Gönderen Konu: Afrika'da Avcılık  (Okunma sayısı 3207 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hasan ÜREM

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Afrika'da Avcılık
« : 13 Nisan 2018, 22:28:38 »
Merhabalar,

sizlerle son dönemde ilgimi çeken trofe avcılığı ile ilgili yazmak istedim. Gerek ülkemizde büyük hayvan avının yapılmasının çok zor olması, gerekse kuş avcılığının beni daha çok cezbetmesi yüzünden bugüne kadar trofe avcılığı hiç ilgimi çekmedi. Trofe avcılığı ile ilgili yazıları genellikle okumuyor ve videolarını  izlemiyordum çünkü bana sıkıcı geliyordu yani avcının bulunduğu dağdan öteki dağdaki geyiği vurması bana çok avcılık gibi gelmiyordu (Bu daha ziyade ingilizlerin ‘’shooting’’ diye tabir ettiği faaliyet, ‘’hunting’’ ayrı bir olay emek isteyen bir faaliyet). Taki, Meryl Streep ve Robert Redford’un Out Of Africa (1985) filmini izleyene kadar, ayrıca bu film gerçek bir hikayeye dayanıyor. Bu filmde, Robert Redford bir profesyonel avcı olan Denys Finch Hatton’I canlandırıyor. Denys Finch Hatton gerçek hayatta bir safari rehberi ve zamanında bir çok ünlü isimi Afrika’da avlandırmış bir kişi, mesela Prens 8. Edward gibi. Filmde kamplarının et ihtiyacını gidermek için çıktıkları bizon avında iz takibi yaparken bizonun aslanlar tarafından yenildiğini görürler ve yavaş yavaş oradan uzaklaşmaya başlarlar Taki aslanlar onlara saldırana kadar. Sonra, aslanlardan dişi olanını Meryl Streep bolt action tüfeğiyle vurur, erkek olan aslanı Rober Redford çifte tüfeği ile vurur. Burada benim asıl ilgimi çeken konu Robert Redford’un avlandığı çifte tüfek ve avında bir şansı olması.

Bundan sonra, Afrika avcılığı ile ilgili İnternet araştırmalar yapmaya başladım. Robert Redrod’un kullandığı tüfeğin Double Rifle olduğunu öğrendim. Bu tüfekler Afrika'daki tehlikeli avlar (dangerous game) için  en uygun tüfek olduğunu öğrendim. Bu tüfeklerin mermileri insan neredeyse eli kadar büyük oluyor ve bu sayede büyük beşli (big five: fil, gergedan, buffalo, aslan, leopar) gibi kuvvetli hayvanları durdurabiliyor. Tabi, bu tüfeklerde kalibre kalibre ayrılıyor. Mesela, tehlikeli avlar için uygun görülen en küçük kalibre .375 H&H ama araştırdığım kadarıyla çoğu profesyonel avcı .470 NE kalibreyi seçiyor.

Afrika avcılığı normal izlediğimiz dağ avcılığı ve geyik avcılığına benzemiyor. Avlanılan coğrafya gereği avcılık sıklık yerlerde yapılıyor ve hayvan ile her an kafa kafaya gelme ihtimaliniz çok yüksek, hatta okuduğum bir yazıda ‘’bir fil 10 metre önünüzde olabilir ama göremeyebilirsiniz’’ diyordu. Genellikle ateş edilen en uzak mesafe 45-50 metre arası oluyor. Bunun yanında, avlanılan hayvanların tehlikeli oluşu var. Bufalo (Cape buffalo) Afrika’nın siyah ölümü (African black death) diye biliniyor çünkü bu bufalolar kanında en çok adrenalin taşıyan hayvanlardır. Kalpleri atmasa bile hala adrenalin etkisi ile saldırmaya devam edebilirler örneğin Cem Boyner’in Aşil’in topuğu yazısı ve Ernest Hemingway’in Francis Macomber'ın mutlu ve kısa hayatı öyküsünde olduğu gibi. Aslan ve leoparın saldırganlığını anlatmaya gerek yok sanırım. Gergedanlar ise saldırdığında direk boynuzlarını insan kalbine sokmaları ile ünlenmişler 1900’ün başlarında. Fillerde insanları ezmesiyle. Ama hepsinin arasında en çok avcı öldüren hayvan bufalolardır. O yüzden şuanda Afrika’da tehlikeli ava çıkan avcıların yanında en az 2 tane daha tüfekli insan bulunuyor.

