Gönderen Konu: İspanya'da Keklik Avı  (Okunma sayısı 26476 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
İspanya'da Keklik Avı
« : 14 Mayıs 2016, 13:00:11 »
Çok sevdiğim bir dostum paylaştı benimle... :) Ben de sizinle paylaşayım dedim..

Güzel atışlar, güzel av görüntüleri ve çok güzel tüfekler var videoda. Hele, 1:40'tan itibaren görülen o pair nasıl bir şey öyle.. Markasını bilen varsa yazabilirse sevinirim. :D

• Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Gürcan BAYRAM

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: İspanya'da Keklik Avı
« Yanıtla #1 : 14 Mayıs 2016, 13:36:10 »
Ibrahim bey bu sayfayi youtube sayfamdan ve internet adresinden takip ediyorum.goruntu kalitesi ve profesyonellik olarak rakibi yok-)..ayrica paylastigi avlarda bir avcinin attigi fisek turkiyede bir avcinin yilda attigi fisege eşdeğer-))gecebilirde-))internet adresini kopyaliyorum

.http://www.shootingphotography.co.uk/.
« Son Düzenleme: 14 Mayıs 2016, 13:37:50 Gönderen: Gürcan BAYRAM »
  • AKDAS-AK212
  • HUGLU 202B
  • Englisch Pointer

1989 IZMIR-TIRE

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Alpay ARICI

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #2 : 14 Mayıs 2016, 13:39:26 »
Çok teşekkürler paylaşım için @Gürcan BAYRAM

Evet, gerçekten çok kaliteli tüm çekimleri... Videolar hem içerik olarak, hem görüntü kalitesi ve çekim tekniği olarak çok kaliteli..

Ibrahim bey bu sayfayi youtube sayfamdan ve internet adresinden takip ediyorum.goruntu kalitesi ve profesyonellik olarak rakibi yok-)..ayrica paylastigi avlarda bir avcinin attigi fisek turkiyede bir avcinin yilda attigi fisege eşdeğer-))gecebilirde-))internet adresini kopyaliyorum

.http://www.shootingphotography.co.uk/.
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Berkay TOPUZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 14 Mayıs 2016, 13:48:30 »
görüntü kalitesi cok güzel insana seyir zevki veriyor valla :) Cok yüksek geciyor ama o keklikler ya ben o mesafedeki bi ördeğe pek tüfek doğrultmam mesela :D
KIRKLARELİ/Lüleburgaz
A Rh+
1991

The following users thanked this post: İbrahim AYSU

Çevrimiçi Fatih S.M.YAPAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 14 Mayıs 2016, 14:07:19 »
Çok güzel gerçektende teşekkürler ibrahim bey.
Yalnız biz alışmışız dil bir karış dışarda,yüzümüz tarla domatesi gibi kıpkırmızı,bunları seyredince istemsiz kasılmalar hasıl oluyor bende :)
Bazen keklikteyken bir selfi yapıyım diyorum,kendimden korkuyorum resmen,dehşetengiz bir yüz...hemen siliyorum :))
Yalnız hayatımda çok olmasada bikaç kez olsada böyle keklik vurmuşluğum var otururken kaçak kekliklerden üstümden geçerken,hele birtanesi arabaya erken vardığımda gerideki arkadaşlardan kalkıp arabanın üstünden karşı dağa geçerken vurdum  arabanın bikaç metre yanına düşmüştü,arabayı Allah korudu.
Kendimi ilk konuşmayı yapan adam gibi giyinip keklik avına gittiğimi düşündümde,av bittiğinde o kravat alnımda arada terimi sildiğim bir bandanaya dönüşür gibime geliyor  ::)
« Son Düzenleme: 14 Mayıs 2016, 14:33:03 Gönderen: Fatih S.M.YAPAR »
  • Benelli Bellmonte 1 12 çap 71 cm namlu
  • Mossberg 500A pompalı 12 çap 71 namlu
  • Kral Cara Cara süperpoze 12 çap 71 cm namlu
  • Özhuğlu Alesta çifte 36 çap 71 namlu
  • İngiliz Seter; Şanslı
Tarsus Avcılar Kulübü
Fatih S.M.YAPAR
1976 Tarsus/Mersin

