Gönderen Konu: Motorlu yada kanatlı mühre gerçekten iş yapıyormu  (Okunma sayısı 9621 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Murat TÜRE

• AvlakForum Üye
  • *
Selamun aleykum arkadaşlar.Elimde 6 kadar  çıkma motor var oldukça güçlüler ve 3,7 voltta 10 saat kadar çalışıyor.Bunlardan motorlu ördek ve üveyık mühresi yapmayı düşünüyorum.12 tane sabit ördek mührem var.Bunların yanına iki tane motorlu mühre yapsam etkili olurmu?Birçok video izledim yapımı hakkında kafamda birşeyler oluştu.Birde yeşilk mührelerim var onların yanına behri mühresine motor taksam olurmu?
Murat TÜRE
1978-AKSARAY

Çevrimdışı Berhan PINAROĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
Ynt: Motorlu yada kanatlı mühre gerçekten iş yapıyormu
« Yanıtla #1 : 02 Nisan 2017, 20:32:11 »
Murat Bey bende bir ara uğraştım motor kanat vs taktım ama deneyemedim, internette gördüğüm kadarıyla bu mühreler kalitesine göre fahiş fiyatlara satılıyor ve rağbet yok denemez.Mühre avı yapıyorsanız bilirsiniz sabit mührelerde bile durgun suyla hafif dalgalı su arasında dikkat çekme açısından farklılık oluyor.Demem o ki 1 tane bile olsa büyük avantaj sağlar.
  • Huğlu 104/A 12/71
  • Armsan Phenoma Carbo 12/66
  • İstanbul Silah Monza .308
1994/Bartın

Çevrimdışı Murat TÜRE

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 02 Nisan 2017, 21:06:45 »
Berhan bey ilginiz için teşekkür ederim.Mührelerimin dört tanesine düzenek yaptım durgun havalarda misina yardımı ile hareket ettiriyorum ve bayağı faydası oluyor.Kanatlıyı yapacağım inşallah ama gerçekten fazla faydası olmuyorsa uğraşmak istemiyorum.
Murat TÜRE
1978-AKSARAY

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #3 : 02 Nisan 2017, 23:09:28 »
Hiç şüpheniz olmasın. 12 sabit mührenizden 2 tanesini motorlu yapıp kalan 10 mühreyi de yanına koyduğunuzda çok fark edecektir. Havada ördek gezsin yeter, gökyüzünden yolcu ördeğini bile indrirsiniz. İyi bir kamuflaj da şart tabiki..
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Murat TÜRE

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 02 Nisan 2017, 23:17:13 »
Teşekkürler Emrah bey.Peki yeşil muhresi değilde behri muhresine yapsam aynı sonucu alirmiyim?İki tane behri muhrem var.
Murat TÜRE
1978-AKSARAY

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Şenay YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 02 Nisan 2017, 23:18:09 »
Mūhreyle  avlanan  arkadaşlarım var.
kesinlikle iş yapar..
  • huğlu kop g601 yoto 71 namlu
  • huğlu kop 104 A 76 mamlu
  • Sarsılmaz Leopard y oto 71 namlu
istanbul  Çatalca 1971                                                                         5354139014l

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #6 : 02 Nisan 2017, 23:26:48 »
Teşekkürler Emrah bey.Peki yeşil muhresi değilde behri muhresine yapsam aynı sonucu alirmiyim?İki tane behri muhrem var.
Bildiğim kadarıyla her ördeğe kendi cinsinden mühre koymak daha iyi. Mesela yeşil mühresine elmabaş kolay kolay gelmez, gölde dikkatimi çekti gidip mekelerin arasına konuyorlar mesela.
Arkadaşım, 2 yeşilbaş motorlu ve 10 adet boz yeşil karışık sabit mühre kullanıyor. Ördek yeterki görsün uygun düdük çalımıyla ölümüne geliyor. Deniz kenarında kumun üstüne indiriyo ördekleri. Gölde av yaparken de sakarmeke mühresi ekstra avantaj sağlarmış. Ustalar öyle diyor. Yeni gelen göç ördeğini mühresiz düdükle tarlaya indirebiliyorum. Bazı yeşiller suyun üstünde tur atıp mühre göremeyince basıp gidiyor. Mühre gerçekten çok önemli. Bir şekilde hayvanın dikkatini çekmeniz gerek.
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Murat TÜRE

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #7 : 02 Nisan 2017, 23:39:34 »
Sn.Türe,
İyi kullanılan bir mühre takımı ördek avının vazgeçilmez unsurudur. Konuyla ilgili pekçok yazı, makale ve forum paylaşımı mevcut internet ortamında.
Birkaç saatlik zaman ayrımı ile pekçok soruya cevap bulabilirsiniz.
Mühre kullanımı, türleri,dizilimi sayısı tamamen av yaptığınız yere spesifiktir. Göç zamanı, ortamdaki ördek sayısı, çeşitliliği, su derinliği, avlanma zamanı gibi pekçok kritere göre mühre kavramı değişkenlik arzeder .
« Son Düzenleme: 02 Nisan 2017, 23:43:25 Gönderen: Tuncay KAHRAMAN »
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Murat TÜRE, Alp BALABAN, Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Murat TÜRE

