Gönderen Konu: FİŞEK FİYATLARI  (Okunma sayısı 5381 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ömer OKLAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
FİŞEK FİYATLARI
« : 16 Ekim 2018, 10:25:09 »
Enflasyonla mücadeleye destek! indirim seferberliğine, fiyatlarını yüzde yüz arttıran yerli fişek üreticilerimiz de dahil olacak mı acaba ne dersiniz ?
  • Benelli 828U Süperpoze 12 (66) MC
  • Benelli M4 Otomatik 12 (47) MC
  • Mossberg 500 Pompalı 20 (47) Slug
  • Haniç Lever Action 410/36 (61) Slug
  • Akus Estate Lux Çifte 20 (66) MC
1965 ANKARA

The following users thanked this post: Fazlı MORAL, Yaşar KÖKÇEN, Yağız KAYA

Çevrimdışı Mesut ÇAP

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Ynt: FİŞEK FİYATLARI
« Yanıtla #1 : 16 Ekim 2018, 10:49:46 »
Enflasyonla mücadeleye destek! indirim seferberliğine, fiyatlarını yüzde yüz arttıran yerli fişek üreticilerimiz de dahil olacak mı acaba ne dersiniz ?

Umarım yaparlar. Bu arada biz de indirim yapandan alalım. Yani fişek alanlar burada, üreticiler ve satıcılar da piyasayı takip ediyordur diye düşünüyorum. O halde kim ürününde indirim yapıyorsa kim uygun fiyatla ürün satıyorsa buradan açıklayalım.
Mesela ben hafta sonu İstoç Özkurt Av'dan 1 koli Momento skeet fişeği aldım kutusu 35 liraya geldi. Pahalı mı aldım, ucuz mu aldım bilemiyorum, fişek satan her yeri gezip fiyatları kontrol etme imkanım yok. Teşekkürler.
« Son Düzenleme: 16 Ekim 2018, 10:51:13 Gönderen: Mesut ÇAP »
  • Franchi First Class
  • Beretta S682 Skeet
1976-Istanbul

Çevrimiçi Çağrı ECE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 16 Ekim 2018, 11:21:02 »
benim av bayisi bi tanıdık var fişeklerden çok az kazanıyoz diyo kar oranları çok düşükmüş dediğine göre
indirim yapmaları çok zor yani, bide eskiden kargoyla internetten her siteden fişek alabiliyoduk şimdi oda etkiliyo fiyatları
  • Franchi Affinity
SMMM Ç.Çağrı ECE 1988 İZMİR

Çevrimdışı Ahmet ÖZYILMAZERLER

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 16 Ekim 2018, 11:21:22 »
Mesut Bey,

1 koli 24 gr için 350TL şu anda piyasanın normali, ne pahalı ne de ucuz almışsınız. Uzun zamandır bu piyasanın içindeyim, indirim yapan bayileri internetten yazınca diğer bayiler toptancıları ve fabrikaları arayıp "falanca bayi fiyat kırıyor" diye şikayet ediyorlar. Bayiler, fiyatların yüksek olmasından gayet memnun bakmayın ağladıklarına. Av bayileri yüzlerce koli fişek satıp sürümden kazanmak istemiyor, bunu hepsi "milletin ameleliğini yapmak" diye nitelendiriyorlar. Onlar fişeği yüksek fiyattan az sayıda satıp 3 koli ile kirayı çıkarmaktan gayet memnun.

