Gönderen Konu: 18.4 ile 18.8 Pattern karşılaştırması  (Okunma sayısı 28154 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mustafa KARAGÖZ

• Avlak Yönetici
  • VATAN SEVDALISI,DOĞA DOSTU,UÇAR AVCISI
Ynt: 18.4 ile 18.8 Pattern karşılaştırması
« Yanıtla #25 : 11 Nisan 2014, 21:27:07 »
 O0 Ejder Bey 1630 bar namlunun dayanıklı olduğu maksimum basıncı gösterir. Yoksa sizin kullandığınız fişeklerin öyle bir basıncı yok, yani tüfeğin de namlu çapı ve çalışma sistemi dışında basınç ile alakası da yok. Örneğin B&P'nin süper magnum 63 gram fişeğinin basıncı 800 bar, yani bıldırcına 1630 bar gönderdiğinizi düşünmeyin, zira 15-20 metrede o kuş buhar olur, atmosfere karışır. Bir de İlahi yani Fabarm'ı da Benelli'den üstün tuttunuz ya, neyse selamlar, rastgele O0
  • Merkel Custom Made Boxlock Ejector S×S 20 ga
  • Robust 222 S×S 16 ga
  • MKE Kırıkkale 1963 S×S 12 ga
  • Derya-Lion mc391 Yarıoto
YA SEV YA TERK ET, YA TABİ OL YA DEFOL
1982/ELAZIĞ - İkamet: Malatya

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #26 : 11 Nisan 2014, 21:27:45 »
bişeyi anlamıyorum,bendebackbore namlulu browning kullanıyorum,atıyoruz diğer silahlarla gazeteye benimki gibi saçmayı eşit yayanı yok,birçok silahla ve fişekle denedik üstelik.
ben silahtan memnunkalmayanların birçoğunun yeterince silahlarını tanımadığını düşünüyorum..
browning yapmış eline vermiş iri saçma yüksek gramaj at diye adam ördeğe gidiyor 34gr'a ağır gramaj diyor,yok avı canlı bırakıyormuşta başlıyor sonra dinle artık...
zaten istisnasız gördüğüm bütün türk avıcısında düşük gramajda performans almaya çalışma gibi bir takıntı var...ben bazen kekliğe 36 gr attığım bile oluyor hayvan havada çaput oluyor resmen ;)
bu senetahtalı avında tam 140 adımdan(tarlada yayılıyorlardı) 36gr 1 no saçmayla peşpeşe atışla 2 adet tahtalı avladım buna ne buyrulur ;)
back bore namlulu browning otomatiği 2 yıldır kullanıyorum bayıldım resmen dolabımda şuan alfa tüfeğim o.
yorumunuza sağlık.. işte olay budur.  O0

Çevrimdışı Ejder BAYTAROĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #27 : 11 Nisan 2014, 22:37:52 »
Mustafa bey heralde beni yanlis anladiniz.ben burada namlunun grupmanindan bahsediyorum.hic oarcalanmadan dusen yakin mesafede bildircindan ve uzak mesafelerde yine parcalanmadan dusen keklik ve ordekten. Mükemmel grupmandan bahsediyorum. Sunu da anlamanizi isterim. FABARM turkiyede cok bilinmez bunu sadece AVCI lar bilir. Size şöyle bir sorum olacak bu jadar tufek satisi veten arkadaslarin arasinda neden butun tufekler ikinci ele duserken fabarm cok nadir ikinci ele dusuyor. Isrersen cevabini vereyim. Alan cok memnun kaldigindan olabilir mi
Ejder BAYTAROĞLU
1972 RİZE
505 312 88 08

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #28 : 11 Nisan 2014, 22:46:08 »
 O0 Bence çok fazla müşterisi olmadığından olsa gerek. Çünkü bahsedilen rakamları insanlar Berettaya Browninge verir Fabarm yerine. Yanlış anlamayın ama bir şey söyleyeceğim. Piyasada bir sürü satılık Mercedes, BMW, Audi vs var, bu araçlar iyi değil de ondan mı? Bu mesele de bunun gibi. Bence Benelli kullanan biri ancak başka bir Benelli almak için satar tüfeğini.  Bir de bir kez tüfek alıp satmaya başladınız mı tutamazsınız kendinizi. Hastalık olur . O0
  • Robust 222 S×S 16 ga

