Gönderen Konu: yılan sokması  (Okunma sayısı 24134 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Vet.Hekim Kaya GİRAY

• AvlakForum Üye
  • *
yılan sokması
« : 21 Nisan 2010, 00:38:08 »
 merhabalar malum önümüz yaz  ve  içimizdeki doğa tutkusu biz ne kadar da engel olmaya çalışsak eminim ki hepimizi kendine çekecektir ve umarım kimsenin başına gelmez ama yılan sokmasıyla karşılaşabiliriz faydalı olması umuduyla bu konudan biraz bahsetmek istedim
  ülkemizde en çok görülen zehirli yılan türü engerektir

engerek zehiri genelde şok, kanama ve geniş doku yıkımlanmalarına sebep olur. engerek sokmalarında ısırılan yerde ağrı vardır, bölge bir kaç dakikada şişer, morarır ve giderek yayılmaya başlar. şişkinlik ilerledikçe yaygın bir ödem halini alır. ısırılan bülgede içi kanlı şişlikler şekillenir. eskimiş olgularda lokal gangren oluşur. ısırma sırasında zehir kana verilmiş ise bir kaç dakika içinde ölüm şekillenir.

tedavi:
        1) ilk yardım:  

a) hasta istirahate alınarak zehrin vücuda dağılması önlenmeye çalışılır. ısırılan bölge kalp seviyesinin altında kalacak şekilde pozisyon verilmeli. ancak baş bölgesindeki ısırıklarda bu pozisyon solunumu olumsuz etkileyeceğinden kalple aynı hizzada olması yeterlidir
    b) turnike uygulaması.(bunun için araziye çıkarken yanınızda mutlaka sargı bezi bukundurun)
    c) ısırık bölgesinin kesilmesi ve zehrin emilmesi. ısırılmadan hemen sonr yapılırsa fayda sağlar(15-30 dakika sonra hiç bir faydası yoktur) . ısırılan bölgeye 0,5-1 cm derinliğinde ve 1-2 cm boyunda 1-2 kesit atılarak kanla birlikte zehirinde akması sağlanır. emme işlemini yapacak kişinin ağzında yara ve diş çürüğü bulunmamalı ayrıca emilen kan kesinlikle yutulmamalıdır. ayrıca emme işlemini yapacak kişinin ağsını sıvı yağ veya sütle çalkalaması kendi sağlığı açısından faydalı olacaktır(süt bu sıcakta bozulacağından yanımızda küçük bir şişe içinde az bir miktar sıvı yağ taşımak faydalı olacaktır). emme işlemi 30-60 dakika devam ettirilmelidir.
    d)bölgenin soğutulması. zehrin emilimini yavaşlatmak için sokulan bölgeye soğuk su veya buz uygulanmalıdır.
    e) dağlama. zehirin etkisini azaltmaya yararsokma şekillendikten kısa bir süre sonra uygulanabilir.

bu işlemleri yaptıktan sonra en kısa sürede bir hekime müracat edin

« Son Düzenleme: 21 Nisan 2010, 14:41:44 Gönderen: Kaya GİRAY »
Kaya GİRAY(Veteriner Hekim)
1982 (İnegöl/BURSA)
05365548350

Çevrimdışı Özhan KELEŞ

• Onursal Üyemiz
Ynt: yılan sokması
« Yanıtla #1 : 21 Nisan 2010, 08:10:32 »
Hocam arazi şartlarında bu saydıklarınızı uygulamak mesela ( buz taşımak,diş bakımına pek önem gösterilmeyen ülkemde sağlıklı ağız bulmak,süt taşımak,yarayı dağlamak vs vs ) çok zor,bunun için uygulaması daha kolay ilaç tedavisi veya önerilen panzehir varmı?
Özhan KELEŞ
28/05/1962-İstanbul

Çevrimdışı Hasan AKSU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 21 Nisan 2010, 09:30:17 »
Çok önemli Allah başa vermesin Teşekkürler
1981 / Samsun / Malatya

