Gönderen Konu: Yivsiz Namlu Ölçü ve Standartları - Tüm Geometri  (Okunma sayısı 24542 defa)

0 Üye ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
Arkadaşlar,

Bu namlu çapı vs çokça konuşuluyor ancak, ne bizim sitemizde, ne de yabancı sitelerde tüm verilerin bir arada olduğu bir kaynak bulabildim. Hatta, bazı verilerin ve standartların, bırakın dağınık olarak farklı yerlerde olmasını, hiç bir yerde yok olduklarını farkettim.

Ben de, tüm verileri, sürekli başvuru kaynağı haline dönüştürüp bir konu altında toplamak istedim. Aslında uzun zamandır aklımda olan konulardan bir tanesiydi ama vakit bulamıyordum. Çizimler ve tablolar zaman alıcı işler. Bu  yaptığım çalışmanın içerisinde, internette bulunamayacak veriler de var.  Fırsatını bulabilirsem, benzer çalışmayı en çok kullanılan 5-6 yivli çapı için de yapmaya çalışacağım.

Çizimleri namlu geometrisinin tamamını oluşturan ölçüleri gösterecek şekilde hazırladım. Üç tane olarak çokladım; Eski ve aslında günümüzde de klasik tüfeklerde en çok görülen, 5.5 Derece Forcing Cone ve 5 Derece Forcing Cone ile üretilmiş namlu, günümüzde giderek popülerleşen 2.5 Derece Forcing Cone ile üretilmiş namlu olarak ayrı çizimler yaptım.

Bu çizimler üzerindeki harflerle belirttiğim ölçüleri, hem inch cinsinden, hem de milimetre cinsinden tablolarda belirttim. (Inch ve milimetre farklı tablolarda olacak şekilde, tablolar hep ikişer tane oldu)

5.5° Forcing Cone İle Namlu

5° Forcing Cone İle Namlu

2.5° Forcing Cone İle Namlu

Evet, ilk olarak, çapa göre, namlu iç çapı, fişek yatağı çapı ve ölçüleri ile Forcing Cone açısı, uzunlukları ve choke uzunlukları, çap ölçülerinin milimetre cinsinden, daha sonra aynı tablonun inch cinsinden versiyonu... Tüm tablolardaki tüm ölçüler, harflerle (A, B, C, D, E, F, G .... ) çizim üzerinde nerenin ölçüsü olduğu, uzunluk mu, derece mi, kalınlık mı olduğu belirtildi.

Bu tablolara, 5.5°, 5°, 2.5° Forcing Cone'ların yanı sıra, ekstrem bir örnek olmasından dolayı Browning'in Vectro Pro adını verdiği, 0.676° Forcing Cone ölçülerini de ekledim.

Milimetre Cinsinden, Bore, Chamber, Forcing Cone, Choke, Derece, Uzunluk ve Kalınlık Ölçüleri

Inch Cinsinden, Bore, Chamber, Forcing Cone, Choke, Derece, Uzunluk ve Kalınlık Ölçüleri

Milimetre Cinsinden, Namlu Ucundaki Choke Kısmının Ölçüleri

Inch Cinsinden, Namlu Ucundaki Choke Kısmının Ölçüleri

Milimetre Cinsinden, Namluların Minimum Et Kalınlıkları, Namlu İncelme Oranları

Inch Cinsinden, Namluların Minimum Et Kalınlıkları, Namlu İncelme Oranları

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
Ynt: Yivsiz Namlu Ölçü ve Standartları - Tüm Geometri
« Yanıtla #1 : 20 Mayıs 2018, 11:13:43 »
Namlu İç Çaplarının Alabileceği Minimum ve Maksimum Değerler, Dünya Standartları (4 Ana Standart, Milimetre Cinsinden)

Namlu İç Çaplarının Alabileceği Minimum ve Maksimum Değerler, Dünya Standartları (4 Ana Standart, Inch Cinsinden)

• Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #2 : 20 Mayıs 2018, 11:14:10 »
Burada ülkelerin choke gösterim standartlarının aslında farklı olduğunu görüyorsunuz. Amerikan ve Alman notasyonu tam ters mesela... Alman notasyonunda **** 4 yıldız ya da çentik Full anlamına gelirken, Amerikan notasyonunda * 1 yıldız ya da çentik Full anlamına geliyor.