Çevrimdışı Gökhan KAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #29 : 11 Nisan 2014, 23:15:12 »
O0 Bence çok fazla müşterisi olmadığından olsa gerek. Çünkü bahsedilen rakamları insanlar Berettaya Browninge verir Fabarm yerine. Yanlış anlamayın ama bir şey söyleyeceğim. Piyasada bir sürü satılık Mercedes, BMW, Audi vs var, bu araçlar iyi değil de ondan mı? Bu mesele de bunun gibi. Bence Benelli kullanan biri ancak başka bir Benelli almak için satar tüfeğini.  Bir de bir kez tüfek alıp satmaya başladınız mı tutamazsınız kendinizi. Hastalık olur . O0
Bende şöle bir yorum getireyim İnsanlar hata yapmadan doğruları ögrenemez.ama hayatta doğrudan olmasada örnekler vardır. BUNDAN İSTEYEN YARArLANIR FEYZ ALIR İSTEMEYEN ALMAZ DENER GÖRÜR. ben asla bir benelliye birdaha para vermem. ilaveten şunu unutmayınız ki DEVEDEN BÜYÜK FİL FİLDEN BÜYÜKTE BALİNA VAR. ( Bence Benelli kullanan biri ancak başka bir Benelli almak için satar tüfeğini.) gayet  netbir şekil de sölemişiniz benim akılıma ilk gelen şu sen git 5000 7000 tl para ver tüfeye doğal olarak toz konduramaz sın kabahat bende  fişekte diye düşünürsün. ikigün sonra satmaya kalkınca karşına cıkar birde bu yüzü var tabiki.
üsteki yazdıgınıza da katılıyorum benenli bereta brownıng  yılda 1000 tane giriyorsa  fabarm 300 ,500 tane giriyordur. cok satılan bir mal tabıkı piyasada fazla bulunması bence çok normal fakat fabarm da  diğer 3 buyukler kadar olmasada ellegi sin den tutun yeni modeline kadar azımsan mıyacak kadar mevcut en azından yılda  3-5 tane satılığa düşmesi gerekir ama yok.
  • REMİNGTON 1187 SPECİAL PURPOSE.(71CM) 51CM FULLY RİFLED.
  • VURSAN 92-A (71-61CM)
  • AVSAN.S.POZE.(76-61) TRAP VE SKEET.
  • İNG.SETTER.
Gökhan KAN
1978-Sakarya-AKYAZI
DEL FABIOMASSIMO.
--------CİNA-----------

Çevrimdışı Fatih KÜÇET

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #30 : 11 Nisan 2014, 23:26:57 »
Arkadaşlar merhaba;
yapmışsınız beretta benelli fabarm diye. avcı adam atmadan vuramaz yok 60 metreden keklik cansız düşüyor falan boşverin bunları 60 metreden kekliği görmek bile zorken bırakın vurmayı tamamen tesadüfi olur. Tuncay beyin şu yorumuna katılıyorum HER TÜFEĞİN KENDİ RUHU VARDIR. gerisi yalan. bir insan ayran sever birisi cacık diğeri yoğurtlu çorba aslında baktığında hepsi yoğurttan yapılmıştır. av tüfeğide öyle hepsinin namlusu aynı malzemeden üretiliyor gerisi zevk işi bilmem anlatabildim mi:) millet olarak en büyük hatamızın kendi doğrularımızı insana dikte etmeye çalışmak olarak düşünüyorum.
kalın sağlıcakla.
not: kimseyi yerme gibi bir düşüncem yoktur yanlış anlaşılmak istemem.
Fatih KÜÇET
1982-Adana

