Gönderen Konu: Yıldız A3 TME Penetrasyon denemesi(kara düzen-teneke)  (Okunma sayısı 8640 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ahmet ARIKAN

• Müdavim Üyemiz
  • Burdurlu
    • ahmet arıkan
Selamlar avcı dostlar ve üstatlar...
Yaklaşık 1 sene önce almama rağmen bir kaç yaz avı haricinde pek kullanmadığım, kullanmaya vakit bulamadığım tüfeğimin kabaca teneke üzerindeki delicilik denemelerini paylaşmak istedim.
öncelikle bahsetmek istediğim asıl bir nokta var. tüfekten yazın bıldırcın ve üveyikte çok memnundum fakat kışın gramajı yükseltince avı yaralı düşürmeye başladığını fark ettim. sorunu kendimde aradım öncelikle ama net atışlarda da aynı durum gerçekleşince teneke üzerinde deneme yapmaya karar verdim ve durum ortaya çıktı. gramaj yükseldikçe 32-34 grama çıkıldığında tüfek hem fazla tepiyordu, hemde çoğu fişekle saçmaları çok dağıtıyordu. delicilik ise yok denecek kadar azdı. belki 1 tane deliyordu, o da sert nikel kaplama fişeklerde. tüfeği aldığım gibi fabrikasına götürdüm. malum kendi şehrimizin tüfeği. teknik servisten usta tüfeği götürdü 10 dakika kadar sonra geri getirdi. namlu iç çapının 18,25 olduğunu belirtti ve gramaj yükselip, basınç artınca saçmaların namludan düzensiz çıkabileceğinden bahsetti. istersem tüfeğin iç çapının 18,40 ölçüsüne getirilebileceğini söyledi ben de kabul ettim. tüfek 1 hafta sonra geldi ve dün denemesini yaptım. açıkçası santimetrenin 1000 de 15 i kadar bir genişlemenin ne kadar işe yarayacağı konusunda şüpheliydim ama sonuç ortada. tüfeğimin iç çapı 18,40 yani 0,035 daralma ile full şok ölçüsü 17,51 civarı ki bu ölçü Halil Kara beyin belirttiği şok ölçülerinden 2 numaralı şoka tekabül ediyor. bu sebepten denemelerimi 2 numaralı şokla yaptım. mesafe 45 adım ve atışlar desteksiz olarak yapıldı. mesafeyi metreyle ölçme imakanım olmadığı için adım hesabı ile yaptım. 50 metreyi 61 adımda adımlayabiliyorum. 50/61 = yaklaşık 82 cm adım aralığım. 82x45=  yaklaşık 37 metre.
Not: şok hesaplamaları ve namlu iç çapı konusunda kafama takılan her soruyu içtenlikle bıkmadan cevaplayan Sayın Tuncay Kahraman Beye de selamlarımı yolluyorum.

İlk atış GB 34 gram 5 numara: toplamda 58 saçma isabet etmiş ve 38 tanesi tenekeyi delmiş. tenekenin arkasından çıkan saçmalar da vardı. (kırmızı işaretli olanlar delenler, yeşiller ise delemeyip iz bırakan saçmalar)

l]

İkinci atış RC S4 33 gram 5 numara: toplamda 60 saçma isabet etmiş 15 tanesi delmiş.

Son atış REMİNGTON(İtalya üretimi) 32 gram 5 numara: 49 saçma isabet etmiş 8 tanesi delmiş.

sonuç olarak dar namlu iç çapı pekte faydalı bir şey değilmiş, en azından ağır gramaj ve benim için.  :) ve en önemlisi de aynı markadan aynı model tüfek alıp birinden memnun kalınıp birinden memnun kalınmamasının asıl sebebinin namlu iç çapındaki tutarsızlıktan kaynaklandığına karar verdim. çünkü istenildiği kadar aynı ölçüde aynı şok kullanılsın, namlu iç çapınız farklıysa aradaki fark düşünebileceğimizden çok daha fazla.
« Son Düzenleme: 13 Ocak 2014, 12:58:18 Gönderen: Ahmet ARIKAN »
  • Yıldız Elegant A3 TME
  • Akkar Churchill 812
  • Retay Masai Mara Bronze Pure
  • Çifsan ÇSP 555
Ahmet ARIKAN
1987-Burdur / Yeşilova

