Gönderen Konu: BAKANLIK KOTALI SİSTEME DEVAM DEDİ...  (Okunma sayısı 6423 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

musa karakuşçu

 • Ziyaretçi
BAKANLIK KOTALI SİSTEME DEVAM DEDİ...
« : 31 Ocak 2014, 12:58:19 »
ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI 2014 YILINI “KAÇAK AVCILIKLA MÜCADELE YILI” OLARAK İLAN ETTİ
Ocak 30, 2014
Avcılık ve Yaban-Av Hayatı Koruma Konfederasyonu (AYHAK) önerisiyle 2014 yılını kaçak avcılıkla mücadele yılı olarak ilan eden Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü bu konuda gerekli koruma ve kontrol faaliyetleri için girişimlerini başlattı. DKMP Genel Müdürlüğü 2013-2014 av sezonunda uygulamaya koyduğu avlanma kotaları ile avlanma izin belgelerinin internet üzerinden alınabilmesini sağlayan AVBİS’te (Avlak Yönetimi Bilgi Sistemi) yaşanan aksaklıkları ise AYHAK ile 28-29 Ocak 2014, bölgesel avcı temsilcileri ile 13 Ocak 2014 tarihlerinde yapılan toplantılarda masaya yatırdı. Ülkemizde sürdürülebilir avcılığın temini için avlak sistemi ve kotalı avcılık uygulamasının devamına karar verildi.

229 Avlak İlan Edildi
Ülkemizde genel ve devlet avlaklarının tesisi ile alakalı faaliyetler 2009 yılında başlatıldı ve bugüne kadar olan süre içerisinde 90 genel avlak ve 139 devlet avlağı olmak üzere toplam 229 avlak tesis edildi.

Avcılık Yıllık Avlanma Kotaları Çerçevesinde Düzenleniyor
Tescil edilen avlaklarda avcılık tür bazında belirlenen yıllık avlanma kotaları çerçevesinde düzenleniyor.   2009 yılından beri yapılan bu uygulamada, ilan edilen avlaklarda avlanmak isteyen avcılar il şube müdürlüklerimizden avlanma izin belgesi alarak tercih ettikleri avlaklarda avlanabiliyor.
Türler için belirlenen yıllık avlanma kotalarının avcılar arasında adil dağılımını sağlamak ve avcıların il şube müdürlüklerine başvurmadan avlanma kotalarını ve avlanma izin belgelerini internet üzerinden alabilmelerini temin etmek için AVBİS adlı bir program geliştirilerek 2013-2014 av döneminde uygulamaya konmuştu. Bu sistemde interneti olmayan veya kullanamayan avcılar işlemlerini telefonla şube müdürlüklerinden yapabilmektedir.

Avlak Sistemi ve Kotalı Avcılık Detaylı Olarak Değerlendirildi
Avlak sistemi ve kotalı avcılığın uygulamaya aktarılmasında doğal olarak karşılaşılan aksaklıkların giderilmesi ve sistemin mükemmelleştirilmesi hususunda gerçekleştirilen toplantılarda avcılık kültürümüzün ve av kaynaklarımızın yaşatılması maksadıyla avcılığın endemik türlerimiz için tür bazında belirlenen yıllık avlanma kotaları çerçevesinde düzenlenmesi uygulamasının devam etmesi gerekliliğine vurgu yapıldı.
Avlak sistemi ve kotalı avcılığın detaylı olarak değerlendirildiği toplantılarda, AVBİS’in avlaklarda avcı yoğunluğunu azaltarak sürdürülebilir ve kontrollü avcılık yapılmasına imkan sağlayan çok faydalı bir program olduğu belirtilerek bu programın avlaklarda avcı yoğunluğundan dolayı yaşanan güvenlik sorununu da ortadan kaldırdığı dile getirildi.
 

