Gönderen Konu: 18.4 ile 18.8 Pattern karşılaştırması  (Okunma sayısı 28162 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Erdem VARDAR

• Müdavim Üyemiz
18.4 ile 18.8 Pattern karşılaştırması
« : 10 Nisan 2014, 21:43:53 »
İnternette gezinirken gördüğüm 18.4 ile 18.8 namlu iç çapına sahip beretta ve browning'in pattern  karşılaştırma testlerini paylaşmak istedim, 18.4'ün %5 ile %8 üstünlüğü var. 1 ve 4 numaralı şoklarla atışlar yapılmış, ikisinde de 18.4'te pattern fazla

http://www.cyprushuntingmagazine.com/forum/viewtopic.php?f=20&t=4426
Erdem VARDAR
B Rh + 1982 Enez EDİRNE

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
Ynt: 18.4 ile 18.8 Pattern karşılaştırması
« Yanıtla #1 : 10 Nisan 2014, 23:31:32 »
aynı fişek aynı namluyla dar şokla atıldığında daha delici oluyor. paylaştığınız konu da buna benzer.. Herşey Olması gerektiği gibi. namlu iç çapı darsa haliyle saçma biraz daha toplu gider yani pattern güzel sonuç verir. ayrıca penetrasyon yani delicilik de artar diye düşünüyorum. çünkü saçma sıkıştıkça basıncı bir miktar daha artıyor...

Çevrimdışı Gökhan KAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 11 Nisan 2014, 00:16:16 »
aynı fişek aynı namluyla dar şokla atıldığında daha delici oluyor. paylaştığınız konu da buna benzer.. Herşey Olması gerektiği gibi. namlu iç çapı darsa haliyle saçma biraz daha toplu gider yani pattern güzel sonuç verir. ayrıca penetrasyon yani delicilik de artar diye düşünüyorum. çünkü saçma sıkıştıkça basıncı bir miktar daha artıyor...
Bu atılan fişeye ve saçmanın kalınlıgına göre deyişir.örnek vereyim siz 18.4 namlu iç çapına sahip bir tüfekle 32gr no: 6 da iyi sonuç alabılırsınız 3 nolu şokta yada 1 şokta ama 34gr ustu ve no:6 dan kalın saçmada aynı verimi ve gurupmanı alamazsınız işte burda olay deyişiyor 18.8 çapa sahip silahın farkı burda ortaya cıkıyor.
  • REMİNGTON 1187 SPECİAL PURPOSE.(71CM) 51CM FULLY RİFLED.
  • VURSAN 92-A (71-61CM)
  • AVSAN.S.POZE.(76-61) TRAP VE SKEET.
  • İNG.SETTER.
Gökhan KAN
1978-Sakarya-AKYAZI
DEL FABIOMASSIMO.
--------CİNA-----------

Çevrimdışı Erdem VARDAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 11 Nisan 2014, 09:51:48 »
Kullanılan fişek 34 gr. 6 no.
Erdem VARDAR
B Rh + 1982 Enez EDİRNE

The following users thanked this post: Hakan DEMİRCAN

Çevrimdışı Gökhan KAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 11 Nisan 2014, 10:45:35 »
34 olması bişi deyiştirmez neden. markadan markaya fişeklerin güçü basıncı barutu deyişir sert patlar yumuşak patlar. ve bu cok  fakr yaratır.
kısa bir örnek vereyim. 32bp no 6 da 300 saçma var rc sipede 260 adet falan. benım de tribore namlu tüfeyim var yaptıgım çalışmalarda bp de sacma sayısı cok oldugu halde rc de gurupman ve sacma adeti daha fazla. pattern bölümün de incele bilirsiniz.selamlar.
  • VURSAN 92-A (71-61CM)
  • İNG.SETTER.
Gökhan KAN
1978-Sakarya-AKYAZI
DEL FABIOMASSIMO.
--------CİNA-----------

