Gönderen Konu: YILDIZ SÜPERPOZE TÜFEKLERDE PİTCH ÖLÇÜSÜ  (Okunma sayısı 79164 defa)

0 Üye ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
Ynt: YILDIZ SÜPERPOZE TÜFEKLERDE PİTCH ÖLÇÜSÜ
« Yanıtla #25 : 09 Eylül 2011, 15:55:37 »
Doğru, bu resimdi herhalde. Gerçi biz anlaştık artık ama bizden sonrakiler buyursun ölçsün :)

Bu ölçü dipçikteki her ölçü gibi kişiye özel. Dün ölçü alıp, kişiye özel dipçik yapan birinin bir iki ifadesini eklesem iyi olur. Diyor ki,

1. Tüfeği omuzladığınızda aynı anda dipçiğin tüm yüzeyi değmiyorsa,
2. Ateş ettiğinizde namlu yukarı veya aşağı kayıyorsa,

pitch ölçünüz yanlıştır. Bu da kendimize uyup uymadığını teşhis yolu.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #26 : 09 Eylül 2011, 16:21:09 »
Yardımcı döküman:

Bu ölçüyü almak için iki yöntem var. Duvardan ölçme ve daha yeni yöntem açı ölçme. Açı ölçme daha sağlıklı ama daha fazla uğraşmak lazım. Mesela şöyle bir alet yapmışlar,

(Bu aletin diğer marifetlerini görmek için http://www.shotguncombogauge.com/combogauge.html)

Duvardan ve açıdan ölçümün birbirine karşılığı, çevirmesi için de Shooting Sportsman(shootingsportsman.com) bir tablo yapmış,

Ölçüler inch cinsinden 65 cm(26"), 71 cm(28"), ... namlular için 0-10 derece arasında namlu-duvar uzaklıkları verilmiş.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Ahmet UZELLİ

• Müdavim Üyemiz
  • RASTGELE
« Yanıtla #27 : 09 Eylül 2011, 21:57:00 »
Arkadaşlar Günaydın

Pich ölçüsü aslında en önemli ölçüdür sizin kundağınızın ölçüleri her ne kadar size uysada eğer kundak kapağı yani pich ölçüsü bozuksa randıman almanız çok zayıftır mesela eğer tüfeğiniz attığınız fişeğe göre çok tepiyor omuzunuzu zorluyorsa kapak bozuktur yada tüfek size uygun ölçülerde yapılmış olsada tüfeği yüzlediğinizde bantı göremiyor yada fazla görüp kundağınız dikiliyorsa bilinki kapak ta problem vardır bunu anlamanın bir yolu arkadaşlarımında bahsettiği gibi düz bir duvara dayayarak namlu 66 cm den ölçmektir resimdeki gibi.

Bir diğeride dereceli gönye iledir profesyönel çalışan ustalar genelde dereceli gönce kullanır bu av için 94 95 derece trap içinse 90 91 derecedir en sağlıklı ölçümde budur.Saygılarımla

71 cm yıldız, 76 cm Huğlu,71 cm Hatsan otomatik.

Fotoları aşağıda üstteki ölçüm 66 cm göre doğru ise bu fotodaki tüfeklere göre nasıl değerlendirilmeli.yada bu doğru 66 cm için doğru ise diğerleri için nasıldır.
Teşekkür ederim..

,
71 cm Yıldız.

76 cm Huğlu

71 cm Hatsan otomatik.

« Son Düzenleme: 15 Ağustos 2012, 13:37:01 Gönderen: Ahmet UZELLİ »
Ahmet UZELLİ 
1968 BURDUR Bulunduğu il İZMİR 
http://www.deutsch-kurzhaar.de/

upload pics

Çevrimdışı Alkan YOKSUL

• Forum Yönetici
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
« Yanıtla #28 : 09 Eylül 2011, 22:12:28 »
Yıldızın duruşu benimkine çok benziyor. Yani Emin kardeşimin verdiği krıterlere göre Neutral Pitch.
  • Baikal IZH27EM1C Nikel
  • Stoeger M3000
  • Kurzhaar/Dişi
28.02.1969 EŞME/UŞAK

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #29 : 09 Eylül 2011, 23:18:35 »
Bu sayfanın(2. sayfa) üstündeki mesajımda açının kişiye uygunluğunu anlamak için iki kriterden bahsetmiştim. Orada göreceksiniz ki, kişinin vücut ölçülerine göre doğru ölçüler de değişiyor. Yıldız'ın pitch açısı sıfır gibi olduğu için çoğu trap atıcısının tercih edeceği biçimde denebilir.

