Gönderen Konu: Huğlu Demiblok çifte grupman testi  (Okunma sayısı 7895 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
Huğlu Demiblok çifte grupman testi
« : 29 Haziran 2013, 00:45:00 »
Arkadaşlar konu başlığındanda anlaşılacağı gibi atış yaptığım tüfek Huğlu çifte mesafe 50 adım 30.5 gram 32 gram 30 gram bior vede 30 gram 8 numara ile

Yapılan atışlar hepsi sol gözle yani full şokla atılmıştır.

Mesafe 50 adım namlu 71 şok full 30.5 gram mirage 10 numara
Yumuşak patlayan peternasyonu güzel ancak saçma nosu olarak bıldırcında kullanmalı yada 8 numara atılmalı

Mesafe 50 adım namlu 71 şok full 30 gram Bp 8 numara
Grupman mükemmel ancak peternasyon yüksek tahminim yarı otolara uygun sert bir fişek

Mesafe 50 adım namlu 71 şok full 30 gram bior  7 numara bornaghi
patlama yumuşak gurupmana bakılırsa bıldırcın yada yakın atımlı avlarda uygun ufak tefek atıcı hatalarını kapatır

Mesafe 50 adım namlu 71 şok full Rc 32 gram 8 numara
Patterm vede peternasyon mükemmel sıcak havalar dışında her ava kullanılabilecek bir fişek
Birde bunun yani Rc 30 gram 8 numara deniycem onda daha iyi olacağını umut ediyorum

Mesafe 50 adım namlu 71 şok full 30 gram Bp 8 numara
Grupman mükemmel ancak peternasyon yüksek tahminim yarı otolara uygun sert bir fişek

Mesafe 50 adım namlu 71 şok full  30 gram bior  7 numara bornaghi
patlama yumuşak gurupmana bakılırsa bıldırcın yada yakın atımlı avlarda uygun ufak tefek atıcı hatalarını kapatır

Mesafe 50 adım namlu 71 şok full Rc 32 gram 8 numara
Patterm vede peternasyon mükemmel sıcak havalar dışında her ava kullanılabilecek bir fişek
Birde bunun yani Rc 30 gram 8 numara deniycem onda daha iyi olacağını umut ediyorum

Mesafe 50 adım namlu 71 şok ful l30.5 gram mirage 10 numara
Yumuşak patlayan peternasyonu güzel ancak saçma nosu olarak bıldırcında kullanmalı yada 8 numara atılmalı

photo hosting sites

upload
« Son Düzenleme: 02 Temmuz 2013, 10:29:31 Gönderen: Emin VURAL »
  • Le Fusil Darne Saint-Etienne V 19 Paris France

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
Ynt: Huğlu Demiblok çifte grupman testi
« Yanıtla #1 : 29 Haziran 2013, 21:47:33 »
Emin Bey hangi yüzü hangi fişeğin marifeti :) Kaç metredir sizce?
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Resul YASAK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 30 Haziran 2013, 18:07:23 »
hiç delen yok galiba...
Resul YASAK
1977 HATAY

Çevrimdışı Ersin TETİK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 01 Temmuz 2013, 01:03:33 »
Emin Bey doğrusunu söylemek gerekirse sizin gibi tecrübeli birinden daha detaylı bir test yada biraz da açıklama beklerdim. Tüfek budur fişek budur aha tenekelerin de hali bu gibi olmuş paylaşımınız :) kaç saçma nereye nasıl gitmiş isabet yüzdeleri yada en azından sizin açıklayıcı bilgileriniz olursa daha iyi olur sanırım . sadece tenekelere bakarak pek yorum yapamadım :=)
Tabiki emeğinize sağlık yinede .
saygılar ;
  • Duetsch Drahthaar
Ersin
1982 KOCAELİ

