz yönde hareket etmesinden kaynaklanmaktadır.
senede kaç kg saçma kullanıyorsunuz , 13.5 tl/kg vermek bu kadar  emek için fazla değil bence , ama yapabilmekten ve yaptığını kullanmaktan hoşlanan bir yapınız var anladığım kadarı ile . bu kadar araştırma ve deneme yaptığınız için belki bir faydası olur düşüncesi ile  bildiklerimi yazmak istedim
saygılarımla
istanbul-1968-TB2PAT

The following users thanked this post: Hüseyin ÜSTÜN, Adem KARACAN, Murat BOZOK, Hasan KAYA 07

Çevrimdışı Murat BOZOK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #145 : 27 Şubat 2016, 07:42:50 »
Teşekkürler;
Bu iş gerçekten ayrıntıların tam anlamıyla oturmasıyla mümkün gibi gözüküyor.
selamlar
çalıştığım metal sektöründe kumlama makinaları için kullanılan pik veya paslanmazdan mamül grid adı altında satılan misketler vardır. hadımköyde imal edildiği fabrikaya gitiğimde görmüştüm tam yuvarlak yapmak için ihtiyacınız olan eğimli sarsıntılı masa . elekten düşen sıvı taneçikler 25 30 derece gibi eğimli masadan aşağıda bulunan su dolu bölüme düşerken  sağa -sola  titreştirecek bir vibratör olması gerekli. bu işlem kuresel olmalarını sağlıyor. taneciklerin çaplarını büyüklük ve küçüklüklerini  ayarlamak için ise zıt yönlere kısa hareketler yapan elekler kullanılıyordu. eleklerin hareket hızıda taneciklerin büyüklüklerini belirliyor.
eritiğiniz kurşunun oksidini curufunu sofra tuzu ilavesi ile alıp ,döktüğünüz suyun içinede bir miktar tuz koyar iseniz katkı yağlarının görevini görecektir.
yapmış olduğunuz kurşun taneciklerin formları bana şunu hatırlattı :yakıcı denilen fişeklerin etkisi bir kaç tanesi vurduğunda uçarın hemen düşmesini sağlayan şey  ise kullanılan kurşunun yumuşak olması ve namludan çıkarken hafif deforme olması sonucu yuvarlaklığını bir miktar kaybetmesi temas etiği hedefi delip geçmesi yerine içinde belirsiz yönde hareket etmesinden kaynaklanmaktadır.
senede kaç kg saçma kullanıyorsunuz , 13.5 tl/kg vermek bu kadar  emek için fazla değil bence , ama yapabilmekten ve yaptığını kullanmaktan hoşlanan bir yapınız var anladığım kadarı ile . bu kadar araştırma ve deneme yaptığınız için belki bir faydası olur düşüncesi ile  bildiklerimi yazmak istedim
saygılarımla
Huğlu 104 A

1973-İSTANBUL

Çevrimdışı Cömert ÖZEN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #146 : 27 Şubat 2016, 11:43:26 »
Tamamen varsayımsal yazıyorum.

Konu içindeki linklerde verilen videolarda, amatörce yapılan ama oldukça düzgün saçma çıkartan düzeneklerinde gözüme çarpan, amyant benzeri yanmaz kumaşı andıran bez. Tahminim , eriyip haldeki kurşununun suya değene kadar bu bez üzerinde döne döne küre şekli oluşturduğu yönünde.

Sayın Murat BOZOK, erimiş kurşunu , sık dokunmuş ,ıslak bir beze düşürerek deneyebilirmisiniz ?
  • Armsan Phenoma
  • Tristar Cobra Force
1970 Istanbul

Çevrimdışı Murat BOZOK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #147 : 27 Şubat 2016, 16:10:43 »
Merhaba;
Yarın denemeye çalışırım, ama kumaş evde varmı buna benzer bilmiyorum. Eğer bulursam ve yapabilirsem paylaşarım tabiki.
Tamamen varsayımsal yazıyorum.

Konu içindeki linklerde verilen videolarda, amatörce yapılan ama oldukça düzgün saçma çıkartan düzeneklerinde gözüme çarpan, amyant benzeri yanmaz kumaşı andıran bez. Tahminim , eriyip haldeki kurşununun suya değene kadar bu bez üzerinde döne döne küre şekli oluşturduğu yönünde.

Sayın Murat BOZOK, erimiş kurşunu , sık dokunmuş ,ıslak bir beze düşürerek deneyebilirmisiniz ?
Huğlu 104 A

1973-İSTANBUL

Çevrimdışı Cömert ÖZEN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #148 : 13 Mart 2016, 18:52:32 »
Denemeleriniz ne alemde Murat bey ? Varmı bir gelişme ?
  • Armsan Phenoma
  • Tristar Cobra Force
1970 Istanbul

Çevrimdışı Ahmet UĞURLU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #149 : 10 Aralık 2020, 00:29:53 »
Hüseyin bey iyi atarım :)

Atış yapmayı seviyorum, fırsat buldukçada gitmeye çalışıyorum. Av derseniz nerde ki :)

Eş dost çok biryere gittik mi ordaki ahalide ki tüm tüfekler meydana çıkıyor tek kurşunda sıkıntı yok yapabilirsem trap fişeklerimi de yapar bol bol atarım evde 60-70 kg kadar hurda kurşun var. Tek kurşun yaptık 1000 tane duruyor sıra geldi bunlara.

Kurşunun döküleceği kalıbı yaptırdım çoktan demirciye birtek aldığım civata çelik birtürlü ince tarafını delemiyorum  ortasını bile deldim ama 0.6 mm çok ince kırılıyor hemen sanırım dökme yada pininç bir civata bulursam halledebilirim, hafta içi işlerim çok yoğun ama Allah'ın izniyle dediğiniz gibi azmin elinden birşey kurtulmaz :) Teşekkürler.

LPG ocaklarında kullanılan çeşitli ebatlarda memeler var montajını yapınca o size bahsettiğiniz çapta döküm ağzı verir.
  • ATA ARMS NEO 12 10. YIL KİNETİK 12 CAL
1969-ERZURUM