Gönderen Konu: STOEGER M3500 TEST-AYSU HESABI ANALİZ  (Okunma sayısı 14633 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
STOEGER M3500 TEST-AYSU HESABI ANALİZ
« : 03 Temmuz 2013, 22:53:47 »
 Nisan ayı sonunda yaptığım test atışlardan birine Sayın İbrahim AYSU nun paylaşımlarından okuyup anladığım kadarıyla analiz yapıp paylaşmak istedim.Hata yaptıysam beraber düzeltiriz.
Tüfeğimiz: Stoeger M3500 76cm namlu.
Namlu iç çapı: 18,35
Şok:trulock .700 (17,80 mm )
Mesafe 36,5mt.
Fişek mirage 36 gr 6 no jk 6 enterpolasyonla fişekde yaklaşık 320 saçma var.
Atış sonucu:51cm dairede 160adet.76-51 daire arasında 79adet.76 cm daire içinde toplam 239 saçma

Uploaded with ImageShack.us
ANALİZ
1 )Grupman verimliliği: hedefdeki saçma sayısı/fişekdeki saçma sayısı =239/320=0,75=%75
2 ) Saçma gurupman verimliliği:
saçma dağılım hesap değeri=76cm dairedeki saçma sayısı/51cm dairedeki saçma satısı
=(239/160)x100=144
saçma dağılım tablo değeri=Tablo 1 den gurupman verimliliği %75 karşılığı değer =162

Saçma gurupman değerlendirmesi;
a.   Tablodan bulunan Factor, Hesapla bulunan Factor’den daha BÜYÜKSE; iki sayı arasındaki fark;
   i.     8’e eşit ya da 8’den büyükse, Pellet Distribution Rating ZAYIFTIR (POOR)
   ii.     4’ten büyük, 8’den küçükse, Pellet Distribution Rating VASATTIR (FAIR)
   iii.     4 ya da 4’ten küçükse, Pellet Distribution Rating NORMALDİR.
b.   Tablodan bulunan Factor, Hesapla bulunan Factor’den daha KÜÇÜKSE; iki sayı arasındaki fark;
   i.     4’ten büyük değilse, Pellet Distribution Rating NORMALDİR.
   ii.     4’ten büyük, 8’den küçükse, Pellet Distribution Rating İYİDİR (GOOD)
   iii.     8 ya da 8’den büyükse, Pellet Distribution Rating MÜKEMMELDİR (EXCELLENT).

Bizde tablo değeri hesap değerinden büyük olduğu için a şıkkı... iki sayı arasındaki fark  162-144=16 değeri 8 den büyük olduğu için i bendi. SAÇMA GURUPMAN VERİMLİLİĞİ PERFORMANSIMIZ ZAYIF...

3) Saçma düzensizliği :
Saçma düzensizliği pratik değeri:76 cm daire içinde saçma isabet etmemiş boşluklara çizebildiğimiz 5"(12,5cm) daire adeti=bizim değerimiz 2
saçma düzensizliği tablo değeri:tablo 2 ilk iki sütundan 20" yani 51cm dairete isabet eden saçma sayısına tekabül eden tablo değeri +2. 2sütundan 20"(51cm) ile 30" (76cm) daire arasında isabet eden saçma sayısına tekabül eden tablo değeri=(160 için) 0,4+(79 için)3,1=3,5

saçma düzensizliği değerlendirmesi:
a.   Patchiness Pratik Değeri, Patchiness Tablo Değeri’nden BÜYÜKSE, iki sayı arasındaki fark;
    i.     2 ya da 2’den büyükse Patchiness Değerlendirmesi ZAYIF (POOR)
    ii.     1’den büyük , 2’den küçükse Patchiness Değerlendirmesi VASAT (FAIR)
    iii.     1’den küçükse Patchiness Değerlendirmesi NORMALDİR.
b.   Patchiness Pratik Değeri, Patchiness Tablo Değeri’nden KÜÇÜKSE, iki sayı arasındaki fark;
    i.     1 ya da 1’den küçükse Patchiness Değerlendirmesi NORMAL,
    ii.     1’den büyük, 2’den küçükse Patchiness Değerlendirmesi İYİ (GOOD),
    iii.     2 ya da 2’den büyükse MÜKEMMELDİR (EXCELLENT).

