Gönderen Konu: kopoyu tilkiden nasıl vaz gecire bilire bilirim ?????  (Okunma sayısı 17502 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Raşit SAZAK

• AvlakForum Üye
  • *
kopoyu tilkiden nasıl vaz gecire bilire bilirim ?????
« : 03 Aralık 2009, 21:34:14 »
merhaba arkadaslar cüümlenizin kurban bayramınız mübarek olsun  cok güzel bir kopoyum var ama tilkiyede gidio otlagı avı kovusu sesi cok güzel ama tilki kovması isi bozuyo 3yasında  nasıl vazgecire bilirim
Raşit SAZAK
1990-Çorum

Çevrimdışı İsmail CENGİZ

• AvlakForum Üye
  • *
  • 1
Ynt: kopoyu tilkiden nasıl vaz gecire bilire bilirim ?????
« Yanıtla #1 : 04 Aralık 2009, 00:47:49 »
s.a. arkadaşım benim büyüklerimden ögrendigim iyi tavşan avcılarının tilkiye giden kopoyu önünde tilki  vurulur ve onla biriz tartaklanır derlerdi kopoy bir daha anlarki ben bunun peşine gitmemem gerekir diye ve tilki kovmayı bırakır . bunu yapan ve büyüklerim vardı aynı sıkıntıyı böyle aştıklarını söylerlerdi ama ben seni yanıltmayayım yine mesajına cevap vermek zorunda hissettim kendimi benim vericegim büyüklerden duydugum ve yaptıklarını anlattım :dene istersen .hayırlı avlar
İsmail CENGİZ
1978 İSTANBUL

Çevrimdışı Yavuz KOÇAK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 04 Aralık 2009, 08:31:21 »
Raşit benim köpeğimde kelebeğe ferma veriyordu :) deli oluyordum.
Keserken Elmayı Kızmadım Karşıma Çıkan Elma Kurduna,Çünkü Bıçak Vuran Bendim Onun Yurduna...
Yavuz KOÇAK
1980-Hatay/Yayladağı
5337284118

Çevrimdışı Ahmet EMİN

• GEREDE' Lİ AVCI
  • Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 04 Aralık 2009, 08:42:05 »
Raşit benim köpeğimde kelebeğe ferma veriyordu :) deli oluyordum.

;D  ;D  ;D  ;D
Ahmet EMİN  ANKARA

Çevrimdışı Fazlı BOZ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 04 Aralık 2009, 08:42:10 »
Sevgili Raşit Bey Bizim yöremizde Kopoyların en makbulu,izde sesveren,av kovarken sık ses atan,av seçmiyen ve avı uzun kovandır.
Köpek ava alıştıktan sonra kolay kolay onu vazgeçiremezsin,ancak ava çıktığında köpeği rasgele salmadan önce iz kesersin yapacağın avın izini bulduğunda salarsan o avı yapacaktır.
Hangi avı daha çok yaparsan kopoyun o ava daha çok mübtela olacaktır.
Arzuladığın avı yapacak köpeke sahip olman dileklerimle selamlar sevgiler sunuyorum.
Fazlı BOZ
1949 Eynesil GİRESUN

Çevrimdışı Feyyaz ÇAKIR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 04 Aralık 2009, 10:21:52 »
Raşit kardeşim sana kısa ve öz bir tavsiye Önünde tilkiyi vur sonra köpeğini bağla ve onu tilki ile döv döverkende bağır çağır sonra tilkinin kuyruğu ile köpeğinin kuyruğunu birbirine bağla sal. Bak göreceksin çok inatçı değilse köpeğin tilki izine birdaha bakmaz.
Feyyaz ÇAKIR
1978 Silivri İSTANBUL        0532 382 67 48

Çevrimdışı Raşit SAZAK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 04 Aralık 2009, 12:35:17 »
tesekkürlerde degerli abilerim ve degerli arkadaslarım bu bilgiler icin cok tesekkür ederim ben bunları bilmiyordum
Raşit SAZAK
1990-Çorum

