Gönderen Konu: YILDIZ SPZ ME 12 GA GRUPMAN TESTİ.  (Okunma sayısı 49575 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mustafa DEMİRTAŞ

• Müdavim Üyemiz
Ynt: YILDIZ SPZ ME 12 GA GRUPMAN TESTİ.
« Yanıtla #100 : 11 Temmuz 2013, 13:10:36 »
evet arkadaşlar yok mu konuya yeni fikirler sunacak kişiler. tuncay bey yorum ve yardımlarınızı bekliyorum.

diğer yönden benim gibi yıldız kullanan ve  beğenen kişiler alkan yoksul, m birol demirtaş, ahmet arıkan ve diğerleri konuya hiç ilgi göstermediler ??? ayrıca daha önce ifade etmiştim halil kara beyin konuya müdahil olmasını beklerdim ama o cepheden de tenezzül eden yok ne yazık ki. selam ve dua ile...

resul konu fazlaca teknik,birşeyler yapmış olmak lazımki kıyas yapalım... bu konularda çalışma yapan arkadaşlara teşekkür ederim... benim söyleyebilecegim, 66cm yıldız bıldırcın çullukta süper... keklik tavşan tilki gibi avlarda mesafe yakın degilse avı indirmek zor.....  grupmanmıdır penetrasyonmudur,benim hatammıdır sebebini bilmiyorum... o yüzdende birdaha bu namlu ile keklige tavşana gitmem.....
1968/amasya-istanbul-sarıyer
Hâlıkın dururken mahlûka tapma,
Şeytana uyup da yolundan sapma.(Lâ Edri)

VEFAT ETMİŞTİR

Çevrimdışı Resul YASAK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #101 : 11 Temmuz 2013, 14:06:29 »
resul konu fazlaca teknik,birşeyler yapmış olmak lazımki kıyas yapalım... bu konularda çalışma yapan arkadaşlara teşekkür ederim... benim söyleyebilecegim, 66cm yıldız bıldırcın çullukta süper... keklik tavşan tilki gibi avlarda mesafe yakın degilse avı indirmek zor.....  grupmanmıdır penetrasyonmudur,benim hatammıdır sebebini bilmiyorum... o yüzdende birdaha bu namlu ile keklige tavşana gitmem.....

evet birol abi konu fazlaca teknik haklısın. sizden yorum beklememin sebebi, benim gibi yıldızı beğenerek kullanan kişilersiniz. siz de tüfeklerinizle böyle denemeler yaptınız mı? ya da grupman veya delicilik konusunda tespit ettiğiniz birşeyler var mı? gerçi sen daha önce de 66 cm namlunun dezavantajından bahsetmiştin forumun başka konularında. neyse hayırlısı bakalım. yanıt için teşekkürler. biz testlere devam artık...
Resul YASAK
1977 HATAY

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #102 : 11 Temmuz 2013, 22:01:35 »
Ne aklıma geldi şimdi :) Resul Bey Reyhanlı'ya yakın mısınız bilmiyorum. Orada çok deneyimli bir üstad var. Ecz. Hasan Karaca. Birkaç sene önce derlediği makalelerden oluşan Fişek Doldurma Tekniği kitabı konusnda teşekkür etmek için telefon etmiştim. İki kez aradım denk gelemedim ama kalfası siz telefonu verin Hasan Bey arasın. Hem çok memnun olur demişti. Neyse işte, hala işinin başındaymış demekki. Ona uğrayabilseniz çok şey öğrenebilirdiniz bence. Sizin tüfeğin konusundan biraz dışarı çıktım ama yine menfaatiniz için. Selam ve saygılarımla..
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Ersin ORBAY

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #103 : 14 Temmuz 2013, 17:44:09 »

