Gönderen Konu: kütahyadaki pointerler  (Okunma sayısı 22965 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İbrahim ÖZEL

• AvlakForum Üye
  • *
Ynt: kütahyadaki pointerler
« Yanıtla #25 : 21 Şubat 2011, 23:50:46 »
Aslında burda yazan arkadaşlardan birbirine hodri meydan diyenin olmadığını başka birisinden kaynaklandığını anladım. Ama anlamadığım bişey burda tecrübelere pek gerek duyulmadığıdır. İnsanların hiç birisi anne karnından köpek üreticisi olarak doğmamıştır. Ama yaşadığı hayat boyunca kısa tüylüye pointer uzun tüylüye seter demeyecek kadarda kendini yetiştiren insanlarada saygı duymak gerekmektedir. Bu ülkede pointerin sadece şekliyle kalmayıp hep en iyiyi arayan mustafa çil gardaşımı tebrik ediyorum. Ben 3 senedir av köpekleriyle tam anlamıyla ilgilenir kendi çapımda üretir yine kendi çapımda eğitirim. Çalıştığım yerde 600 köpek var. Hem üretimi hem eğitimi yapılmakta. Doçentler eşliğinde yapılan bu hizmetler tüm ilmi konulara eğilinerek yapılmakta. Bende veteriner okulunda çalışmamında avantajlarıyla kendimi yetiştirme çabasındayım. 3 yıl önce hiç duymadığım bilmediklerimi şimdi yapabiliyorum ameliyatlarına bile katılıyorum. Ama biliyorumki ben daha çırağım. Takıldığım her konuda benden çok daha tecrübeli hocam olan Mustafa çile danışırım. Ulaşamassam benden küçük olan ersin kasap gardaşıma danışırım. Tecrübeye saygı duymayan saygı göremez. Görse bile kardan adamın hayatının uzunluğu kadar saygı görür sonra erir gider. Biliyorumki herşeyi para olarak dolar işareti olarak görmeyen bu insanlar av camiasına dostça yaklaşırlar. Herkesi kendileri gibi dost sanarak yaklaştıklarındandır kayıpları. Ne oldum değil ne olacağım demelidir. Mustafa çil hala usta olduğunu kabul etmez hala öğreneceğim çok şey var dostlar der durur. Ben memleket olarak bilmem ama en çok kütahya ilçelerinde pointer ırkı yetiştirmek için uğraş verildiğini eğitimlerine ağırlık verildiğini görüyorum. Memnun kalan olur olmaz. Çünkü insanların zevki rengi tartışılamıyor. Mustafa çil uzak kalma camiadan. Sen ve senin gibi dostlar uzak kaldıkça ürüyenler çoğalıyor. Usta denilecek şahısların arkasından konuşulanlara ben her zaman cevap versemde konuşmaları bile canımı sıkmaya yetiyor.
« Son Düzenleme: 22 Şubat 2011, 10:17:30 Gönderen: İbrahim ÖZEL »
İbrahim ÖZEL 05304684000
[email protected] 1976 Bursa-Adana  

Çevrimdışı Murat AKGÜN

• Free Üye
  • *
« Yanıtla #26 : 22 Şubat 2011, 17:57:40 »
zamanında kütahya bu ırka gönül vermiş...sonraki yıllarda damızlıklar konusunda seçici olmamışlar,pekçok akraba eşleşmeleri sonucunda tuhaf pointerimsi köpekler üretmişler...pekçok melez köpegide safkan pointer diye çevre illere kakalamışlar,bu arada adı çıkmış s....ene ...öyleki damızlık olarak yurtdışından çarpık bacaklı pointer bile getirmişlerdi...son yıllarda pointer üreticileri neredeyse tüm türkiyede faliyet göstermeye başlayınca titrediler ve kendilerine geldiler :))artık ne idügü belirsiz köpekler elden çıkmayınca güzel kanlar şampiyon köpekler şampiyon köpeklerin yavrularını yurddışından getirerek eski kötü imajı olumluya çevirmeye çalışıyorlar...bence eski günlerine dönmeleri çok zor...eski alışkanlıklardan kurtulmak zordur...sıfırdan başlasalardı daha iyi yerlere gelebilirlerdi....
kütahya gurubu..
emet gurubu
tavşanlı gurubu
ısparta grubu
yalvaç grubu..
antalya grubu...
rakipler gün geçtikçe çogalıyor :))
tabiki bu yazdıklarım üç yıllır edindigim izlenimler yani bence.........
kütahya,tavşanlı,emet,ısparta,yalvaç......................................