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #31 : 11 Nisan 2014, 23:35:14 »
 O0 Gökhan Bey kaç tane Benelli deneyip sorun yaşadığınızı bilmiyorum ama belli ki soğumuşsunuz. Herkesin kendine göre deneyim ve fikirleri vardır. Muhtemelen Fabarm tüfeğiniz yüzünüze yatmış, ama Benelli'nin kundağını ayarlamayı denediniz mi size ygun bir tfek miydi? Ben de Benelli'den başka bu forumda çok adı geçmeyen Derya Lion marka otomatik tüfek de var, yanılmıyorsam 2006 da almıştım. Onunla da güzel avlar yaptım, çünkü bana uyumlu bir tüfekti. Sonuç olarak yarı otomatik bir av silahı alıyorsanız, problemsiz çalıştıktan sonra öyle silahların arasında dağlar kadar fark yok. Bu pattern, penetrasyon işine çok fazla takılıyoruz. Avcı- tüfek uyumu iyiyse zaten saçma grupmanında kalan avın kaçma şansı yok. Ama grupmanda değil de serpinti saçma değen, 2-3 saçma alelade öldürücü olmayan yerine isabet eden av düşmez. Benelli konusunda fikrim tecrübeyle sabit, emin olabilirsiniz. Hem estetik olarak hoşuma gidiyor hem de sistem ve grupman konusunda tek geçerim. Yalnızca ülkemizde değil dünyada bu kadar çok satılıyorsa demek ki var bir hikmeti. Bir de şu var Benelliye 5000-7000 veriyoruz da Fabarm 2000 lira mı?  O0
  • Robust 222 S×S 16 ga

Çevrimdışı Gökhan KAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #32 : 12 Nisan 2014, 00:27:27 »
Kundak uyumu tabıkı cok önemli babadan kalma avsan bir pozem var onun dışında diger iki tüfeğimin de kundagı kendime göre ayarlı. beneli tasarım olarak cok şık klas bir tüfek hatta diğer bütün otomatıklerde daha şık diye bilirim ama bu yetmiyor malesef. ben kendim rafaello kullandım 2 arkadaşım da crıo kullandı hepimiz sezonu zor kapadık kısaca. siteden tanıştıgım ahbab oldugum insanların da bazıları da benelli kullanıp benım gıbı memnun kalmayıp ta sattılar HE konuya dahil olup onlarda görüşlerini bildirmek isterlerse buyursunlar.
Hangi marka tüfek olursa olsun atılan fişekte hedefe giden kulavuz saçma sayısı bir elin beş parmagınız gecmez. etkili menzil 35m bahsediyorum. aslında yazılacak cok detay var ama yazmaktan sıkıldım.
ŞUNUN LA KONUYU ŞAHSIM ADIMA KAPATAYIM. BEN YAPI İTİBARİ İLE ARAŞTIRMAYI SEVERİM KAFA YORARIM DENERİM DOĞRU OLDUGUNU DÜŞÜNDÜĞÜM BİR KONUDA BİLE GÖZÜMLE GÖRMEK İSTERİM körükörüne inanmak yapıma ters kısaca. BAŞTA TUNCAY BEY olmak üzere diğer yorum yapan arkadaşlara teşekkür ederim. okuyan arkadaşlara da yardımcımı olduk kafalarınımı karıştırdık bilemiyorum ama onlarda doğruyu yanlışı kendilerin ce tartarlar yada deniyerek ögreneceklerdir. hepinize saygılarımı sunuyorum.

