Gönderen Konu: Tek Kurşun ve B&P Long Range Atış Testi  (Okunma sayısı 7282 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
Tek Kurşun ve B&P Long Range Atış Testi
« : 13 Mayıs 2014, 21:12:44 »
Bugün akşamüstü yarım saatlik kaçamakla 2 atış denemesi yapma fırsatım oldu. Testlerim profesyonel seviyede değil 70x50 kağıtlarla imkan dahilinde test yaptım amacım sitedeki siz değerli abilerim ve avcı arkadaşlarımla paylaşmak :) 

İlk önce 5 adet kurşun atışı yaptım. 1 tanesi tetiği erken çektiğim için üst gitti. Atışlar desteksiz ayakta yapıldı.

çoklu resim yükle

Bu Fotoğraf da kış soğuğunda özellikle ördek geçitlerinde severek kullandığım ve vazgeçemediğim fişeklerden olan B&P Long range fişeğini sizlere göstermek istedim.
Test atışını özellikle su kuşu avlarında etkisini göstermek için 50 metreden yaptım. Hava sıcak olduğu için biraz sert patladı ama Avda isabetli atışta nasıl sonuç verebileceği yaklaşık olarak belli oluyor. 4-5 no saçmalarda çok daha güzel grupman veriyor ama yüksek atışlarda 3 no saçmadan daha iyi randıman alıyorum.

çoklu resim yükle
« Son Düzenleme: 27 Ağustos 2014, 10:41:24 Gönderen: Emrah CANDAN »

Çevrimdışı Mustafa KARAGÖZ

• Avlak Yönetici
  • VATAN SEVDALISI,DOĞA DOSTU,UÇAR AVCISI
Ynt: Tek Kurşun ve B&P Long Range Atış Testi
« Yanıtla #1 : 13 Mayıs 2014, 21:58:55 »
 O0 Eline sağlık Emrah bey, paylaşım için teşekkürler. Ancak kağıdın ebadı saçma testi için biraz küçük, tam olarak saçma dağılımını göstermez zannımca, rastgele.O0
« Son Düzenleme: 13 Mayıs 2014, 22:01:04 Gönderen: Mustafa REİS »
  • Merkel Custom Made Boxlock Ejector S×S 20 ga
  • Robust 222 S×S 16 ga
  • MKE Kırıkkale 1963 S×S 12 ga
  • Derya-Lion mc391 Yarıoto
YA SEV YA TERK ET, YA TABİ OL YA DEFOL
1982/ELAZIĞ - İkamet: Malatya

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 13 Mayıs 2014, 22:04:11 »
güzel bir çalışma ellerine sağlık emrah devamlarını bekliyorum  :)
Özgür ATAŞ
1976 MANİSA  Retay masaı mara 66 namlu   , Retay Antalya ss 71-66 ve 61 namlu ,   huğlu ventus çulluk , Browning maxus
[img width=250 height=250]https://preview.ibb.co/bV45Bx/8_D94_F9_EF_84_BD_4407_8_FF6_1_FA05_

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 13 Mayıs 2014, 22:06:37 »
O0 Eline sağlık Emrah bey, paylaşım için teşekkürler. Ancak kağıdın ebadı saçma testi için biraz küçük, tam olarak saçma dağılımını göstermez zannımca, rastgele.O0
Abi saçma dağılımını tam olarak göstermesi için 4 tane kağıdı bir araya getirip 140x100 cm yapıp 36 metreden denemek lazım :) kağıt küçük olsa da 50 metreden az da olsa fikir veriyor ördek avı için.

