Gönderen Konu: KANUN TASARISI: 6136 SAYILI ATEŞLİ SİLAHLAR KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK TASARISI  (Okunma sayısı 8491 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ahmet EMİN

 • GEREDE' Lİ AVCI
 • Müdavim Üyemiz
 • ***
 • İleti: 1572
 • Aldigi tesekkür sayisi: 3
Silah kanununda önemli değişiklikler yoldaİçişleri Komisyonunda, Silah Kanunu Tasarısı görüşülüyor. İçişleri Bakanı Atalay, Komisyona Silah Kanunu Tasarısının gerekçeleri hakkında bilgi verdi.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, güvenliğin olmadığı bir yerde özgürlük, demokrasi ve insan haklarından söz etmenin mümkün olmadığını söyledi.

AK Parti Tekirdağ Milletvekili Ziyaeddin Akbulut başkanlığında toplanan İçişleri Komisyonunda, Silah Kanunu Tasarısı görüşülüyor. Komisyonda, Başkan Akbulut ile AK Parti Kırıkkale Milletvekili Mustafa Özbayrak'ın hazırladıkları silah kanununda değişiklik öngören kanun tekliflerinin, tasarıyla birleştirilerek görüşülmesine karar verildi.

İçişleri Bakanı Atalay, Komisyona Silah Kanunu Tasarısının gerekçeleri hakkında bilgi verdi. Suçla mücadele alanında, suç işlenmesini önleyecek mekanizmaları geliştirmeye öncelik verdiklerini belirten Atalay, suçu önlemenin, suçu soruşturmaktan daha önemli ve daha az maliyetli olduğunu söyledi.

''Güvenliğin olmadığı bir yerde özgürlük, demokrasi ve insan haklarından söz etmek mümkün değildir'' diyen Atalay, gelişmiş ülkelerde hakim olan kolluk yaklaşımlarına paralel olarak, suçla mücadelede anlayış değişikliğine gidilerek, suçun Önlenmesini esas alan ve suçla mücadeleyi bir bütün olarak kabul eden stratejiyi benimsediklerini vurguladı.

Suç soruşturma alanında son zamanlarda önemli başarılara imza atıldığını ve nitelikli birçok suçun failinin yakalanarak yargılanmasının sağlandığına dikkati çeken Atalay, önümüzdeki dönemde de ''suçu önleme odaklı güvenlik'' yaklaşımlarını her alanda etkin kılmak amacıyla gerekli insan gücü ve altyapı çalışmalarına öncelik vereceklerini bildirdi.

Atalay, günün değişen ve gelişen şartlarına uyum sağlaması için silahlarla ilgili kanunlarda ve uygulamalarına ilişkin düzenlemelerde zaman zaman değişiklik yapılması ihtiyacı doğduğunu, bu kapsamda şimdiye kadar iki kanunda toplam 29 kez değişiklik yapıldığını kaydetti.

Silahlarla ilgili mevzuatın tek bir kanunda birleştirilerek, günün ihtiyaçlarını karşılayacak ve uygulamada yaşanan sıkıntıları asgari seviyeye çekecek şekilde değiştirilmesi ihtiyacının bulunduğunu anlatan Atalay, AB direktifi ve AB üyesi birçok ülkenin silah kanunları gözününe alınarak tasarının hazırlandığını belirti.

-BIÇAK VE BİBER GAZINA DÜZENLEME-

Atalay, silah ve aletlerin genel güvenlik ve asayiş yönünden oluşturabileceği sakıncalar ve ruhsata bağlanabilirlik özellikleri de esas alınarak, Türkiye'de silahların ilk defa kategorilere ayrıldığına dikkati çekti.

Tasarıda, ateşli silah dışında kalan kesici, delici veya saldırı ya da savunma silahı olabilecek aletlerle ilgili düzenlemelerin de bulunduğunu dile getiren Atalay, hakkında daha önce düzenleme bulunmayan arbalet, kelebek bıçaklar, elektroşok cihazları, biber gazları gibi aletlerin yasa kapsamına alındığını ve bu aletlerin üretimi, bulundurulması, nakli, satışı ve yurda sokulması gibi hususların düzenlendiğini söyledi.

