Gönderen Konu: Tavşan Avı Nasıl Olur Yöntemleri nelerdir  (Okunma sayısı 9218 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İbrahim YILDIRIM

• AvlakForum Üye
  • *
  • Avcılık Bir Spor değil, Atıcılık Bir Spordur ...
Tavşan Avı Nasıl Olur Yöntemleri nelerdir
« : 19 Mart 2017, 16:53:43 »
Arkadaşlar kendi bilgilerimle bir paylaşım yapacaktım ama nette daha teferruatlı bir anlatım yakaladım
Tavşan avı adı altında biraz inceleyelim , yeni başlayanlar için merak edilesi durumlar için faydalı olacağına inanıyorum.
BANA HİÇ NASİP OLMASADA DAHA ÖNCE TAZI İLE TAVŞAN AVLAYAN SİTEDE AVCI ARKADAŞLAR OLMUŞTUR ONLARDANDA ANI VE PAYLAŞIM BEKLİYORUM
---Tazıyla Tavşan Avı

Tazılar uzun bacaklı, narin yapılı Çok süratli koşan ve kuvvetli bir Çeneye sahip av köpekleridir Genellikle tavşan gibi kaÇan avları yakalamakta kullanılır Tazılar daha ziyade ova yerlerde, az engebeli, aĞaÇ ve Çalı toplulukları bulunmayan arazilerde av yapabilirler Yurdumuzda İÇ Anadolu, GüneydoĞu Anadolu, DoĞu Anadolu?nun bir bölümü, Güney?de Çukurova ve civarında beslenir Buralarda tazı avı yapılır Tazıyla tavşan avına, iyi koşan atlarla gidilir Aynı zamanda binicilik sporu da yapılır
Tavşanı kaldıran tazı, süratle tavşanı kovalar ve yakalar Tavşan bu arada zikzaklar sert dönüşler yaparak kurtulmaya Çalışır Avcılar da kovan tazıyı atla takip ederler ve yakaladıĞı tavşanı alırlar İran, Orta Asya?da tazı avı Çok gelişmiştir Yurdumuzda yer yer güzel cins tazılara raslanmakta ise de yavaş yavaş güzel tazı cinsleri yok olmaktadır Tazı avına meraklı olanlar iÇin güzel görünüşlü ve güzel güzel koşan tazılar büyük deĞer ifade eder Yel gibi giden tazıların pahası biÇilmez ve tazıların sürati üzerine de Çeşitli fıkralar anlatılır Bunlardan birini Tarsus?ta dinlemiştim Avcı atına biner, tazısını da yanında sürer, az sonra bir tavşan fırlar, zorlu mu zorlu, tazı peşine takılır, tavşan yel gibi kaÇmaktadır Tazı da peşinden fırtına gibi gider Avcı da atıyla takip eder Bir müddet sonra yerden bitme bir kayanın önünde tavşan aniden sola döner Avcı bakar ki, tazı tavşanın peşinde yok Kayanın yanına ulaşır Tazı meydanda yok O ara bir inildeme duyar sesin geldiĞi yana döner bakar ki, kayada yumruktan irice bir delik, delikte bir püskül titreyip durur, püskülden tuttuĞu gibi Çeker, tazı Çıkar dışarı MeĞer kurşun gibi giden tazı tavşan gibi dönemeyince kayaya Çarpıp gömülmüştür ve sadece kuyruĞunun püskülü kalmıştır görünürde Varın hesap edin tazının hızını, bu kadar hızlı tazılar taşlara, kayalara gömüldüĞü iÇin bizde av tazıları ve tazı avı gittikÇe azalmaktadır.
---- Bek Avı veya Önezi Avı