Çevrimdışı Gökhan KAYA

• AvlakForum Üye
  • *
  • rastgele sayın avcı abilerim...
« Yanıtla #7 : 04 Aralık 2009, 14:13:56 »
tilki kaçarken düz kaçtığı için yani yavşan gibi oyunlar yapıp iz atmadığı için köpekler genellikle kovması kolay olduğu için tilkiyi kovarlar. tavşanın olmadığı meralarda ya da hava muhalefeti sebebiyle oynak kalmadığı zamanlarda köpek tavşan bulamayınca genellikle tilki kovalar. çünkü ormanda tilkiler gündüz hareket halinde olabilir her zaman. bazı köpekler hiç gitmez tilkiye, bazıları anlattığım durumlarda giderler bazıları ise tilkiden başkasını yapamadığı için kovarlar. tavaşan kovan aynı zamanda tilkiye de giden köpeğe tilkiyi bıraktırmak için tilki köpeğin önünde vurulur, köpek tilki ile tartaklanır ve boynuna sıkıca bağlanır, av bitimine kadar mümkünse 5-6 saat tilki köpeğin boynundan çıkarılmaz. köpeğin tilkiden iyice yılması sağlanır...av sonunda köpek zaten tilkiyi taşımaktan ve onunla mücadele etmekten yorgun düşecektir. bir daha ki avlarda bakın bakalım bir daha tilkiye havv diyor mu:)...ama bence tilkiyle mücadele konusunda böyle köpekler hep olmalı...ne olacak ki bir gün de tilki avı yaparsınız...
  • ATA Arms CY Yüksek ve Geniş Bant
  • ATA Neo 12
  • Huğlu Av Kooparatifleri 104 A Süper Poze
  • ATA VENZA Siyah
  • Drahtaar
Gökhan KAYA
1985 BURSA/Harmancık

Çevrimdışı Metin OTMAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • Lüleburgazlı Avcı METİN!
    • metin otmar
« Yanıtla #8 : 04 Aralık 2009, 14:41:52 »
TİLKİYİ KOVDUKCA AV GECTİKTEN SONRA YAKALARSAN VERECEN SOPAYI ???

Metin OTMAR
1969 Lüleburgaz
Tavşan avcısı

Çevrimdışı Abdullah GÜLTEPE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #9 : 04 Aralık 2009, 18:54:02 »
tilki kovan köpek bana ver bizim orda tilki çok ben tilki avı yapayım  ;D ;D ;D ;D
  • baikal mp 153 0tomatik
  • yıldız p71 otomatik
  • turkuaz sn12 otomatik
  • akdaş ah 212
Abdullah GÜLTEPE 1984 KARABÜK-İSKENDERUN/HATAY
 Tel: 05354083156

Çevrimdışı Halil ARIK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #10 : 06 Aralık 2009, 19:05:09 »
bence tilkiyi vurma kova kova usansın
« Son Düzenleme: 01 Ağustos 2014, 03:18:50 Gönderen: Halil ARIK »
halil arık
1984 afyonkarahisar
5464458072
Türk`ü,Türklüğü,Vatanı sevmek faşistlikse, Hitler yanımızda komünist kalır..

Çevrimdışı Gökhan KAYA

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 06 Aralık 2009, 23:07:26 »
köpek tilkiden hiçbir zaman usanmaz çünkü kovması çok kolaydır...tilki tavşan gibi iz katlamaz, numara yapmaz...en fazla ine girer zaten köpek de onun girdiği ine giremez...
  • ATA Neo 12
  • ATA VENZA Siyah
  • Drahtaar
Gökhan KAYA
1985 BURSA/Harmancık

Çevrimdışı Halil ARIK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #12 : 07 Aralık 2009, 10:48:25 »
köpek tilkiden hiçbir zaman usanmaz çünkü kovması çok kolaydır...tilki tavşan gibi iz katlamaz, numara yapmaz...en fazla ine girer zaten köpek de onun girdiği ine giremez...

hem acemi avcı hemde acemi kopaycı olarak fikrimi belirttim düzelttiğiniz için teşekkürler
halil arık
1984 afyonkarahisar
5464458072
Türk`ü,Türklüğü,Vatanı sevmek faşistlikse, Hitler yanımızda komünist kalır..

Çevrimdışı M.Ali ERDEM

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #13 : 09 Aralık 2009, 09:29:46 »
Benim bildiğim büyüklerimden öğrendiğim ,  köpek kovarken kesinlikle tilkiye tüfek atma yakalayabiliyorsan tilkinin geçtiği patikada köpeği tut  biraz bağır falan. Tüfek atmadığın için zaten zamanla tilkiye gitmeyecektir. Biraz da sabır......
Mehmet Ali ERDEM
1975 MENDERES / İZMİR

Çevrimdışı Hüseyin YUVANÇ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #14 : 10 Aralık 2009, 08:41:58 »
ence  en  mantıklısı  nail  erdem  kardeşimin  söylediğidir  tilki  kovarken  geç  köpeğin  önüne  bırak  tilki  geçsin  sakın  tüfek  atma  tilki  geçtikten  sonra  yakala  köpeği  al  sopayı  eline  patlat  kıçına  aynı  şeyi tekrarla  tavşanı da  iyi  sıktır  düzelecektir   40   senedir  kopay  avı  yapiyorum  çok  köpek  vaz  geçirdim  tilkiden   rastgeleyin 
Hüseyin YUVANÇ (ZAZA hüseyin)
1954 Buca İZMİR            0537 2567299

