Gönderen Konu: Dağdelen Evolution Yarı Otomatik  (Okunma sayısı 63465 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Merdan KAÇAR

• Müdavim Üyemiz
Ynt: Dağdelen Evolution Yarı Otomatik
« Yanıtla #50 : 12 Eylül 2009, 00:23:03 »

Selçuk bey,

Hala da var elektrociibil bilmem ne...sporting clay....kulvarları farklı ama var....28 olimpik trap-skeet olarak yakın örnek...
Merdan KAÇAR
1970-Ankara

Çevrimdışı Mustafa DEMİRTAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #51 : 12 Eylül 2009, 10:43:06 »
24 gr avda kullanılmaz gibi bir düşüncem yok,yalnız otomatiklerde kullanmak pek saglıklı degil,ikinci üçüncü fişeklerde avcıyı üzebilir,20 no tüfeklerle hertürlü av yapılıyor,sp yada çifteyle rahatlıkla kullanılabilir..
« Son Düzenleme: 12 Eylül 2009, 12:44:33 Gönderen: M.Birol DEMİRTAŞ »
1968/amasya-istanbul-sarıyer
Hâlıkın dururken mahlûka tapma,
Şeytana uyup da yolundan sapma.(Lâ Edri)

VEFAT ETMİŞTİR

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #52 : 12 Eylül 2009, 16:14:33 »
DEĞERLİ arkadaşlar AKDENİZ ikliminde ve makiliklerin kısa bodur çalıların içerisinde bıldırcın misali paçandan kalkan kekliğede,,çulluğada ne sıksan farketmez mera,,rakım,,ısı derecesi,,değiştiği anda,, rüzgar ve yağmur gibi faktörler,, birde kuşa tetik kesilen mesafeler değişince otomatikman 24 gr fişekler zayıf kalıyor maalesef.... bunlarda benim tecrübelerim..... ÖRNEĞİN.. ((geçen sezon ekim sonu-kasım başı gibi bozkır,,sıcak hava,, ancak yüksek bir merada 24gr rc 7.5no saçma ile biraz uzakça bir mesafede vurduğum keklik 5 saçma isabet etmiş olmasına rağmen top gibi düşmesi gerekirken 150-200mt daha uçup iç kanama sonucu havada ölerek düştü... bereket versin açık bir araziydide bulabildik yaptığım incelemede bir tane kıçının üzerinde kemiği delip içeri girememiş,, iki tane karnın alt kısmında göğüs başlangıcında ette kalmış içeri işlememiş,, bir tane sol kanat altında o içeriye girmiş ve işi bitirmiş tabii 150-200mt sonra,, bir tanede kuşun kafa bölümünde üst gaganın yarısını kırmış bir saçma olmasına rağmen o kuş 150-200mt daha uçabilmişti yani 24gr 7.5 no saçmalı fişeğin penetrasyonuna belli mesafelerden sonra güvenilmiyor birde spor fişekleri sert saçmalı fişekler olduğu için saçma fazla deforme olmadığından etki gücüde düşüyor kanaatimce))  HERKESE SELAM VE SAYGILARIMLA
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #53 : 12 Eylül 2009, 16:42:19 »
Sport fişeklerinin saçmalarına konan Antimon miktarı normale göre daha fazla olduğundan (ortalama % 3 e % 6 gibi) penetrasyon ve pattern daha iyidir..Saçma sertleştikçe deformasyonu azalacağından hızı daha az düşer..Buda daha yüksek enerji demektir..Yalnız ette tahribat yumuşak saçmada arttığından upland avlarında herzaman avantajlıdır..
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #54 : 12 Eylül 2009, 17:22:22 »
Sport fişeklerinin saçmalarına konan Antimon miktarı normale göre daha fazla olduğundan (ortalama % 3 e % 6 gibi) penetrasyon ve pattern daha iyidir..Saçma sertleştikçe deformasyonu azalacağından hızı daha az düşer..Buda daha yüksek enerji demektir..Yalnız ette tahribat yumuşak saçmada arttığından upland avlarında herzaman avantajlıdır..
SN.KAHRAMAN tespitlerinize katılıyorum ancak yumuşak saçma uçar kuş avlarında sizinde söylediğiniz gibi avın ele geçirilmesinde sert saçmalı fişeklere göre her zaman büyük avantaj örneğin bu sene yaptığım testlerde yıllar öncesinden kalma sipahi ve hedef marka 7no saçmalarla 24gr olarak hazırlanmış fişekler ile normal yaf,,mirage,,rc gibi 24gr trap fişeklerini 30-40 yard mesafelerde 50x80 ebatlı kağıtlar üzerinde denedim... inanın kağıtlar üzerindeki kendi yaptığım fişeklerin saçmalarının yaptığı tahribat diğer fişeklerin saçma tane boyutunun nerde ise iki katı büyüklükte idi buda bana yumuşak saçmanın namlu içerisinde uğradığı deformasyonun kuş üzerinde çok daha ölümcül bir etki edeceğini gösteriyordu....tabi birde bu yumuşak saçmanın ava çarptıktan sonraki deformasyonunun dahada artacağı düşünüldüğünde gerisi artık malumunuzdur...bunun yanında çelik saçmalı fişeklerin yüksek sürat ve tane boyutununda küçülmesiyle ,,kurşuna nazaran birim ebat bazında kütle ağırlıklarınında az olduğu gerçeğinden hareketle savrulup paternin azaldığıda bir gerçek hele birde bu seneki mirage 24gr trap fişeklerinin paternini görseniz aman ALLAHIM böyle paternmi olur bunlarla trap plakası vurmak mucize dersiniz....tabiki tüm bu yazdıklarım benim yarı oto luger ile yaptığım testler başka tüfeklerde sonuç değişirmi bilmiyorum......SELAMLAR.....
Hakan AKMAN

