Gönderen Konu: Doğada kınalı keklik popülasyonu artırmak için milli parkların bilgisiz salımı  (Okunma sayısı 2412 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Selman ÇELEBİ

• Müdavim Üyemiz
Arkadaşlar geçen gün doğa korumadan edindiğim bir bilgi üzerine bizim ilçeye yakın bir av merasına 2500 adet keklik salınacağını  söylediler.sizlere sormak  istiyorum acaba bu uygulama doğru mu? Değil ise fikri olan var mı ? Vede ülkemizde yasak av ve usül avcılık sayılan tazı ve kafes avcıları için bir fikri olan  Varmı ?
« Son Düzenleme: 20 Mart 2017, 22:27:56 Gönderen: Selman ÇELEBİ »
Selman ÇELEBİ
1978 Midyat MARDİN

Çevrimdışı M.Emin OLGAÇ

• Müdavim Üyemiz
  • (Keklik Uzmanı)
Selman bir makalede okudum ve çok mantıklı geldi üretilip doğaya salınan keklikler yırtıcılara ve düşmanlarına karşı  reflex geliştirmediği için kurda kuşa yem olup gidiyor. bu nedenle kekliği doğada arttırmak için tavsiye edilen ve sağlıklı olan doğadaki kekliğin yaşam alanını ve yaşam şartlarını uygun hale getirip korumaktır yani var olanın doğal olarak çoğalmasını sağlamaktır. Avcı tüfek attımı çok uzaklardan duyulur en azından bir işaret  hasıl olur ama malesef başımızın belası kafes avcıları çok zararlı sessiz sedasız korumasız keklikleri topluyorlar.
dikkat edersen özel avlarklarda keklik salımı yapıldıktan sonra keklik ne avcıdan nede köpekten korkuyor. kimi zaman uçması bekleniyor kimi zaman köpek basıp yakalıyor. böyle bir kekliği tilki ne yapmaz şahin doğan ne yapmaz. çabayı ve çalışmayı takdir ve tebrik ediyorum yanlız ümitli olmak istiyorum olamıyorum selamlar.görüşmek üzere....
  • Falcor 958 (Robust) (Poze) (70)
  • Vursan 92 A Europa (65)
  • Vursan 92 A Europa (71)
  • Üzümlü MKE çifte (71)
  • İngiliz Setter (MARKO)
Emin OLGAÇ B Rh (+)  1967 TEİAŞ/MARDİN  

The following users thanked this post: Gökhan AKDOĞAN

Çevrimdışı Cengiz ÖNGÖREN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Benim fikrim var.Benim ilçemin dağlarına 3 yıl önce 1000 keklik salındı, 3 yıl da av yasaklandı.Şu anda bir tane keklik yok.İlk yıl çoluk çocuk havalı tüfekle vurup bayram etti,sonraki yıllar 4 ayaklı çakallar ve 2 ayaklı çakallar(!) bayram etti, bizim gibi saftirikler kanunlara uyduğu ile kaldı.
1956 İZMİR
özel ibn-i sina tıp merkezinde doktor

The following users thanked this post: Bilal AYDIN, Aslan POLAT

Çevrimdışı Şükrü TEKELİ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Hani hoca göle maya çalıyomuş ya öyle bişey bu keklik salma işi Ya Tutarsa
  • Yıldız spz m
  • Armsan phenoma
  • Fias 16 cal.
1977 - Burdur - Kocaeli

Çevrimdışı M.Ali AKDAĞCIK

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
'' kadı '' hesabı bu iş kimi kime şikayet etmeli.

salım boş iş, yabanda yaşayan doğadaki kendi türlerine bakteri bulaştırmaktan başka yaptıkları iş yırtıcıların karnını doyurmakla beraber bohçacı denen tayfaya kolay lokma olması en ihtişamlı yeriyse konunun bayram havasında salımın yapıldığı zamanın reklam edilerek büyük bir şovla doğaya salınma anı.

vahim sonuçlar hep yaşandı ve yaşanacak yazık harcanan mesaiye ve emeklere.

bu hayvan yumurtadan çıktıktan sonra salımına dek doğal ortamında bakımı yapılıp rehabilite olmadan, kümes hayvanına verilen ilaç azaltılarak erginlikten sonra hayatta kalan olursa salınmalı bunları yapmadan serbest bırakılması bana göre öleceklerini bilerek doğaya salmak kıyımdan öteye geçemez benim dünyamda.

umarım yanlıştan dönmek kar olduğunu deneyimlerle öğrenebilirler, sonuçta istatistikler ortada salınımdan sonra 3. sezon bırakılan keklikten merada izi yok ne olduyu hiç duydunuzmu varmı akademik veya kurumsal bir veri ?..  :( :( yok değilmi olamazda onlarda biliyor neyin ne olduğunu işte bu sebepten kadı işi dedim ;)

saygılarımla.
« Son Düzenleme: 24 Mart 2017, 21:54:53 Gönderen: M.Ali AKDAĞCIK »
  • TURKUAZ HK 11, OTOMATİK, 4+1, 12 CAL. 65 CM.
  • LAZER TEK KIRMA, 36 CAL. 65 CM.
İnsanlara hoşgörülü tavrım , bildiklerimin yanılgılarıma yetmeyişindendir,..