Çevrimdışı Abdullah GÜLTEPE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #15 : 30 Aralık 2009, 17:58:04 »
gökhan kaya kardeş tilki katlamaz oyun yapmaz demişsin ama bence yanlış tilkide oyun yapar katlar ama genelde düz gider ve köpeğe aldırış etmez yakın gider köpek tilkiyi kovarken çok sık görür bu yüzden daha fazla hırslanır tilkide knedi izine gidip gelir ama kendini tavşan gibi uzağa atmaz kayalıklara gider kayadan kaya atlar köpeğe kaybettirmek için ama işte köpek çok sık bir şekilde tilkiyi gördüğü için yada katlağını çözdüğü zaman tilkiyle yüz yüze geldiği için tilkiyi kovmak ona gelir. kopayın önünde tilkiye tüfek atmayın ve kopayı çağırın eğer gelmiyorsa mevkiyi değiştirin.
« Son Düzenleme: 30 Aralık 2009, 18:13:20 Gönderen: Abdullah GÜLTEPE »
  • baikal mp 153 0tomatik
  • yıldız p71 otomatik
  • turkuaz sn12 otomatik
  • akdaş ah 212
Abdullah GÜLTEPE 1984 KARABÜK-İSKENDERUN/HATAY
 Tel: 05354083156

Çevrimdışı Gökhan KAYA

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #16 : 31 Aralık 2009, 12:39:43 »
tamam abdullah kardeş senin dediğin gibi olsun ama bizim buralarda farklı biraz tilkiler...nedense köpeğin önünde düz düz gidiyorlar ne hikmetse de köpek kovarken hiç şaşırmıyor ve de takılmıyor...tilki iz katlamaz sadece kaçar kaçar kaçar...:)ya vurulur sonunda ya da ine girer:)
  • ATA Neo 12
  • ATA VENZA Siyah
  • Drahtaar
Gökhan KAYA
1985 BURSA/Harmancık

Çevrimdışı Metin GÖRGÜLÜ

• Müdavim Üyemiz
  • yelkili
« Yanıtla #17 : 15 Ocak 2010, 18:03:43 »
Benim bildiğim büyüklerimden öğrendiğim ,  köpek kovarken kesinlikle tilkiye tüfek atma yakalayabiliyorsan tilkinin geçtiği patikada köpeği tut  biraz bağır falan. Tüfek atmadığın için zaten zamanla tilkiye gitmeyecektir. Biraz da sabır......
köpek çok güzel değilse hiç uğraşma başka al.
yok köpeğin çok güzelse hiç tilkiye gitmeyen başka bir kopay al yaşlıda olabilir.
önce tilkiye gitmeyeni ava sal tavşanı bulsun sonra kendi köpeğini de salıver.
allah sabır versin. rasgele.
METİN GÖRGÜLÜ-1969- YELKİ KÖYÜ-İZMİR
TECRÜBE ÖĞRETMEN'LERİN EN İYİSİDİR.
YALNIZ OKUL MASRAFI AĞIRDIR.

resim yükle

Çevrimdışı Bahadır ÜSTÜNEL

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #18 : 16 Ocak 2010, 22:47:21 »
Sakın tilkiye silah atma düz suratli ve kolay kovmasından tilki kovduğunu anlarsın önüne geç çağır bağır sert bir sesle kızdığını belli et hemen bıraktır. önünde sıkça tavşan vurmaya bak ve vurdukça tavşanın patilerini kellesini yedir tilkiyi unutur. Kesinlikle tilki gösterme ve biraz sabır.
« Son Düzenleme: 16 Ocak 2010, 22:51:36 Gönderen: Bahadır ÜSTÜNEL »
Bahadır ÜSTÜNEL
1974 Pınarhisar KIRKLARELİ

Çevrimdışı Önder AHMET

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #19 : 19 Ocak 2010, 18:04:01 »
 hayırlı akşamlar raşit bey benim kopoyum var tilkiye gitmez diyen bence yanılır raşit bey kopoy tilkiye gider iz devamlı ve takibi basit olduğu için ama sonuç boştur çünkü tilki deliğine girer ve köpek geri döner gelir sizin yapmanız gereken tilkiye kesinlikle kopoyunuzun yanında silah sıkmayın ve tavşan vurduğunuzda da mutlaka tavşanın kafasıyla kopoyunuzu ödüllendirin. sonuç alırsınız inşallah yine vaz geçmez ama erken döner   rasgele  
« Son Düzenleme: 20 Eylül 2010, 23:48:17 Gönderen: Önder AHMET »
Ahmet Önder
Vet.Sağ.Teknikeri
22.06.1984 ANTALYA

