Gönderen Konu: 6136 ya muhalefet  (Okunma sayısı 2012 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Veysel VURMAZ

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
6136 ya muhalefet
« : 13 Ekim 2017, 13:14:58 »
Üstadlarım merhaba yeni tüfek alacağımdan satın alma belgesi için başvurdum. Yıllar önce karıştığım bi olayda muşta diye tabir edilen metal cismi kullandım mahkeme henüz devam ediyor. Ruhsat bölümündeki arkadaşlar benden dosya içeriğini istedi ruhsat almama engel bir durum oluştururmu lütfen yardımcı olurmusunuz
  • Franchi affinity white
1994 Malatya

Çevrimdışı Ergün CANBULAT

• Free Üye
  • *
Ynt: 6136 ya muhalefet
« Yanıtla #1 : 13 Ekim 2017, 14:34:34 »
mahkemen devam edıyorsa satın alma alabılırsın fakat kesılmıs cezan varsa veya ceza keserlerse ıptal ederler
Ergün CANBULAT
1969 ISPARTA

The following users thanked this post: Veysel VURMAZ

Çevrimdışı Veysel VURMAZ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 13 Ekim 2017, 14:46:51 »
Avukatların söylediğine göre büyük ihtimal para cezası kesilecekmiş. Sırf muşta yüzünden av tüfeklerimi benden alma ihtimalleri varmı yoksa mahkeme devam ederken alacağım bu tüfeğinmi ruhsatını iptal ederler
  • Franchi affinity white
1994 Malatya

Çevrimdışı Serkan TİKVEŞLİ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 13 Ekim 2017, 18:37:37 »
6136 ateşli silahlar ile ilgili bir yasa değilmi? Muşta bu kapsama girmez diye biliyorum, ama olayda yaralama varsa kasten yada kaza ile o sıkıntı çıkartabilir yivli de yada tabancada sıkıntı çıkar da av tüfeğinde çıkmaz bilidiğim kadarıyla
Serkantkv
1975 istanbul

Çevrimdışı Veysel VURMAZ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 13 Ekim 2017, 19:14:45 »
Bilgilendirmeler için çok teşekkürler şimdilik bana sadece av tüfeği lazım  :) olayda yaralama vardı maalesef, belkide bu yüzden 6136 ya girmiştir
  • Franchi affinity white
1994 Malatya

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #5 : 13 Ekim 2017, 22:34:13 »
Bu konu çok teknik, hukuki teknik detayları barındıran bir konu. Dosyanın içeriğinde geçen ve size önemsiz gelebilecek ufacık bir ayrıntı ya da tek bir kelime dahi davanın seyrini ya da oluşmuş dosyanın yorumunu müspet ya da menfi yönde tamamen değiştirebilir.

"Bu işten paçayı sıyıramaz, 6136'dan kesin yer" denilen nicelerinin, beraatla ya da dosya dahi açılmadan "kovuşturmaya yer yoktur" şeklindeki savcı kararıyla ucuz kurtulduklarına şahit olduk.

Bununla birlikte, işin içinde hiç bir ateşli silah olmadığı halde, sanığın saldırıda kullandığı demir çubuğu, hakimin silah sayarak 6136'dan hüküm verdiğine ve bu şekilde sanığın ömür boyu yivsiz av tüfeği dahi alamayacak şekilde sicilinin bozulduğuna da şahit olduk. (6136 sayılı kanun, sadece ateşli silahları kapsamaz, aynı zamanda bıçaklar ve kesici delici diğer aletleri de kapsar).

Bu arada, geçenlerde yayımlanan bir KHK ile, daha önce ruhsat alması mümkün olmayan bazı kişilerin, artık ruhsat alabilir gibi bir durumları oluşmuştu. Bu da çok kısıtlı bir kapsamdaydı. Dosya içeriğini görmek isteyen memur bu konu açısından bir değerlendirme yapacaktır muhtemelen.
  • Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Veysel VURMAZ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 14 Ekim 2017, 00:30:14 »
Bilgileriniz için çok çok teşekkür ederim İbrahim bey haftaya cuma gününe kadar sonuç belli olucak belgeyi verip vermeyecekleri. Umarım dediğiniz talihsiz durumları bende yaşamam. Şuan için danıştığım bi avukat var ama davaya müdahil etmem olaki talihsiz bir cezayla karşılaşsam elbetteki bütün haklarımı itirazlarımı sonuna kadar kullanırım.
  • Franchi affinity white
1994 Malatya