Atalay, bu aletlerin üretimi, taşınması ve bulundurulması yasaklanmakla birlikte, Milli Savunma Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri, Milli istihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı ve genel kolluk kuvvetlerinin ihtiyacını karşılamak, sporda kullanmak,  ihraç veya bir meslek ya da sanatın icrası amacıyla üretiminin, İçişleri Bakanlığının uygun görüşü üzerine Sanayi ve Ticaret Bakanlığının iznine tabi tutulacağını bildirdi.

-SİLAH ÜRETİMİNE STANDART GETİRİLİYOR-

Atalay, tasarıyla silah ve aksamı ile mühimmatın gösteri, fuar, sergi, tanıtım, sportif veya sanatsal faaliyet ve benzeri diğer amaçlarla bir yıldan fazla olmamak üzere geçici olarak ülkeye sokulmasının izne tabi tutulacağını bildirdi.

İçişleri Bakanı Atalay, tasarıyla, silahların üretimine ilk kez bir standart getirildiğini vurgulayarak, ''Ülkemizde havalı silahların kontrol altında tutulabilmesi için yeni bir uygulamaya getiriyoruz. Daha önce havalı silahların edinimi, taşınması, bulundurulması gibi hususlarda yasal bir düzenleme bulunmamakta iken, bu tasarıyla havalı silahların üretimi, edinimi ve taşınması belirli bir usule bağlanmaktadır'' diye konuştu.

-SİLAH REKLAMI VE TANITIMI YASAKLANACAK-

Yetkili bayiler tarafından satışı yapılacak silah ve mühimmatın, ülke düzeyinde takibinin yapılabilmesi amacıyla, bayilerin bağlı olduğu merkezi bir bilgisayar sistemine kaydedileceğini ifade eden Atalay, böylece yetkili satıcılar tarafından satışı yapılan silah ve mühimmatla ilgili bilgilere kolayca ulaşılabileceğini söyledi.

Atalay, ''Kamu düzeni ve toplum güvenliği bakımından kişilerin silahlanmaya özendirilmemesi için, yivsiz av tüfekleri hariç olmak üzere ateşli silahlar, bunların aksam ve mühimmatının basın ve yayın yoluyla veya herkesin görebileceği yöntemlerle reklam ve tanıtımı yasaklanmaktadır. Özellikle bireysel silahların imhası konusunda herhangi bir düzenleme bulunmaması hususundaki yasal boşluk giderilmiş ve imhanın belirli bir usul dahilinde yapılabilmesi tasarıda düzenlenmiştir'' diye konuştu.

Atalay, bazı fiziki rahatsızlıkları nedeniyle silah ruhsatı alamayan gazilerin silah ruhsatı alabilmesine imkan sağlamak amacıyla yeni bir düzenleme yapıldığını söyledi.

-SİLAHLARIN VERİ TABANI OLUŞTURULACAK-

Silahlarla ilgili veri tabanı oluşturulacağına değinen Atalay, ''Ateşli silahlarla işlenen suçlarda olayların aydınlatılması ve suçluların daha hızlı bir şekilde yakalanması maksadıyla, veri tabanı oluşturmak için, ruhsata bağlanan silahlardan numune boş kovan ve çekirdek alınarak inceleme ve araştırmalarda kullanılması düzenlenmiştir. Böylece adaletin daha hızlı tecelli etmesine katkı sağlanacağına inanıyoruz'' dedi.

Mevcut düzenlemelerde silahların devrinin, sadece noterlerde yapılabildiğini anımsatan Atalay, tasarıyla devrin noterler dışında emniyet birimlerinde de yapılabilmesine imkan sağlanacağını, ayrıca silah edinme şartlarını kaybeden kişilerin ruhsatlarının iptal edilmesi ve silahlarının kendilerinden alınarak durumu uygun olan kişilere devrinin sağlanmasına imkan tanındığını kaydetti.

Atalay, uzun süreli seyahate çıkan birisinin silahını yetkili mercinin izniyle muhafaza etmek üzere silah ruhsatı için gerekli şartları taşıyan bir başkasına bırakabileceğini, polis ve asker gibi silahlı olarak görev yapan kamu görevlilerinin sahibi bulundukları silahların, kendilerinin ölümleri halinde mirasçılarına hatıra silah olarak intikal etmesi ve böylece mirasçı adına harçsız olarak ruhsat düzenlenebilmesinin sağlanacağını bildirdi.