Avcılar Taleplerini İletti
Ancak, toplantıya katılan avcı temsilcileri, ileriki yıllarda genel ve devlet avlaklarında avlanmak için avcılardan ayrıca para isteneceği endişesi bulunduğunu belirterek, bu endişelerin giderilmesi yönünde Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından bilgilendirme çalışmaları yapılmasını istedi. Diğer yandan AVBİS programının getirmiş olduğu bazı kısıtlamaların kaldırılması için talepte bulundular.
Toplantıya katılan avcı temsilcileri araştırılmak üzere bazı hususları da gündeme getirdi.
.             Av hayvanı popülasyonlarının değerlendirilmesi ve yıllık avlanma kotalarının hesaplanmasında avcı kuruluşları ile daha etkin bir işbirliğinin sağlanması için çalışmalar başlatılmalı.
.             Göçmen kuşlar ve özellikle sulak alanlarımızı geçici bir süre kullanan su kuşları için yıllık avlanma kotalarının belirlenmesi hususu avcı kuruluşları başta olmak üzere ulusal ve uluslararası kuruluşların da görüşleri alınmak suretiyle tekrar değerlendirilmeli. Göçmen su kuşları ile alakalı olarak yapılacak bu çalışmalar tamamlanana değin sulak alanlarda tesis edilen avlaklarda bulunan türler için yıllık kota uygulamasından vazgeçilerek avlakta bir günde av yapacak avcı sayısı sınırlandırılmalı. Diğer göçmen türlerden üveyik, bıldırcın, çulluk ve tahtalı için de sadece avlağa avcı girişi kotası konulmasına yönelik çalışma yapılmalı,
.           Kota alarak herhangi bir avlakta avlanan bir avcı belirlenen günlük avlanma limitini avlamasa dahi avladığı varsayılarak kotaları AVBİS tarafından o türe ait toplam kotadan otomatik olarak düşülmemeli.
.             İnternet erişimi olmayan avcıların avlanma izin belgeleri ve avlanma kotaları telefon ile başvurmaları halinde il şube müdürlükleri, avcı dernekleri ve av bayileri tarafından AVBİS üzerinden düzenlenerek verilebilmeli.
.            İl geneli avlanma izin kartı alan avcıların ilan edilen genel ve devlet avlaklarında avlanacağı gün sayısı olarak belirlenen 12 gün yeterli değildir. İl içi ve il dışı kotalarına ek olarak yerel avcı kotası oluşturularak avlak içinde ikamet eden avcılara yerellik ilkesi çerçevesinde av kaynaklarından daha fazla yararlanma imkânı sağlanmalı.
.           Avcı grubunun bozulmaması adına, avlaklarda avcı kotası bitmiş olsa dahi gruptaki tüm avcıların av organizasyonuna katılımının sağlanması için AVBİS programında değişikliğe gidilmeli.
.          AVBİS aynı gün için birden fazla avlağa giriş izni vermemektedir. En azından bir birine yakın avlaklar için birden fazla avlağa giriş izni verilmesi sağlanmalı.
.          Kota alımları sırasında toplamda 2 hayvan türü seçilebilmektedir. Avcıya 2’den fazla av hayvanı türü seçebilme şansı verilmeli.
.           MAK Kararı ve avlak haritaları AVBİS’e girilerek avcılar tarafından görülebilmesi sağlanmalı.
.        Yoğun av baskısı nedeni ile ava kapatılan alanlar avlak yapılarak kotalı sistemle ava açılmalı ülkemizin yerli türlerinin korunması ve sürdürülebilir kullanımı için her türlü tedbir acilen alınmalı.
.           Bölge müdürlükleri koordinasyonunda avcı kuruluşları işbirliğiyle av kaynaklarımızın etkin korunması için kırsal kesimde yaşayan vatandaşlar ile av koruma – kontrol faaliyetlerinde yetkili olan birimlere yönelik olarak eğitim, tanıtım ve bilgilendirme toplantıları yapılmalı.
.             Yasa dışı avcıların kayıt altına alınmasına yönelik tedbirler alınmalıdır.
.             Avlaklara girecek günlük avcı sayısı sınırlaması avlanacak türler ve avlağın özelliği dikkate alınarak yeniden değerlendirilmelidir.
 

