Gönderen Konu: 71 CM -61 CM NAMLU GRUPMAN TESTİ İLGİNÇ SONUÇ YORUMLARINIZI BEKLİYORUM!!  (Okunma sayısı 28451 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yücel MERT

• Müdavim Üyemiz
  • Paylaşıyorsan, işte o zaman AVCISIN...
emeğinize sağlık, kadri bey
bizler için teoride bildiklerimizin görsel açıdan açıklaması oldu teşekkür ederim.
merakla yeni yapacağınız karşılaştırmayı beklemekteyim, selamlar...
Yücel MERT
1976 Manisa/Diyarbakır

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
Evet, çok fark yok ama her seferinde isabet yüzdesi uzun namlu lehine gelişmiş. Deneme sayısı artınca bazı farklar öne çıkmaya başlamış. Unutmadan yazayım, hedef üzerinde işaret noktasından geçen düşey bir çizgi düşünürsek saçmalar sağ tarafta biraz daha sık gibi sanki. Bana mı öyle geldi bilmem. Eğer vakit bulursanız ve isterseniz bir de 13 m mesafeden tam şokla atmayı deneyin.

Delme farkına gelince, fişekler aynı kutudan çıksa bile bazen aralarında 10-15 m/s hız farkı olabileceğini biliyoruz. Daha fazla delik açan daha fazla hızlı saçması olan bir fişek olabilir ama sebep ne? Namlu mu? Fişekten fişeğe farktan mı? Bu ikisinden doğrusunu ölçen araç elde olmadığından, ben olsam tenekenin 4 yüzüne de aynı tüfekle atardım. Sonra delik sayılarının ortalamasını bulurdum. Aynı işlemi diğer tüfekle, aynı tenekeden kullanarak tekrarlardım. 4 sefer de hızlı veya yavaş fişek aynı tüfeğe rastlamaz herhalde.

İlk gün yaptığınız karşılaştırma pek fark göstermiyordu ama ufak ufak farklar çıkmaya başlamış.

Bu arada mesafeyi adımla ölçmemişsinizdir değil mi?
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Erdem SERİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AV LİMİTLERİNİ UNUTMAYALIM!!!!!
bu sorunların hepsi çok iyi nişan alarak yaptığımız atışlar sonrasında kuşun sendelediğini ama düşmediğini gördümüz andan itaberen başlar. yumşak saçmalar, keçe tapalar, namlu boyları, hepsi elbet etken ama (ben çok iyi nişan aldım o mesafede bu kuş düşmeliydi diyorsanız etkenliğinize kendiniz ianadıramıyorsunuz demektir.... bende müsade ederseniz bir teknik açıklama yapayım namlunun ucu yada şok numaraları ölçüleri kadar namlunun atım yatağından ucuna kadar olan kısmında neler olduğu daha önemlidir. emin vural abininde bahsettiği üretim namlular atım yatağından namlu ucuna daralan namlular siz buna fix deyin tula deyin kaval deyin ama ne olursa olsun kusursuz ve doğru ısıl işlemlerden geçmiş olsun. ve malesef biz yerli markalarda bunu nadir görüyoruz hatta markadan memmunuyet anketi yapsak beyaz eşya gibi bir sonuç çıkıyor ben 10 yıldır arçelikten siz 10 yıldır bekodan başkası 10 yıldır vestelden ama aslında hepsi aynı teknolojiyi kullanırlar ama hepimiz birinden memmunuyet yaşamışızdır. şansına iyisi çıkmış deriz ya malesef yerli böyle bu hepimiz biliyoruz back borred namluların üretim temelindede namlunun atın yatağından ucuna uzanan yolun tamamı değerlendirilerek  geliştirilmiştir ama sonuçları tartışılır.
« Son Düzenleme: 03 Haziran 2013, 03:18:38 Gönderen: Erdem SERİN »

Erdem SERİN
1983-BALIKESİR/BURHANİYE 05556752053

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
Bu fotolarda uzun namlu ile kısa namlunun delme gücünü görmek için yaptığım atışlar.Soldaki teneke 71 namlu,sağdaki 61 namlu.35 metre mesafeden 32 gr 7 numara ile atış yaptım.Her iki tüfekte tenekeyi delmedi ancak 71 namlu tüfeğin saçmalarının teneke yüzeyine yaptığı defermasyon 61 namluya göre daha fazla.