Atalay, bunlara Kore ve Kıbrıs gazilerinin silah ruhsatlarının harçtan muaf olması hususunda da düzenleme yapıldığını söyledi.

Kanunun yürürlüğe girmesiyle, AB müktesebatına uyumun sağlanmış olacağını belirten Atalay, şunları kaydetti:

''Silahlardan alınan numune kovan ve çekirdek sayesinde silahla işlenen suçların aydınlatılması daha hızlı gerçekleşecektir. Yasal boşluklar nedeniyle işlemlerde meydana gelen tıkanıklıklar giderilerek iş gücü ve zaman kaybı önlenmiş olacaktır. Bürokrasi azaltılarak sonuca daha çabuk ulaşılabilecektir. Silahların ve mühimmatın merkezi bir sisteme kaydedilmesiyle bilgiye ulaşım daha kolay sağlanacaktır. Aynı husustaki farklı mevzuatın birleştirilmesiyle, mevzuatın anlaşılması ve uygulanması daha kolay hale gelecektir.''

İçişleri Komisyonunda, tasarının görüşmeleri sürüyor.

AA


« Son Düzenleme: 03 Haziran 2017, 06:41:15 Gönderen: İbrahim AYSU »
Ahmet EMİN  ANKARA
 

Çevrimdışı Yakup ŞENTÜRK

 • Müdavim Üyemiz
 • ***
 • İleti: 390
 • Zaman bir olma zamanı bizim için...
Açıkçası yapılmış olan açıklama çok yüzeysel geldi bana...

Sonu hayır olsun.
Yakup ŞENTÜRK
A Rh + 1977 ANKARA
Ankara Gölbaşı
 

Çevrimdışı Fazlı BOZ

 • Müdavim Üyemiz
 • ***
 • İleti: 2184
 • Aldigi tesekkür sayisi: 126
Bizleri bilgilendirmenden dolayı teşekkür ediyorum.
Fazlı BOZ
1949 Eynesil GİRESUN
 

Çevrimdışı Serdar YILMAZ 07

 • AvlakForum Üye
 • *
 • İleti: 100
“İyi düzenlenmiş bir Milis, özgür bir Devlet’in güvenliği için şart olduğundan, halkın silah bulundurmak ve taşımak hakkı ihlâl edilemez.”
Amerikan Anayasası


Büyük düşünen insanların kurduğu bir devletin bugün hangi güçte olduğunu anlatmaya gerek yok. Kaçımızın, Dağlık Karabağ bölgesinde sivil Azeri'lerin elinde ki her türlü av tüfeği ve tabancanın 'kan dökülmesini engellemek' amacıyla toplatıldığından buna karşın sivil ermenilerin eski SSCB döneminden kalma ağır silahlarla donatıldığını yada Bosna Hersek'te sivil halkın yine aynı gerekçeyle elinde ki av tüfeklerinin dahi toplandığını ama Sırp'ların eski SSCB döneminden kalma ağır silahlarla donatıldığından haberi var?

Kaçımızın Türkiye hariç hiçbir müslüman devletin yivsiz tüfek üretmediğinden haberi var? Türkiye'de de yivli tüfek üretmenin yasak olduğundan haberi var? Neden dışarıdan satın almak zorundayız acaba? Kaçımızın bireysel silahlanma karşıtı Umut vakfının, hangi yabancı vakıflardan destek aldığını ve bu yabancı vakıfların ne diye destek sağladığından haberi var?

Gelişmiş devletler içerisinde tabanca taşımanın yasaklandığı tek ülke İngiltere'dir ve İngiltere'de de yasak sonrası işlenen adi suçlarda artış olmuştur, azalma değil. Bireysel silahlanmayı engelleyerek sadece kanunlara saygılı, kendini ve ailesini korumak amaçlı silah edinen insanların elinde ki silahları alabilirsiniz. Suç işlemek amacıyla silah edinen insanların elinde ki silahları toplayamazsınız, onlar zaten ruhsatsız silah temin ediyorlar, kanunların ne dediğinin onlar için bir önemi yok.
« Son Düzenleme: 14 Aralık 2010, 13:17:33 Gönderen: Serdar YILMAZ 07 »
Gevşemeyin, tasalanmayın. Eğer inanıyorsanız üstün olan sizsiniz.

