Gönderen Konu: Stoeger m2000 carlson's choke tube test  (Okunma sayısı 6277 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ramazan YILDIZ 20

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Stoeger m2000 carlson's choke tube test
« : 19 Kasım 2016, 06:24:32 »
71 Namlu 2012 m2000 stoegerimle 36mtden yapıldı. Fişek 32gr rc32 6 no. Hedef ebatı=102*70cm. Sonuç tüfeğin orjinal şokundan berbat. Bunun sebebi nedir?

« Son Düzenleme: 19 Kasım 2016, 09:12:53 Gönderen: Ramazan YILDIZ 20 »
  • Stoeger m2000 2012 model standart combo
  • sarsılmaz sp-flash 86
  • Huğlu Çifte
  • English Pointer
1990 DENİZLİ
Karavanacı Avcı

The following users thanked this post: Veysi ŞENGÜL

Çevrimdışı Yasin TORAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Stoeger m2000 carlson's choke tube test
« Yanıtla #1 : 19 Kasım 2016, 08:27:11 »
Şok kaç acaba. Ben üstteki grupman beğendim. Altı ise biraz sağa atmissiniz ama Atıcı hatası olur. Kağıdın boyutlarını bilmiyorum ama eğer ördege tavsana 6-7 saçma tutuyorsa kaçma şansı azdır 6 no ile
  • Franchi affinity 12 / 66
  • Sarsılmaz super champion 12 / 71
  • Atüs tek kırma 36 / 71
  • Huglu tek kırma (stetienne namlu ) 12 / 71
Antalya- Konyaaltı 1992

The following users thanked this post: Selim UYGUN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 19 Kasım 2016, 09:13:26 »
Ebatı ekledim ilk yoruma. Şoklar biri full biri modified
  • sarsılmaz sp-flash 86
  • Huğlu Çifte
  • English Pointer
1990 DENİZLİ
Karavanacı Avcı

Çevrimdışı Veysi ŞENGÜL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #3 : 19 Kasım 2016, 09:24:39 »
Şok kaç acaba. Ben üstteki grupman beğendim. Altı ise biraz sağa atmissiniz ama Atıcı hatası olur. Kağıdın boyutlarını bilmiyorum ama eğer ördege tavsana 6-7 saçma tutuyorsa kaçma şansı azdır 6 no ile
Bence o ithal şoklar için grupman kötü daha iyi olmasını beklerdim
  • Ata neo 66cm kinetik sistem
1994 Diyarbakır

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 19 Kasım 2016, 09:40:16 »
Bence o ithal şoklar için grupman kötü daha iyi olmasını beklerdim
Hemde çok kötü. Gerçi bugün yine denerim destekli atarım bakalım
  • sarsılmaz sp-flash 86
  • Huğlu Çifte
  • English Pointer
1990 DENİZLİ
Karavanacı Avcı

Çevrimdışı Cüneyt ESMER

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #5 : 19 Kasım 2016, 09:40:32 »
3 no şokla daha ne bekliyorsunuz ki?
  • Yan-yana Patlar
  • Alt-üst Patlar
  • Sıralı Patlar

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 19 Kasım 2016, 09:44:52 »
3 no şokla daha ne bekliyorsunuz ki?
Orjinal şoku daha iyiydi. Birde resimde en kötü gördüğün full şok yani long rangedir
  • sarsılmaz sp-flash 86
  • Huğlu Çifte
  • English Pointer
1990 DENİZLİ
Karavanacı Avcı

Çevrimiçi Çağrı ECE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #7 : 19 Kasım 2016, 10:11:27 »
alttakiyle ilgili yorum yapmak yanlış olur sağ vurulmuş, üsttekide normal gibi
  • Franchi Affinity
SMMM Ç.Çağrı ECE 1988 İZMİR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 19 Kasım 2016, 10:21:32 »
Bugün yeniden yapıcam yani normal diyorsunuzda kendi şokları bunlardan iyiydi
  • sarsılmaz sp-flash 86
  • Huğlu Çifte
  • English Pointer
1990 DENİZLİ
Karavanacı Avcı

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #9 : 19 Kasım 2016, 10:33:06 »
Arkadaşlar her ithal şok çok iyi grupman yapacak diye bir garanti yok.

Olursa tadından yenmez olmassa da hüsran olur.

Bu şokları deneyerek alma ihtimalimizde olmadığından ne çıkacağı hiç belli değil.

Bir kaç tane denedim bende pek olumlu sonuç alamadım.

Ve umudumu bu şoklardan neredeyse kaybettim.