• REMİNGTON 1187 SPECİAL PURPOSE.(71CM) 51CM FULLY RİFLED.
  • VURSAN 92-A (71-61CM)
  • AVSAN.S.POZE.(76-61) TRAP VE SKEET.
  • İNG.SETTER.
Gökhan KAN
1978-Sakarya-AKYAZI
DEL FABIOMASSIMO.
--------CİNA-----------

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #33 : 12 Nisan 2014, 00:57:42 »
 O0 Vallahi durumunuza şaşırdım, aynı avcı grubundan Benelli pişmanlığı! Şaşırdım inanın. Kullandığım Rafaello 2006 üretimi ve her doğrulttuğum keklik, tavşan düşecek gibi hissettirir bana ve öyle de olur. Tabii ben sniper değilim, öyle 70-80 metrede av vuramam. Ben menzilinde kalkan ava silah doğrulturum, hasbel kader değecek 1 saçmayla uzak mesafedeki bir avın ele geçmeden bir çalı dibinde ölmesine gönlüm el vermez. Bu bağlamda Benelli beni hiç üzmedi. Dediğiniz gibi konu uzayıp gidiyor. 18.8,18.3 derken kapitalist düzenin yeni icatlarına gömüyoruz parayı. Doğru tüfek, doğru fişek, doğru an, tetiği çektin mi av senin. Herkese iyi geceler.  O0
  • Robust 222 S×S 16 ga

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #34 : 12 Nisan 2014, 10:39:19 »
bu konular gerçekten çok karmaşık.genel olarak bakılırsa bu gün bir çok  üretici 18.4 mm yi baz alıyor.aradaki degişik iç çaplar çok mu fark yaratır derseniz bence o kadarda fark etmez.sonuçta her bir marka fişek farklı hızlarda farklı çeşit malzemeyle dolduruluyor.çok pahalı olması çok iyi olduğu anlamına gelmiyor.bende bazı kaliteli sandığım fişeklerdeki iç açıcı olmayan sahneleri görünce  yerli fişek kullanmaya başladım.araştırıp tecrübe etmek lazım.sitemiz bu araştırma işinde epey yol almış durumda.yerli tüfek ve fişek üreticileri sağolsunlar onların yerine bütün testleri yapan yerli avcılarımız var....!
« Son Düzenleme: 12 Nisan 2014, 10:40:56 Gönderen: Suat ÇALIŞKAN »
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #35 : 12 Nisan 2014, 10:50:41 »
Sayın Kan
Gerek Bizim yaptığımız testlerde gerekse Armsanın yaptığı ve Av Doğa dergisinde de yayımlanan Phenoma A400 Ve FABARM XLR5 kıyaslamasında
XLR5 en kötü sonuçları verdi..Üstelik Kendi Full Şok Patternlerinde  %60 ı bile bulamadı ne bizim ne yayımlanan test sonuçlarında..Ama tüm XLR5 ler böyle değildi elbet..
Biz sizdeki kadar iyisini bulmak için kaç XLR5 test etmeliyiz?
Hangi marka ve model olursa olsun extra pattern ve penetrasyonu 10 tüfekte 1 tüfek veriyor..
Sayın KAHRAMAN, Armsan testinde kullanılan fişek RC 32 caccia hafif dolu bir fişektir.Namlu çapı 18,3 ve şoklarını bilerek daha dar yapanYıldız ve Armsan gibi firmalarda kağıt üstünde iyi sonuçlar veriyor.Fabarm Poze ve XLR5 otomatiğimde bu fişeği denedim testdeki kadar kötü değil standart değerlerdeydi.Aynı fişekde 18.3 lük Stoegerim de Fabarmdan iyiydi.Hava 10 derecenin altına düştüğünde RC sipe ve RC s4 de geçtiğinizde durum tersine dönüyor.Kağıt üstünde denedim gördüm.Özellikle XLR 5 in ve 18,3 namlulu Stoeger in sıfırın altında sıcaklıklarda en iyi gurupmanı yaptıkları fişeklerle delicilik testini yapmak istedim fırsatım olmadı.Armsan ın üstün göründüğü RC 32 fişeğin sıfırın altında etkisiz kalacağı düşüncesindeyim.Bu tüfekde var elimizde onuda deneriz.Sıfırın altında gurupmanı iyi olan fişeği ile deliciliğini  de test ederiz.
Arkadaşlar , Penetrasyon bölümünü boşa açmadık herkesde her tüfek her fişek yok şu boş günlerimizde sabah serin saatlerde standartlara uymaya çalışarak 76 ve 51 daireyi kapsayacak  6 no saçma ile 36.5 mt den atışlar yapıp paylaşırsak boşa tartışmalar yapmayız.Avcının yaptığı testler çok objektif ve önemli bence. çünkü kimse babamızın oğlu değil sonuçları kötü çıkmış 4000 tl lik tüfeğim 2000 tl ye düşmüş hiç umrumda değil.. hayat kısa vakit kısıtlı av kısıtlı  sevdiğimiz bir hobimizi yaşarken fişeğe tüfeğe bahane bularak zaman geçirmeyelim ;)
  • Fabarm AXIS 71cm ,Remington 1187 Premier
  • 12ga Beretta urika 2, 20ga Beratta urika 2

