Gönderen Konu: otomatik tüfekler yasaklanabilir mi?  (Okunma sayısı 10360 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Erol ÖMEROĞLU

• Müdavim Üyemiz
otomatik tüfekler yasaklanabilir mi?
« : 04 Mayıs 2009, 21:35:55 »
  Slm avcı arkadaşlar,bir avcı arkadaşım Yaban tv'de bir forumda yarıotomatik tüfeklerin yasaklanabileceğini dinlemiş,bildiğim kadarıyla 50cm kısa namlu olan tüfekler standart dışıdı.Arkadaşımın anlatmasına göre 45 cm uzun namlusu olan otomatikler yasaklanacakmış,net bilgisi olan var mı?
  Teşekkürler.
Erol ÖMEROĞLU
1963 Tekirdağ/Saray

Çevrimdışı Harun KARAOSMANOĞLU

• Müdavim Üyemiz
Ynt: otomatik tüfekler yasaklanabilir mi?
« Yanıtla #1 : 29 Haziran 2009, 15:46:38 »
 O0  BÖYLE GİDERSE YASAKLARLAR O0
Harun KARAOSMANOĞLU
1964 KASTAMONU         [email protected]
0 542 603 30 29 Kurt, Ayı dahil TAHNİT VE TROFE YAPILIR
Puanter ve Drahthaar  itinalı tavşan avı yapılır.

Çevrimdışı N.Fazıl BÜYÜKKEÇECİ

• Müdavim Üyemiz
    • Avtutkusu.Com
« Yanıtla #2 : 29 Haziran 2009, 16:16:27 »
Abi yasaklanacağı yönünde bir söylenti var ama aslı nedir bilmiyorum. Bence yasaklanmamalı. Yasaklansada domuz avı gibi tehlikeli avlarda yasaklanmaması lazım...

Çevrimdışı Murat SİVASLI

• Free Üye
  • *
    • DOĞA AV
« Yanıtla #3 : 29 Haziran 2009, 16:31:29 »
bildiğim kadarıyla sabit takoz sistemi ile üretim yapılacak. yani 2+1 olarak kullandığımız için bir problem yok. ha eski tüfekler ne olur derseniz orman bakanlığına bilmem ne kadar para yatırıp takozu sabitlendirdiğinize dair belge aldıktan sonra rahatlıkla kullanabilirsiniz. bu orman bakanlığı bnm düşüncem devlet yine bulur bir yolunu yolar bizleri. ama otomatik tüfekler yasaklanacak diye bir şey olabileceğini sanmıyorum.
Murat SİVASLI
1986 ANKARA

Çevrimdışı Güven SARI

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 07 Temmuz 2009, 20:26:47 »
Biz bu işi kurcalaya kurcalaya adamların aklında yoksa da korktuğumuzu başımıza getireceğiz. >:( >:( >:(
Güven SARI
1967 Ordu Fatsa 0 532 455 28 03

Çevrimdışı Selman ÇELEBİ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #5 : 08 Temmuz 2009, 08:21:36 »
YASAKLAR CEZBEDİCİDİR YASAKLARLA BİR YERE VARILAMAZ.İNSANLARI EĞİTMEK GEREK.BU YASAKLAMA ZİHNİYETİNDEN BİRAN ÖNCE KURTULMAMIZ GEREK YOKSA MİLLET ÇIKAR AYA BİZDE KALIRIZ YAYA.BU İŞİN DANIŞMANLARI KİM HEP ONU MERAK ETMİŞİMDİR.BUNLAR KİME HANGİ ŞEKİLDE HİZMET EDER ONU ANLAMIŞ DEĞİLİM.BENİM YAŞADIĞIM ÇOĞRAFYADA SİLAH BİR ZARURET.HA BUNU DEVLET LEGAL YOLDAN VATANDAŞINA ALMA İMKANI SAĞLAR VE ÇOK İYİ DENETLER Kİ BENCE EN DOĞRUSUDA BUDUR  VATANDAŞTA ALIR İHTİYACINI KARŞILAR,YOK YASAK DERSEN HER BİR VATANDAŞINI EŞKİYA KEFESİNE KOYMUŞ OLURSUN.BU UYGULAMALAR DEVLETİN VATANDAŞINA SANA GÜVENMİYORUM DUYGUSUNU UYANDIRIR Kİ BU DURUM KARŞILIĞINDA VATANDAŞIN DA DEVLETE GÜVENMEME DUYGUSUNU UYANDIRIR. BUNLAR VAHİM ŞEYLER.BİZLER DÜNYAYA HÜKMEDEN BİR MİLLETİN EVLATLARI OLARAK DEVLET İLE MİLLET ARASINDA MESAFE KOYAN BUTÜR UYGULAMALARA İZİN VERMEMELİYİZ.HEPİNİZE SONSUZ SAYGILAR.
Selman ÇELEBİ
1978 Midyat MARDİN

