Gönderen Konu: İRİ SAÇMA MI İNCE SAÇMAMI BİLİNEN YADA BİLİNMEYEN GERÇEKLER..  (Okunma sayısı 31152 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
Tebrikler Hakan Bey. Kocaman tebrikler...
VOLKAN BEY
Hakan bey maşallah diyeyim  ^-^

lakin 5 şok ile her avcı yapamaz

HÜSEYİN BEY
İnanın o ana kadar sezonu 5 no şok ile tamamladığımın farkında değilim
TUNCAY dostumla yapmış olduğumuz muhabbet esnasında namlu ucuna bakmasam bu durumun halen daha farkında bile olmayacağım
yoksa sezonun bu zamanında 5 şok ile avlanmak benimde yapacağım iş değil ,, ancak yapılabildiği noktasında bir tesadüf sonucu bize fikir verdi ve tecrübe edinmemizi sağladı..
yoksa 5 şok ile o mesafelere normal zamanda tüfek dahi kaldırmam ,, ancak söz konusu yakılacak ateş başında 3-4 er adet kuşu közlemek ve yemek muhabbeti olunca zaten az olan pozüsyonları değerlendirmek adına yapılmış atışlardı....
DENK GELDİ diyelimde genç arkadaşlarımızı yanlış yönlendirmiş olmayalım SELAMLAR...
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

The following users thanked this post: Hüseyin ÜSTÜN

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
Hakan bey 5 şoku 3 zannedip o mesafelere o avları yapıyosanız helalinden ellerinize sağlık.. tüfeğin arkasındakine kimse bakmaz. vuramayınca tüfek kötü fişek kötü vurunca da vay be şu tüfeğe bir bakayım şu fişeğe bir bakayım ne kullanıyosun ne atıyosun derler :D yahu ne işin var önce tüfeğin arkasındakine bak sen hele. şu sizin yazdıklarınız tüfeğe fişeğe şoka ona buna kabahat bulanlara kapak olsun  :) saygılar..
EMRAH BEY kardeşim
teveccüh etmişsiniz ,, hayat okulunun bizim tutkumuz olan avcılık dalında halen daha yeni birşeyler öğrenerek okumaya devam ediyoruz..
ömrümüz yettiği müddetçede eğer öğrenmek istiyorsak yeni birşeyler öğreneceğiz ve bu böyle sürüp gidecek
sizin gibi meraklı ve genç arkadaşlarımızı yanlış yönlendirmek istemem bende sezonu 5 no şok ile tamamladığımı o an itibarı ile öğrendim..
birkaç başarısız atış yapsam uygun pozüsyondaki kuşları kaçırsam ,, tüfeğe ,,fişeğe baksam ve 5 no şok takılı olduğunu görmüş olsa idim
bende başlardım hayıflanmaya TÜFEĞE,,FİŞEĞE,,ŞOKA kabahat bulup avunup duruyor olurdum...SELAMLAR...
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Emrah GÜNDEM

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
1 şok 3 numara ile 3 sok 1 numaranın grupmani honojenligi hemen hemen aynı son noktası bu gibi benim tüfekte. Deliciligi ise 3 sok 1 numara daha fazla oldu
1987 KONYA

Çevrimiçi Çağrı ECE

• Müdavim Üyemiz
POLAT BEY
aynı düşüncelerdeyiz penetre endişesi olmadıktan sonra her zaman açık şoklarla avlanmak herzaman ilk tercihim olur
genel inanılanın aksine 3-4 no şoklarla bile uygun fişekler kullanılarak gayet mesafeli atışlarda yapılabiliyor..

bende aynı fikirdeyim istisna durumlar ve bazı şokların normalden dar veya geniş olmasını saymazsak uçar avcısının ideal şoku avı 3 veya 4 dür
  • Franchi Affinity
SMMM Ç.Çağrı ECE 1988 İZMİR