Alman notasyonunu günümüzde Blaser gibi firmalar kullanırken, örneğin bir başka Alman firması Merkel, İngiliz notasyonunu kullanmaktadır. (1/2, 3/4 şeklinde kesirli ifadelerle belirtmektedir yani...)

Bir diğer ilginç nokta, İtalyan notasyonu olan 10 kademeli choke gösterimini günümüzde Perazzi kullanırken, 5 kademeli Amerikan standardı, neredeyse tüm İtalyan şirketlerinde standart olarak kullanılmaktadır.

Ülkelere Göre Choke Değeri Gösterim - Notasyon Standartları ve Daralma Miktarları , Milimetre Cinsinden

Ülkelere Göre Choke Değeri Gösterim - Notasyon Standartları ve Daralma Miktarları , Inch Cinsinden

1978 - Istanbul

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #3 : 20 Mayıs 2018, 11:14:34 »
Yivsiz çaplarının tamamını içeren tabloları da ekliyorum. Bu arada, avcılarımız ve üreticilerimiz arasında 36 Çap ya da 36 Kalibre olarak anılan küçük fişeğin gerçek çapının 67 Gauge olduğuna dikkatinizi çekmek isterim. Gerçekte 36 Gauge , aşağıdaki tablolardan da görebileceğiniz üzere, .506" çapındaki namluya ait olan çok farklı bir çap... Bu sebeple, 67 Gauge ya da diğer adıyla .410 Calibre olan çapa, 36 Çap denilmesi yanlış. .

Milimetre Cinsinden, Çaplar ve Karşılık Gelen Namlu Değerleri.

Inch Cinsinden, Çaplar ve Karşılık Gelen Namlu Değerleri.

1978 - Istanbul

Çevrimdışı Samet BİRİCİK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #4 : 20 Mayıs 2018, 15:18:27 »
Abi uğraşmışsın bu kadar emek vermişsin eline koluna sağlık..
  • Kırklareli
  • İstanbul
  • https://www.facebook.com/motorlumuhre/
1986-istanbul

The following users thanked this post: Kutay KUT, İbrahim AYSU

Çevrimdışı İbrahim TUTKUN

• AvlakForum Üye
  • *
  • Dare in Brocca
« Yanıtla #5 : 20 Mayıs 2018, 15:37:45 »
Bilginize ve emeğinize sağlık İbrahim Bey.

Merak ettiğim bir konu var. Forcing cone eğimiyle forcing cone uzunluğu arasında bir bağlantı kurabilir miyiz? Okumaya (ve anlamaya) çalıştığım kadarıyla bu tablolarda bu yönde bir bilgi görmedim.

Saygılar.
  • Beretta 686 Silver Pigeon I O/U
1988 Bornova/İzmir / İkamet: Bartın
A rh (-)

How can you turn back when you know in your heart that there is no real turning back?

The following users thanked this post: İbrahim AYSU

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #6 : 20 Mayıs 2018, 15:51:38 »
Eyvallah Samet, sağ olasın.

Abi uğraşmışsın bu kadar emek vermişsin eline koluna sağlık..
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Atagan YILDIZ, Samet BİRİCİK

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #7 : 20 Mayıs 2018, 16:07:38 »
Çok ciddi bir emek ve bilgi birikimi var burada. Hocam elinize sağlık.

Benim, sebebi hikmetini merak ettiğim bir husus var. Birleştirme konisi uzunluk miktarı tam olarak neye ne kadar etki ediyor ?
Browning firması bu konuda ''azaltılmış geri tepme'' ve ''daha iyi pattern'' mevzusunu öne sürüyor.
Bu bir reklam malzemesi mi yoksa gerçekten bir faydası var mı? Eğer varsa, ne kadar etki ediyor ?