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #6 : 08 Temmuz 2009, 08:28:27 »
Yarı otomatik tüfeklerin fişek haznesi sabitlenerek 2 fişek kapasitesi olacak yani 2+1 tasarı bu ne çıkar bilinmez.......
  • Le Fusil Darne Saint-Etienne V 19 Paris France

Çevrimdışı Hasan ÖZEL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 28 Mart 2010, 13:43:30 »
keşke herkes cifte kullansa vuran vuramayan belli olu
Hasan ÖZEL

1977 izmir torbalı

Çevrimdışı Fatih KANDEMİR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 25 Nisan 2010, 01:58:52 »
bu memlekette her şey mümkün!!!!!!!!!!!
  • BENELLİ RAFAELLO DELUXE
  • Yıldız Elegant A1 E
  • Huğlu 103 CE
  • Ata Arms
  • Yıldız SPZ ME
  • POİNTERLERİM BONİ&BORA

Fatih KANDEMİR
1977-Ankara

Çevrimdışı Mustafa DEMİRTAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #9 : 25 Nisan 2010, 02:02:48 »
45 cm limittir..45 cm den kısa namlulu tekkırmada olsa,el konulur adli işlem yapılır...tşk
1968/amasya-istanbul-sarıyer
Hâlıkın dururken mahlûka tapma,
Şeytana uyup da yolundan sapma.(Lâ Edri)

VEFAT ETMİŞTİR

Çevrimdışı Fatih KANDEMİR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 27 Nisan 2010, 01:51:24 »
45 cm limittir..45 cm den kısa namlulu tekkırmada olsa,el konulur adli işlem yapılır...tşk

EROLLLLLL'um

işin kötüüüüüüüüüüüüüüüüüü.:):):):):)

• BENELLİ RAFAELLO DELUXE
  • Yıldız Elegant A1 E
  • Huğlu 103 CE
  • Ata Arms
  • Yıldız SPZ ME
  • POİNTERLERİM BONİ&BORA

Fatih KANDEMİR
1977-Ankara

Adem gozleten

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 30 Mayıs 2010, 22:59:56 »
Yok artık buna benzer haberler diğer avcılık sitelerindede var ama bahsedilenler benim okuduğum kadarı ile yivli olarak otomatiklerin yasaklanacağı emniyet güçleri hariç bu silahları edinme  ve kullanmanın ithal etmenin yasak olduğu yönünde kanunun çıkmak üzere olduğu dur arkadaşlar ben o yazıyı bulayım sizlerle paylaşırım yivsi tüfeklerle ilgili bir porblem yok rahat olun ama şu takoz işini gerçekten üreticiler ciddiye almalı 2+1 olarak üretilsin alan alır almayan bakar gider farkında olmadan üretici firmalarımız bohçacılığa davetiye çıkarıyor ..............

av yapıyoruz arkadaşlar 3 fişekle vuramadıysanız  4,5,6,7,8, olmaz olmaz olmaz
kaçırdıysak şunu bileceğiz nasip değilmiş karşımızdaki av hayvanına şans tanımamız gerekiyor nacizane görüşüm