Fiyat olarak ta  epey pahalı olunca  istenildiği performans alınamayınca sonuç hüsran oluyor.
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 19 Kasım 2016, 10:40:24 »
Arkadaşlar her ithal şok çok iyi grupman yapacak diye bir garanti yok.

Olursa tadından yenmez olmassa da hüsran olur.

Bu şokları deneyerek alma ihtimalimizde olmadığından ne çıkacağı hiç belli değil.

Bir kaç tane denedim bende pek olumlu sonuç alamadım.

Ve umudumu bu şoklardan neredeyse kaybettim.

Fiyat olarak ta  epey pahalı olunca  istenildiği performans alınamayınca sonuç hüsran oluyor.
Haklısınız sonuna kadarda ben grupmanı iyileştirmek için fişeği mi değiştireyim. 34 gramda falan sonuç kötü
  • sarsılmaz sp-flash 86
  • Huğlu Çifte
  • English Pointer
1990 DENİZLİ
Karavanacı Avcı

Çevrimdışı Cüneyt ESMER

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #11 : 19 Kasım 2016, 10:42:02 »
İyidir tabi  ;) ithal şok daha iyi olacaktı diye bir kanun yok ki..Zaten öyle olsa alanlar neden satsın... Tüfeğinin 3 nolu şokla grupmanı güzel kardeşim. Full için birşey diyemem. Full şokların marifeti fişekten fişeğe değişir.

• Yan-yana Patlar
  • Alt-üst Patlar
  • Sıralı Patlar

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #12 : 19 Kasım 2016, 11:04:43 »
İyidir tabi  ;) ithal şok daha iyi olacaktı diye bir kanun yok ki..Zaten öyle olsa alanlar neden satsın... Tüfeğinin 3 nolu şokla grupmanı güzel kardeşim. Full için birşey diyemem. Full şokların marifeti fişekten fişeğe değişir.

orjinal şoklarımın grupmanını incelemiş miydiniz
  • sarsılmaz sp-flash 86
  • Huğlu Çifte
  • English Pointer
1990 DENİZLİ
Karavanacı Avcı

The following users thanked this post: Cüneyt ESMER

Çevrimdışı İsmail BİLİR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #13 : 19 Kasım 2016, 11:21:14 »
dostum senin orjinal  şokların grupmanı daha iyi bnce ithalden uzak dur senin tüfeğe uyum sağlamamış aslında bir çoğumuz kalite diye alıyor denemeden psikojik olarak iyi diyoruz ama sonuç ortada işte birde carlson's un full ile verdiği grupmanı daha iyi olması adına gramajı düşürde yap kaldıki senin tüfeğin orjinal şoklarlada olsadüşük gramaj ve ince ince saçmayla daha iyi sonuç verecek gibi denemedn bilemeyiz tabi...
  • Huğlu 202 B
  • Huğlu 201 A
1987 balıkesir

The following users thanked this post: Abdullah ŞAHİN 07, Selim UYGUN

Çevrimdışı Cüneyt ESMER

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #14 : 19 Kasım 2016, 11:44:35 »
orjinal şoklarımın grupmanını incelemiş miydiniz
Tabikide
  • Yan-yana Patlar
  • Alt-üst Patlar
  • Sıralı Patlar

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #15 : 19 Kasım 2016, 11:53:44 »
Fabrikaya yollayacağım tüfeği. Ilgilenecekler gerekli testlerden geçirecekler. Sonucunu yazarım tekrar
  • sarsılmaz sp-flash 86
  • Huğlu Çifte
  • English Pointer
1990 DENİZLİ
Karavanacı Avcı

