Gönderen Konu: Merak edenlere Yıldız grupman testi  (Okunma sayısı 15430 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi Çağrı ECE

• Müdavim Üyemiz
Ynt: Merak edenlere Yıldız grupman testi
« Yanıtla #25 : 23 Aralık 2015, 18:53:08 »
Tüfeğiniz hayırlı olsun Berkhan Bey,grupman hakkında yorum yapması gerekenler yorumu yapmışlar keyifle okudum.
Bende uzun yıllardır gerek fişek doldurma tecrübelerim gerekse denemeler sonucunda farkettiğim bir konuyu paylaşmak istiyorum.

Denemelerinizde kullandığınız fişekte bulunan nsi GT tapa iç çapı dar tüfeklerde mükemmele yakın dağılım veriyor(yapısı gereği ilk patlama anında fazla deforme olmuyor ve namludan çıkar çıkmaz açılmasına rağmen 36 ile 40 metre arası mesafe katediyor) değişik tüfeklerde yaptığım testlerde hep güzel sonuçlar verdi.
Sanırım Yaf ve rc nsi GT tapa kullanıyor.(Çok fazla eleştirmeme rağmen sırf bu tapadan dolayı yaf kullanmaya başladım ve iyide sonuçlar alıyorum)Özellikle Hatsan tüfek kullananların GT tapalı fişekleri denemesini öneririm.

benim kullandığım yaf ların tapasını gördüklerimde hiç birinde kanatları açılmamıştı, normalde açılması gerekir ama açılmamasının dezavantajı olur mu acaba
  • Franchi Affinity
SMMM Ç.Çağrı ECE 1988 İZMİR

The following users thanked this post: Tevfik GÜN

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #26 : 23 Aralık 2015, 22:01:04 »
Grupmanı görsel olarak değerlendirmek ve "hangi mesafede nasıl bir pattern oluşuyor?"u görsel olarak hafızanızda şekillendirmek isterseniz tabii ki her mesafede denemelerinizi yapabilirsiniz. Ancak yukarıdaki daha önce de yazdığım metod ve tablolar, her choke ve her çap için test mesafesini 40 Yard aldığınız takdirde doğru sonuçlar verir. Tüm çaplar için, tüm choke değerleri için tek mesafe: 40 Yard.

.410 çapın fişek alternatiflerinden ve avı vuracak saçmanın "tutarlı" enerjisi (Consistent Killing Strike) ile av ve mesafeleri ayrı bir konu. Yukarıda söylediğim, tüfek+choke+fişek kombinasyonunun tutarlı performans değerlendirmesi ve "karşılaştırma" için hazırlanmış metodun "tek mesafe"yi gerektirmesi ayrı bir konu.

Bu zamana kadar, yani 1870'lerde choke denilen daralmanın icadından sonra, çeşitli shotgun pattern değerlendirme metodları üzerinde çalışılmış. Krogius'un çalışması 1933 , Reed and Weldin 1931 , Alman'ların oldukça tutarlı olduğunu düşündüğüm çalışması 1937, Walker'ın çalışması 1946 vs vs.. Hepsini okudum, denedim, yüzlerce koli fişek yaktım. Yukarıda alıntılanan , daha önce de bir makale halinde yazdığım metod, tüm bu metodlardan öte, her çap (.410, 28, 20, 16, 12) ve her choke (Full, Imp.Mod, Mod, Imp.Cyl, Cyl) için tek mesafede (40 Yard) yapılacak atışlar için tam tutarlı bir metodoloji sunuyor. Böylelikle, değerlendirmek istediğiniz ilgili kombinasyonun performansını ölçebilmek için farklı farklı mesafelerden ayrı ayrı testler ve bir çok atış yapmak zorunda kalmıyorsunuz. Aslında, çok daha keskin sonuçlar verecek bir metod üzerinde daha çalıştım ve neredeyse tamamlandı ama paylaşacak enerjiyi bulamıyorum kendimde, açıkçası, "bu kadarına ne gerek var kicilerin" rutinleşmiş cümlelerini de görmekten bıktığım için, zamanı gelirse başka bir platformda paylaşırım.  Unutmamak lazım, bu tip değerlendirmeler, her avcının vakit bulabileceği kafa yorabileceği şeyler değil.

