Gönderen Konu: avlanırken besmele çekilmesi  (Okunma sayısı 16389 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İdris MOĞOL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: avlanırken besmele çekilmesi
« Yanıtla #25 : 22 Ekim 2015, 09:47:09 »
Daha önce atıştan önce besmele çekmeye yada tüfeği doldurma esnasında besmele ile doldurmaya dikkat etmezdim bu işi uzun yıllardır yapan avcı büyüğüm besmele çekmem gerektiğini yoksa mundar olacağını tavsiyesi üzerine buna dikkat etmeye başladım belki bilmeyen vardır diye de paylaşmak istedim

Cüneyt bey kardeşim çok güzel bir noktaya vurgu yapıyorsun.
bizim av kültürümüz ve avcılarımızın da yozlaştığı şu zamanda bunu hatırlatıyor olmak çok güzel bir şey.

bizim avcılarımızda son zamanlarda sadece öldürmek için ava gider oldular bin bir türlü tuzaklar.av sahasına girmeden kafayı demlemeler çok görülür oldu.
gelecek nesillerinde av kültürümüze bakışı bu yönde değişmeye başlıyor yeni avcı arkadaşlarda artık ava giderken çeşit çeşit alkol stoklayıp ava gider oldular.
Allah sonumuzu hayır getire. herkesin yaşam tarzı kendini ilgilendirir tabi ki ama olumsuz örnek teşkil edecek yayınlarında gizli kalması lazım ancak o zaman kişinin  kendini ilgilendirir.
  • ARMSAN PHENOMA aura 20 ga
  • SARSILMAZ SÜPER VURUCU 0/U
  • GARANTİE CESKA TEK KIRMA
1986 KAYSERİ   / ADANA

The following users thanked this post: Yasin AKTAŞ, Emrah AKDENİZ, Şener CANKAT

Çevrimdışı Abdullah UÇAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #26 : 22 Ekim 2015, 10:13:07 »
şu ana kadar yazılanlar bildiğim ve araştırmalarım sonucunda ulaştığım bilgiler peki merak ettiğim öğrenmek istediğim boğazlama kısmı bıçakla yapmak en doğrusu ama örneğin bıldırcın avında kafasını elle bismillahu allahuekber diyerek elle kopartınca boğazma olurmu ben buna takılıyorum
Burada maksat hayvana ölmeden yetişip boğazlamaktir ki hayvan Allah icin Allah adina kesilmis olsun.Hayvana eziyet etmemek şartıyla
« Son Düzenleme: 23 Ekim 2015, 01:09:35 Gönderen: Abdullah UÇAN »
1991 Bursa

Çevrimdışı Şener CANKAT

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1983 / ANTALYA
« Yanıtla #27 : 22 Ekim 2015, 10:34:28 »
Cüneyt bey kardeşim çok güzel bir noktaya vurgu yapıyorsun.
bizim av kültürümüz ve avcılarımızın da yozlaştığı şu zamanda bunu hatırlatıyor olmak çok güzel bir şey.

bizim avcılarımızda son zamanlarda sadece öldürmek için ava gider oldular bin bir türlü tuzaklar.av sahasına girmeden kafayı demlemeler çok görülür oldu.
gelecek nesillerinde av kültürümüze bakışı bu yönde değişmeye başlıyor yeni avcı arkadaşlarda artık ava giderken çeşit çeşit alkol stoklayıp ava gider oldular.
Allah sonumuzu hayır getire. herkesin yaşam tarzı kendini ilgilendirir tabi ki ama olumsuz örnek teşkil edecek yayınlarında gizli kalması lazım ancak o zaman kişinin  kendini ilgilendirir.

Aynen hocam size katılıyorum. Av sahasında ve öncesinde alkol almak hem kendine hemde çevresine karşı tehlike doğuruyor. Alkol almış bir avcının vurduğu hayvan helal olur mu?
1983 - Antalya

Çevrimdışı Burak BAYGENÇ

• AvlakForum Üye
  • *
Kırklareli/Lüleburgaz    17.06.1990    0rh(+)
Armsan-Phenoma Carbo

Çevrimdışı Nuri KOPLAY

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #29 : 22 Ekim 2015, 12:47:03 »
Aynen hocam size katılıyorum. Av sahasında ve öncesinde alkol almak hem kendine hemde çevresine karşı tehlike doğuruyor. Alkol almış bir avcının vurduğu hayvan helal olur mu?
Evet burada maksat hayvana ölmeden yetişip boğazlamaktir ki hayvan Allah icin Allah adina kesilmis olsun.Hayvana eziyet etmemek şartıyla istediğin şekilde bogazlayabilirsin gücün yeterse kopar elle .
Kaynak Ömer Nasuhi BİLMEN'in Büyük İslam İlmihali, burada yazdığına göre başı koparılan meyte laşe hükmüne giriyor. Kesilmesi gerekir diye biliyorum.
« Son Düzenleme: 22 Ekim 2015, 12:48:21 Gönderen: Nuri KOPLAY »
Nuri 15
1972 BURDUR