Murat Ali Akdağcık
1970 MERSİN

Çevrimdışı Berkay TOPUZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
4 sene önce trakyada bazı yerlere sülün salımı yapıldı toplamda 1000 tane kadar diye biliyorum.Ama biraz tilki yemleme projesi gibi oldu coğunu tilkiler ve arazideki başıboş köpekler yedi,yolda araclar tarafından ezilenler oldu avda denk gelip vuranlar da olmuş duyduğum kadarıyla.Valla en son 2 sene önce bıldırcın avında anız kenarında 100 metre arayla 2 erkek sülün kaldırmıştık gördüğüm kadarıyla bayağıda bakımlı ve ortama ayak uydurmuş gibiydiler.Bidaha da hiç denk gelmedi azdılar zaten onlarda kaybolmuş piyasadan belli.
KIRKLARELİ/Lüleburgaz
A Rh+
1991

Çevrimdışı Atınç ERGÜREL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Söylenecek çok şey var.İyi niyeti ve gayretleri takdir ediyorum.
Fakat , bir yerlerde yanlış yapılıyor sanırım.Başarılı olan bir saha mevcut mu? Yüzde kaç verim alıyoruz.
Yoksa daha kötü sonuçlara mı zemin hazırlıyoruz.Var olan keklik populasyonunu damı kaybediyoruz.Aklımda bir sürü soru var.
1- Bu programlar ilgili üniversite destekli bilimsel çalışmalar mı ?Mesela  Ziraat ve veterinerlik fakülteleri
2- Popülasyonun barınabileceği bir saha mı ? Salınan 3000 - 5000 keklik  günlük doğal beslenebilecek mi ?
3- Yıtıcı ile mücadele salımdan önce  ve sonrasında yapılıyormu ?
4- Niçin popülasyonun normal olduğu merada salım yapılıyor? Bu durum, var olan popülasyonu , bağışıklığı olmadığı kümes hastalıklarından telef olmalarına sebeb oluyor mu?
5- Yetiştirilen, salıma hazırlanan keklikler, hangi büyüklükte bir kafeste neyle besleniyor ve uçma kaçma pusma reflexleri için geliştirilen bir sitem var mı?

Bu soruları cevaplayabilirsek belki yol alırız.Daha önce yapmış ve başarmış avrupa ülkeleri nasıl becermiş,hangi yöntemleri kullanmış araştırmalıyız.
Değilse, yırtıcı ve alıcı kuşların beslenmesinde ve buna bağlı olarak nüfüslarının artışında katkı sağlar ve en önemlisi en az 3 yıl o merayı kapatarak tüm avcı dostlarım cezalandırılmış olur.

• Stoeger m2000 71 namlu
  • Üzümlü Koop.S.poze 71 namlu
  • Huğlu Koop.S.Poze 104/A 76 namlu
  • deutsche kurzhaar DORA
1973 İZMİR

The following users thanked this post: Cengiz ÖNGÖREN

Çevrimdışı Mehmet AKKUŞ

• Müdavim Üyemiz
Çok gülünç işler bunlar.taş devri uygulamaları.bilgiden yoksun araştırmacılıktan nasip almamış dünyadaki örnekleri sorgulanmamış (İspanya v.s ) ama yinede doğa koruma milli parkları takdir ediyorum görevlerini yapıyorlar.o bölgede tilki atmaca şahin sansar karga saksağan daha adını sayamadığım kekliğin ne kadar düşmanı varsa bayram eder müthiş şekilde nüfusları artar.
  • Webley Scott (AKUS) SxS 20/66
  • Akus SxS 12/66
  • Özkanlar FX017 12/66
Mehmet AKKUŞ
1973 Kemaliye-ERZİNCAN

Çevrimdışı Selman ÇELEBİ

• Müdavim Üyemiz
arkadaşlar bu iş nasıl olmalı bir fikir üretelim diyorum. paylaşalım fikir alış verişi. ben olsam bu şekil yaparım yani şunu şöyle yapardım demek yani. şikayet acizliktir. tama adam şöyle yapmış yanlış eee doğrusunu sen söyle nasıl olacak anlat dinleyelim diyorum. boş işlere kafa yormayalım bu önemli bir konu. hadi bekliyorum tecrübeli avcı ve doğa severleri.
Selman ÇELEBİ
1978 Midyat MARDİN