Çevrimdışı Emrah DUMAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Yıldız A3 TME Penetrasyon denemesi(kara düzen-teneke)
« Yanıtla #1 : 13 Ocak 2014, 13:09:51 »
iyi takip etmişsizi gerçekten durumun düzelmesinede sevindim artık yaralı kaçırmazsınızumarım.hep merak etmişimdi tenekeyi delip geçenmi daha makbuldür yoksa ezip bırakan mı ? fitillemeyi hangisi yapar gibi.
1986 DÜZCE/HOLLANDA

Çevrimdışı Ahmet ARIKAN

• Müdavim Üyemiz
  • Burdurlu
    • ahmet arıkan
« Yanıtla #2 : 13 Ocak 2014, 13:14:54 »
iyi takip etmişsizi gerçekten durumun düzelmesinede sevindim artık yaralı kaçırmazsınızumarım.hep merak etmişimdi tenekeyi delip geçenmi daha makbuldür yoksa ezip bırakan mı ? fitillemeyi hangisi yapar gibi.

iyi dileklerin için teşekürler Emrah... eğer uzak mesafe ördek, tavşan,kaz ve hatta tahtalı için ne kadar deliciyse o kadar iyi diye düşünüyorum. sonuçta bunlar büyük ve dayanıklı av hayvanları . bundan sonraki kış fişeğim GB 34 gram bu fişekten de av kaçarsa yine sorunu kendimde aramam gerekecek sanırım :)
  • Yıldız Elegant A3 TME
  • Akkar Churchill 812
  • Çifsan ÇSP 555
Ahmet ARIKAN
1987-Burdur / Yeşilova

Çevrimdışı Emrah DUMAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 13 Ocak 2014, 13:27:50 »
iyi dileklerin için teşekürler Emrah... eğer uzak mesafe ördek, tavşan,kaz ve hatta tahtalı için ne kadar deliciyse o kadar iyi diye düşünüyorum. sonuçta bunlar büyük ve dayanıklı av hayvanları . bundan sonraki kış fişeğim GB 34 gram bu fişekten de av kaçarsa yine sorunu kendimde aramam gerekecek sanırım :)

haklısın sanırım abide nebiliyim genelde öyle derler ya delip geçiyosa avıda delip geçer uzak mesafeye düşer bulamassın yda bulmaya çalışır uğraşır durursun diye
1986 DÜZCE/HOLLANDA

Çevrimiçi Çağrı ECE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 13 Ocak 2014, 13:47:28 »
GB güzel iş yapmış genelde hayvanın ölmeme sebebi saçmanın derisinde kalmasıdır delip geçmesi değil
  • Franchi Affinity
SMMM Ç.Çağrı ECE 1988 İZMİR

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #5 : 13 Ocak 2014, 15:08:27 »
Rica ederim Sn.Arıkan..Sunuçta 18.25 mm namlu çapı standart şok ölçüsü için 1 şok daha dar şok seçimini gerektirir..Bu bile penetrasyonu az yada çok etkiliyor..
Bu iç çap şok uyumu meselesinin bir standartı yok bazı Urikaların iç çapı 18.3 yazmasına rağmen 18.25 mm çıkıyor eşit miktarda daralma uygulandığında -ki insanlar 18.45 mm lik namluya da 18.25 mm lik namluya da aynı şoku takarak deniyorlar..Bu bir hata - 18.25 mm lik çaplılar daha iyi deliyor!
Selam ve saygılarımla
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #6 : 13 Ocak 2014, 15:11:22 »
Pattern ve penetrasyonlar bireysel ve açıklanamayan durumlar da mevcut..Bu Konuda başucu kitaplarından birinin ismi bile SHOTGUN MYSTERY kelimelerini içeriyor..
Tüfeklerin ruhları var vesselam..
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimdışı Ahmet ARIKAN

• Müdavim Üyemiz
  • Burdurlu
    • ahmet arıkan
« Yanıtla #7 : 13 Ocak 2014, 15:28:12 »
Pattern ve penetrasyonlar bireysel ve açıklanamayan durumlar da mevcut..Bu Konuda başucu kitaplarından birinin ismi bile SHOTGUN MYSTERY kelimelerini içeriyor..
Tüfeklerin ruhları var vesselam..

Tuncay hocam dediğiniz gibi tüfeklerin ruhları olsa gerek :)
alttaki resim tüfek 18,25 iç çaptayken 1 numaralı şok(Halil beyin verdiği bilgiye göre 17,25 çapa sahip) şokla atıldı. yaklaşık extra full şoka denk geliyor sanırım(0,040 daralma) fişek rc 32 gram 5 numara. mesafe yine 45 adım. toplamda 16 saçma değmiş ve 2 tanesi delebilmiş. sonuç ilginç.