Yukarıda yazdığım gibi, ava özel, hafızada görsel bir pattern şekli kalması açısından farklı mesafelerden atış yapılabilir tabii ki...

Daha tutarlı sonuç verebilmesi için , tabii ki her metodolojinin yegane ihtiyacı, olabildiğince geniş bir örneklemdir. Yani, aynı fişek+tüfek+namlu+choke kombinasyonunda olabildiğince fazla sayıda atış... Tabii ki, zaman alan , meşakkatli ve maliyetli işler olduğundan örneklemleri çok büyük tutmak zorlaşıyor.

Sn AYSU Elimde bir ad 36 numara tüfek mevcut.
Bu tüfeği kaç mt de denememiz gerekiyor.

25 mt uygun mu acaba ?

• Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Suat ÇALIŞKAN, Tevfik GÜN, Berkhan TÜRKMEN

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #27 : 23 Aralık 2015, 22:13:59 »
Boldladığım kısımda ufak bir hesap hatası var ama sonuç puanı doğru (tesadüfen)  :) Yani sonuç doğru ama gidiş yolunda ufak bir problem var :D

Pellet Distribution Rating =>

(275/83) x 100 = 331 değil

(162/83) x 100 = 195 olmalı.

Sonuçta 195 de tablo değeri 185'den büyük ve 195-185 = 10 > 8 olduğundan yine sonuç MÜKEMMEL :)

Teşekkür ederim.Fişek kaliteli görünüyor ama baruttanmı tapandanmıdır bilmem çok sert patlıyor.Dayak yemek istemeyenler 2700gr bir tüfekte kullanmasa iyi olur :DTüfeği alırken standartlardaki yüzdelere göre choke seçimi yapınca biraz rahatsız etti sonuç :DAldığı puanlar tatmin etti en azından.2no choke için yaptığım atışı tekrar çizerek aynı kağıt üstünden değerlendirecem ama biraz bekletecem, kağıt evde değil.
Hesaplamayı yazmaya çalıştım.
Gupman verimliliği: 162/275=%59
Saçma dağılım oranı: 275/83x100=331 Table1 de %59 karşılığı 185 331>185 331-185=146 146>8 Sonuç MÜKEMMEL

Saçma düzensizliği: Patchiness Pratik Değeri:3
 20 inch’lik daire içerisindeki saçma adedine karşılık gelen birinci Patchiness Tablo Değeri Table2 den 83ün karşılığı yaklaşık 1.55
30 inch’lik daire ile 20 inch’lik daire arasında kalan saçma sayısının Patchiness Tablo Değeri Table2 den 79un karşılığı 3.1
İki değerin toplamı 4.65 Patchiness Pratik Değeri, Patchiness Tablo Değeri’nden küçük 4.65-3=1.65
1.65 1’den büyük, 2’den küçük Sonuç İYİ
Grupman Genel Performans Verimliliği: %(90+80)/2=%85

Hatam varsa özür  dilerim.

Bu da sizin paylaştığınız test.Okuyanların durumu anlaması  için izin istemeden paylaştım darılmazsınız inşallah.
ANALİZ

Grupman değerlendirmesi sadece 30 inch’lik daire içerisine isabet eden saçma adedi ya da oranından ibaret değildir. 30 inch’lik daire içerisine isabet eden saçma oranının literatürdeki adı “Pattern Efficiency” (Grupman Verimliliği)’dir. Ancak Pattern Efficiency, grupman dağılımı ve kalitesi hakkında yeterli bilgiyi size sunamaz. Sağlıklı bir Pattern Analizi yapabilmek için değerlendirilmesi gereken 4 ana parametre vardır;

1)   Pattern Efficiency (Grupman Verimliliği) ; Namlu ucundan 40 Yard uzaklığa konulmuş hedefte 30inch’lik daire içerisine isabet eden saçma adedinin, fişek içerisinde bulunan toplam saçma adedine oranıdır. Yani, Pattern Efficiency = [(30 inch’lik Daire İçerisindeki Saçma İsabet Adedi) / (Fişekte Bulunan Toplam Saçma Adedi)] x 100

2)   Pellet Distribution Rating (Saçma Dağılım Oranı) ; Bu parametreyi hesaplayabilmek için, Pellet Distribution Factor (Saçma Dağılım Faktörü)’nü incelememiz gerekiyor. Bunun için öncelikle, iki farklı Pellet Distribution Factor (Saçma Dağılım Faktörü) bulacağız.