evet birol abi konu fazlaca teknik haklısın. sizden yorum beklememin sebebi, benim gibi yıldızı beğenerek kullanan kişilersiniz. siz de tüfeklerinizle böyle denemeler yaptınız mı? ya da grupman veya delicilik konusunda tespit ettiğiniz birşeyler var mı? gerçi sen daha önce de 66 cm namlunun dezavantajından bahsetmiştin forumun başka konularında. neyse hayırlısı bakalım. yanıt için teşekkürler. biz testlere devam artık...
Resul kardeşim merhabalar..Konuya bir türlü müdahil olamadım çünkü fırsat bulupta YILDIZ pozemin iç çapını ölçtüremedim..Bilimsel olmayan elimdeki verileri sizlerle paylaşmak istedim..Öncelikle Birol abi büyüğümsünüz affınıza sığınarak söylüyorum 66 namlu uzak mesafede yetersiz demişsiniz ben katılmıyorum çünkü namlu boyunun mesafeye etki ettiğini düşünmüyorum...Sadece saçmayı biraz daha topladığını düşünüyorum..66 namlu tüfektede bunu şoklarla halletmek mümkün..Bu arada benimde YILDIZ pozem 66 namlu Birol Abi..Heleki Halil Kara Bey in verilerine göre söylüyorum(çünkü ben daha ölçtürmedim iç çapı ve şokları) yıldız namlu iç çapı 18,33 full şok- 17,25, im şok- 17,50, mod şok-17,75, ic şok 18,00 ve cyl şok 18,35 demişti...
Bu verilere göre elimizdeki 66 namlu YILDIZ pozenin uzak mesafede etkili olmaması mümkün değil...
Ben bu verilere istinaden 1 ay önce bir kaç deneme atışı yaptım ve onları paylaşmak istiyorum...Fakat kullandığım kağıt 40*60 ölçüsünde idi...

Bu arada arkadaşlar yukarıdaki kağıda yapılan atışlar YILDIZ POZE 3 no şok(17,75) ve BENELLİ OTOMATİK HİGH FLYER KİCKS XFULL ŞOK(17,70) ile;
Tenekeye yapılan atış ise YILDIZ POZE FULL ŞOK(17,25) VE BENELLİ H.F XFULL(17,70) ile yapılmıştır...
Buradan şu kanaate vardım ki tüfeklerin iç çapı ve şokların çapları bilinmeden yerli olsun avrupa olsun tüfeklerin karşılaştırılmamasıdır...Buradaki bilimsel olmayan testte yıldızın 3 nolu mod şoku takriben benellinin xfull şokunun ölçüsüne denk gelmektedir...
Birde patternden yani grupmandan ziyade penetrasyonun yani deliciliğin daha önemli olduğunu gördüm...
Tenekeye yaptığım atışta YILDIZ FULL ŞOKUN(17,25) tenekeye 52 adet adet saçma isabet ettirdiği bu saçmalardan 12 adetinin tenekeyi deldiği ve delerken zorlandığı ve tenekenin arkasında iz bile yapmadığını;
BENELLİ ile yaptığım atışta (şoku 17,70) tenekeye 32 adet saçma isabet ettiği ve bu saçmalardan tamamına yakınının tenekeyi deldiği aynı zamanda arkasını çekmeyi unutmuşum arkayıda delip çıktığını gördüm...Teneke resmen yerden kesildi...
Kullanılan fişek RC 32 gr 6 no idi...
Saygılarımla..
« Son Düzenleme: 14 Temmuz 2013, 17:46:25 Gönderen: Ersin ORBAY »
  • BENELLİ CRİO COMFORT 71
  • YILDIZ SPZ ME 66
  • ÖZKANLAR FX017 66
ERSİN ORBAY-ADANA-HATAY ..SAĞLIKÇI..1978..
GERÇEK AVCI AVA DA ŞANS TANIYANDIR..

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #104 : 14 Temmuz 2013, 22:24:01 »
Ersin Bey kağıt üzerindeki dağılımlar benim çok hoşuma gitti. Hatta fevkalade(bilimsel değil :)). Kanımca uygun bir test olsaydı aynı Halil Bey'in video çekimindeki gibi yüzdeler olurdu; zannediyorum. Tenekelerdeki deliklere gelirsek, sayısını şimdilik bir tarafa koyarsak, delicilik açısından kapalı şoklar ekseri avantajlıdır. Çok değil ama bir miktar daha hızlı çıkarlar. Eğer bu mesafelerden kekliğe falan atacaksanız, düzgün attıktan sonra kekliğin sağ kalması Allah'ın takdirine kalır ;)
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Zülküf ÖZDUMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #105 : 14 Temmuz 2013, 23:55:20 »
Ben de, yerli bir tüfeğin aynı namlusuna,  avrupa (uyum sağlayan) ve  (aynı numaralı) kendi yerli şoku ile aynı marka ve gramajdaki ( RC sipe) fişeklerle teneke üzerinde 35 m.den yaptığım deneme atışlarımda, avrupa şokun delicilik açısından daha etkili olduğunu tespit etmiştim. Şok tüplerini incelediğimde, Avrupa şok tüplerinin daha etli ve yuvaya daha sıkı geçtiğini gördüm. Yerli şok tüpleri hem rahat geçiyor hem de şok çaplarında kullanılan % 10-20 inch veya mm.den daha fazla bir boşluk kalıyor. Bu da yerli üreticinin "Neme lazım biraz boşluk bırakayım, namlu yarılması gibi bir şikayet gelmesin de penetrasyon, patern falan beni ırgalamaz" düşüncesinden kaynaklanıyor olabilir. Hatta, Türkiye'de yüzbinlerce dandik tüfek piyasaya sürülmesine rağmen namlu ile ilgili kazaların çok az olması da buna bağlanabilir.

