Gönderen Konu: GRUPMAN TESTİ VE ATIŞLAR  (Okunma sayısı 4709 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
GRUPMAN TESTİ VE ATIŞLAR
« : 27 Mayıs 2017, 15:17:22 »
Dün, 3 Adet farklı trap fişeğinin grupman testini yaptım. Atışlar Gt1 71 namlu 2 şokla yapıldı. Sıcaklık 18 derece..
18.65 mm namlu iç çapı ve 17.75 mm 2 şok ile, full şok atışları olarak kabul edilebilir..
Müsabakalarda, trap plağına yapılan ilk atışlar ortalama 32-33 metrelerde oluyormuş..
Oyüzden bu fişekleri 33 metreden deneyip görmek istedim ::) Sadece 20 ınch daireleri hesapladım. Asıl kırıcı saçmalar orada çünkü  :)

Sterling trap fişeğinde, 1.30 gr AS24  ??? barut var, x-wad trap tapası 18.60mm çapında.
33 metrede merkez 20 ınch daire 158 saçma aldı.

RC1 trap malzemesini geçenlerde paylaşmıştım, saçmaları 2.50 mm çapıyla 7 numara şeklindeydi. Tapası da 18.70 mm çapında. Barut 1.20 gr
33 metrede, merkez 20 ınch daire 170 saçma aldı.

Bornaghi Sport trap fişeğinde 1.30 gr aquila sv barut var. Tapa çapı 18.50 mm. Patlaması diğerlerine göre birazcık daha yumuşak.
33 metrede merkez 20 ınch daire 173 saçma aldı..

Bir de, 34 gr siyah kovan standart game mirage fişeğin grupman testini yaptım. 7 numara ama, mirage saçmaları buçukludur oyüzden sayısı biraz daha fazla çıkar.. saçmalar 2.40 mm civarında. Barut 1.80+ metalik gri renkli baklava dilimi şeklinde.. Psb1 diyeceğim ama yine de emin olamadım.. Tapası yine kendine özgü. Kanatlar jilet kesiği şeklinde.. Çap 18.55 mm. Malzemesine daha önce bakmıştım oyüzden fotoğrafları elimde yok.
36 metrede merkez 20 ınch daire 2 şokla 220 isabet aldı. Yoğun şekilde taramış. Bu fişek, tüfek ayırt etmeksizin uzun yıllardır her avımda beni memnun etmiştir.

Amcaoğluyla birlikte dün akşam biraz da fişek yakıp ramazanı karşıladık :) Atışlar trafiğe kapalı alanda olduğu için magandalık sayılmaz  :D
Fişek atmak için bahane aramaya gerek var mı :)  Herkese hayırlı ramazanlar..

« Son Düzenleme: 27 Mayıs 2017, 20:56:15 Gönderen: Emrah AKDENİZ »
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı İbrahim TUTKUN

• AvlakForum Üye
  • *
  • Dare in Brocca
Ynt: GRUPMAN TESTİ VE ATIŞLAR
« Yanıtla #1 : 27 Mayıs 2017, 16:52:31 »
Teşekkürler @Emrah Akdeniz güzel bir çalışma yapmışsınız. Bahsettiğiniz Mirage fişekler benim de yüzümü güldürmüştür hep.
  • Beretta 686 Silver Pigeon I O/U
1988 Bornova/İzmir / İkamet: Bartın
A rh (-)

How can you turn back when you know in your heart that there is no real turning back?