Birincisi; Hesapla bulacağımız Pellet Distribution Factor. Hesapla bulacağımız sayı için formülümüz; Pellet Distribution Factor = [(30 inch’lik Daire İçerisindeki Saçma İsabet Adedi) / (20 inch’lik Daire İçerisindeki Saçma İsabet Adedi)] x 100. Bu hesabın sonucu, aradığımız Pellet Distribution Factor Hesap değeridir.

İkincisi ise; aşağıdaki referans tablodan (Tablo-1) bulacağımız Pellet Distribution Factor. Peki tablodan Pellet Distribution Factor’u nasıl bulacağız; 1) nolu maddede bulduğumuz Pattern Efficiency değerine Tablo-1’de karşılık gelen Factor değeri aradığımız Pellet Distribution Factor Tablo değeridir. Burada, hangisinin daha büyük olduğuna dikkat edeceğiz ve bu iki sayıyı bir birinden çıkaracağız. Hangisinin büyük olduğuna (Hesapla bulunan mı? Tablodan bulunan mı?) ve aralarındaki sayısal farka göre Pellet Distribution Rating (Saçma Dağılım Oranı) için şu değerlendirmeyi yapacağız;

Pellet Distribution Rating Değerlendirmesi;
a.   Tablodan bulunan Factor, Hesapla bulunan Factor’den daha BÜYÜKSE; iki sayı arasındaki fark;
   i.     8’e eşit ya da 8’den büyükse, Pellet Distribution Rating ZAYIFTIR (POOR)
   ii.     4’ten büyük, 8’den küçükse, Pellet Distribution Rating VASATTIR (FAIR)
   iii.     4 ya da 4’ten küçükse, Pellet Distribution Rating NORMALDİR.
b.   Tablodan bulunan Factor, Hesapla bulunan Factor’den daha KÜÇÜKSE; iki sayı arasındaki fark;
   i.     4’ten büyük değilse, Pellet Distribution Rating NORMALDİR.
   ii.     4’ten büyük, 8’den küçükse, Pellet Distribution Rating İYİDİR (GOOD)
   iii.     8 ya da 8’den büyükse, Pellet Distribution Rating MÜKEMMELDİR (EXCELLENT).

3)   Patchiness (Saçma Düzensizliği) ; Patchiness basit olarak, pratikte 30 inch’lik daire içerisinde, saçma isabet etmemiş boş alanlara çizilebilecek 5 inch çapında küçük dairelerin adedidir.
Peki bu rakam yani Patchiness Pratik Değeri ne anlama geliyor? Nasıl değerlendireceğiz?
i.   Bu rakamın ne anlama geldiğini söyleyebilmek için iki adet de Tablo-2’den Patchiness Tablo Değerleri bulacağız ve bunları birbiriyle toplayıp Gerçek Patchiness Tablo Değeri’ni bulacağız;
   1.       İlk Patchiness Tablo Değeri; 20 inch’lik daire içerisine isabet eden saçma adedine Tablo-2’de 20 inch’lik Bölge için (Tablonun soldan iki sütunu) karşılık gelen sayıdır.
   2.       İkinci Patchiness Tablo Değeri; 20 inch’lik daire ile 30 inch’lik daire arasında kalan şerit bölgeye isabet eden saçma adedine Tablo-2’de Şerit Bölge için (Tablonun sağdan iki sütunu) karşılık gelen sayıdır.
ii.   Bu iki farklı Patchiness Tablo Değerini toplayacağız ve bu bizim Gerçek Patchiness Tablo Değeri’miz olacak.
iii.   Ve aşağıdaki değerlendirmeyi yapacağız;