Çevrimdışı Merdan KAÇAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #55 : 12 Eylül 2009, 18:18:05 »

Hakan bey,

24 gram fişekler zaten bıldırcın ve trap fişekleri de üveyik avı için kullanılabilir. Bu boyuttaki kuşlara yumuşak saçma atmışsınız sert saçma atmışsınız fark etmez. Benim mirage ile vurduğum bıldırcınların arka kısmından giren saçmalar göğüs kısmına kadar tüylerini içeri sokmuşlardı. Eskilerin fitilleme dedikleri olay.

Spor fişeklerinde sert saçma kullanılması fişek yatağı basıncı avda kullanılan fişeklere göre yüksek olmasından kaynaklanır. Basıncın fişeğin ağzını açması ve maksimuma ulaşması sırasında saçmaların ezilmesini önlemek için daha sert saçma kullanılır. Saçma sütununun kısa olması da bu ezilme olayını en aza indirir. Böylece yuvarlak formlarını koruyan saçmalar daha iyi bi grup verirler. Ancak saçmaların  özgül ağırlığının azalması da hızlarını yumuşak saçmalara göre daha hızlı kaybetmelerine neden olur. Fakat bu genel olarak kullanıldıkları 25 metreye kadar olan mesafelerde önemli değildir. 

Merdan KAÇAR
1970-Ankara

Çevrimdışı Durhasan GÖNEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • Aşk'ı Hak'ka oLmayanın LaçkaLaşır AkLı
« Yanıtla #56 : 12 Eylül 2009, 19:49:58 »
     Av bıldırcın da olsa,hava sıcakta olsa 24 grm atmam..3 bıldırcın kalktı farklı pozisyonlarda,varsayalım mesafelide kalktı,ilkine attık 20 metrede,ikincisine en az 25-30 metrede..Üçüncü kuşa ??????   Üveyikte zaten atmam 24grm..Tek kanat çıpmada 5metre gidiyor hayvan,hemde düz çizgide değil..24 grm atış fişeğidir,22 grm kuralı gelinceye kadar..Ava giden avlanmalı..
    Saygılar..
Durhasan GÖNEN
1977 Silifke/MERSİN                                                           
0 rh-
[email protected]

Çevrimdışı Merdan KAÇAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #57 : 12 Eylül 2009, 22:11:45 »
Tercih meselesi Durhasan Bey,

