Gönderen Konu: Ördek mühresi hakkında  (Okunma sayısı 3877 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Bilal AYDIN

• Müdavim Üyemiz
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Ördek mühresi hakkında
« : 27 Haziran 2017, 16:30:52 »
Arkadaşlar ustalarım ördek mühresi alacağım bu günlerde sizlerden bir konuda yardım isteyeceğim.Parlama ve geçit avlarında iyi kötü nasibimizi alıyoruz ama mühre konusunda hiç deneyimim yok sorum şu parlama yaptığımız akarsu kenarların da biçilmiş tarlalar oluyor onların içinde küçük de olsa su birikintisi oluyor.ben bu mührelerden alıp bahsettiğim tarlalara dizilim yapsam ördek o tarlayada iniş veya alçalma yapar mı ?vereceğiniz cevap lardan dolayı şimdiden teşekkür ederim
1988-Denizli

Çevrimdışı Muhammet DÖNMEZ

• Müdavim Üyemiz
  • "Eğitimin gerçek amacı uyandırmaktır."
Ynt: Ördek mühresi hakkında
« Yanıtla #1 : 27 Haziran 2017, 23:27:05 »
bilal bey iner neden inmesin yeterki mühre dizilimini ve düdük ile ötümü düzgün yapın ayrıca gizlenmede önemli.eger çevrenizde gizlenmenizi sağlayacak herhangi bir aparat bulunmuyor ise tarlaya yatmanız gerekecek bunuda gecen sene biz ytapacaktık ama çok gitmediğimizden yapmadık.sahillerde kullanılan şezlong'u kullanabilirsiniz.şezlong'un sagını solunu sazlıklar ile düzgünce gizleyebilirsiniz.yattıgınız yerden avlanırsınız.google da askeri yatak dediğinizde sezlong tarzında 'da bir ürün çıkıyor bunun dizaynını yer gümesine benzer şekilde kendiniz yapabilirsiniz.
« Son Düzenleme: 27 Haziran 2017, 23:42:42 Gönderen: Muhammet DÖNMEZ »
  • Ataneo 12
  • Stoeger m2000
  • Pointer & Drahtaar
Muhammed DÖNMEZ
1986 KÜTAHYA-İZMİR
laboratuvar teknikeri

The following users thanked this post: Bilal AYDIN

Çevrimdışı Bilal AYDIN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 27 Haziran 2017, 23:43:01 »
bilal bey iner neden inmesin yeterki mühre dizilimini ve düdük ile ötümü düzgün yapın ayrıca gizlenmede önemli.eger çevrenizde gizlenmenizi sağlayacak herhangi bir aparat bulunmuyor ise tarlaya yatmanız gerekecek bunuda gecen sene biz ytapacaktık ama çok gitmediğimizden yapmadık.sahillerde kullanılan şezlong'u kullanabilirsiniz.şezlong'un sagını solunu sazlıklar ile düzgünce gizleyebilirsiniz.yattıgınız yerden avlanırsınız.
Muhammet bey  dizilimi yaptıktan sonra tarla kenarında çok güzel gizlenme yerleri var ve ben o akarsu kenarındaki bahsettiğim tarlalarda bu dediğim yöntemi deneyeni hiç görmedim parlama avı çok zevkli genelde çamurcun yeşil boz oluyor ama bazen emek emek yaptığın avda suya düşen ördeği alamıyoruz biçilmiş tarlaya atsak mühreleri geçen ördekleri alçaltabilirsek çok güzel olacak teşekkürler verdiğiniz cevap için
1988-Denizli

Çevrimdışı Ümit TAŞER

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 28 Haziran 2017, 22:32:04 »
ördeğin en sevdiği yerdir tarlalar aslında. ilk sırayı çeltik(pirinç) alır 2. sırada biçilmiş mısır tarlası 3. sırada ise yanmış anız gelir.eğer mısır tarlası su kenarında ve hafif çamurlu sulu ise ördek kendini güvende hiisederse mutlaka iner. inmese bile bi bakmaya gelir.Ancak en önemli ördek kuralı çağırmazsan vuramazsın ;)
  • Akkar altay 61slug, 66 seritsiz, 71 seritli
  • Huglu 104A 76cm super poze