Çevrimdışı Ümit TAŞER

 • Müdavim Üyemiz
 • ***
 • İleti: 734
 • Aldigi tesekkür sayisi: 52
Ynt: BAKANLIK KOTALI SİSTEME DEVAM DEDİ...
« Yanıtla #1 : 31 Ocak 2014, 13:25:16 »
Ava değilde avcıya kota geliyor, sanırım iyi bişey olacak, meraya avcı yığılması önlenecek birde ördek merasında ördeği yasaklayıp domuzu serbest eden mantık bitmiş olacak gibi geliyor bana.
 • Akkar altay 61slug, 66 şeritsiz, 71 şeritli
 • Huğlu 104A 76cm süper poze
Ümit TAŞER
1979 ANKARA-KAYSERİ
 

musa karakuşçu

 • Ziyaretçi
Ynt: BAKANLIK KOTALI SİSTEME DEVAM DEDİ...
« Yanıtla #2 : 31 Ocak 2014, 13:56:50 »
daha cok eksik varda masaya oturula biliyorsa sorunlarda cözülecektir umudunu taşıyourm.
 

Çevrimdışı Alper KAYAR

 • Müdavim Üyemiz
 • ***
 • İleti: 571
 • Aldigi tesekkür sayisi: 128
 • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: BAKANLIK KOTALI SİSTEME DEVAM DEDİ...
« Yanıtla #3 : 31 Ocak 2014, 14:10:33 »
ya ben bu avbise falan uye degılımkı.
avlaklarada gıtmıyorum avlanmaya.
bulundugum sehırde her av bolca mevcut.dağ bayır teoe göller vs.
benı baglayan kısmı ne bu olayların?
 • Fabarm xlr5
 • Beretta s-55
evdekı huzur zengınlık budur.

1985-SAKARYA

 

Çevrimdışı Tuncay KANDEMiR

 • Tuncay Kandemir
 • Hocamız
 • *******
 • İleti: 4266
 • Aldigi tesekkür sayisi: 829
  • Avcı Sayfası avlak
Ynt: BAKANLIK KOTALI SİSTEME DEVAM DEDİ...
« Yanıtla #4 : 31 Ocak 2014, 14:28:27 »
"AYHAK ile 28-29 Ocak 2014, bölgesel avcı temsilcileri ile 13 Ocak 2014 tarihlerinde yapılan toplantılarda masaya yatırdı. Ülkemizde sürdürülebilir avcılığın temini için avlak sistemi ve kotalı avcılık uygulamasının devamına karar verildi."

herhalde  AYHAK da avlak sistemini kabul ediyor bu habere göre !!!
bir sistem getirmek gerekli ancak bu şartlarda mevcut sistemin oturması on yıllar alır ve bizde legal avcılık dan nefret edip bırakmış oluruz :(
Tuncay KANDEMİR 1971
Samsun Ankara
 

Çevrimdışı Fatih ERKAN

 • AvlakForum Üye
 • *
 • İleti: 252
 • Aldigi tesekkür sayisi: 3
Ynt: BAKANLIK KOTALI SİSTEME DEVAM DEDİ...
« Yanıtla #5 : 31 Ocak 2014, 14:44:40 »
Değişen bir şey yok yani? toplanıp bir çay içip dağılmışlar benim anladığım, ha bir de 2014 "kaçak avcılıkla mücadele yılı" olmuşmuş, hayırlı olsun...
1990
Elazığ - Sofya
 