Çevrimiçi Çağrı ECE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #36 : 12 Nisan 2014, 11:46:46 »
Bende uygun şoku kullanaipta benelliden memnun olmayan görmedim zaten tüfeğe 5000 6000 veren adam 100 200 verip şok uda alir ben 4  tane brileyi 300e aldim agir gramdada iri sacmadada problem yok
« Son Düzenleme: 12 Nisan 2014, 11:48:08 Gönderen: Çağrı ECE »
  • Franchi Affinity
SMMM Ç.Çağrı ECE 1988 İZMİR

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #37 : 12 Nisan 2014, 12:13:12 »
 O0 Çağrı Bey haklı, hatta bıldırcın, keklik, tavşan avlarında standart Benelli şokları da ziyadesiyle memnuniyet verici. Hatta 3 no crio şoku arkadaşın Ata Neo otomatiğne taktık, arkadaş artık tüfeğimi tanıyamıyorum diyor. Ancak su kuşu avlarında özel şokların farkı bariz ortada. Ama bakın su kuşu avlarına genel kullanım, özel üretim şoklu Benelliler, örneğin Duck Commander videolarını izleyin. Ha şu da var Benelli istese briley, carlson vs. ayarında şok yapamaz mı? Ancak konu yukarıda da belirttiğim gibi kapitalizmin gereği , şimdi Benelli o ayarda şok üretirse şok fimaları ne yapsın, satış yapamayıp taş mı kemirsin?  Rastgele O0
  • Robust 222 S×S 16 ga

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #38 : 12 Nisan 2014, 16:29:05 »
BENELLİ,,BERETTA,,BROWNİNG,,WİNCHESTER,,FABARM,,FRANCHİ,,BREDA,,BAİKAL,,İMPARATOR,,LUMAR,,LUGER,,GERMANİCA
gibi birçok marka ve hatırı sayılır paralara satılan tüfeklerde av yapıyor...
500 tl ye satın aldığınız yerli bir yarı oto veya çifte veya pozede av yapıyor...
bu tamamen elinizdeki birim tüfeğin iyi olup olmaması ile alakalı bir durum...
yeterki elinizdeki silahı tanıyın,, uygun şok ve fişek kombinizasyonunu yakalayın ,, tabiki birde pozisyonu yakalayınca gol atma yüzdeniz yüksek olsun yeterli....
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

Çevrimdışı Ziya ÇOBANOĞULLARI

• Müdavim Üyemiz
  • Avın başı rasgele sonu nasiptir.
« Yanıtla #39 : 12 Nisan 2014, 20:02:45 »
Sayın Tuncay Kahraman ;
Bu konuları anlatmaktan yorulmadın mı?
Sizin kıymetli tavsiyelerinizi önemsiyor ve takdir ediyorum.
Dediğiniz gibi iyi marka yok iyi tüfek var ; her tüfeğin karakteri farklıdır.
30 yıllık 71 namlu ince bant Çifsan poze ile yaptığım avları unutamıyorum.
  • Belçika Piper Çakmaklı Çifte(Constantinople-Lazaro Gabay)
  • Çifsan Çsp 555 Süperpoze
  • Sarsılmaz Concorde Yarı otomatik
  • Luigi Franchi Black Magic Yarı otomatik
  • Pietro Beretta S56E
  • Savaşcı Pointer's Altar
Ziya ÇOBANOĞULLARI      A rh +
02.06.1972 Bergama/İZMİR
İkamet : Çandarlı