Çevrimdışı Akif ARSLAN

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 11 Nisan 2014, 11:10:57 »
Bu atılan fişeye ve saçmanın kalınlıgına göre deyişir.örnek vereyim siz 18.4 namlu iç çapına sahip bir tüfekle 32gr no: 6 da iyi sonuç alabılırsınız 3 nolu şokta yada 1 şokta ama 34gr ustu ve no:6 dan kalın saçmada aynı verimi ve gurupmanı alamazsınız işte burda olay deyişiyor 18.8 çapa sahip silahın farkı burda ortaya cıkıyor.
Gayet güzel ve doğru bir yorum bence de. Benim de araştırdığım kadarıyla 18.8 tüfekler ağır gramaj ve kalın saçmalar için kaz avı gibi avlar için üretilmiş. Saçmayı çok sıkıştırıp çıkışını bozmasın diye. Bu sebeple Gökhan Bey'in dediği gibi olduğunu düşünüyorum durumun.
Akif ARSLAN
1980 KARAMAN

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #6 : 11 Nisan 2014, 13:09:49 »
Kıymetli Dostlar,
Her ne kadar Overbore diye tabir edilen geniş namlular FABRİKALARIN BÖYLE BİR BEYANLARI BULUNMAMASINA RAĞMEN! İri taneli saçmada ve ağır gramajda DAHA YÜKSEK PATTERN VERİR diye bir ALGI ya sahip olsalarda Denediğimiz Tribore,Optima HP,Optima Plus Ve Backbored namluların  TAMAMI Standart Namlulardan 00 NO 50 Gramlarda dahil DAHA KÖTÜ SONUÇLAR VERDİ!
Bir fişekte daha iyi olanlar arkasından denediğimiz 2 farklı markada daha geride kaldı..
Zaten hep merak etmişimdir BÖYLE BİR REALİTE OLSA Benelli SBE1 VE SBE2 Gibi 3.5 İnch,Çelik ve inadına İRİ saçma kullanılan bir tüfek Son 15 yılın ençok satan Waterfowl tüfeği nasıl olur diye..
Şunu söylemekten bıkmıyorum:
Tüfeklerin Pattern ve Penetrasyonu bireyseldir..
Selam ve saygılarımla
Not: Browning kendi sitesinde backbored namlunun standart namludan daha açık pattern verdiğini fotolarla gösteriyor fakat ben teknoloji özürlüyüm buraya atamıyorum..
« Son Düzenleme: 11 Nisan 2014, 13:13:24 Gönderen: Tuncay KAHRAMAN »
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

The following users thanked this post: Celal KALABALIK

Çevrimdışı Gökhan KAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #7 : 11 Nisan 2014, 14:02:10 »
Daha önce forum da yazmıştım burda da belirteyim. benelli sbe2 dünyada cok satmış olabılır kalın saçma agar doluda KENDİ şokunla benelliye gurupman yaptıramaz sınız. ben hangı av olursa olsun benelli başta olmak üzere özel üretim şok suz kullananı görmedim. HATTA BU SİTEDE paylaşılmıştı yabancı bir bagımsız pattern denemleri yapan bir site. cember için de en cok boşlugu benelli de görürsünüz...fabarm tribore namluda diğer markalara göre namlu içi daha farklı son 15.20 cm kısım da 18.4 düşüyor...bence diğer geniş namlulara göre daha etkili. BENELLİ rafaello avda kullanmış ve atış test leri yapmış biri olark diye bilirim ki fabarm  ve remington benelliyi 50 kere döver.
  • VURSAN 92-A (71-61CM)
  • İNG.SETTER.
Gökhan KAN
1978-Sakarya-AKYAZI
DEL FABIOMASSIMO.
--------CİNA-----------

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 11 Nisan 2014, 14:33:13 »
kalın saçma yüksek gramaj için namlu iç çapı geniş olan silahlar herzaman daha iyi sonuç verir. kağıtta 6 no saçma yazıyordu ben de ona göre genel bir yorum yaptım. gramaj arttıkça ve/veya saçma kalınlaştıkça tabiki durum değişir onu ben de biliyorum.