Çevrimdışı M.Ali AKDAĞCIK

 • Müdavim Üyemiz
 • ***
 • İleti: 1498
 • Aldigi tesekkür sayisi: 766
 • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: BAKANLIK KOTALI SİSTEME DEVAM DEDİ...
« Yanıtla #6 : 31 Ocak 2014, 14:55:02 »
"AYHAK ile 28-29 Ocak 2014, bölgesel avcı temsilcileri ile 13 Ocak 2014 tarihlerinde yapılan toplantılarda masaya yatırdı. Ülkemizde sürdürülebilir avcılığın temini için avlak sistemi ve kotalı avcılık uygulamasının devamına karar verildi."

herhalde  AYHAK da avlak sistemini kabul ediyor bu habere göre !!!
bir sistem getirmek gerekli ancak bu şartlarda mevcut sistemin oturması on yıllar alır ve bizde legal avcılık dan nefret edip bırakmış oluruz :(
HELE ONDAN , BU AYIN ORTALARINDA GELEN ÇATAL KAŞIK SESLERİ VARDI   KAPALI KAPILAR ARDINDAN;D
HAKKIMIZI YİNE YEDİLER, HER ZAMAN OLDUĞU GİBİ BİZİ DİNLEMEDEN, BİZE KULAK VERMEDEN >:(
TUNCAY HOCAMA KATILMAMAK ELDE DEĞİL, İLLEGAL OLMA YOLUNDA DEVAMI ACIK BİR KONU....
« Son Düzenleme: 03 Mart 2015, 11:51:14 Gönderen: M.Ali AKDAĞCIK »
 • TURKUAZ HK 11, OTOMATİK, 4+1, 12 CAL. 65 CM.
 • LAZER TEK KIRMA, 36 CAL. 65 CM.
 • DD. İTİ ''BN. MAX''
İnsanlara hoşgörülü tavrım , bildiklerimin yanılgılarıma yetmeyişindendir,..
 
Murat Ali Akdağcık
1970 MERSİN
 

Çevrimdışı Ş.Burak SEZER

 • DUCK HUNTER
 • Avlak Yönetici
 • *****
 • İleti: 6256
 • Aldigi tesekkür sayisi: 189
Ynt: BAKANLIK KOTALI SİSTEME DEVAM DEDİ...
« Yanıtla #7 : 31 Ocak 2014, 15:03:27 »
Adımların atılması güzel ama yetmiyor..Birde Tuncay hocamın bahsettiği muamma var !!
Biz avcılar bu konuda ne kadar samimi olsak da aynı samimiyeti karşı taraftan göremiyoruz maalesef..Bu nedenle de bir sonuca varılamıyor..
Bizlerde KAYHAF olarak bu konuda pekçok toplantı yapıp Ankara'ya bildiriler gönderdik fakat söylediğim nedenlerden dolayı henüz bir sonuç alamadık..
İnşallah bütün av camiası adına hayırlısı olur..
Ş.Burak SEZER 
1988 SAMSUN


 

Çevrimdışı Tuncay KANDEMiR

 • Tuncay Kandemir
 • Hocamız
 • *******
 • İleti: 4266
 • Aldigi tesekkür sayisi: 829
  • Avcı Sayfası avlak
Ynt: BAKANLIK KOTALI SİSTEME DEVAM DEDİ...
« Yanıtla #8 : 31 Ocak 2014, 15:48:55 »
Sanırım bu haber yanlış yada yanlı birisi tarafından yazılmış yada AYHAK tavır değiştirmiş !!!
 Musa bey yazıyı alıntı yaptığınız yeri de yazarsanız memnun olurumAyhak Deklarasyon metni

DOĞA KORUMA VE MİLLİ PARKLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE
ANKARA
 
               Avcılık ve Yaban-Av Hayatı Koruma Konfederasyonumuz başkanlığında Türkiye’de bulunan dokuz adet avcı federasyonumuzun yapmış olduğu “Kotalı Avcılık, Devlet ve Genel Avlaklar” konulu toplantı sonucunda aşağıdaki kararlar oy birliği ile alınmıştır.
                                                                                                                     