Çevrimdışı Yener HACIOĞLU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #12 : 30 Mayıs 2010, 23:29:53 »
sarsılmaz concort sport kullanıcısı olarak,y.otomatik tüfeklerinin kuş avlarında kullanılmasını doğru bulmuyorum.maddi imkanlarım doğrultusunda en kısa zamanda bir poze siparişi vermeyi düşünüyorum.Avcılar olarak bunun ahlaki olarak doğruluğunu savunup tüm çevremizi çifte veya poze ye yönlendirmeliyiz.bi kaç kişinin zevki mi? yoksa yaban hayat mı? sorusunun cevabı da aşikar.MAK'ı,çeşitli avcıları,yasaları vb biçok kurum ve kişileri eleştiririz(Bu da yapılır mı,şu şunu yapsın, bişeyler yapalım)Konu açılmışken bence bişey yapmanın tam zamanı çevremizden başlayarak yeni nesillerede örnek olarak,yavaş yavaş otomatik tüfekleri hoş karşılamayalım.bu bi anda olmaz.Ama bu mantığı kendi aramızda oturtabiliriz.Yoksa oturduğumuz yerden birilerini eleştirmeye mi devam edelim!!!(Herzaman ki gibi) yada birileri bi kaç yıl sonra kafamıza vura vura (Avrupa normlar uyacaksın!)Ya da (Bu avrupada bu böyle!)demesini mi bekleyeceğiz.Türk Milleti olarak neyin doğru neyin yanlış olduğunu, başklarından öğrenmeyecek kadar zeki ve insancıl olduğumuza inancım sonsuz.Selamlar
lYener.HACIOĞLU-1977-SAKARYA_İSTANBUL

Çevrimdışı T.Uğur ÖZCAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #13 : 31 Mayıs 2010, 00:11:45 »
O yasak bu yasak ancak biz de olur zaten... 15 yıldır ava giderim daha bir kez bile denetime denk gelmedim rastlasam adamlara üzerlerine atlayıp tebrik edeceğim bunca süredir ilk defa sizi görüyorum diye, hala da israrla tüm belgelerim tam onlara inat... Yasaktan önce bunları denetleyecek sistemi kursunlar sadece yasak,kime yasak denetim olmayınca...

Tevfik Uğur ÖZCAN
1975-Eskişehir

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #14 : 01 Haziran 2010, 22:58:34 »
Güven bey,düşmanlıkla itamda bulunduğunuz kişi bir otomatik kullanıcısı zaten.Bir otomatik silahı kullanmaktan en az sizin kadar zevk alıyorum ki silahım da otomatik.Söylanmak istanilen çok açık olmasına rağmen üzerinize alınmışsınız.otomatik kullanıcısı olduğumdan, yazımdan da farklı birşey çıkarılmayacağını umuyordum.Aslında aynı şeylerden bahsettiğimizidan ben eminim.(avcı vizdanı ve kontürol) demişsizniz.Peki bunlar yok şuan.ne önerirsiniz?Ben bunlar olmadığı için kendi aramızda çifte ve poze kullanmayı önerdim.Teşfikini istedim.ha kontrolün ve vicdanın olmadığı yerler için sizin daha güzel öneriniz varsa seve seve katılırım önerinize.Kontrolün olmadığını heleki vicdansızların çok olduğunu  ve sayılarının da hiçte küçümsenmeyecek kadar çok olduğunu bilmeyenimiz yoktur.Söylediğim gibi bohçacılara ,vicdansızlara imkan vermektense zevkimizden fedakarlık edebiliriz dedim.Avrupa derkende, mecazen birilerinin bize bazı şeyleri zorla yaptırmasındansa biz kendi vicdanımızla hareket etsek daha yerinde ve doğru olur demek istenmiştir.(Yasaklarla bi yere varamayız.)Evet yasaklarla bi yere gelemeyeceğimizin farkındayım ve yasaklansınd ademedim.Sadece avcılar arasında çifte ve pozenin gelenekselleşmesi  bunun yeni nesillere yansıtılmasını önerdim.Düşünün vicdansız adamda bi çifta var bide otomatik.isterse ikisiylede katliam yapar evet ama otomatikle daha kolaylaştırmış olur.Ve katliamın boyutuda bi o kadar artmış olur.yeni yapılan bazı otomatik tüfeklerin;üretim aşamasındayken 2+1şeklinde üretilmesi yasaların takoz kullanılma zorunluluğuda benim kaygılarımın nekadar yerinde olduğunun da göstergesidir.Toprlayacak olursam Güven bey,otomatik tüfek kullanıcısı olarak avcıyla bohçacıyı ayırabilmak adına,bohçacının ekmeyine yağ sürmemek adına seve seve zevkimden vaz geçebilirim diyorum.Bu kelimlerden oytomatik tüfek düşmanlığı yerine sevdiğim birşeyden avcılık ve yaban hayatı için fedakarlık etmeyi göze aldığımı,tüm çabalarında bohçacılar için olduğunu,hemfikir olduğumuzu görmenizi temenni ediyorum.selamlar