• Yıldız Elegant A3 TME
  • Akkar Churchill 812
  • Çifsan ÇSP 555
Ahmet ARIKAN
1987-Burdur / Yeşilova

Çevrimdışı Ersan ARGIÇ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 13 Ocak 2014, 18:11:44 »
Tüfeklerde en uygun namlu iş çapı kaç acaba?gerçekten bu işi bilen bi arkadaşımız bunu cevaplasın?tüfek alacak olanlarda bu öneriye göre alısın, avcı arkadaşlarımız  mağdur olmasın?
  • Stoeger 2000
1973
memleket fethiye-iş burdur

Çevrimdışı Ersan ARGIÇ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 13 Ocak 2014, 19:47:34 »
iç çapı pardon
  • Stoeger 2000
1973
memleket fethiye-iş burdur

Çevrimdışı Emrah DUMAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 13 Ocak 2014, 20:04:24 »
Tüfeklerde en uygun namlu iş çapı kaç acaba?gerçekten bu işi bilen bi arkadaşımız bunu cevaplasın?tüfek alacak olanlarda bu öneriye göre alısın, avcı arkadaşlarımız  mağdur olmasın?

18.4 diye biliyorum
1986 DÜZCE/HOLLANDA

Çevrimdışı Özgür UYAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #11 : 13 Ocak 2014, 20:23:04 »
Ahmet kardeşim eline sağlık güzel paylaşım olmuş silahla ilgilenmen konuyu takip etmen çok güzel. Yalnız şöğle bi durum var yıldız silahları oldukça hafif silahlardır bu tüm hafif silahlar için geçerli bi durum daha doğrusu, hiç bir hafif silah yüksek gramajla iş yapmaz yazın bıldırcın ve üveyikte zaten düşük gramaj kullandığınız için iyi sonuçlar alıyorsunuz. silah 3000 grmı geçmediği için yazın 24 28 gr kışında en fazla 30 32 gr kullanmanız gerekir. yani ihtiyaca avına göre gramaj seçimi değil silaha göre fişek seçmeniz gerkiyor. ben bu gerekçeden dolayı hiç 3100 gr altına düşen silah almam olursada ağırlaştırırım her zaman 32 gr kullanmak isterim çok daha keyif alıyorum.
Özgür UYAR
1984-Çanakkale/Ezine
Del Zagnis Setter (NEO)

Çevrimdışı Ahmet ARIKAN

• Müdavim Üyemiz
  • Burdurlu
    • ahmet arıkan
« Yanıtla #12 : 13 Ocak 2014, 20:36:00 »
Ahmet kardeşim eline sağlık güzel paylaşım olmuş silahla ilgilenmen konuyu takip etmen çok güzel. Yalnız şöğle bi durum var yıldız silahları oldukça hafif silahlardır bu tüm hafif silahlar için geçerli bi durum daha doğrusu, hiç bir hafif silah yüksek gramajla iş yapmaz yazın bıldırcın ve üveyikte zaten düşük gramaj kullandığınız için iyi sonuçlar alıyorsunuz. silah 3000 grmı geçmediği için yazın 24 28 gr kışında en fazla 30 32 gr kullanmanız gerekir. yani ihtiyaca avına göre gramaj seçimi değil silaha göre fişek seçmeniz gerkiyor. ben bu gerekçeden dolayı hiç 3100 gr altına düşen silah almam olursada ağırlaştırırım her zaman 32 gr kullanmak isterim çok daha keyif alıyorum.

Özgür bey yorum için teşekürler. Namlu iç çapı darken dediğiniz gibi ağır gramajda verim alamadım. Kışın da 28-30 gram iş yapmıyor. Ben verim alamadım. Ama tüfeğim 2950 gram olmasına rağmen fotoğraflarda da görüldüğü üzere en iyi verimi 34 gram ile aldım. Ben de hep yıldız için düşük gramaj, ince saçma diyordum ama bu durum son testlerden sonra değişti. Hafif tüfeğin tek eksi yönü ağır tüfeğe göre biraz daha fazla tepmesi. Diğer türlü bence her şeyi avantaj. Tabi ki bu tercih meselesi. :)
  • Yıldız Elegant A3 TME
  • Akkar Churchill 812
  • Çifsan ÇSP 555
Ahmet ARIKAN
1987-Burdur / Yeşilova

Çevrimdışı Ahmet ARIKAN

• Müdavim Üyemiz
  • Burdurlu
    • ahmet arıkan
« Yanıtla #13 : 13 Ocak 2014, 20:48:31 »