Fuarda Beretta DT11 modelinde 56 bin tl etiket görünce, tüfeği gerçekten merak edip internetten biraz araştırmaya çalıştım.
Tabi onların parasıyla onlara göre 10,000 $  :) Kur farkından ötürü bizde mebla yüksek çıkıyor.. Güzel özellikleri var ve birleştirme kısmı için 480 mm uzunluktan bahsediyor ki bu namlu uzunluğunun yarısından fazla..  :o  Tabi bu tamamen geçişten ibaret değildir belki, namlu içerisinde devam eden koniklik de olabilir orasını bilmiyorum ama, nihayetinde Beretta firması da, birleştirme konisi uzunluğu için Browning ile benzer ifadeler kullanmış, özellikle de ''pattern'' kısmına vurgu yapmış..
Sizce nedir bu işin iç yüzü ?
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #8 : 20 Mayıs 2018, 16:09:02 »
Sağ olun,

Evet, tabii ki kurulabilir; ilk tabloya bakarsanız, L1 ve L2 Forcing Cone (Length) uzunluklarıdır. (Aslında ilk tablo aynı değerleri milimetre cinsinden, ikinci tablo da yine aynı değerleri inch cinsinden veriyor.)

Örneğin, 12 Ga Magnum çap için;

L, yani Forcing Cone açısı 5.5° olursa, L1 ve L2 yani Forcing Cone boyu, sırasıyla 8.98mm ve 8.94mm oluyor.

Aynı çap için;

L, yani Forcing Cone açısı 2.5° olursa, L1 ve L2 yani Forcing Cone boyu, sırasıyla 19.74mm ve 19.72mm oluyor.

Ama mesela Browning biliyorsunuz Vector Pro adı verilen 0.676° lik çok uzun bir Forcing Cone kullandı.
Bu Forcing Cone'un L, yani Forcing Cone açısı 0.676°, L1 ve L2 yani Forcing Cone boyu, 63.51mm oluyor.

Bence bu kadar uzununa (63.51mm) gerek yok ancak, görüldüğü üzere, L açısı azaldıkça, L1 ve L2 Forcing Cone boyları uzuyor.

Bu açı haricinde, forcing cone boyuna etki eden bir diğer geometrik faktör ise, fişek yatağı iç çapı (B) ile namlu iç çapı (A) arasındaki farktır tabii ki. B - A farkı büyüdükçe, Forcing Cone L açısı değişmese bile, L1 ve L2 Forcing Cone boyları uzar doğal olarak. Bunu, yani L, L1, L2, B ve A arasındaki ilişkiyi en yukarıdaki namlu çizimlerinin 3'ünde de rahatlıkla görebilirsiniz.

Selamlar

Bilginize ve emeğinize sağlık İbrahim Bey.

Merak ettiğim bir konu var. Forcing cone eğimiyle forcing cone uzunluğu arasında bir bağlantı kurabilir miyiz? Okumaya (ve anlamaya) çalıştığım kadarıyla bu tablolarda bu yönde bir bilgi görmedim.

Saygılar.
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN, Mustafa AYKUTOĞLU

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #9 : 20 Mayıs 2018, 16:21:15 »
Sağ olun Emrah Bey.

Birleştirme Konisi (Forcing Cone), açısı düştükçe, yani boyu uzadıkça, patlama basıncı bir miktar düşer... Fişek, içerisindeki tapa ve saçma kütlesine karşı koyan mukavemeti azaltmış olursunuz çünkü.

Bu, deforme olan saçma sayısında azalmaya, grupmanın çok az da olsa, daha homojen ve tutarlı olmasına, aynı zamanda deforme olan saçma sayısı az olduğundan sağa sola yukarı aşağı kontrolsüz dağılan saçma sayısının da azalmasıyla, 1-2%'lik pattern efficiency artışına da sebep olur.

Bununla birlikte, açıyla birlikte yukarıda söylediğim patlama basıncı da düştüğü için, namlu ilk çıkış hızı da bir miktar düşer... Ancak çok önemli bir düşüş değil bu, hedefe varan sağlıklı saçma sayısı daha fazla olacağı için, çok kolaylıkla göz ardı edilebilir miktarda bir hız kaybıdır.