Patchiness Değerlendirmesi;
a.   Patchiness Pratik Değeri, Patchiness Tablo Değeri’nden BÜYÜKSE, iki sayı arasındaki fark;
    i.     2 ya da 2’den büyükse Patchiness Değerlendirmesi ZAYIF (POOR)
    ii.     1’den büyük , 2’den küçükse Patchiness Değerlendirmesi VASAT (FAIR)
    iii.     1’den küçükse Patchiness Değerlendirmesi NORMALDİR.
b.   Patchiness Pratik Değeri, Patchiness Tablo Değeri’nden KÜÇÜKSE, iki sayı arasındaki fark;
    i.     1 ya da 1’den küçükse Patchiness Değerlendirmesi NORMAL,
    ii.     1’den büyük, 2’den küçükse Patchiness Değerlendirmesi İYİ (GOOD),
    iii.     2 ya da 2’den büyükse MÜKEMMELDİR (EXCELLENT).

4)   Pattern Performance Efficiency (Grupman Genel Performans Verimliliği) ;  Bu parametreyi hesaplayabilmek için , 2) ve 3) nolu maddelerde elde ettiğimiz sonuçları değerlendireceğiz.  2) nolu maddede değerlendirdiğimiz Pellet Distribution Rating  ve 3) nolu maddede değerlendirdiğimiz Patchiness performansları 5 farklı derecede değerlendirilmişti. Bunlar; POOR, FAIR, NORMAL, GOOD ve EXCELLENT dereceleriydi. Her bir derecenin rakamsal notu vardır;
POOR             : 50%
FAIR               : 60%
NORMAL       : 70%
GOOD             : 80%
EXCELLENT : 90%

Değerlendirme için yapmamız gereken, Pellet Distribution Rating rakamsal puanıyla, Patchiness rakamsal puanlarını toplayıp 2’ye bölmek, yani ortalamalarını bulmak. Örneğin,  herhangi bir test atışımız için, Pellet Distribution Rating değerlendirmemiz NORMAL yani 70% , yine aynı test atışımız için Patchiness değerlendirmemiz EXCELLENT yani 90% çıkmış olsun. O halde, Pattern Performance Efficiency değerlendirmemiz; (70+90)/2=80, yani 80% GOOD (İYİ) olacaktır.
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Berkhan TÜRKMEN

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #28 : 23 Aralık 2015, 22:25:01 »
Grupmanı görsel olarak değerlendirmek ve "hangi mesafede nasıl bir pattern oluşuyor?"u görsel olarak hafızanızda şekillendirmek isterseniz tabii ki her mesafede denemelerinizi yapabilirsiniz. Ancak yukarıdaki daha önce de yazdığım metod ve tablolar, her choke ve her çap için test mesafesini 40 Yard aldığınız takdirde doğru sonuçlar verir. Tüm çaplar için, tüm choke değerleri için tek mesafe: 40 Yard.

.410 çapın fişek alternatiflerinden ve avı vuracak saçmanın "tutarlı" enerjisi (Consistent Killing Strike) ile av ve mesafeleri ayrı bir konu. Yukarıda söylediğim, tüfek+choke+fişek kombinasyonunun tutarlı performans değerlendirmesi ve "karşılaştırma" için hazırlanmış metodun "tek mesafe"yi gerektirmesi ayrı bir konu.

Bu zamana kadar, yani 1870'lerde choke denilen daralmanın icadından sonra, çeşitli shotgun pattern değerlendirme metodları üzerinde çalışılmış. Krogius'un çalışması 1933 , Reed and Weldin 1931 , Alman'ların oldukça tutarlı olduğunu düşündüğüm çalışması 1937, Walker'ın çalışması 1946 vs vs.. Hepsini okudum, denedim, yüzlerce koli fişek yaktım. Yukarıda alıntılanan , daha önce de bir makale halinde yazdığım metod, tüm bu metodlardan öte, her çap (.410, 28, 20, 16, 12) ve her choke (Full, Imp.Mod, Mod, Imp.Cyl, Cyl) için tek mesafede (40 Yard) yapılacak atışlar için tam tutarlı bir metodoloji sunuyor. Böylelikle, değerlendirmek istediğiniz ilgili kombinasyonun performansını ölçebilmek için farklı farklı mesafelerden ayrı ayrı testler ve bir çok atış yapmak zorunda kalmıyorsunuz. Aslında, çok daha keskin sonuçlar verecek bir metod üzerinde daha çalıştım ve neredeyse tamamlandı ama paylaşacak enerjiyi bulamıyorum kendimde, açıkçası, "bu kadarına ne gerek var kicilerin" rutinleşmiş cümlelerini de görmekten bıktığım için, zamanı gelirse başka bir platformda paylaşırım.  Unutmamak lazım, bu tip değerlendirmeler, her avcının vakit bulabileceği kafa yorabileceği şeyler değil.