Çevrimdışı Cengiz ÖNGÖREN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Çözüm isteyen çözüm üretir. Kekliğin doğal olarak bulunduğu ama azaldığı avlaklar 24 saat görevliler tarafından denetim altına alınır, izinsiz avcı değil sinek bile uçurulmaz. Av harcı, av pulu ücretleri kaldırılır, avlanmak isteyen o güne mahsus bir ücret verip kontrollu olarak avlanır. kekliklerin doğal alanda beslenip çoğalması için gerekli yemleme yapılır, tarım,sera,koyun keçi gibi doğal vahşi alanı bozan yapılanmalara kapatılır. Ülkenin dört bir yanında vahşi alanlar tarıma ve imara açılırken belli oranda doğal alan bırakılır. Bunu avcılardan aldığı paralarla devlet yapamıyorsa özel sektöre devreder adam gibi yapılır.BUna karşı çıkanlar şunu bilmelidir ki; 80 milyon olmuş nüfusla, kayıtlı kayıtsız milyon üzerindeki avcıyla üç kuruş verip bol keseden avlanma çağı çoktan geçmiştir. Hani hazıra dağ dayanmaz derler, üretmeden hazır av hayvanı kalmaz da bulunmaz da. Devletin şimdi yaptığı gibi denetleme de olmaz.Avcıdan bir sürü para al, sonra İzmir için konuşuyorum Çeşme'den Ödemiş'e kadar 200 km mesafeye 4 tane ekip görevlendir!.böyle olmayacağı zaten belli.
1956 İZMİR
özel ibn-i sina tıp merkezinde doktor

Çevrimdışı Selman ÇELEBİ

• Müdavim Üyemiz
başka önerisi olan yok mu? kafes avcısı vede tazı avcını görmezden mi geleceğiz yoksa bunları bir kültürel zenginlik deyip döner dengeye mi katacağız.yok mu başka fikri olan.şöyle memlekete uyacak gerçekten fiile dökebileceğimiz.?
Selman ÇELEBİ
1978 Midyat MARDİN

Çevrimdışı M.Ali AKDAĞCIK

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
vallahi sayın arkadaşlarım çare,

yukarıda daha önceki paylaşımımda fikrimi şu alttaki satırlarla belirtmiştim,

''bu hayvan yumurtadan çıktıktan sonra salımına dek doğal ortamında bakımı yapılıp rehabilite olmadan, kümes hayvanına verilen ilaç azaltılarak erginlikten sonra hayatta kalan olursa salınmalı bunları yapmadan serbest bırakılması bana göre öleceklerini bilerek doğaya salmak kıyımdan öteye geçemez benim dünyamda.''

budur ha olmaz derseniz küllün 3/5 sene yasaklansın, yasağı delene ağır ceza uygulansın ihbar edip yakalatanada teşvik parası verilsin kardeş kardeşi gammazlasın koy adam başına 50 bin tl. ödül vurana 100 bin tl ceza 50 si yakalayıp yakalatana 50 si kasaya , caydırıcı olsunki ceza yerini bulsun yasaklama , bak bakalım avlıyorlarmı yasak olan av hayvanını o saatten sonra. verdiğim cezai rakamlar timsal örnek içindir yanlış anlaşılmaya.

en güzeli doğal denge kendini tamir eder ama biz insan faktörü olarak doğayı rahat bırakmıyoruz.

naçizane fikrim budur.
« Son Düzenleme: 25 Mart 2017, 21:03:06 Gönderen: M.Ali AKDAĞCIK »
  • TURKUAZ HK 11, OTOMATİK, 4+1, 12 CAL. 65 CM.
  • LAZER TEK KIRMA, 36 CAL. 65 CM.
İnsanlara hoşgörülü tavrım , bildiklerimin yanılgılarıma yetmeyişindendir,..

Murat Ali Akdağcık
1970 MERSİN

Çevrimdışı Şükrü TEKELİ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Bu iş nasıl olur bence
4 dönüm araziyi 2.5 metre duvarla çeviricen. Kale gibi olacak. Sağlam bir kapı. Ne çakal ne tilki ne yılan ne insan giremicek. Mobese kameralarınıda koyucan
İcerde yarı örtülü kaya yuvalar. Kardan yagmurdan koruyacak alanlar. Yem kovaları . ısıtmalı su kovaları (gunes enerjisi ve elektirikli) koyucan. Hayvan yaz kış beslenebilecek. Zorda kalırsa ureyebilecek. Mera mera keklik kaleleri kurucan. Mobese hersey tamam
 Yem bittiginde su bittiginde haber veren sensorler. Dunyada eşi benzeri yok. Üniversiteler bile bayilir boyle seylere dunya capinda destek alirsin. Organizasyonlar yardımlar
İlla keklik salic diyosan zenginlere paket hizmetler hazirla. 10 bin tl 100 keklik. Sal vursun vurabildigi kadar. Vuramadigi kalsin dogada. Avrupada yapiliyo. Adama bide plaket yap. Tahnit yap album yap. Bedavaya keklik sal
Bunlar mantıklı organizasyonlar. Ben dusunuyosam bakanlikda dusunmeli. Ancak bu göl boyle maya tutar  :)
  • Yıldız spz m
  • Armsan phenoma
  • Fias 16 cal.
1977 - Burdur - Kocaeli

Çevrimdışı Selman ÇELEBİ

• Müdavim Üyemiz
Peki arkadaşlar salınacak doğal kekliği doğadan temin edemezmiyiz?
« Son Düzenleme: 25 Mart 2017, 23:18:11 Gönderen: Selman ÇELEBİ »
Selman ÇELEBİ
1978 Midyat MARDİN