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 21 Nisan 2010, 09:53:13 »
özhan bey evet panzehirler var ama nerde hangi yılanın sokacağını bilemediğimiz için hangi birinin pan zehirini yanımızda taşicaz
  yapılması gereken yukarıdaki ilk yardım girişimlerinden yapabildiklerimizi yapıp hemen hekime koşmak
1982 (İnegöl/BURSA)
05365548350

Çevrimdışı Bülent ŞEN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 21 Nisan 2010, 15:21:30 »
Allah kimsenin başına vermesin.Geçen sezon iki tane gördüm.Biri yavruydu.Dİğeride bayağı iri.Arazıde her ne olursaolsun çizme veya tozluk kullanılmalı.Yılanın nereden çıkacağı belli olmaz.

Bülent ŞEN (0 Rh+)
1976 MANİSA-ANTALYA

Çevrimdışı Özhan KELEŞ

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #5 : 21 Nisan 2010, 16:12:07 »
Allah kimsenin başına vermesin.Geçen sezon iki tane gördüm.Biri yavruydu.Dİğeride bayağı iri.Arazıde her ne olursaolsun çizme veya tozluk kullanılmalı.Yılanın nereden çıkacağı belli olmaz.

Bülent kardeşim bu sadece bizlerin başına gelecek diye bişey yok Allah korusun e dikkat etmemiz esasında köpeklerimizdir.
Özhan KELEŞ
28/05/1962-İstanbul

Çevrimdışı Fatih KANDEMİR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 01 Mayıs 2010, 01:39:10 »
bilgilendirme için teşekkürler, allah hepimizden uzak tutsun.
  • BENELLİ RAFAELLO DELUXE
  • Yıldız Elegant A1 E
  • Huğlu 103 CE
  • Ata Arms
  • Yıldız SPZ ME
  • POİNTERLERİM BONİ&BORA

Fatih KANDEMİR
1977-Ankara

Çevrimdışı Mustafa DEMİRTAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #7 : 01 Mayıs 2010, 02:22:54 »
saflıgı yüksek oldugundan yavru yılan zehiri çok daha öldürücüymüş..
1968/amasya-istanbul-sarıyer
Hâlıkın dururken mahlûka tapma,
Şeytana uyup da yolundan sapma.(Lâ Edri)

VEFAT ETMİŞTİR

boldor

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 01 Mayıs 2010, 10:34:34 »
hekim derken  hangi dr  devlet hastanelerinde hekimlerin eli ayagına dolaşıyo hangi yılan sokmuş tipine cinsi ne .tanımlama yok  cok nadir olan bu tip kazalarda bence direk serum baglıyolar yılan yılandır gibi pan zehir ısıran hayvana göre deyişmezmi

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 02 Mayıs 2010, 22:48:51 »
yavru ve yetişkin yılanın zahiri etki olarak eşdeğerdir
panzehir yılan türüne göre değişir ve hastanede o bölgede görülen ve en sık rastlanan yılana göre panzehir bulunur
1982 (İnegöl/BURSA)
05365548350

boldor

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : 03 Mayıs 2010, 10:51:57 »
kaya bey bi araştıralım merak ettim dogrusu gercek ten ellerinde pan zehir varmı marmara bölgesi için

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 03 Mayıs 2010, 22:54:12 »
muhittin bey ben size şöyle komik bir şey söylim biz lise yıllarındayken balıkesirde son derece yaygın bir yılan türü olmasına rağmen engerek literatürlerde yoktu tabi hastanelerde panzehirinide bulundurmuyolardı bizim lisenin bahçesinde yakaladığımız yavru bir engerek sayesinde yılan literatüre panzehride hastanelere geçti :)
1982 (İnegöl/BURSA)
05365548350

Çevrimdışı Gökhan BARUT

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #12 : 11 Haziran 2010, 18:09:30 »
bilgilendirme için teşekkürler, allah hepimizden uzak tutsun...
Gökhan BARUT
Malatya-30