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #15 : 02 Haziran 2010, 22:36:03 »
Sadece çifte veya tek kırma kullanılarak avın bollaşacağına gerçekten inanan var mı?

Elbette bir şeye inanmak için kesinlik, doğruluk gerekmez. Şuna inanıyorum dendi mi saygı duyulması gerekir. Yok doğrusu da budur denecekse, ispatı aranır, araştırma beklenir, istatistik istenir,... Yani bilimsellik aranır. İspatı olmayan şey varsayım bile sayılmaz.

Sadece çifte veya tekli kullanılırsa daha iyi olur deniyorsa, buna da yalnızca olabilir derim. Memlekete kaz, ördek az geliyorsa sebebi tüfek midir? Keklik azsa, çil yoksa, çulluk azsa sebebi tüfek mi yoksa, dipçiğin ardındaki midir? Ya da daha başka şeyler de olamaz mı?

Doğayı ve avı seven iyi niyetli avcıların fedakarlık düşünmeleri ve yapmak istemeleri takdir edilecek bir şey ama şayet teşhis yanlış ise, işler kötüye gitmeye devam ederse nasıl bir fedakarlık düşüneceğiz? Sapan...??

İyi bir şeyler yapmak istemek ve elinden geleni yapmaya çalışmak gerçekten bir fazilet işareti ama daha önce de verdiğim bir örneği vermek istiyorum: Trafik kazaları meselesini çözmek için otomobillerin hız sınırlarını mı düşünmeliyiz yoksa, şoförleri yetiştirip, akıllıca kurallar koyup denetlemeli miyiz?

Takozsuz kullanım veya her ne çeşit olursa olsun av suçu işleyen kişiler yüzünden tüfeklerime takoz sabitlemeye, 1+1 yapmaya veya alıştığım bir şeylerden vazgeçmeye hiç niyetim yok. İstersek 12+1 atarlı tüfekle çıkalım, dönüşte limiti aşmış yakalanacağımızı düşünürsek kabahat işlemeyiz. Yok denetim falan gene olmaacaksa, "bakınız:  Eski avcıların fotoları"... çifteyle bile neler yapılabiliyormuş. Kuralları çiğneyen adamın işini zorlaştıracağım diye neden fedakarlık edecekmişim?

Bohçacı, bohçacı! başka şey yok. Her otomatik kullanan bohçacı mı? Her çifte kullanan gerçek avcı mı? Nasıl bir ayrım yöntemidir bu? Böyle pasif doğaseverliğin sonu tüfeği müfeği bırakıp fotoğraf makinesi ile dolaşmak.

Denetlemeye gelince devlet yapsın deriz ama kaç memurla ne zaman yapacak hesabnı bilen de yok, soran da. Suç işleyeni görünce ihtar veya ihbar edin desek, bu işlere de bulaşan yok. Eee??