O etiketler bir kere yazıldı, bir daha da hiç düşmeyecek. Ucuza fişek bulursanız da bilgiyi fazla yaymayın, yoksa aynı yerden de bir daha indirim alamazsınız. Bunlar hep başımdan geçen olaylar...
1980 İSTANBUL

The following users thanked this post: Fazlı MORAL, Berhan PINAROĞLU, Ersin ERBİL, Doğan ATEŞ

Çevrimdışı Samet BİRİCİK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #4 : 16 Ekim 2018, 11:37:56 »
1-2 bayi %20 indirim yapmış 56 liraya bp 32g gördüm sterling 5 no 35 ₺
  • Kırklareli
  • İstanbul
  • https://www.facebook.com/motorlumuhre/
1986-istanbul

The following users thanked this post: Doğan ATEŞ

Çevrimdışı Yaşar KÖKÇEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 16 Ekim 2018, 12:47:22 »

+10000

« Son Düzenleme: 16 Ekim 2018, 12:51:39 Gönderen: Yaşar KÖKÇEN »
1980-Antalya

Çevrimdışı Yaşar KÖKÇEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 16 Ekim 2018, 12:53:36 »
Mesut Bey,

1 koli 24 gr için 350TL şu anda piyasanın normali, ne pahalı ne de ucuz almışsınız. Uzun zamandır bu piyasanın içindeyim, indirim yapan bayileri internetten yazınca diğer bayiler toptancıları ve fabrikaları arayıp "falanca bayi fiyat kırıyor" diye şikayet ediyorlar. Bayiler, fiyatların yüksek olmasından gayet memnun bakmayın ağladıklarına. Av bayileri yüzlerce koli fişek satıp sürümden kazanmak istemiyor, bunu hepsi "milletin ameleliğini yapmak" diye nitelendiriyorlar. Onlar fişeği yüksek fiyattan az sayıda satıp 3 koli ile kirayı çıkarmaktan gayet memnun.

O etiketler bir kere yazıldı, bir daha da hiç düşmeyecek. Ucuza fişek bulursanız da bilgiyi fazla yaymayın, yoksa aynı yerden de bir daha indirim alamazsınız. Bunlar hep başımdan geçen olaylar...

Eskiden kutu başına 2-3TL kazanıyorlardı. Şimdi stokçuluk yapıp 10-15 TL kazanıyorlar kutu başına.
1980-Antalya

The following users thanked this post: Onur TAVACI, Doğan ATEŞ

Çevrimdışı Hakan HEKİM

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 16 Ekim 2018, 13:51:09 »
Tüfek namlu ve kasaları plastikten yapılıyor galiba onlar 2 katına çıkmadı.Bu bizim londra borsasına bağlı demir çelik ürünleri şeyi tüfekleri etkileyemedi.Çünkü kimse yerliye 4k para vermez.Ama fişek öyle mi 2 katına çıkarılmış hali 40tl ithal alacaklarına o paraya yerli alırlar gene ava giderler bunu biliyor o  "..."lar.Ya kıyacaksın paraya ithale abanacaksın eşek gibi indirecekler yerliler fiyatları.Ya bi marka seçeceksin ondan alacaksın diğerleri tercih edilmek için indirecekler fiyatı.

Çevrimdışı Mehmet ÇAKIR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 16 Ekim 2018, 20:58:11 »
Bugün bir bayiiye gittim yaklaşık 2 senedir rafda durduğunu bildiğim bir fişeğin ( winchester universal ) diğer güncel mal alıp satan bayilerden belki daha hesaplı bir fiyata alırım diye gittim. Gitmez olaydım bir fiyat söyledilerki gerçekten kendimi acaba benim alnımda enayi mi yazıyor diye düşündürttüler. Yani demem o ki bir malın güncel fiyatından satmak esnaflıktır sonuçta ticaret böyle döner. Yoksa yerine koyamazsın yok olursun. Ama zamları sebep göstererek güncel fiyatından da yukarıda fiyat yazarsan bu fırsatçılıktır. GEREK YOK.
1993-SALİHLİ-MANİSA---ELEKTİK TEKNİSYENİ

Çevrimdışı Fazlı MORAL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 16 Ekim 2018, 22:08:21 »
Fisekten az para kazanıyoruz talanına inanmıyorum artık. Ticarette yüzde elliden aşağı kar ettiklerine hiç inanmıyorum. Kim ne derse desin babında sözüne geliyoruz yine: Alavere dalavere Turk Mehmet nöbete. Uyutulan nöbete gönderilen Türk Mehmet biz avcılar oluyoruz bu arada. Eline geçiren bu kazdan bir tüy yoluyor.
  • huğlu 401A
  • huğlu renova kinetik sistem
  • sarsılmaz concort sport 66 namlu
  • kurzaar
Fazlı MORAL
1973  terme samsun ikamet menemen izmir
Cümleler doğrudur sen doğru isen
Doğruluk bulunmaz sen eğri isen.

