Gönderen Konu: Yaylı havalı tüfek  (Okunma sayısı 18427 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
Yaylı havalı tüfek
« : 18 Haziran 2014, 22:04:22 »
Yaylı havalı tüfek diye bir şey var mı bilmiyorum ama Daisy Spring BB pistol örneğini vereyim, bilen anlar herhalde. Ülkemizde bu gibi havalı tüfek (veya ne denirse) bulunuyor mu? Kullanan oldu mu?
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Engin MAKAS

• AvlakForum Üye
  • *
Ynt: Yaylı havalı tüfek
« Yanıtla #1 : 18 Haziran 2014, 22:25:06 »
Havalı tüfeklerin yaylı ve pcp gibi ana sınıfları var. Yayın oluşturduğu darbe basıncıyla çalışanlara yaylı havalı, tüp haznesine yüksek basınç alarak ( 200/300 bar ) tüp içindeki basıncı kullanarak çalışan havalı tüfeklere pcp deniyor. Ben ikisinide kullandım hatta şuan an elimdde hatsan BT65 var. 250 mt de şişe kırıyorum. Bu tür tüfekleri av bayilerinden rahatlıkla temin edebilirsiniz.
Torungil
İzmir / Kemalpaşa. 1979
arh +
KALİTE KONTROL AUDATÖR
Bazı tüfekler fişek seçmez. Bazı avcılar tüfek seçmez.

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #2 : 18 Haziran 2014, 23:17:15 »
O halde desenize havasız havalı tüfek bile varmış ;) Peki bu yaylı olanların fırlatma gücü zaman içinde çabuk değişir mi acaba? Kronografla yaylı olan yerli modelleri test eden var mı veya bilgisi olan?

Tercihen yaylı ama olmazsa basınçlı olanlarda atışlar arasında hız farkı var mı? Varsa ne kadar? Zamanla değişiyorsa kaç atım sonra gibi bilgiler arıyorum. Böyle bilgilerin olduğu bir yer biliyorsanız, o da kabul.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Cihan TURGAY

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 19 Haziran 2014, 11:26:43 »
yaylı olan havalı silahlar diğer tüplü tabir edilenlere göre daha avantajlı,özellikle alman diana ve ispanyol gamo markaları güzel binlerce atıştan sonra bile saçma hızları hemen hemen aynı kalır.kalmazsada sonuçta 15 tl ile 5o tl arası bir masrafla yıllarca daha kullanırsınız.ama tüplüler hantal kullanımı,taşıması,yok pompası yok sucuba tüpü birsürü aparat,contası eskir,tüpü basmas bence gereksiz.satarlarken çoğu uyarmaz silah gelir 1500 tl verirsiniz kutuyu açarsınız pompa yok geri ararsınız ona ayrı para isterler 400 tl vermesen neyle hava basacan,bunlar tecrübeyle sabittir.havalıda yani yaylıda tek husus alttan yada yandan kurmalı denen namlunun sabit olduğu silahların tercih edilmesi.imkan varsa yandan kurulan diana olmazsa alttan kurulan gamo markaları süper.kullanılan  saçmalarda biraz kaliteli oldumu çok keyifli atışlar yapabilirsiniz.hız testleri ve kullanım bilgileri her markanın sitesinde mevcut bakıp karar vermek daha mantıklı.ayrıca pcb denilen tüplü silahların tüp basıncı ortalama 250 bar bir otomobil lastiğinin kaç bar olduğuna bir bakın elinizde ne taşıdığınıza karar verin havalı silahmı bombamı.
Cihan TURGAY
1973 balıkesir

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #4 : 19 Haziran 2014, 22:48:23 »
Teşekkür ederim Cihan Bey, aynı Engin Bey gibi güzel açıklamışsınız. Bilginize, tecrübenize güveniyorum. Gamo, Diana, Daisy ülkemizde de var dediğiniz gibi ve sitelerinde de aradığım bilgi vardır. Gerisini halledebilirim. İkinize de tekrar teşekkürler ve selamlar...
1968