Kamil ÜÇBAŞ
AYHAK KONFEDERASYON BAŞKANI
 
1.       Türkiye genelinin tamamını kapsayan Genel ve Devlet avlak uygulaması yanlıştır, kaldırılmalıdır.
2.       Yasal olarak avlanan biz avcıların bakanlıktan öncelikli beklentisi yasa dışı avcılığın önlenmesidir. Bu anlamda, asıl üretimin korumak olduğu bilinci ile gerekli ve yeterli muhafaza memuru istihdamın oluşturulması, araç gereç tedarikinin yerine getirilmesi ve diğer ilgili kamu kurumları ile işbirliğinin etkin kılınması elzemdir.
3.       Yaban hayatının temel sorunu av hayvanlarının habitatının daralması ve yaşam için gerekli doğal koşulları içermemesinden kaynaklanan sorunlardır. Bakanlığın bu konuda bilimsel çalışmalar yapması ve diğer kamu- özel ve avcılıkla ilgili STK’larla birlikte işbirliği yapası gerekmektedir.
4.       Kotalı avlanma sistemi olarak ifade edebileceğimiz AVBİS sistemi uygulanabilirliği olmayan Türk Avcılık kültürünü temsil etmeyen ve yasal avcıyı cezalandıran, yasadışı avcılığı ise özendiren bir uygulamadır bu anlamda kabul edilemez.
5.       Avcı Sivil Toplum Kuruluşlarının avcılıkla ilgili oluşumlarda yer almaması, katılımcılığı ifade etmeyen her türlü avcılık sistemi yaklaşımı yeni sorunları beraberinde getirecektir. Bu anlamda Konfederasyonumuzun, Federasyonlarımızın ve dolayısı ile Avcı kulüplerimizin içinde olmadığı ve onaylamadığı her uygulamanın karşısındayız.
6.       Avcı Sivil Toplum Kuruluşları olarak bizler Türk Avcısının haklarının savunulması hususunda her türlü yasal demokratik hakkımızı kullanacağımızı beyan ederiz. Bu bağlamda, tüm yurt avcıları yanımızdadır.
 
     DAAYHF           GÜMAF              EYHAF              MAYHF        E.AVC.FDR.            DAYF           DKAYHF           KADF
Süleyman YİĞİT   İlhan DEVECİ   Ersin DÜZYOL   Cengiz MARKAL   S.Agâh EGELİ   Tufan DOKUCU    Hasan ASMA   A. Kadir ENGİN
 
 
AYHAK / İÇ.A.FED.
Kamil ÜÇBAŞ
Tuncay KANDEMİR 1971
Samsun Ankara
 

Çevrimdışı Erol ÖZTÜRK

 • Avlak Yönetici
 • *****
 • İleti: 4075
 • Aldigi tesekkür sayisi: 3249
Ynt: BAKANLIK KOTALI SİSTEME DEVAM DEDİ...
« Yanıtla #9 : 31 Ocak 2014, 16:14:58 »
Sanırım bu haber yanlış yada yanlı birisi tarafından yazılmış yada AYHAK tavır değiştirmiş !!!
 Musa bey yazıyı alıntı yaptığınız yeri de yazarsanız memnun olurumAyhak Deklarasyon metni

DOĞA KORUMA VE MİLLİ PARKLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE
ANKARA
 
               Avcılık ve Yaban-Av Hayatı Koruma Konfederasyonumuz başkanlığında Türkiye’de bulunan dokuz adet avcı federasyonumuzun yapmış olduğu “Kotalı Avcılık, Devlet ve Genel Avlaklar” konulu toplantı sonucunda aşağıdaki kararlar oy birliği ile alınmıştır.
                                                                                                                     