The following users thanked this post: Hakan HEKİM, Hüseyin İŞCEN, Doğan ATEŞ

Çevrimdışı Doğan ATEŞ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 16 Ekim 2018, 22:19:54 »
Yazıyorum yazıyorum siliyorum.
Diyecek o kadar çok şey var ki...
1071 den başlar günümüze kadar konuşuruz da konuşsak ta yazsak ta bizim millet hep cukka peşinde fiyatlar iki katına çıkmış 5-10 lira KAR yapıyorum demek matematiğe aykırıdır.Herkes yolacak kaz arıyor sözüm meclisten dışarı...

Saygılarımla

O0
  • Beretta 686 Silver Pigeon 1
  • Beratta A400 Lite Sentetik
  • İmpala Plus 66
1977 İzmir

The following users thanked this post: Taşkın MUTLU, Tevfik GÜN

Çevrimdışı Mesut ÇAP

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 16 Ekim 2018, 23:06:58 »
Merhaba,
Yerli üreticilerin fişek yaparken aldığı ürünler dolar ile birlikte arttı mı? Mesela barut ithal mi ediliyor ?
  • Franchi First Class
  • Beretta S682 Skeet
1976-Istanbul

Çevrimdışı Mehmet Sabri MUTLUER

• Expert Üye
« Yanıtla #12 : 17 Ekim 2018, 07:41:01 »
Değerli dostlar,

Fişek fiyatlarından yakınmakta haklıyız ama tersinden bir bakayım dedim. Ben ne üreticiyim, na bayiyim. Tüketici gözünden bakıyorum ama...

Yukarıdaki resimdekiler ABD deki ucuz fişekler. Ortalama kutusu 6 Dolar desek, doları da ortalama 6 TL desek kutusu 36 TL ye gelir. Nakliye masrafı, gümrük vergisi, ithalatçı karı ve bayi karı eklerseniz siz bunları kaça satardınız?

Kendi dolumlarımı yapıyorum. Şu anda mükerrer olmayan dolumlarım  32 gram saçma veya tek kurşun olarak bir fişeği 190 kuruşa mal ediyorum. Malzemeyi toptan daha ucuza aldıklarını varsaysak, fişek başına 150 kuruş fabrika maliyeti olsa (25 lik kutu 37,5 TL olur), fabrika karı, nakliye, bayi karı, vergileri de koyarsanız siz kaça satardınız?

Acaba yakınmamız gereken maalesef TL nin değer kaybı, artan enflasyon mudur?

• Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

The following users thanked this post: Taşkın MUTLU, Tevfik GÜN, Yaşar KÖKÇEN, Reha GÜREL, Bilal AYDIN