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #16 : 19 Kasım 2016, 13:38:49 »
Sn.Yıldız,
Şok olayı da aynı tüfek,fişek ve bu kombinasyonların toplam uyumu gibi birer muammadır..Yivsiz av tüfeği pattern ve penetrasyonunun hala açıklanamayan boyutları vardır.
Fişek yatağı, birleştirme konisi uzunluğu;bu uzunluğa bağlı oluşan açı,namlu iç çapı,iç çapa göre şok daralması, namlunun kalitesi,genleşme miktarı,konsentrik ve pürüzsüzlüğü, şokun kalitesi,şokun iç geometrik balistiği (konik,hiperbolik,konik+paralel tipte oluşu) şokun alaşımı,pürüzsüzlüğü ve tüm bunlara ilaveten fişek ve fişek uyumu kavramları toplam patterni belirleyen parametrelerin tüfek,şok,fişekle ilgili olan kısımlarının başlıcalarıdır.
Bugüne kadar onlarca marka,model,tipte  ''İTHAL'' şok  kullanmış bir kardeşiniz olarak gördüğüm; bir silahım için denediğim 10 adet şokun en fazla 2-3 tanesinden çok iyi verim aldığımdır..Benim kombinasyonlarımla memnun kalmayıp elden çıkardığım şokların bazıları verdiğimiz insanların kombinasyonlarıyla çokiyi sonuç verdi..Bazende o şoku kullanacak silahı elden çıkardığım için çok memnun olduğum şokları elden çıkarmak zorunda kalırım..
Örnek olarak Carlson's lar vasat sonuçlar vermiş ama yerine Briley,Gemini,Trulock,Kicks,Beretta Victory şok olsaydı sonuçlar çok daha değişken olabilirdi..
Bu arada ilk yazmamız gereken şeyler sona kaldı; İyi Pattern sizce nedir? Ben pattern ile ilgili muhabbet ederken bu soruyu mutlaka sorma ihtiyacı hissederim..
Aynı daralmada yüksek Efficiency yani isabet yüzdesimidir? Pattern density yani yoğunluğumudur? Saçma Dağılım Oranı yada Homojenitesi mi dir?
Merkezde çok yoğun saçma mı istersiniz? Yoksa açık pattern olsun ıskam azalsın mıdır?..Tüm bunların haricinde Pattern analiz tablolarına göre hesaplanmış Toplam Pattern notu mu dur?  yani herkesin Patternden anladığı şeyde farklıdır..
Her beklentinin ''ŞOK'' u da farklı olacaktır..
Selam ve saygılarımla
« Son Düzenleme: 19 Kasım 2016, 13:53:27 Gönderen: Tuncay KAHRAMAN »
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimdışı İsmail BİLİR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #17 : 19 Kasım 2016, 18:03:12 »
Sn.Yıldız,
Şok olayı da aynı tüfek,fişek ve bu kombinasyonların toplam uyumu gibi birer muammadır..Yivsiz av tüfeği pattern ve penetrasyonunun hala açıklanamayan boyutları vardır.
Fişek yatağı, birleştirme konisi uzunluğu;bu uzunluğa bağlı oluşan açı,namlu iç çapı,iç çapa göre şok daralması, namlunun kalitesi,genleşme miktarı,konsentrik ve pürüzsüzlüğü, şokun kalitesi,şokun iç geometrik balistiği (konik,hiperbolik,konik+paralel tipte oluşu) şokun alaşımı,pürüzsüzlüğü ve tüm bunlara ilaveten fişek ve fişek uyumu kavramları toplam patterni belirleyen parametrelerin tüfek,şok,fişekle ilgili olan kısımlarının başlıcalarıdır.
Bugüne kadar onlarca marka,model,tipte  ''İTHAL'' şok  kullanmış bir kardeşiniz olarak gördüğüm; bir silahım için denediğim 10 adet şokun en fazla 2-3 tanesinden çok iyi verim aldığımdır..Benim kombinasyonlarımla memnun kalmayıp elden çıkardığım şokların bazıları verdiğimiz insanların kombinasyonlarıyla çokiyi sonuç verdi..Bazende o şoku kullanacak silahı elden çıkardığım için çok memnun olduğum şokları elden çıkarmak zorunda kalırım..
Örnek olarak Carlson's lar vasat sonuçlar vermiş ama yerine Briley,Gemini,Trulock,Kicks,Beretta Victory şok olsaydı sonuçlar çok daha değişken olabilirdi..
Bu arada ilk yazmamız gereken şeyler sona kaldı; İyi Pattern sizce nedir? Ben pattern ile ilgili muhabbet ederken bu soruyu mutlaka sorma ihtiyacı hissederim..
Aynı daralmada yüksek Efficiency yani isabet yüzdesimidir? Pattern density yani yoğunluğumudur? Saçma Dağılım Oranı yada Homojenitesi mi dir?
Merkezde çok yoğun saçma mı istersiniz? Yoksa açık pattern olsun ıskam azalsın mıdır?..Tüm bunların haricinde Pattern analiz tablolarına göre hesaplanmış Toplam Pattern notu mu dur?  yani herkesin Patternden anladığı şeyde farklıdır..
Selam ve saygılarımla