Daha net olmak gerekirse, bu ölçünün diğer dipçik ölçüleri gibi doğrusu, kişinin ölçülerine uymasıdır. Size uyanı öğrendikten sonra, alacağınız sonraki tüfeklerde bu ölçüleri karşılaştırabilirsiniz.

1968

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #30 : 10 Eylül 2011, 10:24:29 »

Alkan abi doğru pitch 1. resimdeki positive picth diğerleri negatif ve nötür yani duvara dayandığında namlunun 66 cm si ile duvar arası 5 cm civarı gelmeli senin tüfekte Ahmet beyin yıldızı gibi duruyorsa tüfeğin çok üst atıyor demektir.

Ahmet bey sizin Yıldız ın pitch ayarı bozuk üst atarsınız vede attığınız fişeğin gramajına göre tüfeğiniz çok teper
Hatsan ve Huğlu normal duruyor.
  • Le Fusil Darne Saint-Etienne V 19 Paris France

Çevrimdışı Alkan YOKSUL

• Forum Yönetici
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
« Yanıtla #31 : 10 Eylül 2011, 11:54:22 »
Teşekkürler Emin kardeşim. Tekrar tekrar ölkçtüm sonuç aynı.
Özelden görüştüğümüz denemeleri en kısa sürede yapacağım.

Ancak, belirttiğim gibi; benim tüfeğin standart Yıldızlardan ağır olması tepme olayını, kundağında standart Yıldızlardan 0,5 cm kısa ve 0,5 cm düşük olması üst atma olayını tolore eder gibime geliyor. Selamlar...
  • Baikal IZH27EM1C Nikel
  • Stoeger M3000
  • Kurzhaar/Dişi
28.02.1969 EŞME/UŞAK

Çevrimdışı Hakan BİLGİ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #32 : 10 Eylül 2011, 11:56:23 »
 Bu konuyu açan, konuyu devam ettiren arkadaşlara teşekkür ederim.Arkadaşımda bir adet stoeger fonex otomatik var.Bu konuyu okudum ve aynı gün bu sorunu gördüm.Eğer tüfek normalden daha fazla öne yatıksa ne oluyor.Bu konuda aydınlatırsanız sevirim.
Hakan BİLGİ
1977-Adana
İki kişinin bildiği sır ,,,,,,,, sır değildir ..

Çevrimdışı Alkan YOKSUL

• Forum Yönetici
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
« Yanıtla #33 : 10 Eylül 2011, 12:03:58 »
Hakan kardeşim konudan benim anladığım, bütün olay dipçiğin, plastik kapak oturan kısmı kesilirken verilen açıda bitiyor.
Volkan Bey ve Emin Bey bu konuda bilgi sahibiler. Size de gerekli açıklamayı yapacaklardır.
  • Baikal IZH27EM1C Nikel
  • Stoeger M3000
  • Kurzhaar/Dişi
28.02.1969 EŞME/UŞAK

Çevrimdışı Ahmet UZELLİ

• Müdavim Üyemiz
  • RASTGELE
« Yanıtla #34 : 10 Eylül 2011, 12:45:19 »

Alkan abi doğru pitch 1. resimdeki positive picth diğerleri negatif ve nötür yani duvara dayandığında namlunun 66 cm si ile duvar arası 5 cm civarı gelmeli senin tüfekte Ahmet beyin yıldızı gibi duruyorsa tüfeğin çok üst atıyor demektir.

Ahmet bey sizin Yıldız ın pitch ayarı bozuk üst atarsınız vede attığınız fişeğin gramajına göre tüfeğiniz çok teper
Hatsan ve Huğlu normal duruyor.

Teşekkür ederim,  Emin bey.
Bu bilgiler bilmeyen arkadaşlar için önem arzediyor.
Ahmet UZELLİ 
1968 BURDUR Bulunduğu il İZMİR 
http://www.deutsch-kurzhaar.de/

upload pics

Çevrimdışı Mustafa DEMİRTAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #35 : 11 Eylül 2011, 12:25:35 »
Bu konuyu açan, konuyu devam ettiren arkadaşlara teşekkür ederim.Arkadaşımda bir adet stoeger fonex otomatik var.Bu konuyu okudum ve aynı gün bu sorunu gördüm.Eğer tüfek normalden daha fazla öne yatıksa ne oluyor.Bu konuda aydınlatırsanız sevirim.

bu durumda tüfek ani atışlarda alt vurur....
1968/amasya-istanbul-sarıyer
Hâlıkın dururken mahlûka tapma,
Şeytana uyup da yolundan sapma.(Lâ Edri)

VEFAT ETMİŞTİR

Çevrimdışı Ali AKTÜRK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #36 : 11 Eylül 2011, 12:45:26 »
Ben de ata poze'mi denedim.Birinci resimdekine uygun çıktı...
Ali AKTÜRK 1977 KAYSERİ
Sözün bilmez bazı nâdan elinden
Yol ağlar, usûl ağlar, erkân ağlar...