Birol abi beni kimsenin rakip olarak görmesini istemem . Bir avcının köpegi başkasına ne kadar kötü görünsede , o avcının köpegi kendine göre dünyanın en güzel köpegidir . Benim düşüncem benden 1 yaş büyükse abim benden 1 yaş küçükse , kardeşim , arkadaşımdır. Beni kimsenin rakip olarak görmesini degil bir avcı arkadaşı olarak görmesini isterim. YALVAÇ tan tümdostlara saygı ve selamlar..
Murat AKGÜN
1981-ısparta/Yalvaç cep: 0 533 212 42 22     

Çevrimdışı Rıdvan KOCATAŞ

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #27 : 22 Şubat 2011, 23:13:09 »
kütahya,tavşanlı,emet,ısparta,yalvaç......................................

Birol abi beni kimsenin rakip olarak görmesini istemem . Bir avcının köpegi başkasına ne kadar kötü görünsede , o avcının köpegi kendine göre dünyanın en güzel köpegidir . Benim düşüncem benden 1 yaş büyükse abim benden 1 yaş küçükse , kardeşim , arkadaşımdır. Beni kimsenin rakip olarak görmesini degil bir avcı arkadaşı olarak görmesini isterim. YALVAÇ tan tümdostlara saygı ve selamlar..

Muradın tek rakibi benim ;D ;D ;D ;D

Rıdvan KOCATAŞ - 0545 464 4805
1980 Antalya - İkamet  ISPARTA

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #28 : 22 Şubat 2011, 23:14:07 »
Keşke her insanın senin gibi rakibi olsa Muradım.  Allah seni eksik etmesin başımızdan ;D ;D

Çevrimdışı Ertan ARIN

« Yanıtla #29 : 22 Şubat 2011, 23:39:15 »
Rıdvan merhaba,

Uzun süredir sesin soluğun çıkmıyordu şükür kavuşturana.Nasılsın iyimisin kardeşim.
sende şu anda drahthaar mı var merak ediyorum.bende usta ingiliz var ama kalbimiz hep Drahthaarda.
Ertan Arın
1968 Urla İZMİR

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #30 : 23 Şubat 2011, 00:07:08 »
Rıdvan merhaba,

Uzun süredir sesin soluğun çıkmıyordu şükür kavuşturana.Nasılsın iyimisin kardeşim.
sende şu anda drahthaar mı var merak ediyorum.bende usta ingiliz var ama kalbimiz hep Drahthaarda.

Öyleydi Ertan abim. Biraz ortalarda yoktum. İşler ve nakliye ev taşıma olaylarım felan vardı. Ben drahthaardan şaşarmıyım abicim. Başka ırklar hep elimizin altında. En güzel seterler, en güzel pointerler, en güzel kurzhaarlar burada var. Yalvaça taşındım.  Çok kaliteli köpekler var burada. Ama benim gözüm yinede drahthaardan başkasını görmüyor.