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ, Bilal AYDIN

Çevrimdışı Bilal AYDIN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 28 Haziran 2017, 22:41:00 »
Ümit abi verdiğin cevap için sağolasın.dediğin gibi pirinç tarlasını seviyor bu mübarek ama bizim Denizli de maalesef ekim yapılmıyor veyahutta ben bilmiyorum.bahsettiğim tarlalar hem Mısır hem buğday hasadı oluyor ben bu sene suya ördek çok kaptırınca ağırlık olarak bu tarlalarda mühreli av yapmaya çalışacağım zamanla deneyim olur inşallah  :)
1988-Denizli

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #5 : 28 Haziran 2017, 22:45:55 »
Bu zamanda öyle avcının uğramadığı boş tarla bulup mühre atabilmek, mühreli av yapabilmek çok zor.. Adam gelip mühreye tüfek atıyor yahu  :-\
Ümit ustanın dediği gibi en revaçta olan besinler çeltik ve mısır. Bunun haricinde soya tarlası hatta kabak tarlası bile olur. Kabak artıklarını keşfetsin çekirdek yemeye mutlaka gelir.

Yeşil ve boz biraz tedirgin ördektir, inmeden önce muhakkak turlar, kontrol ve keşif yapar öyle iner.
Eğer güvenli bir tarla bulmuşsa, yani 2-3 kez yemlenmeye gelip rahatsız edilmeden kendi haliyle geri döndüyse, o tarlaya tekrar geldiğinde tura binmeden direk iniş yapar. Çamurcun hiç tur bindirmez, suyu görsün veya tarlada yiyecek bir şey olduğunu bilsin balıklama dalar..

Geçen sezon, yılbaşı civarı kar yağdı, hava açtı o akşam da ördek bekliyoruz, ezandan 15-20 dk sonra gelmeye başladılar, tarlalarda su yok ama her taraf karla kapandı sadece traktör izlerinde çırpıntı var, yemlenmek için yer arıyor alçak uçuştalar, bizde de mühre falan yok, düdükle çağırıp yaklaşırsa nasiplenme peşindeyiz. Sürekli yemleme sesi yapıyorum ama uzak çağrı falan yok ördek yakın çünkü, gelen ördek 40-60 metre mesafede karın üzerine konuyor, kimisini silüet olarak görüyorum kimini sadece konarken kanat vurmasını duyuyorum falan. O akşam 3 ördek aldım, birini geçtikten sonra geri çevirdim vurdum, öbürünü 40 m civarı konar vurdum  ::) diğerini de yerden havalanırken almıştım. Düdük çalmak da çok önemli ben çok iyi değilim bu konuda ama eğer ördek tura binmişse yemleme sesine %90 ihtimal ördeği indiririm  ^-^

Çeltik varsa sulak çeltik tarlası, eğer bulabilirsen sulak mısır tarlası daha iyi olur. Hele de kalıntı mısır kelleleri falan varsa ördek dayanamaz orayı mutlaka yoklar.. Muhakkak kanatlı mühre olsun, yanına da sabit mühre, iş yapmama şansı yok...
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Bilal AYDIN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #6 : 28 Haziran 2017, 23:08:59 »
Emrah bey dediğiniz gibi avcının gezmediği yer yok :) ama bu bahsettiğim yerler nispeten daha uygun ha avcı civarda yokmu elbette var ama bizim buralarda tavşan keklik gibi kuru arazi avı müsait olduğundan avcı ördek avına ocak sonları şubat sezon kapanışına kadar yoğunlaşıyor ben diğer avlardan bugüne kadar çok şükür nasibimizi aldık alıyoruz ama bu sezon ördeğe yoğunlaşacağım.dediğiniz gibi mühre ye ateş eden illaki olur buna benzer geçen sezon tesadüfen parlama avından dönerken 4 tane kaz gördük yaklaşırken ama yükseklik mesafesi tahminen 150 metre vardır biz bir umut alçalırlar diye biraderle ikimiz girdik çukurdaki su birikintili sazlığa daha kazlar bize yaklaşmadan ileride avcılar varmış o uzaklıktaki kazlara defalarca attılar tabi kazlar ilk başta onlara sonra bize el sallayarak gittiler  :)mührelerimi yavaş yavaş almaya başladım şu anda 12 tane çamurcun dişi erkek var bakalım diğer türlerdende alırım yeşil ve dişi falan varsa nasibimizde güzel görüntüler paylaşırız sizlerle
1988-Denizli