The following users thanked this post: Tuncay KAHRAMAN, İbrahim AYSU, Gökhan AKDOĞAN, Mesut ÖZKAN, Yasin TORAN

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #5 : 14 Mayıs 2016, 14:24:27 »
İbrahim Bey güzel bir paylaşım olmuş.
Driven game diye tabir ediliyor sanırım bu tür avlar.. İmkan meselesi tabi onlar avını yapıyor biz izliyoruz :) bu kanalın bazı videolarını izlemiştim gerçekten çekimler çok kaliteli ve profesyonel. Böyle olunca da seyir zevki iki katına çıkıyor.
Kendi çapımda geçit avcısı olduğumdan bu avları izlerken tam da benim tarzım diyorum. İnsan gerçekten hevesleniyor :)
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #6 : 14 Mayıs 2016, 14:30:55 »
Evet Emrah Bey, sizin gibi geçit avlarına meraklı avcıların dikkatini ilgisini daha fazla çekeceğini tahmin ediyordum paylaşırken :)

Güzel mera, güzel imkanlar, güzel organizasyon, güzel tüfekler... Ağır ve uzun namlulu tüfekler kullanılıyor genelde böyle avlarda. 1:40'da belirttiğim tüfek gibi.. ProSporter model  pair K-80 (Krieghoff) . Yaklaşık 4.000gram, 76cm ve 81cm namlu :)

İbrahim Bey güzel bir paylaşım olmuş.
Driven game diye tabir ediliyor sanırım bu tür avlar.. İmkan meselesi tabi onlar avını yapıyor biz izliyoruz :) bu kanalın bazı videolarını izlemiştim gerçekten çekimler çok kaliteli ve profesyonel. Böyle olunca da seyir zevki iki katına çıkıyor.
Kendi çapımda geçit avcısı olduğumdan bu avları izlerken tam da benim tarzım diyorum. İnsan gerçekten hevesleniyor :)
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #7 : 14 Mayıs 2016, 14:34:15 »
Arkadaşlar burda yapılan atışlar tahmini kaç metredir sizce ?
  • İngiliz Seter; Şanslı
Tarsus Avcılar Kulübü
Fatih S.M.YAPAR
1976 Tarsus/Mersin

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #8 : 14 Mayıs 2016, 14:36:35 »
Evet Emrah Bey, sizin gibi geçit avlarına meraklı avcıların dikkatini ilgisini daha fazla çekeceğini tahmin ediyordum paylaşırken :)

Güzel mera, güzel imkanlar, güzel organizasyon, güzel tüfekler... Ağır ve uzun namlulu tüfekler kullanılıyor genelde böyle avlarda. 1:40'da belirttiğim tüfek gibi.. ProSporter model bir K-80 (Krieghoff) . Yaklaşık 4.000gram, 76cm ve 81cm namlu :)
Dikkat çekmek ne kelime izlerken içim gidiyor  ;D
Çekimlerden tüfeklere herşey kaliteli. Böyle bir avda şahsen tüfeğin 4 kg oluşundan asla gocunmam aksine süper olur ki adamlar kesinlikle bilinçli seçmişler. Tüfeklerin namlu arası boş sanki valment gibi değil mi ? sadece namlu ucundan birleşmiş.
Avcılar uzun namlu konusunda kesinlikle farkındalık sahibi o kesin  ;D  61 veya 66 namlu uzak vuruyor her ava yetiyor demiyolar baksanıza 71 namlu bile kesmemiş olsa gerek :D
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #9 : 14 Mayıs 2016, 14:47:28 »
Arkadaşlar burda yapılan atışlar tahmini kaç metredir sizce ?
Fatih Bey kamera lensi aldatıyor ama kuşların uçuş düşüş mesafesine bakarak ortalama 35-40 m civarı diyebilirm. nacizane bende iyi kötü video çektiğim için göz aşinalığı var :)
Video yorumlarında 30 gr 6 no fişekler olduğunu söylemişler. Namluları ve şokları görünce fişek seçimine şaşırmadım.. Ama bu tür mesafelerde önleme olayı çok sıkıntıdır, adamlar bunu da güzel başarmışlar valla helal olsun..
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Fatih S.M.YAPAR