Bu av türü sabahın erken saatleriyle, akşamın geÇ saatlerinde, tavşanların gelip geÇtiĞi yerlerde beklemekle yapılan bir av şeklidir Bek avında sonuÇ alabilmek iÇin, tavşanların yatak ve oynak yerlerini, geÇitlerini Çok iyi tanımak ve bilmek gerekir Bilhassa orman iÇindeki Çayırlıklar, fundalık ve Çalılarla Çevrili alanlar ve ekili yerler, baĞlar tavşanların yemlenmek iÇin gittikleri yerlerdir Buralardaki tozlu yollarda ve patikalarda kuru havalarda koşuşur, oynaşırlar Ancak önezi avında av süresi kısadır Güneşin batışından alaca karanlık bastırasıya kadar iyice seÇip beklediĞimiz yerin yakınından bir tavşan geÇerse avlamak mümkün olur Sabahleyin de yatak yerlerine yakın geÇitler ve patikalar beklenir Bu sürede tan aĞarmasından güneş doĞuşuna kadar sürer Sabah beki, akşam bekinden daha verimli olur Zira akşamları tavşanlar oldukÇa geÇ harekete geÇerler Mıntıkayı iyi tanıyan tavşanların yatak ve oynak yerlerini ve geÇitlerini iyi bilen avcılar önezi avında başarılı olurlar
----Tarama Avı
KalabalıkÇa avcı grubu ile yapılır Süzek avı denir En az 5-6 avcı olmalıdır Tarama avında avcı sayısı kadar da süzekÇi bulunursa avdan iyi sonuÇ alınır Bizde daha ziyade sadece avcılar kol teşkil ederek tarama avı yaparlar Bilhassa düz ve az engebeli arazilerde, tarım alanlarında verimli olur Avcılar 20?şer adım mesafeyle sıralanır ve kol halinde ses Çıkartarak, bazen el vurarak aĞır aĞır ilerler Avcılara arasıra birer süzekÇi katılırsa av daha verimli olur Burada bilhassa hizada gitmeye dikkat edilir Avcı ve sürekÇi sayısı fazla olursa tarama hattının yarım ay şeklinde olması faydalıdır Bu tip avlar daha ziyade düz veya az engebeli arazide yapılır 40-50 avcı ve bir o kadar da sürekÇi katılır 400-500 m Çapında bir daire teşkil edilecek şekilde bir avcı bir sürekÇi sıralanır ve Çevreden merkeze doĞru hareket ederler Daire teşkil edilirken genellikle arazinin Çukurca yeri daire ortasında kalmasına dikkat edilir Daire iÇinden fırlayan tavşanlar hangi tarafa kaÇsa bir avcının önüne gelir Çember Çapı takriben 100-150 m?ye inince esasen avcı ve sürekÇiler de birbirlerine yanaşmış olurlar Bu durumda avcılar durur ve sürekÇiler de birbirlerine yanaşmış olurlar Bu durumda avcılar durur ve sürekÇiler bir komutla dairenin ortasına hareket ederler Kalkan tavşanlara ancak dairenin dışında ateş edilir Bu avlarda Çok sayıda tavşan vurulur, ancak bu tip bir av bir avlakta yılda bir, en Çok 2 defa tekrarlanır
Düz hat halinde tarama avı bilhassa Kasım sonu Aralık başı, ilk donların ve ayazlı gecelerin başladıĞı mevsimlerde verimli olur Bu mevsimlerde tavşanlar sürülü tarlalarda tezekler arasında, anızları sınırları boyunca dahi yataklanırlar Sürülü tarlaları karıklara Çapraz bir şekilde taramak iyi olur Tavşan bulunan avlaklarda 5-6 kişiyle düzgün bir şekilde yapılacak tarama avları iyi netice verir
----İZ AVI
Karlı havalarda tavşan izleri takip edilerek yapılan bir av türüdür Bilhassa taze karda izleri bulmak kolaylaşır İz avı da tecrübe ve bilgi ister Oynak izlerini, yatak izini ayırdetmek tecrübe ister BirÇok tecrübeli avcı karda gördüĞü bir tavşan izini kolayca takip eder ve yataĞını eliyle koymuş gibi bulur Kar fazla ise tavşanın yattıĞı yer daha kolay bulunabilir Yumuşak karda tavşanın hareketi de zordur Kara gömüldüĞü iÇin yavaş hareket eder Ancak, karda yürürken meydana gelen kıtırtılı sesleri tavşan kolayca duyduĞundan umumiyetle uzaktan fırlar Karın yumuşak zamanında Çalı diplerinde görülen yan yana iki sarımtırak delik, tavşanın (veya sansar gibi diĞer bir hayvanın) teneffüs ederken meydana getirdiĞi izdir Bu izler de tavşanı ele verir