Serdar YILMAZ
1982/Diyarbakır İkamet: Antalya
 

Çevrimdışı Bora TANKUL

 • AvlakForum Üye
 • *
 • İleti: 140
 • Aldigi tesekkür sayisi: 11
“İyi düzenlenmiş bir Milis, özgür bir Devlet’in güvenliği için şart olduğundan, halkın silah bulundurmak ve taşımak hakkı ihlâl edilemez.”
Amerikan Anayasası


Büyük düşünen insanların kurduğu bir devletin bugün hangi güçte olduğunu anlatmaya gerek yok. Kaçımızın, Dağlık Karabağ bölgesinde sivil Azeri'lerin elinde ki her türlü av tüfeği ve tabancanın 'kan dökülmesini engellemek' amacıyla toplatıldığından buna karşın sivil ermenilerin eski SSCB döneminden kalma ağır silahlarla donatıldığını yada Bosna Hersek'te sivil halkın yine aynı gerekçeyle elinde ki av tüfeklerinin dahi toplandığını ama Sırp'ların eski SSCB döneminden kalma ağır silahlarla donatıldığından haberi var?

Kaçımızın Türkiye hariç hiçbir müslüman devletin yivsiz tüfek üretmediğinden haberi var? Türkiye'de de yivli tüfek üretmenin yasak olduğundan haberi var? Neden dışarıdan satın almak zorundayız acaba? Kaçımızın bireysel silahlanma karşıtı Umut vakfının, hangi yabancı vakıflardan destek aldığını ve bu yabancı vakıfların ne diye destek sağladığından haberi var?

Gelişmiş devletler içerisinde tabanca taşımanın yasaklandığı tek ülke İngiltere'dir ve İngiltere'de de yasak sonrası işlenen adi suçlarda artış olmuştur, azalma değil. Bireysel silahlanmayı engelleyerek sadece kanunlara saygılı, kendini ve ailesini korumak amaçlı silah edinen insanların elinde ki silahları alabilirsiniz. Suç işlemek amacıyla silah edinen insanların elinde ki silahları toplayamazsınız, onlar zaten ruhsatsız silah temin ediyorlar, kanunların ne dediğinin onlar için bir önemi yok.

Muhteşem bilgi.

Zaten bireysel silahsızlanma için en fazla çaba gösteren dernek olan Umut Vakfı'nın web sitesine girin ve bakın. Bu vakıfa kimler destek sağlıyor şöyle birkaç isme gözatmak yeterli.

Mesela biri Heinrich Böll Stiftung Derneği. Bu dernek ne yapar diye gidip bir web sitesine bakın (http://www.boell-tr.org/) Nedense bu derneğin faaliyetleri ağırlıklı güneydoğuda, belli bir etnik kesimi esas alıyor....

Diğer bir destekçileri olan Friedrich-Ebert-Stiftung derneği de aynı şekilde nedense belli bir etnik kesime yönelik çalışıyor...

Bunların desteğindeki Umut Vakfı'da Türkiye'de Türkler'in Bireysel Silahlanma hakkına karşı yoğun çaba gösteriyor....

Üzerine düşünmek lazım...
 • Stoeger M3000 Peregrine
 • Huğlu 103 DE
 • Deutch Kurzhaar
Bora TANKUL
1969 - İstanbul
Stoeger M3000 Peregrine, Max5
Huğlu 103 DE
 

Çevrimdışı Serdar YILMAZ 07

 • AvlakForum Üye
 • *
 • İleti: 100
Bora Bey, Soros vakfıda Umut vakfını destekliyor. Soros vakfının ne olduğunu anlatmaya gerek yok. Bazı ülkeler Soros vakfının kendi ülkesinde faaliyet göstermesini yasaklamış durumda.
Gevşemeyin, tasalanmayın. Eğer inanıyorsanız üstün olan sizsiniz.