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #10 : 14 Mayıs 2016, 14:51:09 »
61 ve 66 bize has, bize özel bir alışkanlık :) Gezmeli avlarda, tüfeğin namlu boyunu kısaltarak hafifletmekten başka çare olmadığından mıdır tam bilemiyorum, daha önce de yazmıştım, bir şekilde popüler olmuş kısa namlular bizde. Avrupa'da gezmeli avlarda da, geçit avlarında da uzun namlu daha çok tercih ediliyor. Yani gezmeli, upland avlarında hafif tüfek uzun namlu, geçit avlarında ağır tüfek uzun namlu tercih ediliyor :)

Uzun namlunun avantajları var, ama herşeyden önce, isabet oranını artırdığı kesin.

Videodaki bahsettiğimiz tüfeğin namlu arası boş evet, bunun asıl sebebi, alt namlunun üst namlu ucuna bir asansör (hanger) marifetiyle tutturularak, istendiğinde POI ayarının değiştirilebiliyor özellikte olması. ProSporter denilen bu modelin namlusunda, üst bant da , normalden daha yüksek ve istendiği şeklinde ayarlanabilir (Adjustable Top Rib) . Bu modelde iki namlu seçeneği var uzunluk olarak, 81cm ve 76cm ... Türkiye'de böyle yüksek bantı görünce, (musabık atıcılarımızdan da çokça duydum), tüfeğe anında "bu bir trap tüfeği" yaftası yakıştırılıyor, hayır trap tüfeği değil bu... Benzer durum, namlu 76cm ve/veya daha uzun olduğunda da oluyor, hemen "trap tüfeği" bu deniyor ama değil tabii ki :)

Dikkat çekmek ne kelime izlerken içim gidiyor  ;D
Çekimlerden tüfeklere herşey kaliteli. Böyle bir avda şahsen tüfeğin 4 kg oluşundan asla gocunmam aksine süper olur ki adamlar kesinlikle bilinçli seçmişler. Tüfeklerin namlu arası boş sanki valment gibi değil mi ? sadece namlu ucundan birleşmiş.
Avcılar uzun namlu konusunda kesinlikle farkındalık sahibi o kesin  ;D  61 veya 66 namlu uzak vuruyor her ava yetiyor demiyolar baksanıza 71 namlu bile kesmemiş olsa gerek :D
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Fatih S.M.YAPAR, Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #11 : 14 Mayıs 2016, 15:03:22 »
61 ve 66 bize has, bize özel bir alışkanlık :) Gezmeli avlarda, tüfeğin namlu boyunu kısaltarak hafifletmekten başka çare olmadığından mıdır tam bilemiyorum, daha önce de yazmıştım, bir şekilde popüler olmuş kısa namlular bizde. Avrupa'da gezmeli avlarda da, geçit avlarında da uzun namlu daha çok tercih ediliyor. Yani gezmeli, upland avlarında hafif tüfek uzun namlu, geçit avlarında ağır tüfek uzun namlu tercih ediliyor :)

Uzun namlunun avantajları var, ama herşeyden önce, isabet oranını artırdığı kesin.

Videodaki bahsettiğimiz tüfeğin namlu arası boş evet, bunun asıl sebebi, alt namlunun üst namlu ucuna bir asansör (hanger) marifetiyle tutturularak, istendiğinde POI ayarının değiştirilebiliyor özellikte olması. ProSporter denilen bu modelin namlusunda, üst bant da , normalden daha yüksek ve istendiği şeklinde ayarlanabilir (Adjustable Top Rib) . Bu modelde iki namlu seçeneği var uzunluk olarak, 81cm ve 76cm ... Türkiye'de böyle yüksek bantı görünce, (musabık atıcılarımızdan da çokça duydum), tüfeğe anında "bu bir trap tüfeği" yaftası yakıştırılıyor, hayır trap tüfeği değil bu... Benzer durum, namlu 76cm ve/veya daha uzun olduğunda da oluyor, hemen "trap tüfeği" bu deniyor ama değil tabii ki :)
Benim de dikkatimi çekti 28'' den daha kısa namlu pek göremiyorum ellerinde. Gezmeli avlarda belki kısa namlu iyi olabilir de bu tür avlarda kesinlikle uzun namlu avantaj dediğiniz gibi. İsabet oranını bence de artırıyor öyle olmasa trapçılar 61-66 kullanırdı :)
Namlu boyu ile ilgili grupman ve penetrasyon konusu su götürüyor herzaman fakat benim uzun namluyu özellikle de bu tür avlarda savunma sebebim swing hareketinin kolaylığı ve zevki içindir. 66 ve 76 namlu 2 ayrı tüfekle (tüfeğin türü önemli değil) havada avı süzerek takip edince görüyorum ki arada çok fark var.. Oyüzden sadece geçit avı için 71 bile değil 76 hatta mümkünse 81 olsun :)