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Alp BALABAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 29 Haziran 2017, 09:01:23 »
Tarlada avlanacaksan ufak su birikintilerinde yüzen mührelerden alma karaya koymak için olanlarından al. Hareketli mührede çok önemli ben senin yerinde olsam en az 2 tane koyardım hareketli.Akarsu yanındaki tarlalar bizim buralarda iş yapıyor avlanan avlanıyor kıstırdımı güzel avda yapıyorlar. Yemlemede yapabilirsin imkanın varsa.bence şansını dene çok güzel av yaparsın olursa.
Alp BALABAN
1984-Manisa

Çevrimdışı Bilal AYDIN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #8 : 29 Haziran 2017, 09:22:14 »
Alp abi kanatlı mühre niyetim var ama malum fiyatları baya yüksek ama bişekilde alacağım.lakin ayakta yemlenen ördek mühresi hiç görmedim internet sitelerinde hep yüzen var
1988-Denizli

Çevrimdışı Gökhan AKDOĞAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #9 : 29 Haziran 2017, 09:54:26 »
Ümit abi verdiğin cevap için sağolasın.dediğin gibi pirinç tarlasını seviyor bu mübarek ama bizim Denizli de maalesef ekim yapılmıyor veyahutta ben bilmiyorum.bahsettiğim tarlalar hem Mısır hem buğday hasadı oluyor ben bu sene suya ördek çok kaptırınca ağırlık olarak bu tarlalarda mühreli av yapmaya çalışacağım zamanla deneyim olur inşallah  :)
Suya ördek kaptırmak istemiyorsan reçeteyi veriyorum, DRAHTHAAR alıyosun keyfine bakıyosun :D
  • Ata NEO 12 Cal /66 Namlu
  • Deutsch Drahthaar - Tony
Gökhan AKDOĞAN
1988  / 0 RH (+)
Fethiye / MUĞLA

The following users thanked this post: Soydan TÜRK, Osman LİMAN, Bilal AYDIN

Çevrimdışı Bilal AYDIN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #10 : 29 Haziran 2017, 10:14:53 »
Suya ördek kaptırmak istemiyorsan reçeteyi veriyorum, DRAHTHAAR alıyosun keyfine bakıyosun :D
gökhan kardeşim drahthaar benimde hep beslemek istediğim bir ırk geçen sene parlama avında akarsu kenarında yer kalmadığı için orada tanıştığımız bir abiyle yapmıştık avımızı köpeği DD Tam bir panzer gibiydi sazların içine bir girişi var suda zaten anlatılmazdı bir kez daha vuruldum bu ırka.senin köpeğinde çok güzel maşallah yerimiz müsait ama bir türlü edinme şansımız olmadı ne yazıkki
1988-Denizli

The following users thanked this post: Gökhan AKDOĞAN

Çevrimdışı Gökhan AKDOĞAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #11 : 29 Haziran 2017, 13:01:50 »
gökhan kardeşim drahthaar benimde hep beslemek istediğim bir ırk geçen sene parlama avında akarsu kenarında yer kalmadığı için orada tanıştığımız bir abiyle yapmıştık avımızı köpeği DD Tam bir panzer gibiydi sazların içine bir girişi var suda zaten anlatılmazdı bir kez daha vuruldum bu ırka.senin köpeğinde çok güzel maşallah yerimiz müsait ama bir türlü edinme şansımız olmadı ne yazıkki
Avcıalrın en büyük sıkıntısı yer maalesef. 3-4 aya kadar bende yer değiştirecem umarım taşınacağım yerde sıkıntı olmaz yoksa bi dünya tantana.
  • Ata NEO 12 Cal /66 Namlu
  • Deutsch Drahthaar - Tony
Gökhan AKDOĞAN
1988  / 0 RH (+)
Fethiye / MUĞLA