Serdar YILMAZ
1982/Diyarbakır İkamet: Antalya
 

Çevrimdışı Serdar YILMAZ 07

 • AvlakForum Üye
 • *
 • İleti: 100
Gevşemeyin, tasalanmayın. Eğer inanıyorsanız üstün olan sizsiniz.

Serdar YILMAZ
1982/Diyarbakır İkamet: Antalya
 

Çevrimdışı Ahmet YÖNDEM

 • AvlakForum Üye
 • *
 • İleti: 459
 • Aldigi tesekkür sayisi: 1
arkadaşlar SARSILMAZ SAFARİ adında 12 numara YİVLİ av tüfeği bile üretiyor. ama klasik bir otoriter devlet refleksiyle ,topluma güvenilmiyor ve  bunun yurt içinde satışı yasak.
Bir sanayi önce kötü de olsa başlar ve zamanla gelişir. ama başlamadan ilerlemesi hiç bir zaman mümkün değildir.
iyi kötü bir yerden başlamalıdır. devamında diğer firmalar da üretmeye başlar . rekabetten dolayı da zamanla daha iyi üretim örnekleri de ortaya çıkacaktır.

http://www.avlakforum.com/forum/index.php/topic,160897.0.html
Ahmet YÖNDEM 0505 733 2636 1978 DÜZCE
İyi bilin ki , kalpler ancak Allah'ı anmakla huzur bulur.  (Rad 28)
 

Çevrimdışı Murat KORKMAZ

 • AvlakForum Üye
 • *
 • İleti: 56
 • AVCILIK AVCI SAYFASI
biz bu kafayla hiçbir yere gidemeyiz . TAM BAĞIMISIZ TÜRKİYE DİYE HAYKIRIYORUM...
Murat KORKMAZ
1981 sakarya
 

Çevrimdışı Osman LİMAN

 • Müdavim Üyemiz
 • ***
 • İleti: 578
 • Aldigi tesekkür sayisi: 133
 • AVCILIK AVCI SAYFASI
Alıntı yapılan: Serdar YILMAZ 07 - 14 Aralık 2010, 13:16:22
“İyi düzenlenmiş bir Milis, özgür bir Devlet’in güvenliği için şart olduğundan, halkın silah bulundurmak ve taşımak hakkı ihlâl edilemez.”
Amerikan Anayasası

Büyük düşünen insanların kurduğu bir devletin bugün hangi güçte olduğunu anlatmaya gerek yok. Kaçımızın, Dağlık Karabağ bölgesinde sivil Azeri'lerin elinde ki her türlü av tüfeği ve tabancanın 'kan dökülmesini engellemek' amacıyla toplatıldığından buna karşın sivil ermenilerin eski SSCB döneminden kalma ağır silahlarla donatıldığını yada Bosna Hersek'te sivil halkın yine aynı gerekçeyle elinde ki av tüfeklerinin dahi toplandığını ama Sırp'ların eski SSCB döneminden kalma ağır silahlarla donatıldığından haberi var?

Kaçımızın Türkiye hariç hiçbir müslüman devletin yivsiz tüfek üretmediğinden haberi var? Türkiye'de de yivli tüfek üretmenin yasak olduğundan haberi var? Neden dışarıdan satın almak zorundayız acaba? Kaçımızın bireysel silahlanma karşıtı Umut vakfının, hangi yabancı vakıflardan destek aldığını ve bu yabancı vakıfların ne diye destek sağladığından haberi var?

Gelişmiş devletler içerisinde tabanca taşımanın yasaklandığı tek ülke İngiltere'dir ve İngiltere'de de yasak sonrası işlenen adi suçlarda artış olmuştur, azalma değil. Bireysel silahlanmayı engelleyerek sadece kanunlara saygılı, kendini ve ailesini korumak amaçlı silah edinen insanların elinde ki silahları alabilirsiniz. Suç işlemek amacıyla silah edinen insanların elinde ki silahları toplayamazsınız, onlar zaten ruhsatsız silah temin ediyorlar, kanunların ne dediğinin onlar için bir önemi yok.

sayın Serdar bey en güzel biçimde açıklamış. teşekkürler.
 • Huğlu 401 b
 • Sarsılmaz charles daly
 • Vursan 92a
 • Drahtar (dişi),pointer(erkek)
Osman LİMAN
1980 Karaman
Artık ANAMUR...
 