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 27 Mayıs 2017, 17:02:06 »
Güzel paylaşım teşekkürler Emrah.
Trap fişeklerini avda pek kullanma taraftarı olmasamda bu yoğun grupmanlarla 35 m mesafelerde iyi avlar yapılabilir.
Ve saçma yoğunluğu diğer sıradan av fişeklerine göre daha yoğun.Mirage Clever a gelince bu fişeği çok severek kullanırım.
GT1 e de uymuşa benziyor.
Ve bence çok kaliteli malzemeler kullanan iyi bir av fişeği.
Seninde dediğin gibi saçmaları buçuklu.Bir no daha iri almakta fayda var.
Özellikle ördek ve tahtalı gibi avlarda kullanan arkadaşlar bu duruma dikkat etmeli.
« Son Düzenleme: 27 Mayıs 2017, 21:33:39 Gönderen: Suat ÇALIŞKAN »
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #3 : 27 Mayıs 2017, 20:51:43 »
Güzel paylaşım teşekkürler Emrah.
Trap fişeklerini avda pek kullanma taraftarı olmasamda bu yoğun grupmanlarla 35 m mesafelerde.iyi avlar yapılabilir.
Ve saçma yoğunluğu diğer sıradan av fişeklerine göre daha yoğun.Mirage Clever a gelince bu fişeği çok severek kullanırım.
GT1 e de uymuşa benziyor.
Ve bence çok kaliteli malzemeler kullanan iyi bir av fişeği.
Seninde dediğin gibi saçmaları buçuklu.Bir no daha iri almakta fayda var.
Özellikle ördek ve tahtalı gibi avlarda kullanan arkadaşlar bu duruma dikkat etmeli.
@Suat ÇALIŞKAN Hocam, trap fişeği saçmalarının antimondan ötürü sert olduğunu ve buyüzden avı delip geçtiğini ve yaralı gönderdiğini söyleyenler olsa da ben buna katılmıyorum. Dediğiniz gibi diğer fişeklerden toplu gittiği ortada, dar şokla av vurmak, avı merkezi saçmaların içine almak zor. Biraz da menzil dışı uzak atış yapınca veya cüsseli avda kullanınca sonuç olumsuz çıkıyor. Onun haricinde, trap fişeğiyle makul mesafede atış yapılan bir av, grupmana oturduktan sonra düşmeme şansı yok (rüzgarlı sert havalar hariç)
Trap fişeği avda kullanılmaz diye kestirip atanlar için yazıyorum bunları, ben de avda pek kullanmam, nadiren deneme yaparım ve yaptığım makul denemelerde olumlu sonuçlar aldım.. Hele de, dar iç çaplı 76 namlu tüfeklerde av sonuçlarını biraz daha ileri seviyeye taşımak bile mümkün olabilir.

Mirage saçmalarının buçuklu olduğunu, fişek incelemeye başlayınca Tuncay Hocamın uyarısı üzerine farkettim. Ben bu fişeği yaklaşık 7-8 yıldır kullanırım. 34 gr siyah kovan mirage fişeklerin avda bir defa bile kötü tarafını görmedim. Gerçekten kaliteli ve detaylara önem verilmiş bir ürün. Bu fişeğin 5 numarasıyla extra full şok kullanıp çok defa uzak mesafelerden tahtalı düşürdüm. Ördek avında ben ve kullanan diğer arkadaşlarımdan kötü diyen kimse çıkmadı..
Bir de bu fişeğin lacivert kovanlı Tse damgalı olanı var, onda da 1.80 gr civarında A1 barut var, grupman konusunda bunun kadar iyi olmasa da av performansı güzel..
« Son Düzenleme: 27 Mayıs 2017, 20:55:23 Gönderen: Emrah AKDENİZ »
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Ali TATAR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 28 Mayıs 2017, 16:21:59 »
Trap ve skeet fişekleri candır  :)üveyikte trap,bıldırcında skeet fişekleri harikalar yaratıyor
Ali TATAR
1985 Antalya

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #5 : 28 Mayıs 2017, 21:05:41 »
Trap ve skeet fişekleri candır  :)üveyikte trap,bıldırcında skeet fişekleri harikalar yaratıyor
Üveyikte trap fişeğiyle 2 den fazla tecrübem olmadı ama bıldırcında 71 namlu 1-3 şoklu pozeyle bile bıldırcın avlamışlığım var  :D Çok da temiz bir av olmuştu hiç zaiyat vermeden.. Geçen yıl eniştem franchi fast one otomatik tüfeğiyle yaf trap kullandı bıldırcın avında performans süperdi.. dar iç çaplı yarıotolarda veya poze çifte tüfeklerde trap - skeet fişekleri daha da keyifli oluyor..
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Hüseyin İŞCEN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 28 Mayıs 2017, 21:41:33 »
Üveyikte trap fişeğiyle 2 den fazla tecrübem olmadı ama bıldırcında 71 namlu 1-3 şoklu pozeyle bile bıldırcın avlamışlığım var  :D Çok da temiz bir av olmuştu hiç zaiyat vermeden.. Geçen yıl eniştem franchi fast one otomatik tüfeğiyle yaf trap kullandı bıldırcın avında performans süperdi.. dar iç çaplı yarıotolarda veya poze çifte tüfeklerde trap - skeet fişekleri daha da keyifli oluyor..

