Gönderen Konu: BAŞARILI BİR ÇULLUK AVI İÇİN BİLMEMİZ GEREKENLER NELERDİR  (Okunma sayısı 79505 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ahmet YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
Ynt: BAŞARILI BİR ÇULLUK AVI İÇİN BİLMEMİZ GEREKENLER NELERDİR
« Yanıtla #25 : 25 Temmuz 2012, 00:08:55 »
Paylaşım için teşekkürler. Emeğinize sağlık...
Ahmet YILDIZ
1981 KOCAELİ KARTEPE

Çevrimdışı Özkan KÖK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #26 : 26 Mayıs 2013, 12:24:20 »
28-30 gram 9-10 numara 65 namlu çulluk içn en ideali bnce.bn 28 gramla karlı hvada bile az çulluk düşürmedim. köpek olarakta bir lavrak setterim var birde pointer hem bıldrcn hem çulluk da harikalar.özellıkle setter çullukta  süper.1 tane bile olsa o ormanda o kusu bana vurdrmadan cıkmaz.. 

1988 SAKARYA

Çevrimdışı Vedat DURAN

• Müdavim Üyemiz
  • Epagneul Breton:Minimum ebatta Maksimum Performans
« Yanıtla #27 : 28 Mayıs 2013, 16:20:18 »
Özkan Bey ,
Çulluk için özel üretilmiş fişeklerde pek 28 gr fişek piyasada yok ,
aksine 32-33-34 gr genelde dispersan fişekler ,
Saçma no ise kişisel tercihim 8-9 numara uygun.
Bior sanrım bulunur 28 gr,ben mecbur kalmadıkça keçe tapa ve Dispersante dışında pek fişek atmıyorum çulluğa  marka olarak ,B&P,Winçheester, Fiocci,Mirage,RC kullandım bugüne değin verimli kullandıgım markalar.
  • Epagneul Breton, Winchester Select Lıght Gold
  • Epagneul Breton, Beretta 391 Light
  • Epagneul Breton, Fabarm L4S
  • Epagneul Breton, Zabala Side Look Çifte
  • Epagneul Breton , Akus Çifte
  • Epagneul Breton Benelli Vinci
Vedat DURAN
1974 Çan ÇANAKKALE
0 543 831 32 24
Mininum Ebat Maksimum Performans

Çevrimdışı Murat DALLI

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #28 : 19 Eylül 2013, 16:25:50 »
ali bey bu güzel bilgiler için teşekkürler
1971 İZMİR

Çevrimdışı Muhammed ÖZEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #29 : 06 Aralık 2013, 03:32:12 »
Bilgiler için tşk Şahsen çulluk avına pek ilgim yoktu taaki bu sezona kadar Av dedimmi benim aklıma tahtalı gelir ama bu sezon olmadıklarından çulluğa yöneldim Güzel çulluk var ama köpeğim yok bu yüzden geçit avı yapıyorum Çoğu av gününde nasibimde 1-2 çulluk oluyor tabi hiç olmadığı da oluyor :) fişek olarak 9no 33gr yaf gayet iyi sonuç veriyor..
Muhammed ÖZEN
1987 çanakkale

Çevrimdışı Fatih ATEŞ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #30 : 26 Kasım 2015, 20:47:32 »
önemli bilgiler güzel paylaşım teşekkür ediyorum
FATİH ATEŞ 1983 ORDU

Çevrimdışı Hüseyin ÖZEN 35

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #31 : 27 Kasım 2015, 00:16:05 »
Çulluk avının en büyük ustalığı ava çıkalacak olan hava koşulunda karagözlüyü nerede hangi bölgede bulacağını kestirmektir.Lodosta ne yapar yağmurlu havada ne yapar don olursa nereye kaçar kar yağarsa ne olur .Avcı önce çulluğun bu şartlara vereceği tepkiyi bilmelidir.Bulunduğum bölge ve tecrübelerime dayanarak bir kaç kelam da ben edeyim.
1. Sıcak ve sezon başı denilen zamanlarda rakımı yüksek yerlerde olmayı sever.Bulunduğunuz bölge dağlık bir yerse yüksekleri aramanız size avantaj sağlar. Rutubet ve  mantar arayın dolaştığınız yerlerde.
2.Toprağın donduğu soğuklarda kuşu dağda bulamazsanız ova ya meyva bahçelerine bakın.Veya dağ eteklerindeki dere kenarları size yardımcı olacaktır.
3.Kar yağan bölgelerde karın parça parça olmadığı yerlere bakın.Sürprizler ile karşılaşabilirsiniz. Ben bir fermadan 4 kuş kalktığına şahit oldum.
4.Lodos havada Allah size de köpeğinize de yardım etsin :D . Rüzgar olmayan kuytulara bakın.Kaya araları küçük makiler .
5.Yağmur havada iğne yaprak (çam ağacı) yüksek çamlık yerler yol veya şerit kenarları potansiyel yerlerdir.

Nacizane bilgilerim bunlar.Tüfek 61-65 cm namlu kesinlikle 4 veya 5 şok. 30 gram bior veya keçe tapalı   8-9-10 numaralı saçmalar iş görüyor.Hava şartlarına göre 32 veya 28 gram da kullanılabilir.Köpek olayına gelince 10 yaşında ingiliz pointerim var 1.5 yaşında bir tane daha canavar gibi ingiliz pointer yetiştirdik.Biz çok memnunuz.Köpeğin açık araması avantaj.Ama ekip arkadaşımızın ölen kurzhaar ı çok ingilize setere nal toplattı gittiğimiz avlarda.Kurzhaar olunca paçanızda dolaşacak diye bir kaide yok. At sahibine göre kişner.İstediğiniz ırka gönül verebilirsiniz.Sizin yetiştirdiğiniz kadar avcı olacaktır.Rasgele...
Hüseyin ÖZEN
1983 İZMİR KEMALPAŞA
0 rh +

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN

Çevrimdışı Ali GİRGİN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #32 : 18 Aralık 2015, 16:58:03 »
bilgilerin hepsi değerli ama köpek konusuna hiç katılmıyorum siz köpe ği nasıl eğitirseniz öyle davranır ben drahthaar besliyorum çullukta da açılıyo bıldırcında da fermasıda gayet uzun avı vurduruyo
  • Baikal ij 58 MA
  • simson sulh
  • sarsılmaz camo 61 namlu

Ali GİRGİN / EDİRNE 1986

Çevrimdışı Yener KAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #33 : 03 Eylül 2016, 12:01:24 »
çulluk avı genelde çalılık alanda yapıldığı için 32-36 gram fişek tercihi yanlıştır, 28-30 gram 9-10 numara saçma idealdir, çünkü çulluk hassas hayvan olduğu için 1-2 tane saçma yedimi düşüyor, ve ağır gramaj fişek kullanırsanız tepmeden dolayı ikinci fişeği atma şansınız olmayabilir, atış mesafefi ortamına göre 15-25 metredir, ilk fişekten sonra çulluğu görememe ihtimalinizde var, oyuzden dengeyi bozmayacak hafif fişekler tercih edilmelidir
  • Browning Maxus Ultimate Ducks 76 cm
  • sarsılmaz mega champion 71cm
  • TOZ 16 cal 78 cm
  • stoeger x50 syntetic
1983 - Trabzon

The following users thanked this post: Fuat DEMİRBAŞ