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 13 Mayıs 2014, 22:07:26 »
güzel bir çalışma ellerine sağlık emrah devamlarını bekliyorum  :)
teşekkürler Özgür abi :)

Çevrimdışı Mehmet GÖNEL

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 13 Mayıs 2014, 22:53:13 »
           Emrah Bey, elinize sağlık güzel atış olmuş.Yaf speedy kurşunu ben de severek kullanıyorum.BP de gayet güzel fişek ama ben çoğunlukla BP nin 30 gr. olanını daha çok kullanıyorum.Artık soğuk havalar pek olmadığı için 36 gr long range modelini kullanmaya gerek kalmıyor pek.Ama 50 metrede ve oldukça sıcakta bile  yine de güzel bir grupman. Atışı acaba hangi marka tüfek ile yaptınız?
Mehmet GÖNEL
1973 ÇANAKKALE/ LAPSEKİ

Çevrimdışı Yusuf SAĞLAM

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 13 Mayıs 2014, 23:19:17 »
tek kurşun atışları genel itibariyle iyi . 100 metre civarında iş yapar gibi gözüküyor emrah , tabii tüfeğin poze ise .  50 metre 3 no atışında , saçma numarası ve mesafeye göre yine iyi sayılır . ördek avında , penetrasyon iyi ise ördek düşürür bu dağılıma göre . ama ölü noktalarıda kalın keçeli bir kalemle daire içine alıp birde öyle paylaşabilirmisin fotoları . kaç tane ölü bölge var daha iyi anlaşılır . ben  7 veya sekiz ölü bölge tespit ettim fotodan . atış 50 metre  3 no , illaki olacaktır . zaten 50 metre ve üzerindeki atışlarda iş tamamen şansa kalıyor . ördeği  veya avı  düşürebilmen için , merkezdeki saçmaların  hedefle buluşması lazım . etek saçmaları bu mesafelerde iş görmez . illaki merkezdeki saçmalar .  bu atışını göz önünde bulundurarak söylüyorum , tüfeğin ve fişeğin penetrasyonu iyi ise , ördek büyük ihtimal çantada . emeğine ve paylaşımına teşekkür .
  • SKB 3000
  • Gardone bignotti çifte
  • büyük huğlu conkuest
  • irlanda setter
1974 samsun . .  104 a 71 o/u . . kral 76 O/U . . Android magnum 76  yarı otomatik  . .

resim gönder

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 14 Mayıs 2014, 00:12:57 »
           Emrah Bey, elinize sağlık güzel atış olmuş.Yaf speedy kurşunu ben de severek kullanıyorum.BP de gayet güzel fişek ama ben çoğunlukla BP nin 30 gr. olanını daha çok kullanıyorum.Artık soğuk havalar pek olmadığı için 36 gr long range modelini kullanmaya gerek kalmıyor pek.Ama 50 metrede ve oldukça sıcakta bile  yine de güzel bir grupman. Atışı acaba hangi marka tüfek ile yaptınız?
Teşekkür ederim Mehmet abi. BP nin 36 gr fişeğinden sezon boyu hava şartlarına göre harcadığım en fazla 1 kutudur. genelde sıfıra yakın derecelerde rüzgarlı yağışlı havalarda kullanıyorum ihtiyaç halinde. Tüfek huğlu kooperatif eski model süperpoze 1-3 sabit şoklu.