Dostlar kusuruma bakmayın. Kimseyi incitmek istemiyorum. Hele de şuradaki "bence" gerçek avcıları üzmeyi hiç istemem. Yalnız ben de üzülüyorum. Üzülüyorum çünkü kabahat tüfekte, falan tüfeği kullanmayalım demek gerçek çözümlerden uzaklaşmak demek bence. Böyle düşünürsek, köpekleri yasaklasalar daha iyi. Bunu tekrarlıyayım mı her yerde? Köpek olmadan av bulmk, düşeni almak her zaman kolay mı? Adam salıyor 7-8 köpeği, mıknatıs gibi avları buluyor ve nerede duracağı vicdanına kalmış. Köpek olmasa yapabilir mi? Yasaklayalım mı köpekleri?... Benzemedi mi?
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #16 : 03 Haziran 2010, 20:15:25 »
Birşeye  olmaz demek,yanlış demekte'' çözüm değil,, çözüm.söylenilen bir fikre karşı başka bir öneri getirerek(mavi değil yerine kırmızı olsun) gibi olur.Eğitim önerisi doğru ama uzun zaman isteyen bir çözüm.Herkesin gönlünden geçen o eğitimli bilinçli avcıların yetiştiği zamanın kaç yıl sonra olacağı meçhulken.Herşeyin akışına bırakılması mı?yoksa kendi çapınızda bir adım atmak mı?Bunu y.otomatik tüfek düşmanlığı yerine ;karanlık için bir mum yakmaya,binlerce deniz yıldızından birini denize atmaya benzetmeye çalıştığımı ifade etmeye çalışıyorum.Avın azalmasını konusunda da daha önceleri farklı konularda da ifade ettiğim gibi tarımsal faliyet ve anlayış,DSİ nin sulak alanlara olan bakış açısı ve ıslah çalışması,şehirleşme vb biçok nedeni herzaman avcı faktöründen önce sıralamışımdır.Çifte veya poze teşfik önerim;Avcılar arasındaki:avcının silahı çifte dir.sözüne atıfta bulunarak düşüncemi ifade ediyorum.Şöylede ifade edilebilir.trafik kazası geçiren bir kişiye bakarak bunun devası için doktor lazım,ameliyat lazım tam donanımlı hastane lazım deyip kişiyi bırakmak gerekmediği gibi eğitimin,vijdanların geleceği güne kadarda beklemenin hastanın kan kaybetmesi izlemenin doğru olmadığına olan inancımdır bı fikir.Bu tüfek fikrinin avın çoğalması ve avcılık için devede kulak olduğunun bilincindeyim ama herkes kendine göre yapabileceği birşeyler vardır.Sıradan bir avcı olarak üretebildiğim ve yapabileceğim budur.MAK ta bir görevli olsaydım daha kapsamlı birşeyler yapmaya çalışırdım.YABAN da olsam daha etkili birşey yapardım.Daha öncede meyve çekirdeği toplayalım,kampanya yapalım da dedim.Kendim bu kampanyayı sürdürdüm.ama arkadaşlardan katılan olmadı.Ben birşeyler yapmaya yapıcı olmaya çalışan birisiyim.Bu benim nacizane çözüm önerisi,başka daha kapsamlı,daha farklı,daha yapıcı bir çözüm önerisi getirecek arkadaşın fikrini sayğıyla karşılar mutluluk duyarım.Bu fikir karanlığa küfür yerine,bir mum yakmaya çalışma adımı olarak algılanması yönünde izahta bulunmaya çalışıyorum.selamlar

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #17 : 03 Haziran 2010, 22:28:32 »
Yener Bey kardeşim eninde sonunda istediğimiz şey aynı. Av hayvanı olsun olmasın, tüm yaban hayatının sürmesi ve bu tutkumuzu devam ettirebilmemiz.

İzmir'in yakın çevresi ormanlarla, dağlarla dolu olmasına rağmen av hayvanı bakımından bana epey boş görünüyor. Domuz avına da merakım yok. Belki o ormanların yakınından geçenler için çok güzel bir manzara olabilir ama benim için eksik. Oradan gelip geçen içinde ne olduğunu, olmadığını bilmez ama avcı bilir. Gücüm olsa o ormanların tekrar yaban hayvanlarıyla dolmasına gayret ederdim. Şuraya varmak istiyorum: avcı bilinçli çevrecidir. Avlanma arzumuz vardır ama bunun için de özen, çaba, çalışma gerektiğinin farkındadır. Orada piknik için gelen biri için ağaçlar yeterli, domuz istenmeyendir. Avcı içinse her şeyden gerektiği kadar olmalıdır. Biz avcıların her daim ve her çeşit avı bulabilme arzumuz, eksik ve gerekleri daha detaylı gözlememiz sebebiyle, iki taraflı çıkar aramamız yönüyle daha ADAMIŞ çevrecileriz.