Dezavantajının (namlu çıkış hızının düşmesinin) yanında gelen fayda ise kaç dereceye kadar yapılan değişiklikte anlamlı denilebilecek bir faydadır peki? Örneğin 5° ile 2.5° arasında 1-2% fayda sağlanırken, bu açıdan sonra daha da uzattıkça kayda değer bir fayda sağlanamıyor. 5°'den 2.5°'ye geçildiğinde, Saçma Dağılım Performansı (Pellet Distribution Rating) ve Saçma Düzensizlik Performansı (Patchiness Rating) performans puanlarında az da olsa bariz ölçülebilir bir yükseliş varken, 2.5°'den sonra bu yükseliş ölçülebilir olmaktan çıkıyor. Bunlardan başka, Pattern Efficiency de 5°'den 2.5°'ye geçişte 1-2% değişiyor.

Bir kaç İngiliz ve Alman örnek vereyim. Bugün, Blaser tüfeklerinin tamamını 2.5° Forcing Cone ile üretiyor. Holland&Holland, Purdey, Merkel firmaları, müşterinin isteğine göre iki opsiyon sunuyor; 5° veya 2.5° . Bu üç firmanın üçü de, üçüncü bir opsiyon sunmuyorlar müşteriye.

Sonuç olarak, hem Browning'in 0.676°'lik açıyla bence gereğinden fazla uzatılmış Vector Pro'sunun, hem de Beretta'nın o tünel gibi uzattığını söylediği konik kısmının, tamamen pazarlamaya yönelik, uzunlukları kadar fayda sağlayamayacak içi boş oyunlar olduğunu düşünüyorum. Ayrıca ben DT11 Black Edition ilk çıktığında Londra'da şu konik kısma bir bakayım dedim, inceledim, önce yaklaşık 5° lik çok sert ve dik bir Forcing Cone, ardından da 480mm diye reklamını yapmaya çalıştıkları daha düşük açılı uzun konik kısım geliyordu. Yani, saçmalar önce dik bir forcing cone'da gene deforme olacaklar böyle bir yapıda... Yeni modellerini incelemedim, benim incelediğim DT11 Black Edition ilk çıktığı dönemdeydi, Londra'daki Beretta mağazasında.

Çok ciddi bir emek ve bilgi birikimi var burada. Hocam elinize sağlık.

Benim, sebebi hikmetini merak ettiğim bir husus var. Birleştirme konisi uzunluk miktarı tam olarak neye ne kadar etki ediyor ?
Browning firması bu konuda ''azaltılmış geri tepme'' ve ''daha iyi pattern'' mevzusunu öne sürüyor.
Bu bir reklam malzemesi mi yoksa gerçekten bir faydası var mı? Eğer varsa, ne kadar etki ediyor ?

Fuarda Beretta DT11 modelinde 56 bin tl etiket görünce, tüfeği gerçekten merak edip internetten biraz araştırmaya çalıştım.
Tabi onların parasıyla onlara göre 10,000 $  :) Kur farkından ötürü bizde mebla yüksek çıkıyor.. Güzel özellikleri var ve birleştirme kısmı için 480 mm uzunluktan bahsediyor ki bu namlu uzunluğunun yarısından fazla..  :o  Tabi bu tamamen geçişten ibaret değildir belki, namlu içerisinde devam eden koniklik de olabilir orasını bilmiyorum ama, nihayetinde Beretta firması da, birleştirme konisi uzunluğu için Browning ile benzer ifadeler kullanmış, özellikle de ''pattern'' kısmına vurgu yapmış..
Sizce nedir bu işin iç yüzü ?

1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Alp BALABAN, Emrah AKDENİZ

• AvlakForum Üye
  • *
  • Dare in Brocca
« Yanıtla #10 : 20 Mayıs 2018, 16:32:39 »
Benim geleceğim nokta da Beretta Steelium namlulardı :D Emrah bey değinmiş oldu. Steelium namlular da bilindiği üzere 65, 360, 480 mm forcing cone uzunluklarına sahip. Bunun ne kadar efektif olduğu tartışmaya açık. Ancak saçmaları keskin iniş çıkışlara maruz bırakmak yarardan çok zarar da sağlayabilir bu da gerçek. Kademeli olarak daralıp açılan forcing cone'a sahip namlular da vardı yanlış hatırlamıyorsam. Browning yada Benelli olabilir. Görüldüğü üzere atış ve avı vurma meselesi bir çoğu %1 ve azı etkiye sahip yüzlerce faktörden oluşan karmaşık bir mesele :)
A rh (-)

How can you turn back when you know in your heart that there is no real turning back?