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 14 Mayıs 2014, 00:19:39 »
tek kurşun atışları genel itibariyle iyi . 100 metre civarında iş yapar gibi gözüküyor emrah , tabii tüfeğin poze ise .  50 metre 3 no atışında , saçma numarası ve mesafeye göre yine iyi sayılır . ördek avında , penetrasyon iyi ise ördek düşürür bu dağılıma göre . ama ölü noktalarıda kalın keçeli bir kalemle daire içine alıp birde öyle paylaşabilirmisin fotoları . kaç tane ölü bölge var daha iyi anlaşılır . ben  7 veya sekiz ölü bölge tespit ettim fotodan . atış 50 metre  3 no , illaki olacaktır . zaten 50 metre ve üzerindeki atışlarda iş tamamen şansa kalıyor . ördeği  veya avı  düşürebilmen için , merkezdeki saçmaların  hedefle buluşması lazım . etek saçmaları bu mesafelerde iş görmez . illaki merkezdeki saçmalar .  bu atışını göz önünde bulundurarak söylüyorum , tüfeğin ve fişeğin penetrasyonu iyi ise , ördek büyük ihtimal çantada . emeğine ve paylaşımına teşekkür .
Yusuf abi bu kurşunda 75 metrede düşme payı yok. dikkat ettiysen hepsi bir yerde toplandı, yanağımı dipçiğe fazla yaslamışım azcık sağ çekmiş. destekli atışta ortaya toplardım hepsini. 100 metre denemedim belki bir miktar aşşağıya çekebilir bilemiyorum. kağıtları imha ettim abi malesef sadece fotoğraflar kaldı. evet ölü bölgeler var dediğin gibi sonuçta 3 no saçma ve 50 metre mesafe. yalnız ben bu fişekte serpinti saçma sorunu yaşamadım çünkü penetrasyonu harika. ördekte genelde BP 34gr/4-5 no atıyorum ama hava iyice sertleşirse bu fişeği kullanıyorum. 30-35 metrelerde ördeğin şansı yok fişek çok müthiş, mesafe biraz daha uzayınca 2-3 saçmayla bile bu fişekle ördek düşüyor. en çok ta kanat kırma gücünden çok işime yarıyor. tek başına yüksek uçan ördekleri çok defa kanat kırığı düşürdüm bu fişekle. zayıf fişekle vücuttan saçma alıp gitmesinden çok daha iyidir böylesi. bu fişeğin grupmanı normalde biraz daha iyi sıcak havada atış yaptığımdan 36 gr biraz sapıtmış olabilir.

Çevrimdışı Fatih ERKAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 14 Mayıs 2014, 00:48:28 »
Paylaşım için teşekkürler. Aklıma bir şey takıldı, kurşun atışlarında en alttaki hariç delikler çok büyük ve şekilleri tam yuvarlak değil. Kurşunlar takla atmış olabilir mi acaba?
1990
Elazığ - Sofya

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : 14 Mayıs 2014, 10:27:08 »
Paylaşım için teşekkürler. Aklıma bir şey takıldı, kurşun atışlarında en alttaki hariç delikler çok büyük ve şekilleri tam yuvarlak değil. Kurşunlar takla atmış olabilir mi acaba?
Fatih kardeşim takla atacağını sanmıyorum öyle olsa bu mesafeden  hedefe düzgün gitmez. aynı kurşunla 40-45 metrelerden ağaç parçalarına atıp penetrasyonuna bakmıştım, hepsi düzgün bir şekilde içeri girmişti.hedefte girdiği yerde her defasında önden arkaya doğru ezilmiş şekilde çıkarttım. ama mesela breneke kurşunlarda daha fazla yamulma ve şekil bozukluğu olduğundan onlar bazen hedefe yan çarpabiliyor. bu kurşunun deliciliği daha iyi ama brenekeler daha fazla tahribat yapıyor.
Kullandığım kurşun bu

gif upload

Çevrimdışı İlhan GÜNEN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #11 : 15 Mayıs 2014, 20:14:47 »
Emrah Bey elinize sağlık. Bende BP Long Range 36 4 numarayı çok kullanıyorum. Gayet güzel birde bu sene lambro biturbo 36 gr 4 no da kullandım. Bu fişek daha da basınçlı. Bizim buralarda da ördek yüksek geçiyor. bende sizin mantığınızla avlanıyorum. Saçma kalınlığı az olsa bile vurulan düşer. Ama 5,6 no kalitesiz fişekle vurulana eziyet etmiş oluruz. Bu tarz çalışmalarınızın devamını bekliyoruz. 
Sağlıcakla Kalın. 
1984 ORDU

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : 15 Mayıs 2014, 20:17:31 »
Emrah Bey elinize sağlık. Bende BP Long Range 36 4 numarayı çok kullanıyorum. Gayet güzel birde bu sene lambro biturbo 36 gr 4 no da kullandım. Bu fişek daha da basınçlı. Bizim buralarda da ördek yüksek geçiyor. bende sizin mantığınızla avlanıyorum. Saçma kalınlığı az olsa bile vurulan düşer. Ama 5,6 no kalitesiz fişekle vurulana eziyet etmiş oluruz. Bu tarz çalışmalarınızın devamını bekliyoruz. 
Sağlıcakla Kalın.
Teşekkür ederim İlhan Bey