Çevrimdışı Ümit ÇAGLAR

 • AvlakForum Üye
 • *
 • İleti: 320
 • Aldigi tesekkür sayisi: 37
 • Herkese rastgele
biz bu kafayla hiçbir yere gidemeyiz . TAM BAĞIMISIZ TÜRKİYE DİYE HAYKIRIYORUM...
 • Fabarm xlr 5
Ümit ÇAGLAR
1977 KARS
 

Çevrimdışı Savaş KARAUZ

 • Müdavim Üyemiz
 • ***
 • İleti: 938
 • Aldigi tesekkür sayisi: 185
 • AVCILIK AVCI SAYFASI

Dağlık Karabağ bölgesinde sivil Azeri'lerin elinde ki her türlü av tüfeği ve tabancanın 'kan dökülmesini engellemek' amacıyla toplatıldığından buna karşın sivil ermenilerin eski SSCB döneminden kalma ağır silahlarla donatıldığını yada Bosna Hersek'te sivil halkın yine aynı gerekçeyle elinde ki av tüfeklerinin dahi toplandığını ama Sırp'ların eski SSCB döneminden kalma ağır silahlarla donatıldığından haberi var?

bu bilgi doğru değil. karabağ ve bosnada katliama uğrayan tarafta av tüfekleri ve bolt action eski tüfekler vardı. . bunun resimleri yüzlerce var  internette.

Kaçımızın Türkiye hariç hiçbir müslüman devletin yivsiz tüfek üretmediğinden haberi var? 

yivli üretim konusundaki bu bilgi de doğru sayılmaz. saddamın ırağı beretta tabancalarının taklidini üretiyordu. ülkemizde bunlar saddam adıyla bilir. t'arık aziz bu işin sorumlusuydu. pakistanda da dara tabancaları vardır. ayrıca pakistan g-3, ak 47 ve benzerlerini el tezgahlarında yaparlar. atla deve değildir. önemli olan çok silaha sahip olmak değil organize şekilde kullanmaktır. ırak ordusunun donanımı belki türk ordusundan bile iyidir. ama ırakta askerlik mecburi değildir,  ordusu paralı şii askerlerden oluşur maaşları kadar savaşırlar, şii sünni kürt ayrımı yüzünden ülkede  milli birlik yoktur. milli birliği olmayan bir halka 10 milyon keleş  750 milyon  mermi dağıtmanız sorunu çözmez tam aksine daha beter hale getirir.

türkiyede eğitim  ortalaması ortaokul 2 düzeyindedir. (7 yıl gibi)
son 4+4+4 sistemi ile 4 yıl okuyan açık öğretimden devam edebilmektedir. yani isteğe bağlı olarak eğitim eğitim  9-10 yaşından sonra fiilen bitebilmektedir. ülkesini dünya haritasında bulamayan insanlara silah verildiği için düğünlerde sıkılmaktadır. silahlanma eğitimle olmak zorundadır. türk halkı silahlanmazsa srebrenitza, hocalı gibi katliama uğraması kesin gibidir.
« Son Düzenleme: 10 Ekim 2014, 12:30:39 Gönderen: Savaş KARAUZ »
1978-İZNİK
 

Çevrimdışı Engin MAKAS

 • AvlakForum Üye
 • *
 • İleti: 181
 • Aldigi tesekkür sayisi: 16
Püffff...
Halkından korkan devlet.
Acaba birgün bizim bakanlarımızda bisikletle meclise gidebilecekmi.
Kendi çıkardığı yasalara destek için, önce kendi bellerindeki silahları teslim etsinler.
Kendilerine gelince hak, millete gelince fazla özgürlük.
Ben yasaklamaya karşıyım. Kontrol edilebilir bir sistem üretene de kullanana da faydalıdır.
« Son Düzenleme: 10 Ekim 2014, 13:28:32 Gönderen: Engin MAKAS »
Torungil
İzmir / Kemalpaşa. 1979
arh +
KALİTE KONTROL AUDATÖR
Bazı tüfekler fişek seçmez. Bazı avcılar tüfek seçmez.
 