Çevrimdışı Semih MAVİLİ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #40 : 12 Nisan 2014, 22:49:02 »

Bence Tuncay  bey'in ortalarına,Hakan bey kafayı vurmuş ve 90 dan golü atmış,söylenecek söz bırakmamış,
bende crio comfort ve cordoba olmak üzere iki benelli sahibiyim, su kuşu avında, çelik saçmada benelli,
yürüyüş ve upland avında beretta çifte işimi görüyor,
ama av grubumuzdaki 300tl lik Üzümlü zirve kullanan ağabeyimizde bütün bu avları fazlasıyla yapıyor,
yani tüfek işi zevk işidir,birde ruhlar uydu mu gerisi teferruat,
selam ve saygılarımla...
 O0

[/quote]
  • benelli cordoba
  • beretta çifte
  • benelli super 90
Drsalih Semih mavili
1981
Dostluğumuz ebedidir, menfaate tahvil olmaz, menfaat için dost görünende uzak durmalı.
[/ur

Çevrimdışı Alper ALTUNCUOĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #41 : 13 Nisan 2014, 00:40:42 »
Arkadaşlar ben daha yaralı av düşürmeyen ne tüfek nede avcı görmedim,illaki yaralı düşer ve bu orantı değişir(20 de 20 vurupda cansız düşüren olmaz)...Bu tip testlerede açıkcası pek kafa yormaya gerek yok diye düşünüyorum(her nekadar bilimselde olsa cahilliğimi bağışlayın).Tuncay abinin yazılarını da buyuk bir ilgiyle okuyorum,kendisi bu konularda bayağı bilgili olduğunu düşünüyorum ve gökhan abinin de hakeza öle olduğunu düşünüyorum çünki onun da yazılarını daha önceleri okumuştum.
Benim bildiğim bu testler siper yerlede yapılan testler ben rüzgarsız bir alanda sabit duran hedefe atılan gurupmanla rüzgarlı havada sürat ile üçan bir hedefe atılan gürüpman arasında çok fark olacağını düşünüyorum, zira şaçma konik gider,kağıttaki saçma üst üste yığılan saçmadır diye düşünüyorum.
O sabit kağıtta dağınık gurupman veren yada güzel bir dağılım veren fişek veya tüfek ,rüzgara karşı veya paralel nasıl bir gurupman verir ,üstelik rüzgara karşı uçan veya rüzgara arkasını veren bir kuşta ben bir avcı olarak bunu merak ederim...
Bu tüfek işi hastalık işi.

Çevrimdışı Gökmen TAŞAR

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #42 : 13 Nisan 2014, 03:05:04 »
en önemlisi kundak ayarı. tüfeklerin hepsi delikli demirden ibaret. kuşun cinsi, hızı, büyüklüğü, uzaklığı, önleme, swing hareketi, her namlu iç çapına göre gramaj, kuşa göre saçma iriliği, hava şartları ve avcı. bu konu uzar gider...

birbirinizi üzmeyin yeter. hepinizde haklılık payı var.
Gökmen TAŞAR-1979
Korkuteli-Kumluca-Finike
Antalya

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #43 : 13 Nisan 2014, 09:51:49 »
 O0
« Son Düzenleme: 13 Nisan 2014, 21:46:18 Gönderen: Emrah CANDAN »

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #44 : 13 Nisan 2014, 11:30:32 »
 O0 Bir göz atmanızı tavsiye ederim.  http://www.bilalarabaci.com/av-tufeklerinde-sacma-dagilimi    O0
  • Robust 222 S×S 16 ga