• AvlakForum Üye
  • *
  • Dare in Brocca
« Yanıtla #11 : 20 Mayıs 2018, 16:43:22 »
Aklıma şu da geldi: Saçmaları fişek yatağından daralan bir koniye gönderiyoruz. Ardından gerçek namlu iç çapında hareket ediyorlar. Ve sonunda namlu ucundaki daralmaya maruz kalıyorlar choking vasıtasıyla. Makbulü böyle midir? Yoksa fişek yatağı çıkışından itibaren devasa bir forcing cone yapıp bunu choke yatağına uzatıp saçmaların maruz kalacağı değişimi indirgemek mi? Anlatabildim umarım :)
A rh (-)

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #12 : 20 Mayıs 2018, 16:44:49 »
O isimlerin hepsi hikaye... Çok açık ve net söylüyorum. Marketing oyunları...

Beretta'nın yaptığı tek iyi şey, namlu üretimi için kullandığı süreç ve makinalarını tamamen Alman süreç ve makinalarıyla değiştirmek oldu. Soğuk dövme sürecine geçti. (CHF) . Ancak bu süreci de Alman'ların yaptığı gibi uygulamadı, maliyeti kırpabilmek için, başından ve sonundan kırpmalar yaparak gerçekleştiriyorlar. (Zaten tüfeklerinin parçalarının büyük çoğunluğu İtalya'da değil, Türkiye dahil bir çok yere ürettiriyorlar.) Şu an elde ettiği namlu iç çaplarındaki eskiye nazaran gelmiş olan nisbi tutarlılık Alman CHF süreci ve makinalarıyla geldi. Zaten isteseniz de CHF sürecinde, bir üretim lotu içerisindeki aynı model namlularda, namlu iç çapını/ölçülerini/geometrisini belirli toleransların üzerinde farklılaştıramazsınız... Bununla birlikte, bu süreçte de kalite seviyesini, kullanılan malzeme ile, CHF öncesi ve sonrası yapılan tamamlayıcı işlemleri hangi makina parkıyla , hangi süreçleri takip ederek yaptığınız çok değiştirir.

Benim geleceğim nokta da Beretta Steelium namlulardı :D Emrah bey değinmiş oldu. Steelium namlular da bilindiği üzere 65, 360, 480 mm forcing cone uzunluklarına sahip. Bunun ne kadar efektif olduğu tartışmaya açık. Ancak saçmaları keskin iniş çıkışlara maruz bırakmak yarardan çok zarar da sağlayabilir bu da gerçek. Kademeli olarak daralıp açılan forcing cone'a sahip namlular da vardı yanlış hatırlamıyorsam. Browning yada Benelli olabilir. Görüldüğü üzere atış ve avı vurma meselesi bir çoğu %1 ve azı etkiye sahip yüzlerce faktörden oluşan karmaşık bir mesele :)
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: İbrahim TUTKUN

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #13 : 20 Mayıs 2018, 16:49:56 »
Namlu iç çapına göre, daralma miktarı arttıkça, choke boyunu, yukarıdaki üçüncü tablodaki K değerini artırmak genel esastır zaten. Ancak bu choke boyunu namlu boyunca yapmak, öyle istenildiği ya da zannedildiği gibi çok iyi sonuçlar vermiyor.

Öyle her ota b.ka atlamayan, yapacağı her değişikliği enine boyuna tartıp değerlendiren firmalara , yani aslında İngiliz ve Alman'lara baktığımızda hala choke boyları 1 ila 2.5 inch arası değişiyor.