Bizim pratik değerimiz tablo değerimizden küçük olduğu için b şıkkı... iki sayı arasındaki fark 3,5-2=1,5  ii.bendi.  SAÇMA DÜZENSİZLİĞİ PERFORMANSIMIZ  İYİ..

4)Pattern Performance Efficiency (Grupman Genel Performans Verimliliği) : Bu parametreyi hesaplayabilmek için , 2) ve 3) nolu maddelerde elde ettiğimiz sonuçları değerlendireceğiz.  2) nolu maddede değerlendirdiğimiz saçma gurupman verimliliği  ve 3) nolu maddede değerlendirdiğimiz saçma düzensizliği performansları 5 farklı derecede değerlendirilmişti. Bunlar; POOR, FAIR, NORMAL, GOOD ve EXCELLENT dereceleriydi. Her bir derecenin rakamsal notu vardır;
ZAYIF POOR             : 50%
VASAT FAIR               : 60%
NORMAL       : 70%
İYİ GOOD             : 80%
MÜKEMMEL EXCELLENT : 90%

BİZİM ATIŞIMIZIN 2 ve 3 NOLU MADDE SONUÇ DEĞERLENDİRMESİ :(ZAYIF+İYİ)/2=(50+80)/2=%65
isabet eden saçma adeti/fişekdeki saçma adeti olarak bulduğumuz %75 sonucunun 10puan altında...

Hesap benden düzeltmeler ve yorumlar sizden ;)

« Son Düzenleme: 07 Temmuz 2013, 11:34:28 Gönderen: Hasan BAŞKARA »
  • Fabarm AXIS 71cm ,Remington 1187 Premier
  • 12ga Beretta urika 2, 20ga Beratta urika 2

Çevrimdışı Alkan YOKSUL

• Forum Yönetici
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
Ynt: STOEGER M3500 TEST-AYSU HESABI ANALİZ
« Yanıtla #1 : 04 Temmuz 2013, 10:51:42 »
Harika bir çalışma olmuş Hasan Bey. Paylaşım için teşekkürler...
  • Baikal IZH27EM1C Nikel
  • Stoeger M3000
  • Kurzhaar/Dişi
28.02.1969 EŞME/UŞAK

Çevrimiçi Erol ÖZTÜRK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #2 : 04 Temmuz 2013, 11:31:01 »
Elinize emeğinize sağlık Hasan bey çok ayrıntılı bir çalışma olmuş,kendi adıma bukadar bilimselliğe ihtiyaç duymam.Ama sonuç bence güzel,şayet kendi orijinal şoklarıylada yakın sonuçlar veriyorsa diyecek bir şey yok.Emekleriniz için teşekkürler selamlar.
« Son Düzenleme: 04 Temmuz 2013, 13:33:37 Gönderen: Erol ÖZTÜRK »
  • AKKAR ALTAY SİLVER YARIOTOMATİK
  • HUĞLU 104A
Erol ÖZTÜRK
1969 İSTANBUL / KÜÇÜKÇEKMECE  AB(RH-) Meslek:ESNAF /KIRTASİYE

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 04 Temmuz 2013, 16:04:31 »
 Alkan Bey ben teşekkür ederim yönetim olarak bu bölümün açılmasına destek verdiniz.Bu bölüm Avlak foruma extra bir üstünlük kattı bence.Bize düşen bu bölümü yaşatmak.Arkadaşlar bu hesabı yapmasalar bile boşluklara 5"(12,5 cm) daireleri çizer,foto çeker ve 76 ve 51cm dairedeki saçma sayılarını verir paylaşırlarsa tüfeğin marifeti ,fişek -tüfek uyumu daha detaylı hesaplamada yardımcı olunur. Tüfek alacak arkadaşlarada tüfeğin  kaşı gözü değilde marifetleri kriter olur.
 Erol Bey teşekkür ederim.Aslına bakarsanız bende ihtiyaç duymam bu kadar detay bir analize fakat özellikle seçtiğim bu atış normal gurupman verimliliğinde  3 no şok ile %75 verimle standartların üzerinde mükemmel gözükürken Yabancıların 20000  euroluk tüfeklerini değerlendirdiği yöntemle hesap yapıldığında tüfeğin öyle olmadığına güzel bir örnek.İnanın 10 gündür paylaşıcam bu gün yarın derken dün gece paylaşabildim.Elimde başka atışlarda var ilgiye göre paylaşırız inşallah..Selam ve saygılar.