picture sharing

image upload

Hangisinin Avrupa, hangisinin yerli şok olduğunu tespit ederseniz benim tezimi de ispatlamış olursunuz. RASTGELE

« Son Düzenleme: 14 Temmuz 2013, 23:58:14 Gönderen: Zülküf ÖZDUMAN »
  • Robust 222
  • Benelli Super 90
  • Sarsılmaz Concorde
Zülküf ÖZDUMAN
1962/Diyarbakır

Çevrimdışı Ersin ORBAY

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #106 : 15 Temmuz 2013, 00:10:04 »
Volkan Bey eğer 100*100 kağıt kullanmış olsaydım Halil Bey in yapmış olduğu testteki yüzdeyi görmek mümkün olurdu..Ben bu testlerde asla kıyaslama yapmıyorum yanlış anlaşılmasın..Vurgulamak istediğim olay herşey pattern değildir...Bir tüfeğin pattern sıkıntısını değişik şoklar deneyerek dengelemek mümkün fakat iş penetrasyona gelince herşey değişiyor...A tüfekle kuşa atıyorsunuz tüyü saçılıyor herterafa ama size gülerek çekip gidiyor diğer taraftan B tüfekle aynı mesafeden atıyorsunuz kuşa ve paket oluyor kuşu yolduğunuzda bakıyorsunuzki 1 veya 2 saçma değmiş ve kuş cansız torbada..Tüfeğin tesiri burada grupmandan daha ziyade ön plana çıkıyor..
Tüfeği kullanım amacınız çok önemli..Ben mesela YILDIZ pozemi sadece bıldırcın çulluk ve üveyik avlarında kullanacam diye aldım ve bu avlarda muhteşem performans aldım...Kullanım amacı çok önemli..Malum çukurova sıcak iklim ve pozemi hiç kış avına götürmedim..O yüzden soğuk hava performansı hakkında bişey söylemem mümkün değil..
Saygılarımla...
  • YILDIZ SPZ ME 66
  • ÖZKANLAR FX017 66

Çevrimdışı Ali AKTÜRK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #107 : 15 Temmuz 2013, 03:58:25 »
Emeğinize sağlık, çok faydalı bir başlık olmuş... Yıldız 20 numaranın da denemesini yapan var mı?
Ali AKTÜRK 1977 KAYSERİ
Sözün bilmez bazı nâdan elinden
Yol ağlar, usûl ağlar, erkân ağlar...

Çevrimdışı Uğur ŞENLİK

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #108 : 15 Temmuz 2013, 04:11:33 »
Evet 20 numarası nasıl kullanan arkadaşlardan cevap beliyoruz
saygılar selamlar.
  • Akkar 512 çifte
  • Akkar Altay
  • Armsan 620
Uğur ŞENLİK
1969 zonguldak

