Gönderen Konu: AV POPÜLASYONU ÇOĞALTMADA AMERİKAN YÖNTEMİ (Pheasants Forever)  (Okunma sayısı 11146 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Murat SUNGURTEKİN

• AvlakForum Üye
  • *
Yaratanin nimetlerini en bol olarak verdigi ulkelerin basinda geliyoruz. Ayni ulkede 4 mevsimin de yasanabildigi, topraklarinda ormanin, akarsuyun, çölün, dağin, masmavi denizlerin bulundugu, denizlerinin tuzluluk ve sicaklik bakimindan farkli olmasindan oturu cok sayida deniz canlisina ev sahipligi yaptigi, ur kekliginden tutun da orman horozuna, anadolu yaban koyununa kadar tamamen dogal, yabanil  hayvanlarin yasadigi muthiş zengin bir ulkede yasiyoruz. Boylesine guzel bir cografyanin ancak bu kadar kotu kullanilabilecegini yasadigimiz duydugumuz orneklerle neredeyse hergun goruyoruz.
Bugun kucuk menderes nehri zehir akiyor! Nehrin rengi bulanik ya da kahverengi degil, mor akiyor tamamen. Denizle bulustugu pamucak sahilinde kiyidan kilometrelerce dahi acilsaniz deniz rengine ulasamiyorsunuz cogu zaman. Nehirdeki balik turleri yok olmus durumda. Tam bir doga katliğami!
Sanal ortamlarda defalarca yazdim, yerel gazetelere haber verdim! Bunlari yayinlayin bu katliğami durdurun diye! Ama basaramadim.
Ayni sorun Istanbul bogazinda da yasaniyor. Bence dunyanin en mukemmel canlilarindan birtanesi, lufer baliklarinin tek goc yolu olan Istanbul bogazi goc zamaninda sayilari onlarla ifade edilecek girgir tekneleri tarafindan yok ediliyorlar.
10 yil oncesine kadar egedeki pamuk arazilerinde tum sezon boyunca bildircin avi yapmak mumkundu. Pamuk toplama makinalari icat edildikten sonra bildircin bulamaz olduk. Sebebi; hasatin yapilmasi icin pamuk bitkisinin yapraksiz olmasi zorunlu oldugundan tarlalara yogun miktarda ot ilaci atilmasiymis. Artik tarlalarda neredeyse hic ot yok, bildircinlarin yasayabilecegi dogal ortam yok oldu. Bildircin avini unuttuk buralarda. Kendi avimizi koruyamiyoruz ki elin sulununu cogaltalim.
Bu ulkede insanlar yolda giderken arabanin camini acip su sisesini disariya atiyorlar! Dagda piknik yapilidiktan sonra o guzelim dogal alanlar copluk haline donusuyor. Dogayla en ic ice olan biz avcilar dahi posetleri, bos fisek kutularini gocunmadan cevreye atabiliyoruz.
Simdi boyle bir ulkede; bence ilk yapilacak olan bizden sonrakilere doga sevgisini ve saygisini asilamaktir. Ilk okulda fen, fizik, matematik, ingilizce vb. konulardan once cocuklarimiza doga sevgisini, saygisini, nezaketi, adabi, duzgun birey olmayi ogretmeliyiz. Bu sayede; bizim basaramadiklarimizi belki bizden sonrakiler basarabilirler.
Ancak boylelikle duzgun bir cevreye, bol miktarda populasyona, dogal dengeye ulasabilecegimizi dusunuyorum.
Yoksa yakin bir zamanda sivasin kekligi de marmaranin cullugu da, tarih olacak!
Not: Mesaji cep telefonundan yazdim, yazim hatalarim varsa ozur dilerim!

• Beretta 426 - 12 Cal
  • Breda Xanthos - 12 Cal
  • Beretta 686 Special - 20 Cal
  • English setter x 1
Murat SUNGURTEKİN
1985 İZMİR
MASTER OF THE TANKER VESSELS

resim upload servisleri

The following users thanked this post: Tuncay KANDEMiR, Erol ÖZTÜRK, Mesut KARABEYİN

Çevrimiçi Erol ÖZTÜRK

• Avlak Yönetici
Murat bey güzel noktalara değinmişsiniz teşekkürler,fakat şu gelecek nesilleri eğitme konusunda biraz sorun var.Zira kitaptan veya okulda o işlerin olmadığı kanaatindeyim,en iyi eğitim bana göre bizzat örnek olmaktır.Yani iş ailede ve büyüklerde bitiyor,çocuğa teorik olarak neyi nasıl öğretirseniz öğretin,çocuk ailesindeki ve etrafındaki büyüklerinin davranışlarını nerdeyse birebir kopyalayıp uygular.Yani biz bugünkü yetişkinler olarak çocuklara,gençlere nasıl örnek olursak gelecek nesillerde aynen öyle olacak maalesef.
  • AKKAR ALTAY SİLVER YARIOTOMATİK
  • HUĞLU 104A
Erol ÖZTÜRK
1969 İSTANBUL / KÜÇÜKÇEKMECE  AB(RH-) Meslek:ESNAF /KIRTASİYE