The following users thanked this post: Soydan TÜRK, Bilal AYDIN

Çevrimdışı Atınç ERGÜREL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #12 : 01 Temmuz 2017, 03:55:49 »
Mühre ile ördek avı basit görünsede, çok zahmetli ve tecrübe gerektiren zevli bir avdır.Öncelikle tavsiyem olabildiğince imkanın doğrultusunda mühre alman ve iyi ördek düdükleri edinmendir.Düdüklerden öncelikle yeşil boz için 1 tane, çamurcun fiyu ve kılkuyruk için ki bu üçünü tek düdükle çıkarabilirsin 1 tane.Bu düdükleri nasıl kullanacağın hususunda birçok video paylasımı var.Hangi  ördeğin nasıl öttüğünü bilmen gerek.Mesela kılkuyruk geçerken yeşil düdüğü öttürürsen ,alayın arkasından bakarsın.
Olmazsa olmaz kamuflaj ve kasık çizmesi(Mümkünse  neopranTulum çizme)
Müreleri  mutlaka 1,5  - 2 metre  ince misina ,ucunda 50 gr kuşun olacak şekilde hazırlayıp, sırt çantası şekline getirdiğimiz bir çuvala atıma hazır bir şekilde dolduruyoruz.Uzun bir bekleyiş olacağı için gerekli yiyecek içecek,hafif portatif oturağımızı,tepe lambamızı(gün agarmadan intikal edip mühreleri atacağımız için) almayı unutmuyoruz.Ayrıca arabada mutlaka yedek kıyafet bulunduruyoruz.Hava şartlarına göre atacağımız fişek seçimini yapıyoruz.
Artık ava gitmeye hazırız.
MERA SEÇİMİ:Ovada avlanacağınız için çok fazla seçeneğiniz olmayacaktır.Ördek genelde akarsu  veya drenaj kanalı üzerinde çalışacaktır.Bunun haricinde çiplem su aynalarına veya eski nehir yataklarındaki su birkintilerine atacaktır.Eski yataklar yeşil ve bozun sıklıkla olacağı yerlerdir.Bu yüzden geçiş güzergahının yoğun olduğu bu tip yelerde iyi sonuç alabilirsiniz.
MÜHRE DİZİMİ: Benim tercihim genelde V dizimdir.Mesela 15 sağda 15 solda v ortsında  1-2 mühre.Kanatlı sezon başında kullanırım fakat ocak ayından itibaren pek kullanmam.Artık tecrübe sahibi kuşlar için alarm gibi çalışıyor.En uç mühreyi 30m civarında atarım.
Bu aşamadan sonra gerisi size kalmış.Ördeklerin düdüğe verdiği tepki, mesafeye göre nasıl atacağınızı; en güzeli yaşayarak öğreneceksiniz.

EN ÖNEMLİSİ EMNİYET : Kesinlikle hayatınızı riske atacak durumlardan uzak durunuz.Unutmayın insan yaşamı hiç bir şeye değişilmez.
Emniyet konusundaki tavsiyelerim:1)Kesinlikle yalnız ava gitmeyin.
                                                   2) Gideceğiiz muhiti ailenizden biriyle paylaşın ,yolda program değişse bile bilgi yenileyin.
                                                   3) Bulanık suda mühre atarken ve toplarken zemini yoklamanız için rehber çubuk kullanın.Bu çubuk kanatlı mührenin sopası olabilir.
                                                   4) Aşırı soğukta  kalmak için ısrar etmeyin.
                                                   5) Arabadan ayrıldığınız zaman ve avlandığınız yere varış zamanınızı bilin ki geri dönüş zamanınızı hesaplayın.