• Expert Üye
« Yanıtla #9 : 11 Nisan 2014, 14:37:29 »
Sayın Kan
Denediğimiz Benelli Comfort modeli ve STANDART ŞOKLUYDU..Beretta Urika Gold idi ve oda STANDART ŞOKLUYDU! Heriki tüfekte A400,XLR5,B525,OPTİMA PLUS URİKA yı ezdi ve geçti!
Özel şoklarla fabrika şoklarını kıyaslayacağımızı ve buraya yazacağımızı düşünmüyorsunuz herhalde..Yada böyle düşünüyorsanız diye belirtiyorum öyle değil..
Sizin elinizdeki Benellinin patterninin kötü olması Tüm Benellileri Kötü yapmayacağı gibi Elinizdeki Başka bir Tüfeğin Patterninin iyi olması o marka TÜM tüfekleri iyi yapmaz..
Ben gördüklerimi yazıyorum.. Genellemeleri sistemler üzerine yapıyoruz birey birey tüfekler üzerine değil..
Amerikada elinde hangi marka tüfek olursa olsun %90 oranında özel şok kullanıyor insanlar..Benelliye has bir durum değil bu..Benelli en çok satan ve kullanılan tüfek olduğundan dolayı waterfowl avlarında ençok bu markayı ve şokları görmek mümkün..
Fabarm Tribore sistem için Çelik Saçma için üretilmiş en iyi sistem diye iddia ediyor zaten Kurşun saçma için böyle bir iddiası zaten yok..
Sayın Kan Tüfeklerimi sever ve korumaya özen gösteririm..Dövüştürmeye kıyamam..
Ama yan yana birgün nasip olur gelebilirsek karşılıklı atar bakarız..Kendi şoklarıyla..
Selam ve saygılarımla

Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimdışı Gökhan KAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #10 : 11 Nisan 2014, 15:10:24 »
TUNCAY BEY tabiki kıyaslama yapacaz yapmalıyız da ben elimden gecen bütün tüfeklerimi hem avda hemde kagaz üzerinde deniyorum ve denemeyede devam edecem. ama şunu sormadan da edemiyecegim eniyi benelliyi bulmak için kac beneli deyişmemiz lazım. yada başka marka.
  • VURSAN 92-A (71-61CM)
  • İNG.SETTER.
Gökhan KAN
1978-Sakarya-AKYAZI
DEL FABIOMASSIMO.
--------CİNA-----------

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 11 Nisan 2014, 15:19:34 »
TUNCAY BEY tabiki kıyaslama yapacaz yapmalıyız da ben elimden gecen bütün tüfeklerimi hem avda hemde kagaz üzerinde deniyorum ve denemeyede devam edecem. ama şunu sormadan da edemiyecegim eniyi benelliyi bulmak için kac beneli deyişmemiz lazım. yada başka marka.
O0
« Son Düzenleme: 13 Nisan 2014, 09:46:01 Gönderen: Emrah CANDAN »

Çevrimiçi Çağrı ECE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #12 : 11 Nisan 2014, 15:20:22 »
Tuncay abiye katılıyorum bende. Benellinin orjinal şokları namluya tam oturmuyor bile orjinal şoklu benellinin grupmanını pek dikkate almamak lazım. orjinal şoklu benelliye namlu ucundan içeri doğru bakınca şokun namlu ekseninden 1 mm kadar kayık olduğunu görürsünüz.
  • Franchi Affinity
SMMM Ç.Çağrı ECE 1988 İZMİR

Çevrimdışı Gökhan KAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #13 : 11 Nisan 2014, 15:25:15 »
Tuncay abiye katılıyorum bende. Benellinin orjinal şokları namluya tam oturmuyor bile orjinal şoklu benellinin grupmanını pek dikkate almamak lazım. orjinal şoklu benelliye namlu ucundan içeri doğru bakınca şokun namlu ekseninden 1 mm kadar kayık olduğunu görürsünüz.
bu bahsettiğin olay sadece benelliye has deyil bir cok firmada mevcut çağrı kardeşim. zaten şoklar cok mükemmel olsa adam lar niye sırf şok üretmek için koca fabrika kursunlar ki.
  • VURSAN 92-A (71-61CM)
  • İNG.SETTER.
Gökhan KAN
1978-Sakarya-AKYAZI
DEL FABIOMASSIMO.
--------CİNA-----------

