Gönderen Konu: BRETONLARLA GÜZEL BİR KEKLİK AVI...  (Okunma sayısı 4408 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı M.Emin OLGAÇ

• Müdavim Üyemiz
  • (Keklik Uzmanı)
BRETONLARLA GÜZEL BİR KEKLİK AVI...
« : 11 Aralık 2016, 22:40:25 »
GÜZEL BİR KEKLİK AVI

• Falcor 958 (Robust) (Poze) (70)
  • Vursan 92 A Europa (65)
  • Vursan 92 A Europa (71)
  • Üzümlü MKE çifte (71)
  • İngiliz Setter (MARKO)
Emin OLGAÇ B Rh (+)  1967 TEİAŞ/MARDİN  

The following users thanked this post: Erol SARI, Özgür UYAR, Mustafa AYDIN 54, Gökhan AKDOĞAN, Selim UYGUN

Çevrimdışı Oğuz BÖLEK

• AvlakForum Üye
  • *
Ynt: BRETONLARLA GÜZEL BİR KEKLİK AVI...
« Yanıtla #1 : 11 Aralık 2016, 23:44:51 »
İzlerken gerçekten çok keyif aldım. Sonra keyif yerini utanca ve kızgınlığa bıraktı. Yanlış bilmiyorsam kınalı ve çil kekliği abd Türkiye den almış ve sooon derece başarılı üreterek nerdeyse tüm abd ye yaymışlar. Şimdi utandığım ve kızdığım noktaya geleyim. Nasıl olurda bu insanlar keklik avını, keklikleri sonradan adapte ettirip bizlerden çok daha iyi ve rahat keklik avı yapıyorlar. Onların bizlerden keklikle ilgili birşeyler öğrenmesi gerekirken neden biz onlardan öğrenmeye çalışıyoruz. Videoda gözüktüğü gibi bu iş limitle olsa biz de yer gök keklik olurdu. Ama yok! Kacak ve yasa dışı av deseniz abd de hiç mi kaçak avcı yok. Tarım ilaçları deseniz ben tarımın yapılamadığı yerlerde de 3 4 taneden fazla kekligin olmadığını gördüm. Ama bunların hepsini toplayinca  kök nedene inebiliyoruz. EĞİTİM. Toplumumuz bilinçli değil. Kafeste üreterek kekliğin cogalacagina inanan o kadar çok insan var ki. Neden? Çünkü okumuyoruz ve araştırmıyoruz. Sadece yasak etmeyi biliyoruz. Hiç bir devlet görevlisi cikipta demiyor "arkadaş filanca yere 1000 keklik saldik bu sene 1 tane yok" elin amerikalısı burdan amerikaya yabani keklik goturuyor biz kendi icimizde şu keklikleri bi yer degistiremiyoruz. Hep hasat etme pesindeyiz. Birazda eksek ne de guzel olur. Güzelim memleketimin güzelim hayvanlarını sıktışırmışız bir kaç ile sonra vay efendim filanca yerden su kadar avci geldi katliam yaptı gitti. Böyle birşeyi istemiyorsak kulüpler ön ayak olsun yakalanan yabani keklikleri daha önceden var olan ama şimdi tüyü bile olmayan yerlere salalim. Diyeceklerki ( ki daha önce bana hep bu örneği verdiler) avcilar onlarda bitirir. Soruyorum şimdi silahtan insandan yılmış keklik yakınına insan sokar mı? Valla sesini duysun 300 metreden kalkar gider. Avlatmaz kendini. Keske kardeş okul gibi kardeş kulüpler olsa (affiniza sığınarak böyle birşey varsa ben daha duymadım) devlet izinleri ile yabani keklik yakalanıp olmayan yerlere salınsa ve bunlar klüp gözetiminde olsa kötü mü olur (tabi klüp baskanlarininda burda vasfı önemli öncelikle gerçekten avcı ve doga dostu olmali keklikleri birilerine peşkeş çekmek için vurdurtmamali). Salinan her 20 keklik her sene kendini en kötü ihtimalle 2ye katlar. Biz avcılardan bu işe ön ayak olabilecek kişiler cikmaz mı? Ben şahsım adıma böyle bir organizsyonda gönüllü yer almak isterim. Saygılarımla.
Oğuz BÖLEK
1985 İstanbul/TEKİRDAĞ

