Gönderen Konu: grupman dışı  (Okunma sayısı 1913 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
grupman dışı
« : 19 Mayıs 2015, 22:52:03 »
şöyle bir baktım daha önce açıldımı açılmadımı konu diye ama göremedim.
belki açılmıştır. yinelemeden zarar gelmez.

benim gözlemlerime göre 50X50 bir tahtaya atış yaptığımda tamam
orta kısımda saçma yoğunluğu daha fazla oluyor. ancak kenar kısımlarda
saçma yoğunluğu daha az olmasına rağmen saçmalar daha çok içeri giriyor.
belki benim tüfeklerimden kaynaklı belkide genel bir olay nedenini çözemediğim
bir olay bu. o yüzden hedefim biraz uzakta ise genelde biraz aşağısına bazende
çok nadir olmakla biraz yukarısına nişan alırım (önleme gibi düşünmeyin) ve sonuç
alıyorum. amacım ise hedefim uzak olduğundan denk gelirse grupmanın kenarındaki
daha delici saçmalar denk gelsin veya hiç denk gelmesin kenara düşen saçma grupmanı
boşluklarından av yara almadan gitsin.

ustalardan böyle bir deneme yada gözlem yapan varmı? yada sadece benim tüfeklermi
böyle atıyor.
1978 Bursa
Bir aptalın hatasını düzeltmeye kalkmayın, sizden nefret edecektir. Bir bilgenin hatasını düzeltin, size minnettar kalacaktır.

Çevrimdışı Atınç ERGÜREL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: grupman dışı
« Yanıtla #1 : 20 Mayıs 2015, 00:52:16 »
Tunç bey,gözleminiz doğru,fakat uygulamadaki düşünceniz yanlış.Saçma Yoğunluğu hedefe vardığında delme etkisinden fazla darbe gücü oluşturur.saçma ava işleyeceği gibi avın üzerinde güç açığa çıkar.Tabir caizse tren çarpmışa döner.Örnek olarak 5 Saçma almış keklikte saçmaların ancak 1-2 cm işlediğini fakat birçok kemiğinin kırıldığını kan oturma ve morlukları görürsün.Serpinti olan tek saçmaların yüzey basınçları düşük fakat dilicilikleri yüksek olur.Av konusunda sana Katılmadığım nokta da burası.Çünkü avı delip geçtiğinde avın can Alıcı yerlerine gelmediğinde vurulup vurulmadığını anlaman zor.Genelde de çelgin tabiri ile yaralı düşer. Etki-tepki olayına basit bir örnek vereyim.bir tahtaya sık aralıklarla 15-20 çivi çakın hepsi aynı boyda.Bir nevi tenis raketi gibi.Bununla plastik bir topa vurduğunda uyguladığın Hız doğrultusunda, topun patlamadan güç uyguladığın yöne gittiğini görürsün.Aynı deneyi tek çivi çakılmış raketler yaptığında top patlamış olarak yarakete yapışır ve önüne  düşer. Ikinci önemli faktörde Saçma aralığı.Ortalama fişeklerde Hatırladığım kadarıyla 2,5 M .Yani hedefe ilk temas eden Saçma ile sonuncusunun teması arasındaki zaman farkı.saliselerle ölçülüyor.Fişek içindeki saçmaların kütleleri ve fiziksel şekilleri saçmaların hızını belirleyen etkenlerden.Sonuç olarak tavsiyem net bir Atış yapman.ratgele...
  • Stoeger m2000 71 namlu
  • Üzümlü Koop.S.poze 71 namlu
  • Huğlu Koop.S.Poze 104/A 76 namlu
  • deutsche kurzhaar DORA
1973 İZMİR

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #2 : 20 Mayıs 2015, 01:27:34 »
hocam çok çok nadir atsamda uzak mesafeler için (önceki yazımda uzaktan kastım 70 metre üzeri diyim)
bu şekilde atıyorum. zaten ince saçma kullanıyorum. bu metrelerden pek etkili
olmuyor. ve hayvan yaralansada derine işlemiyor ve gidiyor. böyle atışlarda
tekniğim bu oluyor genelde. bari diyorum hayvan tesirsiz saçmalara maruz
kalıp deri yaralanması yaşayacağına böyle atışlar deri altına işliyor. böyle atayım
hiç olmazsa ya denk gelir ya denk gelmez. ben avımı yaralı giderken görünce çok
üzülüyorum. (bu metrelerde zaten grupman diye bişey pek kalmıyor)

ben kalın pet şişede de denemeler yapmıştım. 7 no saçma ile 70 metreye atışlar
yapmıştım pet şişe bile delinmiyordu. üzerinde çarpma izi belli 3-5 saçma oluyordu.
ancak anlattığım şekilde atışlarda 4-5 atışta sadece 1-2 saçma isabet ederken
pet şişeyi deliyordu.

zaten 0-50-60 metrelerde 28-30 gram 6-7-8 no fişekle tüfeklerime çok güvenirim.
ördek tavşan tahtalı hariç her zaman kullandığım fişeklerdir. net atış şeklinde
atarım.
« Son Düzenleme: 20 Mayıs 2015, 01:31:10 Gönderen: Tunç GEÇGİL »
1978 Bursa
Bir aptalın hatasını düzeltmeye kalkmayın, sizden nefret edecektir. Bir bilgenin hatasını düzeltin, size minnettar kalacaktır.

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #3 : 20 Mayıs 2015, 01:28:30 »
Tunç Bey burada diğer delicilik deneylerinde merkeze denk gelenlerin daha fazla deldiğini sıklıkla görüyorum. Olması beklenen de bu. Arada yanlara denk gelenler de daha fazla nüfuz edebilir ama geneli böyle olmamalı kanımca.

Tabi kullanılan şoklara ve belki tüfeğe özgü bir şeyler de olabilir ama bunu elinizde mevcutsa fotoğraflar üzerinde görmek isterdim. Belki dikkat çeken bir şey vardır.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #4 : 20 Mayıs 2015, 01:41:25 »
hocam bu gün hatırladım ataarmsa ait bir videoyu izlerken. aaa benim tüfeğimin
olayına benziyor dedim tabi. benim 3 katman şeklinde plaka kullanmak hiç aklıma gelmemişti.,
linkini atıyorum. resmen izleyince aaa oldum benimde delici saçmalar böyle dışta kalıyor.

ben bu denemeyi 3 seneyi geçmiştir yapalı yine bir fırsatım olunca yapacam
şimdi elimde farklı tüfeklerde var. hepsini deneyecem. ben armsan pompalı ile bakmıştım

« Son Düzenleme: 20 Mayıs 2015, 01:43:58 Gönderen: Tunç GEÇGİL »
1978 Bursa

The following users thanked this post: Erol KABA

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #5 : 23 Mayıs 2015, 01:00:48 »
Saçmaların en az ezilenleri saçma kupasının en üstündekiler olduğunu biliyoruz. Bunlar aynı zamanda uçuşu en düzgün olanlardır. Fakat en önde olduklarından en çok hava direnciyle karşılaşanlar yine bunlar.

Neyse normalde merkezdekilerin arasında (her biri değil) daha delici olanlar olması gerekir. Bu videodakiler için tahmini yazmak yerine daha başka neticeleri görmek iyi olur. Bakalım neler çıkacak.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #6 : 23 Mayıs 2015, 21:25:47 »
Daha önce kendimce baktığım es kaza denk geldiğim birşeye
burada da görmek beni şaşırttı bakalım diğer arkadaşlara
neler gelecek haklısınız.
Bu videonun amacı aslında bu değilde işte denk gelmesi iyi oldu.
1978 Bursa