Gönderen Konu: MODİFİYE TAPALI TEK KURŞUNLA 36 ve 50 METRE DAĞILIM TESTİ(Video)  (Okunma sayısı 2454 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Merhaba değerli arkadaşlar uzun zamandır kısıtlı vaktime rağmen gerek yerli gerekse yabancı menşeili tek kurşunlar konusunda kafa yormaktayım yerli kurşun tapa ve kellesi üreten firma sayımız sanırım 2 yada 3, fişek üreticilerimizde hemen hemen aynı malzemeleri kullanıyorlar benim gözlemlediğim 2 marka hariç üretilen tek kurşunlarda bir standart yok 3 atıştan ikisi hedefi vursa biri sapıtıyor yabancıların durumu daha iyi olmakla birlikte sapıtma konusu onlarda da mevcut(winchester ve eski federal 127 ler çok daha iyi) geldiğimiz durumdaki fiyatları da düşünürsek ister istemez yerlilere yöneliyor avcılarımız.
Tüm bunları göz önüne alarak birazda mükemmeli aramanın verdiği huzursuzlukla yeni arayışlar içine girdim ve malzeme bolken aldığım ürünlerle en az 100 tapa modifikasyonu ve 2000 e yakın deneme atışından sonra kurşun çeşitlerine göre bir kaç tapa devşirmeyi başardım lakin ne malzeme nede enerjim kaldı.Tabi bu arada takıntı haline geldi attığım kurşunları bulup bir çoğunu inceledim ve deforme olan yerlerini not ettim(mühendislik alışkanlığı).
Eldeki malzemeler bitince ve yeni malzeme bulmakta yaşadığım sorunlar yüzünden denemeleri bırakmak zorunda kaldım,birazda kızdım aslında Ülkemizin içinde bulunduğu durumu fırsat bilen bayi ve şirketlere(bugünlerde geçerde bu millet sizin attığınız kazığı unutmaz umarım)
İki gün önce son kalan bir kaç malzemeyle değişik bir bakış açısıyla modifiye ettiğim tapa ile doldurduğum kurşunlarla yapmış olduğum atışlar açıkçası beni şaşırttı ve sizinle paylaşmayı uygun gördüm grupman denemelerini 36,6 m-50 m ve 100 metre den yapıp paylaşmayı düşünüyordum malzeme kalmayınca 100 metere atışlarını yapamadım yapınca onuda paylaşırım hatta 50 metre denemesini kullanılmış boş kovanlarla yaptım.İyi seyirler 720 p tavsiye edilir.
36,6 metre grupmanı 3 cm 50 metre grupmanı 5cm olarak ölçtüm.
Not:Ticari bir beklentim yoktur tamamen hobi amaçlı bir çalışmadır.

Tüfek:Hatsan fieldhunter pompalı av tüfeği 66 cm namlu 5 no şok
Kurşun: modifiye tapalı, tapa dahil 32g özkara brenneke
Mesafe:36,6 ve 50 metre
Atış şekli:Oturarak dizden destekli herhangi bir optik kullanılmamıştır.
Hız:V1=450 m/s Enerji:3240 joule 324 kg
Hedefteki dairenin çapı 12,7 cm dir.

« Son Düzenleme: 17 Ağustos 2017, 09:55:13 Gönderen: Tevfik GÜN »
1978 Eğirdir-Isparta

Çevrimdışı Hamit SAYARER

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Tevfik bey sonuçlar harika benim çok hoşuma gitti.Bende bek avı yapıyorum ama yerli kurşun kullandığımda namluda inanılmaz kurşun sıvanması oluyordu bu nedenle artık RC ve BP nin kurşunlarını kullaniyorum Ozkaranin kurşunlarında sıvanma sorunu yasiyormusunuz.

SM-A520F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

1979 İZMİR

The following users thanked this post: Tevfik GÜN

Çevrimdışı İbrahim TUTKUN

• AvlakForum Üye
  • *
  • Dare in Brocca
Tevfik bey sonuçlar harika benim çok hoşuma gitti.Bende bek avı yapıyorum ama yerli kurşun kullandığımda namluda inanılmaz kurşun sıvanması oluyordu bu nedenle artık RC ve BP nin kurşunlarını kullaniyorum Ozkaranin kurşunlarında sıvanma sorunu yasiyormusunuz.

Hamit Bey naçizane tavsiyem gerçek avda BP ve RC'den şaşmayın tek kurşunda. Test amaçlı bir çok yerli kurşunu denedim ama sıvama problemi gerçekten büyük sorun. Avda yerli hiç atmadım. Riske atmaya gerek yok.
  • Beretta 686 Silver Pigeon I O/U
1988 Bornova/İzmir / İkamet: Bartın
A rh (-)

How can you turn back when you know in your heart that there is no real turning back?