POI ayarı dediğiniz namluların belirli mesafedeki kesişme noktası değil mi ? Bantın da ayarlanabilir olduğunu şimdi sizden öğrendim ne güzel seçenekler sunmuşlar..
Aynen öyle yüksek bant olunca veya namlu 71 den uzun olunca hemen trap tüfeği diyoruz :)
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Fatih S.M.YAPAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #12 : 14 Mayıs 2016, 15:04:13 »
Tüfekler gerçekten ilginç,yani namlunun dikey istikamette açısını değiştirip, atış mesafesine binaen 2 namlunun kesistiği noktayımı değiştiriyorlar acaba ibrahim bey,bantın yüksekliğinin nasıl değiştirilebildiğine fikir yürütemedim,bizim anlıycağımız şekilde basitleştirip anlatabilirmisiniz?
  • İngiliz Seter; Şanslı
Tarsus Avcılar Kulübü
Fatih S.M.YAPAR
1976 Tarsus/Mersin

Çevrimiçi Erol ÖZTÜRK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #13 : 14 Mayıs 2016, 15:33:50 »
Tam MERKEL çifteye göre ortam ve av   :) bana göre trap atışından farkı yok  :(
  • AKKAR ALTAY SİLVER YARIOTOMATİK
  • HUĞLU 104A
Erol ÖZTÜRK
1969 İSTANBUL / KÜÇÜKÇEKMECE  AB(RH-) Meslek:ESNAF /KIRTASİYE

The following users thanked this post: Mehmet AKKUŞ, İbrahim AYSU

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #14 : 14 Mayıs 2016, 15:39:22 »
Bu resimdeki metal renkli (siyah da olabiliyor) alt namluyu tutan halkanın adı "Krieghoff Barrel Hanger". POI'yi 50:50'den 60:40'a değiştirebilmenizi sağlayan şey bu, yani alt namlunun hedefe bakış açısını değiştiriyor. 

6,5mm, 5,5mm, 4,5mm, 3,5mm, 2,5mm ve 1mm' lik spacer'lar marifetiyle 12,5mm ila 6,5mm arasında ayarlanabilen namlu ucundaki bant yüksekliği..

Spacer marifetiyle ayarlanabilen üst bantın ön tarafının görüntüsü:

Üst bantın etrafında dönebildiği pivot noktası:

Spacer'a ihtiyaç kalmadan üst bantın açısının değiştirilebildiği, Krieghoff Pro Wheel kullanıldığındaki üst bantın ön tarafının görüntüsü:

Açıklayıcı olabilmiştir umarım :)

Tüfekler gerçekten ilginç,yani namlunun dikey istikamette açısını değiştirip, atış mesafesine binaen 2 namlunun kesistiği noktayımı değiştiriyorlar acaba ibrahim bey,bantın yüksekliğinin nasıl değiştirilebildiğine fikir yürütemedim,bizim anlıycağımız şekilde basitleştirip anlatabilirmisiniz?
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Mehmet AKKUŞ, Fatih S.M.YAPAR, Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #15 : 14 Mayıs 2016, 15:42:54 »
İsteyen kısa kullanır, isteyen uzun :D

Ben bu sene, bek avlarında F3'ün namlusunun efektif boyunu 80 cm yaparak (Müller choke tüpleriyle) kullanacağım. :)

Ayarlanabilir üst bant ve namlu POI ayarlarını bir üst mesajımda anlatmaya çalıştım, umarım anlaşılır olmuştur.