Çevrimiçi Çağrı ECE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 04 Temmuz 2013, 16:46:00 »
eline sağlık hasan abi. saçma dağılımı daireler arasında orantısız olduğu için sonuç zayıf çıkmış
hedef 36 metrede değilde 40 45 metrede olsaydı saçmalar ortada toplanmayacaktı belki sonuç daha iyi çıkabilirdi, avada her zaman sabit hedefte atmadığımız için bu testlerde saçmalar doğru yere gidiyosa gerisi çokta önemli değil bence
  • Franchi Affinity
SMMM Ç.Çağrı ECE 1988 İZMİR

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #5 : 04 Temmuz 2013, 17:14:18 »
 Sağolasın Çağrı Kardeşim...Hedef 40 45 metrede olsan 76-51 arasına giren saçmalar dışa taşacak 51 içindeki  saçmalar 76-51 arasına girecek.%75 olan verim düşecek.Bu denemede kullanılan fişek 36 gr oluşundan test kendini görselde bilimselde kurtarıyor.32gr ile 40 mt ve üstüne çıkarsak pratik patchiness değeri yani 76 daire içinde oluşan boşluklara çizilebilen 5" daire sayısı artar.Bu da sonuçları daha kötüye görürür ;)

Çevrimiçi Erol ÖZTÜRK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #6 : 04 Temmuz 2013, 18:36:28 »
Hasan bey denemişsinizdir muhakkak STOEGER`in kendi şoklarıyla nasıl sonuçlar aldınız onuda paylaşırsanız bilgi açısından iyi olur.Selamlar.
  • HUĞLU 104A
Erol ÖZTÜRK

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #7 : 04 Temmuz 2013, 22:47:27 »
Erol Bey bu denemeyi yaptığımda hava sıcaklığı 18 dereceydi.attığım fişek için sıcak bir hava.Sonuçlar - derecelerde çok iyi olacaktır.Ağır dolularla Stoeger m3500 ve Fabarm XLR karşılaştırmak  için -eksi dereceleri bekliyorum.Şu anki hava sıcaklıklarında fişek denemesi yapmıyorum.Arşivi bir karıştırayım inşallah çıkar,paylaşırım.Selam ve saygılar.

Çevrimdışı Yusuf SAĞLAM

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 04 Temmuz 2013, 23:03:53 »
 O0
Erol Bey bu denemeyi yaptığımda hava sıcaklığı 18 dereceydi.attığım fişek için sıcak bir hava.Sonuçlar - derecelerde çok iyi olacaktır.Ağır dolularla Stoeger m3500 ve Fabarm XLR karşılaştırmak  için -eksi dereceleri bekliyorum.Şu anki hava sıcaklıklarında fişek denemesi yapmıyorum.Arşivi bir karıştırayım inşallah çıkar,paylaşırım.Selam ve saygılar.
  O0   çok doğru ve yerinde bir tespit . . 18,35 ve 76 namlu  bir tüfek  ve 3 no şokla yapılmış bir atış , sıcaklık düştükçe değerler yükselecektir .  yinede çok güzel bir grupman yapmış tüfek  . verilen  emek ve  paylaşım  için teşekkürler .
  • SKB 3000
  • Gardone bignotti çifte
  • büyük huğlu conkuest
  • irlanda setter
1974 samsun . .  104 a 71 o/u . . kral 76 O/U . . Android magnum 76  yarı otomatik  . .

resim gönder

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #9 : 04 Temmuz 2013, 23:50:27 »
Bence güzel dağılım. Yine de bu neticeler fişeklere göre belki de çok değişecektir. Örneğin daha kalın saçma kullanılsa yamaların sayısı artacak, daha ince olsa azalacak. Daha; gramaj düşse, yükselse gene değişecek. Fişekle, silahla ilgili değişen diğer şeyler de sonuçları etkileyecektir. Hesaba girecek sayılar bir değil de birkaç atışın ortalamaların ait olsa daha sağlam olabilirdi ama işlemleri de zahmetli.