Çevrimiçi Çağrı ECE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #45 : 13 Nisan 2014, 17:17:34 »
Müsait olursam yakında 18.3 benelli ile 3 4 no 36 gram test edicem geniş namlu ile grupman farki olmadigini göstermek icin
« Son Düzenleme: 13 Nisan 2014, 21:25:35 Gönderen: Çağrı ECE »
  • Franchi Affinity
SMMM Ç.Çağrı ECE 1988 İZMİR

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #46 : 13 Nisan 2014, 19:00:11 »
O0 Bir göz atmanızı tavsiye ederim.  http://www.bilalarabaci.com/av-tufeklerinde-sacma-dagilimi    O0
Sayın REİS, Sayın KAHRAMAN ın bahsettiği Penoma-XLR5 testi paylaştığınız linkde ve benim cevaben yazım aşağıda.Denemelerin 3 ayrı fişekle yapıldığı yazıyor ama sadece rc 32 caccia paylaşılmış Aynı testi RC SIPE ile yapsaydık penomanın fark 2 ye katlayarak aşağı düştüğünü görürdük.Bu penomanın kötü tüfek olduğunu göstermez ama yaptıkları test ilede üretiminin %80 i USA tarafından kapatılmış fabarmıda ezip geçemez.Bu test fabrikanın ürettiği tüfeğin reklamı için yapılmış bir test
http://avlakforum.com/forum/pattern-ve-penetrasyon-denemeleri/fabarm-elos-c-tribor-ve-xlr-5-tribor-inceleme-pattern-test-atislari/
bu da benim yaptığım acemi avcı testi.Ben istenen tüfekle denemeler yaparım sonuçda tüfeğim kötü çıkar değeri pul olur hiç umrumda değil.. gerçekten öyleysede bir an önce çıksın ortaya boşa taşımayayım. Ben aynı paralara 3B lerden birini alabilirmiydim alırdım.Rekabetin dibini gördüğü bir ülkede 3B lerin şans işi olduğunu düşündüm( sadece düşündüm bildiğim birşey yok) ve Safkan İtalyan olduğuna inandığım Fabarmı aldım çok da memnunum.Fermalı av yapıyorum 30-35 metre sonrasına tetik çekmiyorum 3 nolu şok 1.fişek dispensarte 2.fişek power.. fişeklerimi mutlaka kağıt üstünde deniyorum.Bundan sonrası bana kalıyor bize kalıyor...Bahsi geçen tüfeklerin hiçbirinin birbirini ezip geçeceğine inanmıyorum her tüfeğin ruhundan önce fişeği vardır....
Sayın KAHRAMAN, Armsan testinde kullanılan fişek RC 32 caccia hafif dolu bir fişektir.Namlu çapı 18,3 ve şoklarını bilerek daha dar yapanYıldız ve Armsan gibi firmalarda kağıt üstünde iyi sonuçlar veriyor.Fabarm Poze ve XLR5 otomatiğimde bu fişeği denedim testdeki kadar kötü değil standart değerlerdeydi.Aynı fişekde 18.3 lük Stoegerim de Fabarmdan iyiydi.Hava 10 derecenin altına düştüğünde RC sipe ve RC s4 de geçtiğinizde durum tersine dönüyor.Kağıt üstünde denedim gördüm.Özellikle XLR 5 in ve 18,3 namlulu Stoeger in sıfırın altında sıcaklıklarda en iyi gurupmanı yaptıkları fişeklerle delicilik testini yapmak istedim fırsatım olmadı.Armsan ın üstün göründüğü RC 32 fişeğin sıfırın altında etkisiz kalacağı düşüncesindeyim.Bu tüfekde var elimizde onuda deneriz.Sıfırın altında gurupmanı iyi olan fişeği ile deliciliğini  de test ederiz.
Arkadaşlar , Penetrasyon bölümünü boşa açmadık herkesde her tüfek her fişek yok şu boş günlerimizde sabah serin saatlerde standartlara uymaya çalışarak 76 ve 51 daireyi kapsayacak  6 no saçma ile 36.5 mt den atışlar yapıp paylaşırsak boşa tartışmalar yapmayız.Avcının yaptığı testler çok objektif ve önemli bence. çünkü kimse babamızın oğlu değil sonuçları kötü çıkmış 4000 tl lik tüfeğim 2000 tl ye düşmüş hiç umrumda değil.. hayat kısa vakit kısıtlı av kısıtlı  sevdiğimiz bir hobimizi yaşarken fişeğe tüfeğe bahane bularak zaman geçirmeyelim ;)