Çevrimiçi Ahmet ARIKAN

• Müdavim Üyemiz
  • Burdurlu
    • ahmet arıkan
« Yanıtla #13 : 17 Ekim 2018, 09:31:21 »
son 2-3 aydır her sektördeki üründeki afaki artışlardan, hepimiz gibi ben de rahatsızım.
fakat bir esnaf olarak kendi sektörümden(hırdavat - nalburiye) olaya baktığımda, fiyat artışlarının esnafın çok da elinde olmadığını belirtmek isterim. ürün satışlarında son müşteriyle muhattap olan esnaf olduğu için, olası bir zam durumunda en büyük tepkiyi de esnaf görmekte. gelin bir de esnaf gözüyle şuan ki ekonomik durumu inceleyelim.
örneğin 8 tlye sattığımız silikonların geliş maliyeti şu an 11,5 -12 lira. satış fiyatımız ise 13 tl. 1 tl kar ediyorum dediğimde hiç bir müşteri inanmamakta, düz 10 lira olması için kıyasıya pazarlık yapma çabasında ve dahası kriz ortamında fırsatçılık yaptığımı düşünmekte.
160 tl olan el arabası 300 tl oldu. kilosu 5 lira olan inşaat çivisi şu an 8 tl. 65 liraya satacak müşteri bulamadığımız merdivenlerin fiyatı 120 lira oldu. vidaya bir gecede %65 zam geldi vs. vs. vs. liste uzar gider.
işte bu yüksek enflasyon durumunda ayakta kalabilmek için mecburen güncel listelerden satış yapmak zorunda kalıyoruz. biz de isteriz ucuza gelsin, ucuza satalım ama şuan ve görünen uzak tarihte malesef bu pek mümkün gözükmüyor.
benim ucuza satabilmem için, toptancıdan ucuza almam gerekir -> toptancının ucuza satması için, fabrikadan ucuza alması gerekir -> fabrikanın ucuza satması için ham maddeyi, her türlü makine ekipmanı ve işçi gücünü ucuza mal etmesi gerekir -> ham madde ve ekipmanı ucuza mal edebilmek için ya kendimizin üretmesi, yada ithal edilecekse dövizin hatrısayılır seviyede düşmesi, daha doğrusu tl'nin dünya paralarına göre değer kazanması gerekir. bu hiyerarşi tablosunda da görüldüğü üzere, halkın muhattap olduğu esnaf bu deryada sadece ufacık bir damladır.
halk yapılan zamlara tepki göstermekte sonuna kadar haklıdır. bunda hemfikiriz fakat, esnaf fiyatları indirsin veya dahası, mecburi indirecek demek, ve bunu da üst düzey devlet yöneticilerinin söylemesi, sadece basit - yüzeysel bir geçiştirmeden, günü kurtarmaktan başka bir şey değildir. esnaf zaten pahalı aldığı malı, ayakta kalmak için cüzi fiyatlara satma çabasında bir de mecburi indirime giderse esnafı kim kurtaracak?
sorun yapraklarda değil, ağacın kökünde fakat yaprakları kopararak hastalığa çare bulma çabası içerisindeyiz.
unutmayalım ki ülke ekonomisinin tedbirini millet değil, devlet almak zorundadır. ben elimdeki 2-3 koli malı zararına versem ne olacak? o malı tekrar almayacak mıyım?(tabi batmazsam) o malı tekrar alınca yine zararına mı dağıtacağım? bu nereye kadar devam edecek?
velhasıl kelam "derdim var, derdinden büyük". herkes yaşadığı ve hissettiği oranda bu yüksek enflasyon ve zamlardan şikayetçi.
sen şikayetçisin, ben şikayetçiyim, o şikayetçi iyi güzel de herkes şikayetçi, peki bu şikayetlere son verecek kim? ne zaman ve nasıl?
  • Yıldız Elegant A3 TME
  • Akkar Churchill 812
  • Retay Masai Mara Bronze Pure
  • Çifsan ÇSP 555
Ahmet ARIKAN
1987-Burdur / Yeşilova

The following users thanked this post: Taşkın MUTLU, Tevfik GÜN, Reha GÜREL, Mehmet Sabri MUTLUER

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #14 : 17 Ekim 2018, 09:44:30 »
Ortalama Avrupa perakende satış fiyatları(ülkelere göre değişmekle birlikte) İngiltere.
İşin güzel yanı kazık yemeden bedeli mukabilinde ihtiyacın olan ürüne sahip olabilmek.
Tek başına kriter sayılmaz ama;

250 Adet boş kovan 15 euro
1000 Adet kapsül 37.5 euro
1000 Adet b&p tapa 28 euro
1 kg saçma 6 euro
0.5 kg barut 17 euro (Firmalara ve çeşide göre değişmekle birlikte ortalama fiyat) Yerliler içerisinde sanırım en pahalı barut sterling tek kurşun ve 9 luda var A0 37 euro.
Avrupa da kdv kaç tam bilmiyorum (%8 olabilir) %10 da satıcı karını çıkartsak çokta ucuz değil.