Kamil ÜÇBAŞ
AYHAK KONFEDERASYON BAŞKANI
 
1.       Türkiye genelinin tamamını kapsayan Genel ve Devlet avlak uygulaması yanlıştır, kaldırılmalıdır.
2.       Yasal olarak avlanan biz avcıların bakanlıktan öncelikli beklentisi yasa dışı avcılığın önlenmesidir. Bu anlamda, asıl üretimin korumak olduğu bilinci ile gerekli ve yeterli muhafaza memuru istihdamın oluşturulması, araç gereç tedarikinin yerine getirilmesi ve diğer ilgili kamu kurumları ile işbirliğinin etkin kılınması elzemdir.
3.       Yaban hayatının temel sorunu av hayvanlarının habitatının daralması ve yaşam için gerekli doğal koşulları içermemesinden kaynaklanan sorunlardır. Bakanlığın bu konuda bilimsel çalışmalar yapması ve diğer kamu- özel ve avcılıkla ilgili STK’larla birlikte işbirliği yapası gerekmektedir.
4.       Kotalı avlanma sistemi olarak ifade edebileceğimiz AVBİS sistemi uygulanabilirliği olmayan Türk Avcılık kültürünü temsil etmeyen ve yasal avcıyı cezalandıran, yasadışı avcılığı ise özendiren bir uygulamadır bu anlamda kabul edilemez.
5.       Avcı Sivil Toplum Kuruluşlarının avcılıkla ilgili oluşumlarda yer almaması, katılımcılığı ifade etmeyen her türlü avcılık sistemi yaklaşımı yeni sorunları beraberinde getirecektir. Bu anlamda Konfederasyonumuzun, Federasyonlarımızın ve dolayısı ile Avcı kulüplerimizin içinde olmadığı ve onaylamadığı her uygulamanın karşısındayız.
6.       Avcı Sivil Toplum Kuruluşları olarak bizler Türk Avcısının haklarının savunulması hususunda her türlü yasal demokratik hakkımızı kullanacağımızı beyan ederiz. Bu bağlamda, tüm yurt avcıları yanımızdadır.
 
     DAAYHF           GÜMAF              EYHAF              MAYHF        E.AVC.FDR.            DAYF           DKAYHF           KADF
Süleyman YİĞİT   İlhan DEVECİ   Ersin DÜZYOL   Cengiz MARKAL   S.Agâh EGELİ   Tufan DOKUCU    Hasan ASMA   A. Kadir ENGİN
 
 
AYHAK / İÇ.A.FED.
Kamil ÜÇBAŞ

Tuncay hocam o sizin paylaştığınız yazı konfederasyonun daha önce belgeleri iptal ettirirken yayınladıkları deklerasyon zannediyorum,son yapılan toplantının tutanağı değil.Selamlar.
 • AKKAR ALTAY SİLVER YARIOTOMATİK
 • HUĞLU 104A
Erol ÖZTÜRK
1969 İSTANBUL / KÜÇÜKÇEKMECE  AB(RH-) Meslek:ESNAF /KIRTASİYE
 

musa karakuşçu

 • Ziyaretçi
Ynt: BAKANLIK KOTALI SİSTEME DEVAM DEDİ...
« Yanıtla #10 : 02 Şubat 2014, 23:12:30 »
 bilmiyorum da legal yahut illegal mesru yahut gayr-i meşru bir yöntem yahut yol ile bir şeyler yapmak istemiyor kimse..doğal olan bu ama herzman da doğal olan ses getirmiyor ses gelmeli birilerine de bu sesi duyurmalı.. ama neyapmalı.. 
 

Şahin BİTEN

 • Ziyaretçi
Ynt: BAKANLIK KOTALI SİSTEME DEVAM DEDİ...
« Yanıtla #11 : 02 Şubat 2014, 23:21:36 »
ya ben bu avbise falan uye degılımkı.
avlaklarada gıtmıyorum avlanmaya.
bulundugum sehırde her av bolca mevcut.dağ bayır teoe göller vs.
benı baglayan kısmı ne bu olayların?