Çevrimdışı Selman OKTAR

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 20 Haziran 2014, 01:33:15 »
Ben 10 yaşımdan beridir havalı tüfek kullanıyorum.PCP havalı tavsiye etmem.Pratik kullanımda yaylı daha iyidir.Yerlilerde Hatsan en iyisidir.Yalnız işçilik biraz düşüktür.İthaller arasında ise Weihrauch ve Diana çok iyidir.Bu iki marka alman markasıdır.Havali deyince ilk akla gelen genellikla gamodur.Ama gamonun eski işçilik kalitesi kalmamıştır.Dışardan iyi görünür ama namluları çok kötü.Ben size hem uygun fiyatlı hem de kaliteli olarak Stoeger öneririm.Çinde üretilmiştir.Namlu içine bakarsanız yivsetlerin kalitesini görürsünüz.Eger havali tüfek işine girecekseniz çok güçlü havali tüfekte dürbün dayandırmak çok zordur.Ben şu an gücü düşük stoeger x5+dampa ayak+UTG 3-9x40 dürbün kullanıyorum ve çok memnunum.
Tüfek 235 TL
Düebün 250 TL
Ayak 85 TL

Dediğim gibi Gamodan uzak durun.Bu tüfekten önce Gamo hunter dx combo aldım ve namlu yan delinmişti.İdeal avdan paramı Tüketici hakem heyeti sayesinde alabildim.
Selman OKTAR
1984 ISPARTA

Çevrimdışı Yaşar KÖKÇEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 20 Haziran 2014, 23:24:10 »
1980-Antalya

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #7 : 21 Haziran 2014, 00:06:29 »
Hmm, elinize sağlık Selman ve Yaşar Bey. Teşekkür ederim. Şimdilik yavaş yavaş araştırıyorum ve önerilerinizden faydalanacağım. Özellikle yerli olması önceliğim zaten.
1968

Çevrimdışı M.Ziya DONMA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 21 Haziran 2014, 00:17:06 »
ben bir dönem çok ilgiliydim ama elimdeki havalıları sattım ve bıraktım.eğer ilgiliyseniz size şu forumu öneririm.
http://www.airgunturk.com/
aradığınız her türlü bilgi ve paylaşım mevcut.
1985-Ceyhan

Çevrimdışı M.Ziya DONMA

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 21 Haziran 2014, 00:21:51 »
bu arada yaylı alacaksanız size deneyimli biri olarak kesinlikle Weihrauch veya diana öneririm. dianaların gücü ve sağlamlığı tartışılmaz.
1985-Ceyhan

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #10 : 24 Haziran 2014, 23:45:24 »
Hmm sağolun Ziya Bey. O forumu bilmiyordum. Bu iyi oldu. Ben havalı tüfek merakımdan ziyade öğrenmek istdiğim bazı şeyler için üzerinde duruyorum. Bilgi bulamazsam alıp kurcalarım diye düşünüyorum. Eskiden lunaparklardaki türden havalılarla epey talim yapmıştım. Arkadaşımın dayısınındı. Sessiz sedasız talim etmek için keifli alet :) Selamlar..
1968

Çevrimdışı Togay YURTSEVER

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 05 Ağustos 2014, 23:14:12 »
Volkan bey havalı tüfekler hakkında şu yazıyı okuyablirsiniz.
http://avlakforum.com/forum/havali-tufekler/havali-tufek-nedirtaniyalim/

Onun dışında size pcp ile yaylı tüfeklerin farkını anlatacak olsam kelimeler yetmez ama halbuki arkadaşlar burada tam tersini iddia etmişler.Doğrudur onlarda kendilerince haklı olablilirler ama şu bir gerçektir ki en kaliteli yaylı en ucuz pcp nin isabette ya da gücünde yanına yaklaşamaz desek pek de abrtmış olmayız.

Yaylı tüfek daha az masraflı ve kullanım özgürlüğü sunabilir ama işin için isabet ve güç girerse Pcp kesinlikle öne geçer.

Ayrıca sanıldığı gibi de hiç bir tehlikesi yoktur tabi doğru kulanılırsa.Ülkemizde bu konuyla ilgili kayıtlara geçen hiç bir kaza yaşanmamıştır.Dünya da da yanlış kullanımdan kaynaklı (tüpe oksijen doldurmak gibi) kaynaklanan bir iki olay vardır.

daha kapsamlı bilgi için bena özelden numaranızı mesaj atarsanız size seve seve ayrıntısı ile anlatırım.