Çevrimdışı Alkan YOKSUL

• Forum Yönetici
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
« Yanıtla #37 : 11 Eylül 2011, 13:27:52 »
Dün Yıldız tüfeğimle deneme atışlarını yaptım. Üst atmıyor, hatta biraz alt bile atıyor. Bu da kundak düşüklüğünden olsa gerek...
  • Baikal IZH27EM1C Nikel
  • Stoeger M3000
  • Kurzhaar/Dişi
28.02.1969 EŞME/UŞAK

Çevrimdışı Mehmet AKKUŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #38 : 11 Eylül 2011, 14:47:39 »
Teşekkürler uzun zamandır rasgelmediğimiz değişik bir konu işlenmiş.türk avcısının çok kafa yormadığı şeylerdir tetik mesafesi kundak düşüklüğü açı avans vs vs.av kaçtığı zaman genelde fişeğe nalu boyuna hava şartlarına vs kusur aranır.halbuki tüfek dipçik ölçüleri çok önemsenmesi gereken bir mevzu.
  • Webley Scott (AKUS) SxS 20/66
  • Akus SxS 12/66
  • Özkanlar FX017 12/66
Mehmet AKKUŞ
1973 Kemaliye-ERZİNCAN

Çevrimdışı Lütfi TÜRE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #39 : 08 Ekim 2011, 01:40:14 »
       Arkadaşlar konuyu yeni gördüm ,nacizane birkaç görüşüm olacak.

Tüfekte piçh ayarı kişiye göre değişir,hem avcı ,hemde trap atıcısı olduğum için bunun acısını avın ilk açılışlarında hep yaşarım.Trap atıcıları piçh ayarını düşük ölçülerde isterler(takriben kişiye göre 3 yada 7 santim.76 namluda. ) çünkü düşük ayar omuza oturduğunda tüfek namlusu üst bakar öne düşmez,trap atarken zaten üst bakıldığı için önleme ve yüksek atma sağlanmış olur.

Avda durum farklı ,çünkü her yöne haraket edebilecek bir hedefle karşı karşıyasınız,duruma göre kendisine ,yada önüne tetik çekiyorsunuz.Öyle oluncada tüfeğin omuzlama anındaki hataları tölarise etmesi gerekli.En rahat nasıl omuzlayıp göz ,gez, arpacık yapıyorsanız ve hepsi bir hizaya geliyorsa işte o sizin piçh ayarınızdır .SİZE TAVSİYEM BU İŞİ İKİ GÖZÜNÜZÜ KAPATIP YAPMANIZDIR.Gözlerinizi Açınca aynı hizayı bulabiliyorsanız tüfeğinizi orada sabitleye bilirsiniz.

Biraz zayıf ve göğüs çevresi dar arkadaşların piçh ayarı biraz daha düşüktür av için (10 veya 15 ) arası.Biraz kilolu ve göğüs çevresi geniş olan arkadaşların piçh ayarıda(5 veya 12 ) olabilir.(71 namluda)

Size bir örnek vereyim ,bayan atıcılar hep düşük piçh ayarı kullanınca rahat ederler bilin bakalım neden........ >:D

Arkadaşlar biraz çok bilmişlik yaptım ama kusuruma bakmayın artık :D,belki bu bilgiler birilerinin işine yarar... ;)

« Son Düzenleme: 08 Ekim 2011, 01:44:40 Gönderen: Lütfi TÜRE »
Lütfi Türe
1971 Burdur

Çevrimdışı Halil KARA

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #40 : 31 Ocak 2012, 09:47:35 »
Merhabalar.
Bu ölçüyü neden duvara yaslayıp alıyoruz? Bu şekilde bizi rakamlarda yanıltabilir diye düşünüyorum.
Biz bunu ölçerken tüfeği ters çeviriyoruz, şerit kısmı masaya düz gelecek şekilde tüfeği yatırıyoruz. Tabi arpacığı ya söküyoruz yada masaya değmeyecek şekilde koyuyoruz. Bu şekilde ürünü sabitledikten sonra dipciğinen ucu ile masa arasında kalan boşluğa bakıyoruz.
Normal ürünlerde bunun standartı 6-7 cm aralığında olmalı, fakat trap atıcıları için 3.5-4 cm aralığında yapıyoruz.