Peki şuanda bu iş nasıl oluyor, öncelikle şunu söylemem gerek baya bir maliyetli, büyük beşlinin en ucuzu olan buffalo yaklaşık 12 bin dolar gibi bir ücreti var diğer hayvanları siz düşünün. Fakat, avcılık Afrika ekonomisine, doğasına ve halkına büyük katkılarda bulunuyor. Avlanmak için ödenilen paraların büyük bir kısmı vahşi yaşamı koruma amaçlı  kullanılıyor, vurulan hayvanların derisi ve kafası alındıktan sonra etleri yöre halkına dağıtılıyor ve avcılığın serbest olduğu ülkelerde avcılık hep en büyük istihdam sağlayan sektörler içinde (Trophy 2017 belgeselini izleyebilirsiniz). Ayrıca, Kenya’da avcılık 1977’den beri yasak ve şuanda Kenya'da 1977’deki hayvan popülasyonundan çok daha az hayvan yaşamaktadır (rakamlar için Trophy belgeselini izleyebilirsiniz). Belgesel aslında bize tam olarak şunu anlatıyor hangi hayvan sever doğal hayatın devamı için tek seferde 10-15 bin dolar verebilir ama avcılar veriyor bu yüzden doğal hayatın devamı için avcılık önemli bir etken.

Afrika avcılığının çok sağlam bir geçmişi bulunmaktadır. 1900’lerin başından buyana Afrika'da birçok ünlü sima avlanmıştır örneğin Prens 8. Edward, Theodore Roosevelt, Ernest Hemingway, Winston Churchill, vb. İnşallah, birgün bizde avlanırız oralarda. Afrika avcılığı ile ilgili film izlemek olursa önerebileceğim Out OF Africa (1985) ve Ghost and the Darkness (1996) güzel filmlerdir. Kitap olarak önerebileceğim Ernest Hemingway ‘in Afrika’nın yeşil tepeleri otobiyografi tarzı bir kitaptır, yine onun Kilimanjaro ’nun Karları öykü kitabıdır. White hunters; golden age of African safaris, Brain Herne’nin 1999 yayımlanan kitabını zar zor türkiyede buldum ve aldım (D&R'da e-book olarak var). Bu kitap eski Afrika safarilerini ve ünlü avcıların hayatlarını anlatıyor, dili biraz ağır olduğu (ingilizce) için yavaş gidiyorum beğendiğim kısımları sizlerle paylaşacağım inşallah.
Iyi günler

« Son Düzenleme: 13 Nisan 2018, 22:38:39 Gönderen: Hasan ÜREM »
  • Deutsch Kurzhaar - Bora
  • Sarsılmaz
EDREMİT

Çevrimdışı Hüseyin İŞCEN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Afrika'da Avcılık
« Yanıtla #1 : 13 Nisan 2018, 22:57:14 »
 Kalbini delip geçen kursuna  rağmen  500 mt koşan bufalo   
 Yine vuruldugu  halde   tonlarca ağırlıktaki fil  koşarak  gelip   av Rehberine dişini   sapliyor  ve ağaca vurarak  rehber filin  dişinde  diş  ile  birlikte ağaca   sapliyor  ve ucu  ağaçta  kırılıyor   yere  düşen  rehberi   fil ayakları  altında  dünmdüz  olana  kadar  eziyor    yaban tv de ali üstay  anlatmıştı  yanlış hatırlamıyorsam   
     Bir kez Afrika'ya  safari ye  giden avciyi   bir daha gitmeden duramaz   deniyor   videolarini izlediğim  bir çok kişi   
Ama trofe avcılığı  hic bana göre deil  ☺
Paylaşım için  teşekkürler   sn ÜREM
  • huğlu kooperatif 12 calibre 76 namlu süperpoze
  • Üzümlü kooperatif 16 calibre 71 namlu çifte
  • Akdaş ah 212 w hybrit 71namlu yarıotomatık
Gerçek avcı doğayı  koruyan nefsini dizginleyebilendir.