Çevrimdışı Kenan ÖZKAN

 • Müdavim Üyemiz
 • ***
 • İleti: 363
 • Aldigi tesekkür sayisi: 14
bence ruhsat olayı beli prosedürler vardır  iyi olur ama vergilerin çok abartılı olması birçok kişiyi ruhsat yenilememe ve ruhsatsıza teşvik etiğini düşünüyorum ve vergisini fazlasıyla veren tabanca kullanan arkadaşların 200 merminin az olmasından da şikâyetçi bende şahsen şikâyetçiyim neden derseniz insanın silaha alışma devresi vardır tabi burada magandalığı kesinlikle tasvip etmiyorum yanlış anlaşılmak istemem ama 200 fişek gerçekten az saygılar
_____SiVeR öLüMüNe SeVeR____ KeNaN ÖzKaN 1989 B Rh+ istanbul  SİVASLI YİĞİDO
 

Çevrimdışı M.Ali AKDAĞCIK

 • Müdavim Üyemiz
 • ***
 • İleti: 1532
 • Aldigi tesekkür sayisi: 797
 • AVCILIK AVCI SAYFASI
“İyi düzenlenmiş bir Milis, özgür bir Devlet’in güvenliği için şart olduğundan, halkın silah bulundurmak ve taşımak hakkı ihlâl edilemez.”
Amerikan Anayasası


Büyük düşünen insanların kurduğu bir devletin bugün hangi güçte olduğunu anlatmaya gerek yok. Kaçımızın, Dağlık Karabağ bölgesinde sivil Azeri'lerin elinde ki her türlü av tüfeği ve tabancanın 'kan dökülmesini engellemek' amacıyla toplatıldığından buna karşın sivil ermenilerin eski SSCB döneminden kalma ağır silahlarla donatıldığını yada Bosna Hersek'te sivil halkın yine aynı gerekçeyle elinde ki av tüfeklerinin dahi toplandığını ama Sırp'ların eski SSCB döneminden kalma ağır silahlarla donatıldığından haberi var?

Kaçımızın Türkiye hariç hiçbir müslüman devletin yivsiz tüfek üretmediğinden haberi var? Türkiye'de de yivli tüfek üretmenin yasak olduğundan haberi var? Neden dışarıdan satın almak zorundayız acaba? Kaçımızın bireysel silahlanma karşıtı Umut vakfının, hangi yabancı vakıflardan destek aldığını ve bu yabancı vakıfların ne diye destek sağladığından haberi var?

Gelişmiş devletler içerisinde tabanca taşımanın yasaklandığı tek ülke İngiltere'dir ve İngiltere'de de yasak sonrası işlenen adi suçlarda artış olmuştur, azalma değil. Bireysel silahlanmayı engelleyerek sadece kanunlara saygılı, kendini ve ailesini korumak amaçlı silah edinen insanların elinde ki silahları alabilirsiniz. Suç işlemek amacıyla silah edinen insanların elinde ki silahları toplayamazsınız, onlar zaten ruhsatsız silah temin ediyorlar, kanunların ne dediğinin onlar için bir önemi yok.


eşşekler tepişir sıpalar hep ezilir,

herkes en az sizin kadar bilinçli olsa bu tapınak şövalyelerinin ve sözde kudüsü korumak uğruna milyonlarca masumun kanını dökenler bana gelmiş ermeni soykırımı ahkamı keser, onlar kudüsün taş parçasını korumaktan ziyade asıl amaçlarının yeraltı kaynakları olan doğal gaz ve petrol olan buradaki kaynaklarda. o kaynaklar bitmedende o toprağın üzerinde yaşayanlara rahat vermez bu adamlar kan bitmez bu ülkelerde ve bu adamlara para finansörlüğünü yapan rock feller denilen bankerin ve kendi ecdadını katleden şimdiki torunlarına maşalık etmezlerdi gurursuz cahiller ve onların köleliğini reddederlerdi.

ama nerede o toplum bilinci bizde hep aynı çoğulluk var ''ye kürküm ye'' veya ''bana dokunmayan bin yaşasın'' bilmem anlatabiliyormuyum.

saygılarımla.
« Son Düzenleme: 11 Ekim 2014, 10:39:33 Gönderen: M.Ali AKDAĞCIK »
 • TURKUAZ HK 11, OTOMATİK, 4+1, 12 CAL. 65 CM.
 • LAZER TEK KIRMA, 36 CAL. 65 CM.
 • DD. İTİ ''BN. MAX''
İnsanlara hoşgörülü tavrım , bildiklerimin yanılgılarıma yetmeyişindendir,..
 