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #47 : 13 Nisan 2014, 19:38:40 »
Sn.Başkara
Ben Bu teste çok takılmadım inanınız çünkü ticari bir testten çok objektiflik beklemem..
Lakin kendi yaptığımız testlerde 7.5 no 28 gram dan 00 no 50 grama kadar pekçok fişeği üstelik atış sehpasında boresighter la nişan hatlarını merkeze yerleştirerek pekçok defa atış tekrarlayarak denedik..
Bizim elimizdeki Xlr5 için durum vahimdi..
Ben bu sonucun geneli yansıttığına zaten inanmıyorum..Sadece insanların  birçok sistem ve kavramın çoğu kez sadece bir Pazarlama Stratejisi olmaktan daha ileri gidemediğini anlaması gerekiyor..Hayal kırıklığı yaşamamak adına..
Eldeki mevcut iyiyi sorgulamamalıyız parası markası sistemi ne olursa olsun..
Selam ve saygılarımla

« Son Düzenleme: 13 Nisan 2014, 19:57:58 Gönderen: Tuncay KAHRAMAN »
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #48 : 13 Nisan 2014, 20:47:19 »
Hayal kırıklığı yaşamamak adına..Eldeki mevcut iyiyi sorgulamamalıyız parası markası sistemi ne olursa olsun..
Selam ve saygılarımla
Aynen katılıyorum takım tutar gibi marka tutkunu olmanın anlamı yok objektif bakıp doğruları bulmak olmalı amacımız..
 Selam ve Saygılar.

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #49 : 13 Nisan 2014, 21:12:43 »
 O0 Hasan Bey haklısınız araştırmak lazım, elimde bir Fabarm olmadığı için ben de internet dünyasında araştırıyorum mevcut konuları. Ancak belli markalar vardır ki kendini ispatlamıştır, ürettiği ürünlerin geneli sağlamdır, kullanışlıdır; ancak bu demek değildir ki mevcut bütün ürünleri bire bir aynı olsun, illa ki hatalı ürünleride vardır. Ama ürettiği ürünlerin çoğu iyi olduğu için markalaşmıştır. Yanlış hatırlamıyorsam geçtiğimiz yıllarda bir Japon şahıs Ferrari'sini parçalattırmıştı arızası giderilemediği için. Şimdi bundan yola çıkarak Ferrari kötüdür diyemeyiz, çünkü ütünlerinin çoğu kalitelidir ve isim yapmıştır bu sayede. Aynen bunun gibi bir Benelli firması da böyledir, lakin bu damak değildir ki randuman vermeyen tüfeği yok. İlla ki olur, ancak sizin de belirttiğiniz gibi doğru fişek ve şok kombinasyonu şart. Örneğin 2007 veya 2008 yılında yapmış olduğumuz bir avda, benim o avda kullandığım Derya Lion dan aldığım verimi alamayan ve sezon geneli tüfeğinden soğuyan arkadaş Beretta 391'ini sattı. Silahı alan yine başka bir arkadaşımız, ya bu adam bu silahı niye sattı diye soruyor bize, o derece memnun. Sonuç olarak  denemişi tekrat denemeye gerek yok, ama yeni denizlere yelken açacaksak deneyimli bir kaptana ihtiyacımız vardır. Bu görevde sizler gibi tecrübeli abilerimize düşüyor. Ama yine de söyleyeyim ben sağlamcıyım, onun için fomüle edilmiş 3B kuralını, ilk sıraya Benelli'yi koyarak uygulamaya çalışırım imkanım el verdiğince. Saygılar, rastgele.  O0
  • Robust 222 S×S 16 ga