Ben zaten 25 metre salıyorum kuşu. Daha yakın mesafede haşat ediyor. Üçüncüsü de kaçıversin. O kadar önemli değil.  :)
« Son Düzenleme: 12 Eylül 2009, 22:12:46 Gönderen: Merdan KAÇAR »
Merdan KAÇAR
1970-Ankara

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #58 : 13 Eylül 2009, 15:10:50 »
sn.MERDAN bey ve sevgili DURHASAN söylediklerinize katılmamak elde değil dikkat ederseniz bende zaten aynen sizin dile getirdiklerinizi söylemişim ava silah atılan mesafe 15-25 mt içerisinde olduktan sonra ne silah nede fişek fark etmez  o mesafeler içerisinde dünyanın en kıytırık tüfeği ile fişeğinide kullansanız rahatlıkla av vurulur....... Eskiden tüm av sezonunun ve tüm avların 15 ağıstosta açılıp 28 şubatta kapandığı dönemlerde avın ilk açıldığı ağıstos sonu ve eylül başı gibi bıldırcın ve çil avlarken 10 numara saçmalarla bile15-25mt mesafelere kadar bırakın kuşu çok tavşanlar vurmuşumdur ... amma mesafe 25mt üzerine çıkıp bizler gibi açık arazi yüksek rakımlı meralarda çoğu zaman  40-50mt mesafelere tetik düşürüyorsanız herşeyi daha iyi hesap etmek zorundasınız... bıldırcına 9 no saçma atmayı bile zul görenlerdenim bıldırcın saçmasının10-11-12 no olması lazım diye düşünürüm söz konusu kuş olduktan sonra ördek ,,kaz,,toy,,hindi gibi büyük kuşlarda bile 3-4-5 no saçmadan daha iri saçma kullanılmasına karşıyımdır 
Hakan AKMAN

Çevrimdışı A.Selçuk KARAKÖY

• AvlakForum Üye
  • *
    • REMINGTON
« Yanıtla #59 : 14 Eylül 2009, 10:27:30 »
Avda av fişeği kullanılır.....Tuncay bey güzel demiş...Özellikle kuş fişekleri saçmaları kurşun yoğunluğu fazladır..Fakat üretilen spor fişekleri içinde çok az kurşun barındırır...

Hakan beyede katılmamak elde değil...11-12 numara bıldırcın..Hatta yıllardır çulluk avındada
11-12 numara fişek ilk fişeğim.....

Ansam Selçuk KARAKÖY
B Rh + 1976 ÇORLU
0535 347 99 99
[email protected]
 ''İyi düzenlenmiş bir Milis, özgür bir Devlet’in güvenliği için şart olduğundan, halkın silah bulundurma ve taşıma hakkı ihlâl edilemez.” Amerikan Anayasası

• Expert Üye
« Yanıtla #60 : 14 Eylül 2009, 11:36:29 »
Ben anlamıyorum insanları...Dün göçte seyrettim atış mesafesini insanların bıldırcınlara...Attığı mesafe ile düştüğü nokta 15-25 adım geliyor pekçoğunun..75 cm le çarparsak komik mesafeler..32 gram 8-9 no atmanın nasıl bir mantığı olabilir? Veya skeet fişeği kullanmanın?
Ava av fişeği atılır plağa plak fişeği..Çok yüksek geçitlerde (35-45metre) trap fişekleriyle iyi randıman aldığım olmuştur Üveyik te..Ama bunu genellemenin anlamı bana göre yok..
Dün kulüpte bu sitede de tanınan Nuri Tarı abi omzunu gösterdi...Resmen yara olmuş..686 Light süperpoze ile..Pofff diyecek kısa namlulu yarı oto alacağım diyordu..Attığı fişek Extra Hard Shot Mirage Sporting olunca :)..
Bana 28 gram YAF lar bile çok sert geldi ama almış bulunduk birkere bitireceğiz artık..Sayın Akmanı dinlemedik sert demişti..
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimdışı A.Selçuk KARAKÖY