Çevrimdışı Murat SUVAY

• AvlakForum Üye
  • *
  • keklik avcısı
« Yanıtla #13 : 10 Ağustos 2010, 13:27:25 »
evet bu bilgiler için gercekten teşekkürler allah hepimizi ve köpeklerimizi korusun bu tür zehirli varlıklardan izmirden sevgiler saygılar...
Murat SUVAY
1986 / iZMİR -- KARŞIYAKA
Tel:05306663323

Çevrimdışı Erhan ACAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #14 : 10 Ağustos 2010, 20:31:14 »
Gerçekten çok güzel bi konu... Benim köpeğime hep nazar değiyo artık hep başına bişeyler geliyo. 4 -5 defa Allahtan ölümlerden kurtuldu, bu seferde geçen hafta yılan soktu ayağını incecik ayak benim ayağım gibi şişti ve ödem oluştuu Allahtan Nazım AKGÜN dostum yoğun emek dökerek hemen en kısa sürede ilk müdahaleyi yaptırdığı için kurtardık köpeği....
Kaya bey peki tavsiye edebileceğiniz bi iğne yada hap yok mu dağda ilk müdahale için. ???
Bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim.
Erhan ACAR
BODRUM MUĞLA/İstikamet Diyarbakır

[url=ht

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #15 : 11 Ağustos 2010, 00:25:38 »
 erhan bey dediğim gibi ilk müdahele garo (turnike) ve zehirin emilmesi daha sonra yapılması gereken en yakın hekime müracat etmek
1982 (İnegöl/BURSA)
05365548350

Çevrimdışı Ertan SERT

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #16 : 11 Ağustos 2010, 08:13:56 »
bilgilendirmeniz için bütün arkadaşlara teşekürederim
Ertan SERT
1961 TRABZON / SAMSUN İKAMET
[imghttp://http://

Çevrimdışı Erdal ERGUN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #17 : 11 Ağustos 2010, 11:07:09 »
geçen sene aralıkta sık meşelikte avlanıyoruz ben devamlı aynı bölede avlandığım için yılan olduğunu biliyordum  ali abiyle ava gittik abi yılan çok dedim benim köpeğim tutmaz dedi ava başladı 2 saat avlandık ben zirvedeyim birşeyler bağırıyor indim yanına köpeğin burnuna  yılan soktu dedi ben avı bırakalım gidelim dedim birşey olmaz dedi veterinerlere aradım müdahahale edilmeli dediler  ali abi avı bırakmadı sonra bir keklik vurdu 200 metre sonra düşmüş köpek vurulan kekliği buldu fakat köpeğin burnu ve boynu nekadar şişmişti  köpek ölmedi 3 günsonra şişlik kayboldu gitti
Erdal ERGÜN
0 541 499 79 79       BURDUR 1971

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #18 : 11 Ağustos 2010, 11:56:52 »
hakan bey malesef bu ilaçların yılan zehirine karşı bir etkisi yok zehrin yayılmasını engellemek için yapılabilecek iki şey var:
         1- turnike uygulamak (sokulan yer buna olanak veren bir yerse tabi)
         2- yara bölgesinden zehrin emilmesi(ağız zeytin yağı ile iyice çalkalandıktan sonra)
21.yüzyılda BU ZİHNİYETİ ANLAMAM MÜMKÜN DEĞİL hele birde bunları söyleyen veteriner hekimse  :o :o :o :o :o :o :o
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

Çevrimdışı Özhan KELEŞ

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #19 : 11 Ağustos 2010, 17:22:37 »
LÜTFEN DAHA ILIMLI YORUMLAR YAPALIM ZİRA HOCALARIMIZ YILLARDIR BU MESLEĞİ OKUYAN İCRA EDEN BİREYLERDİR VE YILAN SOKMALARI KARŞISINDA HOCALARIMIZIN ÖNERİLERİNE DİKKAT EDELİM
Özhan KELEŞ
28/05/1962-İstanbul