Yukarıda yazdığım gibi, ava özel, hafızada görsel bir pattern şekli kalması açısından farklı mesafelerden atış yapılabilir tabii ki...

Daha tutarlı sonuç verebilmesi için , tabii ki her metodolojinin yegane ihtiyacı, olabildiğince geniş bir örneklemdir. Yani, aynı fişek+tüfek+namlu+choke kombinasyonunda olabildiğince fazla sayıda atış... Tabii ki, zaman alan , meşakkatli ve maliyetli işler olduğundan örneklemleri çok büyük tutmak zorlaşıyor.

Sn AYSU hobi amaçlı kullanmak için aldığım bu tüfek 14 gr fişeklerle malesef tam bir hüsran oldu.
40 yarda ve 14  gr fişek grupmanda çok vasat olacaktır.20 25 mt civarlarında kuşları zor vurabilmekteyim.

Hedefler hazır.Bakalım deneyelim.Sonucu hep beraber yorumlarız.
Hafifliği haricinde bence para verip kahrı çekilebilecek bir çap değil.

Kimseye tavsiye etmiyorum......
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

The following users thanked this post: İbrahim AYSU

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #29 : 23 Aralık 2015, 22:28:20 »
Bence de... .410 çap avda kullanılabilecek bir çap değil...

Sn AYSU hobi amaçlı kullanmak için aldığım bu tüfek 14 gr fişeklerle malesef tam bir hüsran oldu.
40 yarda ve 14  gr fişek grupmanda çok vasat olacaktır.20 25 mt civarlarında kuşları zor vurabilmekteyim.

Hedefler hazır.Bakalım deneyelim.Sonucu hep beraber yorumlarız.
Hafifliği haricinde bence para verip kahrı çekilebilecek bir çap değil.

Kimseye tavsiye etmiyorum......
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Suat ÇALIŞKAN

Çevrimdışı Ersin ORBAY

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #30 : 23 Aralık 2015, 22:38:37 »
Merhabalar..6 senedir Yıldız Spz Me modelini kullanıyorum..66 namlu mobil şoklu..
Şimdi kumpasla ölçtüm..
4 nolu şok ölçüsü: 17,8 
2 nolu şok ölçüsü: 17,3
  • BENELLİ CRİO COMFORT 71
  • YILDIZ SPZ ME 66
  • ÖZKANLAR FX017 66
ERSİN ORBAY-ADANA-HATAY ..SAĞLIKÇI..1978..
GERÇEK AVCI AVA DA ŞANS TANIYANDIR..

Çevrimiçi Berkhan TÜRKMEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #31 : 23 Aralık 2015, 22:50:58 »
Boldladığım kısımda ufak bir hesap hatası var ama sonuç puanı doğru (tesadüfen)  :) Yani sonuç doğru ama gidiş yolunda ufak bir problem var :D

Pellet Distribution Rating =>

(275/83) x 100 = 331 değil

(162/83) x 100 = 195 olmalı.

Sonuçta 195 de tablo değeri 185'den büyük ve 195-185 = 10 > 8 olduğundan yine sonuç MÜKEMMEL :)
Sizin için kafamdan yazdım hesapları,fark edememişim, bende neden bu kadar fark çıkıyor dedim :D.Bahsettiğiniz şu yeni metodu merakla bekliyorum. "bu kadarına ne gerek var kicilerin" yanında merak eden çokta avcı vardır.Gelecek olan MERKEL iniz(gelmişte olabilir bilmiyorum) size ihtiyacınız olan enerjiyi fazlasıyla verir :D Benim elime geçse 3 gün merada yatarım testler için :D

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #32 : 23 Aralık 2015, 22:52:30 »
;D