Aklıma şu da geldi: Saçmaları fişek yatağından daralan bir koniye gönderiyoruz. Ardından gerçek namlu iç çapında hareket ediyorlar. Ve sonunda namlu ucundaki daralmaya maruz kalıyorlar choking vasıtasıyla. Makbulü böyle midir? Yoksa fişek yatağı çıkışından itibaren devasa bir forcing cone yapıp bunu choke yatağına uzatıp saçmaların maruz kalacağı değişimi indirgemek mi? Anlatabildim umarım :)
1978 - Istanbul

• AvlakForum Üye
  • *
  • Dare in Brocca
« Yanıtla #14 : 20 Mayıs 2018, 16:53:50 »
İyisi mi siz malum firmalara daha fazla giydirmeden, ben forcing cone ve choke ölçüsü almak yerine boyumun ölçüsünü almış bir vaziyette kaybolayım :D :D :D

Paylaşım için tekrar teşekkürler İbrahim hocam  :)
A rh (-)

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #15 : 20 Mayıs 2018, 16:54:46 »
 :laugh:

Eyvallah, sağ olun.

İyisi mi siz malum firmalara daha fazla giydirmeden, ben forcing cone ve choke ölçüsü almak yerine boyumun ölçüsünü almış bir vaziyette kaybolayım :D :D :D

Paylaşım için tekrar teşekkürler İbrahim hocam  :)
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #16 : 20 Mayıs 2018, 17:24:52 »
Teşekkür ederim İbrahim Bey.
Tam anlamıyla inceleyemedim ama güzel bir çalışma olduğundan eminim.
Her ne kadar tek kurşun ve fişek bileşenleri ilgi alanım olsada paylaşımını yaptığınız konu ile bir bütün ifade edeceğinden kendi adıma faydalanacağımdan eminim.
Av tüfekleri ile kurşun atışı pek önemsenilmeyen bir konu olmasına rağmen yinede sormak istiyorum yukarıdaki bilgiler doğrultusunda ideal bir kurşun namlusu nasıl olmalıdır aslında düzgün bir yivli yasamız olsa bu soruyu sormazdım ama durum malum.
Kolay gelsin efendim.
1978 Eğirdir-Isparta

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #17 : 20 Mayıs 2018, 17:42:37 »
Merak ettiğim kısmı öğrenmiş oldum, teşekkür ederim..  ^-^
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #18 : 20 Mayıs 2018, 17:57:48 »
Ben teşekkür ederim Tevfik Bey.

Yukarıdaki parametrelerin bir çoğundaki değişimler, tek parçalı mühimmatlardan ziyade, çok parçalı (saçmalı) mühimmatlar için önemli.

Ancak, tek parçalı mühimmat atacak bir slug namlu için , her şeyden önce namlu harmoniğini minimuma düşürmek ilk hedef olmalıdır. Bunun için, N ve P değerleri namlunun hiç bir yerinde 90 Thou (0.090" ~ 2.23mm) değerinin altına düşmemelidir.

Bu isabet ve başarı oranını artıracaktır.

Bir diğer konu da, bilindiği üzere namlu boyunu artırmak namlu çıkış hızını ve dolayısıyla mühimmatın enerjisini ve hedefe vuruş gücünü artıracaktır ancak burada da, namlunun boyu arttıkça harmoniği ve salınımı da artacak, dolayısıyla bu sefer de isabet başarısından kayıp yaşanacağı için, N ve P değerlerini , tüfeğin mobilizasyonuna, taşınma ihtiyacına (ağırlıkça) sekte vurmayacak kadar ama olabildiğince artırabilmek, namlu boyunu da artırabilmek için imkan sağlayacaktır.

Maliyetlerden ya da mobilizasyon (ağırlıktan mütevellit) taşıma kaygılarından dolayı, N ve P değerleri çok fazla artırılamıyorsa, namlu boyu 24" üzerine çıkarılmamalı, bu sayede harmonik genliği artırılmamalıdır.

Bundan başka, N ve P değeri , fişek yatağından itibaren kesit olarak her mesafede namlunun tam konsentrik (namlu içi ile namlu dışı yüzeylerinin belirttiği iç içe iki çemberin tam eş merkezli olma) olabilmesi için, 360 derece tam eşit değeri vermelidir. Örneğin, fişek yatağından itibaren 15" mesafesinde, namlu duvarı kalınlığı bir noktada 0.090" bir diğer noktada (namluyu wall thickness gauge üzerinde çevirdikçe) alınan ölçüde 0.095" gibi bir değer veriyorsa, bu namlunun tam konsentrik olmasından ve uzak mesafelerde isabetli atış yapabilmesinden bahsedilemez.