Saygılar...
Halil KARA
1987 BURDUR
Yıldız Silah Paz.
www.yildizsilahpazarlama.com

Çevrimdışı Tolga GÜVENDİK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #41 : 31 Ocak 2012, 10:11:17 »
Halil bey galiba yanlış anladınız..Bu ayar dipçiğin düşüklük ayarı değil..Pitch ayarı dipçik tabanının açısıyla alakalı..Eğer resimde görüldüğü negative ise namlu sürekli yukarı bakar..Bu durumda ustaların da söylediği gibi ani atışlarda üst vurur ya da tam tersi..
Tolga GÜVENDİK
1990 / MANİSA
ImgLand.net image

Çevrimdışı Halil KARA

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #42 : 31 Ocak 2012, 11:32:46 »
Halil bey galiba yanlış anladınız..Bu ayar dipçiğin düşüklük ayarı değil..Pitch ayarı dipçik tabanının açısıyla alakalı..Eğer resimde görüldüğü negative ise namlu sürekli yukarı bakar..Bu durumda ustaların da söylediği gibi ani atışlarda üst vurur ya da tam tersi..

Anladım, ben konuyu tam okumamıştım, şimdi farkettim, tüfekleri duvara dayanmış şekilde görünce yazmıştım :)
Teşekkürler...
Halil KARA
1987 BURDUR
Yıldız Silah Paz.
www.yildizsilahpazarlama.com

Çevrimdışı N.Yıldız SÜKAN

• Bayan Üye
  • **
« Yanıtla #43 : 31 Ocak 2012, 12:27:37 »
Arkadaşlar bunlar çok güzel bilgiler çok teşekkür ederim. Benim sormak istediğim de şu  şayet tüfeğimiz NEGATİVE PİTCH  se  atışta zararı nedir? Bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.
Evli-1968-Çankırı (ikamet çanakkale)

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #44 : 31 Ocak 2012, 13:01:26 »
Arkadaşlar bunlar çok güzel bilgiler çok teşekkür ederim. Benim sormak istediğim de şu  şayet tüfeğimiz NEGATİVE PİTCH  se  atışta zararı nedir? Bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.

Sorunu ben yanıtlıyım Nazife abla eğer negatif se üst atacaktır sürekli bunun bir yöntemi daha var profesyönel olarak kundak yapanlar bildiğimiz dereceli gönyeleri kullanır  aşağıdaki resimdeki gibi av kundağı için 95 derece trap için 91 derece olmalı işin doğrusu bu ancak duvara dayama yöntemi basit herkesin evinde yapabileceği birşey .Selamlar

upload images

Çevrimdışı N.Yıldız SÜKAN

• Bayan Üye
  • **
« Yanıtla #45 : 31 Ocak 2012, 13:11:59 »
Emin kardeşim aydınlattığın için teşekkür ederim.
Evli-1968-Çankırı (ikamet çanakkale)

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #46 : 31 Ocak 2012, 13:42:51 »
Emin kardeşim aydınlattığın için teşekkür ederim.

Ben teşekkür ederim Nazife abla

Çevrimdışı Raha BOLAT

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #47 : 01 Şubat 2012, 10:35:20 »
Tüfeğin üzerine benim gibi çok yatmayanlar naturel pitch i tercih etmeliler diye düşünüyorum,yoksa pozitif pitch de alt vururlar.
Raha BOLAT
1977 kırıkkale

Çevrimdışı Raha BOLAT

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #48 : 01 Şubat 2012, 10:37:46 »
Tersmi söyledim ya kafam karıştı:)
Raha BOLAT
1977 kırıkkale

Çevrimdışı Tolga GÜVENDİK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #49 : 01 Şubat 2012, 11:32:59 »
Raha abi tüfeğin üzerine çok yatmıyorsanız pitch ölçüsünü değil dipçik ölçüsünü değiştirmelisiniz..Daha düşük kundaklı tüfek yatmanıza gerek kalmadan hemen yüzünüze gelecektir..Her türlü durumda olması gereken positive pitch :) Saygılar..
Tolga GÜVENDİK
1990 / MANİSA
ImgLand.net image