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #20 : 12 Ağustos 2010, 16:03:17 »
LÜTFEN DAHA ILIMLI YORUMLAR YAPALIM ZİRA HOCALARIMIZ YILLARDIR BU MESLEĞİ OKUYAN İCRA EDEN BİREYLERDİR VE YILAN SOKMALARI KARŞISINDA HOCALARIMIZIN ÖNERİLERİNE DİKKAT EDELİM
SN .KELEŞ benim konu hakkındaki bir mesajım neden silindi anlamadım,, ayrıca kim hoca onuda anlamış değilim,, ben hocaları camide görev yapar bilirim,, onun dışındada mesleki bilgi ve kültürü ile en önemliside ,, bilimsel gerçeklerden uzak 21.yüzyıl göz önüne alındığında artık orta çağda kalmış uygulamalardan bahseden,, meslek ve ünvan sahiplerinin  abuk sabuk önerilerine tepki göstermemide kimse engelleyemez.. kimseye saygısızlık etmedim,, kırıcı konuşmadım,, sadece önerdikleri ortacağdan kalma metodu eleştirdim ve eleştirmeyede devam edeceğim.....
Hakan AKMAN

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #21 : 12 Ağustos 2010, 16:09:10 »
DEĞERLİ ARKADAŞLAR avda iken dağda yanımızda ZEYTİNYAĞI,,SÜT bulundurmamızı ve ağız hijyenine özen göstermemizi salık veren(yılan sokmalarında zehri emerken gerekliymiş)artık ilk yardım tekniklerinden bile yavaş yavaş çıkarılan turnike uygulamasını tavsiye eden bir veteriner hekimin söylediği şeylerin bilimselliğinin ve çağımız gerçekleri ile uyuşup uyuşmadığının takdirini siz değerli  avlak kom üyelerinin takdirine bırakıyorum.... herkese saygı ve selamlarımla.....
Hakan AKMAN

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #22 : 12 Ağustos 2010, 16:13:44 »
 YENİ BİR TAT........ ZEYTİN YAĞLI,,,, YILAN,,AKREP,,VS.VS.. BİLİMUM ZEHİRLİ HAŞERE ZEHRİ....AFİYET OLSUN...........
AMAN ALLAHIM NE GÜNLERE KALDIK KAFAYI YİYECEĞİM,, ALLAHIM AKLIMA MUKAYYET OL......
Hakan AKMAN

Çevrimdışı Davut KONUŞ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #23 : 12 Ağustos 2010, 17:09:23 »
Hocam bilgilendirme için teşekkür ederim. Hangi bölgede hangi tür yılanın yaşadığını gösteren istatistiki bir bilgi varsa paylaşırmısınız. Veya bizim internet ortamından bulup öğrenebileceğimiz bir site varmıdır. Ayrıca yurdumuz için enzehirli yılan türü olan engerek için hangi panzehiri kullanmamız gerekiyor. Bu panzehirin uygulaması nasıl yapılıyor. Bu konuda da bilgi veririseniz memnun olurum.
Saygılarımla.
Davut KONUŞ - 1975-Afyon - 0 RH (-) Negatif - 0.507.603 00 39

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #24 : 12 Ağustos 2010, 17:22:27 »
 davut bey yılanlarla alakalı bir yazı daha hazırlayacağım hangi bölgede hangi türlerin bulunduğunu rsimleriyle birlikte yayınlayacağım şu anda araştırma yapıyorum
    gerekli panzehirler bölgedeki hastanelerde bulunuyor diye biliyorum yani hasta en kısa zamanda hastaneye yetiştirilmeli ve bu esnada yukarıdaki yazıda yazanların uygulanması önemli
    birde yılan türünün mulaka bilinesi ve imkan varsa hastaneye yılanında götürülmesi türün teşhisi ve ona göre panzehir seçimi açısından önemlidir
1982 (İnegöl/BURSA)
05365548350