Günümüzde burada kullanılan hesaplar yerine, en azından avcılar arasında, tercih edilen başka yöntemler de var. Bir ara onlardan da bahsetmek iyi olur.

Zahmetli işler :) Elinize sağlık.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimiçi Çağrı ECE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #10 : 05 Temmuz 2013, 01:17:46 »
Sağolasın Çağrı Kardeşim...Hedef 40 45 metrede olsan 76-51 arasına giren saçmalar dışa taşacak 51 içindeki  saçmalar 76-51 arasına girecek.%75 olan verim düşecek.Bu denemede kullanılan fişek 36 gr oluşundan test kendini görselde bilimselde kurtarıyor.32gr ile 40 mt ve üstüne çıkarsak pratik patchiness değeri yani 76 daire içinde oluşan boşluklara çizilebilen 5" daire sayısı artar.Bu da sonuçları daha kötüye görürür ;)

ben 2. maddedeki zayıf çıkan sonuç için söylemiştim diğerleri tabi daha kötü olur grupman verimi düşer 5" daireler artar ama iç dairedeki saçmalar dağılıca daha homojen olacağı için 2. madde sonucu değişir
  • Franchi Affinity
SMMM Ç.Çağrı ECE 1988 İZMİR

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #11 : 05 Temmuz 2013, 12:02:02 »
Sayın Başkara,
Elinize emeğinize sağlık..Bu yöntemle analiz yapan firma artık neredeyse yok..Sapık derecesinde test yapan Amerikalı avdaşlar artık Patchiness hesabını da  10-20-30 İnch Daire hesabını aştılar..Çeşitli Mesafelerden Orjinal Boyuttaki Av Resmine atıyorlar..Toplam hedefin Ölümcül Bölgesine 5-6 saçma isabet ettiyse O mesafe İçin O şok İyi Şok O Fişek İyi Fişek Oluyor..
Bunun Getirisi benim tartışıp görüştüğüm insanlar Sürekli Şoku Genişletiyorlar..
Çünkü Av Cidden Çok Bol Ve Upland Avları Ve Çeşitliliği Giderekte artıyor..Pass Shooting Adı Altındaki Uzak Atış Şoklar Önceleri EX Full Yapılıyorken Şimdi Pekçoğu IM-İmproved Modified- Ölçüsünde yapılıyor..Mod-Modified-Şok Kullanımı İse Light Modified Ve İmproved Cylinder e Kayıyor..
18 derece için Bu Fişek Fazla evet haklısınız..32 Gramla bence daha iyi bir Grupman verimliliği elde etmek mümkün olabilir diye düşünüyorum..
Biz Vurduğumuz tahtalı ve ördeğin %30 unu 30 metrenin altında %90 ını 30-50 metre aralığında vurduğumuzdan %10 unu ise buraya yazmaya imtina ettiğim mesafelerden vurduğumuzdan Patchiness ,10 inchteki Merkez yoğunluk Uzak atışımızın olmazsa olmaz parametreleri oluyor..
Sizi Temin Ederimki Çivrilde Mehmet Seven Kardeşimle Açık Su Kovalamacasında Vurduğumuz ördekleri görseler Analiz Tablolarını Değiştirirler :)..:)
Bu arada Sn.Köydemire katılıyorum daha soğuk havada bu tüfek bu fişek ve Şok Kombinasyonuyla Gayet başarılı işler yapabilir..Bence Bu Pattern Vasat bir pattern değil..İyi bir pattern..
Selam ve saygılarımla
« Son Düzenleme: 05 Temmuz 2013, 12:19:00 Gönderen: Tuncay KAHRAMAN »
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #12 : 05 Temmuz 2013, 18:13:06 »
O0  O0   çok doğru ve yerinde bir tespit . . 18,35 ve 76 namlu  bir tüfek  ve 3 no şokla yapılmış bir atış , sıcaklık düştükçe değerler yükselecektir .  yinede çok güzel bir grupman yapmış tüfek  . verilen  emek ve  paylaşım  için teşekkürler .
Ben teşekkür ederim Yusuf Bey..