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 03 Nisan 2017, 05:48:57 »
Teşekkür ederim Şenay bey artık niyete aldım yapacağım inşallah
Murat TÜRE
1978-AKSARAY

Çevrimdışı Murat TÜRE

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 03 Nisan 2017, 05:51:18 »
Emrah bey yazdiklariniz beni heyecanlandırdı yapınca paylaşacağım sizlerle.
Murat TÜRE
1978-AKSARAY

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Murat TÜRE

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 03 Nisan 2017, 06:01:04 »
Tuncay bey 28 senedir av yapıyorum.10 yaşından beri elimden tüfek düşmedi.Bir çok şey i tecrübe ederek öğrendim.Bilmedigim konularda muhakkak bilene danışmak gerek diye düşünüyorum. İnternette bayağı araştırdım ama motorlu mühre ile ilgili tatmin edici bilgiye ulaşamadım. İlgilendiğini z için teşekkür ederim.
Murat TÜRE
1978-AKSARAY

Çevrimdışı İbrahim YILDIRIM

• AvlakForum Üye
  • *
  • Avcılık Bir Spor değil, Atıcılık Bir Spordur ...
« Yanıtla #11 : 03 Nisan 2017, 10:25:27 »
Kızılırmak kenarı av yapıyorum mühre atınca bulutlardan giden ördek önce bir geçip gidiyor aradan yarım saat geçiyor bir bakıyoruz aynı ördekler piste iniş yapmak üzere :) o derece işe yarıyorki kaçarı yok
karışık ördek cinslerinden atın mutlaka faydasını görürsünüz
Bazen öyle oluyorki mühreyi iple hareket ettiriyoruz çamurcunlar 50 metre gitmeden öyle bir dalışa geçiyorlardaki türbülans yapıyorlar.
Mühre olsunda çamurdan olsun :)
  • SİYAH İNCİ- 4+1 71 cm SABİT FULL ŞOK
  • KRUPP SAUER AYA 71 cm ÇİFT KIRMA 3/1
1986 "SÜRDÜRÜLEBİLİR TAVŞAN VE KEKLİK AVI İÇİN AVA AVCI GİTSİN KÖPEĞE HAYIR"

The following users thanked this post: Murat TÜRE, Ömer ÖZSOY

Çevrimdışı Alp BALABAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #12 : 03 Nisan 2017, 10:30:32 »
Ben motorlu mühre kullanıyorum hatta bu sene sayısını artiricam. Bu sene bir çok kez tepesinde ordek gördüm  kanatlıların baya işe yarıyor yani.  Canli ile avlanan insanlar oluyor gölde ben hareketlilerle onlardan daha güzel av yapıyorum. Bence ördek avının olmazsa olmazı şuan. Ben yerli bir model kullanıyorum markasini bilmiyorum buradan  av bayinden aldım çok memnunum akülü akşama kadar dönüyor  bir arkadaşta baby mojo var oda güzel o pilli cesit cesit var kanatlı mühre
Alp BALABAN
1984-Manisa

• Expert Üye
« Yanıtla #13 : 03 Nisan 2017, 11:49:39 »
Sn.Türe,
Öncelikle avlağınızda bulunan ördek çeşitlerini sınıflandırmak gerekiyor..Yeşil ve Ger (Dişi) ,Çamurcun (Behri,Mıkır,Civil,Kirik),Kıl kuyruk ile 10 kadar sakar meke mühresi ülkemizin pekçok bölgesinde iş yapar.
Kanatlı mühre sayısı 3-4 adet olabilir imkan dahilinde.Mühre dizilimi ayrı bir sanattır ve rüzgar ile gümenin yerine göre konma alanını belirleyip dizilebilir.1 yeşil 1 ger , 1 er tane de erkek ,dişi çamurcun mühresi toplam 4 kanatlı mühre 12+12 şeklinde yeşil, 12 adet çamurcun, 6 adet kıl kuyruk ve 10 kadar sakarmeke mühresi ile her suda av yapılabilir.Daha açık ve büyük sularda mühre sayısını arttırmak başarıyı arttırır.
Yeşiller ile sakar meke mührelerini beraber kullanınız, eğer mühre grubunun çevresine yerleştirirseniz daha etkili olur.Çamurcunları yakın bir noktaya grup yapınız hareketli mühreleri ile birlikte .Kıl kuyrukları yeşil+sakar meke grubu ile çamurcun grubunun arasına atınız.
En önemli şey rüzgar yönü ve şiddetine bağlı KONMA BÖLGESİ tesbitidir.
Marka olarak favorilerim Green Head Gear ve Flambeau' dur yıllardır kullanıyorum..
Bundan sonra iş maalesef bitmiyor ,işin çağırma kısmı başlıyor işte ben de o kısmını beceremiyorum..İyi bir düdük kullanımı gerek..:)
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimdışı Hasan ÜREM