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #109 : 15 Temmuz 2013, 22:54:15 »
Volkan Bey eğer 100*100 kağıt kullanmış olsaydım Halil Bey in yapmış olduğu testteki yüzdeyi görmek mümkün olurdu..Ben bu testlerde asla kıyaslama yapmıyorum yanlış anlaşılmasın..Vurgulamak istediğim olay herşey pattern değildir...Bir tüfeğin pattern sıkıntısını değişik şoklar deneyerek dengelemek mümkün fakat iş penetrasyona gelince herşey değişiyor...A tüfekle kuşa atıyorsunuz tüyü saçılıyor herterafa ama size gülerek çekip gidiyor diğer taraftan B tüfekle aynı mesafeden atıyorsunuz kuşa ve paket oluyor kuşu yolduğunuzda bakıyorsunuzki 1 veya 2 saçma değmiş ve kuş cansız torbada..Tüfeğin tesiri burada grupmandan daha ziyade ön plana çıkıyor..
Tüfeği kullanım amacınız çok önemli..Ben mesela YILDIZ pozemi sadece bıldırcın çulluk ve üveyik avlarında kullanacam diye aldım ve bu avlarda muhteşem performans aldım...Kullanım amacı çok önemli..Malum çukurova sıcak iklim ve pozemi hiç kış avına götürmedim..O yüzden soğuk hava performansı hakkında bişey söylemem mümkün değil..
Saygılarımla...
Bence de mantıklı. Ne yaptığınızı bilerek yapıyorsunuz, sözüm yok. Fakat madem penetrasyon konusuna örnek verdiniz, sizden ricam tenekeyi delme testinizi müsait bir zamanda bir de Yıldız'ın en dar şokuyla, BENELLİ H.F XFULL(17,70) arasında yapmanızı rica edeyim, sizce de uygunsa tabi. Böylece şok genişliğinin deliciliğe etkisi var mı, varsa ne derece görmüş oluruz. En azından bir fikir verebilir. Fakat testi her şok için 1'den taneden fazla (aynı) fişekle denemenin daha sıhhatli olacağını hatırlatmak isterim. Malum, aynı kutudaki fişekler arasında bile 10-15 m/s sürat farkları olması standartlar içinde sayılıyor. Aslında bu testi ben de yapacağım ama şimdilik atışa gidemiyorum.
1968

Çevrimdışı Ersin ORBAY

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #110 : 16 Temmuz 2013, 01:39:02 »
Volkan Bey zaten yayınladığım testin altındaki yazımı dikkatli okursanız sadece pattern testinde kağıt üzerinde yıldızın 3(mod) şokunu kullandım...Teneke üzerindeki penetrasyon denemesi YILDIZ ın full şokuyla yapılmıştır ;)
Gözünüzden kaçmış sanırsam...Saygılarımla..
  • YILDIZ SPZ ME 66
  • ÖZKANLAR FX017 66

Çevrimdışı Resul YASAK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #111 : 16 Temmuz 2013, 17:39:54 »
Ersin kardeş öncelikle eline sağlık. dağılım güzel olmuş. namlu iç çapı demişsin valla ben de hala ölçtüremedim. ölçtürecek yerde bulamadım. benim tüfek 71 cm namlu konu başında yazmayı unutmuşum.

yıldız tüfek ile yapılan atışları hangi namlu ile yaptın? her iki tüfeğin de namlu boyları eşit mi? sağlıcakla kal.
Resul YASAK
1977 HATAY

Çevrimdışı Resul YASAK

• AvlakForum Üye
  • *
« Yanıtla #112 : 16 Temmuz 2013, 17:42:15 »
Ne aklıma geldi şimdi :) Resul Bey Reyhanlı'ya yakın mısınız bilmiyorum. Orada çok deneyimli bir üstad var. Ecz. Hasan Karaca. Birkaç sene önce derlediği makalelerden oluşan Fişek Doldurma Tekniği kitabı konusnda teşekkür etmek için telefon etmiştim. İki kez aradım denk gelemedim ama kalfası siz telefonu verin Hasan Bey arasın. Hem çok memnun olur demişti. Neyse işte, hala işinin başındaymış demekki. Ona uğrayabilseniz çok şey öğrenebilirdiniz bence. Sizin tüfeğin konusundan biraz dışarı çıktım ama yine menfaatiniz için. Selam ve saygılarımla..

reyhanlıya yakınım volkan abi. tabi ki de gidip görmek isterim. bu aralar yoğun olsam da rahat bir zamanda gidip tanışmak fikir almak iyi olur. reyhanlı da çok arkadaşımız var ancak sen telefonu varsa verirsen daha iyi olur.
Resul YASAK
1977 HATAY

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #113 : 16 Temmuz 2013, 22:29:08 »
Volkan Bey zaten yayınladığım testin altındaki yazımı dikkatli okursanız sadece pattern testinde kağıt üzerinde yıldızın 3(mod) şokunu kullandım...Teneke üzerindeki penetrasyon denemesi YILDIZ ın full şokuyla yapılmıştır ;)
Gözünüzden kaçmış sanırsam...Saygılarımla..
:D Hakikaten dikkat etmemişim. Fakat yağ tenekelerinin farklı olduklarını görüyorum. Kalınlıkları, sertlikleri aynı mıydıki?