Çevrimdışı Murat SUNGURTEKİN

• AvlakForum Üye
  • *
Ben de sizin gibi ailede verilecek egitimin daha onemli olduguna inaniyorum. Yukarida yazdigim sadece bir ornek, cocuklara verilecek egitimin okula ait kismi sadece, tek basina yeterli degildir tabi ki. Ailenin faktoru cok daha onemli, haklisiniz.
  • Beretta 426 - 12 Cal
  • Breda Xanthos - 12 Cal
  • Beretta 686 Special - 20 Cal
  • English setter x 1
Murat SUNGURTEKİN
1985 İZMİR
MASTER OF THE TANKER VESSELS

resim upload servisleri

The following users thanked this post: Erol ÖZTÜRK

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
Murat Bey çok güzel ifade etmişsiniz bence. Haklısınız ufacıktan itiabren doğruları öğrenmemiz lazım ama siyasi çekişmelerden sıra oralara gelemiyor. Üstelik iktidara gelenlerin doğaya ne şekilde baktıkları da ortadayken yani... Kim çocuğa yahut hadi cahil olana diyelim doğrusunu öğretecek de uygulatacak. Üzülerek söylüyorum, bunlara varana kadar o kadar çözüm bekleyen sorunumuz varken nerdeyse hiç dile getirilemiyor. Gitgide de daha az dile gelecek gibi görünüyor. Bence avcılar doğanın korunmasını isteyenlerin son kalelerinden ama....

İyi Bayramlar..
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Adem KARACAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Bu salim olayında ali Coşar abimizde isvecteki kanada kazı nı anlatıyordu.  Iyi sonuçlar alınmış. Bizdede denebilir. Ama diğer türlerde milli parklarında kendiside bi başarı yakalanmadigini söylüyorlar.
  • Huğlu 104 A 76 namlu 1/3
Adem KARACAN
1982 Cihanbeyli   LİMİT VİCDANDIR.  AVCI VİCDANSIZ OLAMAZ.

Çevrimdışı Gürsel KARABAY

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Arkadaşlar akşam üzeri jandarma gezer piknik alanında çöpünü bırakanın arabasını bi bağlar o camdan pet şişeyi atanı o zaman arkadaki araba şikayet eder. Yok jandarma çapraz tutuş piknik alanını gezer hatta bi bardakta çaç ikramına karşı koyamazsa o pisliği anca sivil toplum kuruluşları kampanya yaparsa toplarlar. İlk önce görevli personellerin neyin eğri neyin doğru olduğunun eğitimini alması lazım. hormon dediğimiz şey nerde ve nasıl satılır bileniniz varmı. Zirai ilaç satan yerlerden üç kuruşa alınır hangi ölçekde kullanılacağı çiftcinin göz kararına kalmıştır.Nedenmi çünkü hormon satanın ticarethanesi süresiz kapatılmazda ondan.Tohum neden çiftci kendi tohumunu üretemez çünkü devlet yurt dışından daha ucuz olduğunu iddia ettiği tohumun satılmasını sağlar. Şimdik burda ki durum şu Türk halkıda koyundur ama dünyanın diğer tüm halkları kadar koyundur adam gibi hangi halkı güdersen o koyunlar başarılı olur. Bizi salmışlar çayıra mevlam kayıra...
  • Ata Neo 12
  • Akdaş 412 L
  • Pointer , 13 adet Setter Della Bassana
1971 istanbul

Çevrimdışı Aslan POLAT

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
kuğulara turnalara ve bilimum uçan herşey bilinçsizce ateş eden bi toplumda bu proje uygulamaz gibi geliyor bana .güzel paylaşım olmuş emeğinize sağlık

Hazırkileri adam gibi korusalar, ciddi denetim yapsalar mesele zaten hallolacak.
Sâhipsiz olan memleketin batması haktır;
Sen sâhip olursan bu vatan batmayacaktır.

Çevrimdışı Hüseyin İŞCEN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Sivas'ın keklikleri bitme noktasına geldi zaten   kota gün limit mevsim tanimiyorlar  yerli yabancı Avcılar  yada Avcı görünümlüler kışın asfalt kenarındaki kekliklere   arabadan 8 fişek atanlar var neler neler  hiç bir zaman üçüncü fişeğe ihtiyacım olmadı iyi bi tek kırma olsa onla gidecem bazı avlara   söyleneck çok söz var ama neyse
  • huğlu kooperatif 12 calibre 76 namlu süperpoze
  • Üzümlü kooperatif 16 calibre 71 namlu çifte
  • Akdaş ah 212 w hybrit 71namlu yarıotomatık
Gerçek avcı doğayı  koruyan nefsini dizginleyebilendir.

1986 sivas