Bence güzel dağılım. Yine de bu neticeler fişeklere göre belki de çok değişecektir. Örneğin daha kalın saçma kullanılsa yamaların sayısı artacak, daha ince olsa azalacak. Daha; gramaj düşse, yükselse gene değişecek. Fişekle, silahla ilgili değişen diğer şeyler de sonuçları etkileyecektir. Hesaba girecek sayılar bir değil de birkaç atışın ortalamaların ait olsa daha sağlam olabilirdi ama işlemleri de zahmetli.
Günümüzde burada kullanılan hesaplar yerine, en azından avcılar arasında, tercih edilen başka yöntemler de var. Bir ara onlardan da bahsetmek iyi olur.
Zahmetli işler :) Elinize sağlık.
  Volkan Bey tüfek çok fişek çok olunca şunuda deneyeyim bunuda deneyeyim derken hiç ikinci fişeğe sıra gelmiyor.Tüfekde ve fişekde seçenekler elendikce önce 3 fişek sonra 5 fişek ortalamalarına geçeriz inşallah :)

ben 2. maddedeki zayıf çıkan sonuç için söylemiştim diğerleri tabi daha kötü olur grupman verimi düşer 5" daireler artar ama iç dairedeki saçmalar dağılıca daha homojen olacağı için 2. madde sonucu değişir
Çağrı seni çok iyi anladım hava - derecelere düştüğünde bu testi tekrarlayıp yanında  40-50 mt leri de deneyip analiz yapmak ve karşılaştırmak lazım..2.maddede zayıf çıkan sonucun sebebi 51 dairede 160 saçma toplaması ama bu beni üzen bir sonuç değil aksine 50 metrede 36 gramla yeterli gurupmanı yapıp aynı mesafede penetrasyonu da iyi olursa sevineceğim ;)

Sayın Başkara,
Elinize emeğinize sağlık..Bu yöntemle analiz yapan firma artık neredeyse yok..Sapık derecesinde test yapan Amerikalı avdaşlar artık Patchiness hesabını da  10-20-30 İnch Daire hesabını aştılar..Çeşitli Mesafelerden Orjinal Boyuttaki Av Resmine atıyorlar..Toplam hedefin Ölümcül Bölgesine 5-6 saçma isabet ettiyse O mesafe İçin O şok İyi Şok O Fişek İyi Fişek Oluyor..
Bunun Getirisi benim tartışıp görüştüğüm insanlar Sürekli Şoku Genişletiyorlar..
Çünkü Av Cidden Çok Bol Ve Upland Avları Ve Çeşitliliği Giderekte artıyor..Pass Shooting Adı Altındaki Uzak Atış Şoklar Önceleri EX Full Yapılıyorken Şimdi Pekçoğu IM-İmproved Modified- Ölçüsünde yapılıyor..Mod-Modified-Şok Kullanımı İse Light Modified Ve İmproved Cylinder e Kayıyor..
18 derece için Bu Fişek Fazla evet haklısınız..32 Gramla bence daha iyi bir Grupman verimliliği elde etmek mümkün olabilir diye düşünüyorum..
Biz Vurduğumuz tahtalı ve ördeğin %30 unu 30 metrenin altında %90 ını 30-50 metre aralığında vurduğumuzdan %10 unu ise buraya yazmaya imtina ettiğim mesafelerden vurduğumuzdan Patchiness ,10 inchteki Merkez yoğunluk Uzak atışımızın olmazsa olmaz parametreleri oluyor..
Sizi Temin Ederimki Çivrilde Mehmet Seven Kardeşimle Açık Su Kovalamacasında Vurduğumuz ördekleri görseler Analiz Tablolarını Değiştirirler :)..:)
Bu arada Sn.Köydemire katılıyorum daha soğuk havada bu tüfek bu fişek ve Şok Kombinasyonuyla Gayet başarılı işler yapabilir..Bence Bu Pattern Vasat bir pattern değil..İyi bir pattern..
Selam ve saygılarımla
Sayın KAHRAMAN ne zaman yorum yapacaksınız diye sabırsızlıkla bekliyordum :) Yorumlarınız için teşekkürler.Aynen dediğiniz gibi ben de 3 no tüfeğin orjinal şoku ile avlandım  30-50 mt mesafelerden cansız avlar aldım.3 no şokun altını takmıyordum, sayenizde hiç takmaz olacağım :) Bu tüfek için çok problemli olupda sorun yaşayanların yorumlarını okudum ben hiç problem yaşamadım ve gurupman olarakda güzel işler yapıyor fazlalık olmasına rağmen satamıyorum.Şok ve fişek kombinasyonlarını hava - derecelere düştüğünde deneyip beraber yorumlarız inşallah. Sayın Hakan AKMAN ın tabiriyle yerli tüfek şans işi.Şans bana güldü bu sefer galiba ;)
Selam ve saygılarımla