Çevrimdışı Ahmet ÖZTÜRK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #7 : 15 Ekim 2017, 14:08:32 »
Veysel bey bir hafta önce ruhsat bölümünde ilgili memur ile sohbet ederken bir vatandaş geldi,tabanca ruhsatı almak istediğini belirtti,fakat  devam eden 3 mahkemesinin bulunduğunu söyledi,memur bey TC sorgulamasından şahsın 2 suçunun hafif yaralama olduğunu gördü(bu arada tokat atmakta artık hafif yaralama kapsamına girebiliyor)Mevzuat kitabını açıp işaretli yerleri okudu..gelen kişiye ''size ne türde olursa olsun ruhsat versek dahi süren mahkemelerinizden herhangi birinden 1 gün bile ceza alsanız hatta bu ceza paraya çevrilse dahi ruhsatınız iptal olur,tabancanıza el konulur''..hatta mevzuat kitabından tabanca ve Av tüfeği ruhsatı alınamayacak suçları saydığında çok şaşırdım,Allah yanıltmasın ama o kadar çok madde varki...
  • Stoeger peregrine max 5
  • Ata Arms
Ahmet ÖZTÜRK
Lüleburgaz/KIRKLARELİ  1976

Çevrimdışı Veysel VURMAZ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 15 Ekim 2017, 16:00:24 »
aynen dediğiniz gibi ahmet bey çok madde vardı beni ilgilendiren maddeye bi türlü denk gelemedim. Başımdan geçen olayda yaralama suçu vardı ve muşta bulundurmaktan büyük ihtimalle para cezası alıcam. Şayet satın alma belgesi verseler tüfeği alsam paraa cezasına rağmen tüfeği benden alma ihtimalleri varmı?
  • Franchi affinity white
1994 Malatya

Çevrimdışı Ömer TUNA

• AvlakForum Üye
  • *
  • Ne Mutlu Türküm Diyene
« Yanıtla #9 : 15 Ekim 2017, 19:49:49 »
Merhaba,

Öncelikle adli olan durumun hangi tarihlerde gerçekleştiğidir. 15 Temmuz 2016 tarihinden önce ise %50 indirim ve hükmün geriye bırakılması yasalarından faydalanabilirsiniz. Tabi buda yine hakim kararı ile oluyor. Ama mevzu 15 Temmuz 2016 dan sonra ise cezada %50 indirim olmuyor sadece hükmün geriye bırakılması yasası uygulanabiliyor. Bu yasa da 24 ayın altında alınan cezalar için geçerli oluyor. Atıyorum size 6 ay hapis cezası verdiler ( inşallah olmaz ) 24 ayın altında olduğundan cezanızı kesmiyor, 5 yıl erteliyorlar. Bu sizin sicilinizde gözükmüyor ama polis memurları uyap sisteminden görebiliyor. Bura da ince detay ceza almamış sayılıyor mahkemeniz devam eden mahkeme statüsünde oluyor ve sizin yine yeni çıkan 6136 ya ek bir konunda ruhsat almanıza engel teşkil etmiyor. Katalog suçlar olayı var ki o maddeler sıkıntılı. Katalog suça giren adli olaylar erteleme olsa dahi bir daha ruhsat vs. alamıyor.
1978
İstanbul

Çevrimdışı Veysel VURMAZ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 15 Ekim 2017, 20:08:59 »
Ömer hocam biligileriniz için çok çok teşekkür ederim evet olay 2015 de yaşandı. Av tüfeği için sorun teşkil etmeyeceği için sevindim katalog suçlar dediğiniz ruhsatsız silah taşımak gibi cezalarmı
« Son Düzenleme: 15 Ekim 2017, 20:10:59 Gönderen: Veysel VURMAZ »
  • Franchi affinity white
1994 Malatya

Çevrimdışı Ömer TUNA

• AvlakForum Üye
  • *
  • Ne Mutlu Türküm Diyene
« Yanıtla #11 : 15 Ekim 2017, 20:17:21 »
Rica ederim. Ruhsatsız silah yakalatmak girmez. Büyük suçlar.

http://www.zeynepyargic.av.tr/katalog-suclar-hangileridir.html

Syg,
1978
İstanbul

Çevrimdışı Veysel VURMAZ

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #12 : 15 Ekim 2017, 20:26:12 »
Çok şükür öyle suçlara karışmadım şuanki devam eden mahkemedeki olaydada kavga çıkmasın diye uğraştım ama bazen insanlar yerinde durmuyor ve böyle tatsız olaylar yaşanıyor
  • Franchi affinity white
1994 Malatya

Çevrimdışı Ömer TUNA

• AvlakForum Üye
  • *
  • Ne Mutlu Türküm Diyene
« Yanıtla #13 : 15 Ekim 2017, 20:47:39 »
Çok şükür öyle suçlara karışmadım şuanki devam eden mahkemedeki olaydada kavga çıkmasın diye uğraştım ama bazen insanlar yerinde durmuyor ve böyle tatsız olaylar yaşanıyor

Allah korusun uzak tutsun hepimizi inşallah.
1978
İstanbul