----DİĞER HUSUSLAR
Tavşanın avında kullanılacak saÇma numarası 4-5?tir En iyi mesafesi de 25 m?dir 40 metreye kadar iyi bir isabet saĞlanırsa da 40 m?den sonra saÇma hüzmesi Çok daĞılacaĞından isabet ihtimali azalır ve isabet edecek 1-2 saÇma da tavşanı ancak yaralar Yatakta tavşana ateş etmek de avcılıĞa, mertliĞe sıĞmaz Tavşana kaÇma fırsatı verilmelidir Avcılar arasında, tavşanın arkası saÇma torbasıdır diye bir deyim kullanılır Arkadan, saĞrı ve kabalarından yara alan tavşan, kolay kolay düşmez Ama aldıĞı yara aĞırca ise, mutlaka herhangi bir yerde kalıp ölebilir
SaÇmayı yiyince bükülüp takla atan veya bir iki sıÇrama yapan tavşan, kafadan veya boyundan vurulmuştur ve hemen ölür Vurulduktan sonra bir süre giden ve aniden yıkılan tavşan ise yürekten veya akciĞerden yara almıştır Ateş edince tavşanın aniden bükülmesi ve sonra daha yavaş kaÇması ise karaciĞer, böbrek, mide gibi iÇ organlarından yara aldıĞını gösterir ve Çok uzaklaşamadan yıkılır Süratle kaÇarken bir yanına Çöken, tökezleyen tavşansa ayaĞından yara almıştır Ön ayaĞından yaralanan tavşan kolayca kaÇabilir İki ayaĞı kırılan tavşan ise sürünerek hareket eder Ayaklarından hafif yaralanan ve kan akıtarak kaÇan tavşanı mutlaka takip etmek gerekir Kan izlerini takiple, vurulan tavşan mutlaka bulunur
Vurulan tavşanı Çantaya koymadan önce ön ayaklarından tutup kaldırmalı ve karnı kuvvetle sıvazlanmalıdır Böylece etinin Çabuk bozulmasına sebep olan mesanede biriken idrar ile kör baĞırsaktan gelen sarımtrak sıvı dışkı dışarı atılmış olur Mümkünse iÇ organlarını da hemen boşaltmak faydalıdır
Tavşan avında, daha önce de belirttiĞimiz gibi yataktan fırladıĞı an ateş edilmemeli ve kaÇışı doĞrulduktan sonra tetik Çekilmelidir DoĞru kaÇan tavşanın kulak istikametine, üstümüze gelen tavşanın ön ayakları hizasına tüfek doĞrultularak ateş edilmelidir Yan geÇen tavşana ateş ederken de önleme payı verilmelidir
Her avda olduĞu gibi tavşan avında da tavşanın Çeşitli özellikleri bilindiĞi takdirde, avlakta arayıp bulmada ve avı vurmada başarı oranı artar
Tavşanın eti kanlı görünümüne raĞmen oldukÇa lezzetlidir Ancak bayıltılırsa seri bir koku peydah eder Saatlerce kovulduktan sonra vurulan tavşanların eti, biriken toksinler sebebiyle oldukÇa sert ve lezzetsiz olur Bol sarmısaklı soĞanlı yahnisi meşhurdur Bundan başka kotlet panesi, talaş kebabı, köftesi de gayet güzel olur
Tavşanın etinden başka derisinden, daha ziyade yününden istifade edilir Tavşanın derisi kolay yüzülür Tulum şeklinde Çıkarılan deri bir Çatal aĞaca geÇirilir ve gölgeli kuru bir yerde kurutulur Tulum şeklinde Çıkarılmazsa düz bir tahtaya gergince Çakılır