Çevrimdışı Mustafa ÇİL 43

• Çobanoğlu 43
  • AvlakForum Üye
  • *
  • pointerin başkenti EMET
    • Av Keyfiniz Burası
« Yanıtla #31 : 23 Şubat 2011, 16:07:07 »
rıdvan THY unutma :)
  teşekkürler murat önce dostluk,,arasında tatlı rekabet

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #32 : 23 Şubat 2011, 21:11:26 »
rıdvan THY unutma :)
  teşekkürler murat önce dostluk,,arasında tatlı rekabet

Abi tek rakibim THY dicem ama kendini THY sananlarda var ;D ;D Yükseklerde uçanlar. Sevinirler sonra. Benden bahsediyor diye. ;D ;D ;D

Çevrimdışı Ertan ARIN

« Yanıtla #33 : 23 Şubat 2011, 21:26:14 »
Kütahya Tavşanlı'dan Ahmet arkadaşımıza satılık olan dişi İngiliz pointerimi opsiyonladım.Umarım terslik olmazda Liz'in avı neymiş Kütahya görür.Çok usta köpek ama ben çırağım terslik burada içimiz av diye yanıyor yine şu iş güç canımız avcılıktan bizi uzak tutuyor kahroluyorum.

Kimse yanlış anlamasın ama buradan bakınca Kütahya farklı görünüyor,üç kağıtçı heryerde var malum özellikle tavşancı kopoylar yüzünden Kütahyaya güvenilmiyor.Ama şuda var en iyi domuzcu ve tavşancı Kütahyadan çıkıyor.İngiliz pointeride tartışılmaz.
Ertan Arın
1968 Urla İZMİR

Çevrimdışı Mustafa ÇİL 43

• Çobanoğlu 43
  • AvlakForum Üye
  • *
  • pointerin başkenti EMET
    • Av Keyfiniz Burası
« Yanıtla #34 : 24 Şubat 2011, 16:40:01 »
ertan abi,,,inşallah güzel bir kandırki ahmetgardaşım opsiyonlamıştır.
   avnıda kütahya değil tavşanlı grür,,ama
 bende özellikle grmeye gderim,,özellikle avlağa grerim köpekle sonrada düşüncelerimi söylerim
güzel bir hayvan kanı ve geni gerçekten kötü olsa sende elinde barındırmazdın zaten buna eminim..