1986 sivas

Çevrimdışı Hasan ÜREM

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 14 Nisan 2018, 14:47:32 »
Hüseyin bey güzel yorumunuz için teşekkürler.
Bende sizin gibi düşünüyordum trofe avcılığı ile ilgili, fakat Afrika avcılığı benim inanılmaz ilgimi çekmeye başladı. :) Yaptığım araştırmalarda ilgimi daha çok arttırdı.
İyi günler 
  • Sarsılmaz
EDREMİT

The following users thanked this post: Hüseyin İŞCEN

Çevrimdışı Alp BALABAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 14 Nisan 2018, 15:29:09 »
Dünyada en çok para bırakan turizim av turizmidir. Bir kac sene evvel keklik avına gitmek için sevdiğim saydigim bir abim beni evden aldı arka koltukta oturan beyefendiyi tanımıyordum ilk defa görmüştüm. Yolda arabayı kullanan abim yanımdaki abinin yeni afrikadan geldiğini ve fil vurduğunu söyledi tabi ben inanmadım kafamı çevirip yüzüne baktığımda tebessüm edişinden vurduğunu anladım  tabi yol 4 saat yanımda oturan adam yeni fil vurmuş düşünsene soru üstüne sor abi anılarını anlat nasıl yapıyorsun o dur bu dur adamla git gel 8 saat av muhabbeti. Sağ olsun herşeyi anlattı hatıralarını antremanlarını nasıl gidip geldigini tüfekleri. O sene dünya yaban avları ödülünü aldı kendisi. Hele bir rusyada ayı avı anlattı olmaz öyle heyecanlı av.
« Son Düzenleme: 14 Nisan 2018, 15:30:21 Gönderen: Alp BALABAN »
Alp BALABAN
1984-Manisa

Çevrimdışı Fehmi TAŞKIN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 14 Nisan 2018, 21:55:02 »
Kısmetse Ağustos ayında Güney Afrika ya ava gidiyorum. Harika bir program yaptım. Önce johannesburg Aslan parkı gezisi. Küçük aslanlarla oynama ve genç aslanlarla doğa yürüyüşü. Sonra farklı bir bölgeye uçuş. Kalahari çölünde 8 gece Thuru Lodge da kalış ve toplam 9 hayvan için av. Sonra Cape Town a uçuş şehir gezisi ve kısmetse Büyük beyaz köpekbalığı dalışı ve dönüş. Hepsinden sağ çıkarsam tüm deneyimlerimi size aktaracağım söz   ;D ;D ;D
  • MAUSER M03 300 Win. Mag.
  • Beretta A400 Xtreme Plus 76
  • Akus Custom Deluxe 71-76
  • Glock 19 Gen 5
  • Sig Sauer P 229 ALSO 9mm
  • Smith Wesson 686 4'' 357 Mag.
1977-İZMİR

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #5 : 15 Nisan 2018, 00:41:54 »
Tüm ayrıntıları merakla bekliyoruz Fehmi bey.
İnşallah sağ salim gidip dönersiniz.
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Fehmi TAŞKIN, Mehmet CAN 34

Çevrimdışı Fehmi TAŞKIN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 15 Nisan 2018, 06:00:13 »
Çok teşekkürler Tuncay hocam. Bu geziden sonra eminim bir çok arkadaşın da Afrika avları için merak ettiği Detaylar ortaya çıkacak. Bu avı yaklaşık 1 sene öncesinden organize ettim. Umarım hem güzel avlar yapar hem de avcı arkadaşlara nacizane bilgi ve tecrübelerimi aktararak yardımcı olurum. Sırf bu gezi için fotoğraf makinesi aldım. Heyecan dorukta  ;D ;D
  • MAUSER M03 300 Win. Mag.
  • Beretta A400 Xtreme Plus 76
  • Akus Custom Deluxe 71-76
  • Glock 19 Gen 5
  • Sig Sauer P 229 ALSO 9mm
  • Smith Wesson 686 4'' 357 Mag.
1977-İZMİR

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, Alp BALABAN

Çevrimdışı Alp BALABAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 15 Nisan 2018, 19:47:35 »
Çok güzel bende merakla bekliyorum deneyimlerinizi. Güle güle gidin güle güle gelin inşallah.
Bizlere de nasip olur inşallah
Alp BALABAN
1984-Manisa

The following users thanked this post: Fehmi TAŞKIN

Çevrimdışı Hasan ÜREM

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 16 Nisan 2018, 20:17:34 »
Alp bey güzel yorumunuz için teşekkürler :)
Fehmi bey, sizinde seyahatiniz ile ilgili paylaşımları dört gözle bekliyorum. Ayrıca, sizin tecrübenizden de yararlanırız inşallah merak ettiğimiz konularda. inşallah güzel bir tur dileği ile. :D

• Sarsılmaz
EDREMİT

The following users thanked this post: Fehmi TAŞKIN