• Expert Üye
« Yanıtla #14 : 11 Nisan 2014, 15:26:23 »
Sayın Kan
Gerek Bizim yaptığımız testlerde gerekse Armsanın yaptığı ve Av Doğa dergisinde de yayımlanan Phenoma A400 Ve FABARM XLR5 kıyaslamasında
XLR5 en kötü sonuçları verdi..Üstelik Kendi Full Şok Patternlerinde  %60 ı bile bulamadı ne bizim ne yayımlanan test sonuçlarında..Ama tüm XLR5 ler böyle değildi elbet..
Biz sizdeki kadar iyisini bulmak için kaç XLR5 test etmeliyiz?
Hangi marka ve model olursa olsun extra pattern ve penetrasyonu 10 tüfekte 1 tüfek veriyor..
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimiçi Çağrı ECE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #15 : 11 Nisan 2014, 15:38:33 »
bu bahsettiğin olay sadece benelliye has deyil bir cok firmada mevcut çağrı kardeşim. zaten şoklar cok mükemmel olsa adam lar niye sırf şok üretmek için koca fabrika kursunlar ki.

ben en kötü şoku benellide gördüm özel üretim şok taktığında sırf şok farkından  2 kat daha fazla saçma topladı
  • Franchi Affinity

Çevrimdışı Murat TEPE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #16 : 11 Nisan 2014, 15:45:09 »
Sayın KAN;
Sizin elinizdeki iki farklı marka tüfeği karşılaştırarak burada şu marka iyi diğer marka kötü demek çok mantıklı ve doğru bir yaklaşım olmaz. Bu tür testlerde; hava sıcaklığı, rüzgar şiddeti ve yönü, rakım, atılan fişeğin gramaj ve saçma numarası bir yana parti numarası bile önemli birer etkendir. Tüfeklerde kıyaslama yaparken dikkat etmemiz gereken noktalardan biri de şokların aynı ölçüde olup olmadığını mutlak ölçmemiz önemli bir noktadır. Şoklar markaya göre farklılık gösterebilmektedir. Ama yinede en garantisi avcının kendisi ile tüfeği arasındaki uyumdur.
Selam ve sağlıcakla.
KAYSERİ / 1976
Beretta 686 Spz.-12, Franchi Affinity-12
Waffen-16
Akus Spz-20-28-36

Çevrimiçi Çağrı ECE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #17 : 11 Nisan 2014, 15:47:10 »
benelli kendi bile kabul etmiş şoklarının kötü olduğunu SuperSport modelini briley şokla veriyolar
http://www.benelliusa.com/performance-shop/performance-shop-supersport
  • Franchi Affinity

The following users thanked this post: Abidin KÖSEOĞLU

Çevrimdışı Gökhan KAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #18 : 11 Nisan 2014, 16:04:19 »
Sayın Kan
Gerek Bizim yaptığımız testlerde gerekse Armsanın yaptığı ve Av Doğa dergisinde de yayımlanan Phenoma A400 Ve FABARM XLR5 kıyaslamasında
XLR5 en kötü sonuçları verdi..Üstelik Kendi Full Şok Patternlerinde  %60 ı bile bulamadı ne bizim ne yayımlanan test sonuçlarında..Ama tüm XLR5 ler böyle değildi elbet..
Biz sizdeki kadar iyisini bulmak için kaç XLR5 test etmeliyiz?
Hangi marka ve model olursa olsun extra pattern ve penetrasyonu 10 tüfekte 1 tüfek veriyor..
zaten benim kabullenemedığim nokta burası 5000 7000 tl para ver sonuc hayal kırıklıgı bu paralar verilince insan gözle görünür bir fark olmasını bekliyor.
bende bu farkı fabarmla gördüm.BU arada benım tüfeyim H38 LION. XLR5 DEYİL. benim size sordugum ve sizin bana sordugunuz sorunun cevabı na gelince  sbe 2 parasına ıkı adet fabarm deneme şansımız var. yada franchi afinity.
  • VURSAN 92-A (71-61CM)
  • İNG.SETTER.
Gökhan KAN
1978-Sakarya-AKYAZI
DEL FABIOMASSIMO.
--------CİNA-----------