Nacizane aklıma gelenleri yazarak tecrübelerimi paylaşmak istedim.
Umarım faydalı olur.
Saygılrımla...Rastgele
  • Stoeger m2000 71 namlu
  • Üzümlü Koop.S.poze 71 namlu
  • Huğlu Koop.S.Poze 104/A 76 namlu
  • deutsche kurzhaar DORA
1973 İZMİR

Çevrimdışı Bilal AYDIN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #13 : 01 Temmuz 2017, 09:26:18 »
Mühre ile ördek avı basit görünsede, çok zahmetli ve tecrübe gerektiren zevli bir avdır.Öncelikle tavsiyem olabildiğince imkanın doğrultusunda mühre alman ve iyi ördek düdükleri edinmendir.Düdüklerden öncelikle yeşil boz için 1 tane, çamurcun fiyu ve kılkuyruk için ki bu üçünü tek düdükle çıkarabilirsin 1 tane.Bu düdükleri nasıl kullanacağın hususunda birçok video paylasımı var.Hangi  ördeğin nasıl öttüğünü bilmen gerek.Mesela kılkuyruk geçerken yeşil düdüğü öttürürsen ,alayın arkasından bakarsın.
Olmazsa olmaz kamuflaj ve kasık çizmesi(Mümkünse  neopranTulum çizme)
Müreleri  mutlaka 1,5  - 2 metre  ince misina ,ucunda 50 gr kuşun olacak şekilde hazırlayıp, sırt çantası şekline getirdiğimiz bir çuvala atıma hazır bir şekilde dolduruyoruz.Uzun bir bekleyiş olacağı için gerekli yiyecek içecek,hafif portatif oturağımızı,tepe lambamızı(gün agarmadan intikal edip mühreleri atacağımız için) almayı unutmuyoruz.Ayrıca arabada mutlaka yedek kıyafet bulunduruyoruz.Hava şartlarına göre atacağımız fişek seçimini yapıyoruz.
Artık ava gitmeye hazırız.
MERA SEÇİMİ:Ovada avlanacağınız için çok fazla seçeneğiniz olmayacaktır.Ördek genelde akarsu  veya drenaj kanalı üzerinde çalışacaktır.Bunun haricinde çiplem su aynalarına veya eski nehir yataklarındaki su birkintilerine atacaktır.Eski yataklar yeşil ve bozun sıklıkla olacağı yerlerdir.Bu yüzden geçiş güzergahının yoğun olduğu bu tip yelerde iyi sonuç alabilirsiniz.
MÜHRE DİZİMİ: Benim tercihim genelde V dizimdir.Mesela 15 sağda 15 solda v ortsında  1-2 mühre.Kanatlı sezon başında kullanırım fakat ocak ayından itibaren pek kullanmam.Artık tecrübe sahibi kuşlar için alarm gibi çalışıyor.En uç mühreyi 30m civarında atarım.
Bu aşamadan sonra gerisi size kalmış.Ördeklerin düdüğe verdiği tepki, mesafeye göre nasıl atacağınızı; en güzeli yaşayarak öğreneceksiniz.

EN ÖNEMLİSİ EMNİYET : Kesinlikle hayatınızı riske atacak durumlardan uzak durunuz.Unutmayın insan yaşamı hiç bir şeye değişilmez.
Emniyet konusundaki tavsiyelerim:1)Kesinlikle yalnız ava gitmeyin.
                                                   2) Gideceğiiz muhiti ailenizden biriyle paylaşın ,yolda program değişse bile bilgi yenileyin.
                                                   3) Bulanık suda mühre atarken ve toplarken zemini yoklamanız için rehber çubuk kullanın.Bu çubuk kanatlı mührenin sopası olabilir.
                                                   4) Aşırı soğukta  kalmak için ısrar etmeyin.
                                                   5) Arabadan ayrıldığınız zaman ve avlandığınız yere varış zamanınızı bilin ki geri dönüş zamanınızı hesaplayın.