Çevrimdışı Mesut BİLTEKİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
güzel bir çalışma olmuş emeğinize sağlık
  • cesa favorit 1800 çift tetik
  • Steoger M3000 Peregrine Max-5 Yarı Otomatik
1989 - Saray/Tekirdağ

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
Sn.Gün,
Öncelikle elinize emeğinize sağlık sonra kesenize bereket.Federal 127 RS (Truball) 'leri sadece domuz avına götürüyorum,atmak nasip olmadı hedefe atacak kadar zaten yok.
Atışlar her zaman ki gibi göz doldurucu yalnız sizden ricam av harici atışlarda bari kulaklıksız atmamanız,biz pişman olduk siz olmayınız..
Selamlarımla!
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Tevfik GÜN, İbrahim TUTKUN

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
Tevfik Hocam eline sağlık.. Yine çok güzel bir paylaşım ve çalışma olmuş..
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Halit YILDIRIM

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
Tevfik Bey tebrik ediyorum. Bana göre mükemmel seviyesinde.
  • USSR IJ27
  • HuáÂlu RENOVA
  • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !

Çevrimdışı Bilal AYDIN

• Müdavim Üyemiz
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Elinize sağlık Tevfik hocam güzel denemeleriniz için.
1988-Denizli

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
Eline sağlık sn GÜN.Her zamanki gibi yine güzel atışlar.
Tebrikler.
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI

Teşekkür ederim Hamit Bey,sıvama sorunu sadece yerlilerde değil yabancılarda var da lakin yerli kurşunlar ucuz olduğu için yabancıya göre çok daha fazla atış yapıyoruz birde yerli kurşunlarda çap homojen değil sizde biliyorsunuz ki  namlu iç çapından daha geniş kurşunlar sıvama yapar.

Eline sağlık sn GÜN.Her zamanki gibi yine güzel atışlar.
Tebrikler.

Teşekkür ederim Suat Bey.

Elinize sağlık Tevfik hocam güzel denemeleriniz için.
Teşekkür ederim Bilal Bey.

Tevfik Bey tebrik ediyorum. Bana göre mükemmel seviyesinde.
Teşekkür ederim Halit Bey.

Tevfik Hocam eline sağlık.. Yine çok güzel bir paylaşım ve çalışma olmuş..
Teşekkür ederim Emrah Bey.

Sn.Gün,
Öncelikle elinize emeğinize sağlık sonra kesenize bereket.Federal 127 RS (Truball) 'leri sadece domuz avına götürüyorum,atmak nasip olmadı hedefe atacak kadar zaten yok.
Atışlar her zaman ki gibi göz doldurucu yalnız sizden ricam av harici atışlarda bari kulaklıksız atmamanız,biz pişman olduk siz olmayınız..
Selamlarımla!
Teşekkür ederim Tuncay Bey,uyarınızı dikkate alacağım.

Hamit Bey naçizane tavsiyem gerçek avda BP ve RC'den şaşmayın tek kurşunda. Test amaçlı bir çok yerli kurşunu denedim ama sıvama problemi gerçekten büyük sorun. Avda yerli hiç atmadım. Riske atmaya gerek yok.
Bence Bp ve rc ile bu işi sınırlamak doğru değil hepsinden genişçe bir kağıda 3 er tane atıp tüfeğine en uygun olanı seçmeli.

güzel bir çalışma olmuş emeğinize sağlık
Teşekkür ederim Mesut Bey.
1978 Eğirdir-Isparta

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN

Çevrimdışı İlhan GÜNEN

• Müdavim Üyemiz
Ynt: MODİFİYE TAPALI TEK KURŞUNLA 36 ve 50 METRE DAĞILIM TESTİ(Video)
« Yanıtla #10 : 18 Ağustos 2017, 14:13:05 »
Maaşallah çok güzel atışlar Tevfik Bey,  tapada yaptığınız değişikliği, bizle de paylaşırsanız çok sevinirim.
Allah'a emanet olun.
1984 ORDU

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: MODİFİYE TAPALI TEK KURŞUNLA 36 ve 50 METRE DAĞILIM TESTİ(Video)
« Yanıtla #11 : 19 Ağustos 2017, 01:40:49 »
Maaşallah çok güzel atışlar Tevfik Bey,  tapada yaptığınız değişikliği, bizle de paylaşırsanız çok sevinirim.
Allah'a emanet olun.
Teşekkür ederim İlhan Bey,tapada yaptığım 4 değişikliği bir müddet daha kendimde saklayacağım ve tadını çıkarmaya çalışacağım ilerleyen zamanlarda paylaşırım zaten 3 farklı kurşun tipine uygun tapalarda yaptım sipariş ettiğim malzemeler gelince onların denemelerinide yayınlarım.
1978 Eğirdir-Isparta

The following users thanked this post: İlhan GÜNEN