The following users thanked this post: Bülent KOCA, Fevzi KALAYCIK, Özgür UYAR, Gökhan AKDOĞAN

Çevrimdışı Gökhan AKDOĞAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 12 Aralık 2016, 00:43:54 »
Emin abi paylasim icin tesekkurler bisey sormak istiyorum iyi kan drahthaarla av yaptin epeyce binsure iyi kan seterle av yaptin simdide bretonla yapiyorsun sence en iyi av yaptigin sana en iyi heyecan veren hangisiydi. Be drahthaar hastasiyim ama bu irktan vazgecersem besleyecegim irk breton bu irk bildigim kadariyla karakter anlaminda cok zit tecrubelerin neler bretonla ilgili paylasirsan sevinirim.
« Son Düzenleme: 12 Aralık 2016, 08:19:25 Gönderen: Gökhan AKDOĞAN »
  • Ata NEO 12 Cal /66 Namlu
  • Deutsch Drahthaar - Tony
Gökhan AKDOĞAN
1988  / 0 RH (+)
Fethiye / MUĞLA

Çevrimdışı Hakan ATASOY

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 12 Aralık 2016, 01:11:26 »
Bretonlar iyi iş çıkarmış.  :)
Bu memleket tarihte Türktü, bugün de Türktür ve ebediyyen de Türk olarak yaşayacaktır.Türkiye Türklerindir! Ne mutlu, Türküm diyene!1980 BURSA

Çevrimdışı M.Emin OLGAÇ

• Müdavim Üyemiz
  • (Keklik Uzmanı)
« Yanıtla #4 : 12 Aralık 2016, 01:16:29 »
Emin abi paylasim icin tesekkurler bisey sormak istiyorum iyi kan drahthaarla av yaptin epeyce binsure iyi kan seterle av yaptin simdide bretonla yapiyorsun sence en iyi av yaptigin sana en iyi heycan verekn hangisiydi. Be drahthaar hastasiyim ama bu irtan vazgecersem besleyecegim irk breton bu irk bildigim kadariyla karakter anlaminda cok zit tecrubelerin neler bretonla ilgili paylasirsan sevinirim.

Merhaba gökhan yazdıklarına bakılırsa beni iyi takip etmişsin harfiyen doğru dediğin köpeklerle av yaptım. sana görüşlerimi anlatayım.
drahthaarlar iyi güzel akıllı güçlü köpeklerdir. her avı yapmak için tasarlanıp standart sağlanınca ırk olarak tescil edilmiştir. ben uçar avcısıyım ve onlarla yıllarca avlandım. fakat keklik avında bizde üç çeşit keklik var kınalı keklik kaya kekliği ve kum kekliği (jet keklik) evet keklik avında hareketli kuşu bulup fermalaması pointer setter den daha az  ve keklik alayının kokusunu çok uzaklardan almak konusunda vasat geldi bana av yaptılar ama istediğim ayarda değil.
daha sonra elime çok iyi safkan setterler geçti hatta türkiye şampiyonu yavrusu. çok hızlı iyi köpekti tavşan ve kekliği affetmezdi arkadaşın hediyesi olduğundan ve avda onun yanına gittiğinden istemiyerek elden çıkardım . sonrasında working setter denilen sırbistandan gelme cesy diye bir fırtına setter ile avlandım çok üstün bir kokusu vardı birim zamanda araziyi onun kadar hızlı tarayacak köpek görmedim. çok uzun mesafelerden havadan koku alıp kedileme kekliklere giden tam istediğim bir setterdi fermasında çok keklik tavşan aldım. oda malesef  yılan sokmasından dolayı öldü. bunun üzerine aydın da Nuri ÖNEL Abimizin yurt dışından getirdiği çok özel bretonlardan haberimiz oldu kendisi burada misafirimiz iken hasbihal esnasında baba sırbistan ana mercan secereli yavrular doğacağını öğrendim ve bir tane dişi breton edindim. şu an 4x4  su avı dahil hepsini yapıyor. çok memnunum.
eğer kuş avı yapıyorsan hızlı havadan ve yerden koku alan avın dibine kadar sokulmadan ferma yapan ve öyle başını alıp gitmeyen bir köpeğin olmalı pointer dik başlı kendine avlanan açık gezen bir köpek sıklıkta çalılıkta dik sarp uçurum ve kayalıklarda bana uymaz. setter cinsi ve kanı taşıyan köpekler bir adım önde bana göre kuş avına çok yatkın. Bretonlar harika köpekler doğuştan aportçu üstün koku hızlı arama tarama çelgin bulma bakımı nakliyesi çok kolay harika köpekler arabadan inince ne bu kedi ilemi avlanacaksınız diye dalga geçen avcılar av dönüşü köpeklerini elden çıkarma durumuna geliyor.