Esas mesele Sabri Hocamın da belirttiği gibi Türkiye de enflasyonun yüksek,kişisel gelirlerin düşük olması.
Not:Son sözü Üreten söyler.
« Son Düzenleme: 17 Ekim 2018, 10:00:30 Gönderen: Tevfik GÜN »
1978 Eğirdir-Isparta

The following users thanked this post: Taşkın MUTLU, Doğan ATEŞ

Çevrimiçi Çağrı ECE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #15 : 17 Ekim 2018, 10:36:00 »
Merhaba,
Yerli üreticilerin fişek yaparken aldığı ürünler dolar ile birlikte arttı mı? Mesela barut ithal mi ediliyor ?

baruttan saçmaya herşey ithal benim bildiğim
  • Franchi Affinity
SMMM Ç.Çağrı ECE 1988 İZMİR

The following users thanked this post: Hakan ATASOY

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #16 : 17 Ekim 2018, 12:27:58 »
Merhaba,
Evet arttı.
Yeni liste fiyatı gönderdiler
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Naim ZENGİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #17 : 17 Ekim 2018, 12:59:25 »
Öyle sanıyorum ki buradaki temel problem kar yüzdesi ile alakalı. Yani 20 tl ye ürettiği bir üründen % 30 kar alan firma, 30 liraya ürettiği üründen de %30 kar ile satışa devam ediyor. Bu durumda firma eskiden 6 lira kar alırken zam olunca kar marjını 9 liraya çıkarmış oluyor. Ve teknik savunması şöyle kar marjımızı arttırmadık. Doğru da söylüyor her durumda marj yüzdesi %30 ama aslında döviz artışı cebine extra 3 tl daha para girmesini sağlıyor.
Armsan Paragon combo set
akus hunter lux 71 cm namlu
Remington 870 express

The following users thanked this post: Ahmet ÖZYILMAZERLER, Doğan ATEŞ

• Expert Üye
« Yanıtla #18 : 17 Ekim 2018, 14:29:10 »
Öyle sanıyorum ki buradaki temel problem kar yüzdesi ile alakalı. Yani 20 tl ye ürettiği bir üründen % 30 kar alan firma, 30 liraya ürettiği üründen de %30 kar ile satışa devam ediyor. Bu durumda firma eskiden 6 lira kar alırken zam olunca kar marjını 9 liraya çıkarmış oluyor. Ve teknik savunması şöyle kar marjımızı arttırmadık. Doğru da söylüyor her durumda marj yüzdesi %30 ama aslında döviz artışı cebine extra 3 tl daha para girmesini sağlıyor.

Naim bey,

Daha önce yazdım, ben üretici de değilim satıcı da değilim. Ancak olaya gerçekçi yaklaşalım. Tüccar olsam dün 3 liraya sattığım malı, enflasyon ve döviz artışı nedeniyle bu gün 6 lira  maliyetle alıyorsam, satış fiyatına %30 kar koyup 9 liraya tüketiciye satarsam sermayeden yermiyim? Zarar edermiyim? Kar mı ederim. Ülkemizde bir çok firma acaba neden battı, niye konkordato ilan etti?
  • Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

• Expert Üye
« Yanıtla #19 : 17 Ekim 2018, 14:39:23 »
Ortalama Avrupa perakende satış fiyatları(ülkelere göre değişmekle birlikte) İngiltere.
İşin güzel yanı kazık yemeden bedeli mukabilinde ihtiyacın olan ürüne sahip olabilmek.
Tek başına kriter sayılmaz ama;

250 Adet boş kovan 15 euro
1000 Adet kapsül 37.5 euro
1000 Adet b&p tapa 28 euro
1 kg saçma 6 euro
0.5 kg barut 17 euro (Firmalara ve çeşide göre değişmekle birlikte ortalama fiyat) Yerliler içerisinde sanırım en pahalı barut sterling tek kurşun ve 9 luda var A0 37 euro.
Avrupa da kdv kaç tam bilmiyorum (%8 olabilir) %10 da satıcı karını çıkartsak çokta ucuz değil.