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #13 : 05 Temmuz 2013, 20:50:08 »

Tüfeğimiz: Stoeger M3500 76cm namlu.
Namlu iç çapı: 18,35
Şok:orjinal 3 nolu şok
Mesafe 36,5mt.
Fişek mirage 36 gr 6 no jk 6 enterpolasyonla fişekde yaklaşık 320 saçma var.
Atış sonucu:51cm dairede 118 adet.76-51 daire arasında 87 adet.76 cm daire içinde toplam 205 saçma
ANALİZ
1 )Grupman verimliliği: hedefdeki saçma sayısı/fişekdeki saçma sayısı =205/320=0,64=%64
2 ) Saçma gurupman verimliliği:
saçma dağılım hesap değeri=76cm dairedeki saçma sayısı/51cm dairedeki saçma satısı
=(205/118)x100=174
saçma dağılım tablo değeri=Tablo 1 den gurupman verimliliği %64 karşılığı değer =179
Bizde tablo değeri hesap değerinden büyük olduğu için a şıkkı... iki sayı arasındaki fark  179-172=7 değeri 8 den küçük olduğu için ii bendi. SAÇMA GURUPMAN VERİMLİLİĞİ PERFORMANSIMIZ VASAT...

3) Saçma düzensizliği :
Saçma düzensizliği pratik değeri:76 cm daire içinde saçma isabet etmemiş boşluklara çizebildiğimiz 5"(12,5cm) daire adeti=bizim değerimiz 3
saçma düzensizliği tablo değeri:tablo 2 ilk iki sütundan 20" yani 51cm dairete isabet eden saçma sayısına tekabül eden tablo değeri +2. 2sütundan 20"(51cm) ile 30" (76cm) daire arasında isabet eden saçma sayısına tekabül eden tablo değeri=(118 için) 0,5+(87 için)2,6=3,1
Bizim pratik değerimiz tablo değerimizden küçük olduğu için b şıkkı... iki sayı arasındaki fark 3,1-3=0,1 i.bendi.  SAÇMA DÜZENSİZLİĞİ PERFORMANSIMIZ  NORMAL..

4)Pattern Performance Efficiency (Grupman Genel Performans Verimliliği) : Bu parametreyi hesaplayabilmek için , 2) ve 3) nolu maddelerde elde ettiğimiz sonuçları değerlendireceğiz.  2) nolu maddede değerlendirdiğimiz saçma gurupman verimliliği  ve 3) nolu maddede değerlendirdiğimiz saçma düzensizliği performansları 5 farklı derecede değerlendirilmişti. Bunlar; POOR, FAIR, NORMAL, GOOD ve EXCELLENT dereceleriydi. Her bir derecenin rakamsal notu vardır;
BİZİM ATIŞIMIZIN 2 ve 3 NOLU MADDE SONUÇ DEĞERLENDİRMESİ :(VASAT+NORMAL)/2=(60+70)/2=%65
isabet eden saçma adeti/fişekdeki saçma adeti olarak bulduğumuz %64 sonucuna çok yakın ve 239 saçma alan ilk atışla aynı test yöntemi ile karşılaştırıldığında 205 saçma alan bu testimizle  test sonucu aynı ;)

Çevrimiçi Erol ÖZTÜRK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #14 : 06 Temmuz 2013, 16:03:24 »
Teşekkürler Hasan bey,bu görüntüye göre trulock epey fark yaratmış.Peki acaba ölçü farkı varmı ikisinin arasında,yoksa sadece malzeme ve işçilik farkı mı?Selamlar.
  • HUĞLU 104A
Erol ÖZTÜRK