Togay YURTSEVER
1981 Mersin

"Sıkmasını bileceksin,vurmayan tüfek olmaz,vurmasını bileceksin;düşmeyen kuş olmaz"

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #12 : 05 Ağustos 2014, 23:34:43 »
ayrıca havalı tüfeklerin .22 lr kadar güçlü olamadığını söyleyenler için şu video biraz fikir verebilir sanırım.
Togay YURTSEVER
1981 Mersin

"Sıkmasını bileceksin,vurmayan tüfek olmaz,vurmasını bileceksin;düşmeyen kuş olmaz"

Çevrimdışı Hüseyin ÖZCAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #13 : 06 Ağustos 2014, 10:49:45 »
VOLKAN BEY ÖNCELİKLE BU HAVALI SİLAHI NE MAKSATLA KULLANACAKSINIZ
EĞER BEN BUNUNLA ARAZİ ÇIKIP KUŞ AVLARIM, VEYA ÇATILARDA SAKSAĞAN KARGA AVLARIM DERSENİZ
PRATİKLİK VE TAŞIMA AVANTAJINDAN DOLAYI YAYLI HAVALI TÜFEKLERİ TERCİH EDİN
BU ARADA YAYLI HAVALI TÜFEKLERDE YİNE SAÇMAYI HAVA BASINCI İLE İTER, YAY İLE DEĞİL, YALNIZ BASINÇLI HAVAYI ÖNÜNDE PİSTON OLAN BİR YAY SAĞLAR
BEN AV FALAN YAPMAM TERASIMDA, BAHÇEMDE VEYA AÇIK ARAZİDE HEDEFE ATIŞ YAPARIM, ŞİŞE KIRARIM, TENEKE DELERİM DERSEN
KESİNLİKLE PCP TÜFEK KULLAN, NEDENLERİNE GELİNCE KISACA ANLATAYIM
YAYLI TÜFEKLERLE UZUN MESAFELERE AYNI STANDARTTA ATIŞLAR YAPAMAZSINIZ, MUTLAKA SAPMALAR VEYA HIZDA DÜŞMELER OLUR
YAYIN TİTREŞİM VE BASINCI DÜRBÜN AYARINIZI ÇOK ÇABUK BOZAR
UZUN MESAFELERDE ŞİŞELERE KIRMA VEYA PLASTİK KUTULARI DELME İŞİNİ YAYLI TÜFEK PEK BAŞARILI YAPAMAZ
HER ATIŞINIZ STANDART OLMADIĞI İÇİNDE BİR SÜRE SONRA SİZE SIKINTI VE EZİYET VERMEYE BAŞLAR, ATIŞ YAPMAKTAN ZEVK ALMAZSINIZ
AMA PCP İLE OLURSA SARSINTI OLMADIĞI İÇİN DÜRBÜN AYARI KOLAY KOLAY KAÇMAZ VE HEP NİŞAN ALDIĞINIZ NOKTAYI VURURSUNUZ ZEVK ALIRSINIZ
BİR SÜRE SONRA DAHA UZAK NOKTALARA DAHA KÜÇÜK HEDEFLERE ATIŞ YAPAR ZEVKİNİZİ KATLARSINIZ
AV İÇİN DEĞİLDE ATIŞ İÇİN GİDECEĞİNİZ İÇİN POMPASINI, AYAĞINI VS. YANINIZDA ARAZİYE GÖTÜRÜR ATIŞ YAPACAĞINIZ NOKTAYA KURAR  ATIŞINIZI YAPINCA DA TOPARLANIR GİDERSİNİZ
DAHA GÜÇLÜ OLDUĞU İÇİN PCP İLE ŞİŞELERİ KIRDIKÇA, HEDEFTEN SAÇMA VURUŞ SESİ GELDİKÇE ZEVKİNİZ ARTAR
TERCİH SİZİN..........
1979-Balıkesir

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #14 : 06 Ağustos 2014, 22:53:45 »
küçük ama önemli bir hatırlatma:
Ülkemizde havalı tüfeklerle avcılık yasaktır.
Togay YURTSEVER
1981 Mersin