Bunları anlattım ama zaten aynı şeyi hepimiz hissediyoruz. Av ve yabanla bütünleşme eylemi uygulamada bıçak sırtı gibi bir şey olsa gerek. Avcılığın daha başında hemen hepimiz için ava gitmek eşittir her avı da vurmaktı. Daha doğrusu, sonraki yıllara nazaran daha fazla öldürme dürtüsü vardı. Benim için böyle. Artık sayıların çokluğu hoşuma gitmiyor. Tutkumu sürdürmeme müsade etsin ama yine de bol olsun istiyorum. Çok fazla avlayıp, bununla övünenlerin yaptıklarından ise hiç hoşlanmıyorum. Biraz daha zaman geçirsem belki de bazen ateş etmeden ble dönmek İSTEYECEĞİM. Hatta belki diğerlerinin de öldürmelerini istemeyeceğim.

Dediğim gibi avcının yaban sevgisi bıçak sırtında sanırım. Hem yabanı sevip hem de can almak çelişkili bir süreç. Avcıların gitgide daha az öldürdüğü ama seçerek avladığını kıymetli fikirlere sahip insanlar da belirtiyor. Her ne olursa olsun, bu döngü sürdüğü sürece ormanların eksiğine, meraların derdine, göllerin, çayların derdine en hassas yaklaşan hep avcılar olacak. Her ne kadar ucunda öldürmek olsa da.

Bu gerçek avcı-çevreci için hep böyleyse, böyle avcının yanlışları düzeltmek için herhangi bir şeyler yapmak için çabalaması da gayet normaldir. Daha önce de yazdığım gibi fazilettir, takdire değerdir. Bu çerçevede bir şeyler önermekte yanlış bir şey yok. Gerçekten saygı duyuyorum. Burada şunu da eklemem lazım: şu veya bu şekilde avlanmaya olan tutkumun içinde tüfeklerin yeri gitgide daha fazla yer kaplamaya başladı. Avladığım hayvan sayısı ne kadar azaldıysa, silaha ilgim de o kadar arttı. Avla ilgisi olmadan da silah düşünmek bile istemiyorum. Az önce de sebebini uzun uzun açıkladığım gibi silahlarla suç işleyen, ifrata kaçanların yaptıklarından utanç duyuyorum ve tez zamanda islah olmalarını diliyorum. Fakat bu cibilliyetsizlerin hatrına da şu zevkimden vazgeçmek istemiyorum. Ne münasebet? Benim gözümde bu pire için yorgan yakmak demek. Ne anlama gediğini ve anlamını iyi bilsem de, benim bakış açımdan böyle fedakarlık yapmak, tüfeklerimi etçi çulsuzların eline teslim etmek gibi bir şey.

Öneri olarak, şimdilik denetlemeyi yapmak, yapanları harekete geçirmek için uğraşmak ve teşvik etmek. Hakikaten de birdenbire olacak şey değil gibi. Ben esas avcılara önder olan, olmak isteyenlerin çözüm önerilerini bilmek istiyorum.

Sevgiler
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #18 : 03 Haziran 2010, 23:14:22 »
Volkan bey,
aynı lisanı konuşmak,aynı duyguları paylaşmak ve konuşarak bir noktada da buluşabilmenin  ayrı bir güzellik olduğunu görmek te, mutluluk verici.Temennilerinize aynen katılıyorum.İzmir'e selamlar.