Çevrimiçi Zülküf ÖZDUMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 01 Temmuz 2013, 16:00:14 »
Emin Bey merhaba, bence bior tapa kullandığınızdan delmemiş, Çünkü ben de bior kullandığımda mesafe 30 m.yi geçtimi kuşlar çelgin gidiyor.  (Veya peynir tam yağlı olduğu için de delememiş olabilir :D )
  • Robust 222
  • Benelli Super 90
  • Sarsılmaz Concorde
Zülküf ÖZDUMAN
1962/Diyarbakır

Çevrimdışı Selman ÇELEBİ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #5 : 02 Temmuz 2013, 09:34:13 »
ben uzun bir zamandır hem av yaparım hemde av bayiliği yaparım. bir şey öğrendim. avcı avı vurduğu zaman kendi çok yetenekli ve üstün meziyetli bir şekilde avını çantaya koymuştur.ama av kaçtı mı   bahane hazır.ya fişek kötüdür ya tüfek....... VURMAYAN TÜFEK  VURMAYAN FİŞEK OLMAZ DERDİ BABAM...... hiç akla gelmez ki bu iş nasip işi kaçan  da olur  kaçamayanda. herkese iyi nasipler..
Selman ÇELEBİ
1978 Midyat MARDİN

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #6 : 02 Temmuz 2013, 09:52:50 »
Emin Bey hangi yüzü hangi fişeğin marifeti :) Kaç metredir sizce?

Volkan abi bu paylaşım aceleye geldi aslında üzerlerinde yazıyor ancak net görünmüyordur ben gerekli açıklamayı yapıyım :)

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #7 : 02 Temmuz 2013, 09:55:37 »
hiç delen yok galiba...

Resul bey

Delen saçmayı bizde pek tutmazlar avıda deler geçer kuş orada ölmez gittiği yerde kalır derler o yüzden saçmanın delmesi uygun değil zaten

Biz bu testleri eski yıllarda kiremitle yapardık kiremitten sır döküldümü o uygun saçmaydı .

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #8 : 02 Temmuz 2013, 09:59:38 »
Emin Bey doğrusunu söylemek gerekirse sizin gibi tecrübeli birinden daha detaylı bir test yada biraz da açıklama beklerdim. Tüfek budur fişek budur aha tenekelerin de hali bu gibi olmuş paylaşımınız :) kaç saçma nereye nasıl gitmiş isabet yüzdeleri yada en azından sizin açıklayıcı bilgileriniz olursa daha iyi olur sanırım . sadece tenekelere bakarak pek yorum yapamadım :=)
Tabiki emeğinize sağlık yinede .
saygılar ;

Ersin bey merhaba

Evet kısmen haklısınız bu paylaşımım aceleye geldi birde teneke üzerlerinde yazıyor diye kendimi avuttum saçma adedi hiç saymadım ancak vuruş bölgesinde

Kuşun gidip gidemiyeceğine bakarız biz zira çok saçma bile olsa saçma dağılımı kötüyse kuş saçma arasında kalabilir o yüzden hayali kuş formatında isabet

Önemlidir yorumları cevaplıyım resim başlarına gerekli açıklamayı yapıcam Selamlar.

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #9 : 02 Temmuz 2013, 10:04:27 »
Emin Bey merhaba, bence bior tapa kullandığınızdan delmemiş, Çünkü ben de bior kullandığımda mesafe 30 m.yi geçtimi kuşlar çelgin gidiyor.  (Veya peynir tam yağlı olduğu için de delememiş olabilir :D )

Zülküf bey bior tapa bir tane var biz delmenin delen saçmanın avı öldürmeyeğini biliriz tabiki herkesin farklı bilgisi vardır saygı duyarım ancak Bp attığım bir yüzde

gurupman vede peternasyon süper olmasına karşın teneke devrildi gitti buda şahsi tecrübemle avı delip geçeceği anlamında yani sert fişek bence yarı otoyla

atılması yada bu çifte ile atılacaksa gram düşürülmelidir tabiki sezon açık değil yoksa denenebilir.