Evet Kadri sağlaman çok doğru Selamlar.
  • Le Fusil Darne Saint-Etienne V 19 Paris France

Çevrimdışı Nuri KOPLAY

• AvlakForum Üye
  • *
Tesir gücü bakımından biri 71, diğeri 61cm namlulu; ama her iki tüfek de poze olsaydı benzer bir sonuıç mu çıkardı acaba? Otomatik tüfekte kinetik sistem dahi olsa basınç kaybı mı yaşanıyor?
Nuri 15
1972 BURDUR

Çevrimdışı Yücel SARIÇAM

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Tesir gücü bakımından biri 71, diğeri 61cm namlulu; ama her iki tüfek de poze olsaydı benzer bir sonuıç mu çıkardı acaba? Otomatik tüfekte kinetik sistem dahi olsa basınç kaybı mı yaşanıyor?
bende merakla takip ediyorum konuyu.ve bu sorunun cevabını.
Yücel SARIÇAM
1990 zonguldak

Çevrimdışı H.Tarık EŞKİ

• Müdavim Üyemiz
Bu atışlardan kendi tüfeklerim için çıkardığım sonuç;SOK ÖLÇÜLERİNİN AYNI İÇ ÇAPA AİT OLDUĞUNU KABUL EDERSEK(ÇÜNKÜ ÖLÇME FIRSATIM OLMADI),aynı şok kullanılan uzun ve kısa namlu iki tüfek arasında,saçma dağılımı açısından büyük bir fark olmadığı ancak tüfekte namlu uzunluğunun delme gücünü arttırmasıdır.Bir dahaki sefere,66 namlu 20 cal çiftem ile 71 namlu 12 cal pozemi karşılaştıracağım.Ne yapalım sezon açılana kadar can sıkıntımızı giderelim ;)
20 kalibre ile 12 kalibreyi test edip kıyasladınız mı acaba? Aradan 3 ay geçmesine rağmen yazmamışsınız açıkçası çok merak ediyorum sonuçları. Deneme atışlarını yaptıysanız sonuçları yayınlamanızı rica ederim. Eminim benim gibi bir çok arkadaş sonucu merak ediyordur.
  • Webley&Scott Çifte
  • Huğlu Süperpoze
H.Tarık EŞKİ -1987- Veteriner Hekim
Memleket Ankara
İkamet Konya

Çevrimdışı Akif ARSLAN

• AvlakForum Üye
  • *
Ben yıllardır 401 55cm namlu ile ava giderim. 71 cm namlular ile her türlü denemesini yaptık ne dağılım da ne etki de bir fark olmadı. Hatta avrupa tüfeklerden bile çok geride kalmadı. Ben 55 namlu ile kaz avı bile yaptım mesafesinde vurup da düşürmediğim olmadı.
Akif ARSLAN
1980 KARAMAN

Çevrimdışı Kadri AĞRALI

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
Valla Tarık bey dediğiniz gibi 3 ay oldu hala yapacaz...Ava gitmekten fırsat bulamıyorum.:) :)
Kadri AĞRALI
1974 - Balıkesir

Çevrimdışı H.Tarık EŞKİ

• Müdavim Üyemiz
Valla Tarık bey dediğiniz gibi 3 ay oldu hala yapacaz...Ava gitmekten fırsat bulamıyorum.:) :)
Kadri Bey, biliyorsunuz 20 kalibre çifte almanın arefesindeyim. Sonucu onun için merak ettim.Forumda bir çok kez tartışılan bir konu, kimisi 20 kalibre uzun mesafe içindir diyor, kimisi gücü çok azdır ancak yakın mesafeden kalkan avlar için uygundur diyor. Fakat ortada herhangi bir grupman veya delicilik karşılaştırması olmadığından, insan bir türlü tatmin olamıyor okuduklarından. Onun için merak etmiştim sonucu. Umarım en yakın zamanda burda görürürüz karşılaştırmayı. Sağlık ve esenlikler dilerim...
  • Webley&Scott Çifte
  • Huğlu Süperpoze
H.Tarık EŞKİ -1987- Veteriner Hekim
Memleket Ankara
İkamet Konya

