Gönderen Konu: yılan sokması  (Okunma sayısı 24135 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Davut KONUŞ

• AvlakForum Üye
  • *
Ynt: yılan sokması
« Yanıtla #25 : 12 Ağustos 2010, 17:26:59 »
Hocam diyelim ki yılanın türünü biliyoruz ve yanımızda panzehir var. Bunu yılan tarafından ısırılan kişiye uygulaması nasıl yapılıyor. Bizlerin uygulamasında bir sakınca varmıdır.
Davut KONUŞ - 1975-Afyon - 0 RH (-) Negatif - 0.507.603 00 39

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #26 : 12 Ağustos 2010, 17:32:52 »
Yılan sokmalarında ilkyardım nasıl olmalıdır?
• Hasta sakinleştirilip, dinlenmesi sağlanır,
• Yara su ile yıkanır,
• Yaraya yakın bölgede baskı yapabilecek eşyalar (yüzük, bilezik vb.) çıkarılır,
• Yasa baş ve boyunda ise yara çevresine baskı uygulanır,
• Kol ve bacaklarda ise yara üstünden dolaşımı engellemeyecek şekilde bandaj uygulanır (Turnike uygulanmaz),
• Yara üzerine herhangi bir girişimde bulunulmaz (yara emilmez),
• Yaşamsal bulgular izlenir,
• Tıbbi yardım istenir (112).

TIBBİ GERÇEKLİĞİ BU BİLGİLER ALTINDA TOPLANMIŞ ...ben burada yaranın kesileceğini ve turnike uygulanmayacağını okuyorum ya siz ne okuyorsunuz VETERİNER BEY..........
« Son Düzenleme: 12 Ağustos 2010, 17:36:51 Gönderen: Hakan AKMAN »
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #27 : 12 Ağustos 2010, 17:34:59 »
BU ARADA YAPTIĞIM YORUMLAR NEDEN SİLİNİYOR BÖLÜM MODERÖTÖRÜ OLDUĞUN İÇİN İŞİNE GELMEYEN YORUMLARI SİLMEK HANGİ MESLEK ETİĞİNE SIĞAR VETERİNER BEYYYYYYYY........
Hakan AKMAN

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #28 : 12 Ağustos 2010, 17:41:55 »
SİZİN OKUDUĞUNUZ TIBBİ VEYA VETERİNERLİK KİTAPLARINDA YAZDIĞINI VE ORADAN ALINTI YAPTIĞINIZI SÖYLEDİĞİNİZ METİNLERİ BURAYA BİR KOYSANIZDA GÖRSEK VETERİNER BEYYYYYYY.......
Hakan AKMAN

Çevrimdışı Vet.Hekim Kaya GİRAY

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #29 : 12 Ağustos 2010, 17:43:34 »
 ğer yanınızda panzehir varsa tabiki uygulamanızda bir sakınca yok ancak olay sadece pan zehir uygulamasıyla bitmiyor ve yazımda bahsettiğim uygulamalardan özellikle turnikeuygulaması ve zehrin emilmesi hayati öneme sahip ve uygulaması basit yöntemler

panzehir kullanııyla ilgili olarak:
  ........ 1. ve 2. derece zehirlenmelerde panzehir kullanılmamalıdır. bunun sebebi panzehire bağlı olarak serum hastalığı şkillenmesi ve anaflaksiye ağlı ölüme neden olabilmesidir. ancak 3ve 4. derece zehirlenmelerde yüksek dozda panzehir uygulaması yaşam kurtarıcı özelliktedir verilecek doz ise hastanın durumuna göre hesaplanır

yani mesele yine ilaç seçimi ve dozunu müdahalede bulunan hekime bırakmaya geliyor
  umarım yardımcı olabilişimdir
Kaya GİRAY(Veteriner Hekim)
1982 (İnegöl/BURSA)
05365548350

Çevrimdışı Davut KONUŞ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #30 : 12 Ağustos 2010, 17:44:40 »
Teşekkür ederim kolay gelsin...
Davut KONUŞ - 1975-Afyon - 0 RH (-) Negatif - 0.507.603 00 39

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #31 : 12 Ağustos 2010, 17:45:06 »
AKREP VE YILAN SOKMALARINDA NELER YAPILMALI?

Akrep ve yılan sokmalarında yapılması gereken ilk işlem, hasta ve ısırılan organın hareketsizliğinin sağlanmasıdır, vücudun hareketsizliği zehrin yayılımını yavaşlatmaktadır.