Dediğiniz gibi tam yağlı peynire denk gelmiş :) belkide ondandır Selamlar.

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #10 : 02 Temmuz 2013, 10:10:28 »
ben uzun bir zamandır hem av yaparım hemde av bayiliği yaparım. bir şey öğrendim. avcı avı vurduğu zaman kendi çok yetenekli ve üstün meziyetli bir şekilde avını çantaya koymuştur.ama av kaçtı mı   bahane hazır.ya fişek kötüdür ya tüfek....... VURMAYAN TÜFEK  VURMAYAN FİŞEK OLMAZ DERDİ BABAM...... hiç akla gelmez ki bu iş nasip işi kaçan  da olur  kaçamayanda. herkese iyi nasipler..

Evet Selman bey babanızın hakkı var bizdede aynı benzer söz vardır avcı vurulan kuşu bilir vurulan kuşta kendini belli eder ya kendini kısar yada saçma soğuk varır

Kabarır tabi bu tip durumlarda genelede kuş avcının eline geçmez gidebildiği yerde ölür öte yandan fişeğe tüfeğe bahane bulanımız çok olur ama av bu sonuçta

Canını biz vermedik bu sene paçamdan kalkıpta manke yaptığım keklikler oldu vurduğumuzu hiç konuşmadık ancak vuramadıklarımız anı olarak kaldı tabi buda

Ayrı bir güzelllik olarak yıllarca bize sohbet muhabbet olacak sağlıcakla kalın Selamlar.

Çevrimdışı Resul YASAK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 02 Temmuz 2013, 17:47:11 »
Resul bey

Delen saçmayı bizde pek tutmazlar avıda deler geçer kuş orada ölmez gittiği yerde kalır derler o yüzden saçmanın delmesi uygun değil zaten

Biz bu testleri eski yıllarda kiremitle yapardık kiremitten sır döküldümü o uygun saçmaydı .

değişik bakış açısı ve mantıklı da geliyor. ancak karmaşık bir konu gibime geldi :)
Resul YASAK
1977 HATAY

Çevrimdışı Ersin TETİK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #12 : 03 Temmuz 2013, 04:39:18 »
Emin Bey , anlamıştım zaten aceleye geldiğini sizden daha iyi bişey bekliyorduk ki açıklamalarla herşey daha net hale gelmiş bende de bir huğlu poze varda sonuçlar o yüzden daha da önemli hale gelmişti benim için .Teşekkür ederiz ek bilgiler için.
saygılar
  • Duetsch Drahthaar
Ersin
1982 KOCAELİ

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #13 : 04 Temmuz 2013, 09:29:52 »

değişik bakış açısı ve mantıklı da geliyor. ancak karmaşık bir konu gibime geldi :)

:)

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #14 : 04 Temmuz 2013, 09:32:10 »
Emin Bey , anlamıştım zaten aceleye geldiğini sizden daha iyi bişey bekliyorduk ki açıklamalarla herşey daha net hale gelmiş bende de bir huğlu poze varda sonuçlar o yüzden daha da önemli hale gelmişti benim için .Teşekkür ederiz ek bilgiler için.
saygılar

Sevgili Ersin ben teşekkür ederim bendede eski bir huğlu var ilk fırsatta onunlada atış yapıp paylaşıyım selamlar.

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #15 : 04 Temmuz 2013, 10:21:15 »
50 adım 35mt civarlarına denk gelirki 7 ve 8 numara  fişeklerle böyle bir tenekenin delinmemesi normal. 5 numara ve altı bu mesafelerden ancak  delebilir diye düşünüyorum. aslında  çok uzak bir mesafe  değil.şimdi tenekede  bu kadar penetrasyon yapan 7 numara   saçma  göğüs bölgesine ateş edilmiş bir ördeği  nasıl düşürür diye düşünüyorum.  elinize  emeğinize sağlık.rasgele...
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979