Selamlar

Benim de dikkatimi çekti 28'' den daha kısa namlu pek göremiyorum ellerinde. Gezmeli avlarda belki kısa namlu iyi olabilir de bu tür avlarda kesinlikle uzun namlu avantaj dediğiniz gibi. İsabet oranını bence de artırıyor öyle olmasa trapçılar 61-66 kullanırdı :)
Namlu boyu ile ilgili grupman ve penetrasyon konusu su götürüyor herzaman fakat benim uzun namluyu özellikle de bu tür avlarda savunma sebebim swing hareketinin kolaylığı ve zevki içindir. 66 ve 76 namlu 2 ayrı tüfekle (tüfeğin türü önemli değil) havada avı süzerek takip edince görüyorum ki arada çok fark var.. Oyüzden sadece geçit avı için 71 bile değil 76 hatta mümkünse 81 olsun :)

POI ayarı dediğiniz namluların belirli mesafedeki kesişme noktası değil mi ? Bantın da ayarlanabilir olduğunu şimdi sizden öğrendim ne güzel seçenekler sunmuşlar..
Aynen öyle yüksek bant olunca veya namlu 71 den uzun olunca hemen trap tüfeği diyoruz :)
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Fatih S.M.YAPAR

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #16 : 14 Mayıs 2016, 15:43:24 »
Erol abi bence İbrahim Bey böyle bir yer arıyor, hani naif mera diyordu ya :D Başka türlü av yapacağını sanmıyorum ;)

http://www.youtube.com/embed/Csmgfc3CrBQ
« Son Düzenleme: 15 Mayıs 2016, 14:14:51 Gönderen: Emrah AKDENİZ »
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #17 : 14 Mayıs 2016, 15:45:36 »
Mera uygun da bizdeki Merkel çulluk tüfeği :D

1978 - Istanbul

Çevrimiçi Erol ÖZTÜRK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #18 : 14 Mayıs 2016, 15:46:22 »
Erol abi bence İbrahim Bey böyle bir yer arıyor, hani naif mera diyordu ya :D Başka türlü av yapacağını sanmıyorum ;)

https://www.youtube.com/embed/Csmgfc3CrBQ
  :D :D
  • HUĞLU 104A
Erol ÖZTÜRK

Çevrimiçi Erol ÖZTÜRK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #19 : 14 Mayıs 2016, 15:48:50 »
Mera uygun da bizdeki Merkel çulluk tüfeği :D

Eskiden akşamüzeri orman kenarında çulluk beki yapardık,o türden mi  :D
  • HUĞLU 104A
Erol ÖZTÜRK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #20 : 14 Mayıs 2016, 15:49:20 »
Teşekkürler ibrahim bey çok iyi anladım,yalnız bunu kullanmakta ayrı bir marifet.
  • İngiliz Seter; Şanslı
Tarsus Avcılar Kulübü
Fatih S.M.YAPAR
1976 Tarsus/Mersin

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #21 : 14 Mayıs 2016, 15:49:39 »
Sizin oralarda vardı hani böyle olmasa da buna yakın mera ? Davet etmiştiniz beni de ? Yok muydu yoksa ? :D

https://www.youtube.com/embed/Csmgfc3CrBQ
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #22 : 14 Mayıs 2016, 15:52:53 »
Sizin oralarda vardı hani böyle olmasa da buna yakın mera ? Davet etmiştiniz beni de ? Yok muydu yoksa ? :D
Olmaz olur mu, bizim meralar da naif, yağmur yağarsa biraz su oluyor ama tüfeği yere düşürmeyin ozaman sıkıntı yok :D
Videodaki gibi yoğunluk olmasada sabah geçitinde yarım saat içinde 60-70 civarı fişek atma şansınız olabilir :)
Ben gönülden davet etttim icabet etmek size kaldı :)

• Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #23 : 14 Mayıs 2016, 15:54:28 »
Yok, tüfeğin teknik özellikleri açısından, konspet olarak yani :D