• Expert Üye
« Yanıtla #15 : 06 Temmuz 2013, 16:46:05 »
Sayın Öztürk,
Eğer 3 Şok olması gerektiği Standartta İse .705 İnch Olmalı, Trulock ise .700 Yani İmproved Modified Ölçüsünde-2 Şok-
Tabi ölçümlerde Fabrika şokuna bakmak gerekiyor..
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #16 : 07 Temmuz 2013, 14:08:09 »
Sayın KAHRAMAN haklısınız şok değeri açıklamasını değiştirdim.Yerlilerde 3.şok 17,80-17,85 çıkınca standardı unutturdular bizede:(  Stoeger orjinal 3 şokun ölçüsü olması lazımda ama evde bulamadım. P.tesi işde bulamasamda tekrar ölçer yayınlarım.O zaman 2 test arasında  karşılaştırma yapabiliriz veya yapamayız..

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #17 : 07 Temmuz 2013, 16:02:19 »
Güzel bir çalışma olmuş SN.BAŞKARA
DENEYE DENEYE en iyisini bulma yoklunda kolay gelsin diyeyim SELAMLAR....
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #18 : 07 Temmuz 2013, 22:24:03 »
Güzel bir çalışma olmuş SN.BAŞKARA
DENEYE DENEYE en iyisini bulma yolunda kolay gelsin diyeyim SELAMLAR....
  Sayın AKMAN en iyiyi bulan var mı acaba :) Sağolun SELAMLAR..

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #19 : 08 Temmuz 2013, 11:44:00 »
STOEGER ORJİNAL ŞOK ÖLÇÜLERİ..
1 *           17,50 mm
2 **         17,70mm
-----------------------TRULOCK .700   17,78 MM... BU DURUMDA TRULOCK .700 ŞOKUN ATIŞLARIYLA ORJİNAL ŞOKLARIN 2 VEYA 3 ATIŞLARINI  KARŞILAŞTIRAMAYIZ...
3 ***       17,90mm
4 ****     18,20mm
5 *****   18,36mm

• Expert Üye
« Yanıtla #20 : 09 Temmuz 2013, 12:47:18 »
Sayın Başkara,
Stoegerin Full Şoku EXFULL e yakın..IM İse Full'e Değmiş Ölçüde..(3) MOD Şoku Tam Ölçüde..IC ve CYL de Tam sayılır..
Bizde Full Ve İm şokları TEST YAPILIRKEN ARKADAN 2 PUAN ALINABİLSİN!? diyemi Daha DAR yapıyorlar anlamıyorum..Ben .670 Trulock Precision Hunter Ported Turkey imin yazılarını silip Üzerine  Full Yazdırsam 3 İnchlik 5 No 50 gramı hedefe göndersem Benim Tüfeğim Seninkini döver diyebilmişmi oluyorum?
Bu arada Yiğidin Hakkını Yemeyelim Pekçok Firmaya Göre Stoeger Standartlara Çok Yakın Sayılır..Dünya Firması olma yolunda olmanın kaçınılmaz sonucu..
Emeğinize sağlık..
« Son Düzenleme: 09 Temmuz 2013, 17:54:07 Gönderen: Tuncay KAHRAMAN »
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimdışı Mustafa GÜRHAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #21 : 07 Mayıs 2014, 00:04:10 »
özetlersek 3 tane 5 inçlik daire 76-51cm arası boşlukta % 38.4 saçma olunca normal,daire sayısı artıp aradaki oran % 38 in altında  olunca vasata doğru gidiyor.

% 41 ve 1 daire mükemmeli simgeliyor. Yani sadece % saçma adedi belirleyici olmuyor. 76cm lik dairedeki saçmanın  %60 ı 51cm dairede % 40 ı 51-76cm arası olması gerekiyor. 12.5cm daire ne kadar azsa okadar verimli oluyor tablo verilerine göre. ( bayağı hesap yaptım öyle sonuç veriyor )

velhasıl sonuç : kağıtta homojen dağılmış yeterli yüzde oran görmek gerekiyor.
« Son Düzenleme: 07 Mayıs 2014, 00:06:55 Gönderen: Mustafa GÜRHAN »
Mustafa GÜRHAN
1980 istanbul / ataşehir