Sizin için kafamdan yazdım hesapları,fark edememişim, bende neden bu kadar fark çıkıyor dedim :D.Bahsettiğiniz şu yeni metodu merakla bekliyorum. "bu kadarına ne gerek var kicilerin" yanında merak eden çokta avcı vardır.Gelecek olan MERKEL iniz(gelmişte olabilir bilmiyorum) size ihtiyacınız olan enerjiyi fazlasıyla verir :D Benim elime geçse 3 gün merada yatarım testler için :D
1978 - Istanbul

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #33 : 23 Aralık 2015, 23:12:05 »
Merhabalar..6 senedir Yıldız Spz Me modelini kullanıyorum..66 namlu mobil şoklu..
Şimdi kumpasla ölçtüm..
standart dışı gibi bu ölçüler :)
Özgür ATAŞ
1976 MANİSA  Retay masaı mara 66 namlu   , Retay Antalya ss 71-66 ve 61 namlu ,   huğlu ventus çulluk , Browning maxus
[img width=250 height=250]https://preview.ibb.co/bV45Bx/8_D94_F9_EF_84_BD_4407_8_FF6_1_FA05_

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #34 : 23 Aralık 2015, 23:47:40 »
Bizim firmalar şokları standartlardan daha dar yaparak pattern yüzdesini daha çokmuş gibi göstermeyi iş sanıyor..
Müşteri kitlesi benim tüfeğim seninkini döver demeyi bırakıncaya kadarda bu böyle sürecek gibime geliyor..
Bunu yukarıdaki denemeden bağımsız olarak yazdım..
Selam ve saygılarımla
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #35 : 24 Aralık 2015, 00:08:24 »
Arkadaşlar, kumpasla choke ölçümü yapamazsınız. Bir çok choke, -üretim metodundan dolayı- en dar olduğu kısımdan sonra, namlu ağzına doğru bir miktar genişler. Namlu ağzından kumpasla aldığınız ölçü, choke'un etkin değeri (en dar olduğu değeri) olmayabilir, bu genişlemiş kısmı ölçüyor olabilirsiniz. Ayrıca kumpasın yapısı gereği, silindirik iç çapın en uzak iki noktası arasını ölçmek çok zordur, kumpasın yapısı buna müsait değil.

Ayrıca namlu iç çapını bilmeden, namlu ucundaki en dar olan kısmı ölçebilseniz dahi bu ölçü tek başına bir şey ifade etmez. Çünkü choke, namlu "iç çapına göre -daralmanın- miktarı"dır, namlu ucundaki ölçü değildir.

Choke ölçebilmenin en garanti yolu şunlar gibi bir Bore Gauge Diameter kullanmaktır. Namlu iç çapını da ölçersiniz, namlu ağzındaki en dar etkin değeri de ölçüp bu iki değer arasındaki farkını bulursunuz, choke değeri bu farktır.

Sadece namlu ucundan ölçü alabilmek içinse, kullanımı daha pratik olmakla birlikte, üstteki aletler kadar kesin sonuç vermese de, en azından şunlardan bir tanesi gibi bir mastarla ölçüm yapılabilir ama kumpasla choke ölçülemez:

standart dışı gibi bu ölçüler :)

Şimdi kumpasla ölçtüm..
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Tevfik GÜN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #36 : 24 Aralık 2015, 09:07:30 »
Teşekkür ederim.Fişek kaliteli görünüyor ama baruttanmı tapandanmıdır bilmem çok sert patlıyor.Dayak yemek istemeyenler 2700gr bir tüfekte kullanmasa iyi olur :D

İç çapı dar yada şok ölçüsü çok dar olan  poze ve çifte dayak atar bu normal bir durum.(konforlu atış için benim kendimce bulduğum yöntem ise şöyle tüfek ağırlığının gram cinsinden %1 ne denk gelen fişek ağırlıklarını tercih etmek yanyana ve alt üst çifteler için)

benim kullandığım yaf ların tapasını gördüklerimde hiç birinde kanatları açılmamıştı, normalde açılması gerekir ama açılmamasının dezavantajı olur mu acaba
Bunun bir çok sebebi olabilir ama öngörü olarak aklıma ilk gelen tüfeğinizin iç çapı geniş yada geniş şok kullanmışsınız.Bilimsel bir değeri olmamakla birlikte yaptığım denemelerde kanatları tam olarak açılmış tapalı fişekler daha homojen dağılım veriyorlardı.
« Son Düzenleme: 24 Aralık 2015, 09:08:55 Gönderen: Tevfik GÜN »
1978 Eğirdir-Isparta