Ersan abi bu iç çap ölçüsünün net bir standardı yok. beretta, benelli 18,35 kullanırken remington 18,50 browning 18,80 vs... iç çap kullanıyor bir sürü firmanın kendince standart kabul ettiği daha doğrusu verim aldığını düşündüğü ölçü var. en iyisi kullanıcın kendisinin karar vermesi.
  • Yıldız Elegant A3 TME
  • Akkar Churchill 812
  • Çifsan ÇSP 555
Ahmet ARIKAN
1987-Burdur / Yeşilova

Çevrimdışı Ahmet ARIKAN

• Müdavim Üyemiz
  • Burdurlu
    • ahmet arıkan
« Yanıtla #14 : 13 Ocak 2014, 20:59:39 »
GB güzel iş yapmış genelde hayvanın ölmeme sebebi saçmanın derisinde kalmasıdır delip geçmesi değil

aynen katılıyorum kardeşim. bunun tek istisnası domuz avı ve tek kurşun olabilir. domuz avında kurşunun delip geçmesinden çok hayvanın içinde kalması önemli olabilir ama diğer avlarda bence tam tersi. çoğu avcı fişek delip geçti, tüyleri döküldü ama av düşmedi diyor ama bence bunun sebebi, saçmanın avı delmesi değil, tam tersine delememesi. benim denemelerimde gördüğüm üzere delicilik grupmandan bile çok daha önemli. bunun da istisnası bıldırcın ve üveyik. deliciliğe pek iş düşmüyor ve etkili grupman güzel avlar yaptırıyor. ama iş kışın yapılan avlara gelince işin rengi değişiyor. isterse 100 tane saçma isabet etsin, delemedikten sonra bir anlamı yok. iç çap genişlemeden önce benim tüfeğin yaz avlarında mükemmel av yaptırmasına rağmen kışın bocalamasının sebebi bu. 
  • Yıldız Elegant A3 TME
  • Akkar Churchill 812
  • Çifsan ÇSP 555
Ahmet ARIKAN
1987-Burdur / Yeşilova

Çevrimdışı Özgür UYAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #15 : 14 Ocak 2014, 00:13:53 »
Özgür bey yorum için teşekürler. Namlu iç çapı darken dediğiniz gibi ağır gramajda verim alamadım. Kışın da 28-30 gram iş yapmıyor. Ben verim alamadım. Ama tüfeğim 2950 gram olmasına rağmen fotoğraflarda da görüldüğü üzere en iyi verimi 34 gram ile aldım. Ben de hep yıldız için düşük gramaj, ince saçma diyordum ama bu durum son testlerden sonra değişti. Hafif tüfeğin tek eksi yönü ağır tüfeğe göre biraz daha fazla tepmesi. Diğer türlü bence her şeyi avantaj. Tabi ki bu tercih meselesi. :)
Ahmet kardeşim eğer her marka ve gramdan kışın verim alamıyorsan silahta yani namluda bi sorun var umarım yeni namlu içi çapı ve şoklar uyum sağlar verim alırsın ama asla teneke ve grupman avla kıyaslanmaz çok iyi grupman ve delicilik veren denemeler avda kötü sonuçlara sebep olabiliyor bizzat denedim bende çok defa kardeşim sonuç farklı çıkıyor umarım senin dediğin olur sonuç iyi olur saygılar
Özgür UYAR
1984-Çanakkale/Ezine
Del Zagnis Setter (NEO)

Çevrimdışı Özgür UYAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #16 : 14 Ocak 2014, 00:21:25 »
Hatta kardeşim bu paylaşımların biride biraz altta benim paylaştığım benelli soteger arthemis cesa delicilik testi konusu var orda en güzel grupman benellinin deliş gücüde gayet iyi stoeger önde olmasına rağmen sonuç iyi ama o rc 32 gr fişeklerle avda hiçde verim alamadımdı ufakta bi örnek yani
Özgür UYAR
1984-Çanakkale/Ezine
Del Zagnis Setter (NEO)