• SİYAH İNCİ- 4+1 71 cm SABİT FULL ŞOK
  • KRUPP SAUER AYA 71 cm ÇİFT KIRMA 3/1
1986 "SÜRDÜRÜLEBİLİR TAVŞAN VE KEKLİK AVI İÇİN AVA AVCI GİTSİN KÖPEĞE HAYIR"

The following users thanked this post: Hasan CAN, Serkan TİKVEŞLİ, Fuat DEMİRBAŞ

Çevrimdışı Berkay TOPUZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Tavşan Avı Nasıl Olur Yöntemleri nelerdir
« Yanıtla #1 : 19 Mart 2017, 19:10:44 »
Biz genelde tavşan avına 2-3 kişi gidiyoruz nadasları gezerek tarla kenarında ara ara calılıkları taşlayarak yavaş yavaş geziyoruz.Köpek pek götürmüyorum tavşan avında bizim avlandığımız yerde pek uygun olmuyor cünkü,Her sezon böyle 3 veya 4 tavşan vuruyoruz bize yetiyor :) Ama ilk defa bu sezon tavşan vuramadan sezonu kapadım.
KIRKLARELİ/Lüleburgaz
A Rh+
1991

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 23 Mart 2017, 17:39:28 »
Biz genelde tavşan avına 2-3 kişi gidiyoruz nadasları gezerek tarla kenarında ara ara calılıkları taşlayarak yavaş yavaş geziyoruz.Köpek pek götürmüyorum tavşan avında bizim avlandığımız yerde pek uygun olmuyor cünkü,Her sezon böyle 3 veya 4 tavşan vuruyoruz bize yetiyor :) Ama ilk defa bu sezon tavşan vuramadan sezonu kapadım.
Berkay kardeşim en iyisini yaptığınıza emin olabilirsiniz , avcılık avcı için sadece vurmak olmamalı
sen veya diğer arkadaşların bulunduğunuz merayı yormaz ise gün gelir o mera size istediğinizi verir
olur olmadık yerlerden kocakulaklar fırlar :) Bende herdaim köpeksiz avlanan birisi olarak tavşan için bazen mera kontrolü yaparım nerde oynaşmış ,nerde pislemiş, nerelerden sulanmış epey bir gezer dolaşırım  tespitlerim herdaim sonuç vermiştir :) Tavşanın habersiz bir çekilde kalkıp gitmesi kadar mükemmel bir avcılık olamaz. Hele bide kulağı kesip kuyruğu çekmiş ise varsın fişek sıkmayalım mübarek hayvan roketliyor :) ava 3-4 kişi başlayıp doğayla bütünleşip saatler sonra 1 tanede tavşan alırsanız o yorgunluk orda biter, kimin vurduğu mühim değildir . O av hep beraber vurulmuştur.
hep birlikte bir su başına geçilirse birde kara çaydanlıkta çay konulursa verdiği tat paha biçilemez.
Emin olabilirsin sizin bölgede doğayı zorlayan avcılar vardır. Sende biliyosun Tavşan bulunduğu meralardan göç etmez en fazla yer değiştirir hayvanlara saklanma şansı kalmayınca ,töleransta verilmeyince sonuç kaçınılmaz oluyor. Umarım ilerde daha kötü olmayız
 Gelecek sezonda bereketli bir tavşan avı geçirmeni isterim
Rastgelsin

Çevrimdışı Hüseyin İŞCEN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 23 Mart 2017, 19:06:29 »
Sn ibrahim Yıldırım çok iyi anlatmış konuyu tek kelimeyle mükemmel  bir keresinde avdayiz üç arkadaş biri tepeden  gidiyor diğer arkadaş bi üstte bende attan gidiyorum tavşan firlamis arkadaş bağırdı mesafe 35 civarı  76 namlu pozeyle iki atış yaptım birincisi çok acele oldu önleme veremedim tepeyi aşarken bi atış daha yaptım  meca 32 gr 5 no  tavşan kulakları kıstı çok hızlandı  200 metre koşup aniden durdu yan yatıp kaldı  yüzduk bir saçma kalp ten girip çıkmış tavsandan başka saçma yok    yaşanmış olaydır
  • huğlu kooperatif 12 calibre 76 namlu süperpoze
  • Üzümlü kooperatif 16 calibre 71 namlu çifte
  • Akdaş ah 212 w hybrit 71namlu yarıotomatık
Gerçek avcı doğayı  koruyan nefsini dizginleyebilendir.

1986 sivas

Çevrimdışı Turgay ÇAVUŞOĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 23 Mart 2017, 19:33:01 »
Selamlar,

Bana daha tavşan vurmak kısmet olmadı.  Güzel paylaşım. Elinize sağlık.
Turgay ÇAVUŞOĞLU
1963 KOMOTINI YUNANİSTAN / İkametgah Beylikdüzü - ISTANBUL

Çevrimdışı Aykut ÇAKAR

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 23 Mart 2017, 19:55:49 »

image hosting

normalde ördek ve tahtalı avcısım  genelde tavşan ve kekliğe gitmem lakin yine busene 1 tavşan 10 tanede kekliğimi aldım bu arada hiç beklemiyordum önümden bi fırladı aklımı aldı resmen sıçradım :)
1982-elazig

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 24 Mart 2017, 10:14:42 »
Sn ibrahim Yıldırım çok iyi anlatmış konuyu tek kelimeyle mükemmel  bir keresinde avdayiz üç arkadaş biri tepeden  gidiyor diğer arkadaş bi üstte bende attan gidiyorum tavşan firlamis arkadaş bağırdı mesafe 35 civarı  76 namlu pozeyle iki atış yaptım birincisi çok acele oldu önleme veremedim tepeyi aşarken bi atış daha yaptım  meca 32 gr 5 no  tavşan kulakları kıstı çok hızlandı  200 metre koşup aniden durdu yan yatıp kaldı  yüzduk bir saçma kalp ten girip çıkmış tavsandan başka saçma yok    yaşanmış olaydır
Habersiz kaçan bir kocakulak gibisi yoktur  bir anda kalp ritmin değişir tetikte elin titrer :D
yorumun için sağolasın

Selamlar,

Bana daha tavşan vurmak kısmet olmadı.  Güzel paylaşım. Elinize sağlık.
Turgay abi nasip olur inşallah birgün gelir otun içinde üzerine basmaya yakın öyle bir kalkarki tüfeği atıp kaçasın gelir elin ayağın birbirine dolaşır o an anlatılmaz yaşanır umarım sende yaşarsın
çok sağol abi

image hosting

normalde ördek ve tahtalı avcısım  genelde tavşan ve kekliğe gitmem lakin yine busene 1 tavşan 10 tanede kekliğimi aldım bu arada hiç beklemiyordum önümden bi fırladı aklımı aldı resmen sıçradım :)
Aykut bey bence tavşanın avcıdaki bütün zevki beklenmedik an fırlamasıdır hele birde sarp arazi ise bol hozanlı ise namluya çarpıp kalkıyor :D direk tüfeği at kaç :D 

The following users thanked this post: Aykut ÇAKAR

Çevrimdışı Ali YILDIRIM 26

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #7 : 14 Eylül 2018, 09:34:32 »
Ararsın ararsın, çıkmaz tam kendini bırakırsın, gevşersin aniden fırlar adranelin tavan yapar... ::)
  • üzümlü
1975-Eskişehir
ALLAH tekdir...
Ordusu Türk'dür....

Çevrimdışı Halis UZEL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #8 : 14 Eylül 2018, 10:23:14 »
Ararsın ararsın, çıkmaz tam kendini bırakırsın, gevşersin aniden fırlar adranelin tavan yapar... ::)
kalbin ağzının içinde atmaya başlar...
  • huğlu koop. SR112KE
1989 - Nevşehir

Çevrimdışı Erkan ÜNAL

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 14 Eylül 2018, 12:51:12 »
   Merhaba dostlar, güzel paylaşımlar yapmışsınız … maşallah
   Bu Tavşan'ın habersiz kalkmasıyla ilgili, birkaç hatırladığım olaydan, benim de hala güldüğüm bir anım var. 2010 yılında... Şanlıurfa Viranşehir'deyiz. Karacadağ eteklerinde BOTAŞ Jandarma Karakolunun kuzey yamaçlarında yoğun kayalık bir arazide keklik avı yaptık ,6-7 kişiyiz... araçlara dönmek için, uzunca bir arazide, kayalardan sıçraya sıçraya ilerliyoruz. Neredeyse volkanik araziden bölge hep kayalık ,toprak çok az...En önde gençlerden 2 kişi Murat ve Nahsen gidiyor... arazide ot ,çöp yok ….sadece kayalar var.. hemen arkalarında biz … toplam 2 şerli 15 m. aralarla sekiyoruz. Derken Nahsen bir kayaya bastı ve anam diyerek sıçradı, tüfek elinden düşüyordu. Nahsen sağ tarafa kendini attı, Tavşan sol tarafa... Kaya diye bastığı tavşan ayağının altında hareket edince korku ile sıçrama... bizde koparcasına bir gülüş.. Eeee tabii insan ürkmesi hayvan ürkmesine benzemez.. Nahsen yerde.. Murat neden sonra toparlayıp uzak 2 atış yaptı... epey aradık yaralı kalmasın diye... Nahsen 40 günde ölmedi... ödü patlamamış... hepimize araziye uyum ile ilgili bir ders oldu bu olay... tam kaya rengi tavşan... basmasan imkan yok göz seçmez.. selamlar rasgele
  • Alt Üst Çifte 71
  • Slug 61 Y.oto
  • 66 namlu Y.oto
  • 71 namlu Y.oto
  • Alt Üst Çifte 76
Erkan ÜNAL
1969 Orhangazi/BURSA
İkamet- TEKİRDAĞ Merkez

The following users thanked this post: Ersin ERBİL, Naim ZENGİN, Fuat DEMİRBAŞ