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
Gücü az diye bir şey yok, var mı? Güç derken sürat kastediyorsak onda ehemmiyetli bir fark olmaz. Ne ki, saçması az olunca mesafeyle saçmaların aralıkları genişler. Saçma artırılması gerek ama 12 nin doldurduğu kadar boşluk doldurma kapasitesi yok neticede. Sırf o da değil, fişeğe de bağlı olsa bile dar çapın içine aynı kütleyi koyunca dağılım biraz daha erken açılır. Bunlar teorik olarak böyle ama pratikte de en yaygın olanı. Filanca tüfekte nasıl olur derseniz bilemek zor ama muhtemelen en yaygın ihtimal gerçekleşir.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Erdem SERİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AV LİMİTLERİNİ UNUTMAYALIM!!!!!

bu sorunların hepsi çok iyi nişan alarak yaptığımız atışlar sonrasında kuşun sendelediğini ama düşmediğini gördümüz andan itaberen başlar. yumşak saçmalar, keçe tapalar, namlu boyları, hepsi elbet etken ama (ben çok iyi nişan aldım o mesafede bu kuş düşmeliydi diyorsanız etkenliğinize kendiniz ianadıramıyorsunuz demektir.... bende müsade ederseniz bir teknik açıklama yapayım namlunun ucu yada şok numaraları ölçüleri kadar namlunun atım yatağından ucuna kadar olan kısmında neler olduğu daha önemlidir. emin vural abininde bahsettiği üretim namlular atım yatağından namlu ucuna daralan namlular siz buna fix deyin tula deyin kaval deyin ama ne olursa olsun kusursuz ve doğru ısıl işlemlerden geçmiş olsun. ve malesef biz yerli markalarda bunu nadir görüyoruz hatta markadan memmunuyet anketi yapsak beyaz eşya gibi bir sonuç çıkıyor ben 10 yıldır arçelikten siz 10 yıldır bekodan başkası 10 yıldır vestelden ama aslında hepsi aynı teknolojiyi kullanırlar ama hepimiz birinden memmunuyet yaşamışızdır. şansına iyisi çıkmış deriz ya malesef yerli böyle bu hepimiz biliyoruz back borred namluların üretim temelindede namlunun atın yatağından ucuna uzanan yolun tamamı değerlendirilerek  geliştirilmiştir ama sonuçları tartışılır.

Erdem SERİN
1983-BALIKESİR/BURHANİYE 05556752053

Çevrimdışı Alaattin KARLIBAŞ

• AvlakForum Üye
  • *
sayın kadri bey bir şeyi pes geçiyorsunuz tüfeğin biri poze diğeri otomatik çifteler her zaman barut gazını iyi kulnır otomatikler ise sistemi çalıştımak güç kaybına uğrar

KÖPRÜLERİ ATMA. AYNI NEHRİ KAÇ KEZ DAHA GECMEK ZORUNDA KALACAĞINI'DA UNUTMA.

Alaattin KARLIBAŞ
1963-İkamet İzmir
Turgutlu/Manisa

Çevrimdışı Kadri AĞRALI

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
sayın kadri bey bir şeyi pes geçiyorsunuz tüfeğin biri poze diğeri otomatik çifteler her zaman barut gazını iyi kulnır otomatikler ise sistemi çalıştımak güç kaybına uğrar

Aynen katılıyorum,doğru söylüyorsunuz.Ancak elimdeki tüfekler ile deneme yapma imkanım oldu.
Kadri AĞRALI
1974 - Balıkesir