Isırılan bölge sabun ve su ile bolca yıkanmalıdır.

Akrep ve yılan sokmalarında yaranın üzeri temiz bir bezle örtülmeli, akrep tarafından ısırılan yerin yukarısına sıkı olmayan, iki parmağın altından geçebileceği kadar sıklıkta bir bandaj uygulanmalıdır. Yılan sokmalarında da, ısırılan bölgenin tam kalp hizasında tutulması, kalp seviyesinin altında veya üstünde olmaması gerekmektedir. Akrep ve yılan sokmalarında hasta derhal ve zaman kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir.

AKREP VE YILAN SOKMALARINDA NELER YAPILMAMALI?

Akrep ve yılan sokmaları konusunda halk arasında bilinen bazı yanlış inanış ve uygulamalar bulunmaktadır.

Akrep veya yılanı yakalamaya çalışmayın, kendi güvenliğinizi de dikkate alarak ısırılan kişiden uzaklaştırın. Isırılan yeri kesmeyin ve zehri emmeye çalışmayın. Akrep sokmalarında sıkı bir bandaj veya turnike, yılan sokmalarında ise buz, bandaj veya turnike uygulamayın.

Akrep ve yılan sokmalarında ısırılan kişiye herhangi bir madde yedirmeyin ve içirmeyin, hastaya ilaç vermeyin ve kusturmayın. Isırılan yeri yakmayın.Yılan sokmalarında ısırılan bölgedeki sızıntı şeklinde olan kanamayı durdurmayın
REFİK SAYDAM HIFZISSIHA MERKEZİ BAŞKANLIĞININ KONU ÜZERİNDEKİ AÇIKLAMALARI AL BİR GÜZEL OKU VE KİM ZIR CAHİL ÖĞREN BAKALIM VETERİNER BEYYYYYYYY......
Hakan AKMAN

Çevrimdışı Vet.Hekim Kaya GİRAY

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #32 : 12 Ağustos 2010, 17:48:28 »
 hakan bey sizler daha fazlasını bilmek zorunda değilsiniz sizler bu işlemleri yaptıktan sonra hastayı en yakın hekime teslim etmekle mükellefsiniz.
  eğer daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız benim size tavsiyem üniversite sınavına girip yeterli puanı aldıktan sonra bir veteriner fakültesi tercihi yapmak.
  sizi aşan konuları ve mesleğimle ilgili detayları lütfen istemeyin çünkü ben bunların ehil olmayan kişiler tarafından kullanılmasına karşıyım. bir dahaki mesajınıza kesinlikle cevap verilmeyeceği gibi silinecektir de onun için boş yere cevap yazmamanızı tavsiye ederim
Kaya GİRAY(Veteriner Hekim)
1982 (İnegöl/BURSA)
05365548350

The following users thanked this post: Yalçın KOCAMAN

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #33 : 12 Ağustos 2010, 17:51:59 »
Bazı ilk yardım ürünleri satılmaktadır. Sawyer Extractör Emme pompası kullanılır. Insizyon olmaksızın zehri uzaklaştırır. Diğer faydasız ve tehlikeli teknikler elektrik şoku ve buz uygulanmasıdır. Sokma alanına tek basma elektrik soka uygulanması kullanılmamalıdır. Buzlu su uygulanması yaralanmayı kötüleştirir. Turnike kontrendikedir. Çünkü arteryel akımı tıkar ve iskemiye yol açar. Konstriktör bandlar bazen faydalı olabilir. Özellikle erken tıbbi bakım sağlanamıyorsa faydahdır. Konstriktör band venomun emilimini geciktirir, doku. zedelenmesini artırır ama sistemik etkilerin şiddetim azaltır.

BAŞKA BİR SAĞLIK KURULUŞUDA ŞU YÖNDE BİLGİLER VERMİŞ OKUYUN BAKALIM NELER YAZIYORMUŞ............
Hakan AKMAN

Çevrimdışı Özhan KELEŞ

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #34 : 12 Ağustos 2010, 17:55:03 »
21.yüzyılda BU ZİHNİYETİ ANLAMAM MÜMKÜN DEĞİL hele birde bunları söyleyen veteriner hekimse  :o :o :o :o :o :o :o
SN .KELEŞ benim konu hakkındaki bir mesajım neden silindi anlamadım,, ayrıca kim hoca onuda anlamış değilim,, ben hocaları camide görev yapar bilirim,, onun dışındada mesleki bilgi ve kültürü ile en önemliside ,, bilimsel gerçeklerden uzak 21.yüzyıl göz önüne alındığında artık orta çağda kalmış uygulamalardan bahseden,, meslek ve ünvan sahiplerinin  abuk sabuk önerilerine tepki göstermemide kimse engelleyemez.. kimseye saygısızlık etmedim,, kırıcı konuşmadım,, sadece önerdikleri ortacağdan kalma metodu eleştirdim ve eleştirmeyede devam edeceğim.....