Nacizane aklıma gelenleri yazarak tecrübelerimi paylaşmak istedim.
Umarım faydalı olur.
Saygılrımla...Rastgele
Atınç abi verdiğin bilgiler için teşekkür ederim evet akarsu kenarındaki su birikintileri var ördek oraya atıyor kendini bazen hiç beklenmedik anda kalkıyor o yüzden bu sezon oraları ve çevresindeki Mısır ve buğday hasadı yapılmış tarlaları değerlendireceğim.akipmanlarım var yeterince sadece mührelerimi çoğaltmam lazım tekrar teşekkürler
1988-Denizli

The following users thanked this post: Osman LİMAN

Çevrimdışı Muhammet DÖNMEZ

• Müdavim Üyemiz
  • "Eğitimin gerçek amacı uyandırmaktır."
« Yanıtla #14 : 01 Temmuz 2017, 15:54:17 »
Muhammet bey  dizilimi yaptıktan sonra tarla kenarında çok güzel gizlenme yerleri var ve ben o akarsu kenarındaki bahsettiğim tarlalarda bu dediğim yöntemi deneyeni hiç görmedim parlama avı çok zevkli genelde çamurcun yeşil boz oluyor ama bazen emek emek yaptığın avda suya düşen ördeği alamıyoruz biçilmiş tarlaya atsak mühreleri geçen ördekleri alçaltabilirsek çok güzel olacak teşekkürler verdiğiniz cevap için

bilal bey gecen senelerde bende yaralı giden tavsandan ve karsı kıyıya yada su içerisine düşen ördekleri alamamakdan dertliydim.Bende bir drahthaar aldım gerekli eğitimleri verdim şimdi rahatım.Kanalda tek basınıza dahi avlansanız karsıya dusme suya dusme derdiniz olmuyo komutla gönderin adrese teslim yapar.

Ancak şöyle bir durum var.parlama avında sürekli yürüyorsunuz ve sessizsiniz yada geçit avında 2 saat bekleyip geri dönüş yapıyorsunuz ama iş mühreye döndüğünde ava başlaması dahi saatler sürüyor.geçit başlmadan önce mühreleri düzgünce diz gizlenme yerini hazırla sonra süreklide bi düdükle çagırmak gerekliliği var meşakatli bir iş.Tabi siz bunları hazırlar yaparkende başka birinin sizi ve av bölgenizi rahatsız etmemesi gerekli.

birde mührelerinizin içine bir tane olsa gri balıkçıl eklemenin iyi olcagı söyleniyor.
« Son Düzenleme: 01 Temmuz 2017, 16:05:16 Gönderen: Muhammet DÖNMEZ »
  • Ataneo 12
  • Stoeger m2000
  • Pointer & Drahtaar
Muhammed DÖNMEZ
1986 KÜTAHYA-İZMİR
laboratuvar teknikeri

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #15 : 01 Temmuz 2017, 20:26:33 »
@Atınç ERGÜREL Çok güzel bir yorum ve bilgilendirme olmuş. Şahsım adına çok teşekkür ederim.. ^-^
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Atınç ERGÜREL, Bilal AYDIN

Çevrimdışı Bilal AYDIN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #16 : 01 Temmuz 2017, 20:27:51 »
bilal bey gecen senelerde bende yaralı giden tavsandan ve karsı kıyıya yada su içerisine düşen ördekleri alamamakdan dertliydim.Bende bir drahthaar aldım gerekli eğitimleri verdim şimdi rahatım.Kanalda tek basınıza dahi avlansanız karsıya dusme suya dusme derdiniz olmuyo komutla gönderin adrese teslim yapar.

Ancak şöyle bir durum var.parlama avında sürekli yürüyorsunuz ve sessizsiniz yada geçit avında 2 saat bekleyip geri dönüş yapıyorsunuz ama iş mühreye döndüğünde ava başlaması dahi saatler sürüyor.geçit başlmadan önce mühreleri düzgünce diz gizlenme yerini hazırla sonra süreklide bi düdükle çagırmak gerekliliği var meşakatli bir iş.Tabi siz bunları hazırlar yaparkende başka birinin sizi ve av bölgenizi rahatsız etmemesi gerekli.

birde mührelerinizin içine bir tane olsa gri balıkçıl eklemenin iyi olcagı söyleniyor.
Muhammet kardeşim parlama avı ve geçit avı dediğin gibi mühre olayına göre daha az meşakkatsiz ama mühre olayına girince acemilikte olsa yavaş yavaş pişicez artık bu sezon ördek olayına daha çok ağırlık vereceğim kekliğe nazaran
1988-Denizli