İki tenekeye atış arasında farklar;

1. Şoklar
2. Tenekeler
3. Fişekler(aynı kutudan olsa bile)

Teneke sertliğini, fişek hızlarını bir kenara koyarsak; şok daralıkça çıkış sürati artar. Ayrıca saçma deformasyonu da biraz artar. Bu deformasyonun sürat kaybına neden olması tabiki mümkün. Şokun konstüksiyonu saçma dağılımına etki edebilir ama hız farkı sadece daralma miktarıyla ilgili diye biliyorum. Hmm...
1968

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #114 : 16 Temmuz 2013, 22:48:16 »
reyhanlıya yakınım volkan abi. tabi ki de gidip görmek isterim. bu aralar yoğun olsam da rahat bir zamanda gidip tanışmak fikir almak iyi olur. reyhanlı da çok arkadaşımız var ancak sen telefonu varsa verirsen daha iyi olur.
Telefonunu aradım ama kayıtlarda yok. Telefonu nereden temin ettiydim diye hatırlamaya çalışıyorum ama.. Sanıyorum Reyhanlı Şifa Eczanesi olarak internetten bulmuştum ve denemek için aradığımda onun eczanesine ulaşmıştım. Çünkü kitabında telefon yazmıyor.

Bu adam ülkemizde MKE den başka fişek yokken, en kapsamlı fişek doldurma araştırmalarını yapmış biri. Haliyle internet falan da yokken, yabancı kitaplardan, mecmualardan balistik makalelerini araştırıp kendini geliştirmiş bir avcı. Kitabında bahsi geçmeyen bilgileri de olduğuna inanıyorum. Bence donanımlı biri. Az sonra tekrar bir araştırayım telefonunu.

İnternetten aradım, şunu buldum: http://www.eczanee.com/izmir/hatay/sifa-eczanesi-187.html

Eczane Adı:Sifa Eczanesi

Eczacı Adı: Ecz. Hasan Karaca

Eczane Adresi: T.sokmen Cad.no:4 Reyhanli Hatay

Eczane Telefonu:413 12 20
« Son Düzenleme: 16 Temmuz 2013, 22:50:55 Gönderen: Volkan KÖYDEMİR »
1968

Çevrimdışı Erdem SERİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AV LİMİTLERİNİ UNUTMAYALIM!!!!!
« Yanıtla #115 : 22 Ocak 2014, 23:11:07 »
Ben de, yerli bir tüfeğin aynı namlusuna,  avrupa (uyum sağlayan) ve  (aynı numaralı) kendi yerli şoku ile aynı marka ve gramajdaki ( RC sipe) fişeklerle teneke üzerinde 35 m.den yaptığım deneme atışlarımda, avrupa şokun delicilik açısından daha etkili olduğunu tespit etmiştim. Şok tüplerini incelediğimde, Avrupa şok tüplerinin daha etli ve yuvaya daha sıkı geçtiğini gördüm. Yerli şok tüpleri hem rahat geçiyor hem de şok çaplarında kullanılan % 10-20 inch veya mm.den daha fazla bir boşluk kalıyor. Bu da yerli üreticinin "Neme lazım biraz boşluk bırakayım, namlu yarılması gibi bir şikayet gelmesin de penetrasyon, patern falan beni ırgalamaz" düşüncesinden kaynaklanıyor olabilir. Hatta, Türkiye'de yüzbinlerce dandik tüfek piyasaya sürülmesine rağmen namlu ile ilgili kazaların çok az olması da buna bağlanabilir.

picture sharing

image upload

Hangisinin Avrupa, hangisinin yerli şok olduğunu tespit ederseniz benim tezimi de ispatlamış olursunuz. RASTGELE

BU KONUDA ÇOK ÖNEMLİ HASAN BEY ??
  BU KONUDA TÜM EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜRLER
« Son Düzenleme: 22 Ocak 2014, 23:13:46 Gönderen: Erdem SERİN »

Erdem SERİN
1983-BALIKESİR/BURHANİYE 05556752053