DEĞERLİ ARKADAŞLAR avda iken dağda yanımızda ZEYTİNYAĞI,,SÜT bulundurmamızı ve ağız hijyenine özen göstermemizi salık veren(yılan sokmalarında zehri emerken gerekliymiş)artık ilk yardım tekniklerinden bile yavaş yavaş çıkarılan turnike uygulamasını tavsiye eden bir veteriner hekimin söylediği şeylerin bilimselliğinin ve çağımız gerçekleri ile uyuşup uyuşmadığının takdirini siz değerli  avlak kom üyelerinin takdirine bırakıyorum.... herkese saygı ve selamlarımla.....

Hakan bey bu site dostluk kardeşlik paylaşım sitesidir ve saygı çerçevesi içinde her şekilde bilgi transferi yapılır,  veteriner hekimlerimizde yıllarca teorik ve pratik olarak öğrendikleri değerli bilgilerini bizlerle  paylaşıyorlar,sizin de bizlerle böylesine tıbbi konuda belgelere dayalı araştırmalarınız varsa paylaşırsınız bizlerle,ama malesef böyle bir bilgi dağarcığınızın olmadığı aşikar,bu sebeple sizin böyle mesnetsiz saldırılarınızın nedenini anlamış değilim,böyle fevri davranışlarınızdan dolayı site yönetimi ve sitemizin huzuru adına YÖNETİM KARARI  olarak size beş ( 5 ) gün istirahat verilmiştir,
Özhan KELEŞ
28/05/1962-İstanbul

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #35 : 12 Ağustos 2010, 17:56:02 »
DEĞERLİ ARKADAŞLAR demekki neymiş okumak şartmış ve aynı zamanda okuduğunuda algılamak gerekiyormuş çok şükür ben okuduklarımı algılayabiliyorumda mesleki bağlamda hemde 5 yıl yüksek tahsil yapanların okuduklarından ne anladıklarını görünce ALLAHIM sen bizi okumuş cahillerin eline düşürme diye ona bol bol dua ediyorum..... çağımız bilim ve teknoloji çağı ve bu çağda bu zihniyette olan meslek icra edicileri TEK KELİME İLE YUUHHHHHHHHHHH........
Hakan AKMAN

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #36 : 12 Ağustos 2010, 17:59:28 »

Hakan bey bu site dostluk kardeşlik paylaşım sitesidir ve saygı çerçevesi içinde her şekilde bilgi transferi yapılır,  veteriner hekimlerimizde yıllarca teorik ve pratik olarak öğrendikleri değerli bilgilerini bizlerle  paylaşıyorlar,sizin de bizlerle böylesine tıbbi konuda belgelere dayalı araştırmalarınız varsa paylaşırsınız bizlerle,ama malesef böyle bir bilgi dağarcığınızın olmadığı aşikar,bu sebeple sizin böyle mesnetsiz saldırılarınızın nedenini anlamış değilim,böyle fevri davranışlarınızdan dolayı site yönetimi ve sitemizin huzuru adına YÖNETİM KARARI  olarak size beş ( 5 ) gün istirahat verilmiştir,
SN.KELEŞ bilimsel boyutunu belge ve bilgilere dayandırarak yayınlıyorum mesajlarımı okursanız görürsünüz yaptığım açıklamalar tamamen sağlık kuruluşlarının görüş ve açıklamalarıdır......
Hakan AKMAN

Çevrimdışı Özhan KELEŞ

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #37 : 12 Ağustos 2010, 18:00:45 »
OK .Sizden rica etsem özelden telefonunuzu yazarmısınız?
Özhan KELEŞ
28/05/1962-İstanbul

Çevrimdışı Özhan KELEŞ

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #38 : 12 Ağustos 2010, 18:05:37 »
BU KONU GEÇİCİ OLARAK KİLİTLENMİŞTİR
Özhan KELEŞ
28/05/1962-İstanbul

Çevrimdışı Özhan KELEŞ

• Onursal Üyemiz