Çevrimdışı Gökhan KAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #19 : 11 Nisan 2014, 16:16:40 »
Sayın KAN;
Sizin elinizdeki iki farklı marka tüfeği karşılaştırarak burada şu marka iyi diğer marka kötü demek çok mantıklı ve doğru bir yaklaşım olmaz. Bu tür testlerde; hava sıcaklığı, rüzgar şiddeti ve yönü, rakım, atılan fişeğin gramaj ve saçma numarası bir yana parti numarası bile önemli birer etkendir. Tüfeklerde kıyaslama yaparken dikkat etmemiz gereken noktalardan biri de şokların aynı ölçüde olup olmadığını mutlak ölçmemiz önemli bir noktadır. Şoklar markaya göre farklılık gösterebilmektedir. Ama yinede en garantisi avcının kendisi ile tüfeği arasındaki uyumdur.
Selam ve sağlıcakla.
murat bey neyin fark yaratıp yaratmacagını zaten biliyorum. iklime göre bile aynı tüfek aynı fişek olsa dahi deyişiklik olur...HK FABARM benim babamın oğlu deyil fabrika benim de deyil.burda paylaşıyoruz bildiklerimizi yaşadıklarımızı ha yarın başka bir denerim odaha iyi olur yada kötü olur onu konuşurum. ben degerlendirme yaptım isteyen çittiye alır DÜŞÜNÜR HANGİSİNİ ALAYIM DİYE ŞANSI OLANDA İKİ MARKAYI YADA  BAŞKA MARKALARLA ATAR TEST EDER BEYENİR ALIR. istemeynde yazdıklarımı çittiye alır almaz orasıda kişiye kalmış.selamlar.
  • VURSAN 92-A (71-61CM)
  • İNG.SETTER.
Gökhan KAN
1978-Sakarya-AKYAZI
DEL FABIOMASSIMO.
--------CİNA-----------

• Expert Üye
« Yanıtla #20 : 11 Nisan 2014, 16:27:23 »
Sayın Kan
Tüfeklerin patternleri bireyseldir derken bunu kastediyorum
Geniş namlular iri saçmada ve ağır gramajda daha başarılıdır kavramı sadece bir Algı..Ve bilimsel hiçbir dayanağı yok..
Firmaların böyle bir iddiası da yok..
Elde iyi bir tüfek varken onu sorgulamak gereksiz..
Kullanmamama  rağmen Urika 2
 Classic i dolapta kilitli tutma nedenim de bu..
İyi tüfekler vardır iyi sistemler yoktur!
Selam ve saygılarımla
« Son Düzenleme: 11 Nisan 2014, 19:08:49 Gönderen: Tuncay KAHRAMAN »
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimdışı Gökhan KAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #21 : 11 Nisan 2014, 16:45:44 »
evet bu bölüm de Urika 2 brownıng karşılaştırmasınıda görmüştüm urika 2 daha başarılı idi. onlarında iç çapı 18.5 yada 18.6 diye hatırlıyorum optima şoklu olanlar.
beni de yanlış anlamanızı istemem asla bilmişlik taslamak yada vb bir düşünce içersein de deyilim. benim derdim sorgulamak ve bilmediğim şeyleri ögrennmek denemek.İLAVETEN BİLGİLİ VE İLGİLİ BİRİ OLDUGUNUZ İÇİN TEBRİK EDERİM.  SAGLICAKLA KALIN.selamlar.
  • VURSAN 92-A (71-61CM)
  • İNG.SETTER.
Gökhan KAN
1978-Sakarya-AKYAZI
DEL FABIOMASSIMO.
--------CİNA-----------