• AvlakForum Üye
  • *
    • REMINGTON
« Yanıtla #61 : 14 Eylül 2009, 11:38:55 »
24 gr.Traplar hele cheddite aman almıyım....525 tüfeğe ported şoklarla bile adam dövüyor...
Ansam Selçuk KARAKÖY
B Rh + 1976 ÇORLU
0535 347 99 99
[email protected]
 ''İyi düzenlenmiş bir Milis, özgür bir Devlet’in güvenliği için şart olduğundan, halkın silah bulundurma ve taşıma hakkı ihlâl edilemez.” Amerikan Anayasası

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #62 : 14 Eylül 2009, 12:02:31 »
Bana 28 gram YAF lar bile çok sert geldi ama almış bulunduk birkere bitireceğiz artık..Sayın Akmanı dinlemedik sert demişti..

[/quote]
24 gr.Traplar hele cheddite aman almıyım....525 tüfeğe ported şoklarla bile adam dövüyor...
teorik bilgi ve pratikte tecrübe ikisi birleşince sonuç daha güzel oluıyor  ;) ;) ;) :-X :-X :-X
Hakan AKMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #63 : 14 Eylül 2009, 14:46:12 »
Ben şimdi fişek bakmaya çıkacağım inşallah son kutular göç için..Hafif tepmeli fiber veya bior 10 no..Üveyik ve çulluğa atarız nasipse artanları..
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #64 : 14 Eylül 2009, 16:07:53 »
Ben şimdi fişek bakmaya çıkacağım inşallah son kutular göç için..Hafif tepmeli fiber veya bior 10 no..Üveyik ve çulluğa atarız nasipse artanları..
sn.KAHRAMAN bornaggi delux 28gr power veya rc1 28 gr 9.5 eski skeet fişeği bulabilirseniz iyi randımıan vereceğinden emin olabilirsiniz
Hakan AKMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #65 : 14 Eylül 2009, 17:04:06 »
Ben eskiden Rc 1 kullanıyordum ama şimdi Pahalı diye getirmiyorlarmış bayiler..Bir kutu Milano 28 gram 10 no aldım deneyeceğiz inşallah..
Konu dağ  veya göl avıysa cepte Remington Federal Winchester harici zor fişek bulunur..Onlarıda çok ince eleyip sık dokuyarak ve defalarca deneyerek alırım..Sellier Bellot, B&P ve Rc güvendiğim diğer fişeklerdendir...
Bu arada Winchester işi de çok karışık..Pek almıyorum son zamanlarda..Winchester Ranger Pluslar var 36 gram 411m/s lik..
Gözüm gibi bakıyorum onlara atarken :)
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #66 : 14 Eylül 2009, 17:37:15 »
Ben eskiden Rc 1 kullanıyordum ama şimdi Pahalı diye getirmiyorlarmış bayiler..Bir kutu Milano 28 gram 10 no aldım deneyeceğiz inşallah..
Konu dağ  veya göl avıysa cepte Remington Federal Winchester harici zor fişek bulunur..Onlarıda çok ince eleyip sık dokuyarak ve defalarca deneyerek alırım..Sellier Bellot, B&P ve Rc güvendiğim diğer fişeklerdendir...
Bu arada Winchester işi de çok karışık..Pek almıyorum son zamanlarda..Winchester Ranger Pluslar var 36 gram 411m/s lik..
Gözüm gibi bakıyorum onlara atarken :)
milano marka fişekleri kullanırken kuşu biraz salın sn.KAHRAMAN yoksa ortalıkta yiyecek kuş bulamassınız acayip toplu gidiyorlar hele birde BENELLİYİ kullanacaksanız valla hadi siz vejateryansınız anladıkta vurduklarınızı hiç olmassa dostlarınız yiyordur en azından onların nasibini kıymaya çevirmezsiniz bence milanoların 8 no saçmalısı üveyik için olur bizim bayilerde 8-9-10 no olanları var 7 nosuda olsaydı kekliğin ilk zamanlarında deneyeceğim olmassa 8 nosunun iyi sonuçlar vereceğinden eminim ... isterseniz vaktiniz olursa bir test atışları yapın kağıt hedefler üzerinde grupman ve penetrasyonun süper olduğunu göreceksiniz hatta 25-30mt mesafelerde power tapanın bile hedef kağıdına vurduğuna şahit olabilirsiniz.... sertliği ise normal yaflar gibi çok sert değil rc veya bornaggiye oranla %10 daha sert ama yafa göre %15-20 az diyebilirim
Hakan AKMAN