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #14 : 03 Nisan 2017, 13:16:28 »
Merhaba, bu sezon açılışında 2007 yılından kalma 8 adet üveyik mührem vardı 2 tanesine rüzgarda dönecek şekilde kanat taktım ve merada 50 tane kuş varsa istisnasız hepsi mührelerin üstünden geçti ve alçaldı. Bunu görür görmez hemen 12 tane sabit 2 tane motorlu ördek mühresi aldım ve tüm sezonların verimli ve kolay ördek avlarını yaptım. Yani diyeceyim kesinlik mühre kullan, eğer imkanın varsada kanatlı olsunlar.
  • Deutsch Kurzhaar - Bora
  • Sarsılmaz
EDREMİT

Çevrimdışı Murat TÜRE

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #15 : 03 Nisan 2017, 13:27:07 »
İlgilendiğiniz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim.Yazdıklarınızı dikkate alarak motorlu mühre yapmaya karar verdim.Elimde 5 tane yazıcılardan söktüğüm step motor var 3 ayrı kanat şekli çizdim 10 tane de 3.7 li-on pil mevcut.Şimdi sıra geldi besmele çekip işe başlamak.Sizinle video ve fotoğrafları paylaşacağım inşallah.
Murat TÜRE
1978-AKSARAY

Çevrimdışı Murat TÜRE

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #16 : 03 Nisan 2017, 13:30:54 »
Tuncay bey avlandığım bölgede yazın su yok yağış olursa sonbaharda olmazsa kışın su dolan 200 ile bin metrekare yüzölçümüne sahip su birikintilerinde avlanıyorum.Yeşil kıl ve behri ekseriyette.Sakar meke burda yok fakat ben önceden aldığım bir tane sakar mekeyi mührelerin içine atıyorum.Aydınlatıcı bilgilerininz için teşekkürler.
Murat TÜRE
1978-AKSARAY

Çevrimdışı Alp BALABAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #17 : 03 Nisan 2017, 13:36:23 »
Ben üveyik avinda hiç mühre kullanmadım ama bu sene kullanacağım nasıl etkisi olacak çok merak ediyorum.
Alp BALABAN
1984-Manisa

Çevrimdışı Murat TÜRE

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #18 : 03 Nisan 2017, 17:12:21 »

Murat TÜRE
1978-AKSARAY

Çevrimdışı Murat TÜRE

• AvlakForum Üye
  • *
Murat TÜRE
1978-AKSARAY

Çevrimdışı Murat TÜRE

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #20 : 03 Nisan 2017, 17:19:40 »

Murat TÜRE
1978-AKSARAY

Çevrimdışı Murat TÜRE

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #21 : 04 Nisan 2017, 13:35:32 »
Üç tane motorlu mühre yaptım.İkisi behri biri yeşil.Oyuncak araba motorundan başladım aşırı sesli ve 45 dakika gibi bir sürede bataryayı bitirdi onu eledim.Sonra yazıcıdan çıkardığım step motorlarla yaptım 3.7 volt pillerden 4 tanesini paralel bağladım kanat hızını yavaşlatmak için araya 1N4007 diyot bağladım.Bu şekilde yaklaşık 10 saat çalışıyor ve kulağımı yaklaştırmadan ses  duymuyorum.Kanatlarda reklamcıdan aldığım malzemeyi kullandım.Üç ayrı kanat modeli yaptım biri biraz buyuk bırı daha kuçuk biriside oval olmayan duz şekilde yaptım.Elimde bilgisayar fanları vardı onun göbek kısmını çıkardım.4 tane 3.7 volt pili seri bağladım yaklaşık 5 saat gibi bir süre çalıştı.Yanlız ıkı kanatta farklı yönlere doğru dönüyor fakato uzaktan aynı yöne dönüyormuş gibi gözüküyor.Elimde 6 voltta çalışan kuçuk motorlar vardı onlarla da deneme yaptım ama hem sesli çalışıyor hem de az bir rüzgârda duruyor.Sonuç olarak hurda yazıcılardan çıkan motorlar çok güzel çalışıyor.Yapmayı düşünen arkadaşlar tedarik edebilirse tavsiye ederim.Kullandığım pilleri de eski laptop bataryalarından söktüm.Yapmamı tavsiye edip ilgilenen arkadaşa tekrardan çok teşekkür ederim.Videoyu daha sonra ekleyeceğim inşallah.
Murat TÜRE
1978-AKSARAY

• Expert Üye
« Yanıtla #22 : 04 Nisan 2017, 14:58:43 »
Elinize emeğinize sağlık..İnşallah bol avlarda kullanabilirsiniz..
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimdışı Murat TÜRE

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #23 : 04 Nisan 2017, 15:16:51 »
Tuncay bey çok teşekkür ederim.Atladığım bir yer olmuş onu da ekleyeyim.Kanatlarla motoru birleştirmede eski radyo anteni çubuğunu ve erkek elektrik fişinin vidalı demirini kullandım.Böylelikle istediğim zaman çıkarıp takabilmem mumkun oldu
Murat TÜRE
1978-AKSARAY

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN

Çevrimdışı Murat TÜRE

• AvlakForum Üye
  • *
Murat TÜRE
1978-AKSARAY