The following users thanked this post: Polat OLUR

Çevrimdışı Yusuf SAĞLAM

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Kıymetli Dostlar,
Rüzgarla birlikte saçma hüzmesinin hedeften savrulması bilimsel bir  gerçekliktir..Bu grupman kayması rüzgar arttıkça tahmin edilemez boyutlara ulaşabilir..Pekçok avcı böyle havalarda 'ANA SAÇMAYI' hayvana isabet ettiremediğinden  ya vuramama yada yeterli sayıda isabet ve penetrasyon sağlayamayan 'PERİFERDEKİ :ETEK SAÇMA' ile vurmayla ilgili sorunları yaşayabilmektedir..
Çok şiddetli rüzgarlarda rüzgarın saçma hüzmesine etkisini azaltmak için;
1-Saçma numarası büyültülür..
2-Saçmanın özgül ağırlığı arttırılır..(hevi shot vb.)
3-Fişek hızı arttırılır..
4-Nikel yada bakır kaplı yada yüksek antimon içeren SERT SAÇMA tercih edilir..
5-Tüm bunlardan daha etkili olan DAHA YAKIN ateş etmektir..
Yıllar önce CLAY SHOOTING USA MAGAZİNE de yayımlanmış bir denemeyi paylaşmak isterim..Olayın vehameti açısından çok önemli;
Saatte 10 mph hızla Tam yandan esen bir rüzgarda (Yaklaşık 17 km/s hızla)
1100 fps hıza sahip (335 m/s) 9 No saçma
30 yard (27 metre) mesafede 15 cm
40 yard (36.5 metre) mesafede 27 cm
50 yard (46 metre) mesafede 43 cm civarında sapar..
Saatte 30 mph hızla (yaklaşık 50 km/s) esen rüzgarda
30 yard (27 metre) mesafede 46 cm
40 yard (36.5 metre) mesafede 80 cm
50 yard (46 metre) mesafede 128 cm  civarında sapar..
Bu saçmayı hızı değiştirmeden 7.5 noya büyültürsek 50 km/s rüzgarda 40 yard (36.5 metre ) mesafede 66 cm dir..

tecrübe ile yaşanmıştır , anlatmadan geçemeyeceğim . . .

geçen sene ördek avındayız . hava oldukça sert ve kuvvetli fırtınalı . 5 li bir ördek sürüsü üzerime doğru geliyor , tüfeği doğrultuyorum  , en öndeki yeşile , ortalama bir metre önleme verip tetiği çekiyorum . ördekler hiç istifini bozmadan yoluna devam ediyor . ama düşen başka bir ördek var . allah allah , bunu kim vurdu diye şaşkınlıkla etrafıma bakınıyorum  . yanımda başka avcıda yok ama gökten başka bir ördek düşüyor . inanılır  gibi değil ama , benim attığım beşli grup  4 lü olmuş . o zaman anlıyorum ki , 5 li grubun en arkasındaki dişi düşmekte olan . ben beşli grubun en önüne atıyorum , düşen en arkadaki ördek , ve benim atışımla hiç bir alakası yok . tamamen menzil dışı ve hiç ilgi  alanımda değil . . .

mesafe tahmini 45 - 50 metre ,  kullandığım tüfek kral 76 namlu , alt 3 ,  üst iki şok takılı . fişek remington 4 veya 5 no . . .

en öndeki ördek ile en arkadaki ördeğin tahmini mesafesi ne kadardır şimdi kestiremiyorum ama , ortalama 3 metre vardır diyeyim  . bir metrede önlemeyi katarsak 4 metre . ( bu değerler sadece tahminidir )  o fırtınada saçmaların o kadar savrulmasını hala anlayabilmiş değilim . .

bu hususta son derece tuncay hocama katılıyorum .

zaten bu olaydan sonra daha temnkinli atmaya başladım . önceleri çokça fişek atıyorduk , bu olaydan sonra az fişek atıp aynı sonuçlara yine ulaşıyorum .

« Son Düzenleme: 13 Şubat 2016, 11:51:01 Gönderen: Yusuf SAĞLAM »
  • SKB 3000
  • Gardone bignotti çifte
  • büyük huğlu conkuest
  • irlanda setter
1974 samsun . .  104 a 71 o/u . . kral 76 O/U . . Android magnum 76  yarı otomatik  . .

resim gönder

The following users thanked this post: Polat OLUR, Hüseyin ÜSTÜN

Çevrimdışı Metin TURAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Merhaba mirage jk6 kestiğim iki fişektede barut 1.63 civarı çıkıyo 33 ,50 civarı saçma için az gibi geldi üstadların yorumlarını bekliyorum rastgele

metin turan 1987 ankara

Çevrimdışı Şevki MİRZA

• Müdavim Üyemiz
  • PARTRİDGE HUNTER
Güzel bir çalışma Suat bey elinize sağlık  ... Bir mirage müptelasıda benim sağolsun @Emrah AKDENİZ Beni tanıştırdı 34 gr standar game 4 no saçması -8  -10 lara kadar kullanırım ..
Bu fişeğin patladığındaki sesi başka hiç bir fişekte bulamıyorum .Nemli ve soğuk havalar için diye bir ibare okumuştum galiba sitesinde idi.

35/40 Metresi arasında bir yeşilde 13 saçma çıkardığımı bilirim 4 numarası ile ....

Benim için 4 no saçma bp long range ve miraga 34 gr standar game fişekler ördek için tektir
  • Huğlu 103 Ce Süper poze
  • Huğlu Renova
  • Canik 55 shark fc
  • Huğlu 200AC
1985 - Ankara

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Cihan ÖZEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Suat hoca ördeğe 1 ve 2 numaralı saçmalar batmayıp kırıyor diyorlar böyle bir şey var mı? Ben minumum 4 numara maksimum 7 numara attım. Eğer 1 ve 2 numarada kırma yoksa uzak mesafeler için 1 numara kullanacağım.
  • İmpala Plus
  • Üzümlü Çifte Uçaklı
İzmir - 1983