Esas mesele Sabri Hocamın da belirttiği gibi Türkiye de enflasyonun yüksek,kişisel gelirlerin düşük olması.
Not:Son sözü Üreten söyler.

Tevfik kardeşim,

Sizin verdiğiniz rakamlarla bir hesap yaptım. 32 gram saçma 1.75 barutla İngiltere'de bir fişek doldurma maliyeti  0,37 Euro yani yaklaşık 2.5 TL çıktı. Biz burada fişeğin tanesini kaça alıyoruz? Bizim kendi dolumlarımızın maliyeti kaç oluyor. Fişek satışlarındaki fiyat artışının tek sorumlusu satıcı mı?

Saygılar
« Son Düzenleme: 17 Ekim 2018, 14:43:29 Gönderen: Mehmet Sabri MUTLUER »
  • Benelli Supernova
  • Beretta 1301
  • Ata CY Slug
  • Retay Masai Mara
MSM 1948-İzmir

The following users thanked this post: Tevfik GÜN

Çevrimdışı Naim ZENGİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #20 : 17 Ekim 2018, 14:59:09 »
Naim bey,

Daha önce yazdım, ben üretici de değilim satıcı da değilim. Ancak olaya gerçekçi yaklaşalım. Tüccar olsam dün 3 liraya sattığım malı, enflasyon ve döviz artışı nedeniyle bu gün 6 lira  maliyetle alıyorsam, satış fiyatına %30 kar koyup 9 liraya tüketiciye satarsam sermayeden yermiyim? Zarar edermiyim? Kar mı ederim. Ülkemizde bir çok firma acaba neden battı, niye konkordato ilan etti?
Mehmet bey, Batan firmaların çoğu dövize endeksli kredi borçlarından ve daralan piyasa talebinden battı.Sırf kar marjını aşağıya revize ettiği için batan tek bir firma yok sanıyorum. Bir şirket piyasa koşullarını doğru okuyamıyor aşırı kredi yükü altına giriyorsa, varlıklarının çok üstünde borçlanıyorsa ve bizim gibi kırılgan bir ekonomiye sahip ülkede yaşadığını unutup tedbirsiz bir şekilde krize yakalanıyorsa batmasında ne yapsın. Avrupada  sıradan bir şirketin bile 100 yıllık geçmişi varken bizdekiler 1-2 yılda voleyi vurma iştahıyla hareket ederlerse neticenin farklı olmasını beklemek mümkün değil.
Armsan Paragon combo set
akus hunter lux 71 cm namlu
Remington 870 express

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #21 : 17 Ekim 2018, 15:00:47 »
Tevfik kardeşim,

Sizin verdiğiniz rakamlarla bir hesap yaptım. 32 gram saçma 1.75 barutla İngiltere'de bir fişek doldurma maliyeti  0,37 Euro yani yaklaşık 2.5 TL çıktı. Biz burada fişeğin tanesini kaça alıyoruz? Bizim kendi dolumlarımızın maliyeti kaç oluyor. Fişek satışlarındaki fiyat artışının tek sorumlusu satıcı mı?