Çevrimdışı Kadir SARI

• Çolak 43
  • Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #35 : 25 Mart 2011, 23:00:11 »
Değerli arkadaşlar pointer konusu alınmış memleketlere dağılmış.Evet Emet ve Tavşanlı elinden geldiğince güzel köpeklerle avlanmaya çalışmıştır.Benim ilçemde 1995 ten önce sadece yerli pointer dediğimiz köpeklerimiz vardı ve bunların içinden en iyileriyle avlanmaya çalışırdık.Değerli büyüğüm Halit akkuş 1980 li yıllardan itibaren ilçemize köpek getirip satışını yapan bir kişidir ve benim memleketim le birlikte Tavşanlıda bir çok köpeği Halit abimden görmüş veya alımıştır.Yaşımında 44 olması sebebiyle Rahmeti Babamdan ve Hüsnü Amcamdan baba dostum olan Halit abimden gelen bir avcılığım olduğundan ve aşırı köpeğe olan merakımdan 80-81 yıllarından itibaren ilçemize giren köpekleri takip etmekteyim.1989-90 lı yıllarda izmirden gelen eskilerin koca kafalı koca kulaklı kontları,yamanları vardı onllarla bu furya baya devam etti.
1995 te izmirden Hayati ZENGER abimin babamla takas ettiği DOST denilen(Kuyumcu Leventin yavrusu) şimdiki pointerlere benzeyen döşlü bir köpekle başladı ing sevdası ondan sonrada gelen değişik köpeklerle devam etti.
Birol kardeşim haklısın o zaman bile dost denilen köpeğin bacakları çarpık çurpuktu ama güzel av yapan yavrular veriyordu zaten dişisi olanlarında şimdiki gibi imkanları yoktu dışarı gidip köpek çekmeye.Neyse daha sonra Eski kulüp başkanı değerli kardeşim Ali ÇOKER,in izmirden gene Hayati Abiden alıp geldiği ege fatihi lakaplı MEKle devamm etti.Şimdi işler çok farklılaştı köpek besleyenler ve bu işe gönül verenler ister istemez çıtayı yükseltmek zorunda biz EMET avcıları olarak avdan çok köpeğe ve yaptığı ava önem verdiğimiz için hep iynin iyisini koştururuz onun içindirki milletim ooo maşallah dedikleriyle yetinmeyiz.
Sonraları her yerde,evde,ortamda olduğu gibi fikir ayrılıkları sonucu ayrılaklar olacaktır ve olmuştur bu ayrılıklar sadec emete ait bir olay değildir.
Neyse Memleket adı olunca insan dayanamıyor ve bişeyler yazmak istiyor ben kendimi bildim bileli av köpeğinin eskisiyle yenisiyle yerliler dahil pointerin içindeyim başkacada bir köpek bakmadık bakmadım diğer ırklar derseniz pek bir şey diyemem tecrübem yok ama pointer dedikmi ciğerini okur kendimce iyi kötü tahmin ederim tabiii sanal ve klavye köpekçileri kadar olamasamda yaşadıklarım,tecrübelerim kendimce yeter.Çooook köpek doğutturdum zamanında babadan görme usulle satmayıp hep hediye ederdik ama baktıkki köpek beslemekte ,eşlemekte ,hediye etmekte masraflı olmaya başladı ister istemez yer yer satmaya başladık kendimce anladığım kadarıyla eğittim ve eğittiğim köpeklerimle kendim dahil etrafımdakiler ve verdiğm yerler gurur verici övgüler yağdırdı sakın yalnış anlamayın kendimi övmek veya met etmek amaçlı yazmadım zaten kendimi met etmeyede ihtiyacım yok memleketimin köpekleriyle ne denli içli dışlı olduğumu anlatmak amaçlı yazdım.
Diyeceğim odurki herkesin memleketi iyisiyle kötüsüyle kendine ait ve toz kondurmamaya çalışır haklı,haksız olan eleştirilerede boyun eğmekten başka çare bulamazsın yapılan yalan ve yalnışlarada  boynunu bükersin yutarsın.
Selamlar.
Kadir SARI
1967 Emet KÜTAHYA
Tel.0 543 603 29 02

***** ŞİVA - LEXUS - BARBY *****

Çevrimdışı Ertan ARIN

« Yanıtla #36 : 11 Nisan 2011, 23:02:41 »
Mustafa kardeşim,

Bu köpek Çorumdan aldığım bir dişi Kurzhaar vardı o köpekle takasla bana geldi.satılık köpeklere bakarsan 6 yaşında full muayyer olarak görebilirsin köpeği.Köpeğin soyu aydından gelmiş.Çok akıllı,av kanı yüksek en önemlisi çelginde çok üstün.Bilirsin pointer çelginde continentallere göre zayıftır.
Sezonda önünde 50-100 keklik vurulan bir köpek.Lökeşe,bıldırcın,bekasin her avı biliyor.Satış sebebim işlerim yoğun ayrıca dişi değil erkek köpek lazım bana.Senin onayladığın bir sarı kafa erkek olursa almayı düşünürüm.Köpek özellikle keklikte ve diğer kanatlı avlarında ve tavşanda muayyer olmalı.
Yardım edersen kardeşim sevinirim.Bilmiyorum elinde yetişkin muayyer erkek pointer varmı?
Haberini bekliyorum

Saygılar

Ertan Arın
[email protected]
[email protected]
Cep:0.537.8757584

Urla-İzmir
Ertan Arın
1968 Urla İZMİR

Çevrimdışı Adnan ÜKE

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #37 : 11 Nisan 2011, 23:22:13 »
Sevgili İbrahim birileri bir şeyler pompalama derdinde ,birileri her yere mavi boncuk verme derdinde,kim kimin nerede olduğunu,nerelere katıldığını çok iyi biliyor.