The following users thanked this post: Çağrı ECE, Berkhan TÜRKMEN

Çevrimiçi Çağrı ECE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #37 : 25 Aralık 2015, 09:17:14 »
franchi affinity ile attım 3 4 şoklar ile. daha öncede benelli ile atmıştım. tapaları bulduğumda çok sağlamlardı elle bile zor kopuyodu kenarları
  • Franchi Affinity
SMMM Ç.Çağrı ECE 1988 İZMİR

Çevrimdışı Hamza SEDA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #38 : 25 Aralık 2015, 11:04:32 »
Sayın avcı dostlarım artık şunun bilinmesi lazım sadece Turkiyede değil avrupa tüfekleri içinde de Yıldız hem delicilik hemde grupmanda en iyi markalardan benim nazarımda ülkemizde Yıldız varken beretta ,benelli(vinci modeli)hariç,browning vs almaya hiç gerek yok. Çevremde hem beretta hem browning kullanmış avcı arkadaşlarımızda bu kanıya vardılar. Örneğin Yıldız profesyonel a71 gazlı otomatik tüfek kullanan arkadaşım beretta a300 ve benelli belmonte ile 3 farklı fişek denemelerimizde (rc,fiocchi,mirage) yıldız bu iki markayı hem grupmanda hemde homojenlikte hemde delicilikte geçmişti. Nasip olursa nisan ve ya mayıs ayında hem otomatigini alacağım.
  • Özkanlar Fx12 (Standart) 66 cm namlu Yarı Kamuflaj
1984 AFYON

Çevrimiçi Berkhan TÜRKMEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #39 : 27 Aralık 2015, 23:30:32 »
Daha önce paylaştığım üst namlu atışı için tekrar çember çizdim.(Merkezden kaçıklık vardı.)Çember kağıdın dışına taştı.Taşan kısma 0 saçma kabul ettim.Patchiness çemberlerini görünmediği için bilgisayarda tekrar çizdim.
İbrahim AYSU nun grupman testini uyguladım.Tekrar tabloları paylaşıp hesap yaparak okunmasını zorlaştırmak istemedim.Veriler ve sonuçlar fotoğrafın üstünde.
Fişekteki ortalama saçma adedi 275.İç çemberdeki saçma adedi 111, iki çember arasında kalan saçma adedi 91.Yeni çizilen üst kısımdaki çember.(Merkezine hedef çizilmemiş olan)

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #40 : 28 Aralık 2015, 00:46:59 »

2 Nolu (Imp.Mod) choke ile , 73% Grupman oranı olmuş, kurşun saçma için Full choke oranı tabii bu, normalden daha toplu atmış. Ya da sanki 2 nolu choke ile Tungsten veya çelik saçma atılmış gibi bir grupman oranı olmuş. Ama yumuşak saçmayla, 2 nolu choke için çok toplu.

Bununla birlikte, saçmaların homojenliği güzel. Saçma Dağılım performansından 90 puan, patchiness performansından 70 puan almış. Bence başarılı.

Tabii, atış sayısını artırmak lazım, tek atış bazen yanıltabiliyor. Bu atışa göre oldukça başarılı.

Tekrar teşekkürler.

Daha önce paylaştığım üst namlu atışı için tekrar çember çizdim.(Merkezden kaçıklık vardı.)Çember kağıdın dışına taştı.Taşan kısma 0 saçma kabul ettim.Patchiness çemberlerini görünmediği için bilgisayarda tekrar çizdim.
İbrahim AYSU nun grupman testini uyguladım.Tekrar tabloları paylaşıp hesap yaparak okunmasını zorlaştırmak istemedim.Veriler ve sonuçlar fotoğrafın üstünde.
Fişekteki ortalama saçma adedi 275.İç çemberdeki saçma adedi 111, iki çember arasında kalan saçma adedi 91.Yeni çizilen üst kısımdaki çember.(Merkezine hedef çizilmemiş olan)

1978 - Istanbul