Çevrimdışı Ahmet ARIKAN

• Müdavim Üyemiz
  • Burdurlu
    • ahmet arıkan
« Yanıtla #17 : 15 Ocak 2014, 16:57:17 »
özgür abi elbette teneke üstünde deneme yapmanın bir tutarlılığı yok zaten bunu belirtmek için başlığına "kara düzen" diye belirttim :)
malum balistik jel temin etme gibi de bir lüksüm yok. işin en neti senin de dediğin gibi tüfeği avda gözlemlemek. ben de yeni iç çap ve gb fişeği avda denemek için sabırsızlanıyorum. hafta sonu olmasa bile haftaya çarşamba ördek avı planımız var arkadaşlarla. inşallah umduğum verimi alabilirim. yoksa çözüm arayışına devam.
  • Yıldız Elegant A3 TME
  • Akkar Churchill 812
  • Çifsan ÇSP 555
Ahmet ARIKAN
1987-Burdur / Yeşilova

Çevrimdışı Orkun ÜNLER

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #18 : 02 Şubat 2014, 22:32:28 »
Ahmet bey ve değerli arkadaşlar. 20 cal yıldız marka, İngiliz kundak bir süperpozem var. Tüfeğe hayran olarak aldım. 71 cm namlu ve sabit 2-4 şoka sahip. Kuş gibi hafif, ejektör, selektör var ve tek tetik. Tüfek 71 cm namlulu olduğu için başta korkmama rağmen sanırım şoklar 2-4 olduğu için yazın bıldırcın avında inanılmaz bir randıman yakaladım. Tüfek adeta bir ölüm makinesi. Bornaghi marka 25 gr 10 no fişek tüfeği adeta uçuruyor. Kuş kaçamıyor ve çoğu kere ölü düşüyor, parçalanmıyor, tüfek hafif avcıyı yormuyor. Aynı tüfekle kışın karatavuk avına gittim. Saçmayı 7 no ya çıkardım, muhtelif fişekler denedim ne yaptıysam av hep yaralı düşüyor yada gidiyor. Artık bıldırcın avı bitince ne yazık ki kışın tüfek yatıyor. Aynı markanın 12 cal çiftesini alan kardeşim ne yazık ki aynı sorun sebebiyle tüfeği satmak zorunda kaldı. Av vurulsa dahi istenilen şekilde yıkılmıyor. Özellikle kış avlarında tüfeğin avı yıkma şeklindeki randımanı düşük. Yoksa tüfeğin biçimi ele gelişi arıza yapmaması çok güzel ancak tabiri caiz ise avı yakmıyor. Kanımca tüfek hafif dolu kaldırmıyor. Yada arkadaşların dediği gibi ruhsal bir sorun! ya da kişisel bir sorun var.!
  • Simson Suhl SXS ejektör 12 Cal.
  • Fusil Robust Brevete s.g.d.g 222 SXS 12 Cal.
  • Fusil Robust Brevete s.g.d.g. 222 SXS 16 Cal.
  • Akus OB O/U 12 Cal.
  • Huğlu 103 d O/U 12 Cal.
  • Yıldız SPZ-ME O/U 20 Cal.
Orkun ÜNLER
1972 KONYA

Çevrimdışı Ahmet ARIKAN

• Müdavim Üyemiz
  • Burdurlu
    • ahmet arıkan
« Yanıtla #19 : 02 Şubat 2014, 22:52:20 »
Orkun bey benim çifte GB 34 gram fişek ile çok güzel işler yaptı. Tahtalı avında ilaç gibi geldi. Yaralı düşen yok. Açıkçası başka gramaj ve markalarla da aynı memnuniyeti sağlar mı? Denemeden bir şey söyleyemiyorum. Ne yalan söyleyeyim tüfeğin büyüsü ve düzelen moralim bozulmasın diye başka bir fişek atmadım :) fişeğimi bulduğumu düşünüyorum. Hatta stoklamayı düşünüyorum. Malum senelerce italatı yapılmadı bu fişeğin. Ne olur ne olmaz :)
  • Yıldız Elegant A3 TME
  • Akkar Churchill 812
  • Çifsan ÇSP 555
Ahmet ARIKAN
1987-Burdur / Yeşilova

Çevrimdışı Orkun ÜNLER

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #20 : 03 Şubat 2014, 12:24:31 »
Ahmet bey kardeşim, kalbini bozma tüfeğenle güzel avlar yapmanı dilerim. Ancak yerli ve yabancı alternatifler bitmez. Hiç bir şey nihai iyi değildir.  rastgele
  • Simson Suhl SXS ejektör 12 Cal.
  • Fusil Robust Brevete s.g.d.g 222 SXS 12 Cal.
  • Fusil Robust Brevete s.g.d.g. 222 SXS 16 Cal.
  • Akus OB O/U 12 Cal.
  • Huğlu 103 d O/U 12 Cal.
  • Yıldız SPZ-ME O/U 20 Cal.
Orkun ÜNLER
1972 KONYA