Bu sitelerde pointerin altından setter çıktığı da görüldü.İnsanlar artık her  kısa tüylünün pointer her uzun tüylünün setter olmadığını biliyor.Artık gardaşım edabiyatı da pirim yapmıyor.
"ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz"
Ustanın hakkını çıraklar verir .Kıraldan fazla kıralcı olmamak lazım.Sevgiler ...
Adnan ÜKE - 1963 İstanbul
Balıkesir/Gönen
TEL : 0532 245 03 47
Tanrı Türkü Korusun ve Yüceltsin
  www.pointerturkiye.com  [email protected]                                  

Çevrimdışı Adil KARAKUŞ

• AvlakForum Üye
  • *
    • www.pointertutkusu.com
« Yanıtla #38 : 12 Nisan 2011, 13:02:26 »
Sevgili İbrahim birileri bir şeyler pompalama derdinde ,birileri her yere mavi boncuk verme derdinde,kim kimin nerede olduğunu,nerelere katıldığını çok iyi biliyor.

Bu sitelerde pointerin altından setter çıktığı da görüldü.İnsanlar artık her  kısa tüylünün pointer her uzun tüylünün setter olmadığını biliyor.Artık gardaşım edabiyatı da pirim yapmıyor.
"ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz"
Ustanın hakkını çıraklar verir .Kıraldan fazla kıralcı olmamak lazım.Sevgiler ...

Adil KARAKUŞ
Ab Rh + 69 MERSİN
Pointer Üretici ve Yetiştiricileri Derneği Adana şb. Başkan Yrd.
Adana-Mersin-Niğde bölgesi KIF kayıt yetkilisi
Avcılık bir sanat ise bizlerde sanatçısıyız...

Çevrimdışı Serkan OLGAÇ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #39 : 24 Mart 2012, 16:14:29 »
Arkadaslar mustafa çil beyi uzaktan tanırım adını duydum adam kütahya için bişiyler yapmıs çalışmıs adını kütahyanın pointer baskenti diye isim yapan bir adamı kimsenin eleştirmeye hakkı yok nedenine gelince tüm türkiyeye pointeri tanıtan insanlar kütahya emetlidir parası olupda avdan anlamayan birkaç acemi şahıs bu adamdan köpek almış ve köpekleri mahfedip sora bu adama çamur atmaya kalkmıstır  kütahya çavdarhisarlı bir avcı ve aynı zamanda drahthaar ve setter yetiştiricisi olarak her zaman mustafa kardeşimizin abimizin arkasındayızz.kütahya çavdarhisar avcılar ve atıcılar ve balıkçılar klübü olarak.
Serkan OLGAÇ
1980-Çavdarhisar

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #40 : 24 Mart 2012, 17:40:11 »
avcı sadece merada yetişir klavye başında değil
rest çekmek hodri meydan demek avcı işidir avcı buda bilinmelidir

Ersin bey hodri meydan da klavye başında çekilmez. Resti çeken bir şahsı ben çok davet ettim meralarımıza. Geliş ve gidiş paranızı dahi vericem, hesap numaranı ver dedim. Yine ses çıkmadı. Hani bu nasıl hodri meydan.
Ben elimdeki drahthaarıma çok çok güvenirim. Avıyla kanıyla kokusuyla ve tecrübesiyle. Ama hiçbir zamanda "benim drahthaarım Türrkiyede tektir. Varmı başkası" demem. En fazla çıkacak kibirli kelime Türkiyede ki sayılı drahthaarlardan diyebilirim.
Hadis-i Şerif var. Kim mütevazi olursa Allah onu yüceltir. Kim kibirlenirse Allah onu alçaltır.
Bazı kişiler hakkında bu hadisi şerifede gerçekten şahit oluyorum. Kendi kendilerini rezil kepaze ediyorlar.