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #15 : 07 Ağustos 2014, 16:28:35 »
Togay ve Hüseyin Beyler, paylaştığınız bilgileriniz için teşekkür ederim. Benim bu tip silahlarla avlanma dileğim yok ama zaten yasak. Aslında uzaktan atış yapmak için de düşünmüyordum. Yani uzaktan isabetli vuruşlar yapmanın zevkli olacağından şüphem yok ama bir şeyler araştırıyordum, onun için lazımdı.
1968

Çevrimdışı Yaşar KÖKÇEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
1980-Antalya

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #17 : 10 Ağustos 2014, 15:20:28 »
Togay ve Hüseyin Beyler, paylaştığınız bilgileriniz için teşekkür ederim. Benim bu tip silahlarla avlanma dileğim yok ama zaten yasak. Aslında uzaktan atış yapmak için de düşünmüyordum. Yani uzaktan isabetli vuruşlar yapmanın zevkli olacağından şüphem yok ama bir şeyler araştırıyordum, onun için lazımdı.

Araştırmanız için ne lazımsa yardımcı olabilrim Volkan bey.
Togay YURTSEVER
1981 Mersin

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #18 : 12 Ağustos 2014, 12:09:48 »
Araştırmanız için ne lazımsa yardımcı olabilrim Volkan bey.
Teşekkür ederim. Elinizde hız ölçer kronograf varsa çok yardımı olurdu.
1968

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #19 : 12 Ağustos 2014, 20:46:44 »

vardı ama ne yazıkki bir kaza kurbanı oldu ve kullanılmaz hale geldi.
Tüfeğinizin uyguladığı enerjiyi mi merak ediyorsunuz?
Togay YURTSEVER
1981 Mersin

Çevrimdışı Mustafa GÜRHAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #20 : 12 Ağustos 2014, 22:30:20 »

belki işinizi görür, ben kurdum ama henüz denemedim
Mustafa GÜRHAN
1980 istanbul / ataşehir

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #21 : 13 Ağustos 2014, 21:56:30 »
vardı ama ne yazıkki bir kaza kurbanı oldu ve kullanılmaz hale geldi.
Tüfeğinizin uyguladığı enerjiyi mi merak ediyorsunuz?
Yazık olmuş. İnşallah yeterince işinize yaramıştır. Ben hem havalı tüfeklerin hem kronografların sıhhatli ölçüm ve istikrarlı verimi konusunu araştırıyorum. Özetle, kronografların ölçümlerinin sağlıklı olup olmadığını anlamak için hızını iyi bildiğimiz bir şeyle sınamak gerek. Öte yandan hızına güvenmek istediğimiz şeyin de istikrarlı şekilde ve mümkünse her üründe aynı hızda atabildiğini ve değerini öğrenmek gerekiyor. Yani karşılıklı sınama sözkonusu ama burada yazdıklarımdan biraz daha detaylı bir şekilde. Nasıl yol izlemem gerektiği de kesin değil. Duruma göre değişecek. Böyle bir şeyler işte.
1968

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #22 : 13 Ağustos 2014, 22:00:36 »

belki işinizi görür, ben kurdum ama henüz denemedim
Mustafa Bey, bunun aynısından mı aldınız da denemediniz, anlamadım. Videodaki marka yivsiz atıcıları arasında tercih ediliyor diye biliyorum. Yani Chrony F1' e tercih ediliyor sanıyorum.
1968

Çevrimdışı Mustafa GÜRHAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #23 : 13 Ağustos 2014, 22:11:34 »
Mustafa Bey, bunun aynısından mı aldınız da denemediniz, anlamadım. Videodaki marka yivsiz atıcıları arasında tercih ediliyor diye biliyorum. Yani Chrony F1' e tercih ediliyor sanıyorum.

Volkan bey merhaba

Videodaki cep telefonuna chrono connect mobile lite programını kurup kullanıyorsunuz. Yani videodaki testte chrono test cihazı ile cepteki programı doğruluk için kıyaslıyorlar.
Mustafa GÜRHAN
1980 istanbul / ataşehir

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #24 : 13 Ağustos 2014, 23:05:25 »
Essah mı yav :D Ona dikkat etmedim hiç. Güvenilir ölçebilirse çok iyi. İşte bunu da sınamak için hakiki bir kronogarafa ihtiyacınız var. Öyle değil mi? Bu şeyi de bir araştırayım. Teşekkürler.
1968