Gönderen Konu: ZUBER 38GR HAKKINDA BİLGİSİ OLAN YADA KULLANAN VARMI  (Okunma sayısı 1843 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Metin ŞAHİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
mrb arkadaşlar. dün av bayisindeki arkadaşa ziyarete gittim sohbet ederken bir müşteri geldi ördek avı 1050 bar fişek istedi yüksek mesafee icin .av bayisindde olmadıgı icin ona zuber in 3 numara 38 gr fişegini tavsiye etti. bayada iddialı konuştu.benim işim cıktıgı icin duramadım ama kafama taktı ördek avı icin 38 gram ben hic kullanmadım en soguk havada bile 34gr yeterli geldi siz ne düşünüyorsunuz ..

resim yükle
                 ♥  ♥  ♥ Metin Şahin ♥  ♥  ♥
                   ♥  ♥  ♥ 1977 -  BOLU  ♥  ♥  ♥

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
Ynt: ZUBER 38GR HAKKINDA BİLGİSİ OLAN YADA KULLANAN VARMI
« Yanıtla #1 : 20 Aralık 2017, 12:33:12 »
Zuber 38 gr 3 numara modelini kullandım. İçeriğinde ''A'' serisine benzer yeşil kare şeklinde 1,75 gr civarı barut var.
Fişek oldukça sert ve basınçlı. Deniz kenarında sert havada geçitte ciddi mesafeden 2 ördeğe isabet ettirebildim ama uzak saldılar.
Bana sorarsanız gerek yok o fişeğe. Eğer 38 gr sınıfında fişek düşünüyorsanız Lambro biturbo 38 gr sınıfının en iyisidir. Bulabilirseniz tabi..
Lambo Biturbo 36 gr, B&P Mg2 flash 36 gr, Rc Camouflage 34 gr gibi fişekler de, seçkin modeller, Soğuk ve zorlu havalar için etkili olurlar.
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Metin ŞAHİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 20 Aralık 2017, 12:44:15 »
Zuber 38 gr 3 numara modelini kullandım. İçeriğinde ''A'' serisine benzer yeşil kare şeklinde 1,75 gr civarı barut var.
Fişek oldukça sert ve basınçlı. Deniz kenarında sert havada geçitte ciddi mesafeden 2 ördeğe isabet ettirebildim ama uzak saldılar.
Bana sorarsanız gerek yok o fişeğe. Eğer 38 gr sınıfında fişek düşünüyorsanız Lambro biturbo 38 gr sınıfının en iyisidir. Bulabilirseniz tabi..
Lambo Biturbo 36 gr, B&P Mg2 flash 36 gr, Rc Camouflage 34 gr gibi fişekler de, seçkin modeller, Soğuk ve zorlu havalar için etkili olurlar.

emrah kardeş sen bilimsel olarak araştırıp test ediyorsun söylediklerini önemserim . bu havada 38  gram bana cok abartılı geldi gecen yıl -15 derecede 34 gram bana yeterli geldi.av bayi o fişegi ona cok övdü. bir hafta öncede bana Sterling kötüledi inadına o fişegi aldım memnunum.

resim yükle
                 ♥  ♥  ♥ Metin Şahin ♥  ♥  ♥
                   ♥  ♥  ♥ 1977 -  BOLU  ♥  ♥  ♥

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #3 : 20 Aralık 2017, 12:52:34 »
emrah kardeş sen bilimsel olarak araştırıp test ediyorsun söylediklerini önemserim . bu havada 38  gram bana cok abartılı geldi gecen yıl -15 derecede 34 gram bana yeterli geldi.av bayi o fişegi ona cok övdü. bir hafta öncede bana Sterling kötüledi inadına o fişegi aldım memnunum.
Daha önce de birkaç defa yazdım, herkes kendi av şartlarına göre seçim yapar. Geçite gittiğim yer sahil kenarı, denizde fırtına 6-8 gösterirken o rüzgarda kumun üzerinde ayakta durmak neredeyse imkansız.
Hava belki Doğu Anadoludaki gibi soğuk değil ama nemli havada -2 -3 derecede bile bu rüzgar, çok şeyi değiştiriyor.
Tecrübe etmeyen bilmez, ''ben 30 gramla ördek avlıyorum siz neden 38-40 gr atıyorsunuz'' der..

Gramaj seçimi avcının tercihi.. Normalde, eksi derecelere kadar çoğu zaman 34 grama bile gerek kalmayabilir.
Deniz seviyesine indikçe nem artar basınç artar. Hele de hava soğuduğu zaman olay farklı oluyor.
Doğudaki -20 ile bizim buradaki -5 derece arasında fark var.
Normalde ben de 34 gramı pek geçmem. Sadece istisna zamanlarda ona göre fişek kullanırım.
Bayiler işine geleni över işine gelmeyeni kötüler.. Avcıyı düşünen, 10 bayiden 2-3 tane ya çıkar ya çıkmaz..
Ticaret bu, herkes kendi çıkarını gözetmek zorunda..
Şansınız açık olsun. Rast gele.
« Son Düzenleme: 20 Aralık 2017, 12:54:05 Gönderen: Emrah AKDENİZ »
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Zati AKSU

Çevrimdışı Hüseyin İŞCEN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 20 Aralık 2017, 13:25:10 »
Benim kişisel tercihim kırma tüfeklerde  Extrem bi durum  olmadığı sürece  34 gramdan üzeri  fişek tüfeği zorluyor  çok soğuk havalarda bile     maks 34 gr yeterli olacağı kanısındayım 
  Yariotomatik bir tüfek kullanıyor olsaydım   olay değişirdi Magnum fişeğe kadar   atardim  tabi yine hava şartlarına göre     
 Bana göre çok soğuk havalarda  gram artırmak  yerine  mevcut  34 gr fişeğin barutuna 0.10.   0.15  ilave barut takviye yapılsa  olay çözülecek gibi   
  Ördek avında ördeği  Avlama şeklinizde çok önemli vuruş mesafesi  vuruş açısı   iklim   v.s
havada renklerini zar zor ayırt edebilgimiz ordek en yakın  60 70 metre gelir       bu zamana  kadar yaptığım  ördek avlarinda   en net vuruşlari 20 40 metre aralığında yaptım az da olsa  50 metrenin üzerinde de  sürü içerisinden seçerek atıp vurduğum oldu     attığım fişek ise 30  32  34 gr mi geçmedi  rasgele
  • huğlu kooperatif 12 calibre 76 namlu süperpoze
  • Üzümlü kooperatif 16 calibre 71 namlu çifte
  • Akdaş ah 212 w hybrit 71namlu yarıotomatık
Gerçek avcı doğayı  koruyan nefsini dizginleyebilendir.

1986 sivas

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