Namlu içinin Ra değeri, 0.7'nin, 0.8'in altında olmalıdır (pürüzsüzlük). Üst düzey precision rifle tüfeklerde, yivlerde ve setlerde Ra değeri ayrı ayrı 0.2'nin de altına inebiliyor ancak bu rakamlara inebilmek, maliyeti çok artırıyor tabii.

Sık sık art arda atış yapılacak ve dolayısıyla sürekli çok ısınacak bir tek kurşun namlusuysa, içi krom kaplanmak şartıyla 4150 çeliği, yok art arda atış yapılmayacak ve sürekli ısınma ihtimali olmayan, sadece olabildiğince tutarlı ve isabetli bir namlu olması isteniyorsa, içi krom kaplanmadan 416R çeliği kullanılması en ideal çözümler olur tabii.

Önemli konulardan bir tanesi de, namlunun kasaya ya da kubuza montajının metodu ile hata toleransları... En çok görülen namlu kepi ile de olabilir, namlu bir şekilde vidalama (threading) metoduyla da tutturulabilir ancak ne olursa olsun, toleranslar olabildiğince düşük tutulmalı ve esnemeye , boşluklara olabildiğince müsaade edilmemelidir...

Gibi gibi uzar gider Tevfik Bey.

Teşekkür ederim İbrahim Bey.
Tam anlamıyla inceleyemedim ama güzel bir çalışma olduğundan eminim.
Her ne kadar tek kurşun ve fişek bileşenleri ilgi alanım olsada paylaşımını yaptığınız konu ile bir bütün ifade edeceğinden kendi adıma faydalanacağımdan eminim.
Av tüfekleri ile kurşun atışı pek önemsenilmeyen bir konu olmasına rağmen yinede sormak istiyorum yukarıdaki bilgiler doğrultusunda ideal bir kurşun namlusu nasıl olmalıdır aslında düzgün bir yivli yasamız olsa bu soruyu sormazdım ama durum malum.
Kolay gelsin efendim.
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Alp BALABAN, Fuat ARANMAZ, Tevfik GÜN, Doğan ATEŞ, Mehmet Sabri MUTLUER

Çevrimdışı Zülküf ÖZDUMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #19 : 20 Mayıs 2018, 20:40:05 »
Sayın Aysu, verdiğiniz bilgilerle bir kere daha önemli konularda bizi aydınlattığınız için teşekkürü ederiz. Ben de şunu merak ettim. Yerli üreticilerden 2.5°  Forcing Cone açılı namlu üreten var mı?  (Yerli sanayi ile ilgili önceki araştırmalarınızdan bildiğinizi düşündüğüm için soruyorum) , sizin geliştirme çabalarına katkı verdiğiniz Retay ürünü namluların açıları kaç derece olacak? İyi akşamlar dilerim.
  • Robust 222
  • Benelli Super 90
  • Sarsılmaz Concorde
Zülküf ÖZDUMAN
1962/Diyarbakır

Çevrimdışı Hasan TOKGÖZ 02

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #20 : 20 Mayıs 2018, 20:41:53 »
Elinize emeğinize sağlık İbrahim Bey. Her nekadar anlamasamda bana karışık gelsede çok değerli ve büyük bir tecrübe ve bilgi birikimi gerektirir böyle çalışmalar. Yazdıklarınızı anlamak için iki defa bazen üç defa okumak zorunda kalıyorum. Geçen forumda okudum retay firmasıyla yaptığınız çalışma sonucunda birleştirme konisinde bir değişiklik yapmışsınız heralde. Bunun pattern ve geri tepmede oransal olarak nekadar olumlu etkisi oldu. Bütün namlu iç çapları için geçerlimi bu birleştirme konisinin uzunluğunun yada kısalığının faydası.
1987 - Adıyaman

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #21 : 20 Mayıs 2018, 21:09:38 »
Sağ olun.

Evet, Retay 2.5° ye geçti.

Ancak orada incelenen ve geliştirilen tek konu Forcing Cone değil, tamamlanmadı, çalışma devam ediyor.