ÖNEMLİ NOT: Polemik konusu olmaması için her cinsin iyi köpeği iyidir. ve her avcının köpeği kendi için kıymetlidir. her cins av köpeğinede saygımız vardır. bizler tercihimizi ve görüşlerimizi yazdık.

« Son Düzenleme: 12 Aralık 2016, 01:18:23 Gönderen: M.Emin OLGAÇ »
  • Üzümlü MKE çifte (71)
  • İngiliz Setter (MARKO)

The following users thanked this post: Gökhan AKDOĞAN

Çevrimdışı M.Emin OLGAÇ

• Müdavim Üyemiz
  • (Keklik Uzmanı)
« Yanıtla #5 : 12 Aralık 2016, 01:29:33 »
İzlerken gerçekten çok keyif aldım. Sonra keyif yerini utanca ve kızgınlığa bıraktı. Yanlış bilmiyorsam kınalı ve çil kekliği abd Türkiye den almış ve sooon derece başarılı üreterek nerdeyse tüm abd ye yaymışlar. Şimdi utandığım ve kızdığım noktaya geleyim. Nasıl olurda bu insanlar keklik avını, keklikleri sonradan adapte ettirip bizlerden çok daha iyi ve rahat keklik avı yapıyorlar. Onların bizlerden keklikle ilgili birşeyler öğrenmesi gerekirken neden biz onlardan öğrenmeye çalışıyoruz. Videoda gözüktüğü gibi bu iş limitle olsa biz de yer gök keklik olurdu. Ama yok! Kacak ve yasa dışı av deseniz abd de hiç mi kaçak avcı yok. Tarım ilaçları deseniz ben tarımın yapılamadığı yerlerde de 3 4 taneden fazla kekligin olmadığını gördüm. Ama bunların hepsini toplayinca  kök nedene inebiliyoruz. EĞİTİM. Toplumumuz bilinçli değil. Kafeste üreterek kekliğin cogalacagina inanan o kadar çok insan var ki. Neden? Çünkü okumuyoruz ve araştırmıyoruz. Sadece yasak etmeyi biliyoruz. Hiç bir devlet görevlisi cikipta demiyor "arkadaş filanca yere 1000 keklik saldik bu sene 1 tane yok" elin amerikalısı burdan amerikaya yabani keklik goturuyor biz kendi icimizde şu keklikleri bi yer degistiremiyoruz. Hep hasat etme pesindeyiz. Birazda eksek ne de guzel olur. Güzelim memleketimin güzelim hayvanlarını sıktışırmışız bir kaç ile sonra vay efendim filanca yerden su kadar avci geldi katliam yaptı gitti. Böyle birşeyi istemiyorsak kulüpler ön ayak olsun yakalanan yabani keklikleri daha önceden var olan ama şimdi tüyü bile olmayan yerlere salalim. Diyeceklerki ( ki daha önce bana hep bu örneği verdiler) avcilar onlarda bitirir. Soruyorum şimdi silahtan insandan yılmış keklik yakınına insan sokar mı? Valla sesini duysun 300 metreden kalkar gider. Avlatmaz kendini. Keske kardeş okul gibi kardeş kulüpler olsa (affiniza sığınarak böyle birşey varsa ben daha duymadım) devlet izinleri ile yabani keklik yakalanıp olmayan yerlere salınsa ve bunlar klüp gözetiminde olsa kötü mü olur (tabi klüp baskanlarininda burda vasfı önemli öncelikle gerçekten avcı ve doga dostu olmali keklikleri birilerine peşkeş çekmek için vurdurtmamali). Salinan her 20 keklik her sene kendini en kötü ihtimalle 2ye katlar. Biz avcılardan bu işe ön ayak olabilecek kişiler cikmaz mı? Ben şahsım adıma böyle bir organizsyonda gönüllü yer almak isterim. Saygılarımla.