valla benide bağlamıyor bu saatten sonra...artık belgeli bohçacı olacam diye uğraşmıyacağım..belgeyi iptal ettirip fişek alırım her yıl o kadar parayla...yakalayabilen yakalasın beni..ördek meralarında bile bitane belgeli adam görmedim daha . hergün düşünür oldum bu memlekette tek enayi benmiyim diye...yeğende iptal ettircekti belgeyi zannedersem..bi konuşayımda kendisiyle..olmazsa beraber gider iptal ettiririz..uğraşamam her sene salak salak işlerle.bir hevesle aldık belgeyi zamanında..o günde herkes belgesiz avlanıyordu çevremde bugünde aynı değişen hiçbirşey yok..adamların kotayla,avbisle,limitle , yasakla , sezonla alakaları olmadığı için kafaları rahat..korkmuyor çekinmiyorlar..hergün canı sıkılan bizim gibi belgeli avcılar..
 

Çevrimdışı Ahmet ÖZTÜRK

 • Müdavim Üyemiz
 • ***
 • İleti: 1864
 • Aldigi tesekkür sayisi: 165
Ynt: BAKANLIK KOTALI SİSTEME DEVAM DEDİ...
« Yanıtla #12 : 03 Şubat 2014, 00:08:56 »
Avbis yeni çıktığında forumlarda tam bir curcuna yaşandı..forumun birinde vatandaşın biri ''girmeyin Avbis e,kendi kendine iptal olsun diyor,aynı forumda biride ''ya ben bugün randevu alamadım,alabilen varmı? diye soruyor..Bölge temsilcileri bakanlık yetkilileri ile toplantı yapıyor,bakanlık yetkilileri toplantıyı bölge temsilcileri istedi diye açıklıyor..Federasyon başkanları; kafalarına göre toplantı yapan bölge temsilcilerini kınıyor,bu toplantıya katılmayan 2 bölge temsilcisini tebrik ediyor..senaryoyu beğendirebilirsek güzel bir dizi olur bu yazdıklarımdan..yazdıklarımda hata varsa düzeltin lütfen..
 • Sarsılmaz concorde lx
 • vursan 92 A
Ahmet ÖZTÜRK
Lüleburgaz/KIRKLARELİ  1976
 

Şahin BİTEN

 • Ziyaretçi
Ynt: BAKANLIK KOTALI SİSTEME DEVAM DEDİ...
« Yanıtla #13 : 03 Şubat 2014, 00:27:05 »
Avbis yeni çıktığında forumlarda tam bir curcuna yaşandı..forumun birinde vatandaşın biri ''girmeyin Avbis e,kendi kendine iptal olsun diyor,aynı forumda biride ''ya ben bugün randevu alamadım,alabilen varmı? diye soruyor..Bölge temsilcileri bakanlık yetkilileri ile toplantı yapıyor,bakanlık yetkilileri toplantıyı bölge temsilcileri istedi diye açıklıyor..Federasyon başkanları; kafalarına göre toplantı yapan bölge temsilcilerini kınıyor,bu toplantıya katılmayan 2 bölge temsilcisini tebrik ediyor..senaryoyu beğendirebilirsek güzel bir dizi olur bu yazdıklarımdan..yazdıklarımda hata varsa düzeltin lütfen..

hata yok tespitleriniz çok doğru..aynen dediğiniz gibi oldu..avbise girdilerde ne oldu..ben girmedim heryerde de cayır cayır av yaptım..bi tane karışanda olmadı avbisden randevun varmı diye soranda olmadı...herşeye sazan gibi atladıkça daha çok şeyler çıkarırlar bizim başımıza.. yeni sezonda neler bulacaklar bakalım..benim kafam rahat bundan sonra hiçbir yasağa uymayacağım için çok mutluyum.
 

Çevrimdışı Tuncay KANDEMiR

 • Tuncay Kandemir
 • Hocamız
 • *******
 • İleti: 4266
 • Aldigi tesekkür sayisi: 829
  • Avcı Sayfası avlak
Ynt: BAKANLIK KOTALI SİSTEME DEVAM DEDİ...
« Yanıtla #14 : 03 Şubat 2014, 01:09:04 »
Tuncay KANDEMİR 1971
Samsun Ankara
 

musa karakuşçu

 • Ziyaretçi
Ynt: BAKANLIK KOTALI SİSTEME DEVAM DEDİ...
« Yanıtla #15 : 04 Şubat 2014, 22:04:16 »
yapacak bişey yko neye zorluyorlarsa bizde onu yaparız.
 