Murat Ali Akdağcık
1970 MERSİN
 

Çevrimdışı M.Ali AKDAĞCIK

 • Müdavim Üyemiz
 • ***
 • İleti: 1532
 • Aldigi tesekkür sayisi: 797
 • AVCILIK AVCI SAYFASI
Püffff...
Halkından korkan devlet.
Acaba birgün bizim bakanlarımızda bisikletle meclise gidebilecekmi.
Kendi çıkardığı yasalara destek için, önce kendi bellerindeki silahları teslim etsinler.
Kendilerine gelince hak, millete gelince fazla özgürlük.
Ben yasaklamaya karşıyım. Kontrol edilebilir bir sistem üretene de kullanana da faydalıdır.


 nerede o temiz adamlar engin bey,

bizimkilerin korumasının da korumaları var. ;D ;D ;D

en rahatı benim sizsiniz ve bizim gibiler,

allahtan başka kollayanım yok , yatağa huzurla başkoyduğum yastımız var bizim, herkes totosundan korksun bakalım yaradandan nasıl korunacaklar onlar korumalarınıda çıkarsınlar huzura tövbe yarabbi tövbe ettiğim lafa bakınız ama söyleyene değil söyletene bakınız, halktan korkan devlet o neci yaww.

saygılarımla.
« Son Düzenleme: 11 Ekim 2014, 10:47:18 Gönderen: M.Ali AKDAĞCIK »
 • TURKUAZ HK 11, OTOMATİK, 4+1, 12 CAL. 65 CM.
 • LAZER TEK KIRMA, 36 CAL. 65 CM.
 • DD. İTİ ''BN. MAX''
İnsanlara hoşgörülü tavrım , bildiklerimin yanılgılarıma yetmeyişindendir,..
 
Murat Ali Akdağcık
1970 MERSİN
 

Çevrimdışı Serkan ÇİMEN

 • Müdavim Üyemiz
 • ***
 • İleti: 896
 • Aldigi tesekkür sayisi: 211
 • Bazıları sürat sever....
  • izmirchoketube
Deden kalma silahlarinda bu bilgi sistemine kayıt edilmesi ve ruhsata
islenmesi için imza mı toplasak ...o durumda bir sürü tüfek var
Serkan ÇİMEN
1981 İzmir/Bornova
 

Çevrimdışı M.Ali AKDAĞCIK

 • Müdavim Üyemiz
 • ***
 • İleti: 1532
 • Aldigi tesekkür sayisi: 797
 • AVCILIK AVCI SAYFASI
Deden kalma silahlarinda bu bilgi sistemine kayıt edilmesi ve ruhsata
islenmesi için imza mı toplasak ...o durumda bir sürü tüfek var

serkan bey ,

kanun yivsiz av tüfeğinin dışındakilere bir şeyler söylüyor, ama aşikar olan kanunsuz onlarca binlerce yivli tabanca ve tüfek var onları bulsunlar kayıt altına alıp sayılarını tutsunlar, onu bulunduranlar mühimmatını hayli hayli bulur   

 yivsizler gün gelir onlarda lazım olur bırakalım duvarda asılı kalsınlar, fakat çalışır durumda olsunlar. ;)

saygılarımla.
« Son Düzenleme: 11 Ekim 2014, 12:30:32 Gönderen: M.Ali AKDAĞCIK »
 • TURKUAZ HK 11, OTOMATİK, 4+1, 12 CAL. 65 CM.
 • LAZER TEK KIRMA, 36 CAL. 65 CM.
 • DD. İTİ ''BN. MAX''
İnsanlara hoşgörülü tavrım , bildiklerimin yanılgılarıma yetmeyişindendir,..
 
Murat Ali Akdağcık
1970 MERSİN