Oğuzhan  bir bölgeye keklik salarsan o bölgedeki keklik çoğalmak yerine azalır . nedeni çiftlik kekliği dağ kekliği ile çiftleştiğinde taşıyıcı olduğu hastalığı ona bulaştırıp ölmesine ve dolayısıyla kekliğin azalmasına neden olur diye bir görüş var ve bende bu görüşe katılıyorum.
kekliğin çoğalmasını istiyorsak doğal kekliği doğal ortamında koruyup yaşama ve üreme olayını kolaylaştırıp düşmanlarını azaltmalıyız (saksağan,karga,tilki,bohçacı) keklik salımı yerine profesyonel yöntemlerle doğadan keklik yakalanıp az olan bölgeye salınmalı.
  • Üzümlü MKE çifte (71)
  • İngiliz Setter (MARKO)

Çevrimdışı Oğuz BÖLEK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 12 Aralık 2016, 03:59:43 »
Zaten benim demek istedigimde bu. Salınan keklikler yabani olmalı. Tabiki predator temizligi yapılmalı fakat predator eksikligide hasta ve güçsüz hayranların diger saglikli bireylere bulasmasina neden olur.
Oğuz BÖLEK
1985 İstanbul/TEKİRDAĞ

Çevrimdışı Gökhan AKDOĞAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #7 : 12 Aralık 2016, 10:09:00 »
Merhaba gökhan yazdıklarına bakılırsa beni iyi takip etmişsin harfiyen doğru dediğin köpeklerle av yaptım. sana görüşlerimi anlatayım.
drahthaarlar iyi güzel akıllı güçlü köpeklerdir. her avı yapmak için tasarlanıp standart sağlanınca ırk olarak tescil edilmiştir. ben uçar avcısıyım ve onlarla yıllarca avlandım. fakat keklik avında bizde üç çeşit keklik var kınalı keklik kaya kekliği ve kum kekliği (jet keklik) evet keklik avında hareketli kuşu bulup fermalaması pointer setter den daha az  ve keklik alayının kokusunu çok uzaklardan almak konusunda vasat geldi bana av yaptılar ama istediğim ayarda değil.
daha sonra elime çok iyi safkan setterler geçti hatta türkiye şampiyonu yavrusu. çok hızlı iyi köpekti tavşan ve kekliği affetmezdi arkadaşın hediyesi olduğundan ve avda onun yanına gittiğinden istemiyerek elden çıkardım . sonrasında working setter denilen sırbistandan gelme cesy diye bir fırtına setter ile avlandım çok üstün bir kokusu vardı birim zamanda araziyi onun kadar hızlı tarayacak köpek görmedim. çok uzun mesafelerden havadan koku alıp kedileme kekliklere giden tam istediğim bir setterdi fermasında çok keklik tavşan aldım. oda malesef  yılan sokmasından dolayı öldü. bunun üzerine aydın da Nuri ÖNEL Abimizin yurt dışından getirdiği çok özel bretonlardan haberimiz oldu kendisi burada misafirimiz iken hasbihal esnasında baba sırbistan ana mercan secereli yavrular doğacağını öğrendim ve bir tane dişi breton edindim. şu an 4x4  su avı dahil hepsini yapıyor. çok memnunum.
eğer kuş avı yapıyorsan hızlı havadan ve yerden koku alan avın dibine kadar sokulmadan ferma yapan ve öyle başını alıp gitmeyen bir köpeğin olmalı pointer dik başlı kendine avlanan açık gezen bir köpek sıklıkta çalılıkta dik sarp uçurum ve kayalıklarda bana uymaz. setter cinsi ve kanı taşıyan köpekler bir adım önde bana göre kuş avına çok yatkın. Bretonlar harika köpekler doğuştan aportçu üstün koku hızlı arama tarama çelgin bulma bakımı nakliyesi çok kolay harika köpekler arabadan inince ne bu kedi ilemi avlanacaksınız diye dalga geçen avcılar av dönüşü köpeklerini elden çıkarma durumuna geliyor.