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #67 : 14 Eylül 2009, 18:05:17 »
SN. KAHRAMAN winchester birde bu resimlerini koyduklarımı deneyin kırmızı olan sx3-28gr keçe tapa 7.5 no,,, gri olanda silver 28gr keçe tapa 7.5 nı-o ama barut hacmi biraz daha fazla olanı bende yeni aldım deneyeceğim keklikte tahminimce kaliteli fişekler diye düşünüyorum ....
Hakan AKMAN

Çevrimdışı M.Ali AKKAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #68 : 14 Eylül 2009, 18:09:12 »
Arkadaşlar Dağdelenin standart otomatiklerinin fiyatlarını bilan varmı...
Mehmet Ali AKKAN
1984-Konya - Karaman Ermenek
İngilizce Öğretmeni

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #69 : 14 Eylül 2009, 18:11:59 »
Hakan AKMAN

Çevrimdışı Durhasan GÖNEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • Aşk'ı Hak'ka oLmayanın LaçkaLaşır AkLı
« Yanıtla #70 : 14 Eylül 2009, 22:50:33 »
   Hakan abi senin fişek koleksiyonun mu var   :)))))))   

Benim hiç olmuyor,hep atıyorum  :))))
Durhasan GÖNEN
1977 Silifke/MERSİN                                                           
0 rh-
[email protected]

• Expert Üye
« Yanıtla #71 : 15 Eylül 2009, 10:43:05 »
Sayın Akmani
Sx3 Çok  yaralı bıraktı arkadaşlarda..Fiber tapa ve Yarı oto kavramı nedense çok çekici gelmiyor bana..Hoş delikli tüfekleri pek ava götürmüyorum..
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #72 : 15 Eylül 2009, 12:42:27 »
   Hakan abi senin fişek koleksiyonun mu var   :)))))))   

Benim hiç olmuyor,hep atıyorum  :))))
sevgili DURHASAN eğer fişek koleksiyonu yapmış olsaydım bugün elimdeki koleksiyon inan bana çok az kişide ya olurdu yada olmazdı..... hayır böyle bir merakım olmadı ancak değişik fişekleri denemeyi severim birde fişeğin kutusunun kovanının malzeme ve işçilik kalitesinin beni cezbetmesi lazım ondan sonra onu alarak denerim çoğu zaman %90 oranında kaliteli bir fişek olduğunu anlarım... bu gösterdiğim winchesterleride yeni aldım deneyeceğim bakalım sonuçları mutlaka paylaşırım....SELAMLAR...
Hakan AKMAN

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #73 : 15 Eylül 2009, 12:47:31 »
Sayın Akmani
Sx3 Çok  yaralı bıraktı arkadaşlarda..Fiber tapa ve Yarı oto kavramı nedense çok çekici gelmiyor bana..Hoş delikli tüfekleri pek ava götürmüyorum..
SN.KAHRAMAN senin benellide denemeni isterim,, inan bana süper sonuçlar verecektir... ne çok sert,, nede çok hafif,, tam orta karakter bir fişek ve fixed fuul şok kombinasyonu,, minumum şahlanma ile sanki gazlı yarı oto ile av yapıyormuş hissedersin kendini ,,bende henüz denemedim ama yarı otoda beğenmessem robust hazır kıta bekliyor onun ruhunu okşarız bizde olur biter.....
Hakan AKMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #74 : 15 Eylül 2009, 14:59:43 »
Sayın Akman ben 200 poundluk bir adamım elimde tüfek falan şahlanamaz tuttummu :) ..Elimde o kadar çok keklik tavşan ve ördek fişeği varki 5 yıl almasam bitmez..
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI