Gönderen Konu: varmı benim kadar vahşi bir canlı yeryüzündeı?,...  (Okunma sayısı 1568 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı M.Ali AKDAĞCIK

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
 saygı değer avlak ailesi;

bu nasıl başlık diyebilirsiniz sevgili dostlar,..

velakin yaş kırkyedi ve hala güzel imgeler adına hayaller kuruyorum gelgelelim hergeçen gün umudumu kırmaya sanki ant içmişçesine heryerde benim cinsimin pis kokuşmuşluk izleri mide bulandırıcı ve günü kurtarma sevdalılarından geçilmez olmuş bıraktığımız izler yeryüzünde biz insanoğlunun.

halbuki rabbim en üstün ırkolarak yaratsada ego yönünü tavana vurduran çoğunluktan yoğrulu sanki son yaşayan nesiller şu zamanda.

hepimiz bilirizki israil tohumu denilen tohumdan büyüyen bitkinin tohumu ot olur birdaha çeri domatesi salatalığı vs. toprakta filizlenirde büyürde çiçekte açsa taneye binmez bitki :( niyemi ucubucağı batasıcanın tohumu topragıda telef ediyor bir yıl dinlenmeden nadasa bırakmazsan kök yayılmıyor bunu bile bile topraga ekende biçende biz insanoğluyuz vaktizamanıyle tarım bakanım çıkıp ''bizim gen bankamızda yerli tohumlarımız stokları tam ve saklanmakta'' demişti e be güzel insan varda ne dururuz toplumca neyi bekleriz doğanın anası bellendikten sonramı çoğaltacağız yerli tohumların genlerini o vakitmi yayacağız anası bellenen toprağa?..

hesler doğanın ekolojisini bozuyor nükleer santraller maden mermer ocakları fabrika atıkları egzoz dumanını enson ne vakit gördünüz arabanızla yolda seyirdeyken otobüs kamyon münibüs ardında en son nezaman maruz kaldınız yağ yakan bir aracın arkasında en son nezaman öksürdünüz boğazınız gıcıkta yapmıştır şimdi hele akciğeriniz damağınıza takılmıştır egzoz dumanı tadı aklınıza geldimi ben hemen hergün görüyorum o dumanları hemde şehir içinde bir paket sigaradan bile beter alınan bir nefes o ortamda yanlış anlaşılmaya sigaraya karşıyım örnek baabında kullandım bunu :'(

limanların içide dalga kıranların kayaları ve betonlarıda kanağlamakta agır metal ve cıva denizlerin her yerini sarmış taban balığı yememeye çalışsamda nafile yine giriyor soframa sarkozda çipurada mezgitte tekirde kefalde, kültürmü allah korusun sardalyayı hepsine yeğlerim aslında.

deterjanıda bılaşık makinesine attımmı çamaşır ha keza elde yıkamada sıvı deterjan hipo yerine göre lavabo fayans tuzruhu hakkından gelir ev olu pırıl pırıl şu suyla duruladıkmıydık heryer hijyen her köşe pırıl pırıl.
ula o durulama suyu nere gitti lavabodan logara oradan ana borularla atık tesisine e,.. ne oldukine :o
bişiyok herşey yolunda orada motopompvar devasa bizim burda balıkçı barınağının yanında tesis ızgaralardan büyü tutuyo küçüğü üç kilometre kıyıdan denize basıyo,..
orda balık var onu bekliyor koca koca semirmiş kara kefaller onları yemeye gelen avcı balıklar pisiler tüm cevre deniz canlıları orada yunuslar bile sarıyor sürünün çevresini onlarda nasibini alıyor üç kilometrede kıyıdan uzak çıkıştaki atık tesislerin gönderilerini yiyenleri yiyeni birde balıkçılar yakalayıp tezgaha koyuyor benlerde satın alıpparayla mutfağıma sokuyorum kendilerini,.. :(
tavuğu hiç sormayın dostlar o totosunu kaybetmiş yıllardır arıyor bulamıyor zavallı 40-45 günde kesimhanenin yolunu tutuyor yumırtadan çıktıktan sonraki ömrü yumurta verene nazaran daha az çekiyor dünyadaki hayatı kısa allahtan ,.. benim küçükken tavuklarım vardı 7-8 sene yaşayanı bilirim mübala değil gerçek şahidiyim besleyen doğal ortamda bilir tarlada ne dana burnu bırakır ne kene ne salyangoz etçil ve otçuldur vesselam ama şimdi oldular antibyotik şişeli hormonlu paket,.. :(

ee,.. insanoğlu ne kaldı yapacağın
karayı katlettin,
denizi katlettin,
havayı katlettin,..
bugünü yaşarsın çıkarların uğruna katledensin bilinçle veya bilinçsizce yarını rahat yaşayayım diye satarsın dünyanın anasını boyayıp babasına yamarsın egoların uğruna,..
yarını kimin garanti ula hiçmi allahtakorkmazda yalan hayatını heba edersin fani,.. demek bile rahatlatmıyor kafamdaki bu vurdumduymaz neslimin yaptıkları kötü halleri.
ben zerrebile değilken bu yeryüzü denen okyanusta onca ordünaryus var dünya üzerinde nasıl müsade edebiliyorlar bu vahşice canavarlığa,..

küçücük beynimle ben dahi görebiliyorken eğitimsizlik banenecilik bana dokunmayan yılan bin yaşasın deyip bitiriyoruz yarınları.

varmı bilen daha vahşi bir canlı insanevladından gayrı bu dünyada,

ben bulamadım avcı kültürüm varken sizi bilmem ;)

hadi kalın sağlıcakla kafanızıı şişirdimsede affola.

doğasını seven etik yaşayan her insana,

sevgi saygı ve selamlarımla,..

allah rahatlık versin.

« Son Düzenleme: 08 Mart 2017, 02:06:27 Gönderen: M.Ali AKDAĞCIK »
  • TURKUAZ HK 11, OTOMATİK, 4+1, 12 CAL. 65 CM.
  • LAZER TEK KIRMA, 36 CAL. 65 CM.
İnsanlara hoşgörülü tavrım , bildiklerimin yanılgılarıma yetmeyişindendir,..

Murat Ali Akdağcık
1970 MERSİN

The following users thanked this post: Volkan KÖYDEMİR, Osman KORU, Uygar TANDOĞAN, Selim UYGUN

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
Ynt: varmı benim kadar vahşi bir canlı yeryüzündeı?,...
« Yanıtla #1 : 09 Mart 2017, 00:27:45 »
Gelişmiş ülkelerde böyle şeylere ya hiç, ya çok az rastlanır değil mi? Ne oluyor, nasıl oluyor?

Bunun gibi konulara kendimce çok fazla yazdığımı düşündüğümden bu sefer kısaltacağım. Ülkeyi yönetenlerin büyük ölçüde sorumlu olduğu konular bunlar. Yanısıra halkın da "farkında" olması ve yurdunu sahiplenmesi, biraz da makul ölçüde kurallara uymasıyla, benimsemesiyle her ülkede de gelişmiş ülkelerdeki kadar "daha sürdürülebilir" hale getirilebilir. Aksi halde vatandaşlara şırıngayla vicdan, izan enjekte etmek gerek.

Gelişmiş ülkeler derken öncelikle tabii bilimlerde gelişmiş ülkeleri kastediyorum. Çünkü doğanın kuralları vardır ve bizim yapmamız gereken o kuralları iyice öğrenip onlara uymamızdır. İlimle, fenle alakası olmayan; müsbet ilimlere arkalarını dönmüş, saygısı olmayan toplumlarda toplumun rahatını, huzurunu hiçbir şey veya kimse artıramaz. Yine ve yeniden; önce eğitim.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

The following users thanked this post: Aslan POLAT

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 09 Mart 2017, 10:08:37 »
 volkan bey,

güzel dersin eğitim benim tezlerimin başında gelir ammavelakin eğitmeni eğitecek zincir sistem yok bana göre denetim sekte yemişken nasıl olacak bilemiyorum, gençlerimizin ömür çizisinde geleceğini belirleyecek üniversite sınav sistemi dahil her sene değişirken bir türlü oturtulamayan yöntemler temelsiz binaları andırıyor bana her nedense ve sistemsel dengeler hep ötekileştirilmek insana insan olduğu için değer yargıları farklı işliyor günümüz dünyasında, ezbere dayalı yüklemelerle beyinler gereksiz konularla iştigal edince yoruluyor insanlarda genç nesilde yarış atı misali hipodromda final çizgisi odaklı koşuyuruz ne çimenin ne kumun ne ağaçların özüne inemiyoruz koşarken bu yolda tek amaç herkesten önce finale ulaşmak egosu yemiş bitirmiş bizi.

miraslarına sahip çıkan , atadedesinin kemiklerini sızlatmayan , müreffeh toplum olabilmek adına eğitimden geçen yolla güzel yarınlara imza atabilen ileri görüşlü bir toplum olmak temennilerimle ,..

esenlikler içinde hoşça kalınız

saygılarımla  selam ederim.
« Son Düzenleme: 09 Mart 2017, 10:14:46 Gönderen: M.Ali AKDAĞCIK »

Murat Ali Akdağcık
1970 MERSİN

The following users thanked this post: Aslan POLAT

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #3 : 09 Mart 2017, 23:21:29 »
Sevgili Murat Bey, eğitim derken sadece avcılık konusunu kastetmedim. Devletin malının hepimizin olduğunu, onu yağmalamanın suç olduğunu, onu korumanın gelecek nesillere borcumuz, görevimiz olduğunu iyice öğretsek ve devletin malına el koymanın bedelini ödemenin çok zor olacağını kavratsak bile büyük faydası olur.

Bu vatan hepimizin. Hakça, adaletle bölüşülmeli; herkes üzerine düşeni tam yapmalı.
Saygılarımla..
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

The following users thanked this post: M.Ali AKDAĞCIK

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 10 Mart 2017, 01:42:54 »
Sevgili Murat Bey, eğitim derken sadece avcılık konusunu kastetmedim. Devletin malının hepimizin olduğunu, onu yağmalamanın suç olduğunu, onu korumanın gelecek nesillere borcumuz, görevimiz olduğunu iyice öğretsek ve devletin malına el koymanın bedelini ödemenin çok zor olacağını kavratsak bile büyük faydası olur.

Bu vatan hepimizin. Hakça, adaletle bölüşülmeli; herkes üzerine düşeni tam yapmalı.
Saygılarımla..

volkan bey bende genelleme için eğitimden bahsetmiştim kusura  bakmayasınız tam izah edememişim, konuyu okuma zahmetinde bulunan arkadaşlarada sözlü olarak teşekkür ederim sn. volkan bey bu konularda  hassasiyetinizi tahmin edebiliyorum yorum yaptığınız içinde ayrıca tabiki volkan bey sizede teşekkür ediyorum.

saygılarımla.
« Son Düzenleme: 10 Mart 2017, 01:50:16 Gönderen: M.Ali AKDAĞCIK »

Murat Ali Akdağcık
1970 MERSİN