tuncay bey yazdıklarınızdan ben feyz aldığım için size teşekkür etme ihtiyacı hissettim yazınız için çok teşekkür ederim :) şok olayı dediğimiz gibi tam bir muamma kaldı ki forumda okuduğumuz  bilgiler ve çevremden edindiğim bilgiler  beni şu düşünceye hissetti yerli ürün üretim gamında malesef bariz bir açıklık var en başta kalite açıklığı bakıyorsun x markaya bir kullanıcıdaki iyi iken diğer kullanıcı tüfeğpi 15 günlük iken satılığa çıkartıyor ki haklıda şimdi arkadaşın durumuda muzdarip şikayetçi başka bir m2000 kullanıcısı ise son derece memnun  nie hep ithal diyoruz herşeyden önce adamların oturmuş bir tabanı var tabanı olduğıu için zaten üretilen ürünler bellirli standartın üzerinde çıkıyor altına inmiyor ben ithal şok olayındada bizim üretimlerimizin tam uyum sağladığını düşünmüyorum  ben huğlu 202b çifte me huğlunun kendi orjinal üretimi olan dışşok takımı aldım beklentimi karşıladı belki çok iyi değildir ama beni karşılıyor fazlada takılmamak lazım iyi akşamlar...
  • Huğlu 202 B
  • Huğlu 201 A
1987 balıkesir

The following users thanked this post: Ramazan YILDIZ 20

Çevrimdışı Niyazi TÜRK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #18 : 19 Kasım 2016, 20:44:22 »

[/quote]
Sn.Yıldız,
Selam ve saygılarımla
     Av tüfeklerinin teknik yapısı konusunda tanıdığım en donanımlı gerçekçi  ve deneyimleri sonucu kazanılmış bilgilere sahip kişi sayın Tuncay KAHRAMAN dır. onun önerileri doğrusunda aldığım tüfeğimden son derece memnunum Kendisine buradan teşekkür ederim. Bende hindi şokları vb. şoklarla atış testleri yaptım ama en güzel sonucu tanınmış yerli bir av tüfeği firmamızın iki çentikli  5 mm şokunu denmek amaçlı aldım hindi şoklarını ezdi geçti süper randıman aldım. Avladığım kuşlar -bıldırcın avlamıyorum vurması çok basit olduğu için ayrıca domuz  tavşan avını da sevemedim 40 yıl avcılık hayatımda iki tavşan vurdum onlarda tesadüfi  keklikte önümden kalktı   - benim avlarım, üveyik tahtalı ördek yerli  2 no şok tüfeğimde sabit kaldı çok süper uzak vuruşlar yaptım
Niyazi TÜRK
1963 KASTAMONU

The following users thanked this post: Ramazan YILDIZ 20

Çevrimdışı Niyazi TÜRK

• AvlakForum Üye
  • *
Niyazi TÜRK
1963 KASTAMONU

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #20 : 19 Kasım 2016, 20:49:18 »
Tuncay bey, derin bilgi ve tecrübenizin küçük bir kısmını aktardığınızda dahi bir çok kişi, ben başta olmak üzere faydalanmıştır. Istediğim pattern 45-50 mt ye kadar penetrasyonu iyi ve patterni bir kekliği kaçırmayacak şekilde olmasını isterim ki buna hiç yaklaşamadım. Zaten hedefin orta kısmı boş kenarlara doğru açılıyor. Full şokla atıldığında pattern iyice bozuluyor. Gramaj düşürmek bir çözüm gibi görünsede gramajla ilgisinin olduğunu düşünmüyorum. Tüfeğimi fabrikaya yollayacağım. Baksınlar normal çıkarsa sorunu daha iyi fişek şok kombinasyonları deneyerek çözmeye çalışırım.
  • sarsılmaz sp-flash 86
  • Huğlu Çifte
  • English Pointer
1990 DENİZLİ
Karavanacı Avcı

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #21 : 19 Kasım 2016, 20:51:12 »

Av tüfeklerinin teknik yapısı konusunda tanıdığım en donanımlı gerçekçi  ve deneyimleri sonucu kazanılmış bilgilere sahip kişi sayın Tuncay KAHRAMAN dır. onun önerileri doğrusunda aldığım tüfeğimden son derece memnunum Kendisine buradan teşekkür ederim. Bende hindi şokları vb. şoklarla atış testleri yaptım ama en güzel sonucu tanınmış yerli bir av tüfeği firmamızın iki çentikli  5 mm şokunu denmek amaçlı aldım hindi şoklarını ezdi geçti süper randıman aldım. Avladığım kuşlar -bıldırcın avlamıyorum vurması çok basit olduğu için ayrıca domuz  tavşan avını da sevemedim 40 yıl avcılık hayatımda iki tavşan vurdum onlarda tesadüfi  keklikte önümden kalktı   - benim avlarım, üveyik tahtalı ördek yerli  2 no şok tüfeğimde sabit kaldı çok süper uzak vuruşlar yaptım
Niyazi bey tüfeğinizi ve kullandığınız şokunuzu paylaşabilir misiniz?
  • sarsılmaz sp-flash 86
  • Huğlu Çifte
  • English Pointer
1990 DENİZLİ
Karavanacı Avcı