ÖNEMLİ NOT: Polemik konusu olmaması için her cinsin iyi köpeği iyidir. ve her avcının köpeği kendi için kıymetlidir. her cins av köpeğinede saygımız vardır. bizler tercihimizi ve görüşlerimizi yazdık.
Abi polemik olsun diye değil zaten amacım polemik yaratmak olsa başka şekilde sorardım o yüzden sıkıntı yok. :D
Genelde iyi kan Drahthaar besleyen abilerin neden vazgeçtiğini tecrübeleri benim için önemli.
Neden bilmiyorum ama genelde herkesın kullandığı yada önerdiği  yerıne az kullanılan ama ıyı olanı araştırmak ve edinmek huy oldu. O yüzden Drahthaar edindim tabi bunda bu forumda paylaşılanlar ve konuşulanlarda cok etkendı genel anlamda köpeğimden memlunum sadece benden kaynaklı fazla ava gidememesi ve önünde fazla av vurmamam nedeniyle köpek kapasitesine ulaşamadı. Fazla ava gitmemesi sebebiyle enerjisini harcamada bazen acemice davranabiliyor.
İlerde ırk değiştirsem aklımda breton var Drahthaar kadar bana zevk verır mı bılmıyorum ama küçük olması sevimli olması (hanım için önemli) az yemesi (kaliteli mama alıp uzun süre kulanma anlamında ekonomik olur)gibi etkenden dolayı düşündüğüm ırk fakat Drahthaarım Tony yaşadığı sürece başka ırk bakmam köpek satma/ değiştirme gibi düşüncemde olmayınca bu deneyimi birebir yasamış tecrübelerine önem verdiğim abilerin görüşlerini alıp daha sonra için birikim yapıyorum. Cevabın için tekrardan teşekkürler.
  • Ata NEO 12 Cal /66 Namlu
  • Deutsch Drahthaar - Tony
Gökhan AKDOĞAN
1988  / 0 RH (+)
Fethiye / MUĞLA

Çevrimdışı Adem ÖZENEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 12 Aralık 2016, 10:48:15 »
bende trakya kennel den bir breton aldım 4 yaşında tecrübeli ama birbirimize pek uyum sağlayamadık
sevimli olmasa elden çıkarma durumuna geldim herkes bretondan çok memnun ama ben daha zevkini alamadım
1963 Maltepe-İstanbul

Çevrimdışı M.Emin OLGAÇ

• Müdavim Üyemiz
  • (Keklik Uzmanı)
« Yanıtla #9 : 12 Aralık 2016, 11:16:35 »
bende trakya kennel den bir breton aldım 4 yaşında tecrübeli ama birbirimize pek uyum sağlayamadık
sevimli olmasa elden çıkarma durumuna geldim herkes bretondan çok memnun ama ben daha zevkini alamadım

Şahsi kanaatim av köpeğini yavrudan alıp yetiştirmek. yetişkin köpek almak her zaman olumlu sonuç vermiyor.
  • Üzümlü MKE çifte (71)
  • İngiliz Setter (MARKO)

The following users thanked this post: Gökhan AKDOĞAN

Çevrimdışı Adem ÖZENEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 12 Aralık 2016, 11:27:52 »
Size katılıyorum Emin bey bende hata yaptığımı düşünüyorum
1963 Maltepe-İstanbul