Saygılar

Değerli Hocam son zamları çok önceden sezdiğim için(indikatarüm şu;dış borcun gsmh ya oranı %50 yi geçti mi mevcut kur oluşan % kadarını tamamlar, kendi kriterim bu benim) bir miktar malzeme alımı yapmıştım ve fişeğini kendisi dolduran birisi olarak zamlardan sonra alım yapmadım lakin haftaya biraz alım yapacağım tabi istediğim malzeme gelirse.
Son zamlardan önceki fiyatlar şöyleydi.
500 g tecna barut 200tl   şu an ?(her 32 g.kurşun için en az 2.05 g kullanmak gerekiyor)
1kg saçma 15 tl. şu an 28 tl.
100 adet tapa 10 tl. şu an 12,5 tl.
100 adet kapsül 10 tl. şu an 17,5 tl.
1 adet boş kovan 0.40 tl. şu an 0.65 tl.
10 adet brenneke kurşun 8.5 tl  şu an 12,5 tl.
Bu durumda tek kurşun maliyetimiz en az %50 artmış gözüküyor bu daha az antrenman ve daha az paylaşım demek :)

Hesap bu Hocam.
Saygılarımla...
« Son Düzenleme: 17 Ekim 2018, 15:13:43 Gönderen: Tevfik GÜN »
1978 Eğirdir-Isparta

Çevrimdışı Mehmet GÖK 48

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #22 : 18 Ekim 2018, 10:00:33 »
Bu avrupada ki satis fiyatlarinda fabrika uretim fiyatlari degil. O fiyati aldigin yere gelinceye kadar toptanci bayi kar payi var ki onlarda avrupa standartlarina gore gelir enfelasyan oranina gore kar marji ekliyorlar. Fabrikadan cikis toplu bir ulkeye ihrac edilen fiyat bunun cok cok altindadir.ornek ordaki dukkan kirasi kredi oranlari. Bunlara bagli fiyat veriyor saticilar. Bizim burdakilerde avrupada 5 bin euro mas alan birinin aldigi fiyata askeri mas alana satiyorlar. Avrupada bu fiyat deyip cikiyorlar. Bence arada firsatcilar var.
1988-MUĞLA

The following users thanked this post: Hakan HEKİM

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #23 : 18 Ekim 2018, 10:04:12 »
Şuanda, yerli fişekler kargo masrafı vs hariç "geliş" fiyatı üzerinden ortalama 15 tl farkla, avrupa fişekler de aynı şekilde 20 tl farkla satılıyor..
Kutu başına 2-3 tl kazanıyoruz diye esnaf ağzı yapan olursa gülüp geçersiniz..
2 sene önce bayiye 14-15 tl ye yerli fişek gelişi vardı..
25 - 27,5 - 30 tl fiyatlara satılıyordu..
Ticaret kâr için yapılır eyvallah.. Ama ortada anormal bir durum var.
Koli başına 150-200 tl kâr yapmak da tatlı geliyor demekki..
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Murat ÖZBAŞ, Naim ZENGİN, Hakan HEKİM, Bilal AYDIN

Çevrimiçi Ahmet ARIKAN

• Müdavim Üyemiz
  • Burdurlu
    • ahmet arıkan
« Yanıtla #24 : 18 Ekim 2018, 10:43:39 »
Şuanda, yerli fişekler kargo masrafı vs hariç "geliş" fiyatı üzerinden ortalama 15 tl farkla, avrupa fişekler de aynı şekilde 20 tl farkla satılıyor..

şu anki fişeklerin net geliş fiyatı üzerinden mi bu kadar kar ediyorlar? yoksa zamanında almış, stoğu var da şimdiki güncel fiyatla mı bu karlara ulaşıyorlar?
eğer birincisi geçerliyse ve av bayiliğinde en az kar payına satılıyor denilen fişeklerden bu paralar kazanılıyorsa av bayiliği çok parlak bir ticaret kolu olsa gerek.
benim senelerdir aklımda av bayiliği açmak vardı, herkes kar marjı düşük, bereketi yok diye söylüyordu, meğersem çok tatlı paralar kazanılıyormuş da haberimiz yokmuş.
  • Yıldız Elegant A3 TME
  • Akkar Churchill 812
  • Retay Masai Mara Bronze Pure
  • Çifsan ÇSP 555
Ahmet ARIKAN
1987-Burdur / Yeşilova