Çevrimdışı Yener KAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #22 : 19 Kasım 2016, 21:03:00 »
merhabalar. geçen sezon kaz avı için bende bu şoku aldım. ozaman 290 tl para vermiştim. 32 gr rc 3 no. 36 gram winchester super speed 2 no. 40 gram winchester super speed 0 no. 42 gram bp baby magnum 0 no. 36 gram bp long range 5 no. 36 gram remington expres long range 5-6 no. 35 ve 50 metrelerde yaptığım testlerde tüfeğin orjinal ful şoku bu şoktan çok daha iyi gruptan yaptı. testlerden sonra temizleyip kutusuna koydum bidaha kullanmadım. benim tüfeğe hiç uyum sağlamadı. isteyene 100 tl ye gönderirim.
  • Browning Maxus Ultimate Ducks 76 cm
  • sarsılmaz mega champion 71cm
  • TOZ 16 cal 78 cm
  • stoeger x50 syntetic
1983 - Trabzon

The following users thanked this post: Ramazan YILDIZ 20, İsmail BİLİR

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #23 : 19 Kasım 2016, 22:02:37 »
Kıymetli Dostlar,
Hepinize iltifatları için ayrı ayrı teşekkür ederim..Sonuçta faydalı olabiliyorsak ne mutlu bize.
45-50 metrede her atışta keklik boyutunda bir hayvanı vurmak maalesef imkansız.Soğuk havalarda 36 gram 6 no nikel yada bakır kaplı bir fişek ve tüfeğinizin sevdiği 0.040 inch daralmalı Full yada Extra Full şok ile mesafeyi 40 metreye taşıyabilirsiniz.
Daha dar "Hindi" sınıfı şok kullanmak hem "shot string" yani pattern hüzmesinin boyunu çok arttırır hem perifer patterni deprese ederek bu hızlı uçan kuşa isabetli atış yapmayı zorlaştırır.Yalnız ana saçma ile isabet sağlayabilirseniz -ki zor- efektif mesafeniz bariz olarak artar.
Keşke pekçok marka model fişek ve şoku aynı anda Deneyip kombinasyonları belirleyebilsek..

« Son Düzenleme: 19 Kasım 2016, 22:21:55 Gönderen: Tuncay KAHRAMAN »
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Ramazan YILDIZ 20, İsmail BİLİR, Selim UYGUN, Veysi ŞENGÜL

Çevrimdışı İsmail BİLİR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #24 : 19 Kasım 2016, 23:43:23 »
merhabalar. geçen sezon kaz avı için bende bu şoku aldım. ozaman 290 tl para vermiştim. 32 gr rc 3 no. 36 gram winchester super speed 2 no. 40 gram winchester super speed 0 no. 42 gram bp baby magnum 0 no. 36 gram bp long range 5 no. 36 gram remington expres long range 5-6 no. 35 ve 50 metrelerde yaptığım testlerde tüfeğin orjinal ful şoku bu şoktan çok daha iyi gruptan yaptı. testlerden sonra temizleyip kutusuna koydum bidaha kullanmadım. benim tüfeğe hiç uyum sağlamadı. isteyene 100 tl ye gönderirim.

al işte yazık günah işin maddi boyutu bir kenara o kadar emek harca tüm beklentilerin boşa çıksın yazık yaa bişi diyemiyorum yener kardeşimizin tüfeği ithal mı bilmiyorum ama 290 tl verilen carlson's marka full şokun fiyatı bugün çoğu yerli otamatiklarin 3 te 1'i fiyatına şimdi ise 100 tl ye verebilirim diyor  şeytan bunu neresinde abimde beretta a 300 var outlander ithal şok alalım diyorki daha doğru dürüst denemedi bile 2 kez av gördü hiç kurcalama yerli otamatik 66 namlu prenses ile ava devam et dedim :)
« Son Düzenleme: 19 Kasım 2016, 23:59:23 Gönderen: İsmail BİLİR »
  • Huğlu 202 B
  • Huğlu 201 A
1987 balıkesir