Çevrimdışı Ahmet TAN

 • AvlakForum Üye
 • *
 • İleti: 36
 • Aldigi tesekkür sayisi: 3
 • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: BAKANLIK KOTALI SİSTEME DEVAM DEDİ...
« Yanıtla #16 : 05 Şubat 2014, 00:10:18 »
hayırlı olsun demekten başka çare yok ama kafama takılan şu DKMP'da bu denetimi yapacak ne persoenel sayısı mevcut nede uğraşacak personel :)
1985 KÜTAHYA
 

Şahin BİTEN

 • Ziyaretçi
Ynt: BAKANLIK KOTALI SİSTEME DEVAM DEDİ...
« Yanıtla #17 : 06 Şubat 2014, 16:54:54 »
hayırlı olsun demekten başka çare yok ama kafama takılan şu DKMP'da bu denetimi yapacak ne persoenel sayısı mevcut nede uğraşacak personel :)

denetlemelerine gerek yok..hemen yasak burda av derler..ömür boyu yasak kalır orası..denetlemek zor gelince yasak deyip geçiyorlar..yasak yasak diye diye heryer yasak oldu artık..bi kaç kodaman gelirse takır takır avlanıyor işde..
 

Çevrimdışı Ümit TAŞER

 • Müdavim Üyemiz
 • ***
 • İleti: 734
 • Aldigi tesekkür sayisi: 52
Ynt: BAKANLIK KOTALI SİSTEME DEVAM DEDİ...
« Yanıtla #18 : 06 Şubat 2014, 17:16:30 »
İşin komik tarafı DKMP memurlarıyla hep ava açık alanlarda karşılaştım. Bazen merayı bir çay kesiyor karşı taraf yasak bölge ordakiler bizden daha rahat avlanıyorlar :D
 • Akkar altay 61slug, 66 şeritsiz, 71 şeritli
 • Huğlu 104A 76cm süper poze
Ümit TAŞER
1979 ANKARA-KAYSERİ
 

Şahin BİTEN

 • Ziyaretçi
Ynt: BAKANLIK KOTALI SİSTEME DEVAM DEDİ...
« Yanıtla #19 : 06 Şubat 2014, 17:37:42 »
İşin komik tarafı DKMP memurlarıyla hep ava açık alanlarda karşılaştım. Bazen merayı bir çay kesiyor karşı taraf yasak bölge ordakiler bizden daha rahat avlanıyorlar :D

aynen öyle..geçen gün söke ovasına gittik ördek avına..yolun sağ tarafı serbest ,, denize bakan yeri sol tarafı yasak..koskoca ova..bütün ördeklerde aksi gibi yasak bölgede..bize susuz musuz bomboş ovayı serbest yapmışlar..kuş niye geçsin orayaa sanki karatavuk avlıyoruz. : ))
 

Çevrimdışı Yıldırım YILMAZ

 • AvlakForum Üye
 • *
 • İleti: 127
 • Aldigi tesekkür sayisi: 2
Ynt: BAKANLIK KOTALI SİSTEME DEVAM DEDİ...
« Yanıtla #20 : 03 Mart 2015, 11:44:14 »
Neyin kotası neye göre?avcılıgı denetleyemeyen zihniyet yasaklama ve kotalı avcılık yoluna başvuruyor,av ve yaban hayatını bence avcı kulübleri yönetmeli ve yapılan çalışmalar avcılar ile paylaşılmalı amaa ben yaptım sen uygula ama sorgulama mantıgı bana yanlış geliyor selamlar.
Yıldırım YILMAZ
1972 AYDIN