Emrah bey  fiyat performans olarak  üveyik için  76 namlulu  ve 4/4 4/2 sabit şoklu  huglu pozem için önerebileceginiz fişek varmı  vede trap ve skeet  fişeği arasında ne fark var acaba
  • huğlu kooperatif 12 calibre 76 namlu süperpoze
  • Üzümlü kooperatif 16 calibre 71 namlu çifte
  • Akdaş ah 212 w hybrit 71namlu yarıotomatık
Gerçek avcı doğayı  koruyan nefsini dizginleyebilendir.

1986 sivas

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #7 : 28 Mayıs 2017, 22:03:24 »

Emrah bey  fiyat performans olarak  üveyik için  76 namlulu  ve 4/4 4/2 sabit şoklu  huglu pozem için önerebileceginiz fişek varmı  vede trap ve skeet  fişeği arasında ne fark var acaba
O tüfek saçmayı epey toplu sürer.. Uzak atışlar için biçilmiş kaftan bence :) Eski huğlu pozelerin fişek seçtiğine pek şahit olmadım, benimkiyle ne atsam av yapıyor ha tabi öncelikleri var mesela italyan fişekleri sever. Yerlide meca sterling yaf kullandım onlarla da güzel randıman aldım.. Aşşağı yukarı aynı sonuçları alabilirsin.
Trap ve skeet fişekleri ikisi de 24 gram olur trap saçması 7,5 no skeet saçması 9,5 no olur. Bazıları 8 veya 8,5 numara olabiliyor ama en yaygını 7,5 ve 9,5 no saçmalar..
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Hüseyin İŞCEN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 28 Mayıs 2017, 22:25:36 »
Eskiden cifsan sp vardı  çok agirdi ama 34 gr atınca  pek tepmezdi  şimdiki huglu pozem   emekli bir uzman cvs tan aldım çok hafif çelik kasa uzun namlu ama cifsan a göre tüy gibi markette tartacam bi ara  34 gr atınca rahatsız ediyor 30 gr  çok dengeli gibi geldi  İtalyan lari seviyor b&p  Mirage  rc  fiocchi vs..csb turu  İspanyollarida çok seviyor  özelikle Rio   sıcak havada 34 gr atınca huysuz at gibi dizginlenmiyor örneğin Züberin iki kanatlı pover tapasini atım yatağından Yitip  harbi ile vura vura   çıkartıyorum sizin pozede boylemi özellikle şok kısmından cok cok zor çıkıyor
  • huğlu kooperatif 12 calibre 76 namlu süperpoze
  • Üzümlü kooperatif 16 calibre 71 namlu çifte
  • Akdaş ah 212 w hybrit 71namlu yarıotomatık
Gerçek avcı doğayı  koruyan nefsini dizginleyebilendir.

1986 sivas

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #9 : 28 Mayıs 2017, 22:35:51 »
Eskiden cifsan sp vardı  çok agirdi ama 34 gr atınca  pek tepmezdi  şimdiki huglu pozem   emekli bir uzman cvs tan aldım çok hafif çelik kasa uzun namlu ama cifsan a göre tüy gibi markette tartacam bi ara  34 gr atınca rahatsız ediyor 30 gr  çok dengeli gibi geldi  İtalyan lari seviyor b&p  Mirage  rc  fiocchi vs..csb turu  İspanyollarida çok seviyor  özelikle Rio   sıcak havada 34 gr atınca huysuz at gibi dizginlenmiyor örneğin Züberin iki kanatlı pover tapasini atım yatağından Yitip  harbi ile vura vura   çıkartıyorum sizin pozede boylemi özellikle şok kısmından cok cok zor çıkıyor
80 li yıllara ait ve 90 ların ortalarına kadar üretilen pozeleri ağırdır. Sonrakilerde kasayı biraz daha traşlamışlar yeni modeller daha hafif eskilere göre. Benim 104a 3,5 kg geliyor. 34-36 gr atışlarında ağırlıktan ötürü rahatsız edici değil. Trap tabanlık takılı onunda faydası var..
Namlu 18.4 mm  4/4 üst çıkış 17.45  2/4 alt çıkış 17.60 mm geldi. Alt 3 diyor ama aslında 2 şok ölçüsü gibi.
Zuber kullanmadım ve o tür bir problem yaşamadım. Zaten hava soğumadan pozeyle 34 grama çıkmıyorum.
Normal şartlarda marka farketmeksizin 28-30-32 gr fişeklerle oldukça keyifli av yapıyor..
« Son Düzenleme: 28 Mayıs 2017, 22:37:12 Gönderen: Emrah AKDENİZ »
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986