Çevrimdışı İsmail TUNCER

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #19 : 11 Haziran 2010, 00:25:10 »
Sayın yener vicdan avcının beynindedir.Önce otomatiğini elden çıkar sonra çifte veya süper pozeye geç.Turşu yerken perhiz yapılmaz.otomatik kullanırken kullananları yerme.Dünyada uygulama bu.2+1 gerisi işgüzarlık.Ülkemizde milyonlarca otomatik kullanan avcı var.Dünyanın en iyi av silahı üreticileri yarı otomatik silah üretmektedir.Sevgiler.
ismail tuncer
 (butik)

1952 Biga-Çanakkale-İstanbul

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #20 : 13 Haziran 2010, 14:41:25 »
Tuncer bey,bu kadar hasas bi şekilde yazılan yazıdan ve itinayla seçilen kelimlerden ne demek istenildiğini anlamadıysanız, sizinde tüfeği bırakıp kitap okumanızdan başka tavsiye edebileceğim birşey yok.selamlar

Çevrimdışı Harun KARAOSMANOĞLU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #21 : 15 Temmuz 2010, 09:27:56 »
                                                                                            Hiç bişey olmaz  Dünya  üretiyor-Aynı zamanda Türkiye dede çok silah fabrikası varbAyağa kalkarlar.Bi HALT olmaz  Kervan yürür
Harun KARAOSMANOĞLU
1964 KASTAMONU         [email protected]
0 542 603 30 29 Kurt, Ayı dahil TAHNİT VE TROFE YAPILIR
Puanter ve Drahthaar  itinalı tavşan avı yapılır.

Çevrimdışı Mustafa DEMİRTAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #22 : 16 Ağustos 2010, 23:06:05 »
kaz ördek domuz haricinde üçüncü fişek dolayısıyla yarıoto tamamen gereksiz...aslında psikolojik etkisi yok degil,bu etkide avla ilgili degil....kişisel güvenlikle ilgili.....
1968/amasya-istanbul-sarıyer
Hâlıkın dururken mahlûka tapma,
Şeytana uyup da yolundan sapma.(Lâ Edri)

VEFAT ETMİŞTİR

Çevrimdışı Kadir TOPÇU

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #23 : 16 Ağustos 2010, 23:35:01 »
kanunen fısek yatagından sonra 45 cm asaı namlular yasak ruhsat verılmıyor
fişek haznesınden bahsedılmıs bır kuse 2 atarsın bılemedın 3 cuyu sallarsın 4 cuyu atsanda bosa atarsın bendede bır tane otomatı kvar 7+1 cıgukez 5 fısek koyuyorum doldurmakla ugrasmayım dıye ama bır kusa en fazla atacagım3 3 den sonra hıc atmam vurulmaz kolay kolay
otomatıkle avın azalıp cogalacagından bahsetmısler avcının vurdugu sayıyla kus nesl ı bıtmez şeker gubresını kaldırsınlar önce kuslar yıyor telef oluyor hayvanalrın goc yollarını konaklama noktalarını korusunlar ulkeye kaz ugramaz oldu
domuzda otomatık savunulmus eskıler otomatık yokke ntek kırma ıle cıfte ıle domuz ındırıyordu unutmamak lazım

otomatıgın yaskalanmasının sebebı bır cok ınsanın bunu kötu amacla av dısında kullanmasından kaynakalnıyor yoksa avcı cok fısek atacak kusu bıterecek dıye dusunen yok kı bıtmezde
« Son Düzenleme: 16 Ağustos 2010, 23:37:23 Gönderen: Kadir TOPÇU »
Kadir TOPÇU
1984-ADANAlıyık

Çevrimdışı Kurtuluş KAPLAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #24 : 10 Eylül 2011, 01:19:24 »
Ben de Kadir Topçu arkadaşa katılıyorum devletin niyeti bakımından. Burada amaç seri atışın kazandırdığı avantaj bakımından insanların avda sağlayacağı avantajdan ziyade niyeti bozuk, hasta ruhlu insanların katliyamına bir nebze olsun engel olmak istemesidir. Tabiki bu da çözüm değildir ama gerçek çözümü bulamadığınızı bildiğiniz durumda bu ikinci seçenek makul duruma gelip kanun koyucularının vicdanlarını bir nebze olsun rahatlatmış oluyor.
  • Hatsan Escort Marine Hunter
  • Fias-Cesa Favorit 1800
Kurtuluş KAPLAN
1976 UŞAK