Çevrimiçi Fatih S.M.YAPAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #22 : 11 Nisan 2014, 17:16:57 »
bişeyi anlamıyorum,bendebackbore namlulu browning kullanıyorum,atıyoruz diğer silahlarla gazeteye benimki gibi saçmayı eşit yayanı yok,birçok silahla ve fişekle denedik üstelik.
ben silahtan memnunkalmayanların birçoğunun yeterince silahlarını tanımadığını düşünüyorum..
browning yapmış eline vermiş iri saçma yüksek gramaj at diye adam ördeğe gidiyor 34gr'a ağır gramaj diyor,yok avı canlı bırakıyormuşta başlıyor sonra dinle artık...
zaten istisnasız gördüğüm bütün türk avıcısında düşük gramajda performans almaya çalışma gibi bir takıntı var...ben bazen kekliğe 36 gr attığım bile oluyor hayvan havada çaput oluyor resmen ;)
bu senetahtalı avında tam 140 adımdan(tarlada yayılıyorlardı) 36gr 1 no saçmayla peşpeşe atışla 2 adet tahtalı avladım buna ne buyrulur ;)
back bore namlulu browning otomatiği 2 yıldır kullanıyorum bayıldım resmen dolabımda şuan alfa tüfeğim o.
  • Benelli Bellmonte 1 12 çap 71 cm namlu
  • Mossberg 500A pompalı 12 çap 71 namlu
  • Kral Cara Cara süperpoze 12 çap 71 cm namlu
  • Özhuğlu Alesta çifte 36 çap 71 namlu
  • İngiliz Seter; Şanslı
Tarsus Avcılar Kulübü
Fatih S.M.YAPAR
1976 Tarsus/Mersin

Çevrimdışı Ejder BAYTAROĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #23 : 11 Nisan 2014, 21:14:46 »
Arkadaslar merhaba ben fabarm xlr5 kullanıcısıyım. Yukarıda yapılan yorumları okuyorum da bazen düşünüyorum.gerçekten benim kullandığım tüfek grupmanı çok mu kotu diye.çok özür dileyerek 30 seneyi aşkındır av yapıyorum ve kullanmadığım tüfek neredeyse kalmadı diyebilirim örnek olarak benelli crio ve rafello delüx, winchester sx3 beratta 304 ve urica 2 serisi browning hunter elite ve  a500 modelleri diğerlerini saymaya gerek duymuyorum. Babamın bana söylediği bir sözü size iletmek istiyorum." Oglum eger av tüfeği istiyosan fabarm dan vazgeçme" derdi.bu sözüne sonuna kadar katıldığımı belirtmek isterim 2011 yılında almış olduğum fabarm la her turlu av yaptım bıldırcın, üveyik,keklik.tavsan,ördek ve kaz avları. Allah aşkına 10m den bıldırcına atıyorum cansız, 60-70m deki keklik ve ördeğe atıyorum oda cansız düşüyor. Grupmanı mukemmel üstü, hiçbir tüfekte bulunmayan 1630 bar saçmalar namludan çıkarken yakarak gittiğinden dolayı, vurduğunuz avları arkanızda bırakmıyosunuz.KİM NE DERSE DESİN FABARM DÜNYANIN EN İYİ AV TÜFEĞİDİR.bu arada amerikan silah sanayine keskin nişancı tüfeğini fabarmın yaptıgını biliyormusunuz.yivli av tüfeklerinide 2011 yılında dünyanın en iyi yivli av tüfeğini yaptığını biliyormuydunuz.küçük bir bilgi olarak vereyim dedim.
Ejder BAYTAROĞLU
1972 RİZE
505 312 88 08

Çevrimdışı Ejder BAYTAROĞLU

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #24 : 11 Nisan 2014, 21:17:11 »
Bu arada gökhan kardeşimin söylediklerine sonuna kadar katılıyorum.yine de FABARM
Ejder BAYTAROĞLU
1972 RİZE
505 312 88 08