Çevrimdışı Şükrü TEKELİ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #30 : 22 Ekim 2015, 13:44:10 »
ben fişekleri doldururken bile besmelemi çekiyorum.
besmelesiz iş olmaz derdi rahmetliler.
  • Yıldız spz m
  • Armsan phenoma
  • Fias 16 cal.
1977 - Burdur - Kocaeli

Çevrimdışı Şener CANKAT

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1983 / ANTALYA
« Yanıtla #31 : 22 Ekim 2015, 13:54:07 »
Daha önce atıştan önce besmele çekmeye yada tüfeği doldurma esnasında besmele ile doldurmaya dikkat etmezdim bu işi uzun yıllardır yapan avcı büyüğüm besmele çekmem gerektiğini yoksa mundar olacağını tavsiyesi üzerine buna dikkat etmeye başladım belki bilmeyen vardır diye de paylaşmak istedim

Bence günün en değerli konusuna değindiniz. Bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıptır diyerek teşekkür ederim. Sayenizde bende bundan sonra dikkat edeceğim. Allah bizleri doğrudan şaşırtmasın.
« Son Düzenleme: 22 Ekim 2015, 13:55:14 Gönderen: Şener CANKAT »
1983 - Antalya

Çevrimdışı Abdullah UÇAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #32 : 22 Ekim 2015, 15:29:59 »
Kaynak Ömer Nasuhi BİLMEN'in Büyük İslam İlmihali, burada yazdığına göre başı koparılan meyte laşe hükmüne giriyor. Kesilmesi gerekir diye biliyorum.
Burda akla ya kesecek bisey yoksa sorusu geliyor hocam ? Hayvanı bir şekilde bogazlama imkânı aramak lazım diye dusunuyorum. Yinede araştırmak gerekir yanlış dusunuyo olabilirim. Kıymetli yorumunuzu bekliyorum...
1991 Bursa

Çevrimdışı İsmail METE

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #33 : 22 Ekim 2015, 22:44:03 »
Yapabiliyorsanız atış esnasında, eğer bunu yapamıyorsanız tüfeğe fişek yerleştirirken "Bismillahiallahüekber" diyerek besmele çekmek gerekir.
+1
İsmail METE
1981 DENİZLİ

Çevrimdışı Gürsel KARABAY

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #34 : 22 Ekim 2015, 23:45:19 »
Eskiden hayvanlar hastalanınca ölmeden önce yada bir kuyuya düştüğünde ölmeden önce bıcak yetiştirirdik kanını akıtıp besmele çekmek için mındar olmasın diye. Eğer mındar olursada koca danayı yada ineği her neyse bahse konu olan öldükten sonra yemezdik.
  • Ata Neo 12
  • Akdaş 412 L
  • Pointer , 13 adet Setter Della Bassana
1971 istanbul

Çevrimdışı Nuri KOPLAY

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #35 : 22 Ekim 2015, 23:54:41 »
Burda akla ya kesecek bisey yoksa sorusu geliyor hocam ? Hayvanı bir şekilde bogazlama imkânı aramak lazım diye dusunuyorum. Yinede araştırmak gerekir yanlış dusunuyo olabilirim. Kıymetli yorumunuzu bekliyorum...
Esteğfirullah. :) Hoca olmadığım gibi konulara hakim de değilim. Sadece kaynaktan aktarma yaptım. Bu arada sorunuzda haklısınız. Muhtelif zamanlarda heyecandan tüfeğimizi veya fişekleri ya da bıçağımızı unutup av sahasına vardığımız zamanlar olmuştur. Şahsen hepsini de yaşadım. Avı vurduk, bir de baktık ki bıçak cebimizde değil. Bu durumda keskin bir cam veya taş parçasından faydalanılabileceğini hatırlıyorum. Bir defa keskin taş parçasıyla boğazlama yapmaya çalıştım. Hiç hoş bir tecrübe değildi. Bu yüzden bıçağım yanımda değilse hemen avı sonlandırıyorum. Bilen biri konuyu açıklayabilirse daha güzel olur. Saygılar.
Nuri 15
1972 BURDUR

Çevrimdışı Abdullah UÇAN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #36 : 23 Ekim 2015, 01:26:20 »
Küçük bi araştırmayla kesici bir aletin yanımızda bulunması gerektiği kanaatine vardım. Sayenizde kendimi düzeltmiş oldum Nuri Koplay teşekkür ederim gerekli düzeltmeyi yapcam :)
1991 Bursa

The following users thanked this post: İbrahim BEKTAŞ

Çevrimdışı Nuri KOPLAY

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #37 : 24 Ekim 2015, 23:11:16 »
Est. Saygılarımla.
Nuri 15
1972 BURDUR