Çevrimdışı Turhan DUGAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #20 : 20 Ocak 2010, 12:09:13 »
önder ahmet satamadın bi köpeği satta kurtulalım kardeşim her mesajında satılık muayyer kopoy .allah allah
Turhan DUGAN
1977 TEKİRDAĞ

Erkan Tek

• Ziyaretçi
« Yanıtla #21 : 20 Ocak 2010, 13:19:20 »
Raşit kardeşim sana kısa ve öz bir tavsiye Önünde tilkiyi vur sonra köpeğini bağla ve onu tilki ile döv döverkende bağır çağır sonra tilkinin kuyruğu ile köpeğinin kuyruğunu birbirine bağla sal. Bak göreceksin çok inatçı değilse köpeğin tilki izine birdaha bakmaz.

Güzel yöntemmiş :)  .Eminim kopoy bu yöntemden sonra tilkiyi görse bile bırak kovmayı ,oradan hemen toz olamaya çalışacaktır.

Çevrimdışı Önder AHMET

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #22 : 20 Eylül 2010, 23:47:24 »
önder ahmet satamadın bi köpeği satta kurtulalım kardeşim her mesajında satılık muayyer kopoy .allah allah
 turhan bey  rahatsızmı oldunuz benim kopoylardan satmıyorum satmıyorum allah muhafaza size falan düşerde.satmıyorum hayret ya
Ahmet Önder
Vet.Sağ.Teknikeri
22.06.1984 ANTALYA

Çevrimdışı Hüseyin ÖZEN 35

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #23 : 21 Eylül 2010, 00:57:18 »
Kardeş nasıl bir arazide avlanıyorsun bilmiyorum.Ama vazgeçme köpeğinden.Kopoy bu kovar tilkiyi de domuzu da tavşanı da.Hem bi de vazgeçmiyorsa tilkiyi kovmakdan deliğe kadar sokuyorsa tilkiyi anam tadından yinmez o köpek akşama kadar tavşan kovalar.Yatıştıracaksın köpeği tavşana.Tilkinin domuzun ayak kokusu ağır köpeğe kolay gelir her zaman acemi bir köpek için.Sana tavsiyem tavşan döküntüsü bul köpeğini salmadan orada tavşan olduğundan emin ol.Yüksek yerlerde pek tilki bulunmaz dağların yüksek yerlerinde dolaş tavşan olduğuna emin olduğun yerlerde av yap bi süre.Tilki de bulursa köpeğin sakın vurma tilkiyi yakala köpeğini mekanı değiştir.Haa şu faydalı olur usta bir köpekle bir kaç kez ava git.Salın usta köpeği tam tavşa kokusunu bulsun yaklaşsın yatağa kendi köpeğini de sal.Böyle bir iki kovalamaca sonunda tavşanı vurursan çok faydalı olucaktır.Tilkinin az olduğu mekanlarda avlanmaya özen göster.Karşılığını alıcaksın biraz sabır
Hüseyin ÖZEN
1983 İZMİR KEMALPAŞA
0 rh +

Çevrimdışı Mehmet ŞEVİK

• AvlakForum Üye
  • *
  • BÜYÜK AVLARA DAYANAMAM.
« Yanıtla #24 : 21 Eylül 2010, 18:59:52 »
BENDE YORUMSUZ KALAMADIM BEN TİLKİYİ KÖPEKLE ENİ KONU DÖĞÜP AKŞAMA KADAR TİLKİYİ BAĞLAYIP DÜRÜKLEYEN KÖPEĞE ŞAHİT OLDUM BİR SONRAKİ AVDA KÖPEK TİLKİ DİYE DELİRDİ DAHA HIRS YAPMIŞ EĞER KOPAYINI TAVŞANA YATIRMAK İSTİYORSAN BU BENCE MÜMKÜN DEĞİL AMA DOMUZA YATIRMAK İSTİYORSAN ZAMANLA BIRAKIR ONUDA BAĞLI GÖTÜRÜP DOMUZUN İZİNE SALICAKSIN SÜREKLİ BÖYLE YAPICAKSIN ZAMANLA BIRAKICAK TİLKİYİ DOMUZ DAHA KOLAY GELİCEK TİLKİ KOPAVAN KÖPEK ÇOK GÜZEL DOMUZA YATAR...
Mehmet ŞEVİK
1982 ÇANAKKALE
0544 2371136