Gönderen Konu: TÜFEKLERDE KALİTE VE İŞÇİLİK NASIL OLMALIDIR?  (Okunma sayısı 99188 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Barış BALCI

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Ynt: TÜFEKLERDE KALİTE VE İŞÇİLİK NASIL OLMALIDIR?
« Yanıtla #100 : 23 Şubat 2017, 03:20:41 »
Sunu farkettim barettanin superpoze namlusunda
Sanki yekpare parcadan islemisler gibi gelmisti bana.
Eger oyleyse bu fiyati ciddi oranda artirir.
  • Akdaş
  • Husan
  • Bora
  • Akus
1974 - Beyşehir

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #101 : 23 Şubat 2017, 03:50:20 »
Yok, Beretta'lar yekpare değiller.  Seri üretim modellerinin hepsi monoblock.

Sunu farkettim barettanin superpoze namlusunda
Sanki yekpare parcadan islemisler gibi gelmisti bana.
Eger oyleyse bu fiyati ciddi oranda artirir.
  • Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Orhan POLAT

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #102 : 23 Şubat 2017, 09:11:26 »
mehmet bey paylaşımınız çok yerinde olmuş, cevap yazan arkadaşların cevaplarını da okudum hakikaten bilinçli insanlarla dolu bir forum. üye olduğuma bir kez daha sevindim. teşekkürler.

• 05534992174
  • Weıhrauch HW 97/k 4,5 mm
  • 05534992174
1976 - İstanbul

Çevrimdışı Mahmut YİĞİT

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #103 : 01 Mayıs 2018, 23:20:48 »
Abi verdiğin değerli bilgiler için çok teşekkür ederim.
« Son Düzenleme: 01 Mayıs 2018, 23:25:30 Gönderen: Mahmut YİĞİT »
  • Bora Barak Br 20
1985-İstanbul

Çevrimdışı Mehmet TATLI

• Free Üye
  • *
    • www.tatligravur.net.tc
« Yanıtla #104 : 14 Ekim 2018, 00:41:14 »
Güncel
Mehmet TATLI / TÜFEK USTASI
1970-KONYA-HUĞLU
[email protected] / 05363392715
www.tatligravur.net.tc

Çevrimdışı Mehmet TATLI

• Free Üye
  • *
    • www.tatligravur.net.tc
« Yanıtla #105 : 28 Ekim 2019, 21:00:03 »
Güncel
Mehmet TATLI / TÜFEK USTASI
1970-KONYA-HUĞLU
[email protected] / 05363392715
www.tatligravur.net.tc

Çevrimdışı Murat KARAKAS

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #106 : 09 Ocak 2020, 16:16:11 »
Herkese selamlar,

Postun üzerinden çok zaman geçmiş ancak umarım konu halen takip ediliyordur. Özellikle biri fizikçi bir avcı biri tüfekler konusunda üst düzey bilgi sahibi olan Volkan ve İbrahim Bey'ler.

Aklıma bir fikir geldi, özellikle de Volkan Bey'in alt ve üst namlunun 40 yard'da kağıt üzerinde  yaptığı testleri düşününce çok faydalı olabileceğini düşünüyorum.

Sıfır tüfek alıyoruz ve sonrasında gidip manuel yöntemler veya boresighter veya farklı yöntemler ile namlunun doğru üretilip üretilmediğini kontrol ediyoruz. Benim kafama en çok yatan boresighter yöntemi ama bu test için 40 yard mesafe gerekiyor ve av bayiilerinde  böyle bir alan olmayacağı için mecburen satın alma sonrası bu testi yapma şansı bulabiliyoruz.

Ancak biraz geometri ve mühendislik bilgisi ile bu testi daha kısa mesafelerde yapamaz mıyız?

Örneğin hatasız üretilmiş bir tüfeğin her iki namlusuna koyduğumuz boresighter'ların 40 yard mesafede hedefin merkezinde üst üste binmesi bekleniyorsa 1 mt mesafede üst namlu hedefin merkezinden x kadar açıyla y kadar mesafede sağda/solda olur aynı şekilde alt namlu z kadar açıyla v kadar mesafede sağda/solda olur şeklinde. Aynı hesaplama çifte tipi tüfekler için de hesaplanabilir.

Tabi burada tüfeğin sabitlenip gerekiyorsa hedef kağıdının da bu hesaplama doğrultusunda küçültülüp, büyütülmesi gerekecektir ki hesap yapıldıktan sonra bu bir print out almaya bakar.

Böyle bir hesaplama yapılabilirse av bayiileri içerisinde yapılacak basit bir test ile hatalı tüfek daha orada tespit edilebilir.
Aynı şekilde testi geçen tüfek gönül rahatlığıyla alınabilir.

Hakan Bey,

Iki eksen arasindaki mesafe farki, en uzak oldugu noktada uc santim bile degil.. Slug muhimmatin capi ortalama 1,85 santim kadar. En ufak av hedefinin eni ve boyu 7-8 santim veya daha buyuk. Nasil olurda hedefin altindan ustunden sagindan solundan gecirebiliyorsunuz , iki eksenin bir birine en uzak mesafesinin uc santim bile olmadigi iki dogru arasindan ? (ki bu kadar kucuk hedefe slug fisek kullanilmayacagi ve en az 10 santimden daha buyuk bir capta sacma dagilacagi icin tasarimdan gelen eksen farkindan dolayi hedefi vuramamak imkansiz)

Tufek modeline ya da tasarimina gore cok az bir miktar degisse de, namlu cikisinda iki eksenin birbirine olan uzakligi uc santim bile degildir. Bu uc santim bile olmayan uzaklik, mesafe arttikca azalir ve 36m'de sifira duser, yani iki eksen bu mesafede cakisir yani iki namlunun ayni noktayi gosterdigi nokta bu noktadir.

Konu vuramamak degil, yine vuramamaya getirdiniz konuyu. Konu iki namlunun sadece tek bir mesafede ayni noktayi gosteriyor olmasi...

Selamlar...
« Son Düzenleme: 09 Ocak 2020, 16:17:19 Gönderen: Murat KARAKAS »
  • Ata Venza Cantilever Slug + Vortex Sparc II
  • Ata SP Sporter
Murat Karakaş
1986 - İstanbul

"A well regulated Militia, being necessary to the security of a free State, the right of the people to keep and bear Arms, shall not be infringed." United States Constitution