Çevrimdışı Mustafa KARAGÖZ

• Avlak Yönetici
  • VATAN SEVDALISI,DOĞA DOSTU,UÇAR AVCISI
« Yanıtla #13 : 15 Mayıs 2014, 21:49:51 »
O0 Fatih kardeşim deliklerin o şekilde olmasını kurşunun arkasındaki tapanın da o mesafeden kurşun ile birlikte hedefe isabet etmesine bağlıyorum ben, sence de öyle midir Emrah kardeşim. O0
  • Merkel Custom Made Boxlock Ejector S×S 20 ga
  • Robust 222 S×S 16 ga
  • MKE Kırıkkale 1963 S×S 12 ga
  • Derya-Lion mc391 Yarıoto
YA SEV YA TERK ET, YA TABİ OL YA DEFOL
1982/ELAZIĞ - İkamet: Malatya

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : 15 Mayıs 2014, 21:57:14 »
O0 Fatih kardeşim deliklerin o şekilde olmasını kurşunun arkasındaki tapanın da o mesafeden kurşun ile birlikte hedefe isabet etmesine bağlıyorum ben, sence de öyle midir Emrah kardeşim. O0
onu yazmayı unutmuşum Mustafa bey, bahsettiğim 40-45 metre ağaç parçasına atışlarda kurşunları hep tapayla birlikte çıkardım. o tapa sıkı bir şekilde kurşuna yerleşik. gittiği yere kadar tapa ayrılmaz heralde bilemiyorum..

Çevrimdışı Mehmet GÖNEL

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #15 : 15 Mayıs 2014, 22:55:42 »
          Bence saçmayı 5 ve ya 4 numara yapman lazım.3 numara ördek için büyük, ayrıca  saçmayı 5 no kullanırsan fişekteki saçma sayısı epey artar ve bence hedefe daha fazla saçma isabet eder.Bir de full şok bence 36 gr fişeklerde grupmanı biraz bozabilir, atışı 3 nolu şok ile tekrar denemen yararlı olabilir.Ben 1 no şoku neredeyse hiç kullanmam, favorim her zaman 3 no şoktur.
Mehmet GÖNEL
1973 ÇANAKKALE/ LAPSEKİ

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : 15 Mayıs 2014, 23:24:52 »
          Bence saçmayı 5 ve ya 4 numara yapman lazım.3 numara ördek için büyük, ayrıca  saçmayı 5 no kullanırsan fişekteki saçma sayısı epey artar ve bence hedefe daha fazla saçma isabet eder.Bir de full şok bence 36 gr fişeklerde grupmanı biraz bozabilir, atışı 3 nolu şok ile tekrar denemen yararlı olabilir.Ben 1 no şoku neredeyse hiç kullanmam, favorim her zaman 3 no şoktur.
evet mehmet abi saçmayı 4-5 no tercih etsem daha iyi tarıyor hedefi zaten yorumda yazdım normalde 34 gr 4-5 atıyorum ördeğe önce 3 sonra 1 şokla atış yapıyorum. Ama bazen öyle sert havalarda öyle atışlar yapıyoruz ki 4-5 no saçma sadece ördeği sarsıyor. Mecbur 36 gr 3 no atıyorum. Evet 36 gram dar şokla basınçtan dolayı bazen dağıtabiliyor onu çok kez denedim, ama Mehmet abi aynı şartlarda 5 no saçmadan 5-6 tane isabetle 3 no saçmadan 2-3 tane isabet aynı etkiyi yapıyor. 5 no saçmayla giden ördek 3 no saçmayla gidemiyor. Benden yaşça büyüksün ve tecrüben fazladır ama benim ördek avı yaptığım havada yanımda olsan o şartlarda bana hak verirsin..
« Son Düzenleme: 15 Mayıs 2014, 23:26:31 Gönderen: Emrah CANDAN »