Sayın Aysu, verdiğiniz bilgilerle bir kere daha önemli konularda bizi aydınlattığınız için teşekkürü ederiz. Ben de şunu merak ettim. Yerli üreticilerden 2.5°  Forcing Cone açılı namlu üreten var mı?  (Yerli sanayi ile ilgili önceki araştırmalarınızdan bildiğinizi düşündüğüm için soruyorum) , sizin geliştirme çabalarına katkı verdiğiniz Retay ürünü namluların açıları kaç derece olacak? İyi akşamlar dilerim.

Elinize emeğinize sağlık İbrahim Bey. Her nekadar anlamasamda bana karışık gelsede çok değerli ve büyük bir tecrübe ve bilgi birikimi gerektirir böyle çalışmalar. Yazdıklarınızı anlamak için iki defa bazen üç defa okumak zorunda kalıyorum. Geçen forumda okudum retay firmasıyla yaptığınız çalışma sonucunda birleştirme konisinde bir değişiklik yapmışsınız heralde. Bunun pattern ve geri tepmede oransal olarak nekadar olumlu etkisi oldu. Bütün namlu iç çapları için geçerlimi bu birleştirme konisinin uzunluğunun yada kısalığının faydası.
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Zülküf ÖZDUMAN, Hasan TOKGÖZ 02

Çevrimdışı Samet BİRİCİK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #22 : 20 Mayıs 2018, 23:27:13 »
O isimlerin hepsi hikaye... Çok açık ve net söylüyorum. Marketing oyunları...

Beretta'nın yaptığı tek iyi şey, namlu üretimi için kullandığı süreç ve makinalarını tamamen Alman süreç ve makinalarıyla değiştirmek oldu. Soğuk dövme sürecine geçti. (CHF) . Ancak bu süreci de Alman'ların yaptığı gibi uygulamadı, maliyeti kırpabilmek için, başından ve sonundan kırpmalar yaparak gerçekleştiriyorlar. (Zaten tüfeklerinin parçalarının büyük çoğunluğu İtalya'da değil, Türkiye dahil bir çok yere ürettiriyorlar.) Şu an elde ettiği namlu iç çaplarındaki eskiye nazaran gelmiş olan nisbi tutarlılık Alman CHF süreci ve makinalarıyla geldi. Zaten isteseniz de CHF sürecinde, bir üretim lotu içerisindeki aynı model namlularda, namlu iç çapını/ölçülerini/geometrisini belirli toleransların üzerinde farklılaştıramazsınız... Bununla birlikte, bu süreçte de kalite seviyesini, kullanılan malzeme ile, CHF öncesi ve sonrası yapılan tamamlayıcı işlemleri hangi makina parkıyla , hangi süreçleri takip ederek yaptığınız çok değiştirir.

(Zaten tüfeklerinin parçalarının büyük çoğunluğu İtalya'da değil, Türkiye dahil bir çok yere ürettiriyorlar.)

Çok önemli bir bilgi  üretimin çoğunun xxxxxxxxx silah tarafından yapıldığını öğrendiğimden beri garip oldum berettaya karşı :D maliyetleri düşürmek için herşeyi yapabilir ozaman beretta
  • Kırklareli
  • İstanbul
1986-istanbul

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Gökhan NİZAMOĞLU

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #23 : 20 Mayıs 2018, 23:29:43 »
Yapabilir değil, yapıyor...  ^-^

(Zaten tüfeklerinin parçalarının büyük çoğunluğu İtalya'da değil, Türkiye dahil bir çok yere ürettiriyorlar.)

Çok önemli bir bilgi  üretimin çoğunun xxxxxxxxx silah tarafından yapıldığını öğrendiğimden beri garip oldum berettaya karşı :D maliyetleri düşürmek için herşeyi yapabilir ozaman beretta
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Samet BİRİCİK, Gökhan NİZAMOĞLU

Çevrimdışı Samet BİRİCİK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #24 : 20 Mayıs 2018, 23:39:47 »
Yapabilir değil, yapıyor...  ^-^

Beretta almanın bir mantığı yok o zaman xxxxxxxx alsak 7-8 bin cepte kalır  ;D  >:D
  • Kırklareli
  • İstanbul
1986-istanbul